Jong en oud uit IJmond-Noord verwelkomde Sint Nicolaas reikte prijzen feestavond Goede positie van VTC kwam door nederlaag in gevaar Politie had de handen vol „Het Atoom" uit tijdens Zangmiddag in Santpoort was debuut voor Kennemerland spannend vliegjaar Na „Patria" strandde door zorgeloze en slordige navigatie MAANDAG 27 NOVEMBER 1967 5 WIT: Kort nieuws OPENT BINNENKORT IN DE LANGE NIEUWSTRAAT TE IJMUIDEN HAAR 34e S(UPER) MARKT Een kans voor Wij willen u graag verder inlichten. U kunt terecht bij de chefs van onze filialen èn elke dinsdag, 's middags van 3 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur in Hotel-Restaurant „Royal", Kennemerlaan 93 te IJmuiden. Indien u dit niet schikt, kunt u ook schrijven aan onze afdeling Personeelszaken, Parkstraat 10 te Zaandam. ADVERTENTIE .v.v.v.--.Svv,v..-.. v. v..., -vï:-v 'y bekers en andere voorwerpen ter herin nering aan de behaalde resultaten. De heer G. Schoone is de best geklas seerde omdat hij in het Haarlemse kam pioenschap tevens een negende plaats kreeg naast het generaal kampioenschap van „Het Atoom". Daarom mocht hij be halve drie flinke bekers ook nog extra ere-prijzen ontvangen. Evenzeer maakte de Italiaanse liefhebber S. Perinu een uit stekende beurt met drie bekers en mooie ereprijzen. Voor „Het Atoom" is het jammer, dat de heer J. Schoone de club gaat verlaten om zich aan de zaterdagvliegsport te wij den. „De IJmonden" kunnen in hem een geduchte concurrent verwachten, doch dit zal voor „Het Atoom"-leden wellicht enige soelaas geven omdat hij vrijwel elk jaar tot de besten behoort. De heer M. van 't Hof, jarenlang voor zitter van de feestcommissie herinnerde er aan in 1920 in Koog aan de Zaan al met de duivensport te zijn begonnen. Hij zal na bijna achtenveertig jaar zijn dui- venliefhebberij beëindigen. Aan „Het Atoom" zal hij de beste herinneringen be waren in zijn nieuwe woonplaats IJmuiden. Met kienspel, onderbroken door dansen, bleven de vele aanwezigen nog lang bijeen. De uitslagen van het seizoen 1967 voor „Het Atoom" zijn als volgt. Generaal-kampioenschap: 1. G. Schoo ne, 2. L. Veldt, 3. A. de Bot jr. Vitesse: 1. A. F. de Roos, 2. L. Veldt, 3. G. Schoo ne. Midfond: 1. J. Stijnman, 2. G. Schoone, 3. A. de Bot jr. Fond: 1. A. de Bot, 2. L. Veldt, 3. G. Schoone. Oude Duiven: 1. G. Schoone, 2. L. Veldt, 3. A. de Bot jr. Jonge duiven le. toer: 1. G. Schoone, 2. F. Taverne, 3. S. Perinu. 2e. toer: 1. L. Veldt, 2. F. Taverne, 3. S. Perinu. Beide toeren 1. F. Taverne, 2. S. Peri nu, 3. L. Veldt, 2. G. Schoone, 3. A. Voorhout. DEN HAAG Hoewel er nog geen spra ke is van onmiddellijke bedreiging van de Nederlandse varkensstapel, zijn er aanwij zingen dat het mond- en klauwzeer lang zaam in de richting van de Nederlandse grens opdringt. Daarom heeft de minister van Landbouw en Visserij uit veiligheids overwegingen besloten in een aantal ge meenten langs de Duitse grens in Gelder land en Overijssel de varkens van twee weken en ouder verplicht te doen enten tegen mond- en klauwzeer. (Van onze tafeltennismedewerker) IJMOND. In de tafeltenniscompeti- tie vielen vorige week enkele verrassende uitslagen te noteren. In de eerste klasse bleef Rapidity 2 de baas van DSB, num mer twee van de ranglijst, terwijl VTC haar fraaie positie in gevaar zag komen door een nederlaag tegen Prowano 2. Bij de dames zorgde Rapidity voor een stunt door het leidende TOG de eerste neder laag te bezorgen, waardoor het Bever- wijkse team zichzelf kansen verschafte voor de eerste plaats. In de tweede klasse zette het hetstel van Hotac zich voort. VTC 2 kwam alleen aan de leiding, doch de stand van Heemskerk onderging geen verbetering. CTTC en Fusia behielden hun leidende positie. In de eerste klasse is Rapidity 2 ken nelijk van plan zich in de promotiegroep te spelen. Het sterke DSB werd reeds een verrassende 4-6 nederlaag toegebracht. Ko Wittebrood overwon op fraaie wijze zijn drie tegenstanders. Carl Weber ver sloeg Th. Vermolen, de sterkste man bij DSB, terwijl Bernard Winder met een zege op J. Vermolen ook een duit in de zak deed. Ook het dubbel was voor de Rapidity-reserves. Rapidity 1 ging onver droten voort op het pad der overwinnin gen. Het arme TYBB werd met 10-0 huis waarts gezonden. T. v.d. Helm, Th. Keet en Alf. Winder lieten geen partij ont gaan. VTC stelde teleur door een neder laag tegen Prowano 2. R. Boontjes en C. Visman wonnen van H. Canjels, terwijl P. Hoogewerf van M. Scharroo won. Ph. Visser was voor de Velsenaren echter te sterk. Standen in de eerste klasse: 1 Al: Togido 7-14, DSB 7-10, Rapidity 2 7-6, TOG 2 7-6. Prowano 3 7-6, TYBB 2 7-0. 1 A2: Rapidity 7-14, Prowano 2 6-7, VTC 7-7, Togido 2 7-7, Bloemendaal 6-3, TYBB 7-2. Dank zij een nederlaag van HBC tegen Spinneweb kwam VTC 2 in de tweede klasse alleen aan de leiding. Zelf wonnen de Velsenaren van TOG 3. Hierbij kwa men C. Dekker, P. Oort en invaller C. Noorman tot ieder twee overwinningen. Meertreffers deelde de winst met DSB 3. Fusia kwam tegen GTTC 2 met de hak ken over de sloot (4-6). L. v.d. Kraats verloor in deze strijd voor de eerste maal in dit seizoen. RK CTTC behaalde een grote zege over GTTC. H. Mooy en T. Heijnen bleven ongeslagen. Slechts Th. Bouwen moest een set afstaan. Hotac boekte een nieuwe zege. Fusia 2 was met 4-6 het slachtoffer. G. Boers won drie maal, terwijl H. Huisman twee partijen op zijn naam schreef. Heemskerk is van slag af. Dit team leed bij DSS Or. Zwart een teleurstellende 7-3 nederlaag. J. Sap had een off-day. A. Burger ((2 x) en J. Ales zorgden voor de tegenpunten. Bij de dames zorgde Rapidity in de tweede klasse voor een aangename ver rassing. Kampioene TOG werd met 6-4 verslagen. G. Zuiderwijk en R. Vendel wonnen beiden tweemaal: M. de Goede kwam tot een winstpartij. Het dubbel was voor de thuisclub. VTC 2 verloor van het zwakke Te Zaanen, dat daarmede voor de eerste maal won. De positie van VTC werd er in 2A 2 ook niet beter op door een nederlaag tegen HBC. H. Jonk man kon tegen een onvolledig HBC een maal winnen, doch daarbij bleef het. Uitslagen: Heren IA 1: TYBB 2TOG 2 1-9, DSBRapidity 2 4-6, TogidoPro wano 3 8-2. IA 2: Rapidity—TYBB 10-0, Prowano 2VCT 7-3, Togido 2Bloe mendaal 2 6-4. 2A 1: VTC 2—TOG 3 7-3, MeertreffersDSB 3 5-5; HBCSpinne- weg 4-6. 2A 2: ShotDroste 9-1, GTTC 2 Fusia 4-6, Prowano 4Togido .4 6-4. 2B 1: RK CTTC—GTTC 9-1, Spinneweg 2HBC 2 3-7. 2B 2: Fusia 2Hotac 4-6, DSS Or. ZwartHeemskerk 7-3. Dames, 2A 1: RapidityTOG 6-4, VTC 2Te Zaanen 4-6, TogidoBloemendaal 6-4. 2A 2: SpinnewegProwano 1-9, TOG 2—GTTC 5-5, HBC—VTC 6-4. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De politie heeft een druk weekeinde achter de rug. Een weekeinde met verscheidene aanrijdingen en inbra ken. Het begon zaterdag met een „kop- staart" aanrijding tussen drie auto's in de Wüstelaan in Santpoort, waar een vrachtautochauffeur links door een bocht reed en drie naderende auto's tot stop pen dwong. Door het gladde wegdek bot sten de drie tegen elkaar. De vijfjarige zoon van een van de automobilisten moest als gevolg hiervan met inwendige kneuzingen naar het Antoniusziekenhuis worden overgebracht. De vrachtauto chauffeur is doorgereden. Op de Dokweg slipte nabij het benzine station aldaar een taxi en kwam tegen een lichtmast tot stilstand. Er ontstond uitsluitend materiële schade. Een 19-jarig meisje, woonachtig in Vel- sen-Zuid is al wandelend zaterdagavond aangereden door een bromfietser. Deze, een 20-jarige student, eveneens woonach tig in Velsen-Zuid had het meisje op het allerlaatste moment opgemerkt, omdat zijn bril nat was door de regen. De wan delaarster is met een lichte hersenschud ding en het verlies van enige tanden naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. Na derhand kon zij naar haar woning gaan. Zondagmiddag om drie uur botsten twee personenauto's tegen elkander op de hoek van de Groeneweg en de Minister Van Houtenlaan. De bestuurder van die auto, welke geen voorrang verleende, had een lichte hersenschudding en letsel aan de rechterarm. De beide auto's werden geheel vernield en moesten met een kraanwagen worden weggesleept. In de vooravond had op het kruispunt van de Wijnoldy Daniëlslaan, de Sant- poortse Dreef en de Middenduinerweg eveneens een aanrijding plaats omdat een automobilist geen voorrang verleen de. Een inzittende in diens auto, een 58- jarige inwoonster van Amsterdam is met een lichte hersenschudding en een ge kneusde rib naar het Antoniusziekenhuis vervoerd. Voorts is dit weekeinde ingebroken in een winkel met scheepsartikelen aan de Trawlerkade. Door inklimming aan de achterzijde wisten de onbekenden binnen te komen. Er wordt echter geen geld ver mist en voorzover kon worden nagegaan mist men in de winkel evenmin iets. Dat laatste kan ook gezegd worden van de inventaris van een pakhuisruimte op de bovenverdieping van een pand aan de Middenhavenstraat. Ook hier is ingebro ken, maar ook hier wordt niets vermist. (Van onze correspondent) VELSEN-Noord. De Postduivenhou- dersvereniging „Het Atoom" in Velsen- Noord heeft zaterdagavond in „De Meer paal" aan de Banjaertstraat tijdens het jaarlijkse feest de prijzen uitgereikt van de in het afgelopen seizoen behaalde prij zen door de vogels van de liefhebbers. De heer A. de Bot jr., voorzitter, ge waagde van een spannend „vliegjaar" voor de leden, van wie de grote concurren ten ook dit jaar weer met heel gering verschil de prestaties van hun vogels ge honoreerd zagen met goede plaatsen in de diverse kampioenschappen. Deze plaatsen hadden tot gevolg dat zij nu konden be schikken over tal van fraaie prijzen als Sint Nicolaas kwam per boot in IJmui den aan. Lang voordat de met vlaggen en wimpels versierde sleepboot „Titan" in zicht kwam, stonden vele honderden bij de kleine sluis te wachten, en een gejuich klonk op toen de boot tóit Spanje aanlegde bij de steiger van Wijsmuller. De begroeting was kort maar hartelijk, de Sint had tenslotte een lange tocht voor de boeg. Begeleid door het tamboerkorps Schulpen en Meerweiden begon de rij toer door een deel van oud-IJmuiden naar het stadhuis. Daar werd Sint Nicolaas toegesproken door de burgemeester en kinderen zongen hun grote vriend toe. Het fanfarekorps Wilhelmina speelde er lustig op los. De tocht door IJmuiden werd voortge zet onder muzikale begeleiding van het tamboerkorps de IJmondtrekkers en de drumband Voorwaarts. Het bezoek aan Santpoort en Driehuis begon bij het station Santpoort-Zuid. Het eerste deel van de rijtoer werd opgevro lijkt door het tamboer- en pijperkorps van de Christelijke Gymnastiekvereni ging IJmuiden en leidde langs verschil lende wegen naar het Broekbergenplein, waar eveneens velen stonden te wachten, met de IJmuider Harmonie, die de op tocht door Santpoort-Noord en Driehuis leidde. In Velsen-Noord arriveerde omstreeks halfdrie de goedheiligman per toeteren de pont, waarna overgestapt werd in een fraaie met twee schimmels bespannen calèche, met koetsier en palfrenier. Aan de Pontweg stond een mooie praalwagen van - de Papiervakschool. De leerlingen van deze school hadden onder de bevol king in Velsen-Noord een verscheiden heid aan blikken en blikjes opgehaald, deze in verschillende moderne kleuren geschilderd en torensgewijs opgetast, waarop nog weer eens een honderdvijftig ballonnen waren bevestigd De koude wind had dit aantal ballonnen al voor de komst van sinterklaas gedecimeerd. Toch gaf de praalwagen aan de stoet een aardig effect. Voorafgegaan door „Soli Deo Gloria" uit Santpoort en gevolgd door het jeugd drumbandkorps van de IJmuider Harmo nie begaf de feestelijke stoet zich over de buurtschap De Gilden naar het Strating- plantsoen. Hier was de officiële ontvangst namens de Contactcommissie van „De Velser Ge meenschap" door de heer W. P. J. Mudde, die ook in het Spaans en Italiaans zijn begroeting uitsprak. Hij herinnerde aan veel dat reeds in Velsen-Noord op cultu reel en recreatief terrein tot stand is ge komen en sprak de hoop uit, dat spoedig andere wensen, waaronder het te stichten culturele centrum aan de Gildenlaan zou den worden gerealiseerd. Op de her nieuwde komst van de Sint en de wens op een toenemende betere leefbaarheid in Velsen-Noord ledigde de goedheilig man een glas bisschopswijn. Tijdens de door honderden kinderen en ouderen gevolgde tocht, waarbij de Zwar te Pieten kwistig lekkernijen uitstrooi den, werd gestopt aan de Van Rijs wijk straat 15. Hier ontving mevrouw Bouw man, die al enkele jaren ziek is, een fruitbak en bloemen. Niet minder gelukking was mevrouw Schelling aan de Wijkerstraatweg 51, waar de goede Sint evenzeer een fruit bak en bloemen schonk omdat alleen de rolstoel haar enige bewegingsvrij heid biedt. Bij het ontspanningslokaal aangekomen liet de goedheiligman nog eenmaal boven de honderden kinderen lekkers uit strooien. Aangerand. Een 14-jarig meisje uit Oud- woude is zondagavond door een drietal jongemannen in een auto meegenomen en overmeesterd. Het meisje moest in een ziekenhuis in Leeuwarden worden op genomen. De drie daders, twee van 20 en een van 19 jaar, zijn korte tijd later gearresteerd. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De kapitein van de Ne derlandse kustvaarder Patria mag drie maanden niet als zodanig op een zee schip varen omdat hij schuldig is aan de stranding van zijn schip op 7 oktober van het vorig jaar nabij de oostelijke ingang van de Fehmarnsund (Oostzee). Na twee dagen kwam de Patria op eigen kracht vrij. Het schip had geringe schade, namelijk een licht gebogen roerkoning. De kapitein had de wacht overgelaten aan de stuurman, maar hij had onvolledi ge orders gegeven. De stuurman, die nog pas korte tijd als zodanig met dispensatie kon optreden, wist, toen hij de kapitein ging waarschuwen, omdat het zicht al maar slechter werd, niet waar het schip zat. De kapitein heeft zich evenmin be hoorlijk op de hoogte gesteld. Zonder de koers te controleren, bepaalde hij een gis- positie. Hij ging daarbij uit van de snel heid waarmee het schip gevaren zou heb ben, maar die snelheid en de gevolgde koers kende hij niet voldoende. De stuurman had nooit eerder gelood en deed dit met een ongemerkte loodlijn. Toen niet meer dan vier vaam gelood werd, moest het de kapitein duidelijk zijn dat hij de Fehmarnsund-boei gemist had, maar hij liet zijn schip desondanks doorvaren. Korte tijd later strandde het schip. De kapitein heeft op zorgeloze en slor dige wijze genavigeerd en dit had ernsti ger gevolgen kunnen hebben. (Van onze muzieresencent) SANTPOORT Voor de vereniging „Vrienden van het lied" gaven twee jonge Nederlandse vocalisten: de alt Nel Wisse en de bas Huub Waber zondagmid dag te Santpoort een liederenvoordracht, welke voor beiden voor zo ver dit Kenne merland (inclusief Haarlem) betrof, een debuut betekende. Nel Wisse werd op het vocalisten-con cours in 's-Hertogenbosch onderscheiden met de uitgeloofde prijs van de vereni ging „Vrienden van het lied" en Huub Waber werd op een zangers concours in België bekroond met de eerste prijs. Op de zangmiddag te Santpoort hebben zij bewezen dat zij de hun toegekende spe ciale onderscheidingen waard zijn. Huub Waber vertolkte een exquis pro gramma van liederen van Franz Schu bert, Francis Poulenc, Ton de Leeuw en Modeste Moessorgski. De jonge zanger bezit van nature een fraaie, diepe bas stem met kernachtige timbre en een uitzonderlijke expansieve kracht van dra matisch allure. Voor de lyriek van Schu berts liederen, de reeks psychologische dieren-uitbeeldingen, die Poulenc in zijn „Le Bestiaire" gaf en voor de korte, mu zikale en ongetwijfeld vroege" liederen van De Leeuw, zocht Huub Waber die klankkracht in te tomen en aan te passen aan de poëzie van de stijl van tekst en muziek. Hierin slaagde hij vaak voortref felijk, de „mezza-voce"-tonen daargelaten, waarvoor de technische beheersing nog aan betrouwbaarheid moet winnen. Wa- bers voordracht heeft reeds een belang rijke mate van verdieping verkregen, zo wel door klank als door zegging. Het meest overtuigend werd deze wel voor het tragische gestemde „Trepak" van Moessorgski en voor diens „Koning Saul", de afschuw-wekkende typering van een primitief-martiale psyche. Het tweede gedeelte van de middag was bestemd voor de voordracht van Nel Wisse. Zy had hiervoor een reeks prach tige liederen gekozen van rijke, gevari eerde gevoels inhoud: de „Fêtes galantes" van Willem Pijper, sprankelend van geest in „Pantomime", zot en zat in „Sur l'herbe" en realistisch beschrijvend in „Cortège". Voorts een cyclus van tamelijk gekunstelde, onnatuurlijk gechargeerde wiegeliedjes „A charm of lullabies" van Benjamin Britten, die door de zangeres bij de vertolking nog geladen werden met extra nadrukkelijkheid. Deze reeks zou een onbevredigend slot van de middag geworden zijn, indien niet daarna nog als toegift het innige „The Sally Gardens" in de fijne bewerking van Britten was ge volgd in een natuurlijke, doorleefde voor dracht, waarbij de gave altstem van Nel Wisse in rustbrengende gelijkmatige wel luidendheid klonk. Nel Wisse zal zich ervoor moeten hoe den de uitdrukking in de zang te veel te laten afhangen van de uiterlijkheden der mimiek en van stemkleurdeformaties. Het is beslist niet nodig het niveau der zangkunst prijs te geven voor de specifie ke kunst der diseuses, die in een geheel andere sfeer ligt. De zangeres heeft dit kunnen bewijzen met de vertolking van de schone liederen van Fauré, waar bij de stemklank de innerlijke bewogenheid met aangepaste intensiteit zuiver en daardoor overtuigend reflecteerde. De pianist Ru- dolf Jansen begeleidde de zangsolisten met grote muzikaliteit. Zijn voortreffe lijke spel toonde eveneens een technische perfectie, die mede zijn aandeel in de liederenvertolkingen zeer belangrijk deed zijn. Hij moet ongetwijfeld tot de beste van de Nederlandse begeleiders gerekend worden. (Van onze verslaggevers) VELSEN. In alle delen van Velsen, boven en beneden het Noordzeekanaal, Is zaterdagmiddag Sint Nicolaas door duizenden kinderen verwelkomd en begeleid bij zijn tocht door de gemeente. Op straat was het koud en vochtig maar waar de goedheiligman en zijn knechts, aangekondigd door marsmuziek, voorbijkwamen vlogen jong en oud uit de verwarmde huizen. De Zwarte Pieten beloonden deze belangstelling door kwistig lekkernijen uit te strooien. De Sint en zijn knechts maakten, begeleid door tamboers en muziek, een rijtoer door alle delen van de gemeente Velsen. Sint Nicolaas en zijn Zwarte Pieten arriveerden met de sleepboot „Ti tan" in IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5