GRENOBLE WERKT HARD aan Olympische Spelen en de eigen toekomst Franse regering geeft voor alles toestemming èn geld Op weg naar Mexico City Heemstede profiteerde van de misstappen van concurrentie mm fris in de mond Go Ahead speelt niet tegen Arsenal Engelse club wordt divisie teruggezet Margaret Smith vierde comeback Okker kreeg geen kans van Taylor Landlust speelt in toernooi om Europa Bokaal Nog een zege van hon k bal formatie El Hadie eerste in Matadorenprijs Loting kandidaten toernooi verricht HFC-topscorer Rob Tuilenaar over HFC- Stormvogels WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 21 GRENOBLE. Geen oord ter wereld, waar a] zoveel over kou en sneeuw en ijs gesproken wordt als in Grenoble. Want in februari zal Gre noble Olympisch wintercentrum zijn, met het oog waarop de toebereid selen nu dan ook intensief en met grootse visie worden getroffen. Hele wijken met (pittoreske) krotten worden door de bulldozers meedogen loos tegen de grond gesmakt om plaats te winnen voor nog meer tri bunes, sportvelden en hotels, maar ook voor een nieuwe expositiehal, vliegveld en een fonkelnieuw ge meentehuis van twaalf etages dat zo modern-futurisch wordt, dat New York zelf met de sprakeloze mond vol tanden gezet zal kunnen worden. Van binnen, en bovenal van buiten Frankrijk, heeft de stad een dikke tienduizend bouwvakkers aangetrok ken die in het Olympisch dorp in aanbouw verblijfsruimte alleen al voor zo'n twaalfduizend atleten moe ten scheppen. Alles kan SPAANSE SINAASAPPELEN Goede verdiensten mogelijk voor Manchester United Gelijkspel van ADO met Holland Sport Zeven Nederlanders in de Smith-ploeg „En gelooft u mij nu maar", zo be antwoordt architect André Wogenscky, oud-discipel van Le Corbusier, die zich met beton en staal nu weer eens vrij en heer lijk uit mag leven, onze twijfel aangevende blik, „gelooft u mij, we komen toch klaar" Op 1 februari zal geen belknop in één hotelkamer meer ontbreken en zal Greno ble met een oppervlakte van negendui zend vierkante meters ook nog 's werelds omvangrijkste kunstijsbaan bezitten. Grenoble ziet het intussen niet alleen groot, maar kijkt ook nog veel verder dat het komende Olympische avontuur. De stad. die tussen de Alpen ligt ingesloten en toch helemaal geen beklemde indruk maakt heeft altijd al grandioze ambi ties van industriële universitaire en toeris- tieke orde gekoesterd, en dankzij die Olympische Spelen hoopt Grenoble nu ein delijk een beslissende sprong naar de toe komst te kunnen maken. De regering is wel genoodzaakt geweest voor de stad, die door een linkse anti-Gaullistische meerderheid onder leiding van de ener gieke burgmeester-ingenieur Dubedout bestuurd wordt, met het oog op het in- tenationale aanzien, nog al diep in de buidel te tasten, en alles wat tot dusver nooit kon, is dan nu plotseling bij tover slag mogelijk geworden. Een nieuw ziekenhuis? Akkoord. Een huis voor de cultuur, met een eigen bibliotheek een theater-in-het-rond en nog een opera en een discotheek annex? Toegestaan. Restaurants, hotels, flatwoningen bij de vleet? De cheque is al getekend. En zo heeft het Olympische sportfestijn Greno ble in één slag uit de nood geholpen, want alles kan en alles mag nu plotseling van Parijs. Nu was Grenoble, met veel elektroni sche en precisie-industrie al Frankrijk's meest geïndustrialiseerde stad. Meer dan de helft van de werkende bevolking leeft vandaag al onmiddellijk of indirect van de industrie. Maar op een afstand van een driehonderd kilometers van de Middellandse Zee en nog wat verder van Parijs, wil Grenoble nu ook nog dé geïn dustrialiseerde metropool van Frank rijk, zo niet van Europa worden, waar alle vuile sporen van de oude fabriekscomplex en en hun troosteloze arbeiderswijken zul len zijn uitgeveegd. Een stad die begrip pen als moderne efficiency, industriële ex pansie, sociaal verantwoordelijkheids besef, met de mediterraanse „joie de vi- vre" wil verbinden. Voor die levensvreugde is, in de per soon van Alain Duchemin, schepper van de Parijse Kermesse des étoiles, ook al een prestigieus ceremoniemees ter aangesteld, die, ten bedrage van twee miljoen nieuwe franken, de plech tigheden en de feestelijkheden van de opening en het verder verloop voorbe reidt. Hij heeft voor Grenoble al een eigen Olympische hymne laten compo neren, en met generaal De Gaulle zul len bij de inauguratie ook Johnny Hal- lyday en Sylvie Vartan hun persoon lijke en a ctieve belangstelling mani festeren. ADVERTENTIE onmisbaar voor de fijne keuken Omdat lij uitblinken door hun frisse smaak. Minder •chil en meer sap hebben, en... dat verrukkelijke aroma van de zon dat heerlijke gerechten zo bijzonder maakt. Echt sinaasappelen voor u die van koken houdt (Van onze correspondent) DEVENTER. De voetbalwedstrijd tussen Go Ahead en Arsenal, die op 16 of 17 januari in Deventer gespeeld zou worden, gaat niet door. Gebleken is, dat de voorzitter van het actie-comité Deven- ter-sporthal, oud-Go Ahead-manager Wim Beltman, op eigen initiatief heeft gehan deld toen hij het Arsenal-bestuur na de wedstrijd tegen Feijenoord benaderde. Het Go Ahead-bestuur dat de aankon diging van de ontmoeting Arsenal uit de krant moest vernemen, gaat niet akkoord met deze gang van zaken. MANCHESTER, De spelers van Manchester United is elk een beloning van 2.000 pond (17.000 gulden) toege zegd als zij het Europese bekertoernooi voor landskampioenen winnen. Dat is de hoogste beloning die ooit aan een Britse ploeg in het vooruitzicht is gesteld. Manchester United kan tot de kwart-fi nales doordringen als het de volgende week thuis van Serajewo wint. Uit is de wedstrijd in een 0-0 gelijkspel geëindigd. LONDEN. De Britse voetbalbond heeft besloten de voetbalclub Peterbo rough United aan het eind van het sei zoen terug te zetten naar de vierde di visie. De club speelt nu in de derde. De maatregel werd genomen omdat de vere niging onwettige bedragen had beloofd aan de spelers als zij een wedstrijd zou den winnen. De regels van de bond bepa len dat de bonus voor een voetballer niet hoger mag zijn dan vier pond terwijl het clubbestuur zijn spelers een extraatje van 100 pond sterling had beloofd als zij een overwinning zouden behalen op Sunder land. Het incident dateert uit het vorige seizoen. Peterborough United kreeg de vorige week al een boete van 50 pond opgelegd. DEN HAAG. De Haagse eerste divi sieclub Holland Sport heeft gisteravond in het Zuiderpark met 1-1 gelijkgespeeld tegen ADO. Bij de rust leidde de eredivi sieclub ADO met 1-0. Er waren 9000 toe schouwers. SYDNEY. De Australische Margaret Court-Smith heeft gisteren in Sydney tij dens de internationale tenniskampioen schappen van Nieuw-Zuid-Wales haar co meback gevierd met een overwinning op haar landgenote Carole Cooper. Zij was een jaar niet actief in de wedstrijdsport. Zij won van Carole Cooper met 6-2 6-3. SAO PAULO. Tom Okker heeft gis teravond in de kwartfinales van het Pin- heiros tennistoernooi in Sao Paulo verlO' ren van de Brit Roger Taylor. Okker ver loor in twee sets 6-4, 6-4. Succesvoller was Okker in het dubbel spel. Met Marty Riessen bereikte hij de finale door Edson Mandarino en Thomas Koch met 6-4, 9-7 in de halve finales te verslaan. In Kopenhagen zijn de wereldkam pioenschappen „moderne artistieke gymnastiek" gehouden. De RiLssische dames hier in actie behaalden de titel voor teams. Maar voor Grenoble blijven al die Olympische heerlijkheden toch eigen lijk wel de koekjes bij de thee. Hoofd zaak blijft: de verdere toekomst. De tiende Olympische winterspelen funge ren als springplank naar nieuwe ple zierige en goede tijden. ADVERTENTIE Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist. VOETBAL. De eredivisieclub GVAV heeft dinsdagavond in het Groningse Oos terpark met 1-1 gelijk gespeeld tegen Göt- tingen'05, dat uitkomt in de Westduitse re gionale liga noord. Ruim 4000 toeschou wers woonden de ontmoeting bij. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. Morgenavond speelt Landlust, vorig jaar tweede in de Neder landse basketbalcompetitie, zijn eerste wedstrijd in het toernooi om de Europa bokaal. De eerste tegenstander van de Amsterdammers is de Fnanse bekerwin naar ASVEL Villeurbanne. Deze ploeg is sinds 1949 achtmaal Frans kampioen ge weest, en staat momenteel weer aan de top van het Franse basketbal. Het heeft de beschikking over een groot aantal in ternationals w.o. Henri Grange, 135 maal en Michel le Ray, die in 1966 werd uit geroepen tot Frankrijks beste basketballer en eveneens reeds meer dan honderd maal voor het team der tricolores uitkwam. De 22-jarige Alain Gilles, werd vorig jaar opgesteld in het Europa all-star team van de FIBA. Verder heeft ASVEL de be schikking over twee meer dan twee meter reikende jongelingen t.w. Gerard Moroze en Alain Durand, die evenals Bruno Re- coura, 1,95, reeds international waren. De return wordt op 1 december in Lyon gespeeld. ORANJESTAD. Het Nederlandse honkbalnegental heeft in Oranjestad met 10-1 van een versterkte Arubaanse jeugd- ploeg gewonnen. Het was de tweede over winning van het Nederlandse team tijdens de trip door de Nederlandse Antillen. De eerste overwinning werd behaald op een Antilliaanse selectieploeg. In de ontmoeting van maandagavond sloeg Nederland twaalf honkslagen en be ging geen enkele veldfout. De Arubaanse jeugd sloeg zes honkslagen en beging vier veldfouten. De Nederlandse ploeg wordt vanmiddag in Nederland terugverwacht. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Smith zal in het komen de seizoen alleen een wielerploeg financie ren. Na het wegvallen van mede-sponsor Romeo heeft men geen nieuwe partner kunnen vinden. Wel heeft men een Bel gische rijwielfabriek als „sportief" merk aangetrokken. Ploegleider is Lomme Dries- sens. De formatie bestaat uit tien Bel gen en zeven Nederlanders. De Belgen zijn: Willy Planckaert, George van den Berghe, Albert van Vlierberghe, Jacques de Boe ver, Roland van de Rysse, Jean Brus selmans, Valere van Sweefeld, Willy Monthy, Jean Claes en Frans Brands. De Nederlanders (Cees Lute is er niet meer bij): Eef Dolman, Bart Zoet, Leo Duijn- dam, Johnny Brouwer, Peter Heynig, Wim du Bois en Marinus Hoogerland. Deze vier Tsjechische meisjes zijn op weg naar de Olympische Spelen van Mexico, volgend jaar oktober. Ze doen het lopend. Hier zijn ze gefotografeerd in het Zwitserse Zürich. J. de Leeuw met El Hadie zegevierde gister avond tijdens de koersen in Hilversum in de Matadoren-prijs. De uitslagen van de koer sen zijn: Agaat-prijs (afstand 2400 m): 1. Fortuna (E. de Visser) 3.34.4, 1.29.3; 2. Fabiola Kitty; 3. Dido van Ernstheem Win. 2.90, pi. 1.10. 1.10, 1.20, cov. 6.trio 45.70, koppel 6. Matadoren-prijs (2000 meter, le serie): 1. Dave Fez (L. Schoonhoven Jr.) 2.51.7, 1.25.0; 2. Zephyr Scotch; 3. Conny Stuart. Win. 3.10, pi. 1.10, 1.30, koppel 4.cov. 3.70. Matadoren-prijs (2e serie): 1. El Hadie (J. de Leeuw) 2.47.0, 1.22.7; 2. Bernadine; 3. Diogen. Win. 8.50, pi. 1.70, 1.20, 1.20, koppel 12.10, cov. 4.60, trio 59.40. Amaril-prijs (1500 m, le afd.) 1. Goeam (E. Leeman) 2.20.0, 1.33.3; 2. Gonny T; 3. Gert Jan. Win. 3.70, pi. 2.1.90, 1.40, koppel 12.10, cov. 6.70. Amber-prijs (2000 meter, le afd.): 1 Angeline (B. Brouwer) 2.53.8, 1.26.9; 2. Dagmar; 3. Beauti ful Boy. Win. 11.20, pi. 2.70, 1.40, koppel 6.40, cov. 6.20. Amathist-prijs (2000 m): 1. Dorita H (J. Wa- genaar Jr.) 2.51.1, 1.25.6; 2. Donna Valentina; 3. Cicero Wilkes J. Win. 2.50, pi. 1.50, 1.70, koppel 5.50. cov. 4.80, trio 52.80. Amber-prijs (2000 meter, 2e afd.): 1. Carma- nia (P. Strooper) 2.51.4, 1.25.7; 2. Don Stürmann W.; 3. Dynamiet Hanover. Win. 3.30, pi. 1.40, 2.20, 1.50, koppel 5.20, cov. 5.80. Matadoren-prijs (2000 meter, finale): 1. El Ha die (J. de Leeuw) 2.49.5, 1.23.9; 2. Diogen, 3. Bernadine. Win. 4.70, pi. 1.50, 1.30, 1.30, koppel 13.40, cov. 3.40. Beril-prijs (2400 m): 1. Blanchefloor (W. Stort) 3.30.8, 1.27.8; 2. Clara Williams; 3. Dox van Rood en Noot. Win. 5.20. pi. 1.80, 1.20, 1.40, koppel 10.30, cov. 3.30, trio 56. Amaril-prijs (1500 meter, 2e afd.): 1. Goldrose (J. Wagenaar Jr.) 2.19.3, 1.32.9; 2. Gré Hollan- dia; 3. Gravin Rita W. Win. 4.90, pi. 1.70, 1.30, 1.30, koppel 11.cov. 3.90. Totale omzet 178.642,50. VOETBAL. Fortuna '54 heeft gister avond in Aken met 1-5 verloren van de Bundesligaclub Alemannia. Bij de rust leidden de Duitsers met 2-1. (Van onze schaakmedewerker) HAARLEM. Hoewel niet spelend zal de schaakclub Heemstede toch met ge noegen terugzien op de resultaten in de 3e ronde van de promotieklasse der Noordhollandse Schaakbond. De belang rijkste concurrent Het Witte Paard kwam in het strijdperk tegen VHS 2. Hoewel de Haarlemmers een zware strijd te wachten stond liet men zich door de Zaanse reputatie niet intimideren. Bij de voorlopige stand 4-4 is het vrijwel ze ker dat de winst VHS 2 ten deel zal val len, daarmee zelf uitzicht houdend op een hoge eindklassering. Het Oosten 2 viel terug nu het tegen Purmerend ten onder ging. Bij de eerste klassers moest het Bever- wij ker Pat Mat in Enkhuizen ervaren dat de Westfriezen ook met het houtwerk kunnen omgaan. Bij de stand 4%-416 zit er voor Pat Mat ten hoogste een gelijk spel in. Het gelijke spel van Saende te gen MSC (Den Helder) bracht deze ploeg op de eerste plaats in de rangschikking. De B-afdeling had in de ontmoeting Bloe- mendaalWeenink een duidelijke topper. De thuisclub miste de slagvaardigheid uit voorgaande duels en liep een 4-5 ach terstand op. Een Beverwijkse zege lijkt waarschijnlijk. Santpoort en Kijk Uit 2 kregen andermaal een nederlaag te in casseren waarvoor ditmaal Rolland en HWP verantwoordelijk waren. Beide ploe gen zitten nu lelijk in de verdrukking terwijl HWP volop in de running is voor de eerste plaats. Bij de tweede klassers zijn Oppositie (Heiloo) en Castricum 2 samen aan kop gekomen in de B-afdeling. Beide ploegen wonnen hun twee gespeelde duels. Een zelfde prestatie heeft Aalsmeer in groep D op haar debet staan. Wieringermeer schijnt in de 3e klas se A op 71./2-21/i overwinningen te zijn geabonneerd. Het is dan ook ruimschoots voldoende om zich geriefelijk op de hoog ste zetel te nestelen. Assendelft trekt er in de B-afdeling stevig aan terwijl het derde team van Pat Mat dank zij een be scheiden zege op Bloemendaal 2 even eens de eerste plaats kon behouden in groep C. Hoewel Weenink 4 in 3D goed voor de dag komt lijkt het leidende VHS 3 hier te sterk. Ditmaal werd Aalsmeer 3 genadeloos verslagen, 7V6-216. Van het 4e klasse-front verstevigden Magnus (gr.A), Het Witte Paard 3 (gr. B) en Heemstede 3 (gr.D) hun leiderspo sities. In de KNSB-competitie is het VHS niet gelukt de onderbroken wedstrijd tegen het Leidse LSG tot een goed einde te brengen. De remise van Nijdam was niet voldoende voor een gelijkspel nu v.d Enden de vlag moest strijken, 5Vi-4Vz. Uitslagen NHSB-competitie PROMOTIEKLASSE: Purmerend—Het Oosten 2 6«/,-3' i; Het Witte Paard—VHS 2 4-4 voorlopig CastricumZSC 3Vt-4Vi voorlopig. le KLASSE, afd. A: Pat Mat—VVV 2 7' t-2' SaendeMSC 5-5; ZaanstreekSchaaklust uit gesteld tot 12 dec.; KTVPat Mat 4' *-4' i voorlopig; afd. B: HWPKijk Uit 2 6-4; Bloe mendaalWeenink 4-5 voorlopig; Rolland Santpoort T1/*-21/*. 2e KLASSE, afd. A: Castricum 2—Het Witte Paard 2 61 *-3'Het Witte Paard 2Punnertnu - 5-3 voorlopig; ZSC 2Castricum 2 2' t-7' 2: VVV 3—Oppositie 31/ï-4'voorlopig; afd. B: Bergen— Caïssa 3' 2-61 '1; CaïssaSchaakmat uitgesteld; afd. C: Weenink 2De Pion 5-5; De Pion Santpoort 2 5-5; Santpoort 2Aalsmeer 1 6' »-3' 1; afd. D: AalsmeerHeemstede 2 7-3 De Uil—Het Oosten 3 4-6. 3e KLASSE, afd. A: Wieringermeer—Caïssa 2 T1/*-21/«; Cajssa 2Aris de Heer 2Vt-7'Schaak mat 2—KTV 2 4-6; Aartswoud 2—Wieringer meer 21/«-7,/«; afd. B: Saende 2Assendelft 31 »- 6Vt; SchoorlPurmerend 3 uitgesteld; afd. C: Bloemendaal 2—Pat Mat 3 4l/t-51/«; Castricum 4Santpoort 3 8-2; afd. D: VHS 3—Aalsmeer 3 7Vt-2Vt; Weenink 4Bloemendaal 3 SVt-iVi; Het Oosten 5—HWP 2 SVt-ö1 4e KLASSE, afd. A: Schaaklust 3—Wieringer meer 2 uitgesteld tot 11 jan. 1968; MSC 3Mag nus 4-6; afd. B: MonnikendamHet Witte Paard 3 3l/t-6x Het Witte Paard 3Purmerend 4 8-2 afd. C: De Vier Torens 2Excelsior 3 8' t-l' i afd. D: Rolland 3Heemstede 3 2' i-7' - KNSB. le klasse B: LSG—VHS 5'i-4' SOUSSE, november. De vicevoor zifter van de internationale schaak federatie, Sajtar, heeft in Sousse de loting verricht voor het kandidatentoer nooi, waarvan de winnaar in 'n tweekamp zal uitkomen tegen de Russische wereld kampioen Tigran Petrosian, met de we reldtitel als inzet. Er zal voor het kandidatentoernooi in twee groepen worden gespeeld volgens de k o formule. In groep A speelt Larsen te gen Portisch en Spassky tegen Geiler. In groep B zullen Tal en Gligoric tegen elkaar uitkomen terwijl Kortsnoi de winnaar van de driekamp Stein Reshevsky Hort ontmoet. De tweekampen bestaan uit tien partijen. De winnaars van de tweekam pen in elke groep ontmoeten elkaar ver volgens in een tweekamp om de eerste plaats in de groep Een duel tussen de groepswinnaars zal daarna moeten uitwij zen wie de uitdager van Petrosian wordt mm (Van onze sportredactie) Samen met Stormvogels en Zand- voortmeeuwen behoort ook HFC tot de drie topclubs in de tweede klasse A. Dat is verrassend omdat de „Konink lijke" vorig seizoen met vrijwel het zelfde elftal magere resultaten boekte. Deze ommekeer is niet in de laatste plaats te danken aan Rob Tullenaar die aan het begin van deze competitie van de verdediging naar de voorhoede verhuisde en prompt HFC's topscorer werd met tien doelpunten uit negen competitiewedstrijden. De 22-jarige Tuilenaar weet nog wel enkele redenen voor het verschil tussen HFC van dit en het vorige seizoen. We hebben er een paar talentvolle jonge spelers bij op het middenveld. Bovendien is Koenders, na bijna twee jaar uitgeschakeld te zijn door bles sures, weer terug. Je speelt ook fijner op het ogenblik, we houden nu een con stant elftal. Een vrij jong team, met enkele routiniers als Bouwman in de voorhoede en Molenaar en Thole in de verdediging. Bovendien is onze nieuwe oefenmeester Dirk de Wette een uitste kende trainer. Je kan op elk moment van de dag bij hem langs komen om te gaan trainen of je moeilijkheden, als je die hebt, uit te praten". De goede verrichtingen van HFC hebben er toe geleid, dat aan de Spanjaardslaan al voorzichtig over promotie wordt gesproken. „We zijn het seizoen begonnen met de gedachte om het team langzaam op te bouwen Door de goede resultaten zijn we aan promotie gaan denken. Het zou natuur lijk wel leuk; zijn, als we weer in de eerste klasse terug keerden". Maar op het ogenblik zijn die speculaties op zijn minst wat voorbarig. Dat ene puntje achterstand op koploper Storm vogels weegt zwaar. De IJmuidenaren draaien zeer sterk en constant en laten weinig steekjes vallen. De enige neder Jaag in dit seizoen had HFC juist aan Stormvogels te "danken, dat in de eerste competitiewedstrijd met 2-1 aan het langste eind trok. Rob Tuilenaar bereidt zich dan ook wel voor op een moeilijk duel. „We zullen onze handen vol krijgen. Het is een technisch uitstekende ploeg met veel oud-semiprofs en een geweldige keeper: Nico de Graaf. Na de return van zondag gaan we dan ook pas serieus met promotie rekening houden Als we winnen natuurlijk. Dan hebben we het in eigen hand". HFC's schut ter geeft zijn ploeg een goede kans aan het duel tegen de koploper twee punten over te houden. „We doen er alles aan". Financieel wordt het voor HFC zondag in ieder geval een goede dag. mede door de gelukkige omstan digheid dat geen enkele betaalde ver eniging thuis speelt. Het record van 3000 toeschouwers in de thuiswed strijd tegen Zandvoortmeeuwen zal dan ook wel gebroken worden. Aan de Spanjaardslaan rekent men daar in ieder geval op. Voor zondag worden er noodtribunes bijgebouwd. De prognoses van Rob Tullenaar voor toto 22 en 23 luiden: TOTO 22 SittardiaDWS2 MVVVolendam 3 TwenteFeijenoord 2 PSV—DOS Xerxes-DHCTelstar SpartaGo Ahead NEC—ADO AjaxFortuna '54 PECWageningen AGOWHelmond Sport Fortpna VI.ZFC SC DrenteZwolse Boys Hermes DVSHilversum TOTO 23 RBCVolewijckers Willem IIVitesse ElinkwijkEindhoven Velox—RCH DFCHeracles HVC—FC Den Bosch Blauw Wit—SVV Holland Sport—Cambuur GraafschapNOAD Alkmaar-ZaanstreekVVV ExcelsiorEDO LimburgiaNOAD GooilandHeerenveen

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 21