Theo-Theo-Buys (ex-DCG-er) nieuwe held van Ajax' legioen in De Meer Verfijnde combinaties van jonge aanwinst met Johan Cruyff FORTUNA MET 7-1 WEGGESPEELD Jan van Bever en in doel van Nederlands elftal Nijmeegs enthousiasme ook voor ADO te veel Hoop van Eddy PG vervloog 1 Manchester United verspeelde kostbaar punt bij Chelsea (1-1) Het is een vechtploeg dat zijn wij niet HARDERE INZET VAN GROOT BELANG MM '*W| VIJF DEBUTANTEN IN ORANJE Supporters vernielden treinwagons De Visser over het verschil tussen Xerxes en Telstar m MAANDAG 2 7 NOVEMBER 1967 13 i hl\ - - MH 1111111 SST uiuiiiiimiuiiiiuiiiiiiiiuiiuiuiiiuiiiiiiiiiiii Benfica schorste Simoes WwwM' (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het was niet de hoge score, die de twintigduizend be zoekers van AjaxFortuna het mees te plezier heeft gedaan. Natuurlijk is het altijd aardig flink wat goals te zien. Maar de vaste bezoekers van de Watergraafsmeer raken daar zo onderhand wel aan gewend. Nee, fijner nog dan de 71 uitslag, was de ontdekking van weer een nieuw Amsterdams talent. Het talent Buys. De drieduizend gulden die Ajax af gelopen zomer aan de amateurclub DCG heeft betaald, zijn bepaald niet weggegooid. Integendeel, een speler, wiens voornaam bij de eerste de Doelman Wings nu eens in de po sitie van een keeper, die de bal vei lig in de armen heeft (ondanks de activiteiten van Cruyff). Duchateau kon opgelucht aaemen. ZEIST. In het Nederlands elftal, dat woensdag in het Feijenoord- stadion te Rotterdam tegen Rusland speelt, zullen vijf spelers hun debuut maken: doelman Jan van Beveren, de achterspelers Piet Romeijn en Henk Warnas en de voorspelers Henk Wery en Theo Pahlplatz. Dit betekent, dat Georg Kessler sinds hij op 1 december 1965 tot bondscoach werd aangesteld negentien „nieuwe krachten" heeft ingezet. De opstelling luidt: doel: Jan van Beveren (Sparta); achter: Piet Romeijn (Feijenoord), Rinus Israel (Feijenoord), Hans Eykenbroek (Sparta) (aanvoerder) en Henk Warnas (Go Ahead); midden: Piet de Zoete (ADO) en Wim Jansen (Fei.jenoord>; voor: Henk Wery (DOS), Theo Pahlplatz (FC Twente), Willy v. d. Kuylen (PSV) en Coen Moulijn (Feijenoord). „Wisselspelers" zijn: Pini Doesburg (PSV), Peter Kemper (PSV), Henk Houwaart (ADO), Miel Pijs (Sparta) en Lam bert Maassen (ADO). „Ik zal in ieder geval gebruik maken van de FIFA-regel, die het mogelijk maakt tijdens deze wedstrijd spelers te wisselen, al zijn zij niet geblesseerd", aldus Kess ler. „Dit kunnen zijn twee veldspelers of een doelman en een veldspeler". De keuze van Willy van der Kuylen, die tijdens de laatste centrale training niet helemaal fit was, achtte hij volledig verantwoord. „Volgens de berichten, die ik heb ge kregen, is hij weer honderd percent in orde". beste thuiswedstrijd, die hij speelt, massaal gescandeerd wordt, moet niet alleen de trainer, maar ook de pen ningmeester wel in een vrolijke stemming brengen. En dat presteer de Theo-Theo-Buys. Samen met de gistermiddag weer on grijpbare Johan Cruyff vormde Buys een duo, dat de toeschouwers herhaaldelijk in verrukking en even zo vaak de For- tuna-verdediging in verwarring bracht. Het middelpunt van De Grote Voetbalrel van de laatste weken, Piet Keizer, mocht op de tribune nog zo getroost worden door zijn mooie Jenny, in het veld en op de tribunes werd hij in het geheel niet ge mist. Dat was bij Fortuna wel anders. MUWWtlWWIMIAMWIlUWMWWIlUVWIMIMMMMWWIMIIIMUyilMIMIIIMiyMMMAIWMIWIMUIMMUIMMWMWWWWIAMyyWIMUWyMMIWWW ADO, plotseling voorzien van drie Oran je-kandidaten heeft ervaren hoe moeilijk het in Nijmegen is om van NEC te win nen. Ruim twintigduizend toeschouwers hebben daar de gewoonte als het moet anderhalf uur lang hun NEC naar de overwinning te schreeuwen. Ditmaal werd het massale verzoek om goals pas negen minuten voor tijd ingewilligd. Geutjes was de bejubelde maker van het enige doelpunt. Sittardia speelde tegen DWS een voor treffelijke partij. Helaas voor de thuis club en haar tweeduizend getrouwen won DWS toch. Vier minuten voor tijd ris keerde Piet Kruiver zijn pruik, die tegen zijn harde kopbal bestand bleek. Doelman Vogels niet. Eens te meer bleek PSV alle onderde len ven het voetbalspel redelijk te beheer sen, behalve het voornaamste: doelpun ten maken. Dat blijft voor de Eindhove- naren een vrijwel onmogelijke opgave. Van alle goede kansen werd er maar een benut. Schmidt Hansen schoot na vijf minuten raak. DOS kwam er eigenlijk niet aan te pas. behalve die ene keer, dat Van Veen een uitval met een doel punt afsloot. Go Ahead was kennelijk niet erg ge rust over de uitwedstrijd tegen Sparta. De Deventenaren speelden in een (van achter af) 5-2-3 opstelling, waarmee door gaans meer doelpunten voorkomen dan gemaakt worden. De zwak opererende Sparta-aanval had danook de grootste moeite in de buurt van Van Zoghei te komen. Twintig minuten voor tijd lukte het eindelijk. Bosveld maakte uit een hoekschop het verdiende doelpunt. Toch kwam Go Ahead nog gelijk. Met nog twee minuten te spelen verraste Knoeff vriend, vijand en doelman van Beveren. MVV en Volendam speelden in de eerste helft enthousiast, in de tweede helft luste loos. Gescoord werd er voor noch na rust. GVAV is de gelijkspel-specialist van de eredivisie. Uit tegen NAC lukte het voor de elfde keer. Een Bredaas schot tegen de onderkant van de lat had de opzet nog bijna verstoord. Als Eddy Pieters Graafland al met zijn vele supporters de stille hoop gehad mocht hebben, dat hij door een spectaculaire wedstrijd tegen FC Twente toch nog in het Nederlands elftal zou kunnen belanden, is dit wel een grote te leurstelling geworden, want Eddy PG maakte al zeer snel een enorme blun der. In de derde minuut miste hij royaal een hoog, ver schot van Ten Donkelaar. Daarmee was het oranje dan wel verke ken. Dat doelpunt gaf het goed spelende FC Twente een voorsprong van 1-0. Ten slotte werd het door enkele Twentse fout jes toch nog 1-2 voor de Rotterdammers. Voor Huve was het bijzonder triest, dat hij na Kindvall zo uitstekend bewaakt te hebben - Feijenoord (Kindvall) aan een niet te missen kans op de gelijkmaker hielp. Dat gebeurde in de 52ste minuut. Huve plaatste te zacht terug op Warringa en Kindvall dook op om raak te schieten. 1-1. Huve moest door zijn collega's over eind geholpen worden, omdat hij van mi sère bleef liggen. Zes minuten voor het einde pas kon Feijenoord de winst grij pen. Moulijn tikte de bal na een rush op „onverklaarbare wijze" langs Warringa, 1-2. Het stadion Diekman was met 27.000 man uitverkocht. Wim Hanegem maakt hier het eerste van zijn drie doelpunten tegen Tel star. Van Wijk, Bakker en Van der Meeren komen te laat. Het schijnt dat slechts een stuk of drie toe schouwers dit doelpunt zien maken. Maar er waren er toch enkele dui zenden. Sfeervol was het niet in Delft. De Limburgers moesten het doen zonder Theunissen en Benen, beiden door hun be stuur geschorst, omdat zij zich niet aan de tactische opdrachten van trainer Latten ge houden zouden hebben. Hun afwezigheid degradeerde de Fortuna-aanval tot 'n ver zameling goedwillende, wat hoekige fi guren, wier voornaamste activiteiten be stonden uit buitenspel staan en middenuit nemen. Vooral in de tweede helft heeft Ajax- keeper Bals zijn overwinningspremie ver diend met alsmaar kouder te worden. De eerste bal, die hij toen in zijn handen ving was een reservebal, waarmee Vasovic en van Duivenbode hern tijdens een spel- onder breking warm hielden. Voor rust kon de voortreffelijke For- tujiakeeper Wings het nog redelijk hou den. Alleen Buys kon hem een keer pas seren. De eerste minuten na rust leek er nog niets aan de hand, maar toen begon het echte werk. Binnen 25 minuten scoor de Ajax zes keer. Buys begon met een keihard twintig-meter schot, vervolgens bracht hjj Swart zeer slim vrjj, en ten slotte kopte hij zelf bekeken raak. Het publiek Theo, Theo schreeuwde om meer goals, en zij kwamen. Cruyff him self, weer Swart en tenslotte Groot met een penalty gaven de twintigduizend ruim schoots wat gevraagd werd. Met nog tien minuten te spelen schakel de Ajax over op een lagere versnelling. Eindelijk kréég Bals iets te doen. Bij de middenlijn ontnam hij Fischer met een goed uitgevoerde sliding de bal, om meteen Sjaak Swart van een haarzuivere pass te bedienen. Die overmoed zou toch nog gestraft worden. Voor iemand er erg in had stond Coenen vrij. Even later had Fortuna de verdiende beloning voor haar matige, maar in ieder geval zo construc tief mogelijke spel. Een grote verdienste maar wel een die tegen Ajax gewoonlijk duur betaald wordt. De voorsprong van Manchester United aan de top van de Engelse eerste divisie is geslonken tot één punt. In de uitwed strijd tegen Chelsea speelde Manchester United gelijk met 1-1, terwijl Liverpool (tweede) met 2-1 van Wolverhampton Wanderers en Manchester City (derde) met 4-2 van Burnley won. Vooral voor landskampioen Manchester United waren zaterdagmiddag 55.000 toe schouwers naar het terrein van Chelsea gekomen. Dit hoogste bezoekersaan tal van zaterdag zorgde ervoor dat Man chester tot nu toe in competitie- en ande re uit- en thuiswedstrijden al een mil joen toeschouwers heeft getrokken. De 55.000 toeschouwers gedroegen zich op merkelijk rustig nadat 's morgens door supporters van Manchester United grote vernielingen waren aangericht in de trein van Manchester naar Londen. De Britse spoorwegen schatten de schade, die in de ernstigst beschadigde wagen was aange richt, op meer dan 1000 pond en dat is na de devaluatie nog altijd meer dan 8600 gulden. Arsenal West Ham United 0-0. Chel sea Manchester United 1-1, Coven try City Everton 0-2, Liverpool Wol verhampton Wanderers 2-1, Manchester City Burnley 4-2, Newcastle Shef field Wednesday 4-0, Nottingham Forest Leeds United 0-2, Sheffield United Leicester City 0-0, Southampton Sun derland 3-2, Stoke City Fulham 0-1, West Bromwich AlbionTottenham Hot spur 2-0. De grootste verrassing van de vijftien de speeldag van de Duitse Bundesliga was de grote overwinning, die Borussia Mönehen-Gladbach in de uitwedstrijd bij FC Köln bereikte: 5-2. Sinds het bestaan De „onmogelijke" hoek van Coen Moulijn. De international tikt de bal langs de gevallen Drost èn doelman Warringa. van de Bundesliga waren er tegen de Keulse ploeg in het Mungersdorfstadion nog nooit vijf doelpunten gemaakt. Door deze overwinning kwamen „de veulens" uit de Duits-Limburgse grens streek op vier punten van lijstaanvoerder FC Nürnberg, die een punt moest laten in de uitwedstrijd tegen Hannover'96. Bay- ern Mtinchen, dat met 4-1 over FC Kai- serslautern heenliep, bezet de tweede plaats met drie punten achterstand op de Neurenbergers. Min of meer verrassend was ook de overwinning van 2-0. die Eintracht Frank fort (de zaterdag bijzonder sterk spelen de club van Elek Schwartz) behaalde op landskampioen Eintracht Braunschweig. Eintracht Frankfurt Eintracht- Braunschweig 2-0. Hannover'96 FC Nürnberg 1-1, FC Köln Borussia Mön- chen Gladbach 2-5. MSV Duisburg Al- lemannia Aachen 3-0, Hamburger SV München 1860 2-2, Bayern München FC Kaiserslautern 4-1, Borussia Neun- kirchen FC Schalke 04 1-5, Borussia Dortmund Werder Bremen 1-1, Karls- ruher SC VFB Stuttgart 1-4. Anderlecht heeft in de Belgische com petitie een belangrijke zege van 1-2 be haald op Beveren/Waas. Anderlecht leidt met 17 punten vóór Standard Luik en FC Brugge met ieder 14 punten. In Italië is de competitie zeer span nend. Er zijn vier leiders met 12 pun ten: Roma (verloor van Varese), Tori no (0-0 tegen Mantua), Milan (2-2 tegen Lanerossi) en Napels (1-2 bij Bologna). Bij de kopgroep vindt men Inter niet. De ploeg won van Spal en heeft nu 8 pun ten. Real Madrid versloeg in de thuiswed strijd Cordoba met 4-0. Real liep daar door een punt in op stadgenoot Atletico, dat tegen Zaragossa met 1-1 gelijk speel de. Real heeft nu nog twee punten ach terstand. JjlllllllllIHlIllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze sportredactie) DELFT De stevige nederlaag, die Telstar gisteren tegen Xerxes opliep was tarug te brengen tot twee verschillen. Qua inzet, qua speelwijze. Telstar-trainer De Visser begreep het als de beste: „wij hebben allemaal mensen, die proberen te voetballen, lekker te spelen, tikkie geven enzo, maar ja dat kan niet op zo'n veld. Dan moet je de lange trap gebruiken. Xerxes begreep dat. En Xerxes heeft mensen, die er tegen aan gaan. Er is wel dertig keer voor een overtreding tegen ze gefloten, tegen ons maar tien keer. Voor al voor rust speelden zij harder. Begrijp me goed, dat verwijt ik ze niet. Maar zij durfden te tackelen, te blokken. Zij durf den er tegen aan te gaan. Het is een vechtploeg. Dat zijn wij niet". Die vechtploeg zorgde voor rust al voor de basis, waarop het aangenaam voort gaan was. Uitermate wilskrachtig speel de Xerxes het spel, dat trainer Lindner had gedicteerd („ja nu ging het wel. De vorige keren niet. Nu voerden ze het uit, zoals het moest. Ach dat begrijp je niet al- tijd. Maar ja, Telstar is ook geen ADO".) Bij Xerxes maakte Hanegem daarbij de grootste indruk. Hij scoorde de drie doel punten, ging stevig ieder gevecht om de bal aan en bleef vrijwel steeds aan de winnende hand. Zoals in de zesentwintig- ste minuut, toen Jacobs doorkopte na een vrije trap. Hanegem gaf van dichtbij Van der Meeren geen kans (1-0). Kort voor rust drukte Hanegem door bij een kop duel. Althoff als zijn directe tegenstander en Van der Meeren als extra Telstar mankracht waren machteloos. Hanegem knikte de bal in het doel, 2-0. Daarmee was royaal aangegeven hoe groot het krachtsverschil in Delft op een moeilijk bespeelbaar terrein was. Telstar was tot dan vrijwel constant de verdedi gende ploeg, die incidenteel nog wel tot het doel van Treytel doorstootte, maar vrijwel nooit gevaarlijk. Jonker stond vlak voor rust overigens wel vrij voor deze doelman, maar Treytel was goed uit doel gekomen en stopte het schot van Jonker, dat beter had moeten zijn. In de tweede helft bracht Telstar vol doende strijdvaardigheid op om het aan vallende initiatief te nemen; daarin ge steund door de opvatting van Xerxes, dat verdedigen nu geen schande was. Maar Telstar speelde te traag, te langdurig en daardoor te onnauwkeurig om in doelpun ten in te lopen. Xerxes liep verder uit, toen Jacobs en Hanegem in de vijfentwintigste minuut nog eens van hun goede spel blijk gaven. Zij rukten opnieuw de Telstar-achterhoe de uiteen weer over links, waar Bak ker constant in moeilijkheden zat en met Van der Meeren uit doel, Telstar- verdedigers op de doellijn, maar Hane gem vrij in het strafschopgebied was het scoren van de derde goal een eenvoudige zaak. Het mee naar voren gaan van Althoff bracht daarna nog wel gevaar teweeg voor Xerxes, maar Treytel drukte een goed schot knap corner en voor het ove rige bleven de Telstar-combinaties te on zuiver. De Visser constateerde na afloop; „ik heb het wel gezegd. Xerxes komt er wel bovenop. Zij knokken en zo'n ploeg redt het". En Telstar? „Wij ook natuurlijk, op een andere manier". Telstar speelde gisteren zonder André, die wegens een rugblessure aan de kant zat. Van Wijk. hersteld van een rugbles sure maakte zijn rentree. Hij speelde in de halflinie, Geestman in de laatste vier Er waren 5.000 toeschouwers bij Xerxes- DHC-Telstar. LISSABON. De Portugese kam pioensclub Benfica heeft linksbuiten An tonio Simoes voor dertig dagen geschorst wegens zijn critiek op het clubbestuur dat zijn overgang naar een Argentijnse club heeft geweigerd. Simoes zal door deze schorsing donderdag niet spelen te gen de Franse club St. Etienne in het Europese toernooi voor landskampioenen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13