Sartre vraagt regering van Verenigde Staten voor tribunaal te komen Spierpijnen reumatische Dijnen.spit,ver koudheid... Overal waar warmte helpt, helpt Philips Infraphil beter KarelI VUELTA=™TE 2.70 Gaullisten naar rechts SCHRA VENDIJK SCHRAVENDIJK Russische historici moeten zich opnieuw gaan bezinnen V olksrepubliek Zuid-Jem en 80 uur te vroeg Levenslang in Saloniki Egypte zwakt woorden van Nasser af China steunt Cambodja wm Binnen twee jaar nog zeven landen in „atoomclub" Rusland bezig aan kolossale raket" PHILIPS 42.50 ■nfraphil telegrammen 2 MAANDAG 27 NOVEMBER 1967 3 Kinderen mishandeld "crystal LEDERWAREN GESCHENKEN van LEDER Werner von Br aim: China laat Hongkongse politiemannen vrij (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. In zijn functie van president van het Russell-tribu- naal heeft de Franse schrijver en filo soof Jean-Paul Sartre zich tot de Amerikaanse regering, secretaris generaal Oe Thant en de Amerikaan se Senaatscommissie van Buitenland se Zaken gewend. In drie brieven richt hij de opmerk zaamheid op de getuigenissen, afgelegd door drie Amerikaanse soldaten tijdens de tweede zitting van het tribunaal be treffende volkenmoord en marteling van gevangenen in Vietnam. De getuigenis sen werden in Kopenhagen afgelegd door Peter Martinsen en David Tock voorma lige leden van de Amerikaanse strijd krachten in Vietnam en Donald W. Dun can, vroeger ingedeeld bij de „groene baretten" (special forces). Ze onthullen het gebruik van mishandeling en moord op Vietnamese gevangenen en burgers, uitgevoerd door Amerikaanse militairen. Sartre verzoekt de Amerikaanse rege ring alsnog een vertegenwoordiger te sturen die deze aanklachten kan weer leggen of opheldering kan verschaffen. De door Sartre genoemde Donald Dun can heeft dienst gedaan in Vietnam ge durende een periode van tien jaren en werd bij het laatste bezoek van de Ame rikaanse minister van Defensie, McNama- ra, als specialist verhoorsleider geraad pleegd. Duncan vertelde over mishande ling tot de dood er op volgt met elek trische schrokken opgewekt via de ge nerator van de veldtelefoons en van de duizend piasters beloning die men ont ving voor elke gedode Vietnamees. Als bewijs diende men het rechteroor in te leveren. „Dat er volkenmoord wordt begaan in Vietnam is boven alle twijfel verheven", zo verklaarde Duncan die in het dagelijk- leven journalist is. „Wij hadden or ders op iedereen te schieten die wegren de als wij naderden, want dit bewees dat het een Vietcong was. De hefschroef- vliegtuigen kregen orders duikvluchten op de rijstvelden uit te voeren, waar na de wegrennende mensen met machine geweren werden neergemaaid. Vrouwen en kinderen worden mishan deld om de mannen aan het praten te brengen. Men dient eindelijk maar eens te begrijpen dat men geen nazi hoeft te zijn om oorlogsmisdaden te begaan", al dus Duncan. ADVERTENTIE NEW' YORK (Reuter). De Ameri kaanse V.N.-organisatie heeft gewaar schuwd dat de kernreactors in ongeveer veertig landen binnenkort in staat zullen zijn genoeg plutonium voor de aanmaak van vijfduizend atoombommen te ver vaardigen. Een groep adviseurs, onder wie de oud-onderminister van Defensie Roswell L. Gilpatric, stelt in een rapport dat nog zeven landen meer zich waar schijnlijk binnen acht tot 24 maanden zul len voegen bij de nu uit vijf landen be staande „atoomclub". Dat zijn volgens het rapport India, Japan, Canada, Zwitser land, West-Duitsland, Zweden en Israel. In meer dan 24 landen, behalve deze, staan nu kernreactors voor vreedzaam gebruik waarin als bijprodukt plutonium wordt gevormd. Plutonium is een voor naam bestanddeel van kernwapens. De Amerikaanse VN-organisatie «poorde voorts aan tot vorming van een ..wereldverzekeringssysteem" door de V.N., waaronder landen zonder atoomwa pens garanties krijgen tegen atoom-chan- tage. Landen zoals India, die geconfron teerd worden met de Chinese atoombewa pening. willen veilig gesteld worden te gen aanvallen met atoomwapens voordat zij een niet-verspreidingsverdrag willen ondertekenen. Want onder de huidige voorstellen van Genève zouden deze lan den door ondertekening voor altijd af zien van het bezit van atoomwapens, zegt de groep. ADVERTENTIE een vast adres voor ST. NICOLAAS Onze etalages geven een indruk van de grote keuze in Voor HAAR Modieuze TASSEN en alles wat er bij of in hoort. Voor HEM Gedistingeerde lederen DOCU MENTENKOFFERTJES en -MAPPEN PORTEFEUILLES en kleine lederwaren GROTE HOUTSTRAAT 51 De Franse filosoof Jean-I'aul Sartre, een van de leden van het Russell- tribunaal, die in een telegram de regering van de Verenigde Staten uitnodigt naar Roskilde te komen. BONN (Reuter). De voornaamste Amerikaanse raketingenieur, Werner von Braun, heeft zaterdag voorspeld dat de Sovjet-Unie binnenkort een raket gaat bouwen die veel krachtiger is dan de merikaanse Saturnus 5,de „maanraket". Hij zei in een vraaggesprek in het blad Die Welt dat daarvoor voldoende aan- wijzigingen zijn. Amerika bestudeert momenteel de mo gelijke bouw van raketten die tweemaal zo sterk zijn als de Saturntis 5, die al een stuwkracht heeft van 3,4 miljoen kilo. Maar wij hebben ons geld eerder nodig voor nuttig werk aan de Saturnus dan aan het steeds maar groter maken van de ra ketcapaciteit. Stuk voor stuk moet elke dure ruimtevlucht zinvol werk verrich ten, een vraagstuk waarvoor de Russen ook staan", aldus Von Braun. Hij zei dat de Saturnusraket nog twee maal zal worden beproefd voordat eind 1968 de eerste bemande vlucht wordt on dernomen. Dan zal het nog een vol jaar met vier bemande proefvluchten duren, voordat aan een landing op de maan kan worden begonnen. Wat de vooruitzichten op een bemande vlucht naar Mars betreft zei Von Braun dat de voorbereidingen daarvan wel twin tig jaar zullen duren. Een Marsraket zou moeten zijn uitgerust met een atoommo tor voor de aandrijving in de kosmische ruimte, zei hij. Tijdens het Russell-tribunaal in de Deense plaats Roskilde legde de voormalige Amerikaanse onderoffi cier Donald Duncan (op de voor grond) een getuigenve~klaring af over Amerikaanse wreedheden in Vietnam. Op de achtergrond leden van het tribunaal. (Van onze correspondent) MOSKOU. Het Russische partijor gaan heeft onlangs hevige critiek uitge oefend op de huidige stand van zaken in de geschiedwetenschap in de Sovjet-Unie. Ook heeft het blad nieuwe richtlijnen aan gekondigd voor de geschiedvorsing van de Communistische Partij in Rusland. De Pravda schreef en het feit dat dit in dit blad zo in het oog lopend geschiedde wjjst op de betekenis van de zaak dat het wetenschappelijk niveau van pu- blikaties over de partijgeschiedenis onbe vredigend is. Een strikte naleving van de principes van het alles overheersende belang van de partij en zogenaamde wetenschappe lijke nauwgezetheid is dringend vereist. Maar hoe deze beide eisen met elkaar te rijmen zijn, is voor elke niet-marxist een raadsel. Voor marxistische historici is de geschiedenis een onvermijdelijk be paalde reeks van gebeurtenissen met als bewegende kracht de tegenstelling tussen de verschillende klassen in de maatschap pij- Nu eist de partij van de geschiedschrij vers onder meer dat zij een duidelijke schildering geven van de continuïteit van ADEN. Gisteren, tachtig uur te vroeg, is een nieuwe natie geboren. Door Arabische leuzen en spandoeken is de „Volksrepubliek Zuid-Jemen" uitgeroepen die donderdag na 128 jaar Brits bestuur officieel onafhankelijk zou worden. Toen de dag aanbrak kwamen de Arabieren in Aden en de steden Crater, Maalla en Ta- wahi tot de ontdekking dat de Britse troepen onder dekking van de duisternis waren vertrokken en wachtten zij niet langer op het officiële teken. In Cratej?, waar de Argyll and Suther land hooglanders 145 dagen lang elke be weging hebben beheerst, veranderden de uitgestorven straten plotseling in opge wonden, lachtende en juichende mensen massa's. Arabieren beklommen de gevel van een bankgebouw en spanden de ge weldige rood, wit en zwarte vlag van het nationale bevrijdingsfront over de straat. Soldaten van wat een dag eerder nog het Zuidarabische leger heette keken toe en hielpen een handje. Terwijl de hooglan ders zich terugtrokken waren zij de stad binnengetrokken. SALONIKI (AFP). Het proces in Saloniki tegen 41 van subversieve acti viteiten beschuldigde mensen is geëindigd met de veroordeling van twee verdachten, Christosmosjos en Constantijn Verros, tot levenslang gevangenisstraf. Drie studenten kregen twintig jaar ge vangenisstraf opgelegd door het militair tribunaal, vijf anderen straffen van twaalf tot achttien jaar, weer vijf andere straf fen van twee en een halve maand tot vijf jaar. Twee mensen zullen worden uit gewezen. de strijd van de partij tegen het trotskis- me en het kleinburgerlijk avonturiersdom rechtse opportunisten en andere anti-lenin istische groepen. Voorts moeten zij meer nadruk leggen op de internationale erva ring van de Russische communistische partijen in andere landen van het Russi sche voorbeeld. Deze twee punten hebben een actuele betekenis. Men wil ondermeer de partij zuiveren van de blaam die zij heeft ont vangen ten tijde van Kroesjtsjevs onthul lingen over het schrikbewind van Stalin en zijn kameraden. Men wil de anti-stalin- campagne in de geschiedwetenschap om buigen. Hierbij gaat het minder om een herwaardering van de figuur van Stalin dan om een ontlasting van de communis tische partij als zodanig, die op deze wijze meer autoriteit zou verkrijgen. De Russiche communistische partij moet meer het grote voorbeeld worden voor de andere. Dit mag worden gezien als een poging om de Russiche partij een soort leidersrol toe te kennen, die gewenst lijkt als het tot een conferentie van alle communistische partijen komt waarop de Russen hopen. Versterking van het gezag van de partij naar binnen en naar buiten, dat eisen de partijleiders van de Russische geschied schrijvers. Wat voor concrete wetenschap pelijke weerklank deze eisen zullen vin den dient natuurlijk te worden afgewacht Die geschiedschrijvers komen in elk geval niet uit hun dilemma namelijk dat zi; het verleden wetenschappelijk moeten in terpreteren volgens de actuele politieke voorstellingen van de huidige partijleiding Egyptische functionarissen hebben ge probeerd de krijgslustige toon van de re de die president Nasser donderdag in de nationale vergadering heeft gehouden, wat af te zwakken. Kennelijk geschrok ken van de reactie van de wereldopinie op de dreigementen van een nieuwe oor log in het Midden-Oosten verklaarde een regeringswoordvoerder op een persconfe rentie, dat sommige uitlatingen uit hun verband waren gerukt en andere onjuist vertaald. Mohamed Hassan El-Zayyat erkende dat de fout voor een groot deel lag bij de eigen vertaaldienst van de Egyptische re gering. Egypte zal zich ernstig beraden over een resolutie van de Veiligheidsraad en zo veel mogelijk samenwerken met VN vertegenwoordiger Gunnar Jarring, aldus de woordvoerder. Nasser had donderdag gezegd dat Egypte naar de wapens zal grijpen als de VN er niet in slagen de verloren gebie den terug te krijgen. De woordvoerder ontkende dat Nasser heeft gezegd dat Is raëlische schepen nooit door het Suezka- naal mogen varen. Hij zei dat Nasser doorvaart afhankelijk stelde van oplossing van het Palestijnse vluchtelingenpro bleem. Koning Hassan van Marokko heeft- de Arabische staten uitgenodigd voor een topconferentie in Marokko, begin volgen de maand, meldt Reuter uit Rabat. Op de conferentie zal worden gespro ken over de Britse resolutie over het Mid den-Oosten, die de veiligheidsraad deze week heeft aangenomen. HONGKONG (AFP en Reuter) China zal Cambodja steunen als de Ame rikanen de Vietnam-oorlog tot Cambodja uitbreiden, zo heeft radio-Peking vandaag bekend gemaakt. De Chinese regering heeft gisteren een verklaring van deze strekking uitgegeven in verband met de „provocaties" van president Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam. Het Cambodjaanse staatshoofd prins Sihanoek heeft op een persconferentie in Pnompenh verklaard dat Cambodja voortaan rekening zal moeten houden met bombardementen van grote omvang en mogelijk ook met de bezetting van een deel van het land door Amerikaanse strijdkrachten. Maar, aldus de prins, als de Amerikanen officieel laten weten dat zij de huidige grenzen van Cambodja er kennen en eerbiedigen, zullen wij direct daarop een ambassadeur naar Washington zenden. ADVERTENTIE m 75023 HONGKONG, (Reuter) China heeft twee politiemannen uit Hongkong vrijge laten, die het sinds september heeft vast gehouden, in ruil voor vijf Chinezen, die door de autoriteiten van Hongkong ge vangen gehouden worden. Gisteren zijn vier politie-agenten ge wond door explosies die door terroristen in het centrum van Hongkong waren ver oorzaakt. ADVERTENTIE Een geurige bolknak met een heel apart aroma. Al meer dan 17 jaar dé sigaar voor veie duizenden liefheb bers, die hem altijd trouw zullen blij- Karei I VUELTA in dozen van 10: Voor verzamelaars nieuwe sigarenbandjes rtiet luchtvaartemblemen (Van onze correspondent) RIJSSEL. De Franse gaullisten hebben op hun congres, dat ze af gelopen weekend voor het eerst sedert vier jaren in de geboortestad van generaal De Gau(le, Rijssel, hebben mogen houden, hun nu negen jaar oude partij van Unie der Nieuwe Republiek tot Unie der Demo craten voor de Vijfde Republiek herdoopt. Achter die naamsverandering gaat het streven schuil de basis van de partij zover mogelijk in linkse en rechtse richting te verbreden. De gaullistische leiders zijn zich goed bewust dat, zodra op korte of langere termijn generaal Charles de Gaulle van het politiek terrein zal zijn verdwenen, ze over een hechte brede grondslag binnen en buiten het parle ment hebben te beschikken, willen ze het gevaar ontlopen de thans verover de gebieden schielijk prijs te moe ten geven. Dat gevaar is te groter nu de laatste president- en kamerver kiezingen reeds duidelijk hebben aan getoond dat het gaullisme als magneet al heel wat van zijn kracht heeft inge boet. Deze aanwijzing is bevestigd door een publieke opiniepeiling, waarvan de resultaten door het weekblad l'Express zijn gepubliceerd. Volgens die peiling zou na het ver dwijnen van generaal De Gaulle de linkse kandidaat Mitterrand de gaullist Pompidou met 52 tegen 47 percent der stemmen in presidentsverkiezingen verslaan. De leiding, inclusief generaal De Gaulle, begrijpt zeer wel, dat de ba sis van het gaullisme alleen naar rechts zal kunnen worden uitgebreid Op het linkse front heeft de Federatie van Frangois Mitterrand haar positie de laatste jaren stevig geconsolideerd en bovendien de banden met de com munistische partij langzaam maar zeker steeds nauwer aangehaald. Omdat het gaullisme op de socialisten en het linkse centrum van voormalige radi calen dus hoegenaamd geen vat meer heeft blijven alleen onder de meer rechtsgezinde elementen nog zieltjes te winnen. In deze kringen heerst echter nog altijd de duidelijke vrees dat ge neraal De Gaulle met zijn anti-Ameri kaanse en pro-Russische buitenlandse politiek het communisme in huis zou kunnen halen. Om die vrees te ont zenuwen is in Rijssel nu het sein ge geven tot een grootscheeps offensief op het Franse communisme, dat door al le sprekers zaterdag en zondag van alle zonden van de mensheid en de zwartste voornemens is beschuldigd, pp sdnpp Deze zwenking naar rechts heeft zich niet geheel geruisloos kunnen voltrek ken. De linkse gaullisten hadden ^ich tevoren al van de gaullistische Young Look gedistantieerd, maar ook op het congres heeft zich wel enige oppositie afgetekend. Zo moest premier Georges Pompidou, die gisteren de slotrede uitsprak, berusten in een beslissing van de meerderheid die aan het hoofd van de herdoopte partij nu weer een poli tieke figuur van formaat wil zien. Momenteel wordt de leiding van de gaullistische partij door een vijfkoppig secretariaat uitgeoefend, maar in feite trekt president De Gaulle via de per soon van Pompidou aan de touwtjes. De benoeming van een officiële partij leider, waarvoor generaal De Gaulle niets voelt, heeft Pompidou in Rijssel nog kunnen voorkomen. Hij heeft bovendien in naam de eer nog aan zichzelf of aan generaal De Gaulle weten te houden, door een resolutie door te drijven die belooft dat binnen vier maanden het partijbestuur een nieuwe secretaris-generaal zal be noemen. Voor het moment ziet men eigenlijk maar één persoon, die als het dan nodige schaap met vijf poten om schreven zou kunnen worden, en dat is premier Georges Pompidou zelf. Het is echter niet waarschijnlijk dat hij en vooral generaal De Gaulle be reid zal zijn zijn huidige zetel van minister-president met het officiciële leiderschap van de gaullistische partij in zijn nieuwe gedaante te verwisselen. J Brand veiligheidsweek. De brandweer van Tokio heeft een begin gemaakt met een brandveiligheidsweek. Op de eerste dag van die week woedden 22 branden in de Japanse hoofdstad zes meer dan het dagelijkse gemiddelde. Proces. Morgen zal in Djakarta een pro ces beginnen tegen 29 onder-officieren en burgers, die beschuldigd worden van moord op generaal Achmad Yani tijdens de mislukte opstand van 1965. Wapendiefstal. Uit een Amerikaanse munitie-opslagplaats in Perlacher Forst bij München zijn meer dan 13.000 oefen patronen en een handgranaat gestolen. Er zijn de laatste tijd in Zuid-Duits- land verscheidene wapendiefstallen voorgekomen. Zo verdween ook een Amerikaanse raket van het type „Side winder" uit een luchtmachtbasis van de NAVO in Zeil. Emigreren. Op grond van een peiling naar de mening van jonge Britten meldt de „Daily Mail" dat bijna de helft van de Britse tieners genoeg van Engeland heeft en wil emigreren naar de VS, Canada, West-Duitsland, Nieuw- Zeeland en Australië. Onverkoopbaar. De memoires van Sta lin's dochter, Svetlana, vormen voor de uitgevers een van de grootste teleurstel lingen van de laatste jaren. Steeds meer boekverkopers sturen hun voorraden te rug, omdat zij onverkoopbaar zijn. Mijnongeluk. Twee Duitse mijnwerkers zijn omgekomen bij een instorting in een steenkoolmijn bij Dortmund.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3