Marshall McLuhan - orakel uit Toronto Jeugd gelooft boodschap van Canadese cultuurfilosoof Lezen is Waarom doet u het dan niet vaker? PALERMO Kwintet Gino Gazzoli Koning Feisal in het strijdperk tegen moderne insluipsels ~x Europa raakt steeds meer achter bij Amerika ZO APART.. De Sint vindt bij WINDT McLuhan is in Brits amendement op Genève-plan 11 11 Dagorder tot volk, inschakeling van de godsdienstpolitie ✓U/ML...A- SPAARKAART Prof. dr. J. Kistemaker: KOOT PIAHO'S interieur classique VRIJDAG 24 NOVEMBER 1967 17 Clandestiene Chinezen Raketlanceerapparaat in de VS gestolen BAR-DANCING KNIP UIT Technische opleiding hier te primitief de ruiiter Amerikaanse piloten uit Cuba terug in de VS (Van onze correspondent.) WASHINGTON. Een ongrijp bare pimpernel, een warhoofd, het grootste genie sinds Freud en Ein stein, een charlatan. Zo luiden een paar waarde-oordelen, die de afge lopen jaren in Amerika zijn uitge sproken of neergeschreven over de 56-jarige Canadese hoogleraar Mar shall McLuhan, die dit jaar college geeft aan New Yorks Fordham-uni versiteit. Dat McLuhan deze uiteen lopende reacties heeft gewekt met zijn artikelen, colleges en boeken lijkt voornamelijk te komen door zijn in academische kringen niet gewaar deerde gewoonté in ongefundeerde algemeenheden te spreken en daarbij voorbeelden aan te halen die, volgens velen vergezocht, irrelevant of on nodig schokkend zijn. McLuhan is namelijk een anti-specialist. Weliswaar promoveerde hij in Cambridge en publiceerde hij specialistische artike len, etc. over literaire onderwerpen, maar als denker meent hij zich te moeten hoe den voor elke vorm van specialisme. Al leen als men totaal openstaat, aldus de James Joyce-kenner McLuhan, en niet te rugschrikt voor welke gedachte of asso ciatie dan ook, kan men tot begrip komen van eigen cultuur en maatschappij. ZIJN ONORTHODOXE vondsten, vaak geformuleerd in opzettelijk onorthodoxe provocerende taal, publiceerde McLuhan in zijn boeken: „The Mechanical Bride' uit 1951 en toen slechts gelezen door een handjevol belangstellenden, „The Guten berg Galaxy" uit 1962 en „Understanding Media" uit 1964.* Het laatste boek is be doeld als eerste deel van een trilogie, waarvan het tweede deel voor zover be kend „Cliché to archetype" zal heten. Eerder dit jaar publiceerde McLuhan in tussen een pocketboek met de titel „The Medium is the Massage" waarin zijn kern-ideeën zijn samengevat en gepresen teerd in een vorm, die past bij zijn den ken. ADVERTENTIE DELFT. In Chinese restaurants in Delft heeft de politie vier Chinezen ge arresteerd, die niet in het bezit van een werkvergunning waren. Drie van hen wilden vrijwillig vertrekken, maar de vierde weigerde. Hij is opgesloten in het politiebureau en zal maandag op trans port worden gesteld naar Hongkong. Hij had al eerder clandestien in ons land gewerkt. Marshall McLuhan met zijn familie. HET MEEST essentiële punt in McLu- hans denken is dat alle middelen, waar van de mens zich bedient om zijn moge lijkheden te verruimen ook hèm bepalen. Met andere woorden: mensen in een sa menleving, die auto's, radio's, televisie toestellen omvat, zijn totaal verschillend (fysiek en psychisch) van de Afrikaanse inboorling. En dit komt bovenal, zet Mc Luhan, omdat elk middel waarnaar de mens reikt de neiging vertoont de functie, die het verruimt te „amputeren" McLu han bedoelt dit zo: een auto verruimt de mogelijkheid van de mens zich voort te bewegen. Maar een automobilist wordt ge dwongen door gebruikmaking van een auto stil te zitten als een verlamde. De na tuurlijke voortbewegingsfunctie is als het ware „geamputeerd". De nieuwe omgeving, de .nieuwe „we reld" die de mens steeds weer schept be paalt hemzelf zonder dat hij dit meestal beseft, zo zegt Mc Luhan, die als de meest diepgaande ontwikkeling voor de Wester se cultuur de boekdrukkunst ziet. Veel be langrijker dan de kennis zelf, die hier door opeens algemeen goed kon worden, ziet Mc Luhan de gerichtheid van de mens op het gedrukte papier, waarop woord na woord in logische volgorde zich aaneenrijgen. Door het feit dat gedrukte informatie het belangrijkste medium werd waardoor de Westerse mens kennis opdeed, ontstond het logische lineaire den ken, dat zo kenmerkend is geweest voor de afgelopen vijf zes eeuwen. McLuhan stelt, tegenover de op het „oog" gerichte samenleving, het grootste deel van de wereld als ongeletterd en daarom op het „oor" georiënteerd. Ook Zuid- en Oost-Europa vindt McLuhan nog maar half geletterd en veel van het wan begrip tussen Moskou en Washington schrijft hij dan ook toe aan de verschil len tussen „oor" en „oog". In een zich op het „oor" concentreren de samenleving wordt niet logisch en lineair gedacht, maar neigt men naar het ondergaan en uitdrukken van een hele boel dingen tegelijk. McLuhan noemt in dit verband het schaakspel als een typisch spel voor „oor-mensen": er gebeuren steeds duizenden dingen tegelijk op een schaakbord. Honkbal daarentegen is ty pisch lineair: een strikt logische volg orde beheerst het spel. Aziaten en Oost Europeanen zijn niet voor niets de grote schakers, schrijft McLuhan, en Amerika nen niet voor niets de helden van het honkbal. Overigens gelooft McLuhan dat het tijd perk van Gutenbergs boekdrukkunst nu achter de rug is. De jonge generatie leert niet meer alles uit de boeken, maar van radio en vooral televisie. Op het eerste gezicht zou men misschien denken dat de televisie een typisch visu eel medium was, maar dit is een vergis sing volgens de Canadees. De televisie be trekt alle zintuigen, eist overgave op een veel verdergaand niveau dan een boek en maakt bovendien duidelijk dat er geen hoekje van de wereld buiten schot is. De televisiegeneratie van nu wordt opnieuw deel van een stamverband, gelooft McLu han, precies zoals haar voorouders in het pre-Gutenbergse tijdperk dat waren („pas de mogelijkheid zich terug te trekken met een boek deed individualisme opkomen"), alleen met dit verschil dat het stamver band nu wereldomvattend is en iedereen betrokken is bij iedereen. Het leven wordt dus minder „visueel" in McLuhans zin van het woord en dat heeft volgens het orakel van Toronto al lerlei aanwijsbare consequenties. De jon geren willen totaal betrokken raken bij iets, vandaar de-discoteken die beweging, lawaai etc. bieden in halve duisternis. Niet langer het opdringerig visuele beeld „doet het" bij de televisiegeneratie, maar eerder het medium dat de mens zo veel zijdig mogelijk betrekt in iets. „De jon geren van nu willen een rol, zij willen ergens in meespelen." Het oude idee van een opleiding, een baan en carrière bekroond door welva rend consumentendom zegt hun weinig meer. Het hoort bij het lineaire, indivi dualistische denken uit een voorbije pe riode. Mag men de Canadese cultuurfilo soof geloven dan hoort er heel wat tot het verleden: oorlogen, de lopende band, het boek in zijn huidige vorm, rassen discriminatie etc. Dat de werkelijkheid nog niet met zijn denkbeelden overeen stemt, komt overigens omdat de mens vol gens hem niet vooruit kijkt maar alleen ziet wat hij achter zich laat. Het is alsof hij constant kijkt in het autospiegeltje waarin men door de achterruit kan zien wat verleden is. IN AMERIKA heeft McLuhan een grote en niet te overziene schare van be wonderaars en volgelingen en het boekje „The Medium is the Massage" ging van de hand als snoepgoed. Een bewonderaar van McLuhan. Jerome Agel, geeft zelfs een klein blaadje, getiteld „Books" uit dat mcLuhanisme" ademt. Er is dan ook geen twijfel aan dat Marshall McLuhan, de bekeerde rooms katholiek en echtgenoot van een Ameri kaanse actrice, het idool is van een groot deel der „televisie-generatie" en van in tellectuelen, die nog net in de Guten- berg-traditie thuishoren maar toch weinig sympathie hebben voor academisch spe cialisme. En tenslotte is McLuhan natuurlijk m« ff Marshall McLuhan, een Canadese professor is volstrekt „in". Tieners, filosofen, vooraanstaande en obscure publicisten houden zich met zijn uit spraken bezig. Deze week praten ook de Nederlandse reclamedeskundigen over de „boodschap" van McLuhan. Onze correspondent in Washington, drs. A. S. Spoor, vertelt in bijgaand artikel meer over boodschapper Mc Luhan. de inspiratie van iedereen die zich met reclame of advertenties bezighoudt. Niet elke dag vindt men immers een cultuur filosoof, die openlijk zegt wat de reclame mannen altijd gevonden hebben: namelijk dat de verpakking belangrijker is dan de inhoud. In het Nederlands uitgegeven met de titel „Mens en media" (Uitg. Ambo). GENÈVE (Reuter). üp de ontwape ningsconferentie in Genève heeft Groot- Brittannië voorgesteld om de vijf jaar de maatregelen te herzien die moeten wor den genomen in het kader van het plan tegen verspreiding van kernwapens. Het voorstel werd ingediend door de Britse onderhandelaar Sir Harold Beeley in de vorm van een amendement op het door de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie ingediende ontwerpverdrag tegen verspreiding van kernwapens. PRINCETON. (Reuter) Uit een op slagplaats van de Nationale Garde te Princeton in de Amerikaanse staat New Yersey zijn wapens ontvreemd, waaron der een raketlanceerapparaat, zestig re volvers, vier machinegeweren en een grote hoeveelheid patronen. Het Federale Bu reau voor Onderzoek (FBI) noemde de diefstal „beroepswerk". ADVERTENTIE KROMME ELLEBOOGSTEEG 12 (zijstraat Zijlstraat) maand november: Iedere avond vanaf 20 uur Entrée 1.75 Dir. J. H. VAN DELFT BEIROET, LIBANON (AP). Koning Feisal van Saoedi-Arabië is zo geschrok ken van het modernisme in zijn land dat hij kort geleden een soort „dagorder" tot zijn volk heeft gericht, getiteld: „Een vermaning en waarschuwing van Feisal ADVERTENTIE ttiiiillil.1 ■L y SOEPEN vlagc etjes (handbes chtlder zendt mij 3 soepbekers Naam Adres Woonplaats plak die vlaggetjes opsturen aan: California Soepen Harderwijk. Ben Abdel Aziz voor zijn broeders en zonen van dit vaderland" In dit manifest van Feisal, dat is uitge zonden via Radio Mekka, wekt de koning zijn landgenoten op tot berouw. „Wij hebben dezer dagen in ons land opgemerkt, dat uit het buitenland geïm porteerde tradities onze maatschappij zijn binnengeslopen", aldus de vorst. Hiermee bedoelde hij dat er in het ultra-traditiona listische Saoedi-Arabië vrouwen zijn die haar rokken zo schandalig hebben ver kort, dat ze nog maar tien centimeter onder de knie vallen en dat sommige jon gemannen niet mohammedaansa gebrui ken hebben nagevolgd en zich een soort Beatle-haardracht hebben aangemeten De koning zelf gaf het volgende voor beeld: „Bepaalde vrouwen gaan ter markt in ongepaste kleding, die charmes laat zien, welke verborgen dienen te blijven". Feisal had het hier niet over de ver eerders van de nieuwe tijd of de hippies van Saoedi-Arabië, maar over gewone huisvrouwen, die de tradities hebben ge trotseerd en haar sluiers en zwarte gewa den vervingen door iets dat meer in over eenstemming is met de tegenwoordige tijd. De koning is progressief gezind en doet veel moeite zijn land te moderniseren, m-aar hij is er zich van bewust dat al te snel bijna even verkeerd is als hele maal niet. Druk van de zijde van conservatieve mohammedaanse godsdienstige leiders in Saoedi-Arabië schijnt Feisal aanlei ding te hebben gegeven tot zijn ongewone oproep. Na gewag te hebben gemaakt van „tra dities, die in het geheel niets te maken hebben met onze godsdienst of onze op vattingen" vervolgde de koning: „Ik heb het mijn plicht geacht de aandacht van mijn volk te vestigen op wat van ons kan worden, als wij geen einde maken aan deze dingen en terugkeren tot onze schepper om vergeving te vragen. Ik roep al mijn medeburgers op.om te ver mijden wat Hij heeft verboden". De koning kondigde aan dat de gods dienstpolitie van Saoedi-Arabië voortaan streng zal optreden tegen dergelijke ket ters en hun ouders. Bloesjes met korte mouwen, korte rokken en hoge hakken zijn verboden en „onmannelijk gedrag van mannen" is eveneens niet toegestaan. Feisal spoort zijn volk aan nauwgezet ter het mohammedaanse gebod op te vol gen dat eist dat de gelovige vijfmaal per (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Europa kan niet wat Amerika kan. Wij raken steeds meer ach ter. Het beste wat wij kunnen doen is Amerikaanse bedrijven zich op grote schaal hier te laten vestigen en zo te komen tot een samenwerking in een At lantische gemeenschap". Dit zei prof. dr. J. Kistemaker, direc teur van het F.O.M.-instituut voor Atoom- en Molecuulfysica in Amsterdam, in een inleiding -vover „Mens en techniek" op de Betondag 1967 van de Nederlandse Be- tonvereniging in het RAI-congrescentrum. Volgens prof. Kistemaker is het ar beidspotentieel in Europa wanhopig ver snipperd. Wetenschapsmensen uit het ene land worden in het andere land niet als gelijkwaardigen geaccepteerd. Binnen 25 jaar moet in Europa een algemene taal komen bij1 voorkeur het Engels, dat meer en meer voertaal wordt in wetenschap pelijke kringen. Prof. Kistemaker noemde Frankrijk »ooooooo<xxxxx)ocx)oo<x<xxiOOOoocKxx»oooooooooooooooooooo9i WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE „de zere hiel van Europa". Dat land blok keert de ontwikkeling, die wij zo brood nodig hebben, zei hij. Volgens prof. Kistemaker is Europa op het gebied van de computers tien jaar achter. De Amerikaanse IBM heeft de laatste paar jaar vijf miljard dollar in research geïnvesteerd. „Welk Europees bedrijf kan dit doen?", vroeg prof. Kis temaker. Hij noemde het „om te gillen1 dat elk Europees land en in Den Haag bijna elk departement zijn eigen commis sie voor atoomenergie heeft. Hij zei ook dat een afvloeiing van weten schapsmensen naar de Verenigde Staten in de komende vijfentwintig jaar niet alleen onvermijdelijk, maar zelfs noodza kelijk zal zijn. „De opleiding aan onze technische hogescholen en universiteiten is ondanks een vooruitgang van de laatste jaren te primitief. Wij leiden teveel spe cialisten op, hoewel er juist behoefte ont staat aan mensen voor tussenliggende ter reinen". Prof. Kistemaker voorzag dat de men sen over 25 jaar niet meer dan twee da gen per week zullen werken. ADVERTENTIE Vele grote en kleine geschenken Zoals bijzettafeltjes (v.a. 12,95) en mi-mi sets in teak en palissander. Bureautje en secretaires, bergkastjes, ladekastjes (3-4-5 laden) en boekenkastjes Fauteuils in rustiek eiken (v.a. 99,—) en moderne fauteuils ook op draaivoet al v.a. 115,—. En dan die grote kollektie heerlijk zachte zuiver scheerwollen Zaalberg plaids En nog véél, véél meer bij: ff\ wndt DO Haarlem Wagenweg 146 Telefoon 14951 Bennebroek Rijksstraatweg 8-10 Telefoon 6316 dag bidt. De politie zal ervoor zorgen dat alle winkels gedurende de tijd van het gebed dicht zijn en alle werkzaamheden ge staakt worden. Buitenlandse vrouwen behoeven niet de purdah sluier te dragen, maar moe ten wel „decent gekleed" gaan in het openbaar en zich onthouden van winkelen gedurende de tijd van het gebed. Reeds voor de koninklijke boodschap waren er tekenen, dat de gemoederen ver hit werden door al het moderne gedoe in Saoedi-Arabië. Begin oktober klaagde het Saoedische blad „Al Nadwah" over „schandalige inge zonden stukken", die verschenen in andere gedurfde bladen. Een daarvan was afkom stig van een jonge vrouw, die de klacht uitte dat zij niet wilde trouwen met een man, die haar ouders hadden uitgezocht, maar met een jongeman die zij in het bui tenland had leren kennen. Een ander was afkomstig van een jongeman die informeer de of voor een huwelijk beslist liefde nodig was. Die brieven hadden om te beginnen nooit mogen worden geplaatst, toornde het blad. „Discussies over liefde en betrek kingen tussen jongen en meisje zijn door de godsdienst verboden". ADVERTENTIE ZIJLWEG 57 - HAARLEM Telefoon 11036 KLEINE PIANO'S (ook voor huur) - BECH- STEIN - FÖRSTER - PLEYEL - IBACH en andere. ADVERTENTIE KENNEMtr?i-A4N 38 HOLLYWOOD (Reuter). Een 40- jarige Amerikaanse piloot, James Ray mond, en zijn mede-piloot, de 23-jarige Jesse White, zijn in Miami teruggekeerd na een verblijf in Cuba. Zij werden deze week, onder bedrei ging met een revolver, gedwongen naar Cuba te vliegen door iemand, die zich een Hongaars burger noemde en een Rus sische spion, die elf jaar lang in de Ver enigde Staten heeft gewoond. De Hon gaar, een zekere Felix Mariasy, zou in Cuba zijn achtergebleven. De terugge keerde Amerikanen zeggen in Cuba uit stekend behandeld te zijn. tl

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17