Noord-Vietnam voorspelt klinkende overwinningen EMOTION Heienu Rubinstein Alweer wapengekletter om Cyprus Het Afrikaans comité doet beroep op Biafra Imam Hafiz gaat ons land verlaten Doodstraf opgeheven in Canada Bij Dak To zouden 710 Amerikanen zijn uitgeschakeld Incident tussen Guatemala en Brits Honduras Callaghan blijft, zegt Wilson Doden bij Brussels studentenfeest van Oproer in Calcutta Moboetoe laat gevangenen vrij Frankrijk wil geen politieke integratie in de NAVO Étl'' telegrammen VRIJDAG 24 NOVEMBER 1967 Vechter tegen onbegrip over de Islam Kort nieuws SCHRAVENDIJK SPELLEN en SPEELGOED .4 ansl uiting V N-vred es mach t Tarkse eis Ofschoon de Egyptische president Nas- ter niet de faam heeft altijd de waarheid prefereren boven de tactische leugen, is hij het meest betrouwbaar gebleken als het om oorlogszuchtige voornemens gaat. Zijn laatste rede voor het forum van het Egyptische „parlement" maakte niet de indruk dat hij zich anders voor deed dan hij is: een man die zint op wraak, nadat hij harde klappen te boven Is gekomen. Dat hij de klappen, die Israel hem toe diende, te boven is gekomen kan men aannemen. Niet alleen zijn innige contac ten met de Sovjet-Unie, maar ook zijn diplomatieke relaties met andere belang rijke landen hebben hem opnieuw hou vast gegeven en hij zit vaster in het za del dan voor zijn nederlaag. Intussen is de positie van Israel diplomatiek ver zwakt, al zal het land op zijn bekende zelfstandige manier de paraatheid van zijn militaire en politieke wapens wel hebben versterkt. Er is alle reden om aan te nemen dat de Arabische landen door de grootspraak en de machtige vriendschap pen van Egyptische politici weer danig zijn geïmponeerd en langzamerhand op nieuw zijn vervallen in een neiging om Nasser te volgen op zijn avontuurlijke pa den. De richting van die paden is niet moei lijk te raden: Oorlog. Er dreigt weer een oorlog, niet vandaag of morgen, maar in de nabije toekomst. Een oorlog die van Arabische zijde gevoerd zal worden met wraak en rancune, en die eveneens ge laden zal zijn met wraak en rancune van de zijde der Sovjet-Unie. Het zal een zeer gevaarlijke situatie voor Israel worden, indien de lauwheid en opportuniteit van Engeland, Frankrijk en Amerika ten op zichte van het doodsgevaar waarin Israel is komen te verkeren, niet omslaat in een krachtdadige en principiële steun aan dit kleine, eenzame land. Wat Frankrijk betreft, is die ommezwaai niet te ver wachten. De andere twee kunnen waar schijnlijk onder druk van eigen binnen landse meningen en onder aandrang van regeringen van kleinere landen bewogen worden tot een goede keus in deze aan gelegenheid, die alle kenmerken vertoont van een monsterachtige samenzwering. West-Duitsland zou eveneens in staat zijn, Israel krachtig te helpen. Het is de vraag of Bonn dit risico zou aandurven, vooral omdat het ongetwijfeld een keuze bepaling van groter allure vereist: er kan een wereldoorlog ontstaan uit dit conflict, waarbij voor de betrokken landen heel an dere belangen dan hun vriendschap met Israel op het spel komen te staan. Een andere, zeer belangrijke factor is de Olie. De Olie met een hoofdletter, om dat zij een politieke rol speelt tegen een yyyyUIrtAAAAAAAIlAAArtAAAAA/VWWWVWUWWIArtAAAArtA/V LAGOS (Reuter) Het comité van de organisatie voor Afrikaanse eenheid heeft een beroep gedaan op Biafra zijn afschei ding van Nigeria te herroepen. Het comi té heeft verder bekendgemaakt dat het Ghanese staatshoofd, luitenant-generaal Joseph Ankkrali, zich met de Biafraanse leiders in verbinding zal stellen om te po gen tot een vredelievende oplossing te ko men. Een en ander is bekendgemaakt in een communiqué, dat is uitgegeven na bespre kingen in Lagos tussen vier Afrikaanse leiders, met keizer Haile Selassie van Ethiopië aan het hoofd, en de Nigeriaan- se heerser generaal-majoor Yakoeboe Go- won. Radio-Biafra heeft, een regeringsverkla ring aanhalend, gezegd dat Biafra slechts met Nigeria over vrede wil onderhandel len op voet van gelijkheid, dat wil zeggen als twee soevereine staten. Het comité van de OAE dient volgens radio-Biafra beide partijen in het geschil te horen. Anders zou de onpartijdigheid van het comité gevaar lopen. De Biafraanse militaire autoriteiten heb ben donderdag meegedeeld dat bij Oron een Nigeriaans schip, dat troepen en voorraden vervoerde, tot zinken is ge bracht. In dat gebied zijn volgens hen nu al tien schepen van de federale regering vernietigd. ADVERTENTIE economische achtergrond. Ook de Olie is Israel niet bijster wel genegen, en de Olie vormt een sterke factor in de po litiek. Het zal in de komende weken Israel grote moeite kosten standvastig te blijven tegenover het zich versterkende front van Arabische landen, de Sovjet-Unie en de Olie. Als het retireert en de bezette gebie den prijsgeeft, voorkomt het daarmee uit eindelijk toch de oorlog niet. Want ook Israel in zijn vooroorlogse vorm is een doorn in het oog van de Arabische macht hebbers en de Sovjet-Unie. Meer dan ooit heeft Israel de onvoor waardelijke steun nodig van een openbare mening, die overtuigd is van het feit dat zij een gangsterachtig complot bijwoont dat het sluitstuk van de vernietiging van de resten der joodse gemeenschap be oogt te worden, die indertijd begon in de concentratiekampen. iflAAWIAIMUWIfWWMWfAAIWMIlWWWiAIWVWWMIAWUWUUIAIh (Van onze correspondent) DEN HAAG Op de laatste dag van deze maand zal een markante figuur uit het godsdienstig leven in Nederland ons land verlaten, imam (voorganger) Hafiz van de Mobar-ak-moskee aan de Haagse Oostduinlaan. Gedurende vijftien jaar is hij de leider geweest van de Ahmadiyya moslim-missie in Nederland. In die vijf tien jaar heeft hij ongeveer 350 Nederlan ders als nieuwe moslims kunnen begroeten in zijn moskee. Hardnekkig heeft hij moeten vechten te gen 'onbegrip over de Islam. Imam Hafiz, die uitstekend Nederlands spreekt, voelt zich sterk verbonden met Nederland. Hij heeft er veel begrip en sympathie onder vonden. De 50-jarige imam heeft altijd goe de contacten onderhouden met de kerken in Nederland, vooral met de gereformeerde kerk. Vijftien jaar geleden was men in orthodox-christelijke kringen in Nederland gekant tegen moslimmissionarissen. Het tijdschrift „Timotheus" schreef in 1947: „Wij laten de heer Hafiz bij deze weten dat wij allerminst gesteld zijn op zijn komst en dat hij niet op de sympathie van de Nederlandse christenen moet rekenen". Deze opvatting is in de loop der jaren totaal gewijzigd. Imam Hafiz, die is teruggeroepen door het hoofdkwartier van de Ahmaduyyabe- weging in Rabwah in Pakistan, wordt op gevolgd door zijn assistent, die hier reeds vijf jaar verblijft, Abdoel Hakim Akmal. De beweging, welke in 1899 werd gesticht, heeft missies over de gehele wereld. De opdracht die de eerste missionaris in ons land meekreeg, was te trachten de in Ne derland heersende misverstanden over de Islam uit de weg te ruimen en een toe nadering tot stand te brengen tussen chris tendom en Islam. Imam Hafiz heeft volgens zeer velen aan deze opdracht voldaan. OTTAWA (AP). Het Canadese la gerhuis heeft een wetsontwerp goedge keurd tot opheffing van de doodstraf, behalve voor moordenaars van politie ambtenaren en gevangenispersoneel 'BV. v Leden van de Amerikaanse 173ste luchtlandingsdivisie lopen langs de stoffelijke overschotten van hun gevallen kameraden na de strijd om heuvel 875. TOKIO (AP en AFP). Het Noord Vietnamese dagblad „Nhan Dan" heeft gisteren voorspeld dat de Vietcong en de Noordvietnamezen hun meest klinkende overwin ningen zullen behalen tussen de ko mende winter en het voorjaar". De Vietcong maakte bekend dat na vier dagen van zware gevechten bij Dak To 1.160 tegenstanders, waaronder 710 Amerikanen, buiten gevecht zijn gesteld. De Amerikanen hebben in de week van 12 tot 18 november dus nog voor de BELIZE. (Reuter) In Belize, de hoofd stad van de Britse kolonie Brits Honduras, is enige opschudding ontstaan over het bericht, dat ongeveer dertig burgers van Guatemala, onder wie naar verluidt ook president Julio Cesar Mendez Montene gro, op een eiland voor de kust hun ten ten hebben opgeslagen. Guatemala doet aanspraken gelden op Honduras, maar Groot Brittannië, dat voorbereidingen treft om de kolonie onafhankelijkheid te verlenen, erkent deze aanspraken niet. Het hoofd van de immigratiedienst in Belize is inmiddels naar het bewuste ei land, Hunting Cay, vertrokken om de Gua- temaltese kampeerders aan te zeggen, dat zij direct moeten vertrekken. De vaste commissie van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie heeft be sloten de Belg Deshormes, de vroegere kabinetchef van Paul-Henri Spaak, te be noemen tot secretaris-generaal van het Navo-parlement.Hij volgt de Nederlander O. van Hinlopen Labberton op, die belast blijft met de aministratieve coördinatie. Naar in Brussel verluidt gaat het bij deze benoeming vooral om een wijziging van het karakter van de functie van se cretaris-generaal van het Noordatlantische parlement, in die zin dat men de voor keur geeft aan een politiek zwaardere fi guur dan aan een administratief coördi nator. zware strijd in de omgeving van Dak To in Zuid-Vietnam 225 man verloren. Voorts werden 1.256 Amerikanen gewond, aldus een officiële Amerikaanse bekendmaking. Het aantal gesneuvelde Amerikanen in Vietnam sinds 1 januari 1961 is hiermee op 14.848 gekomen, het aantal gewonden op 93.227. Achthonderdachtenveertig Amerikanen staan geboekt als vermist of als gevangen genomen. Aan Noordvietnamese zijde zijn volgens Amerikaanse gegevens vorige week 1.287 militairen genseuveld, aan Zuidvietnamese zijde 269. In het centrale bergland en rond Dak To is het vandaag rustig geworden na weken van verbitterde gevechten. B-52- bommenwerpers hebben twee aanvallen uitgevoerd op de ontsnappingsroutes van de Noordvietnamezen die zich terug trekken uit dit gebied. In Noord-Vietnam zijn opnieuw bom bardementen uitgevoerd op Hanoi en Hai phong. Een Mig-21 jager zou zijn neer geschoten. LONDEN (Reuter) Premier Wilson van Groot-Brittannië heeft in een televi siegesprek de geruchten tegengesproken dat de Britse minister van Financiën, Callaghan, spoedig zal aftreden als ge volg van de devaluatie van het pond ster ling. „De regering als geheel staat of valt in deze kwestie" aldus Wilson. Ook een reorganisatie van zijn regering acht Wil son niet het antwoord. Op de vraag wat de grootste economi sche fout van zijn regering is geweest sinds haar optreden antwoordde Wilson: „Onze grootste fout is geweest, dat wij de macht van speculanten hier en in het buitenland om het pond in gevaar te brengen hebben onderschat. Wij hebben onze les thans geleerd. BRUSSEL (ANP). De „Sint Ver- haegen-feesten" van de universiteits studenten in Brussel hebben deze week twee levens geëist. Een 18-jarige student is om het leven gekomen bij een val van een der bierwagens in de studentenstoet. Een twaalftal studenten moest na over matig drankgebruik in een ziekenhuis worden opgenomen, waar een van hen is overleden. Voorts wordt gemeld, dat een studente die onder nog onbekende om standigheden ernstige brandwonden in het gelaat heeft opgelopen, het gezicht dreigt te verliezen. ADVERTENTIE Een beetje Emotie! is alles wat zij wil (zelfs veel meer, als zij zou durven) de nieuwe fascinerende geur: één en al Emotie. Verkrijgbaar in: Eau de Parfum f 11.25 - f 18.50 Eau de Parfum met vaporisateur f 17.50 Parfum in vaporisateur f 12.50 Zeep f 4.75 CALCUTTA (Reuter en AFP) In de hoofdstad van West-Bengalen heerst een chaotische toestand en wordt sinds twee dagen gevochten tussen de politie en op roerige, brandstichtende en plunderende menigten. De onlusten zijn ontstaan naar aanleiding van het wegzenden van de Westbengaalse regering. Tot dusver zijn vier doden gevallen en 150 gewonden. Meer dan negenhonderd mensen zijn gearresteerd, onder wie de minister van Justitie in de weggezonden regering. Voorrang. De Amerikaanse commissie voor de burgerrechten heeft erop aan gedrongen dat de hoogste voorrang ge geven wordt aan het oplossen van de rassenkwestie en de armoede in de V.S. DEN HAAG. De geschiedenis van Cyprus, dat nog slechts zeven jaar onafhankelijk is, toont een beeld van spanning, conflicten en strijd. Een situatie als die van nu, waarin Griekenland en Turkije onder wapen gekletter weer eens ruzie om Cyprus hebben, deed zich al vaker voor. Het gaat daarbij onveranderlijk om het verlangen van de Griekse Cy prioten hun staat bij Griekenland te voegen, een streven dat zij Enosis noemen. De Turkse bewoners, die slechts twintig percent van de be volking vormen, verzetten zich hier echter uit alle macht tegen en wor den daarin door Turkije gesteund. LEDERWAREN Grote Houtstraat 51 - Haarlem Een vast adres voor St. Nicolaas: Elegante Damestassen Stijlvolle Documentenmappen en talloze kleinere geschenken van leder. Bezoekt op de le ETAGE onze rijk ge sorteerde afdeling Schaak - Roulette - Stratego -Auto banen - Lego - Mecano - Puzzels Cyprus kreeg op 16 augustus 1960, na 82 jaar Brits bestuur, zijn zwaar be vochten onafhankelijkheid. Hieraan ging een bloedige verzetsstrijd door de Eoka-beweging onder Grivas vooraf. Drie landen die bij de kwestie-Cyprus waren betrokken, Turkije, Griekenland en Groot-Brittannië garandeerden de onafhankelijkheid van de nieuwe staat. Bepaald werd dat Cyprus zich niet met een ander land mocht verbinden en er werden garanties gesteld voor het on belemmerd voortbestaan van de beide bevolkingsgroepen: de Griekse Cyprio ten, die een meerderheid vormen en de veel zwakkere Turkse Cyprioten. Ter bescherming van hun belangen werden Turkse en Griekse militaire contingen ten op het eiland gestationeerd. De Grieks-Cyprische aartsbisschop Maka- rios werd president en de Turks- Cyprioot Kügük vice-president. De vrede duurde echter niet lang want in 1961 kwam het al tot een con flict toen Makarios de scheiding wilde opheffen door gemengd Turks-Griekse militaire eenheden te creëren. De Tur ken, die vreesden tegenover de Griekse overmacht het onderspit te zullen del ven, kwamen in verzet en vice-presi dent Kügük sprak over het voorstel zijn veto uit. IN 1962 trachtte Makarios in Athene gehoor te vinden voor zijn streven tot aansluiting. Griekenland wilde zijn NAVO-partner Turkije echter niet tegen zich in het harnas jagen en rea geerde koel. De Cyprische president toonde zich daar nogal gebelgd over en verklaarde na zijn terugkeer, dat de akkoorden inzake Cyprus geen defini tieve status van het eiland inhielden. Meer steun kreeg de baardige aarts bisschop van de Griekse pers, die zijn stellingen verdedigde. Op Cyprus wek ten bomaanslagen op Turkse moskeeën en het vermoorden van twee Turkse journalisten de nodige beroering. In november 1962 scheen een ont spanning op komst toen Makarios het onverwachte besluit nam naar Ankara te gaan. Zijn besprekingen verliepen daar volgens officiële verklaringen in een „hartelijke sfeer". Hoewel geen overeenkomst uit de bus kwam heette de atmosfeer te zijn gezuiverd. HET JAAR DAAROP laaide de strijd evenwel weer op toen Makarios de garantiemogendheden Groot-Brittan nië. Griekenland en Turkije voor stelde de onder auspiciën van deze landen tot stand gekomen grondwet te herzien. De president en zijn Griekse minister wilden af van de gescheiden meerderheidsbesluiten in het parlement en de scheiding van de gemeenteraden in de grote steden. Na een korte periode van oorlogs dreiging stelden Grieks-Turks-Britse eenheden, onder commando van een Britse generaal, een „groene zone" in om de vechtende partijen van elkaar te houden. 1964 ZETTE in met een moord op drie Grieks-Cyprische monniken, het geen de spanning weer deed oplaaien. In februari braken felle gevechten uit in Limassol en in maart besloot de Veiligheidsraad een vredesmacht te zenden, voorlopig voor drie maanden. Dit bestand is steeds verlengd, het laatst met een half jaar in juli 1967. Toen Makarios in augustus 1964 de aflossing van het Turkse con tingent bemoeilijkte bombardeerden Turkse vliegtuigen de havenstad Polis, terwijl Grieks-Cyprische troepen aan vallen deden op het overwegend door Turken bewoonde noordwestelijke deel van het eiland. Na een beroep van de Veiligheidsraad werd (wederom) een bestand gesloten en bereikte men over eenstemming over de aflossing. Inmid dels was Grivas, voormalig leider van de Grieks-Cyprische verzetsbeweging Eoka, tot bevelhebber van de Grieks- Cyprische strijdkrachten benoemd. IN 1965 besloot het Grieks-Cyprische Huis van Afgevaardigden de rechtspo sitie van de Turks-Cyprische vice-pre sident Kügük en de drie Turks-Cypri sche ministers in het kabinet niet meer te erkennen, omdat zij al geruime tijd de vergaderingen niet meer bijwoon den. Zij waren trouwens al door Grie ken vervangen. De post van vice-presi dent bleef vakant. Ook de Turks-Cyprische leden van het Huis van Afgevaardigden hadden zich al jaren niet meer in het parle ment laten zien. Zij hielden eigen bij eenkomsten met hun ministers. Nadat 1966 betrekkelijk rustig was verlopen deden zich in 1967 verscheidene incidenten voor. De climax kwam op 15 november toen de Grieks-Cyprische nationale garde de Turks-Cyprische dorpen Ayios Theodoros en Koplinou binnendrong. Turkije eist nu van Grie kenland terugtrekking van de 20.000 man Griekse troepen op Cyprus, scha devergoeding voor de slachtoffers van de recente gevechten, en een staking van de druk op de Turks-Cyprische be volkingsgroep. KINSJASA (Reuter). President Mo boetoe van Kongo heeft verscheidene po litieke gevangenen voorwaardelijk vrij gelaten ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van zijn bewind. Tot de vrijge latenen behoren Cleophas Kamitatoe, minister in de regering-Adoela (van 1961 tot 1964), Leon Mamboleo, minister van Justitie in de regering-Tsjombe, twee voormalige ministers van Moboetoe en twee ex-gouverneurs. BRUSSEL. De Franse regering zal geen enkel voorstel tot een politieke in tegratie in de NAVO accepteren. Moch ten de Harmel-studies tot zo'n voorstel leiden dan zal Frankrijk dat beslist af wijzen, zo heeft de Franse gaullist Boscher in het politieke debat van het Noordatlantisch parlement in Brussel verklaard. 1 Oesterfossiel. Een vijf miljoen jaar oude oester is 850 meter boven de zeespie gel in de Toskaanse bergen gevonden. In de oester zat een parel. Grondverschuivingen. In Columbia zijn 24 personen om het leven gekomen door grondverschuivingen als gevolg van de zware regenval, waardoor ver scheidene delen van het land al weken lang worden geteisterd. Donderbus. In de kathedraal van Buenos Aires is een donderbus ontploft tijdens een dankmis, die werd bijgewoond door president Juan Carlos Ongania en re geringsfunctionarissen. Er werd nie mand gewond. Dagboek. De Boliviaanse regering heeft de strijdkrachten toestemming gegeven het dagboek van de gesneuvelde Ernes to „Che" Guevara aan de meest bie dende te verkopen. Uitgevers hebben al grote bedragen geboden. Explosie. In een fabriek in de Tsjechi sche stad Postoloptry is een hoge druk ketel ontploft. Drie mensen vonden bij het ongeluk de dood, drie anderen wer den gewond. Onvoldoende. De Franse minister van Fi nanciën Michel Debré heeft verklaard dat de devaluatie van het Britse pond niet voldoende is om de Franse bezwa ren tegen de Britse toetreding tot de EEG weg te nemen. Teruggekeerd. Een groep van 115 voor malige Katangese soldaten, die met de huurling Jean Schramme hadden deel genomen aan gevechten in Kisangani en Boekavoe is naar Kongo terugge keerd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3