In Helmond stemt op personen men meer dan op partijen m Werving werklozen Enschede en Breda levert drie man op uniefcaas «RAIFFEISENBANK Raadsverkiezing op 1 december Vijf lijsten met vroegere KVP'ers ÉgWR/noND DAGRAVIT TOTAAL Arbeidsbureaus geven het op Liever uitkering en lager huur dan werk in Randstad Eis van een jaar tegen pseudo-arts Wegbeheerder voor slippen van auto's aansprakelijk Lifters schoten Nederlander neer spaarbank en alle bankzaken WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 13 ST{ P Houj Kantonrechter in Tiel: KVP achteruit Alléén als er Uniekaas op staat, sta ik in voor de kwaliteit Vijf r.-k.-lijsten 1X66 T erugkrabbelen T roef van s: met meer dan 1300 vestigingen Jongeren evenmin In geld achteruit Acties gestaakt Jawel. Zestienhonderd vel. Zestienhonderd keer com fort, luxe, zachtheid, hygiëne uit een vierrolpak, en dat is heel wat meer dan in bijna alle andere vierrolpakken. Van Edet nota bene... Kijk. Zo'n leeg kokertje zaait nu geen paniek meer in het kleine kamertje. Al thans na de aanschaf van een Edet - altijd - papier - in- huis-pak niet meer. Een rus tig idee is dat. En nog voor delig ook. Het Edet vierrol pak kost alles bij elkaar maar f 1.75. In groen of geel of rose. Als U een rustig gebruiker bent en vier rollen ineens te veel van het goede vindt, ligt de Edet King Size wel licht wat beter voor U. Vijf honderd vel voor 55 cent. Zacht en hééééél veel papier. (Van een onzer verslaggevers) HELMOND. De gemeenteraads verkiezingen, welke op 1 december in Helmond worden gehouden als ge volg van de bij deze reelgemeente gevoegde dorpen Mierlohout, Stip hout en Brouwhuis, zullen voor menigeen aanleiding zijn om door vergelijkingen na te gaan hoe bijvoor beeld de Tweede Kamer er uit zou zien als er thans in Nederland Kamer verkiezingen zouden worden ge houden. Zij komen dan echter bedrogen uit. De stembusuitslag van Helmond zal uitsluitend voor Helmond zelf van be lang zijn. Er is geen enkele vergelij king te treffen met enige andere ge meente in het land. Ook de verkie zingsstrijd. welke aan de eerste de cember voorafgaat, wijkt volkomen af van die welke men in andere steden kent. ADVERTENTIE WEER STAND in de kerk zien. Na de oorlog werd op initiatief van KVP-leden een katholieke lijst uitgebracht onder de naam „Katho liek Helmond". Deze behaalde een grote raadsmeerderheid. Bij de volgende ge meenteraadsverkiezingen werd echter be sloten met een „echte" KVP-lijst uit te komen. Dat is sindsdien zo gebleven, maar de KVP heeft sinds 1952 meer dan de helft van het aanvankelijke stemmen- aantal verloren. De Helmonders vielen namelijk geleide lijk terug op de vooroorlogse situatie van meer lijsten. Aanvankelijk waren er drie Bij de Helmondse verkiezingen gaat het groepen in de raad vertegenwoordigd: de Kvp^ de p v d A en de uit CH-AR-V.V.D namelijk niet om politieke partijen en pro gramma's, maar om mensen. Zelfs als de KVP haar traditionele zetelmeerderheid zou verliezen zoals sommigen voorspel len, of als D'66 met 4 of 5 zetels in de raad zou komen zoals anderen verwach- ten, zegt dat niets over de positie van de-1 .4 ntl-l jUClltbrilg-P ai'tl] ze partijen. De uitslag is uitsluitend geba seerd op sympathie en antipathie van mensen jegens andere mensen, waarbij roddel, zwartmakerij en vriendjespolitiek belangrijke rollen spelen De Helmondse gemeenteraadsverkiezin gen hebben een lange en ingewikkelde voorgeschiedenis. Eigenlijk moet men te- ruggaan naar de vóóroorlogse jaren. Toen ,„0„ was de S.D.A.P. in Helmond de enige po litieke partij die aan de raadsverkiezin gen deelnam. Partijpolitiek speelde geen enkele rol in de gemeenteraad. Voor de ontwikkeling van Helmond zijn er zijn twee mogelijkheden: de gemeen te gaat óf tot de agglomeratie van Eind hoven behoren óf als centrum van een eigen gebied een zelfstandig bestaan lei den. Paul Kuypers timmert met een duide lijk standpunt aan de weg: „Helmond kan zich niet langer laten leegzuigen door Eindhoven. Wij zien jonge mensen, die bij ons zijn opgeleid, uitzwerven naar het westen en naar andere industriële een tra. Wij moeten werkgelegenheid creëren voor onze eigen mensen. Wij moeten goe de wegen naar het noorden en naar de grens krijgen. Helmond moet een eigen bestaande groep Gemeentebelangen. De I gewest worden, waar het goed leven en C.P.N., welke na de oorlog een man m| de raad kreeg, veroverde ook bij de laat ste verkiezingen een zetel. De eerste duidelijke verbrokkeling van de K.V.P. ontstond toen uit een kwes tie over de brug over het Wilhelmina-1 kanaal de „Anti-Luchtbrug-Partij" ont stond, welke in haar beste tijd vier ze tels behaalde en er nu nog één over heeft. De Anti-Luchtbrug-mensen komen niet te- werken is voor de 150.000 mensen, die in dat gewest wonen. Op het ogenblik is het nog zo dat het geboortecijfer nergens zo hoog en het gemiddelde inkomen nergens zo laag is als in Helmond dAGRAVIT Griepen verkoudheid liggen op de loer. Zorg er voor dat ze niet bij binnenkomen. Wapen uw gezin met Dagravit Totaal. Elke dag 1 dragee is genoeg. Daar zitten alle brood nodige vitaminen en mineralen in! Vandaar de naam: AMSTERDAM. Tegen een 34-jarige I assistent-accountant uit Den Haag, die zich liet aanstellen als controlerend arts bij het Gemeenschappelijk Administratie kantoor, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam een jaar ge-1 vangenisstraf en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering geëist. De man ad ook kans gezien zich in I een soortgelijke functie te laten aanstellen bij het Sociaal Fonds voor de Bouwnijver heid. Voorts had hij in Den Haag rond- gelopen in het uniform van luitenant-kolo- nel-arts der Koninklijke Luchtmacht. De man gaf alles toe. Hij is reeds drie I keer veroordeeld voor soortgelijke feiten. Hij was bekend bij de Haagse politie. Hij werd in Den Haag gearresteerd omdat hij een esculaapteken op zijn auto voerde. Agenten, die hem herkenden van een vorige zaak, arresteerden hem. TIEL. Het is de laatste tijd herhaal-1 delijk voorgekomen, dat auto's op de pro vinciale weg bij Lienden en de Van Heem- straweg bij Dreumel Heerewaarden tengevolge van het gladde wegdek slipten. Hierdoor hebben zich reeds diverse aan rijdingen met ernstige gevolgen voorge daan. Tijdens de behandeling van deze zaken voor het kantongerecht in Tiel ver klaarde de kantonrechter, mr. D. S. ba-1 ron van Slingeland, dat niet de automo bilisten voor deze aanrijdingen aansprake lijk moeten worden gesteld, maar de weg beheerder. Hij verklaarde de automobi listen schuldig, maar legde hun geen straf op. De officier van Justitie had tegen hen een boete van 50 geëist. ADVERTENTIE Helmond, nu 47.000, straks 57.000 inwo- J ners heet een katholieke gemeente te zijn. Zeker 95 pet. van de bevolking wordt ka tholiek genoemd, maar er zijn parochies, welke nog niet de helft van de bewoners ADVERTENTIE Ernstiger was de ontevredenheid over de plaatselijke K.V.P.-politiek, welke leid de tot de oprichting van de Katholieke Jongerengroep. Deze groep kreeg drie ze tels in de raad en komt nu opnieuw met een lijst uit. zegt de kaasbaas van de Nederlandse Kaas Uniel Wie kan het beter weten 7 Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A I I e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A I I e e n de Kaas Unie garandeert u daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaas! Uniekaas da's de beste kaasl De verbrokkeling van de K.V.P. is voortgegaan. Toen in oktober de namen van de K.V.P.-kandidaten bekend wer den, vonden de Helmondse middenstan ders dat zij niet deugdelijk waren verte genwoordigd. Op een zondagnamiddag be sloten zij zelf deel te nemen met een lijst. Katholieke Democraten". Een nieuwe bedreiging van de K.V.P. is de nieuwe koers van Gemeentebelan gen. Op deze lijst, waarop nimmer ka tholieken voorkomen, prijkt thans als één van de kandidaten de rector van het Ca- rolus Borromeus College, de enige katho lieke middelbare school van Helmond. Er is veel veranderd sinds 1952. Voor malige K.V.P.'ers komt men nu op vijf verschillende lijsten tegen. De K.V.P.- fractie heeft met 15 zetels in de oude ge meenteraad (totaal 29 zetels) nog net een meerderheid. Als zij in de nieuwe raad (31 zetels) eveneens een meerderheid wil behalen zal zij het vooral moeten hebben van de K.V.P.-getrouwe dorpen waarmee Helmond wordt uitgebreid. Er zijn Helmonders die spreken van een „K.V.P.-clan". Zij wijzen er op dat het K.V.P.-bestuur vrijwel uitsluitend is samengesield uit ambtenaren, die volgens hen bij het stellen van de kandidatuur niet objectief kunnen zijn. „Zij houden elkaar de hand boven het hoofd". De jongste critiek tegen de gemeente lijke K.V.P.-centrale kwam uit twee plaat selijke afdelingen, welke voor de samen stelling van de groslijst graag wilden we ten welk standpunt de centrale innam in zake de verschillende opvattingen welke in de hoogste K.V.P.-leiding leven. Er kwam geen antwoord. Tegen alle regle menten in besloot de Helmondse K.V.P. geen groslijststemming te houden. Dit leid de tot een vergadering op 9 oktober, waar met name Paul Kuypers, befaamd als hoofdredacteur van de voormalige Hel mondse Courant en sinds zijn jeugd een vurig K.V.P.-propagandist, zich fel tegen over het plaatselijke bestuur stelde. Op die avond nam hij 'n belangrijk besluit: hij bedankte als K.V.P.-lid. De volgende dag meldde hij zich als lid van D'66. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De werving van werklozen uit het oosten van het land, om in het westen te komen werken is een mislukking geworden. „Zeg maar, dat het resultaat zeer gering is geveest", zeggen de directeuren van de arbeidsbureaus in Rotterdam en Enschede. Een werkloos heid van zo'n 70.000 man hoeft nog niets te zeggen, vindt de directeur van het Rotterdamse bureau, ir. A. J. de VVildt. „Het ongeluk is, dat de werkloosheid zo onregelmatig over het land ligt ver spreid". Speciale functionarissen uit Rotterdam en Amsterdam hebben in En schede geprobeerd 120 werklozen te be praten om naar het westen te komen, waar nog wel werk is te vinden. In totaal zijn er drie gekomen. De actie werd na nog twee dagen proberen in Breda ge staakt. Het ging niet. De werklozen ble ven liever thuis, in hun woning van f 10 tot f 20 per week, met hun uitkering van 80 of 70 percent en temidden van hun familie. De ambtenaren van het Rotterdamse en het Amsterdamse G.A.B. hebben in de dagen dat ze in Enschede werkten, met 120 mannen gesproken. Die 120 waren nog over van de golf werklozen, die ont stond door de plotselinge sluiting van drie textielbedrijven. Verder zijn er ten ge volge van de plotselinge ontslagen nog 308 man van 46 jaar en ouder werkloos. Aan zulke mensen stelt het arbeidsbureau niet meer voor om te gaan verhuizen naar Rotterdam of Amsterdam. Bij een nader gesprek bleek dat maar 60 van de 120 geselecteerden in het westen te plaat sen zou zijn. Van die 60 wilde vrijwel nie mand. „Aanvankelijk hebben we gevraagd of de werklozen op een enquêteformulier wilden invullen of ze in het westen van het land zouden willen gaan werken. Velen hebben opgeschreven dat ze wel bereid waren", zegt de heer A. Magito, uitgeleend door Rotterdam aan het En- schedese G.A.B. „Daar heeft kennelijk de angst voor het verlies van hun uitkering als ze niet ADVERTENTIE ZIE TOE dat u werkelijk krijgt. Groen jonge kaas; rood jong belegen; blauw - belegen; paars extra belegen; geel oud; bruin overjarige kaas. LUIK. Een Nederlandse graanhande laar die in België woont ligt met een ern stige schotwond in het ziekenhuis na des avonds bij Luik door twee lifters te zijn aangevallen. De Nederlander de 48-jarige C. Bosman verklaarde van de politie dat twee lifters, die hij enkele kilometers van Luik had meegenomen, hem neerschoten. Hij was getroffen door een 6 mm kogel die dwars door zijn lichaam was gegaan en ernstig letsel had veroorzaakt. De twee lifters wa ren er met zijn auto vandoor gegaan. Die snelle overgang van K.V.P. naar D'66 had ook weer een voorgeschiedenis. Paul Kuypers is al jaren een goede vriend van de in Helmond geboren D'66 initiatief nemer Hans Gruijters, met wie hij vooral I het afgelopen jaar vele politieke gesprek ken heeft gevoerd. Al vele malen had Gruijters getracht de man, die in zijn krant altijd als een terrier voor de Hel mondse belangen had gevochten, voor zijn partij te winnen. Er is ook nog een andere achtergrond. I Paul Kuypers heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat hij als hoofdredac teur van de Helmondse Courant geen zit ting kon nemen in de gemeenteraad. Toen hij enkele jaren geleden na de verkoop van zijn krant een betrekking bij een me- taalwarenfabriek accepteerde, gold dat bezwaar niet meer. Maar de K.V.P van Helmond boycotte de man, die gewend was geen blad voor de mond te nemen. Paul Kuypers 53 jaar, staat nu als I nummer 4 op de lijst van D'66. Hij maakt er geen geheim van dat hij als hij zou worden gekozen de vroeger in zijn populaire krant gevoerde strijd voor een gezond Helmond met alle kracht in de gemeenteraad zal voortzetten. Maar hij zegt ook: „Er wordt nu al weer ge konkeld over het feit dat Hans Gruijters mij vóór in de lijst van D'66 zou hebben gedrukt en dat andere D'66'ers dat niet leuk zouden vinden. Het is natuurlijk wel zo dat de vechters van het eerste uur enige moeite hebben met het accepteren van een man als ik, die tot het laatst toe de KVP trouw is gebleven". IN HOIUND SIMMEN HUK Meer dan 1300 vestigingen van de Raiffeisenbank een vertrouwde instelling Ook in uw omgeving is er één wilden achter gezeten. Die angst was vrij wel ongegrond. Maar toen ze moesten ko men praten over werk in Rotterdam of Amsterdam, veranderde de zaak. Met een uitkering van 70 tot 80 percent van hun laatste salaris, een huis van f 10 per week, een tuintje met groente, de 'agere kosten, de vertrouwde omgeving, bleken ze beter uit te zijn dan met een loon op volle hoogte in het westen. Ze zouden moeten pendelen. Althans voorlopig. Voor I kostgeld zouden de bazen f 50 in de week en voor de wekelijkse thuisreis nog eens f 20 betalen. Maar daarvoor voelden de meesten helemaal niets. Voor verhuizing met het hele gezin moet de vrouw ook nog wat voelen. Die wilden meestal niet", zegt de heer Magito. Enschede (136.000 inwoners) had eind oktober 2.285 mannelijke werklozen, 194 vrouwen en 250 gehuwde vrouwen. De vraag naar werkkrachten was op dat ogenblik naar mannen 146 en naar vrou wen 268. In Rotterdam waren bijvoor beeld aan het eind van dezelfde maand 2.931 mannen werkloos (vraag 4.680) en tegelijkertijd waren er 272 vrouwen zon der werk (vraag 2.241). „Die getallen dekken elkaar natuurlijk helemaal niet. Wanneer je op de ene plaats een textiel arbeider te veel hebt. kun je die niet op een andere plaats als bankwerker plaat sen", zegt de directeur van het Ensche- dese bureau, de heer J. ter Waarbeek. ,Een andere zaak is, dat ook veel jonge werklozen niets zeggen te voelen voor verhuizing naar het westen. Juist voor I dergelijke jongens zou men een grote actie moeten ontketenen. Als ze nog on gehuwd zijn, zie ik werkelijk niet in waarom ze niet naar een plaats gaan waar ze wel kunnen werken. Ze kunnen sneller acclimatiseren en ze kunnen zich nog laten scholen, of bijscholen". Tientallen gespreken van de heren Ma gito (Rotterdam) en Bakker (Amster dam) in het kantoor van hel gewestelijk arbeidsbureau Enschede, hebben na genoeg geen resultaat gehad. „Achter elke werkloze staat een gezin, met een vrouw en kinderen die niet graag naar de grote stad willen. De werkloze is dikwijls bang dat hij het in het westen niet kan wennen en dan zijn huis in het oosten kwijt is. Hij is bang dat zijn gezin zal lijden onder de financiële achteruitgang. De kosten in de grote stad liggen nu eenmaal hoger. En soms is hii gewoon niet te plaatsen", zegt de heer Magito. die nu samen met zijn Amsterdamse collega zijn bevin dingen voor het departement op papier an het zetten is. De acties zijn gestaakt. Van het plan om bijvoorbeeld ook in Limburg, in Bre da. Helmond of Eindhoven te proberen werklozen voor de bedrijven in de rand stad te werven, heeft men maar afgezien. Wat overblijft is niettemin een levens groot probleem. De vraag naar en 'net aanbod van (ongelijksoortige) werkkrach ten was een jaar geleden in Enschede voor het laatst gelijk. „De besten en de actiefsten hebben zelf allang werk ge vonden", zegt de heer Ter Waarbeek. „Wanneer er een wrijvingswerkloosheid van 22.000 man, een werkloosheid onder ouderen van evenveel en nog eens zoveel I minder geschikten zouden zijn, zou dat niet abnormaal zijn", vindt Rotterdams G.A.B.-directeur ir. De Wildt. „Maar dan zou dat aantal over het hele land gelijk matig verspreid moeten zijn". vtii i' 7yygrief ineens 1 Edet

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13