A. M. Boelen bezorgd over leefbaarheid van de IJmond Verenigingsnieuws uit de IJmond -ïllISIïli projectie feiten Gans Publiek weet ontstellend weinig van de politie Inspanning van alle betrokkenen nodig Inbraak in kantoor Niet alleen een kwestie van geld Klaverjassen voor kinderen Zondag finale van „Ons Genoegen Kousenfabriek Ten Cate trekt 60 man aan Gemeente bond strijd aan tegen gladheid Drie ongevallen op vissersschepen foto film Monteurs gewond in de PEN-centrale Afscheid van D. A. J. Spek ROTTERDAMSE HOOFDINSPECTEUR: Overgangsfase tussen Bromsnor en de mystieke Interpol-man DINSDAG 21 NOVEMBER 1967 5 T ragiek Beverwijk Velsen-IJ muiden - Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 15705 Kort nieuws Falen Buiten diensttijd Geen isolement (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De heer A. M. Boelen, directeur van de Stichting Opbouw Katholiek Kennemerland, is bezorgd over de toekomstige leef baarheid van de IJmond. Zijn bezorgdheid strekt zich met name uit tot het gebied boven het Noordzeekanaal. Hij ziet voor alle betrokkenen een zware verantwoordelijkheid liggen om dit gebied ook over 25 jaar nog leefbaar te kunnen houden. Dat zal een enorme inspanning vergen. De heer Boelen denkt echter dat er door een goede saneringspolitiek nog wel veel zal zijn te redden. Gebeurt dat niet, dan ziet hij de toekomst somber in. De oplos sing is echter niet alleen een kwestie van geld, maar veel meer nog van visie. Daarom draagt juist de rijksoverheid op dit moment een zeer grote verantwoordelij kheid. SANTPOORT. In het afgelopen week einde is ingebroken in het kantoor van een brandstoffenhandelaar, gelegen aan de Willem de Zwijgerlaan, nabij 't spoor wegemplacement. Onbekenden zijn door verbreking van een ruit naar binnen ge drongen, hebben een tube witte verf op een bureau uitgeknepen en een doosje inhoudende vijf gulden meegenomen. Een aantal waardevolle zaken hebben zij niet aangeroerd. De heer Boelen is tot deze overtuiging gekomen, nadat hij gedurende twaalf jaar belangrijk opbouwwerk in de IJmond heeft verricht. Met ingang van 1 januari heeft hij dc directeursfunctie aanvaard van de kort geleden opgerichte stichting „Katholiek Maatschappelijk Centrum voor de provincie Noord-Hol land". Dit centrum zal wellicht in Haar lem komen. Op de vraag in hoeverre het opbouw werk in de IJmond van de grond is ge komen, reageert de heer Boelen nogal gereserveerd. Ondanks diverse successen is naar zijn mening het opbouwwerk DINSDAG 21 NOVEMBER Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 16.30-17.30 u.: gezellige clubs v. meisjes van 9-11 jaar; 16.30-17.30 u.: schilderen, timmeren, zaalspelen en biljarten v. jon gens van 9-11 jaar; 20-21.30 u.: volksdan sen v. jongeren boven 16 jaar door M. Vis ser: 14-15.30 u.: sieraden maken v. dames. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 16-17.30 u.: volksdansen v. 11-14 jaar; 19.30-21.30 u.: volksdansen v. boven 14 jaar. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30-20 u.: handenarbeid in het gezin, door de St. v. huish. en gezinsvoorlichting; 14-16.30 u.: knippen en naaien door de St. v. huish. en gezinsvoorlichting. Gymnastieklokaal, Oosterwijk, 20.30-22 u.: damesgymnastiek door de St. v. huish. en gezinsvoorlichting. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk; Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 u., jeugd: 15.30- 17.30 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15.30-17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, volw.: 15-17.30 en 19-21 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw.: 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a: gesloten; Heemskerk, Kerkweg 45: ge sloten; Ruysdaelstraat la, jeugd: 15.30- 17.30 uur. WOENSDAG 22 NOVEMBER Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden, 20u.: Concert door Mij. ter Bev. der Toon kunst, m.m.v. het Noordh. Philharm. Or kest; Heinz Finger, dirigent; Gijsbert Beths, viool. Gebouw „Wjjkerbaan", Pres. Kennedy- plein 3, 20 u.: lezing met dia's over Scandi navische landen door de heer P. C. van Meurs (Beemster) voor N.V.V.-Vrouwen- bond. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 14-15 u.: kleuterclubjes 4-5 jaar; 16-17.30 u.: handenarbeid, meisjes 6-12 jaar; 19-20 u.: cursus tienermode, meisjes v. 12-17 jaar; 14-15.30 u.: knutselclub v. jongens v. 6-12 jaar; 20-21.30 u.: toneelclubs v. meisjes en jongens 12-16 jaar; 20-22 u.: knip- en naai cursus v. dames, door mevr. A. v. Gurp. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30-20 uur: bloemschikken door de St. v. huish. en gezinsvoorlichting. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: pottenbakken en glazuren, door Ken- nemerstaten, o.l.v. Otto Heuvelink. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-10, 10-11.30 (damesz wemmen), 12-13.45, 14.15-15.30, 16-17.15 en 20.45-22 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk; Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 en 19-21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 u., jeugd: 14-17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, jeugd: 14.30-17.30 uur; Meerestein, Parmentierstraat 2, jeugd: 14.30 -17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 uur, jeugd: 14.30-17.30 uur; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 uur; Ruysdaelstraat la, jeugd: 14.30-17.30 uur. DINSDAG 21 NOVEMBER Petrazaal, Spaarnestraat, IJmuiden, 20 u.: Ned. Christen Vrouwenbond afdeling IJmuiden-Oost, bijeenkomst met lezing. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.30 uur. WOENSDAG 22 NOVEMBER Muziekschool Velsen, 19.30 u.: Voorspeel avond in het Gemeentelijk Vergaderlokaal in Velsen-Noord. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal ge meentebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 14.30 tot 17.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Banjaert- straat 13, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. ernstig vertraagd door de bestuurlijke vaagheid in de IJmond. Wat dat betreft maakt hij de overheid verwijten. Hij vindt dat het talmen frustrerend heeft gewerkt, waarmee een brok tragiek de IJmond werd binnengeloodst. Heel wat mensen hebben daar onder geleden. De energie die nu aan de bestuurlijke herin deling is verspild had beter voor nuttiger doeleinden aangewend kunnen worden. Zo had de stichting gehoopt een welzijns- orgaan voor de gehele IJmond te kunnen creëren. Die plannen zijn echter blijven steken op de bestuurlijke indeling. Uit bovenstaande zou men kunnen concluderen dat de heer Boelen een te leurgesteld mens is. Niets is echter min der waar. Hij bezit eigenlijk nog hetzelf de enthousiasme als in 1955. De oprich ting van de Stichting Opbouw Katholiek Kennemerland was een inifiatief van de toenmalige Haarlemse bisschop. In de snel groeiende IJmond wilde men name lijk vooral de sociale ontwikkeling bege leiden. De start vond plaats op het mo ment dat de kerkelijke traditie nog sterk overheerste. Eigenlijk zag de stichting zich voor een emancipatie-opgave geplaatst om de veelal van het platteland komende nieuwe bewoners op te vangen. Die aanpassing moest vooral vanuit het maatschappelijk werk worden benaderd. Een belangrijk steunpunt in dat streven vormde het onderwijs. Daarom heeft het opbouworgaan zich uitgesloofd om de on derwijsvoorzieningen op te vijzelen tot een beter niveau. De heer Boelen meent dat de mensen een meer flexibele houding nodig heb ben om zich te kunnen aanpassen. Alle mogelijkheden worden nu echter nog niet benut. Zeer veel waarde hecht hij aan het meepraten in bijvoorbeeld gespreksgroe pen. Ook het systeem van samenwerken, dat op scholen nooit is geleerd en waar mee de industrie nog het meest is gevor derd, acht de vertrekkende directeur erg belangrijk. Om tot nieuwe lijnen te ko men moeten de mensen in de problemen worden betrokken. Vooral de jongeren. Het werk van de stichting is in be perkte mate bij het publiek overgekomen, doordat dit opbouworgaan zonder de trom te roeren anderen stimuleerde. Een groot aantal „dochters" van de stichting is geheel zelfstandig geworden. Tenslotte heeft de stichting positief meegewerkt om via sociaal-culturele kanalen samenwer king in algemeen verband te zoeken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De klaverjaswedstrijd van de gezamenlijke Beverwijkse perso neelsverenigingen is een groot succes ge worden. Er namen ongeveer 400 kaart- liefhebbers aan de strijd deel. Mede door een verloting kon aan het slot van de wedstrijd een batig saldo van 1300 wor den overgedragen aan de directie van het Emma-kindertehuis in Wijk aan Zee. Het geld zal worden besteed om de kinderen een onvergetelijke St. Nicolaas-avond te bezorgen. (Van onze correspondent) BEVERWIJK. De spanning om de eerste plaats bij de duivententoonstelling van „Ons Genoegen" heeft zondag een hoogtepunt bereikt. Er zijn nu 7 deelne mers die er voor in aanmerking komen. De stand van het totaal klassement luidt als volgt: 1. A.v. Leeuwen, 2. A. de Bot, 3. G. de Graaf (allen 550 punten); 4. A. Ber- lee (549%); 5. P. v.d.Outenaar (idem); 6. Van Breemen (549); 7. R. Zoontjes (idem) Zondag 25 november wordt in café Sport de finale gehouden. '/Yyjpë.'' -h - vA; GESSTEREN.— De Tricotage- en Kou senfabriek L. ten Cate N.V. heeft beslo ten tot een uitbreiding van haar kousen productie met ruim 40 percent. Aanlei ding is de sterke groei van het bedrijf in de laatste anderhalf jaar, die moge lijk werd door een sterk toenemende vraag, zo wordt door de kousenfabriek meegedeeld. Het bedrijf vervaardigt ruim 7 miljoen paar kousen per jaar. De uit breiding maakt het noodzakelijk dat in Geesteren (bij Almelo) op korte termijn circa zestig nieuwe personeelsleden wor den aangetrokken. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Mist en vorst, de 2 voor lopers van de naderende winter hebben vannacht ook in Velsen de automobilis ten parten gespeeld. Bevroren ruiten en gladde weggedeelten maakten, dat velen in tijdnood kwamen. Ook vanmorgen zag men weer het vertrouwde beeld van kou welijke automobilisten, die de voorruiten van hun auto's stonden af te krabben, dan wel bespoten met een vloeistof, welke de eigenschap bezit ijs te verwijderen. De wgen waren echter voor het overgrote deel goed berijdbaar dankzij het ingrij pen van de gemeentelijke plantsoenen dienst, die zijn manschappen en zand- wagens al vroeg op pad had gestuurd. Gisteravond zijn wel enkele personen bij glijpartijen gewond geraakt, doch over het algemeen hadden deze geen ernstig karakter. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Aan boord van de KW 225, welke gelegen is in de Haringhaven is een 18-jarige matroos, woonachtig in Kat wijk a. Zee, misgestapt, waardoor hij ten val kwam. Met enkele gebroken midden voetsbeentjes is de zeeman naar het An- toniusziekenhuis overgebracht. De KW 44 „Rijnmond III" liep dinsdag morgen IJmuiden binnen met 'n gewonde matroos aan boord. Bij het uitzetten van ht net was hij met zijn linkervoet be kneld geraakt tussen de headlijnen. De ziekenauto van de ongevallendienst ADVERTENTIE Liesegang Fan A 12 129.— Diaprojector met halfautomatische diawisseling. Lichtsterke halogeen lamp. Haarscherpe projectielens. Inclusief diamagazijn. Oude prijs 168. Voigtlander Perkeo Automat J 298.— Diaprojector met afstandsbediening van diawisseling en scherpstelling. Bandrecorderkoppeling. Ventilatorkoe- ling. Spaarschakelaar, waardoor le vensduur van de lamp langer is. Met projectielens 2,9/85 mm (ook met an dere objectieven leverbaar). Oude prijs 363. Projectietafel (1 blad) 26.— Projectietafel (2 bladen) 34.— Projectiescherm op statief 125 x 125 cm, glasparel 57.— KOM KIJKEN EN VRAGEN BIJ die hem kwam afhalen kon meteen nog een gewonde meenemen naar het Anto- niusziekenhuis. De waker aan boord van de Belgische kotter „Mercator" was na melijk in het machineruim gevallen. Dit gebeurde om vijf uur in de ochtend, maar eerst omstreeks acht uur in de morgen, toen personeel aan boord kwam voor reparatiewerkzaamheden, werd de man gevonden: drie uren lang had hij met een pijnlijke rug hulpeloos op de scheeps bodem gelegen. A. M. Boelen .kwestie van visie. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. In een van de hallen van de PEN-centrale waren maan dagmiddag twee monteurs, woonachtig in Beverwijk op een zogenoemde dubbele ladder bezig met het uitvoeren van repa ratiewerkzaamheden, toen plotseling de poten van de ladder op de vloer begonnen te glijden. Beide mannen respectievelijk 52 en 22 jaar kwamen op de grond te recht. Een van hen had klachten over een pijnlijke nek, de ander had een hoofd wond en een pijnlijke linker schouder. Per ambulanceauto zijn zij naar het Ro de Kruisziekenhuis in Beverwijk over gebracht. Tijdens de bijeenkomst die maan dagmiddag werd gehouden ter ge legenheid van het afscheid van de heer D. A. J. Spek, procuratiehou der van ons blad, heeft de directeur, mr. H. C. van der Mije (links op de foto) de heer Spek in hartelijke be woordingen bedankt voor zijn ener gieke en belangrijke werk geduren de vijftig jaar ten behoeve van de Grafische Bedrijven Damiate (uit geefster van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijkse Courant). Tevens overhandigde hij hem een geschenk onder couvert. De afscheidsbijeenkomst werd bij gewoond door tal van personeels leden van de verschillende af delingen van ons blad. De heer Spek was vergezeld van zijn echtgenote en kinderen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. „Een isolement van de politieman? Daar geloof ik in zijn algemeenheid niet in. Tenminste niet in een isolement dat de man hin dert. De politieman zit niet in een ongunstige hoek in de publieke opi nie. Als er van een ander soort isole ment sprake is, dan heeft de politie daar voor een groot deel zelf schuld aan, zeker in het verleden. In feite heeft de politie te lang over zichzelf gezwegen. Het was niet nodig iets te zeggen. De politie, trouwens de hele overheid zat achter een soort scherm. Daar zat ze goed. Het gezag werd ge accepteerd". Dat zegt hoofdinspec teur K. Huiskamp, chef van het bu reau voorlichting van de Rotterdamse politie. „Tegenwoordg moet dat gezag zichzelf gaan bewijzen. Het moet zich aanvaard baar maken. Het publiek is critischer ge worden. Als je als politieman ergens komt heb je niet alleen gezag omdat je een uniform draagt. Wat er in dat pak zit moet het doen. Objectief gerede neerd is het belangrijk wat de politieman in een bepaalde situatie waard is. Maar even belangrijk is het wat voor denk beeld het publiek van je heeft". „In zekere zin zitten we in een over gangsfase", zet de heer Huiskamp. „Het bromsnortype is wel overleden, het uit gesproken feodale type van: Jawel edel achtbare, neen edelachtbare, natuurlijk edelachtbare. We zitten nu eerder met de bijna mystieke politieman van Interpol, het type van de hyper-intelligente re chercheur. Maar misschien is het eerste type nog niet helemaal uitgestorven en het andere nog niet geboren. Omdat de politie zolang over zichzelf heeft gezwegen kreeg het publiek ruimte om over ons te fantaseren. We hebben een soort aureool gekregen. Als mensen bij ons op bezoek komen merken we vaak hoe ontstellend weinig men weet van de politie. Dan vertellen we die mensen dat we gewoon een bedrijf zijn met perso neel met als taak op de naleving van de wettelijke spelregels te letten, die ge maakt zijn om twaalf miljoen mensen op een klein stukje grond naast elkaar te kunnen laten leven. Het feit dat het publiek ons critischer is gaan bekijken, is wel begrijpelijk. In de tijd van de veldwachter van Dik Trom kwamen voornamelijk de bedelaar, de landloper, de inbreker, de kinderlokker en de moordenaar met de politie in aan raking. Maar au, als men alleen al de enorme Hoofdinspecteur K. Huiskamp ontwikkeling van het verkeer neemt, ko men veel meer mensen met de politie in contact. Iedereen krijgt wel eens een be keuring. Als gevolg daarvan gaan steeds meer mensen zich een eigen oordeel over die politie vormen. Belangrijk is het daarom hoe de politieman zich aan dat publiek voordoet. „Als je maar vriendelijk tegen de poli tie bent red je het wel", denken de men- Mond-op-mond-beademing. De 51-jarige hoofdagent J. Buskoop van de Haagse politie heeft een bewusteloos 11-jarig meisje door mond-op-mond-beademing weer bij gebracht. Het meisje raakte bewusteloos toen zij een douche nam. De vermoedelijke oorzaak is zuurstof gebrek, veroorzaakt door een butagas kachel. sen dikwijls. Het geven van bekeuringen is één van de moeilijkste zaken. Op dat ogenblik komt het gezag, door de politie man vertegenwoordgd, rechtstreeks in aanraking met iemand van het publiek. De politieman moet beleefd zijn. Begint hij met jij en jou dan ligt hij al vijftig percent achter. Hij moet kunnen luiste ren naar het verweer van de man die de overtreding heeft gepleegd. Hij moet zelfs, als dat nodig is, een stap terug kunnen doen. Ook een politieman kan falen. Het falen is niet erg, wel het feit niet te kunnen toegeven dat je gefaald hebt. Er is een tijd geweest dat vooral de po litie zelf het accent te sterk legde op dienstverlening. Men kent die plaatjes wel van de breedlachende verkeersagent met opoe links en kleinkind rechts op het zebrapad. Dat is uiteraard niet het juiste beeld van de politie. Primair blijft voor de politie de daadwerkelijke hand having van de rechtsorde en dat is ook in zekere zin dienstverlening. Dan is er nog de politieman buiten diensttijd. Wordt hij in de omgeving waar hij woont geaccepteerd? Er zijn mensen die denken dat je 24 uur in dienst bent. Dat is formeel wel zo, maar onder nor male omstandigheden en zeker in de grote stad bepaald een misvatting. Je woont bij voorbeeld in een flat. Je moet er voor zorgen dat je niet de politieman uit de flat bent. Niet vanuit je raam zitten loe ren of er een bekeuring is te schrijven. Er zijn nog altijd mensen die menen dat je promotie maakt naar het aantal be keuringen dat je geeft. Wel moet je cri- tiek zien te vermijden. Ik kan me bij voorbeeld niet permitteren links te gaan parkeren. Als ik visite krijg en een van mijn gasten doet het wel, zeg ik: „Doe me een plezier en zet die wagen even aan de andere kant". Van een predikant ver wacht je toch ook niet dat hij gaat vloe ken als hij met een hamer op zijn duim slaat? Van een isolement, van door de bur gerij in een min of meer ongunstige hoek te zijn gezet, is geen sprake. In het alge meen staat de burger in Nederland posi tief tegenover de politieman. Anders zou den niet zoveel politiemensen vrienden en kennissen hebben buiten de politie en zouden zij niet zo actief deelnemen aan allerlei activiteiten buiten de politie om. en wat blijft er dan nog over? Het zoon tje. Als mijn zoontje op straat voetbalt dan wordt het hem zwaarder aangere kend dat zijn vriendje. Want hij is toch het zoontje van die politieman! Wat inderdaad wel eens vervelend kan zijn is als je op een feestje of een ver jaardag komt en men weet dat je politie man bent. Dan krijg je de verhalen over het achterlicht dat toevallig niet brandde toen die agent kwam en over de laatste bekeuring. Als je daarop ingaat kun je het hela fuifje in da wax sturen!

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5