Om nooit meer te roken „Gekostumeerd" afscheid Autoproducent Japan dit jaar op tweede plaats van directeur van het Postdistrict Haarlem Verenigingsnieuws Japanse auto verschijnt steeds meer op buitenlandse wegen uUcJe wem Schipper „Helena" gestraft voor stranding A. de Bot winnaar duivenkeuring Gratis coupon n/ss In tien jaar tijds geweldige opleving van produktie MEESTERBAKKER WINKEL Dat lekkere brood heet mmro KINGCORNBROOD MAANDAG 27 NOVEMBER 1967 Snel en sportief Problemen Beverwijk Mr. Van der Goes geïnstalleerd als opvolger Filmapparatuur Nauwelijks vijftien jaar nadat in Japan de produktie van personen wagens goed op gang kwam, heeft dit land onder de autoproducerende landen de tweede plaats ingenomen. De onweerstaanbare expansie van de Japanse autoproducenten vervult zelfs de top van 's werelds grootste auto- fabrieken met zorg; tijdens de opening van een nieuwe assemblagefabriek in Antwerpen wees de vice-president van General Motors nog eens met nadruk op de stijgende stroom van Japanse wagens naar liet buitenland. Korte geschiedenis Velsen-I J muiden BEVERWIJK Onder auspiciën van de postduivenvereniging „Ons Genoegen" werd zondagmorgen in café „De Sport" de laatste van een serie van vier keurin gen gehouden. De strijd om de eerste plaats was reeds vanaf het begin span nend. De heer A. de Bot van „Het Atoom" uit Velsen-Noord kwam in het algemeen klassement als eerste naar voren met 734 punten. De heer A. de Leeuw van „Ons Genoegen" wist weliswaar even veel punten in de wacht te slepen, doch zijn sportmakker uit Velsen-Noord be zette gedurende de vier keuringen hoge re plaatsen. De heer De Leeuw werd dan ook verdiend tweede op de ranglijst. De derde prijs werd eveneens door een lid van „Ons Genoegen", namelijk de heer G. de Graaf, gewonnen (733). Na afloop van de keuring werd een aantal jonge duiven verkocht, die goede prijzen opbrachten. Zaterdag 2 december worden tijdens een feestelijke bijeenkomst in café „De Sport" de prijzen uitgereikt. xxxxxx»oor*xx*oononooocx»oo<xxxx»ooooooooorey*ttoooooooai WEEKABONNEMENTEN 8 dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- 8 dag moeten afrekenen. 8 DE ADMINISTRATIE t Gedurende de volgende twee weken biedt het Nederlandse Anti-Tabak Instituut aan alle rokers de gelegen heid de methode te leren kennen die de lust tot roken doet overgaan. Dat zal juist 0,20 kosten. Het volstaat inderdaad vóór het verstrijken van twee weken onderstaande coupon jnet naam en adres aan het N.A.T.I., viin- nekenstraat 16 b, Breda, toe te sturen. En u zult met verbazing vaststellen dat het heden ten dage mogelijk is met roken op te houden, zonder ge vaar en zonder beroep te doen op uw wilskracht. Na slechts enkele dagen behandeling, gaat de lust tot roken vanzelf over. En daarna, wat een op luchting. Verstuur vandaag nog deze cou pon aan het Nederlandse Anti- I Tabak Instituut, Ginnekenstraat 16 b, Breda. - Tel (01600 48.435. I Giro nr. 13 06 869. Adres Naam Woonplaats ADVERTENTIE Een wagen die een succes belooft te worden: de Honda N 500, een miniwagen met een topsnelheid van 130 km per uur, voorwielaandrij ving en een verbruik naar de fabriek opgeeft van 1 24. Opmerkelijk is dat ook de betrekkelijk jonge Japanse auto-industrie niet ont komt aan de tendens naar snelle en spor tieve wagens. Op verschillende autosalons heeft men hun glanzende sportwagens al kunnen bewonderen. De Toyota 2000 GT, de Mazda Cosmo Sport (met dubbele wankelmotor, nog eerder uitgebracht dan de Duitse Ro 80 van N.S.U.) en de Datsun 2000 Sport verdienen in dit verband genoemd te worden. In stijl, comfort en motortech- nisch vernuft komen zij overeen met de modellen uit het Westen. Twee dingen beseft de Japanse auto producent zeer goed: om aanzien in de rest van de wereld te verwerven moeten zijn produkten een reputatie opbouwen en tevens brengt de strijd om de eerste plaats met zich dat zijn autotechnisch onderzoek niet mag afnemen. Wat het eerste betreft: in rally's in Afrika en Canada werden de nodige suc cessen geboekt, inschrijvingen voor meer rally's staan voor de deur. Een Honda formule 1 renwagen bereikte na aan vankelijke teleurstellingen zelfs een over winning in de Grand Prix van Mexico. Het tweede punt: veel aandacht trekt het prototype R 380 van Nissan, uitgerust met een plastic carrosserie en een 1996 cc motor die een top levert van 290 kilo meter per uur. Hogere snelheid vereist meer veilig heid in de wagen: bumpers die bij een botsing de schok opvangen, verende stuurkolommen, een voorruit die bij regenachtig weer niet beslaat, deuren die bij een aanrijding dicht blijven; dit alles is het resultaat van het zoeken naar veiligheid. De Corona en de Datsun 1300 zijn uit gerust met een systeem om schadelijke elementen uit de uitlaatgassen te ver wijderen; de strenge Amerikaanse veilig heidseisen hebben deze modellen met goed gevolg doorstaan. Intussen blijft de Japanse auto-indu strie worstelen met een paai- problemen. Door de liberalisatie van het kapitaalver keer is tussen de twaalf ondernemingen, die vierwielige voertuigen produceren, een ernstige concurrentiestrijd ontstaan. Hun produktie ligt over het algemeen nog te laag (met uitzondering van enkele mo dellen), maar de laatste tijd neigt men tot fuseren. Nissan Motor en Prince Mo tors hebben dit al gedaan. Toyota en Hi- no, Isuzu en Fuji zware industrie zijn bezig dit voorbeeld te volgen. Er ont staan zo producerende eenheden die in grootte Westerse fabrieken nabij komen. De produktie van dergelijke monster verbonden zal in de komende jaren on getwijfeld nog meer Japanse auto's op onze wegen brengen. MAANDAG 27 NOVEMBER Bureau Levens- en gezinsmoeilijkhe den, Warande (Torenflat) spreekuur: 13.30-14.30 u. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 16.30-17.30 u.: Gezellige clubs, meisjes v. 6-8 jr; 19-20 u.: sieraden maken voor meisjes v. 12-17 jr; 16.30-17.30 u.: schil deren, timmeren, zaalspelen en biljarten v. jongens van 6-8 jaar; 19-20.30 u.: toneel clubs v. jongens en meisjes boven 12 jaar; 19.30-21.30 u.: Indische gerechten maken voor dames, o.l.v. mevr. Quitz; 19.30-21.30 u.: film- en .televisievorming voor dames en heren. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 16.15- 19.30 u.: Balletgroepen; 19.30-21.30 u.: Cursus fotografie. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20-22 u.: beeldhouwen en boetseren o.lv. Otto Heuvelink, door Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19-21.30 u.: knippen en naaien door de St. huish. en gezinsvoorlichting. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 18.30-19.45 en 20.45-22 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Be verwijk-Heemskerk; Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, volw. 15-17.30 u. en 19- 21 u.; jeugd 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Arendsweg 61, volw. 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Oos- terwijk, Amstelstraai 44, volw. 15-17.30 u.; jeugd: 19-21 u.; Meerestein, Parmentier- straat 2, volw.: 19-21 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a: gesloten; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 15-17.30 en 19-21 u.; Ruysdaelstraat la, jeugd: 19-21 uur. (Van onze medewerker voor automobilisme) (Van onze correspondent) zen, Haarlem, Den Helder, Hillegom, Hoofddorp, Hoorn, Koog-Zaandijk, Krom menie, Lisse, Purmerend, Sassenheim, Schagen (in kostuum) Wormerveer IJ muiden, Zaandam en Zand voort lieten zich in de parade vertegenwoordigen. De heer E. R. Nijenhuis had een bij passend tekst gemaakt waarin van „Van bollenstreek tot Texels strand" alle kan toren werden besproken. De hoofddirecteur van de Posterijen, de heer A. G. de Vries, sprak de scheiden de directeur daarna lang toe en haalde vele herinneringen op aan de tijd van samenwerking. Als speciale problemen waarmee de heer Van Beeck te kampen heeft gehad, noemde hij de personeels- schaarste en het gebrek aan ruimte. De adjunct-directeur van het district Haarlem, de heer K. Wortel sprak na mens de tweeduizend personeelsleden. Ook hij noemde het gebrek aan ruimte en het werk dat de heer Van Beeck ver richt heeft om nieuwe gebouwen te krij- gn. Zo staan er voor 1968 en 1969 nieuwe kantoren in Beverwijk, Zaandam en IJmuiden op het programma. Ook de interesse die de heer Van Beeck had voor de opleiding van de jonge kantoorambte naren bracht de adjunct-directeur onder de aandacht. Het grote geschenk, een filmapparatuur met projectietafel en scherm, moest de scheidende directeur zelf uit de kluis ha len. Verder kreeg hij een album met foto's van alle kantoren uit het district. Ook zal hij een bandopname van de afscheidsbij eenkomst ontvangen. In zijn dankwoord verklaarde de heer Van Beeck door alle hartelijkheid en geschenken zeer getrof- XDVERTENTIE De vertegenwoordigers van Schagen waren in kostuum bij het afscheid van de heer L. M. W. van Beeck als directeur van het postdistrict Haarlem. fen te zijn. „Daar ben ik gewoon verlegen van" zei hij. De hoofddirecteur installeerde vervol gens de nieuwe directeur, mr. J. J. van der Goes. De heer Van der Goes is als adjunct-directeur in Den Haag werkzaam geweest. Het Haarlemse PTT Mannen koor onder leiding van Jan Schoute zorg de tussen de sprekers door voor muzikale afwisseling. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Voor de stranding van de motorkotter Helena KW 164, die op 3 juli van dit jaar op de strekdam na bij Petten is gelopen, is de schipper door de Raad voor de Scheepvaart gestraft. Hem is de bevoegdheid als schipper op zeevissersvaartuigen te varen ontnomen voor de tijd van drie maanden. De schipper had zich uit het stuurhuis teruggetrokken om te gaan slapen. Hij gaf het roer over aan ongediplomeerde jongen van 19 jaar en liet door hem de wacht overnemen. De Helena is, nadat- het schip van de strekdam was gesleept, gezonken. Daar na werd het schip gelicht en naar IJmui den gesleept om te worden gerepareerd. De jongen aan wie de wacht was over gelaten was niet geschikt voor de hem opgedragen taak, ook al door fysieke eigenschappen welke later tot zijn afkeu ring hebben geleid. Het mag dan gewoonte zijn dat de „jon gen" aan boord de middagwacht loopt, de raad acht deze gewoonte verkeerd. Volgens voorschrift moet aan boord van een vissersvaartuig, op elke zeewacht de wacht op dek door tenminste twee per sonen worden gelopen. Met een persoon minder kan worden volstaan gedurende de tijd dat een automatische stuurinrich ting in bedrijf is of het schip aan de vleet ligt. Bovendien moet steeds één persoon in het bezit zijn van het SVB-diploma. Deze laatste omstandigheden deden zich niet voor. De schipper heeft op onverantwoordelij ke wijze de wacht doen waarnemen, waar door zijn schip is gestrand. Japan produceerde in 1956 110.000 mo torvoertuigen. Tien jaar later rolden 2.280.000 motorvoertuigen van de lopende band en dit jaar haalt men het cijfer drie miljoen. Ruimschoots voldoende om reeds op de helft van 1967 West-Duitsland van de tweede plaats te verdringen, waarna Japan meteen onder de U.S.A. de rij van autoproducerende landen aanvoert. De Japanners verwachten dat hun pro- duktiviteit op dit gebied rond de jaren 1970, wanneer de Japanse wereldtentoon stelling in Osaka wordt gehouden, een hoogtepunt zal bereiken. Thans omvat het Japanse wagenpark tien miljoen voertui gen, waarvan ongeveer drie miljoen per sonenwagens; dat betekent een auto op iedere 25 inwoners. De verwachting is ge wettigd dat deze binnenlandse markt voor uitbreiding vatbaar is, gelijk daarmee zal Japan de buitenlandse afzetgebieden niet uit het oog verliezen. Argument voor dit optimisme: volgens de theorie van de Fransman Faure ont staat er een explosieve verkoopgolf van auto's, als de prijs van de goedkope per sonenauto is gedaald tot een kwart maal het nationaal inkomen per hoofd van de bevolking. In Japan is dit nu bereikt; het populaire standaardmodel van de Sunny Datsun is in deze „critische" prijs belandt, terwijl zelfs de Toyota Piblica daaronder ligt. Drie factoren zijn van belang geweest voor deze snelle ontwikkeling: De omschakeling in de produktie van de vrachtwagen naar de personen wagen, in het midden van de jaren vijftig. - Het besluit van alle Japanse merken, verleden jaar, om personenwagens in de populaire prijsklasse met een ci linderinhoud van 1000 tot 1100 cc op de markt te brengen. - De produktie in de 360 cc klasse, be stemd voor de binnenlandse markt; deze wagentjes zijn vrij van de perio dieke inspectie die voor alle andere motorvoertuigen geldt en eisen slechts zeer weinig motorrijtuigen belasting. De geschiedenis van de Japanse auto industrie is kort. De eerste auto met ben zinemotor verscheen in dit land in 1907. Het werd een mislukking in commercieel opzicht. Ford en General Motors verover den snel de Japanse markt en kregen een exclusieve plaats. Japan zelf produceerde, met het oog op de tweede wereldoorlog, slechts vrachtwagens. Na de tweede wereldoorlog ging men hiermee door; autobussen en vrachtwagens van de eigen industrie waren er genoeg, voor personen wagens greep men terug op buitenlandse merken. In de jaren vijftig ging dit veranderen; Toyota en Nissan (de oudste autofabrie- ken) legden zich toe op personenwagens en de binnenlandse markt kreeg de eerste eigen produkten overigens met een duidelijk Westerse „styling" te ver werken. Het resultaat hebt u hierboven kunnen lezen: Japanse wagens kan men thans terugvinden in de klasse van 360 cc, 800 tot 1100 cc, 1300 tot 1600 cc, 2000 cc en 2600 tot 4000 cc. De 800 tot 1100 cc klasse is nieuw en schraagt een goed deel van de Japanse produktie; fabrikanten verwachten dat de auto's in deze klasse een belangrijke rol zullen spelen bij de verdere uitbreiding van hun omzet. Voornaamste typen in deze klasse: Corolla 1100, Datsun 1000, Familia, Colt en Subaru. Een duurdere wagen: de Datsun 2000 De Luxe, een wagen met vloeiende „Westerse" lijnen, en een zes cilinder motor. MAANDAG 27 NOVEMBER Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden. 20 u.: praatavond Aquariumver- eniging Velsen. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19-21.30 uur; filiaal Santpoort, „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek): 19-21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 uur; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 19 tot 21 uur; Uitleenpost, IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 19 tot 21 uur. DINSDAG 28 NOVEMBER Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Federatie Bejaardenzorg, sociaal advies voor bejaarden; spreek uur voor IJmuiden e.o.: 9 tot 10 uur in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 in IJmui den, benedenzaal 3, tel. 02550-15010; Vel- sen-N.: 11-12 uur in de gemeentelijke ver gaderzaal in de Smidt van Gelderstraat 5 te Velsen-Noord, telef. 02510-25550; Sant poort: 15 tot 16 uur in het gebouw Cusa, Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Verder volgens afspraak. Secretariaat: Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor- llchting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-10715. HAARLEM. Het afscheid van de heer L. W. M. van Beeck als directeur van het postdistrict Haarlem is zaterdag een feestelijke gebeurtenis geworden. Ook werd de nieuwe directeur, mr. J. J. van der Goes uit Den Haag, geïnstalleerd. De bijeenkomst begon ditmaal niet met een spreker, maar met een parade van de vlaggen van alle plaatsen uit het district. Een voor een traden een mannelijke lo- kettist met de vlag en een vrouwelijke iokettist met een geschenk aan. Alkmaar, Bergen, Beverwijk, Castricum, Enkhui-

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4