NSF trekt socioloog aan voor sociale begeleiding topsport Spierpijnen reumatische pijnen,spit,ver koudheid... Overal waar warmte helpt, helpt Philips Infraphil beter Hoogoventoernooi heeft een nieuw (Bever)Wijker gezicht KNVB: Eindelijk overwinning voor het Nederlands team op tournee in de West WEDSTRIJDLEIDER de GRAAF: „Niet bang dat de sfeer nu minder leuk zal zijn Mansveld mocht spelen in de mond Mager resultaat van vergadering: 'zaak nog eens uitputtend bekijken ^PHILIPS 42.50 'b'wfraphil Biljartresultaten districtscompetitie Dynamo Kiev weer kampioen Laboratoria voor onderzoek naar doping Deelnemers Elinkwijk in financiële zorgen Schillemans en Schouten zwommen recordtijden Post en De Roo gediskwalificeerd T DINSDAG 21 NOVEMBER 1967 15 Ian Raby overleden ,5 Keizer Nederlands tennistrio in Nieuw-Zuid-Wales in eerste ronde verslagen UTRECHT. Het nieuwe Comité Topsport, bestaande uit de zwemmer Aad Oudt (voorzitter), de roeier Har ry Droog en de atlete Hilda Slaman, heeft maandag verbijsterd ervaren niet voldoende op de hoogte te zijn met de vergadertechniek van de NSF (Nederlandse Sport Federatie) om enige invloed te kunnen uitoefenen op het punt van de sociale hegelei ding, waaraan de NSF in Utrecht een buitengewone ledenvergadering wijd de. In deze vergadring werd de nota van dokter W. van Zyil, betreffende de soci ale begeleiding in de prestatiesport be handeld. Aad Oudt kreeg het woord, ver klaarde dat de topsporters volledig ach ter de opzet stonden en wilde naderhand terugkomen met uitgewerkte voorstel len. Dat bleek echter niet meer nodig, want in een behendig herenenkelspel had dr. Van zyil het hele probleem terugge speeld aan voorzitter jhr. mr A. Feith, waarby de uitgewerkte voorstellen van ta fel werden geveegd. De NSF en het NOC zullen een commissie creëren, een socio loog aanstellen en de hele zaak nog eens uitputtend bekijken. Een nogal mager resultaat, want in de nota stond onder meer: „Overleg met het bedrijfsleven kan er toe leiden, dat tij dens en na de sportcarrière de beroepsop leiding wordt voortgezet en aangevuld. Op deze wijze worden topsporters niet uitge sloten van maatschappelijke functies, waarvoor zij wel de geschiktheid bezitten doch waarvoor een verdergaande oplei-, ding noodzakelijk is. In dit verband moet tevens worden gedacht, dat ook van roof bouw sprake is. Indien alle vrije tijd en alle vakantiedagen aan een sport moeten worden besteed". Verdere zaken: kostwin nersvergoeding, tegemoetkoming in ADVERTENTIE HAARLEM De resultaten van de biljart wedstrijden, die vorige week voor de compe titie van het district Haarlem van de K.N.K.B. werden gespeeld zijn: Afd. A: DES 1Excelsior 1 2-4; Excelsior II —DES 2 4-2. Afd. B: Suisse 1Hof v. Holland 1 D-6; Vreeburg 1Haarlem Noord 1 4-2; OVS 1 —Vreeburg 2 6-0. Afd. C 1: DVO 1—OVS 2 2-4; DVS 1Groenendaal 1 2-4. Afd. C II: Hof van Holland 2De Vaart 1 4-4; Groenendaal 2 OVS 3 6-2; Haarlem Noord 2Onder Ons 1 2-6; Kennemerland 1Hof van Holland 2 6-2; De Vaart 1Suisse 3 5-3. Afd. C UIA: Frans Hals 1—SVV 2 6-2; IVO 1—Suisse 4 4-4; DVO 2 Haarlem Oost 1 2-6; ADO 1Het Noorden 1 4-4. Afd. C IIIBODIN 1—Excelsior 3 4-4; Entre Nous 1—Suisse V 2-6. Afd. C IVA: SVV 3—On der Ons 2 6-2; ADO 2Haarlem Noord 3 4-4; Advendo 1ADO 3 5-3; OVS 4De Houtpoort 1 B-2. Afd. C IVBADO 4—Het Noorden 2 6-2; Bloemendaal 1939 2Kennemerland 2 4-4; De Vaart 2Hof van Holland 4 6-2. Afd. C IVC: ADO 5—Frans Hals 2 0-8; BORU 1—DVS 2 4-4; Insulinde 1—DVO 3 2-6. Afd. C IVD: Haarlem Oost 3—De Vaart 3 2-6; Onder Ons 3—ADO 6 4-4; BORU 2—Het Noorden 3 4-4. Aad Oudt reiskosten en dergelijke. Al deze punten kwamen niet ter sprake. Dr. Van Zijll zei, dat en het NSF en het NOC het wat die sociale begeleiding be treft, volkomen met elkaar eens zijn. Zij willen de huidige topsporters wel degelijk een sociale begeleiding geven, maar willen graag weten hoe of andere bonden hier over denken. Hij stelde echter nadrukke lijk het volgende voor: „Mensen van de generatie 40-80, leg de huidige jeugd toch niet in de watten". KIEV Dynamo Kiev heeft gisteren zijn Russische voetbalkampioenschap ge prolongeerd door thuis met 2-0 van Zenit Leningrad te winnen. Dynamo Kiev, dat nog twee wedstrijden moet spelen, leidt in de competitie met 53 punten en kan niet meer ingehaald worden. Dynamo Moskou staat weliswaar op de tweede plaats met 49 punten, maar heeft een wedstrijd meer gespeeld dan Dynamo Kiev. De discussie werd in hoofdzaak gevoerd tussen afgevaardigden uit de randgebie den van de sport, terwijl dokter Van Zijll op de proppen kwam met de aanstelling van een socioloog, waarvan in zijn nota geen sprake was geweest. Hij wees de hele zaak tenslotte voor nader overleg te rug naar het NSF-bestuur. Dezelfde tech niek werd eerder op de avond gehanteerd bij de andere nota van de vergadering: over de verhouding tussen sport en recre atie. Ook hier werd de uitgebreide nota van tafel geveegd en kreeg de NSF een wazige opdracht. Beide opdrachten kunnen echter wel zodanig geïnterpreteerd worden dat het NSF-apparaat een aanzienlijke uitbreiding zal ondergaan. Het ligt onder meer in de bedoeling te komen tot een informatiecentrum betreffende de recre atieve sport. Hiertegen werden van ver schillende zijden bezwaren aangevoerd. BRUSSEL. Tijdens een bijeenkomst van de geneesheren van de internationa le wielerunie (UCI) is zaterdag in Brus sel vastgesteld welke laboratoria de ana lyses voor de controle op het gebruik van stimulerende middelen in de wieler sport mogen verrichten. De laboratoria zijn de afdeling anti-doping van het Fran se ministerie voor jeugd en sport in Pa rijs, het hoger instituut voor de sport geneeskunde in Rome en het Heymans- instituut in Gent. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De Engelse autocoureur Ian Raby is in Engeland overleden. Raby verongelukte tijdens de Formule II races op Zandvoort op 30 juli. Na een verblijf van twee maanden in ziekenhuizen in Haarlem en Leiden werd de zeer ernstig gewonde Raby naar Engeland overge bracht. De winnende werper Hofmann. ORANJESTAD Het Nederlandse honkbalteam heeft in Oranjestad na vier nederlagen de eerste overwinning behaald van een tournee door de West. Met 3-2 werd de Antilliaanse ploeg verslagen. Winnende werper was Hoffman, terwijl Arrindell (niet de Nederlandse competitiespeler) bij de Antillen aan de verliezende hand bleef. Onze landgenoten sloegen tien honkslagen en begingen drie veldfouten. De Antillianen kwamen tot zes honkslagen en vijf fouten. Tijdens een bijeenkomst in Oranjestad sprak de voorzitter van de Arubaanse sportunie, de heer Franca, de wens uit, dat Nederlandse honkbaloefenmeesters naar de Antillen konden komen. De ASU is bereid de kosten voor zijn rekening te nemen. ^ftlVVVVWWVVWinWVWWArtrt/WWWWWVVNArtAnnrtrtlVWVWWVWWWWVWWWWWWWVWWWWVWWIIWWVWWWWWVIAtWVVWWVVWWIrtlWWWW^^ 99 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. „Het. is jammer dat we uit het Kennemer Theater weg moesten, maar het kon niet langer". Dat zegt de directeur van het Hoogovenschaaktoernooi in Bever wijk, de heer H. de Graaf, over de verhuizing van dit befaamde schaak toernooi, dat dit jaar voor de dertig ste maal wordt gespeeld, maar „Ken- nemerduin" in Wijk aan Zee. „Het belangrijkste vind ik wel, dat we nu de deelnemers aan de hoogste groepen in het hotel kunnen laten slapen, waar ze ook spelen. Dat is nu een maal een voorwaarde voor het mo derne wedstrijdschaak". De Graaf Dit logeren van de grootmeesters in „Kennemerduin" is geen strikte regel. Zij, die logies bij een Beverwijkse familie, waar ze al lang komen blijven prefereren, kunnen dat doen. Maar het zullen er maar weinigen zijn, want in de grote schaak toernooien, waarin voorbereiding en ana lyse zo'n voorname plaats innemen, moet een schaker eigenlijk vlakbij zijn „werk" kunnen wonen. Het professionalisme in de schaaksport wordt steeds sterker en de leiding van het Hoogoventoernooi past zich daarbij aan. „Het toernooi heeft een ander ge zicht dan vroeger, het gaat voor de top- schakers nu om de pegels" zegt de heer De Graaf. „Daaraan moet je je aanpas sen. Je moet zorgen voor een beter leef klimaat, voor een zo rustig mogelijke om geving en voor een goede honorering". De heer De Graaf wijst er op dat par tijen van topschakers veelal over de ge hele wereld gaan en door miljoenen wor den nagespeeld en bewonderd. „Als een muziekstuk van een componist ergens uit gevoerd wordt heft de Buma rechten. Zo zou ook de topschaker veel beter beloond moeten worden", vindt hij. Prins noemt hij als een van de mannen in Nederland, die daar altijd voor hebben gevochten. „De koers is gewijzigd, want om het beter te krijgen moet je nu eenmaal ver anderen. Waarmee niet gezegd is dat elke verandering een verbetering is". Ook voor directeur De Graaf en zijn medewerkers is het dus nog afwachten hoe het dit jaar zal worden. Maar hij toont zich optimis tisch. „Met een verdeling van de deelnemers over verschillende gebouwen valt het erg mee" zegt hij. „De tienkampers spelen gewoon in hotel Kennemerduin. Maar het is wel zo dat we extra-ruimte hebben be machtigd, die we bijvoorbeeld goed kun nen gebruiken voor de studenten in de vierkampen". Het is de bedoeling dat in het komende toernooi de tienkampers op de begane grond worden gehuisvest. De grootmees ters en meesters spelen op de eerste ver dieping de reservegroepen en damesgroep worden op de tweede verdieping geïnstal leerd. Er zal ruime gelegenheid voor het pu bliek worden geschapen. De demonstratie borden bij de grootmeesters komen over zichtelijk naast elkaar zoals dat ook bij het IBM-toernooi gebeurt, en niet door el kaar zoals dat in het Kennemer Theater wel moest. „We hebben de verandering overigens niet voor de ruimte doorgevoerd", zegt de heer De Graaf, „want in dat opzicht is er weinig winst. Maar dit nieuwe hotel biedt nu eenmaal veel meer comfort. In het souterrain zal een gezelligheidscen trum worden ingericht met een bar. Voor de liefhebbers is er een tafeltennistafel en danslustigen kunnen op de dansvloer terecht. Afwisseling genoeg dus voor die genen, die hun partij hebben beëindigd of genoeg krijgen van het turen naar demon stratieborden. „Ik ben daarom ook helemaal niet bang dat de sfeer minder zal worden", zegt de heer De Graaf. „Wel zal het allemaal De deelnemerslijst van het dertigste Hoogoventoernooi in 3everwijk is nu vrijwel volledig. Het wachten is alleen nog op enkele opgaven van nationale bonden, die zelf hun vertegenwoordi gers willen aanwijzen. Bij de groot meesters betreft dat de twee Russen. De anderen zijn: Ciric, Karaklaic, Ma- tanovic (Joegoslavië), Darga (West- Duitsland), Hort en Kavalek (Tsjecho- slowakije), Georghiu (Roemenië), Lar- sen (Denemarken), Portisch (Honga rije), Rossolimo (USA) en Donner, Lan- geweg, Ree en Van Geet (Nederland). Karaklaic had promotierechten, Ree werd geïnviteerd na het behalen van het Nederlandse kampioenschap. In de meestergreep nemen de Ne derlanders Van Scheltinga, Jongsma, Scholl en Crabbendam, die promotie- rechten bezat, het op tegen een sterk veld, namelijk tegen Nikolic, Ostojic en Marovic (Joegoslavië), Medina (Span je), Zuckermann(USA), Tatai (Italië), Vizlouzil en Ujtelky (Tsjechoslowakije), Doda (Polen), Ciocaltea(Roemenië) en Flesch (Hongarije). Bij de dames wordt met belangstel ling uitgezien naar het eerste optreden van de Nederlandse Ingrid Tuk-Janssen, die door een 3-0 zege op mejuffrouw De Klerck promotierechten verwierf en in het Danlontoernooi verdienstelijk voor de dag kwam. De andere Neder landse speelsters zijn hier Mevrouw Vreeken, mevrouw Heemskerk en me vrouw Timmer. De buitenlandse deelneemsters, die hier bekend zijn, zijn Malipetrova (Tsje choslowakije), Chaudé de Silans (Frank rijk), Kovalska (Polen), Sunnucks (Groot Brittannië) Nikolau (Roemenië) en Stadler (Joegoslavië). Rusland en Hongarije moeten nog een afgevaar digden aanwijzen. Mevrouw Tuk debuteert in Hoog oventoernooi. ordelijker kunnen toegaan. Degenen die vluggerdjes willen spelen kunnen bene den terecht, en daar is het zelfs mogelijk voor de liefhebbers een „simultaantje" in elkaar te draaien. Ook over het vervoer maakt hij zich weinig zorgen. Op de spitsuren zullen ex trabussen worden ingezet, en bovendien meent hij dat de meeste deelnemers wel over eigen vervoer beschikken. „De fana tiekelingen lopen overigens gerust die drie kwartier", zegt hij. Wel neemt hij aan dat de toeloop van het publiek wat min der zal zijn, hetgeen hem wat jeugdige lawaaimakers betreft nog niet eens zo'n ramp lijkt. De heer De Graaf gaat dezer dagen naar Palma de Majorca. Hij is een wedstrijd leider van grote reputatie en hij heeft dan ook grote ervaring in het leiden van grootmeestertoernooien. Op de vraag of hij het in de toekomst aandurft Bobby Fischer voor Beverwijk te inviteren zegt hij dan ook zonder aarzelen „ja". „Het is maar hoe je hem aanpakt", zegt hij, „ik heb nooit last met hem gehad. Maar ik denk dat de Tunesiërs iets heel be langrijks bij hun organisatie van het inter zonale toernooi in Sousse hebben vergeten namelijk het vooraf schriftelijk vastleggen van afspraken." Harry de Graaf is vol zelfvertrouwen. „Waarom niet? Ik dacht dat het vorig jaar voortreffelijk is gegaan, vooral door dat het teamwork zo goed is geweest. Ik heb een fantastische ploeg, die hard werkt en waarvan ieder alles voor de ander en het toernooi over heeft. Daarom ben ik ook niet bang dat de zo geroemde „sfeer1 zal verdwijnen. Ik dacht dat vorig jaar al is gebleken dat modernisering met be houd van het specifieke mogelijk is. Is er niet voor het eerst een prijzend artikel over het Hoogoventoernooi in Schakend Nederland verschenen?" Teamwork staat bij de heer De Graaf naar zijn zeggen voorop. Dat demonsteer- de hij ook in Emmen, toen de acht deel neemsters aan het Danlontoernooi de Dan londirectie een attentie aanboden met als afzendsters „De acht zonder stuurman" Harry de Graaf besloot onmiddellijk sa men met perschef Berry Withuis een on dertekening toe te voegen. Het werd „De double scull". VOETBAL. Het Oostduitse Olympische elftal heeft in Berlijn in een kwalificatie wedstrijd voor het Olympisch voetbal toernooi van 1968 een 1-0 overwinning op Roemenië behaald. Het enige doelpunt in deze ontmoeting, die door 40.000 toe schouwers werd bijgewoond, viel in de 8ste minuut toen Pankau een strafschop benutte. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het verwijt, dat Sparta maakte over het meespelen van Aad Mansveld in de wedstrijd ADOSparta, wordt bij de KNVB onjuist geacht. Mans veld was gerechtigd om te spelen en de KNVB heeft dat schriftelijk aan ADO Ia- ten weten. Mansveld werd in de wedstrijd Xerxes/ DHCADO gewaarschuwd en daarvoor in de loop van de vorige week gestraft met een schorsing van één wedstrijd on voorwaardelijk en één wedstrijd voor waardelijk. ADO had hem toen zelf al niet laten meespelen in een vriendschap pelijke wedstrijd tegen FC Brugge. „Dat mag dan in mindering worden gebracht op de straf. Dat is algemeen gebruik", meent de heer J. Huybregts van de sectie betaald voetbal van de KNVB. „ADO heeft een brief ontvangen, dat Mansveld zondag tegen Sparta mocht spelen. Dat hebben wij nu gisteren ook nog eens aan Sparta laten weten". Daarmee is de klacht van de Rotterdamse club, die met 2-0 ver loor van de Hagenaars, ongegrond. Overigens mag een vriendschappelijke wedstrijd lang niet altijd op een schorsing in mindering worden gebracht. Keizer bij voorbeeld kan de wedstrijd tegen FC Den Bosch, die Ajax morgenavond speelt, niet laten meetellen. Alleen vriendschappelij ke wedstrijden tegen buitenlandse clubs, die al zijn aangevraagd op het moment, dat de overtreding gebeurt, kunnen als bindende wedstrijde nworden beschouwd. (Van onze correspondent) UTRECHT Eerste divisieclub Elink wijk zit in financiële moeilijkheden. Dit is gisteravond door het bestuur aan de ledenraad meegedeeld. Vorig jaar is een fiks exploitatietekort geleden en het ziet er naar uit dat het dit seizoen niet min der zal zijn. Om „quitte" te spelen moet men 6500 toeschouwers per wedstrijd hebben. Tot nu toe bedraagt dat aantal 4500. In december zal een vergadering be legd worden om een en ander aan een nader onderzoek te onderwerpen. ADVERTENTIE Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist. AMSTERDAM. Tijdens kringwed strijden van de zwemvereniging De Dol fijn, die gisteren in Amsterdam werden gehouden, zijn twee Nederlandse records 25 meter-banen gebroken. Bob Schoutsen bracht het record op de 100 meter rug slag op 1.01.6. Het oude record was met een tijd van 1.02.5 in het bezit van Rinus van Beek (Het IJ). Jef Schillemans ves tigde met een tijd van 57.8 een record op de 100 meter vrije slag. Op dit num mer bestond een limiettijd van 58 se conden, waar nog nooit iemand onder ge komen was. MILAAN. De strafcommissie van de Italiaanse wielerbond heeft Peter Post en Jo de Roo, die in de tijdrit om de Tro fee Baracchi op de derde plaats eindigden, gediskwalificeerd. De beslissing van de Italianen heeft lang op zich laten wach ten, want de wedstrijd werd reeds 4 no vember verreden. Post en De Roo werden gediskwalificeerd, omdat zij, ondanks her haalde waarschuwingen van de wedstrijd leiding, te dicht achter de Belgen Eddy Merckx en Ferdinand Bracke, de latere winnaars, bleven rijden. SYDNEY. De drie Nederlandse speel sters die deelnemen aan de tenniskampi oenschappen van Nieuw Zuid Wales in Sydney zijn maandag uitgeschakeld in de eerste ronde van het dames enkelspel door haar Australische tegenstanders. Les ley Turner versloeg Judith Salome met 6-3, 6-3, Judy Tegart won met 6-3, 6-2 van Ada Bakker en Karen Krantzcke scha kelde Astrid Suurbeek uit met 7-5, 6-4.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15