Frankrijk weer onverzettelijk in ministerraad van de EEG Na „steriele discussies" geen positieve resultaten FANTA ORANGE Sprite Dr. Funk overleden Gaat „Time" in het Duits verschijnen? Pipinellis: voor absolute monarchie Tweede zitting van Russell-tribunaal begonnen Oostfrontstrijder door Franco geëerd Rus kaapt een vliegtuig Zware verliezen voor Amerikanen bij Dak To Spoedig luchtlijn Moskou naar New York DINSDAG 21 NOVEMBER 1967 ..AfSPwAi .1 Verzet groeit Hoeveel mensen zijn er al met liun neus in de prijzen van de Gre noble Olympiade ge vallen Duizen den en nog eens dui zenden: tot nu toe 4007 om precies te i zijnEn wat voor prij zen Echt spelen voor de film tegen 'n hono rarium van 3000 gul den. Of metz'n tweeën gezellig de Olympi sche Winterspelenbij- wonen. Of zeuvenhon- derd-vijftig gulden winnen, contant in de handjes. Of 'n heel jaar lang gratis Coke, Fanta of Sprite drinken. Mensen, mensen wat 'n evenement zo'n Olympiade. Sinterklaas is er niéts bijEn de finish is nog lang niet bereikt, u kunt nog volop meedoen. U kunt nog prijzen winnen ga vandaag nog van start! Bataljon in hinderlaag ZUID- VIETNAM w3Nbinese=3 Secretaris van Russell mocht ons land niet in Een zeer gewaardeerd collega in het vak, de heer L. ten Cate in Heerenveen, hoofdredacteur van De Fiiese Koerier, heeft bij de gemeenteraad een klacht in gediend wegens ondervonden hinder van de kant van de B.V.D. Het was in journa listieke kring al geruime tijd bekend dat de heer Ten Cate reden had zeer ont stemd te zijn over de mamer, waarop hij en zijn redactie door uitvoerders van B.V.D.-opdrachten werden „benaderd", zo dat deze klacht niet onverwacht kwam. Deze ontstemming van de hoofdredac teur van de Friese Koerier was echter ook de B.V.D. niet onbekend, integendeel, de heer Ten Cate heeft geen gelegenheid voorbij laten gaan de leiding van de B.V.D. op die naar zijn mening zeer on heuse manier van „informatie-verzame ling" attent te maken. Het is jammer dat het hoofd van de B.V.D. en ook de Kamercommissie die met de controle op deze dienst is belast, niet wat meer spoed betrachten met een behandeling van de bezwaren, die de heer Ten Cate koestert. De indruk bestaat, dat de fouten die door de B.V.D. in deze aangelegenheid zeer duidelijk zijn gemaakt, te wijten zijn aan een volkomen verkeerde interpretatie van opdrachten door ondergeschikten of ondergeschikte medewerkers van de B.V.D. Het is wellicht bekend dat de B.V.D. gebruik maakt van medewerking van politie-ambtenaren die niet in dienst van de B.V.D. zijn doch incidenteel met opdrachten worden belast. Deze ambte naren behoren tot de plaatselijke politie korpsen en worden in overleg met hun korpschef voor bepaalde B.V.D.-opdrach ten ingezet. Het kan voorkomen dat der gelijke, niet voor het geheime-dienstwerk opgeleide politiemannen in een lofwaar dige ijver om een goed figuur te slaan, opdrachten uitvoeren op een manier die weinig meer met tact of zelfbeheersing te maken heeft. Misschien worden sommigen zozeer door het idee van het „spionnenwerk" beheerst, dat zij geen onderscheid meer kunnen maken tussen een tamelijk onbelangrijk routine-onder- zoek en de jacht op misdadigers die het bestaan der natie bedreigen. Hoe dan ook, een fatsoenlijk burger die geen staats geheimen wenst te verkwanselen maar gebruik maakt van zijn vrijheid om er een bepaalde politieke mening op na te houden en daarvoor uit te komen, mag geen last van de B.V.D. hebben en heeft hij dat wel, dan blijkt de B.V.D. zijn tijd en geld aan nutteloze vliegenvangerij te verspillen. De heer Ten Cate heeft boven dien nog ervaren dat verdachtmakerij in plaats van objectief onderzoek werd ge pleegd. Dat de B.V.D.-leiding daartoe zeker geen opdracht geeft, lijkt buiten kijf. Er is alle reden om in zo'n geval snel en drastisch ingrijpen te eisen. Blijft dat uit, dan is het een openbaar belang zowel als een persoonlijke plicht om niet te be rusten en openlijk te gaan klagen. De heer Ten Cate is er de man niet naar om het openbaar belang en zijn persoonlijke plicht te verzaken. Cyprus, het strategisch gelegen eiland in het oosten van de Middellandse Zee tussen de Turkse en Libanees-Syrische kust, is al sinds oudsher de inzet van tegengestelde politieke machten. Een eiland dat gedoemd lijkt steeds weer to neel van bloedige onlusten te zijn, waar bij de hardste klappen altijd weer neer komen op de hoofden van de eilandbe woners. Cyprus is zowel geografisch als histo risch een Turks eiland/ maar de thans tot het verleden behorende Britse „steun punten-politiek" heeft het uit zijn na tuurlijke situatie als Turks kusteiland gerukt en tot brandpunt van heftige politieke rivaliteit gemaakt. In 1964 heeft het eiland ernstige onlusten gekend, waarbij voornamelijk onder de Turkse bevolking talrijke slachtoffers vielen. Aartsbisschop Makarios, meer politicus dan kerkvorst, en bovendien bezield door een religieus gevoede afkeer van de Tur ken, heeft na de strijd tegen Engeland om de onafhankelijkheid van het eiland slechts node een Turkse medezeggenschap in de regering geduld, maar de minder heid der Turkse bevolking, ongeveer 20 percent van het totaal, leeft er onder een voortdurende latente bedreiging van uitroeiing. In 1964 heeft de VN met grote moeite een gewapende vrede weten te bereiken, waarmee een directe confrontatie tussen Griekenland en Turkije werd voorkomen. Dezelfde dreiging is nu weer ontstaan, nadat de vroegere leider van de rebellen tegen Engeland, kolonel Grivas, zijn pro- Griekse gevoelens gewapenderhand heeft gedemonstreerd door een paar Turkse dorpen te laten bezetten door zijn vecht lustige Griekse „orde-troepen". In Griekenland zelf lijkt op dit ogen blik een conflict met Turkije niet op het verlanglijstje te staan, wat zou zijn op te maken uit een demonstratief terugroepen van Grivas en de benoeming van de Turks-gezinde oud-premier Pipinellis tot minister van Buitenlandse Zaken. Wel is bekend dat Griekenland de laatste tijd veel troepen naar Cyprus heeft overge bracht, wat in Turkije terecht achter docht heeft gewekt. In Turkije is een gevaarlijke oorlogs psychose ontstaan, die vooral gevoed wordt door de vrees dat Griekenland op langere termijn tot algehele bezetting van Cyprus wil overgaan. Er is een oude brandhaard in het Nabije Oosten opgevlamd, die niet veel nodig heeft om een grote uitslaande brand te worden. •/VW%l%.rWr«rW>WW>#WWWWWWWWWWWWVWWW\ WWWWyWWWWMWMWWWMVWWWWWWWWWWW KOPENHAGEN (AP en DPA) Het „Russell-tribunaal" is in de Deense stad Roskilde aan zijn tweede zitting begon nen. De eerste werd in mei in Stockholm gehouden. Voorzitters van het tribunaal zijn de Franse schrijver Jean Paul Sartre en de Joegoslaviër Dedijer. De jury van de rechtbank heeft zondag te verstaan gegeven, dat behalve de Ver enigde Staten ook andere landen kunnen worden aangeklaagd. In hoofdzaak gaat het in Roskilde om wat beschouwd wordt als schendingen van de Geneefse conventie ten aanzien van verboden wapens en de behandeling van krijgsgevangenen, om deportaties en „groepsmoord" alsook om de positie van Thailand, Japan en Cambodja tegenover de Vietnamese oorlog. Voor de aanwezigen werd een persoon lijke boodschap voorgelezen van Bertrand Russell, oprichter van het tribunaal waarin onder meer werd gezegd: „De loop van de geschiedenis wordt gevormd in Vietnam. Wij doen hier geen onderzoek naar grensverschillen tussen twee grote mo gendheden, maar naar een zuivere misda dige overval. Ik kan me niet herinneren ooit in mijn leven te hebben meegemaakt dat de uitspraak „naakte agressie" de be tekenis van het bloedvergieten zo goed dekt." ADVERTENTIE Vif- - /wwvwwwvwwwwwwwwwwwvwvwwwmw „Kijk eens, wat zijn we mooi". Voor deze vijf Siamese katjes was het een hele ervaring zichzelf voor de eerste keer te zien, toen ze zich door de tafel weerspiegeld zagen. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Ook na de devaluatie van het Britse pond blijft Frankrijk tegen directe consultering van Groot- Brittannië door de E.E G.-minister- raad of door de E.E.G.-commissie. In de ministerraad groeit evenwel het verzet tegen de houding van Frank rijk. Dat zijn de constateringen, waartoe men in Brussel kon komen, MADRID (Reuter). Generaal Franco heeft de hoogste militaire onderscheiding voor dapperheid toegekend aan luitenant - kolonel Teodoro Palacios, die in de tweede wereldoorlog als kapitein bij de Spaanse „blauwe divisie" aan de zijde van de Duitsers aan het front in Rusland heeft ge streden. Palacios kreeg het grootkruis van San Fernando, omdat hij in 1941 als comman dant van een compagnie bij de verdedi ging van Krasny Bor, tussen Leningrad en Moskou, negen uur heeft standgehouden, tegen tank- en infanterie-aanvallen van de Russen. Toen de compagnie zich tenslotte overgaf waren er van de 140 mannen nog veertien over, van wie elf gewond. In het Spaanse legerblad, waarin de on derscheiding werd bekendgemaakt, stond niet waarom Palacios, die inmiddels is gepensioneerd, pas na 26 jaar is onder scheiden. nadat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Zes gisteren acht uur hadden vergaderd. Tijdens deze acht uur is men tot geen enkel positief resultaat gekomen. De zitting van de ministerraad was be gonnen met verklaringen van solidariteit met Groot-Brittannië en met het tonen van begrip voor de moeilijkheden en van waardering voor het zoeken naar een op lossing. Zo hadden de ministers Fanfani van Italië, Gregoire van Luxemburg, Harmei van België en Brandt van West- Duitsland gesproken. Brandt stelde daar bij voor dat de Europese Commissie een aanvulling op haar rapport over het toe treden van nieuwe leden zou maken. Toen bleek dat minister Couve de Mur- ville de eensgezindheid van de anderen wantrouwde en een manoeuvre van hen vreesde. Tijdens het overleg in besloten kring kon men evenmin uit het probleem ko men. Minister Couve de Murville legde MIAMI (Reuter-AFP) Een als Rus geïdentificeerde man heeft maandag bo ven Florida de piloot van een tweemoto- rig Amerikaans chartervliegtuigje ge dwongen koers te zetten naar de Cu baanse hoofdstad Havanna, waar het toe stel later is geland. Dit heeft het Ame rikaanse federale bureau voor de lucht vaart (FAA) meegedeeld. Er waren nog twee straaljagers uitgezonden om het ge kaapte vliegtuig te onderscheppen, maar die waren teruggeroepen nadat de met een pistool bedreigde piloot over de boordradio had gemeld dat hij zou wor den doodgeschoten als ze niet verdwe nen. Het is de derde keer dit jaar dat een vliegtuig op deze wijze in Cuba is be land. In augustus kaapten vijf gewapen de mannen een Columbiaanse DC-4 en vlogen ermee naar Havanna. Een maand later maakten drie gewapende lieden zich op een binnenlandse vlucht meester van een Columbiaanse DC-3 en dwongen de piloot het toestel in de Oostcubaanse stad Santiago aan de grond te zetten. er de nadruk op dat hij niet. zoals hij het zei, de mythe wil laten voortbestaan dat er met Groot-Brittannië wordt onder handeld. Minister Luns heeft nog te berde ge bracht dat niemand de Engelse ambassa deur bij de gemeenschappen kan beletten contact te zoeken met de commissie. De ministers van de vijf andere landen bleken na afloop van het gesprek nogal somber gestemd. Met name de Belgische minister heeft de hoop uitgesproken dat 17 en 18 december „dit soort steriele dis cussies" hem bespaard zullen blijven. Het is duidelijk dat er een groeiend verzet bij de vijf partners van Frankrijk in de Euromarkt is tegen de Franse tac tiek. Er is daarbij enige bezorgdheid over de rol van West-Duitsland. Brandt schijnt voortvarend om met Engeland te onder handelen. De Duitse voorzitter Schiller verliest zich echter in procedurekwesties en laat kostbare tijd voorbijgaan. Over minder dan zes weken zal het de beurt zijn aan Frankrijk om het voor zitterschap van de Europese minister raden te bekleden. Voor de 31ste decem ber zal er iets moeten gebeuren. Niemand schijnt het tot dusverre tactisch te hebben gevonden dat in de Raad duidelijk te zeggen en aan de Franse weigering dan consequenties te verbinden. ADVERTENTIE 53-11 Hier is een greep uit de vele gelukkigen: W. M. Paus, Kanaal N.Z. 37, Albergen - J. W. Kerkdijk, F. v. Blankenheimstraat 58, Deventer - G. Foekens, Boekweitstraat 48, Enschede - R. Smit, Windmolenbroeksweg 33, Almelo - M. van Harselaar, Vinkebuurt 66, Alphen a.d. Rijn - W. T. Ber lijn, Kon. Wilhelminaweg 12, Gouda - Mevr. Th. G. Hartgring- Peeters, Hoekenburglaan 27, Voorburg - Mevr. A. H. Wijier, Duin en Kruidbergenweg 79, Santpoort - Mevr. v. d. Woude- Spits, Jan van Galenstraat 111 I .Amsterdam - Mej. Ria Rott- schafer, Nic. Snijdersstraat 10 hs, Amsterdam - C. V. Smit, Schermerstraat 32 rood, Haarlem - J. Amendt, Sumatraplant- soen 31, Amsterdam - M. Buwalda, Ter Gouwstraat 111. Amster dam - Mevr. A. Bosboom, Nijverheidsweg 19, Heemstede - P. A. Degen, v. Batenborchstraat 23, Nijmegen - Jacky Stins, Bernardus Smytegeldstraat 11, Middelburg - P. de Rijk, Pop penstraat 51 a, St. Willebrord - A. W. Smolders, Palmstraat 89, Breda - M. Vos, Grote Leliestraat 7 B, Groningen - D. Philpotts, Pasweg 22 E, Schaesberg (L.) - E. H. A. Verhagen, Kaapseplein 28, Den Haag - L. A. Wils, Geest 30 B, Den Haag - Ankie Boer, Piersonstraat 24, Maassluis - J. Vermeulen, Leustraat 88 A, Schiedam - J. J. Havelaar, Korte-Hillestraat 38, Rotterdam - Frans Booy, Dr. Zamenhofstraat 18, Rotterdam - A. Horst, Kamillestraat 29, Amersfoort - W. Grooff. Keverdijk 29, Naar- den. VRUCHTENLIMONADE cEDtF. ióh Linri SoeLfc THAILAND CÜK. TO Joe: Co Kwi Nho Tuy Ho BonoMe Thuot km 200g SAIGON (AP en Reuter). Een batal jon Amerikaanse valschermtroepen, dat op 22 kilometer ten zuidwesten van Dak To meer dan een etmaal door Noord- vietnamese troepen was omsingeld, heeft 72 man aan doden en 85 gewonden verlo ren. Het Amerikaanse bataljon bevond zich op een heuvel, waarop de Noordvietna- mezen zondag voortdurend aanvallen de den. De 200 tot 300 omsingelde Amerika nen konden op een heuvel dichtbij de Cambodjaanse grens, als gevolg van het intensieve vuur van sluipschutters niet meer met behulp van hefschroefvliegtui- gen van munitie worden voorzien. Zij werden met mortieren en raketten be stookt. Ook namen sluipschutters vanuit bomen hen onder vuur. Tenslotte werden de weinige overleven den ontzet door Amerikaanse versterkin gen, maar voordat de gewonden konden weggevoerd, liet een Amerikaans vlieg tuig een bom van 250 kilogram temidden van hen vallen. Over het aantal slacht offers is van Amerikaanse zijde niets meegedeeld. Radio-Hanoi meldt dat er gisteren bo ven Noord-Vietnam elf Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten. Zondag waren er zeventien neergehaald. NEW YORK (AP) Dr. Casimir Funk, de vitamine ontdekker is in de ouderdom van 83 jaar te Albany (New York) over leden. Dr. Funk was een pionier op het gebied van het onderzoek naar hormonen, diabetes en kanker. In 1911 ontdekte hij dat een substantie in de vliezen van rijst de beri-beri ziek te voorkomt. In 1912 noemde hij die sub stantie in een artikel in een Brits medisch tijdschrift vitamine, een samentrekking vgn een Latijns en een Grieks woord. De substantie, welker aanwezigheid hij constateerde, staat thans bekend als thia mine en vitamine BI. Andere biochemici slaagden er pas in 1926 in haar voor het eerst in zuivere toestand te winnen. Dr. Funk werd in Polen geboren en heeft in Warschau, Berlijn, Parijs en Londen ge werkt. In 1915 vestigde hij zich in de V.S. WASHINGTON, (AP). Het nieuwste Russische straalvliegtuig, de IL62, is maandag op het internationale vliegveld „Dulles" van Washington geland. Het was de eerste landing van dit toestel in de Verenigde Staten. Op het vliegveld verklaarde Dmitry I. Petrov, inspecteur-generaal van de Rus sische burgerluchtvaart, in een kort in terview dat dit de eerste stap is op de weg naar een rechtstreekse luchtlijn Moskou-New-York. (Van onze correspondent) BONN. Geruchten circuleren als zou het Amerikaanse nieuwsweekblad „Time' eeh Duitse uitgave in de zin hebben. Deze uitgave zou een bedreiging voor het West- duitse weekblad „Der Spiegel" betekenen. ,Time' zou met deze Duitse uitgave voor al willen concureren met de zwakke bui tenlandrubriek van ,Der Spiegel'. Het is de overtuiging van de hoofdredacteur van ,Der Spiegel' Rudolf Augstein, dat zijn lezers hoofdzakelijk in binnenlands nieuws geïnteresseerd zijn. Van wat zich in het buitenland afspeelt worden louter de hoofd lijnen aangegeven. De indruk van volledig heid wordt daarbij niet gewekt. Buiten landse correspondenten komen in de lijst van de redactie van het Duitse weekblad met een oplage van bijna één miljoen vwmwwwmavmvwvwmmwNmvvmvMwviHvvvvvwHvmummviHvwwwwvwwnivvvvmmiNm^^ (Van onze correspondent) ISTANBOEL. Panayotis Pipinellis is minister van Buitenlandse Zaken geworden in Griekenland. Met hem doet voor het eerst weer een politieke figuur zijn intrede in het Griekse kabinet. Een figuur dus uit de oude gecorrumpeerde wereld die de kolonels wilden wegvagen. Pipi- nelis geldt als een van de topfiguren uit de „echte junta" de extreem rechtse groep die in het voorjaar klaarstond om de macht te grijpen als er iets mis mocht gaan. Maar de kolonels waren ondernemender of stoutmoediger en ze waren de „echte junta" voor. Tot nu toe hebben de mannen van de echte junta onder dit bewind geen kans gekregen, maar Pipinellis heeft ruim een maand gelden zijn kandida tuur duidelijk gesteld met een artikel in de „Vradini", waarin hij het re gime te hulp kwam tegen oud-premier Kanellopoulos, die moedig zijn stem verhief tegen de kolonels. „Dit bewind" schreef hij, „is noodzakelijk en moet een kans worden gegeven". Daarmee was de splitsing in de rechtse gelederen in Griekenland een feit. Op langere termijn heeft Pipinellis ongetwijfeld meer op het oog dan al leen het ministerie van Buitenlandse Zaken waar hij overigens met zijn di plomatieke ervaring wellicht nuttig werk kan doen nu Griekenland weer een Cyprus-crisis doormaakt. Ongetwij- fels koestert hij de droom van elke Griekse politicus, de .diadochi" de opvolging van het heersende bewind, voor zijn rekening te nemen. Opvolger werd hij ook in 1963 van de bij koning Paul in ongenade gevallen Karamanlis en hij regeerde toen hon derd dagen, net genoeg om voortaan als oud-minister zonder voorkeurstem men verkozen te kunnen worden voor het parlement. Pipinelis was de bio graaf van Paul's broer, koning Geor ge II die met dictator Metaxas sa menwerkte. Plus royaliste que ie roi is hij vrijwel onverbloemd voorstan der van de absolute monarchi in Grie kenland, kortweg monarchia genoemd in tegenstelling tot „gekroonde demo cratie". Zijn intrede in het kabinet is dan ook zeker een winstpunt voor de ko ninklijke familie wier contacten met het buitenland nu weer worden ver gemakkelijkt. Pipinellis, die met een Zweedse is getrouwd, is zeer klein van stuk. In de spotprenten van „Vrij Grie kenland" werd hij gewoonlijk voorge steld als een dwerg wien de veel te grote steek over het doodshoofdje valt. exemplaren dan ook niet voor. De op somming van archivarissen bij „Der Spie gel' is daarentegen indrukwekkend. ,Time' heeft op het ogenblik een totale oplagen van 4,15 miljoen exemplaren. Daarvan worden in de bondsrepubliek 14.900 exemplaren verkocht. Ala lang wordt met de gedachte van een Duitse uitgave in de Time-Lifewolkenkrabber in New York gespeeld. Van Life bestaat een Spaanse uitgave. Van Time bestaat een .Atlantische' en een .Pacifische' uitgave. Het Timeconcern, dat ook in de firma Metro-Goldwyn-Mayer is geïnteresseerd, heeft eveneens financiële belangen in de Franse uitgeverij .Laffont' en sinds kort in één van de belangrijkste Duitse uit geverijen, de Firma Rowoftlt in Hamburg. SCHIPHOL. De secretaris van Ber trand Russell, de 32-jarige Amerikaan R. Schoenman, die gisteravond uit Montreal op Schiphol arriveerde, is niet in ons land toegelaten, omdat hij niet in het bezit was van een paspoort. Dit zou hem in de V.S. ontnomen zijn wegens zijn actie tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam. Hij heeft de nacht doorgebracht in de marechausseekazerne in Badhoevedorp. Vanmorgen is hij in een vliegtuig naar Kopenhagen gezet waar net door Bertrand Russell georganiseerde wereldtribu naal over de oorlog in Vietnam wordt ge houden. Schoenman heeft deze week op persoon lijk gebied ook al tegenslag gehad. Een Engelse rechter heeft zijn 25-jarige echt genote Susan namelijk een scheiding toe gewezen. Zij had erover geklaagd dat hij zich slechts bij uitzonderlijke gelegenhe den wilde wassen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3