KAN juwelier ƒ198- ƒ139- top form meubelshow Aandacht in Sovjet-Unie voor vliegende schotels Waarom zou Uü „BRIXON" costuum geef'seen woonkado vier verdiepingen vol woonideeën speciale Mythevorming in het verleden Raad gehoord in provinciehuis Onlusten in India Russische burgers om informatie verzocht Meer waarnemers van de VN naar Suez-kanaal voor hem zo'n gezellig VRIJDAG 24 NOVEMBER 1967 19 Bevriend staatshoofd W etswijziging Mr. F. Kuitenbrouwer B urge me estersvacature Zaandam Romney maakt wereldreis l op 29 november tot en met .4 december ook 's avonds geopend van 19.30 tot 22.- uur maandag 4 december open vanaf 10.- uur Niemand heeft Columbus uitgelachen" Anecdote lekker lopen Verbastering Vergissing Sas Bunge f? lekker lopen WWWWWWWWWWIlWWinfWWVWWWWlAniWWVWWWVVWAWVWWWWWVWWVlftrtWWVVWWWWIftlWWWWWWWWWWWWW ADVERTENTIE Beledig ing van een bevriend staatshoofd AMSTERDAM. President Johnson is de enige Amerikaanse president die zo hij daartoe be hoefte mocht gevoelen zich er op kan beroepen het in het Neder landse taaleigen tot „molenaar" te hebben gebracht en tevens aan leiding te zijn geweest voor een aantal omstreden vonnissen, dat hem in de Nederlandse strafrecht geschiedenis op één lijn stelt met de Duitse keizer Wilhelm, Adolf Hitler en generalissimo Franco. Dat geeft toch wel even te denken, niet zozeer over de 36ste president van de Verenigde Staten als wel over artikel 117 van het Wetboek van Strafrecht. Er is immers een duidelijk onbeha gen gerezen door een in verhouding groot aantal recente veroordelingen gebaseerd op dit artikel, dat zegt: „Opzettelijke beleediging, een regee- rend vorst of ander hoofd van een bevrienden staat aangedaan, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden". Een van deze veroordeelden, de 22- jarige Amsterdamse student J. B. Metz heeft zijn vonnis tot in hoogste instan tie a ïgevochten. Dezer dagen wordt het oordeel van de Hoge Raad daar over bekend. Als ons hoogste rechts college besluit de aangevoerde bezwa ren te erkennen kan dat een specta culair arrest opleveren. Technisch ge zien ligt het probleem-artikel 117 na melijk nogal vast, ook wat betreft zijn recente toepassingen. „Moordenaar", onder omstandighe den ook „molenaar", is ontegenzegge lijk c?n belediging in de zin van de strafwet, gemeten met de reeds uit 1894 daterende maatstaf van de Hoge Raad: „uitdrukkingen die in de volks mond minachting uitdrukken." President Johnson is aan te merken als bevriend staatshoofd. Het grappige is dat de Amerikaanse grondwet de term „head of state" niet gebruikt en de president alleen bestempelt tot hoofd van de uitvoerende macht. De vraag wie staatshoofd is moet echter worden beantwoord aan de hand van feitelijke omstandigheden en het vol kenrecht. Zelfs is (ten aanzien van Franco in 1954) uitgemaakt dat de wettigheid van een bewind géén crite rium is. We kunnen zeggen dat ons land met de hele wereld, uitgezonderd Noord-Vietnam en een enkel ander land „bevriend" is. Ook de wettelijke „tarieven" spre ken duidelijk taal. Laster: 3 jaar Smaad: zes maanden of 600. Beledi ging: 3 maanden of 600. Belediging van een bevriend staatshoofd: 4 jaar of ƒ600. Toen de Amsterdamse politierech ter mr. R. de Waard in een van zijn eerste vonnissen sprak van „dit op zichzelf reeds ernstige feit" baseerde hij zich rechtstreeks op de wettelijke strafbepaling die aangeeft dat de wet gever van 1881 dit feit inderdaad hoog opnam. In dit staartje zit echter het venijn. Wij hebben thans in 1967 zo langza merhand ernstig reden gekregen ons af te vragen of de opvattingen van 1881 nog wel houdbaar zijn. Destijds, bij de behandeling van art. 117 liet de toenmalige minister van Justitie, Modderman, overigens geen twijfel be staan over de bedoeling: „De rechts grond ligt geenszins in internationale verplichtingen of wellevendheid, maar in het besef der waarheid dat er soli dariteit bestaat van belangen, solida riteit van elk wettelijk gezag". Daardoor is dit artikel scheefgetrok ken in de sfeer van intern-Nederland se problemen van gezagshandhaving en openbare orde. Dat is ook de me ning van mr. C. A. Groenendijk uit Amsterdam, die een speciale studie van dit onderwerp maakte. Het gevaar bestaat ook, dat de schijn wordt ge wekt dat de Nederlandse justitie ach ter de „schurken in de wereldpolitiek" zou staan of dat in artikel 117 een stok wordt gezocht om een hond te slaan die anders niet te pakken is. In ieder geval ontzegt Nederland zijn burgers een belangrijk stuk vrij heid, namelijk zich critisch op te stel len tegenover de wereldpolitiek. In dertijd voelde de Tweede Kamer ove rigens al nattigheid: „Deze bepaling AiuwwuwwwmAiwmiuimwwwwwtAmwuwwimwiiwwi ADVERTENTIE Jlorloger 'n tweede gouden armband maakt haar nog gelukki ger zou tot verregaande hardheid aanlei ding kunnen geven en de beoordeling van vreemde vorsten belemmeren op ene wijze die niet zou stroken met de hier te lande geldende begrippen van vrijheid". De Kamer bezweek echter voor de verzekering van minister Moderman dat de uitdrukkelijk voorbehouden „bevoegdheid om, in het publiek be lang, ook de handelingen van vreemde staatshoofden te beoordelen" werd veilig gesteld door het vereiste van de „animus iniuriandi"(opzet). Dit arg- ment is echter gebleken voos te zijn. Al is in een bepaald geval duidelijk dat met de kreet „Johnson moorde naar" niet een persoon maar een po litiek beleid van napalm- en frag- mentbommen wordt gelaakt, dan laat de formulering van de wet toch niet toe dit in rechte te erkennen. In 1935 heeft.de rechtbank in Maas tricht het toch geprobeerd. Het betrof onder meer de uitlating: „Hitier heeft de jood Salomon Levi, die op den hoek met veters staat te venten, naar het concentratiekamp geslagen De rechtbank overwoog dat niet dui delijk was of nu het staatshoofd Hit- Ier dan wel de partij- en regerings chef Hitler was beledigd en dat hij in deze laatste kwaliteiten een politiek persoon was „wiens daden en rege ringsdaden vatbaar kunnen en moeten zijn voor critiek, zonder dat daardoor het hoofd van een staat wordt be ledigd". Enkele maanden daarna besliste echter het gerechtshof in Arnhem in een geval van „Hitier moordenaar" dat „de persoonlijkheid van een staats hoofd niet is te splitsen in verschillen de functies". Later overwoog een rech ter nog dat artikel 117 in tegenstelling tot artikel 118 (belediging van gezan ten) zich niet beperkt tot belediging ,in zijn hoedanigheid". Toch klopt hier iets niets. Staats-theoretisch ge zien moet bij voorbeeld president Johnson immers juist wél „gesplitst" worden in staatshoofd, regeringsleider en „partij-aanvoerder". De wetgever deed dat nota bene zelf al, toen hij de regeringsleider buiten de strafwet hield met het oog op diens politieke positie. Alleen is in 1881 niet duidelijk ge noeg voorzien hoezeer heden ten dage de functie van het staatshoofd ver politiek is (De Gaulle, Nasser, Soe- karno, Johnson). Er zijn dus goede gronden voor de jurisprudentie om te rug te keren tot de „Maastrichtse maatstaf" om in ieder geval een eind te maken aan de zotte situatie dat iemand gestraft wordt voor „Johnson moordenaar", maar in precies dezelfde woorden het beleid van premier Wil son aan de kaak mag stellen. Over dit duidelijke alternatief krijgen we de zer dagen dus hopelijk uitsluitsel in het arrest van de Hoge Raad in de zaak-Metz. Een wetswijziging is echter te prefe reren, niet zozeer om de noodoplossing van „belediging in zijn hoedanigheid" te legaliseren, als wel vooral om de ratio van dit artikel te verleggen. Vóór alles dient tot uitdrukking te worden gebracht dan het niet aangaat de Nederlandse opvattingen over ge zag (zeker niet die van 1881) als maatstaf te stellen boven die van het betrokken land. Het is immers bijzonder vreemd dat een Nederlander wordt veroordeeld voor iets wat Amerikanen ongestraft op de stoep van het Witte Huis hebben gedc n. Dat heeft niets te maken met „het besef der waarheid" van minis ter Modderman 'en zelfs niet met „in ternationale verplichtingen". Reeds in 1894 constateerde een rechtsgeleerde auteur dat het volkenrecht ten hoogste verlangt dat een bevriend staatshoofd een klacht wegens belediging kan in dienen volgens de gewone strafwet. Dat kan hier ook nu al. Eenvoudige rechtsvergelijking maakt de werkelijke aard van de bij zondere strafbepaling duidelijk. Een Zwitserse wetscommentaar zegt bij voorbeeld dat zij „de goede of ten minste de corecte betrekkingen van Zwitserland met het buitenland be schermt, dus in de eerste plaats Zwit serse en niet buitenlandse belangen". Deze gedachte vindt men overigens ook in het „Crimineel Wetboek voor het Koninkrijk Holland", dat van 1809 tot 1811 gold. De Zwitserse strafwet vereist dan ook, evenals de Westduitse, een klacht van het betrokken land bij de eigen regering, die daarop beoordeelt of zij een machtiging afgeeft zonder welke de vervolging niet-ontvankelijk is. Duitsland gaat sinds jaar en dag nog verder door ook wederkerigheid te verlangen; het klagende land moet het Westduitse staatshoofd dezelfde be scherming bieden. Hiervoor zijn dui delijk argumenten uit het volkenrecht te halen. Omschrijving Van artikel 117 als een klacht- en machtigingsdelict biedt de beste waarborgen voor een realisti sche belangenafweging. Een extra-ar gument voor wetswijziging in die zin is, dat de beantwoording van de nete lige vraag of er sprake is van beledi ging in hoedanigheid, naar het stadium van de beoordeling van de klacht zou kunnen worden verschoven. Zolang het nog niet zover is kan on- ses inziens zowel de staande als de zittende magistratuur de grootste te rughoudendheid ten aanzien van zaken welke met artikel 117 verband hou- ien, in acht nemen. Ja, waarom zou u een gewoon pak kopen, als u voor reeds een origineel kunt krijgen, want BRIXON is SUPERCONFECTIE in MAATKWALITEIT. GEN. CRONJESTRAAT 40-44 HAARLEM Alléénverkoop van BRIXON IN HAARLEM Gen. Cronjéstraat 38 - 44 Telefoon: 5 4 6 7 9 In de populaire serie hebben wij reeds een costuum voor ADVERTENTIE MUSTERRING international Waarom nou altijd zo'n gewoon kado Kijk eerst eens even rond in onze zaken. Daar vindt u voor het zelfde geld een ont zettend leuke serie woonkado-ideeën. Van mimi-sets tot bu reaus. Van kapstokken tot spiegels. Van leuke lampen tot schommel stoelen. Van fauteuils tot haardbankjes. Komt u maar kijken. Van Duivenboden n.v. INTERIEURVERZORGING Geil, Oude Gracht 88 90 en 108110. Kruisstraat 72Haarlem ZAANDAM. De fractieleiders uit de gemeenteraad van Zaandam hebben in het provinciehuis in Haarlem een bespre king gevoerd met de commissaris van de koningin over de vervulling van de bur- gemeestersvaoature, welke is ontstaan na het overlijden van burgemeester I. Baart. Het overgrote deel van de raad blijkt voorkeur te hebben voor een burgemees ter die niet uit de Zaanstreek afkomstig is. Vijf leden van de fractie van de Partij van de Arbeid stélden prijs op de be noeming van de P.v.d.A.-wethouder Hille van Zaandam tot burgemeester. De gehele raad kon instemmen met de benoeming van een lid van de P.v.d.A. tot burge meester, waarbij werd aangetekend dat de betrokkene in mentaal opzicht ook de Zaandamse arbeidersbevolking moet kun nen aanspreken. CALCUTTA (Reuter) In Calcutta is het tot botsingen gekomen tussen politie en menigten betogers die protesteerden tegen de afzetting van de coalitie-regering van West-Bengalen door de gouverneur. Er zijn tientallen arrestaties verricht. De politie maakte gebruik van traangas en bamboelatten. Enkele malen werd het vuur geopend om betogers die een auto van de politie in brand hadden gestoken te ver spreiden. WASHINGTON (DPA). De republi keinse gouverneur van de Amerikaanse staat Michigan, George Romney, die zich enkele dagen geleden als kandidaat voor het presidentschap bij de verkiezingen van volgend jaar heeft aangemeld, gaat een reis van vier weken door het buiten land maken. ADVERTENTIE ooyëw. INTERIEURVERZORGING Bartel jorisstraat 13-17 HAARLEM waarbij wij u nu reeds kunnen tonen modellen uit onze kollektie voor 1968. Komt u eens rondkijken en neemt u onze zeer uitgebreide katalogus met vele kleurenfoto's mee om er thuis nog eens samen rustig over te kunnen praten. Dat geeft zekerheid aan uw keuze „Niemand heeft Columbus uitgelachen" is de titel van een vlot geschreven boek van de Duitse journalist Gerhard Prause waarin een aantal voorbeelden van his torische mythevorming wordt ontmas kerd. Er blijkt uit dat aan de wortel van heel wat onuitroeibare opvattingen en uitgekauwde anecdotes een behoefte aan vereenvoudiging en idealisering ligt die door conserverende krachten waaron der nationale ijdelheid een eerste plaats inneemt in stand wordt gehouden. De werkelijkheid voor zover men daarvan spreken kan; het blijft toch bij een recon structie met meer of minder gelijkenis is meestal interessanter en, dit ter ge ruststelling van de schoolmeesters, in structiever. i Bekend is bijvoorbeeld het verhaal over Frederik de Grote, „Der Grosse Fritz" voor onze oosterburen, waarin hij zwicht voor de standvastigheid van een eenvou dige molenaar wiens molen zich bevindt op het terrein van zijn pasgebouwde lust slot Sanssouci. Tevergeefs probeert de vorst, zoals dat in zulke gevallen gaat, de man door diverse aanbiedingen, res pectievelijk bedreigingen kwijt te raken. Boos over zijn koppige weigering het erf te ruimen, roept de koning tenslotte uit: „Weet hij wel dat ik hem zijn molen kan afnemen zonder er een cent voor te betalen?" Waarop de molenaar geant woord zou hebben: „Ja Majesteit, als het gerechtshof in Berlijn er niet was!" het geen de koning tot inkeer bracht en van zijn wens deed afzien. Dat een koning van Pruisen in de acht tiende eeuw al zoveel eerbied voor de (Van onze correspondent) MOSKOU. Jarenlang heeft men er in de Sovjet-Unie nooit iets over ver nomen. In het beste geval kon er de laat ste jaren een ironisch toontje af voor de „Westerse sensatiepers", die ze gebruikte om de oplagen te doen stijgen. Het gaat om de „zogenaamde" vliegende schotels, of ufo's zoals men de laatste tijd die niet identificeerbare vliegende voorwerpen pleegt te betitelen. Nu, ruim twintig jaar na het eerste signaleren van het fenomeen, hebben de ufo's hun bestaansrecht bewezen, ook in de Sovjet-Unie. Het is een karakteris tieke vertraging voor dit reusachtige land. En men moet zeggen dat de Russen het nu ook grootscheeps aanpakken. Er is een generaal benoemd tot voorzitter van een semi-militaire ondèrzoekscommissie, die de inspanningen om de ufo's te identifi ceren, moet coördineren. Dat alleen be tekent erkenning van het feit dat deze hemellichamen die steeds weer de fan tasie bezig houden, serieus worden ge nomen. Dat deze commissie uitgerekend is op gericht als onderdeel van de „vrijwillige organisatie tot steun van leger, vloot en luchtmacht", is overigens geen bewijs dat de Sovjet-Unie van de twee vliegende schotels een gevaar voor haar veiligheid ducht. De publiciteit die nu aan de schotels wordt gewijd, is niet gering. Dagenlang heeft het eerste programma van de Rus sische televisie samenvattingen uitgezon den van de stand van de wetenschap ten aanzien van de ufo's. Tekeningen gaven de waarnemingen van meteorologen, as tronomen en vliegers weer, die de raad selachtige objecten zouden hebben gezien. In de toekomst zullen tweehonderddui zend Russische burgers informaties over de geheimzinnige ufo's moeten aandragen. Bovendien zal de nieuwe commissie op dit terrein gaan samenwerken met buiten landse instanties. Hoewel men voorlopig in Moskou nog erg voorzichtig is in de beoordeling van de ufo's, heeft er al een lid van de com missie, prof. Sigel van het Instituut voor Luchtvaart, in de hoofdstad stelling ge nomen tegenover een reeks theorieën. Hij acht de zienswijze, dat het slechts zou gaan om optische vergissingen veroor zaakt door lichtval, nog niet concreet ge noeg. De theorie van Amerikaanse mili tairen, dat het hier zou gaan om militaire objecten (en dan nog wel uit de Sovjet- Unie) beschouwt Sigel eenvoudig als ver ouderd. Volgens weer een andere theorie zijn de ufo's een onbekend natuurverschijnsel. Dat is niet geheel onaannemelijk omdat vele natuurverschijnselen immers nog on bekend zijn. De spectaculairste theorie noemt Sigel de veronderstelling, dat de ufo's objecten zijn afkomstig van een andere planeet, die van buiten de aarde wórden gecontro leerd en op commando een snelheid kun nen ontwikkelen, die op aarde nog onbe reikbaar is. De meeste van deze theo rieën worden in Rusland niet geheel ge negeerd. Daarvoor heeft men zich nog niet diepgaand genoeg met de ufo's bezig gehouden. ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Huizing. Haarlem Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura rechten van zijn onderdanen zou heb ben dat hij zich door een eenvoudig hand werksman die hij in een handomdraai door een paar landsknechts van zijn grond had kunnen doen trappen de wet zou laten stellen is natuurlijk te mooi om geloofwaardig te zijn. Als schoolvoor beeld (letterlijk) van vroege democrati sche gezindheid is het wel gemakkelijk en sluit het goed aan bij Frederiks hob by voor fluitspelen en zijn gesprekken met Voltaire. Inderdaad: er was een mole naar en er was een molen maar de wer kelijke toedracht is dat de koning tegen hun nabuurschap niet het geringste be zwaar had, integendeel, met het oog op de tuinarchitectuur waarbij de terras sen in Franse, het eigenlijke park echter in Engelse stijl zou worden aangelegd wist hij deze landelijke figuratie op zijn domein wel te waarderen en zelfs werd de bewoner ontheven van iedere belasting plicht. Dat de molenaar bleef gehand haafd had alleen te maken met 's konings „Bon Plaisir" en niets met een opflak kering van verlichte ideeën in het vorste lijk brein. Een van de meest treffende voorbeel den van historische verbastering treft men aan in het eerste hoofdstuk. Daarin wordt het beeld dat eeuwenlang gangbaar geweest is van de Romeinse keizer Tibe rius (tijdens wiens regering de geboorte van Christus plaatsvond) vrijwel integraal naar de rommelzolder verwezen. Op grond van mededelingen van Romeinse kroniekschrijvers als Tacitus en Suetonius is Tiberius de geschiedenis ingegaan als een eenzelvige duister ling die zijn positie aan het hoofd van een uit zijn krachten gegroeid rijk slechts wist te handhaven door middel van sluipmoord en wreedheid. Uit vrij recente onderzoekingen komt de keizer te voorschijn als een weifelende maar geenszins bloeddorstige figuur wie ten onrechte verschillende misdaden jegens verwanten en vertrouwelingen in de schoenen geschoven zijn. Het geijkte beeld van de bloeddorstige misantroop gaat terug op de karakterbe schrijving die Tacitus in zijn Annalen gege ven heeft. Maar Tacitus wilde het prin- cipaat van Augustus en zijn opvolgers in een kwaad daglicht stellen en bovendien ontleende hij zijn gegevens aan de ge denkschriften van Julia Agrippina, de dochter van Germanicus aan wiens dood Tiberius schuldig geacht werd. Prause vervolgt zijn relaas van histo rische vergissingen en vervalsingen met het verhaal van Columbus die, zoals be kend, de ontdekker was van een conti nent dat reeds vijfhonderd jaar eerder door de Vikingen ontdekt was en waar van hij met stelligheid mende dat het Indië was (vandaar de naam die hij aan de inboorlingen gaf: Indianen). Verder kan men lezen dat Luther nooit zijn 95 stellingen in het openbaar aan de Slot kerk van Wittenberg heeft aangespijkerd, dat -Galileï de woorden „en toch beweegt ze" nooit heeft uitgesproken, en dat de dorpen van Potemkin niet van bordpa pier waren. Het laatste hoofdstuk houdt zich bezig met de officiële lezing van twee nooit geheel opgehelderde feiten, de moord op Lincoln en op Kennedy. Voor historisch geïnteresseerden geeft het boek van Prause veel wetenswaar digs. Het plaatst bekende feiten in een nieuwe samenhang al voelt men zich als lezer altijd wat neerbuigend behandeld wanneer bij een dergelijk werk waarin veel beweerd en veel omvergegooid wordt, geen register, geen bibliografie en geen bronver wijzingen gegeven worden. Hongaars bezoek. De Hongaarse onder minister van Buienlandse Zaken, de heer Bela Szilagyi, brengt een informeel bezoek aan Nederland. Minister Luns zal begin volgend jaar Hongarije bezoeken. ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Huizing Haarlem Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura TEL AVIV (Reuter) Egypte en Israel hebben ingestemd met het voorstel van Oe Thant, meer waarnemersposten in het Suezkanaalgebied te installeren. Hierover is gisteren overeenstemming bereikt op een bijeenkomst van luitenant- generaal Odd Bull, hoofd van de waarne mers, en generaal Mosje Day an, de Isra ëlische minister van Defensie. Egypte had al eerder ingestemd met uit breiding van het aantal waarnemersposten. ADVERTENTIE TRICOT JASJE Een dankbaar geschenk waar hij jaren en jaren plezier van heeft: zo'n komfortabel Bleyle (het be roemde merk!) tricotjasje. Zit zo lekker, zo makkelijk! Van Kim- menaede heeft het in mooi don kerblauw, grijs, groen en cognac. Er zijn ook Bleyle vesten. Iets voor nu, voor Sint? eksklusieve herenmode Gr.Houtstr.59 r.a. 29 nov. ook 's avonds open van 7.30- 10.00 uurl Haarlem, Barteljorisatraat 2, telefoon 13004 H ARUBABONAIRECURACAO -ST. MAARTEN

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19