OPGRAVINGEN BIJ ENGELMUNDUSKERK IN VELSEN m BSfl r h M -J t rmrMmi H Succes voor amateur-archeologen RAIFFEISENBANK SCHIPHOLS „BULDERBAAN IN GEBRUIK GENOMEN Fenhuizen BOItIQUE Instructies aan de piloten over geluidshinder ZWANENBURG Diefstal op Hoogoventerrein :UERS Prijzen voor drie Haarlemse koren Grafsteen gevonden van baljuw Hendrik van Brederode? Haarlemse maakt dodelijke val van trap Districts vergadering van de KNLTB WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 9 I mm*. VELSEN. Aan de noordkant van de Engelmunduskerk in Oud-Velsen is een groep leden van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland onder leiding van de heer P. Vons, reeds gedurende enige weken aan het speuren naar de fundamenten van de voormalige Brederodekapel. Dit werk gescniedt onder supervisie van drs. H. Halbertsma. verbonden aan de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort. Het vroegere bestaan van de Brederodekapel kennen wij pas sinds enkele jaren, nadat deze genoemd werd in een restauratiebestek van de kerk uit 1597, hetwelk terug werd gevonden door drs. J. van Venetiën alhier. Het ziet ernaar uit, dat er achtereenvolgens twee kapellen zijn geweest, maar voorlopig valt hun grootte nog moeilijk te bepalen, omdat de fundamenten van de laat ste kapel die in 1573 door de Spanjaarden werd verwoest vrijwel volledig verwijderd zijn. Een dichtgemetselde spitsboog in de noord muur, geeft aan, waar deze kapel van de kerk uit toegankelijk was. Onderzoek voortgezet Laat het overschrijven naar een kosteloze en rentedragende privé-rekening. Vraag folders of mondeling advies bij de spaarbank en alle bankzaken Beverwijk: Groenelaan 52 President Kennedyplein 4 Europaplein 22 Wijk aan Zee: Verlengde Voorstraat 12 Raadhuisplein 6 Kennemerlaan 57 Canopusplein 1 Heemskerk □muiden DriehuisDriehuizerkerkweg 89 Ga over op OLIESTOOK IS GOEDKOOP!! LEEUWERIKLAAN 35 IJMUIDEN-OOST TELEFOON 1 54 04 Veertiende eeuw T i /vR milïi rf(' - "I 1'V V--&!: fetwii1*'-«i "Siiu: SS-■"-"•ar feïf K. S imiui u Ei «ww U.W Een afbeelding van de belangrijke vondst bij de Engelmunduskerk in Velsen. Bij dit onderzoek stuitten de amateur-archeologen eerst op enkele ge metselde grafkelders, die echter verstoord bleken te zijn en geheel ledig werden aangetroffen. Verder graven, door veel puin en zelfs boomwortels heen, leidde tot een merkwaardige vondst, die een korte bespreking waard is. Op een diepte van 60 cm onder de grasmat, werd een enorm grote graf zerk gevonden, metende 2.60 x 2 m en 16 cm dik. Deze zeker 2000 kg zware zerk, vervaardigd van blauwgrijze Namense steen, was door verzakking in drie stukken gebroken. Maar desondanks was op het rijk gebeeldhouwde oppervlak nog van alles waar te nemen. stuk. Beide figuren houden de handen in biddende houding tezamen gevouwen. De heer Belonje beschouwt deze steen uit zo'n vroege tijd als een uiterst zeldzaam verschijnsel in ons land. Hij vermoedt, dat zich in de verdiepte rand rondom een koperen inleg heeft bevonden, waarop dan een inscriptie en een jaartal zullen hebben gestaan. Deze is echter verdwenen, zodat wij op andere gegevens moeten afgaan, om er meer over te weten te komen. De plaats waar de steen gevonden is. maakt het waarschijnlijk dat wij hier een grafsteen vóór ons hebben van één van de Brederode's en zijn vrouw; langer dan vier eeuwen waren de Brederode's am bachtsheer van Velsen en sommigen van hen waren baljuw van Kennemerland. Maar dit alles is nog onzeker, al denken wij onwillekeurig aan Hendrik van Brede- rode, gehuwd met Isabella de Fontaines. Heer Hendrik moet omstreeks 1341 over leden zijn. Zijn sterk verweerde wapen schild geeft geen direct uitsluitsel, al zou men met enige goede wil, er nog wel een klimmende leeuw op menen te herken nen Nadat door de vinders een getrouwe af tekening van de steen is gemaakt (met zwart krijt op dun papier), is het ge vaarte met medewerking van gemeente wege, door een kraan gelicht en voorlo- pog veilig opgeborgen in het voormalige raadhuis. Verder onderzoek zal moeten uit maken of er zich nog iets bevindt in de twee uit grote kloostermoppen gemetselde grafkelders, onder de plaats waar de steen zich bevond. Deze zijn nogal sterk aangetast en het ziet ernaar uit, dat men hier al eerder een niet zeer zachtzinnig onderzoek heeft ingesteld. Maar ook al zou de uitkomst hier jiegatief zijn, dan nog blijft de ontdekking van deze zeld zame grafzerk een feit, dat het speurwerk bij de oude Engelmunduskerk, hetwelk ge schiedt met toestemming van de Kerk voogdij, ten volle verantwoord maakt. H. J. Calkoen (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeentepolitie van Beverwijk heeft op het noordelijk in dustrieterrein van Hoogovens vier perso nen aangehouden in verband met het ste len van onder andere tl-lampen, schijn werpers, snoer en gereedschap. Dit mate riaal was eigendom van Hoogovens én een Duits\ bouwbedrijf. Drie van de daders, respectievelijk 23, 30 en 31 jaar, wonen in Goor. De vierde is een 24-jarige inwoner uit Markelo. ADVERTENTIE verdien met uw salaris ADVERTENTIE In deze verlichte tent, op de plaats waar de grafsteen is gevonden, kunnen de onderzoekingen 's avonds worden voortgezet. Geheel links de toegangsboog tot de Brederodekapel. ADVERTENTIE OLIE ROTTERDAM. Drie Haarlemse ko ren hebben onder leiding van de heer Te- ke Bijlsma zaterdag in Rotterdam eerste prijzen veroverd op een nationaal zang concours. Het zijn Sions Jeugdkoor, Sions meisjeskoor en The Sunday Singers. Het eerstgenoemde koor behaalde 372 punten met lof der jury en het derde 376 punten, eveneens met lof der jury. Naast elkaar stonden daarop levens groot een ridder in volle wapenrusting, met maliënkolder en wapenschild en aan zijn zijde een vrouwenfiguur, met hoofd doek en geplooid gewaad en een klein wapenschild ter schouderhoogte. Beide fi guren staan in een Gotische nis, met driepas, wimberg en kruisbloemen, als onderdeel van een complete kerkarchitec tuur. Aan de gespoorde voeten van de man ligt een hond of leeuw?) en bo ven het hoofd van zijn metgezellin steekt, als opstandingsteken, de hand God's uit een wolk. De steen is plaatselijk sterk afgesleten; men heeft er eeuwenlang over gelopen en dit maakt waarschijnlijk, dat er zich een altaar heeft naast bevonden, waarvan wij het fundament nog hopen aan te treffen. Hoe oud is nu deze grafzerk en wie staan erop voorgesteld? Deskundigen dr. mr. J. Belonje en prof. dr. F. W. S. van Thienen menen: uit de eerste helft van de 14e eeuw. Zij leiden dit af uit de stijl van de figuren en hun entourage, maar ook uit de kostuums. Zo vertoont de rid der merkwaardige vierkante schouderpant sers (versierd met een leeuw?) en een vrij sterk getailleerd overkleed. Zijn vrouw draagt een geplooide hoofdbedek king met kinband en gekarteld boven- (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. Vanmorgen om twaalf uur is, zonder enig officieel vertoon, Schip- hols oost-west baan, de zogenoemde bul- derbaan, door het luchtverkeer in gebruik genomen. De bulderbaan is met zijn leng te van 3513 meter de langste baan van het vliegveld: de andere twee en ook de nog in aanleg zijnde vierde baan zijn ruim 3300 meter lang. De Rijksluchtvaartdienst heeft inmid dels in een mededeling voor vliegers gis teren nog enkele instructies en verzoeken tot de piloten gericht ter beperking van de geluidshinder. In de mededeling staat onder meer: „Door de verkeersleidings- dienst zullen voor starts en landingen de banen zodanig worden gekozen, dat de daaruit voortvloeiende geluidsinvloeden zo evenredig mogelijk worden verdeeld over de daarbij betrokken woongebieden, voor zover de heersende weersomstandigheden zulks toelaten". Teneinde het lawaai in de onmiddellij ke omgeving tot een minimum te beper ken wordt de vliegers voorts verzocht bij nachtelijke landingen op baan 27 de mo toren niet op volle kracht „in reserve" te laten draaien om het vliegtuig af te rem men. De vliegers wordt ook verzocht na (Van een onzer versalggevers) HAARLEM. De 70-jarige mevrouw H. van Roosemalen-de Jong is dinsdag avond in de Mariastichting overleden ten gevolge van ernstige verwondingen die zij had opgelopen bij een val van de trap in haar woning aan de Baan in Haarlem. Een voorbij gangster zag gisteravond omstreeks half zes de voordeur van de meubeltoonkamers aan de Baan 3 open staan terwijl de winkelbel bleef rinke len. Omdat dit haar bevreemdde ging zij de gang in. Zij trof toen het slachtoffer onder aan de trap aan. De winkelierster was met het hoofd op de marmeren vloer gevallen. Mevrouw Van Roosemalen, die wedu we was, was door een ziekte in het rug- gemerg gedeeltelijk verlamd en slecht ter been. Gebleken is dat zij al verscheidene keren van de trap, die van de winkel naar haar daarboven gelegen woning voert, was gevallen zonder dat dit ern stige gevolgen had. Naar alle waarschijnlijkheid heeft een krantenbezorger gistermiddag de deur van de winkel niet goed achter zich ge sloten waardoor de bel bleef over gaan. De winkelierster moet toen zij de acht treden tellende trap afdaalde mis gestapt zijn. de start zo snel mogelijk te klimmen naar een hoogte van 60 meter, zodat de toe stellen niet al te laag over Amstelveen ko men bij het opstijgen. Tenslotte wordt dringend voorgeschreven, dat alle starts vanaf de baandrempel moeten plaatsheb ben. HAARLEM. De heer De la Mar, voorzitter van het district Haarlem van de KNLTB, bracht in het openingswoord op de jaarvergadering van zijn district de gebrekkige accomodatie op het Pim Muliersportpark ter sprake. De heer De la Mar sprak wel zijn vreugde uit over de accomodatie, waar de vergadering werd gehouden: het fraaie clubhuis van W.O.C. De voorzitter van het district achtte de accomodatie op het Pim Mulier- soortpark hiermee in schrille tegenstel ling. In het bestuur werd gisteravond be noemd de heer Möller van de l.t.c. Bre derode, die de plaats innam van de heer Janssen. Diens werkzaamheden in de commissie jeugdzorg zullen worden over genomen door pater Clement. De heer De la Mar dankte het scheidende bestuurslid voor de prettige samenwerking. De heer Verhoef van L.T.C. Bloemen- daal achtte het wenselijk tot een wijziging van het competitie-systeem te komen, nl. een indeling van 8 teams per afdeling met een halve competitie en automatische promotie en degradatie in plaats van het huidige systeem van 4 teams die elkaar twee maal ontmoeten. Binnenskamers zul len de verenigingen zich hierover beraden alvorens een eventueel definitief voorstel bij de bondsvergadering zal worden inge diend. Mevr. Hughan van de T.C. Zand- voort hield een vurig pleidooi voor jeugd- training op brede basis, waarbij zij aan dacht vroeg voor de mogelijkheden van klassikaal lesgeven, waardoor grote groe pen kinderen op vrij eenvoudige wijze tot de tennissport gebracht kunnen worden. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9