Studiegroep zal voorkeur van de kiezers peilen ■ENGEL Rennies Oude molenaar in Olst in zijn woning vermoord Agenda voor Haarlem en de IJmond ENGELSE TAFEL- KLOKKEN VAN NIEL Christen-radicale partij zou een der grootste zijn Goederentrein ontspoord Kort en bondig KVP EN PARTIJVERNIEUWING Partijraad krijgt vijf resoluties voorgelegd Den Haag kan 6000 woningaanvragen schrappen A Werd kleermaker vermoord? Drie personen op spooro vergangen omgekomen Brandend maagzuur, Dubbele ondertrouw Groep van achttien schort overleg op Volgens enquête van NCRV: Twee Alfa Romeo's betrokken bij juwelenroof? KEUKENMIJMERINGEN No. 14 127.50 tot ƒ739.50 Onbestendig DINSDAG 28 NOVEMBER 1967 2 Federatie Stembusakkoord NAAIMACHINES Grote Houtstraat 181 - Haarlem helpen direktt Haarlem I elsen-lJmuiden Beverwijk in fraai wortelnoten met maan en belslag Prijzen van Grote maten ook met speelwerk COMPLETE COLLECTIE HORLOGERIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het partijbestuur van de K.V.P. wil de vraag hoe de kiezer meer inspraak kan worden verschaft op de sa menwerking welke na de verkiezingen moet worden aangegaan, ter beantwoor ding overlaten aan een studiegroep, welke daartoe alle mogelijkheden onderzoekt, maar het stembusakkoord buiten beschou wing laat. Dat blijkt uit een van de re soluties welke de partijraad, het parle ment van de K.V.P., op 8 en 9 december in Arnhem krijgt voorgelegd In de resolutie van het partijbestuur, wordt het stembusakkoord of het samen werkingsverband, zoals de christen-radi cale drs. Bogaers het in een andere re solutie voorstelt, verworpen. Wel wordt de studiegroep gevraagd de mogelijkheid te onderzoeken van het uitspreken van een voorkeur waarbij de volgende uitgangspun ten in aanmerking moeten worden geno men: Het programma van de christen-de mocratische partijen dient te zijn vast gesteld evenals de programma's van de belangrijkste andere partijen. Deze partijen moeten zich in het openbaar over eikaars programma's hebben uit gesproken, voordat een standpuntbe paling kan plaatshebben. De uitspraak over een eventuele voor keur, respectievelijk enigerlei vorm ADVERTENTIE van samenwerking, dient wederkerig te zijn. Uitgegaan moet worden van de vol komen gelijkwaardigheid van alle in aanmerking komende partijen. Het partijbestuur wil de zaak opnieuw aan de orde stellen in de partijraad, wel ke in het najaar van 1968 wordt gehou den. Dan kunnen ook de resultaten van het overleg met A.R.P. en C.H.U. in de be schouwing worden betrokken. In de reso lutie wordt uitgesproken dat, gelet op de wil tot samenwerking met A.R.P. en C.H.U., ook met de opvattingen van deze partijen op dit punt rekening dient te worden gehouden. Wat de partijvorming betreft zal de par tijraad moeten kiezen uit een vijftal re soluties. Er is een resolutie van het par tijbestuur, waarin de voorkeur wordt uit gesproken voor een algemene christelijke volkspartij met een consequent vooruit strevend karakter, te realiseren in samen werking met A.R.P. en C.H.U. Zolang dat niet bereikbaar is, wil het partijbestuur 't streven richten op een verdergaande sa menwerking of federatie met deze partij en. De partijraad zal zich in het najaar van 1968 in het licht van de dan bereikte resultaten opnieuw beraden, over de vraag of dit streven naar samenwerking moet worden voortgezet. Er is verder een resolutie van drs. Bogaers. waarin wordt voorgesteld de de K.V.P. om te vormen tot een radicaal- vooruitstrevende partij, welke in fede ratieve samenwerking met andere chris- lijke partijen tot een stembusakkoord zou moeten komen met andere radicaal-voor uitstrevende partijen, waardoor het mo gelijk wordt de kiezer zich te laten uit spreken over een regeringsprogramma en een lijst van kandidaat-ministers. De wensen van het Democratisch Cen trum/Nederland (niet-christelijke volks partij met een „New Frontier"-politiek), zijn neergelegd in een motie van dr. S. W. Couwenberg. De Nijmeegse hoogleraar prof. Van der Grinten stelt in een reso lutie voor de K.V.P. te laten zoals zij is, samenwerking met A.R.P. en C.H.U. bui ten beschouwing te laten, maar te stre ven naar een min of meer duurzame po litie'.:; samenwerking met de P.v.d.A. Tenslotte is er nog een voorstel van het partijraadslid mr. F. C. L. M. Crijns uit Brussel, die de K.V.P. wil omvormen tot een democratische volkspartij, welke het initiatief zou moeten nemen tot een her vorming van het partijwezen in ruimer kader. DEN HAAG. Een door de gemeente Den Haag ingesteld onderzoek naar 16.000 woningaanvragen heeft enkele verras sende resultaten opgeleverd. Van de 16000 uitgezonden vragenlijsten zijn er ongeveer 1.000 als onbestelbaar teruggekomen. Deze woningzoekenden hebben het ken nelijk niet nodig geoordeeld het Huisves tingsbureau van hun verhuizing in kennis te stellen. Bovendien zijn 5000 formulieren niet te ruggestuurd ondanks de mededeling op het formulier dat in dat geval de woning- aanvraag als vervallen zou worden be schouwd. Van de 10.000 teruggekomen formulieren zijn er 7000 verwerkt. Gebleken is dat 3600 woningzoekenden wel naar Zoetermeer willen verhuizen; 3400 woningzoekenden preferen echter Den Haag als woonplaats. Van ruim 7000 woningzoekenden bleek 37 percent niet meer te kunnen betalen dan een huurprijs van 100 gulden per maand. ENLO. Rondom de dood maandag avond van de 56-jarige kleermaker J. Coppes uit Horst is de vraag gerezen of de man een ongeluk heeft gehad of is vermoord. Een neef van het slachtoffer vertelde de politie dat hij de kleermaker dood in zijn werkkamer had aangetroffen. De kleermaker had hoofdwonden. De officier van Justitie van Roermond heeft zich ter plaatse op de hoogte gesteld. De doods oorzaak is nog niet bekend. Op het li chaam wordt vandaag sectie verricht. RUINEN. Bij ongelukken op spoorover- gangen zijn in verscheidene plaatsen drie mensen om het leven gekomen. De 20-jarige kleuterleidster mej. G. Steenbergen uit Echten is op een met knipperlichten beveiligde overweg in Ruinen met haar bromfiets onder een sneltrein gekomen. Zij was op slag dood. LUNTEREN. De 54-jarige heer W. Weigraven, wethouder van onderwijs van de gemeente Ede, is op een spoor wegovergang in Lunteren met zijn auto tegen een goederentrein gereden. Hij was op slag dood. DOETINCHEM. Op een onbewaakte over weg nabij Doetinchem is een man om gekomen toen hij door de trein Arn hem-Winterswijk werd overreden. STADSKANAAL. In Wedderveer is de 46-jarige H. G. Dodde uit Oude-Peke- la met zijn motor tegen een boom ge botst. De man kwam hierbij om het leven. AMSTERDAM. In Amsterdam is de 80-jarige kantoorbediende J. van Eyken tijdens het oversteken door een perso nenauto aangereden. De man overleed later in een ziekenhuis. MEPPEL. De 64-jarige landbouwer J. Boesenkool uit Den Hulst, die vorige week ernstig werd gewond toen hij in Staphorst werd aangereden door een auto, is in een ziekenhuis overleden. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? (Van onze correspondent) BRESKENS. De inwoners van Bres- kens hebben met enige verbazing de hu welijksaankondigingen op de muur van het gemeentehuis bekeken volgens welke een 37-jarige inwoonster van plan zou zijn met twee mannen in het huwelijk te tre den. Op 14 november is zij in ondertrouw gegaan met een 45-jarige man uit Se- rooskerke. Maar naast deze huwelijksaan kondiging kwam op 20 november de mede deling te hangen dat dezelfde vrouw voor nemens was om te trouwen met een 47-ja- rige plaatsgenoot, met wie zij, sinds zij ne gen maanden geleden van haar eerste man is gescheiden, samenwoont. De man uit Serooskerke, een matroos, is tussentijds komen opduiken met hem toog de vrouw ook naar het stadhuis om in ondertrouw te gaan. Dit voornemen heeft om onduidelijke redenen echter weer afgedaan, maar de aankondiging hangt nog de wettelijke termijn van tien dagen uit. Alles is dus wettelijk in orde. Zeventien man van de achttien leden van de „Groep van 18", maan dag in Den Haag bijeen. V.l.n.r. rond de tafel de heren: Dobben, Prins, De Boer, Biesheuvel, Verdam, Cals, Jurgens, Gielen, Veerman, Aalberse, Tilanus, Mellema. Staand v.l.n.r. de heren Korthals, De Geer, Albering, Bixhrmann en Vermaas. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het overleg tussen de K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U. in de zogenoemde groep van achttien is opge schort tot 5 januari. De gespreksgroep heeft dit na een vergadering besloten. Zij wil pas verder gaan met het overleg dat samenwerking tussen de christelijke partijen als doel heeft als de balans kan worden opgemaakt van de congressen van de K.V.P. en de C.H.U. De A.R.P. heeft haar congres al gehouden. Het gesprek ging over vredespolitiek en ontwikkelingshulp. Over de grote lijn zijn de delegaties het eens geworden. De achttien hebben nu gezamenlijke stand punten over het christelijke uitgangspunt, over inkomens- en vermogensverdeling en in grote trekken over de plaats van het overheidsgezag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „Een christen-radicale partij zou onder gunstige omstandigheden de grootste of één van de grootste par tijen zijn. Dat heeft een enquête uitge wezen, die het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie (NIPO) in opdracht van de NCRV heeft ingesteld naar het stem gedrag van de Nederlandse kiezer. Het NIPO heeft de enquête gehouden kort nadat de christen-radicalen hun pro gramma vaststelden op een congres in Scheveningen. De uitslagen zijn daarom actueler dan de resultaten van de zon dagavond bekendgemaakte KRO-enquête (van het bureau Veldkamp), maar an derzijds sterk door dit congres beïnvloed. Het NIPO heeft de verkiezingsuitslag van het afgelopen voorjaar minder goed we ten te voorspellen dan. bureau-Veldkamp. Ook in dit nieuwe onderzoek komt D'66 wederom sterk uit de bus, maar minder goed dan de KRO-enquête van zondag avond. De christen-radicalen zouden een stuk van de winst van D'66 in de wacht hebben gesleept. Met name K.V.P.-kie- zers, die bij wijze van protest op D'66 hebben gestemd, zouden nu hun heil bij de christen-radicalen willen zoeken. Ook de P.v.d.A. zou opnieuw een veer heb ben moeten laten ten gunste van de chris ten-radicalen. De resultaten van de en quête komen vrijdagavond uitvoerig aan de orde in een uitzending van de NCRV- actualiteitenrubriek „Hier en nu". (Van onze correspondent) VENLO. Vanmorgen rond vier uur is een wachtende rangeerlocomotief in het centrum van Venlo door een pas serende goederentrein uit de rails ge drukt en vervolgens enkele meters naar beneden gestort. De locomotief bleef han gen op een betonnen muur. Twee wagons van de goederentrein liepen uit de rails. Bij het ongeval werden drie spoorman- nen gewond doch geen van hen hoefde in het ziekenhuis te worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde vlak bij het drukste verkeerspunt van Venlo, waar op dat moment geen verkeer op de weg was. ROTTERDAM Hebben de Italianen, die Nzaterdagnacht in Rotterdam voor een halve ton aan kostbaarheden uit een ju welierszaak roofden, van twee Alfa Ro meo's gebruik gemaakt? Zondagavond is namelijk een donkerge kleurde Alfa Romeo in Vaals de grens ge passeerd. De bestuurder negeerde stopte kens van de douane. De kentekenplaten van de wagen waren bedekt. Een andere Alfa Romeo werd gisteren onbeheerd op een gracht in Delft aangetroffen. Er ,]ag een reepje textiel in waarop briljanten moeten hebben vastgezeten. De politie neemt dan ook aan dat met deze auto de buit is vervoerd. Het staat niet vast dat de mannen in de andere Alfa Romeo die de grens in Vaals passeerde de juwelen- dieven zijn. Er kan sprake zijn van een toeval. Jongensbende. De Meppeler politie heeft acht jongens van 16 tot 23 jaar gear resteerd. Zij vormden een jeugdbende die talrijke inbraken, diefstallen en vernielen heeft gepleegd. De jongens hadden het vooral voorzien op scholen. Pastoor van Bergeijk ontslagen. Pastoor G. van Elderen uit Bergeijk (N.-B.) is door zijn bisshop per 8 december ont slagen. Dit is hem schriftelijk meege deeld. Hij zou de zielzorg niet voldoen de hebben behartigd op de wijze welke de bisschop zinde. Al enkele maanden geleden was hem al van hogerhand ge adviseerd om zelf ontslag te nemen, maar daar voelde de pastoor niets voor. Duizend balen meel. Op het strand van Terheijde zijn ongeveer duizend balen tarwebloem aangespoeld, afkomstig van het Oostduitse vrachtschip „Stubben- kammer", dat zaterdagochtend enkele kilometers voor de monding van de Nieuwe Waterweg is gezonken. Van bijna alle balen is de inhoud droog gebleven. Afvoer naar zee voor koelwater. Het hoogheemraadschap Delftland in Delft wil een leiding aanleggen voor de af voer van het industriële koelwater naar zee. Het hoogheemraadschap zegt dat het de lozing van zout water door de Delftse industrieën op de boezem van Delftland „een niet meer aanvaardbare factor acht in het kader van de wa terhuishouding van dit gebied". (Van onze correspondent) ZWOLLE. In zijn huis in Olst in Overijssel is zondagavond, vermoedelijk omstreeks twaalf uur, de 71-jarige mole naar Allard Boks vermoord. Het motief van de dader is vermoedelijk roofmoord, De bejaarde werd maandagochtend dood aangetroffen door zijn knecht. De .nole naar leefde sinds kort alleen. Zijn huis houdster overleed verleden week en werd zaterdag begraven. Reeds bij een eerste onderzoek bleek dat er sprake was van een misdrijf. Het slachtoffer had hoofdwonden en ook zijn lever was ernstig beschadigd door trap pen of slagen. Op de plaats van de moord zijn zoveel sporen gevonden dat de politie meent een aantal uitstekende aankno pingspunten voor het onderzoek te heb ben. Zondagavond ging de molenaar op be zoek bij één van zijn vroegere werkne mers. Omstreeks half twaalf moet hij van dit bezoek zijn thuisgekomen. Maan dagochtend ontdekte zijn knecht, dat er iets met zijn werkgever aan de hand was. Tegen de gewoonte van de molenaar in vond hij alle deuren en gordijnen van het huisje van zijn werkgever gesloten. De knecht waarschuwde enkele buren, en sa men forceerden zij de achterdeur van het huis. Binnen vonden zij de molenaar in zijn kantoortje dood op de grond. De deur van de,.fyr^ndkast stond- wijd-open en hen en der in de kleine ruimte lagen papieren verspreid. Vermoedelijk is een korte worsteling aan de moordaanslag voorafgegaan, want de deurpost van een der kamers was aan zienlijk beschadigd. De sectie op het slachtoffer is verricht door dr. Voortman in het ziekenhuis in Deventer. De dis trictscommandant van de rijkspolitie in Zwolle staat plotseling voor de taak twee moorden binnen één week in zijn gebied op te lossen. Het is nog niet be kend of er inderdaad iets uit de woning van de heer Boks is ontvreemd. Bij het onderzoek naar de moord op de molenaar is een groot aantal specialis ADVERTENTIE „TONIA, ik begin niet aan een vaat- wasmachine! Je hebt twee flinke dochters en die moeten leren werken Waar moet het heen, als de jeugd nu al te veel in de watten gelegd wordt!" Ik moest ineens aan deze woorden denken, toen ik met Tonia de afwas deed, nu mijn dochters getrouwd zijn en een mooi huis, fijne Houtwerf- Keuken en nota-bene een vaatwasma- chine hebben. „Tonia" kreet ik, „Tonia zijn wij even gekMorgen gaan wij naar de Hout- werftoonzaal aan de Kampersingel en kopen de beste vaatwasmachine, die er is." Lees ook „De wijze les" volgende week dinsdag. Stadsschouwburg, woensdag 20 uur: De Haagse Comedie met „Helder zien in het donker", twee eenakters van Peter Shaffer. Regie: Carl van der Plas. Pinksterkerk (Heemstede), vandaag 20 u.: concert door de Chr. Gemengde Zang vereniging „Heemstede" o.l.v. B. Stein- voort. Frans Halsmuseum, vandaag 20.15 uur: Liederenavond met David Hollestelle en Henk Bijvanck. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Finale in Berlijn", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 19 en 21.15 u.: „Amsterdam, stad zonder genade", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „The War Wa gon", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Mijn Prinses", 18 j. Minerva, 20 u.: „The bridge on the river Kwai", 14 j. Woensdag, 14.30 u.: „Popeye Festival", a.l. Rembrandt, 14 en 19.30 u.: „Dokter Zji- vago", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: ,,'s Nachts langs het strand", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het tiende slachtoffer", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondags 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks behalve maan dag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Stadsbibliotheek (ingang Prinsenhof): Expositie van handschriften, drukproeven en foto's van Jan Bernlef, Henk v. Kerk wijk en Dick Hillenius. Tot eind decem ber. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van werken van Agnes Rademakers. Da gelijks van 10-20 u. Op dinsdag gesloten. Tot en met 9 december. Hofje van Staats (Jansweg 39): Expo sitie van portretten' en reisschetsen van Geertruid Verdenius-Meuringe Reijn- ders. Dagelijks van 9-17 u. Op zondag gesloten. Tot 15 december. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en maquette van Nederland met waterstan den en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9 tot 17 uur. Op zon- en feestdagen gesloten. Tot 20 december. Gemeentehuis O verveen (Bloemeniaal- seweg 158): Jaarlijkse Kunstmarkt. Dage lijks van 14-17 uur. Tot 3 december. DIVERSEN Raadhuis Zandvoort, vandaag 20 u.: ge meenteraadsvergadering (begroting 1968). Raadhuis Lisse, woensdag 14 u.: gemeen teraadsvergadering. DINSDAG 28 NOVEMBER City, 20 u.: „Grafin Mariza". WOENSDAG 29 NOVEMBER City, 20 u.: „Grafin Mariza". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 28 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Naakt in de schijnwerper". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De blonde van Peking". Stadskantoor, Pres. Kennedyplein 1: Ex positie van wandkleden en keramiek, ge opend van 9-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Café Sport, Alkmaarseweg, 20 u.: Lezing met film door Vogelvoederfabriek „De Wit te Molen", voor Volièrever. „Vogelvreugd". WOENSDAG 29 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Naakt in de schijnwerper". Luxor Theater, 19 en 31.15 u.: „De blonde van Peking". ten ingezet. Ook de rijkspolitie van Arn hem, Almelo en Assen werkt aan oplos sing van de moord mee. Dat was in dit geval nodig temeer daar het district Zwolle ook nog bezig is met het onder zoek naar de moord op Neltje de Haan in Avereest. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 86 HAARLEM TEL. 1 03 71 Speciaalzaak sinds 1883 /VWWWWWWWWWIfWWWI/WWWWVWWWWWWW jmmWMMWMMMWWMMXUMWMWmoiUMMMMmillWKMUMMWmiMy Het KNMI deelt mee: De koude lucht, waarin het in de af- gelopén nacht in het midden en oosten van ons land nog 1 tot 3 graden vroor, wordt nu geleidelijk naar het oosten ver dreven. Een krachtige westcirculatie op de oceaan stuwt tamelijk zachte en voch tige lucht naar West-Europa, hetgeen ge paard gaat met een regenzone, welke maandagavond het westen van ons land bereikte. In de komende avond en nacht zal nog een koufront van een oceaan depressie met regen over ons land trek ken, waarna morgen polaire lucht aan gevoerd zal worden, waaruit enkele buien zullen vallen. Het weer blijft onbestendig. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum- temperaturen binnen- en buitenland wind- rich tir max. temp. d .SS 65 'Den Helder regen z 7 1 3 Ypenburg regen zw 6 4 4 Vlissingen regen zw 6 4 0.6 Eelde regen z 6 -3 3 De Bilt regen z 6 -1 2 Twente motregen z 5 -1 18 Eindhoven regen zzw 5 -0 0.3 Z.-Limburg regen zzw 4 -0 1 Helsinki geh. bew. z 0 -5 0 Stockholm zw. bew. zzo 4 0 0 Oslo geh. oew. z 2 1 4 Kopenhagen mist no 4 -3 11 Aberdeen licht bew. zw 7 5 8 Londen geh. bew. zw 8 8 1 Amsterdam regen zzw 6 0 1 Brussel regen z 4 2 7 Luxemburg mist zzw -1 -0 1 Parijs geh. bew. zzw 6 5 0.4 Bordeaux zw. bew. windst. 9 3 0 Grenoble licht bew. n 3 1 3 Nice zw. bew. nnw 12 11 14 Berlijn geh. bew. wzw 2 0 11 Frankfbrt sneeuw z'ztv 5 -2 1 München mist w 3 -4 4 Zürich mist windst. 2 -4 4 Genève onbewolkt windst. 3 -4 3 Locarno onbewolkt O 4 40 Wenen regen n 2 -0 0.1 Innsbruck geh. bew. windst. 6 0 8 Belgrado licht bew. windst. 13 -2 0 Rome half bew. ono 15 12 59 Barcelona onbewolkt n 15 4 0.3 Madrid half bew. windst. 9 1 0 VTallorca licht bew. windst. 13 4 0 Lissabon onbewolkt n 13 9 0 Woensdag 29 november Zon op 8.22 uur; onder 16.34 uur. Maan op 5.13 uur; onder 15.07 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 november Hoog water 0.18 uur en 12.43 uur. Laag water 8.22 uur en 20.38 uur. Woensdag 29 november Hoog watei 1.11 uur en 13.32 uur. Laag watei 9.20 uur en 21.34 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2