Nieuwe onrust in Berlijn te verwachten na fel betwiste uitspraak rechtbank Rennies Callaghan heeft er genoeg van 1 m P m Luns met Johnson Comet ontploft door tijdbom Jozina ingelijfd in Nigeriaanse marine Agent, die student dood schoot tijdens bezoek sjah, vrijgesproken Brandend maagzuur, Regering van India ontslaat kabinetten in deelstaten Kettingbotsing met tachtig auto's Beschuldigingen na grensgevecht Morgen belangrijke rede van Nasser Bij Dak To zijn 244 Amerikanen gedood Pt telegrammen WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 Aanslag, op Grivas Frans persbureau: helpen direktt Monstruositeit 1 Wat men ook van mr. Luns kan zeggen, een christen-radicaal (politieke aandui ding voor een radicale christen) is hij ze ker niet. Op dit ogenblik trotseert hij zelfs het gevaar van een kabinetscrisis, door eenvoudig te weigeren gehoor te ge ven aan de meerderheid in de Tweede Kamer die de befaamde „motie-Vietnam" heeft aangenomen en nog steeds wacht op de uitvoering ervan. Die motie had een in tamelijk vage ter men aangeduide strekking, maar kwam er toch op neer dat de Tweede Kamer de Amerikaanse regering verzocht de bombardementen op Vietnam stop te zet ten. Intussen hebben die bombardemen ten zich steeds openlijker tegen de Noord- vietnamese burgerbevolking gericht, doordat doelen werden opgenomen in het „vernietigingsprogram" die in dichtbe volkte wooncentra liggen. Gisteren is uit de Kamer nogmaals aan gedrongen op uitvoering van de motie maar minister Luns heeft er geen twijfel over laten bestaan dat hij zich onver zettelijk houdt aan de Amerikaanse ar gumentatie, dat stopzetting van de bom bardementen geen vredesonderhande lingen tot gevolg zou hebben. De scheiding der geesten in de K.V.P. en ook in de K.V.P.-Kamerfractie zet zich voort, niet het minst tengevolge van de duidelijke halsstarrigheid, waarmee K.V.P.-leiders zich zo min mogelijk van de christen-radicale wensen en opvattin gen aantrekken. Niet alleen over Vietnam, maar ook over het onderwerp Ontwikke lingshulp liggen de K.V.P.-prominenten met elkaar overhoop. In de Kamerfrac tie dreigt een breuk, nadat drs. J. M. Aar den en zijn radicale medestander mr. H. W. van Doorn critiek hebben geuit op fractieleider Schmelzer en partijvoorzit ter Aalberse. Het partijbestuur van de K.V.P. neemt het rebellen niet kwalijk dat zij rebellen zijn, maar wel dat zij niet bij iedere gelegenheid gedwee aan d^ par tijlijn lopen, vooral in de Kamer. Want in de Kamer heerst de wet van twee stringente belangen: de partijpolitiek en het behoud van het kabinet. Wie als KVP parlementslid in bepaalde kwesties naar eer en geweten wil handelen, moet eerst aan de fractieleider de inhoud van zijn ge weten voorleggen ter keuring. Zo heeft echter drs. Aarden niet ge handeld en deswege hangt hem nu, met mr. Van Doorn, de banvloek boven het hoofd. Het is echter de vraag of het K.V.P. bestuur deze openlijke splijting durft te bevorderen, omdat zij het sein zou kun nen zijn tot een volledige splitsing van de katholiek-politieke stroom in twee beddin gen. Ofschoon nog niemand kan peilen, welke stroom het breedst zou worden de radicale of de behoudende houdt men in katholieke kringen toch ongetwij feld rekening met het feit dat de snellere en verfrissende rivier der radicalen bij verkiezingen voor grote verrassingen zou kunnen zorgen. /vwwwwvwwwwwvwwwwwwvwvwwwvwvw IWyWWVAWyiW/WWIftftlWWWMWyWMVWMyilWMMWMMMMW LONDEN, (AFP). Deskundigen van het Britse ministerie van Handel, die een onderzoek hebben ingesteld naar de ramp met de Britse Comet die op 12 oktober tussen Griekenland en Athene is veron gelukt, zijn tot de conclusie gekomen dat de ramp is veroorzaakt door een tijdbom die aan boord van het toestel was ver stopt. Bij de ramp zijn alle 67 inzittenden om het leven gekomen. Volgens de deskundi gen was de bom klein genoeg om in een tas verstopt te worden, maar bevatte hij uiterst krachtige explosieven voor mili tair gebruik. Scotland Yard heeft onmid dellijk na publikatie van het deskundigen rapport een onderzoek geopend. Volgens zegslieden houdt Scotland Yard rekening met de mogelijkheid dat de bom aanslag bedoeld was tegen generaal Gri vas, commandant van de nationale garde van Cyprus. De generaal had zich in het toestel moe ten bevinden maar in werkelijkheid was alleen een van de mannen uit zijn om geving, de Cypriotische chauffeur Salo- moe, aanwezig. LOOSDRECHT. Volgens het Franse persbureau AFP is op de Nederlandse kustvaarders „Jozina", die wegens wa pensmokkel door de Nigeriaanse marine werd aangehouden, de Nigeriaanse vlag gehesen. Ook zouden er kanonen op het schip zijn geplaatst. De „Jozina" zou wor den ingezet bij een operatie tegen het opstandige Biafra. De eigenaar van de „Jozina" deelde des- gevaagd mee, dat hij noch bericht had ontvangen dat zijn schip verbeurd ,was verklaard, noch dat het zou zijn ingelijfd bij de Nigeriaanse marine. Hij vroeg zich af „of dit zo maar ging". Overigens ge loofde hij, dat hij zijn schip te zijner tijd wel weer zou terugkrijgen. „Ze zijn goed geweest voor de bemanning, waarom dan ook niet voor mij", zo zei de reder. Hij voegde er aan toe dat hij vertrouwde op de goede relaties tussen Nederland en Nigeria. Wat het kabinet-De Jong met minister Luns als voorman van de buitenlandse politiek op het ogenblik doet, is zeer ge vaarlijk niet direct voor het bestaan van het kabinet dan wel voor het behoud van de goede geest in de regeringspar tijen. Het is daarom zo gevaarlijk, omdat de Vietnamese kwestie ook in de Ver enigde Staten momenteel naar een top punt van onzekerheid leidt. Een verzoek aan de Amerikaanse regering om de bom bardementen te stoppen, uitgaande van het kabinet en met Instemming van re gering en parlement, zou op dit ogenblik niet alleen in de wereld maar ook in Nederland een goede indruk maken. Zo'n verzoek heeft niets te maken met „dolkstoten in de rug" of „verraad aan de Amerikaanse vrijheidsstrijders", wat van bepaalde ultra-rechtse zijde nogal eens met vals sentiment wordt uitge kraamd. Het is daarentegen zelfs een vorm van steun aan de Amerikaanse wens om Hanoi naar de conferentietafel te brengen en daardoor de enorme last en het onvoorstelbare leed die ook Amerika drukken, door vredesonderhandelingen te verlichten. Een vrede in Vietnam is steeds duidelijker óók een Amerikaans belang. De bijna kinderlijk aandoende koppigheid van minister Luns om toch vooral geen Nederlands initiatief in onze eigen buiten landse politiek te introduceren, wordt steeds minder aanvaardbaar. Het is bovendien in strijd met datgene wat in de politieke verhoudingen des lands bezig is te gebeuren: de door braak van levensbeschouwelijke uitgangs punten in dé programma's der politieke partijen. Er is wel eens gezegd dat mi nister Luns de grootste stimulans voor het ontstaan van het radicalisme in de K.V.P. is. Op het ogenblik lijkt hij de grootste bevorderaar van een voortschrij dende verwijdering in de katholieke ge lederen, waar de radicaliteit ontleend is aan christelijke principes en ook daarin steeds meer voedsel vindt. De menselijke bewogenheid met de tra gedie in Azië is zelfs al niet „radicaal" meer, maar normaal humaan. Het gaat in Vietnam om mensen en hun voortbe staan mensen van Vietnam én Amerika. Bij mr. Luns gaat het blijkbaar om prestiges. Hij weigert een bijdrage tot de wereldvrede, die met iedere nieu^vë bom op Vietnam sterker bedreigd wordt. Hij laat Nederland een kans missen, iets te doen dat zou kunnen helpen. „Luns-time is over", zegt de werk groep Sjaloom, interkerkelijke vredes- actie. Het gaat er inderdaad op lijken. (Van onze correspondent) BONN. In West-Berlijn is nieuwe onrust te verwachten sinds gisteren be kend is geworden dat de „Kriminalober- meister" Heinz Kurras, de man die de student Benno Ohnesorg op 2 juni bij rel letjes tijdens het bezoek van de sjah van Perzië heeft doodgeschoten, is vrijge sproken. Kurras heeft een door het publiek druk bezocht en bediscussieerd proces achter de rug, dat zelfs het be langrijkste politieke proces van het jaar wordt genoemd. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? NIEUW DELHI. (Reuter) De rege ring van India, waarin de congrespar tij het voor het zeggen heeft, heeft dins dag de regeringen van twee deelstaten de laan uitgestuurd beide staten worden geregeerd door tegenstanders van de con grespartij). Het zijn de door de commu nisten overheerste regering van de staat Haryana, geleid door prins Birendra Singh. Tot premier van West -Bengalen is be noemd dr. P. C. Hosj. De regering-Moe- kerjee is ontslagen omdat zij het parle ment van de staat niet voor 18 december heeft willen bijeenroepen om aan te tonen of zij nog wel op een meerderheid steunt. In Haryana is de regering naar huis gestuurd na weken van politieke onrust, waarin de coalitieregering, steunend op een vijftal partijen, vocht om haar meer derheid te kunnen behouden. Het parle ment is ontbonden. In deze staat is geen nieuwe premier benoemd. Het bewind is tijdelijk overgenomen door de president van India. Intussen zijn troepen Calcutta, de hoofd stad van West-Bengalen, binnengerukt om eventuele onlusten direkt de kop in te kunnen drukken. Een verenigd front van veertien partijen in West-Bengalen heeft aangedrongen op een algemene staking uit protest tege de „onwettige daad van de centrale regering". Prinses Lee Radzivill, zuster van Jacqueline Kennedy, verlaat de koninklijke opera in Stockholm, be geleid door de bekende danser Ru- dolf Noerejev. Zij had de voorstel ling van de „Notenkraker" van Tsjaikofsky bijgewoond. De dood van Benno Ohnesorg veroor zaakte een lawine van protestdemonstra ties en ongeregeldheden, die leidde tot het aftreden van de Westberlijnse burge meester Albertz. Een speciale commissie, die de gang van zaken bij de opstootjes tegen de Sjah tijdens diens bezoek aan West-Berlijn moest onderzoeken, slaagde er evenmin als de rechtbank in de zaak tegen Kurras in een helder beeld te krijgen van wat er die tweede juni voor het gebouw van de Berlijnse opera is ge beurd. Wel werd duidelijk dat de politie uiterst onverstandig en op een doldrieste manier te keer is gegaan. Ook de rechtbank die gisteren Kurras vrijsprak verklaarde in zijn oordeel dat de zaak haar niet had bevredigd en dat de politie letterlijk op zeer ruwe en on gepaste manier van de gummiknuppel heeft gebruik gemaakt. Maar omdat haar twijfels waren gebleven nadat geen der 58 getuigen en experts had kunnen ver klaren Kurras kort voor, tijdens of na het schot te hebben gezien, moest de rechts regel gelden dat de beklaagde in geval van twijfel wordt vrijgesproken. Dat Kur ras het schot had afgevuurd stond echter voor de rechtbank vast. De „Socialistische Hochschulbund" in Berlijn heeft de uitspraak een „mon struositeit" genoemd en de heel wat minder linksstaande, eerder conserva tieve „kring van christelijk democratische studenten" sprak over „Twijfel aan de de rechtspraak in deze stad". Maandag begint het proces tegen de student Teuvel, lid van een van de veel besproken „sommunes", die stenen naar agenten zou hebben gegooid. De vervol ging en maandenlange opsluiting van de hoogbegaafde Teuvel, die de weinig over tuigende rechters al bij een eerdere ge legenheid zonder moeite belachelijk maakte, werden een van de ridicuulste hoofdstukken in de geschiedenis van de Berlijnse justitie. Duidelijk blijkt ook uit de vervolging van Teuvel, hoe weinig de oudere generatie tegen de ongebreidelde onrust van de opstandige jeugd opgewas sen is. De Socialistische Hochschulbund heeft tegen maandag de studenten opge roepen niet naar college te gaan, maar een discussie bij te wonen over het thema „De politieke justitie". Burgemeester Al bertz' opvolger, Schütz, zal waarschijn lijk al eerder dan hem lief is moeten tonen wat hij als chef van een heksen ketel waard is. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Binnen een kwartier heeft zich gisteren op de rijksweg van Brussel naar Oostende een schroothoop van een halve kilometer lengte gevormd nadat 80 auto's, zowel personen- als vrachtwagens bij een gigantische kettingbotsing op en tegen elkaar terecht waren gekomen. De botsing begon met die van een per sonenauto en een vrachtauto. Door het slechte zicht, dat door de mist tot vijf meter werd beperkt, reden zij op elkaar in. Vijftien minuten later had zich een halve kilometer lange rij van licht- en ernstige beschadigde auto's gevormd. Tien inzittenden werden zwaar gewond. Zij moesten naar ziekenhuizen in de omge ving worden overgebracht. De chaos was zo groot dat men een deel van de rijks weg voor het verkeer heeft moeten af sluiten. ADVERTENTIE Geschenkdozen 4711 Eau de Cologne van 3-90 tot 10.90 - Vapo 14.50 - Karaffen 19.75 en 27.50 LONDEN (AP). „Big Jim" Callaghan, de Britse minister van Financiën, heeft drie jaar in binnen- en buitenland gevochten om het Britse pond te verdedigen, maar zaterdag heeft hij zich genoodzaakt gezien de waarde ervan door devaluatie te verminderen. Nu probeert hij uit de flarden van zijn financiële politieke een samenhangend pro gramma te weven om het Britse eilandenrijk uit de schuld te halen. De grote vraag is evenwel of premier Wilson hem, nu zijn politiek heeft gefaald, zal handhaven als minister van Financiën van de Labour- regering. De kansen lijken althans op het ogenblik niet gunstig voor hem. In de naoorlogse geschiedenis van Groot-Brittannië hebben de ministers van Financiën het over het algemeen twee jaar uitgehouden alvorens zij een gemakkelijker baan in de regering kregen of tot zonde bok voor een mislukte politiek werden gemaakt. Callaghan heeft het drie jaar vol gehouden, langer dan iemand anders met uitzondering van R. A. Butler thans lord Butler die van 1951 tot 1955 minister van Financiën voor de conservatieven is geweest. Callaghan, een Ier die een district van Wales in het parlement verte genwoordigt, was gebrekkig opgeleid voor de taak 's rijks financiën te be heren. Hij voltooide zijn opleiding aan een openbare Latijnse school en heeft geen universiteit bezocht. Hij werd op 27 maart 1912 geboren als zoon van een onderofficier eerste klasse bij de Royal Navy. Na de La tijnse school van Portsmouth te heb ben afgemaakt trad hij in 1929 als ont vanger der belastingen in overheids dienst zich geheel aan vakverenigings zaken te wijden. In 1942 trad Callaghan als gewoon matroos vrijwillig in dienst bij de vloot. Aan het einde van de oorlog was hij luitenant, gedetacheerd bij de admiraliteit te Londen. James Callaghan Hij werd voor het eerst in het par lement gekozen bij de aardverschui ving die in 1945 Labour aan het be wind bracht, en heeft sindsdien een district van Cardiff vertegenwoordigd. Hij bekleedde lagere ministeriële functies bij het ministerie voor trans- nortzaken en de admiraliteit in de Labourregering van Clement Attlee. In 1938 trouwde hij met Audrey Moulton. Het echtpaar heeft een zoon en twee dochters. James Callaghan zijn eerste voor naam, Leonard, gebruikt hij niet is een forse verschijning van bijna 1.83 meter lengte, maar doordat hij enigs zins voorovergebogen loopt lijkt hij korter. Zijn rustige, kalme en vriendelijke manier van spreken is misleidend, want er gaat een sterke wil achter schuil. In 1963, na de dood van Hugh Gaits- kell, steunde hij de verkiezing van Wilson tot leider van de Labourpar- ty. Zelf was hij bij de eerste stem ming als derde achter Wilson en de huidige minister van Buitenlandse Za ken George Brown uit de bus geko men. Hij trok zich toen terug om Wil son te steunen. Callaghan heeft deze zomer tot zijn vrienden gezegd dat hij er genoeg van had de financiële strijd van Groot- Brittannië te strijden en dat hij graag zou verhuizen naar het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit kwam ook Wilson ter ore, maar bij een recon structie van het kabinet, die kort daarna geschiedde, gaf Wilson de post aan Brown. Mogelijk zal de premier ditmaal aan de wens van Callaghan voldoen. Arftmsjft j-Ëéiicuct v-SAyz,v..ï.M. Israel heeft Jordanië in een brief aan de Veiligheidsraad ervan be schuldigd Israëlische eenheden op de westelijke oever van de Jordaan te hebben beschoten. De gevechten die er gisteren op volgden waren volgens waarnemers de hevigste sinds de oorlog in juni. Israëlische vliegtuigen hebben gisteren een vluchtelingenkamp met napalm be stookt. Daarbij werden 14 mensen gedood en 28 gewond, zo heeft een militaire woordvoerder in Amman meegedeeld. Het tank- en artillerie duel bij Jericho was begonnen toen Israëlische troepen over de Jordaan op Arabische stellingen vuurden. CAIRO (AFP en AP). President Nasser zal morgen bij de opening van Egypte's Nationale Vergadering een be langrijke rede uitspreken. Het wordt zijn eerste grote rede in vier maanden en zijn derde sinds de juni-oorlog in het Midden- Oosten. Aan de rede van Nasser wordt grote betekenis gehecht in Cairo, omdat zij wordt uitgesproken op het hoogtepunt van een diplomatieke krachtsinspanning om een politieke regeling in het Midden- Oosten te bereiken. De Veiligheidsraad zal waarschijnlijk vanavond bij de hervatting van het debat over de toestand in het Midden-Oosten de Britse ontwerp-resolutie aanvaarden. Dit voorstel zal, naar men verwacht, de steun krijgen van twaalf van de vijftien leden. De overige drie leden de Sov jet-Unie, Bulgarije en Mali zouden zich van stemming onthouden. Volgens het Britse voorstel dat vorige week bij de Veiligheidsraad werd inge diend, moet Israel zijn troepen uit de bezette Arabische gebieden terugtrekken. Er zouden echter gedemilitariseerde zones moeten komen. Voorts moet onder meer de staat van oorlog worden beëindigd en de territoriale onschendbaarheid en de politieke onafhankelijkheid van alle sta ten in het Midden-Oosten worden ge ëerbiedigd. SAIGON (Reuter en AFP) In de om geving van de militaire basis Dak To in Zuid-Vietnam zijn tot nog toe 244 Ameri kanen gesneuveld en 869 gewond sedert de Noordvietnamezen 21 dagen geleden hun offensief inzetten. De Noordvietname zen zouden zelf 1.143 man hebben verlo ren. B-52 bommenwerpers hebben vandaag opnieuw aanvallen gedaan on Noordviet- namese stellingen bij Dak To. Sinds het begin van de gevechten in dit gebied op 3 november hebben de reusachtige bom menwerpers zeker 25 aanvallen uitge voerd. In Noord-Vietnam werd het vliegveld Kien An, bij Haiphong, voor de tweede maal deze week aangevallen. 1 Vliegtuigramp. Het aantal slachtoffer* van de vliegramp bij Cincinnati is ge stegen tot 66. Zestien personen hebben de ramp overleefd, maar verschillenden van hen verkeren nog in levensgevaar. In gat gevallen. Brandweerlieden en kik vorsmannen zijn drie uur tevergeefs in de weer geweest om een jonge moeder te redden, die als gevolg van een in storting in een steeg in Rochester (Enge land) in een twee meter zeventig diep gat is verdwenen. Aangenomen wordt dat mrs. Jean Thompson is over leden. Twee brandweerlieden, die door stank uit riolen waren bedwelmd zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Geslaagde vlucht. Een Oostduits echt paar met twee kleine kinderen is gis teravond over een in mist gehuld Oost duits mijnenveld naar West-Duitsland gevlucht. Banketbakker Witte Huis. Ferdinand Lou- vat, de 53-jaar oude Franse banketbak ker van het Witte Huis, is maandag avond overleden. Zuivere olijfolie. De Italiaanse keurings dienst van waren heeft ontdekt dat de „zuivere olijfolie", die drie firma's in het gebied van Genua in de handel brachten, onder andere zink, ijzer, gly cerine en voor de produktie van zeep en reinigingsmiddelen bestemde vetten bevatte. De eigenaars zijn aangehou den, de fabrieken gesloten. Oorlogsmisdadiger overleden. In een zie kenhuis in Hildesheim in West-Duits land is maandagnacht de 71-jarige Ott Busse overleden, die sinds 9 november met vier andere nazi's terechtstond, omdat zij negenduizend joden hadden laten wegvoeren naar het vernietigings kamp Sobibor.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3