VAN DAG TOT DAG Associatie kan eventueel wel De Gaulle sluit EEG-deur voor Engeland met stevige grendel „Israël verantwoordelijk voor oorlog in het Midden-Oosten" Formosa's zetel in Verenigde Naties is nog heel stevig commentaar op actuele zaken m Spoorwegen Urine-koeken voor ruimtevaarders Times-concern veroordeeld Joessef Beidas gearresteerd Franse regering wil geboorten gaan opvoeren 'heer"lifke m SLECHTS LAUWE STEUN VOOR PEKING Nederlander Middelburg vraagt - in eerste toespraak - om studiegroep Strijd tegen Amerikaans vuur telegrammen DINSDAG 28 NOVEMBER 1967 3 Demonstraties tegen NPD in Duisburg Geen Russische joden meer naar Israel Mythevorming Hoogmis Herenhandschoenen? Sint vindt bij Van Kimmenaede o.m. de echte, gevoerde Laimböcks en mannelijk-sportieve autohand schoenen (vanaf f 19,75). Warm- in-de-winter shawls? In zuivere wol of zijde met wol, prachtige kleurenkombinaties. Dassen? Een exclusieve importkollektieMan chetknopen? Met originele ste nen onix, jaspis, goud op zilver en zeer eksklusief. Kom gauw eens kijken. WÈmtiW* a - President de Gaulle van Frankrijk heeft zich tijdens zijn laatste persconferentie gewijd aan de bezigheid, die hij ook als generaal tijdens de oorlog bij voorkeur beoefende: het op de tenen trappen van diegenen in zijn naaste omgeving, die er andere meningen op na durfden te hou den dan hij. Hij heeft de Amerikanen de mantel uit geveegd om hun kunstmatige handha ving van de hoge dollarkoers, de Brit ten om hun ongeschiktheid tot econo mische integratie met het continent, de Canadezen om hun gebrek aan begrip voor het nationalisme van Quebec en de Israëliërs om hun oorlogszuchtigheid. Bo vendien heeft hij en passant de Duitsers tegen zich in het harnas gejaagd door de huidige Poolse grenzen ondiscutabel te stellen. Waarschijnlijk vindt De Gaulle landen als Nederland, België en Ita lië op dit moment te onbelangrijk om ook bij die partij gevoelige plekken te zoeken, maar het lijkt er veel op dat hij met de gang van zaken in Europa en de wereld dermate ontevreden is, dat geen der exponenten van de wereldpolitiek enige waardering verdient. Uit deze kribbige, maar toch geens zins van visie gespeende uitbarsting zou men kunnen afleiden, dat De Gaulle de Franse politiek reeds als de onafhanke lijke, leidende norm voor Europa be schouwt en niet van plan is daarover nog in overleg te treden. Wat de E.E.G. be treft, heeft hij helaas gelijk. De Franse deelneming aan de Europese Gemeen schappen is onmisbaar en zelfs essentieel. De Franse economie loopt in gelijke pas met die van de andere ledenstaten, be houdens enkele uitzonderingen waarin De Gaulle ook met een tamelijk autoritair gebaar het Franse standpunt heeft doen prevaleren. Al is in theorie het Britse deelgenootschap even belangrijk als het Franse, de aanpassing van de Britse eco nomie vergt nog een langdurig, moeizaam proces en het is ook de overige partners in de E.E.G. wel duidelijk dat een plomp verloren vastlijmen van Engeland aan de E.E.G. een onmogelijke, gevaarlijke zaak zou zijn. Niettemin, men kan de dingen wat soe peler en vriendelijker stellen dan de Franse president heeft gedaan. Zijn emo ties zijn blijkbaar nog steeds primitief, zijn lust om goede en aanvaardbare ar gumenten op te brengen in minzaam di plomatieke taal is nog even gering als vroeger, toen hij ruzie maakte met de topmannen in de geallieerde kring die met hem samen het krijgsplan tegen Duitsland wilden doornemen. „Het moei lijke kind" zoals Churchill hem eenmaal noemde, is als grijsaard niet gemakkelij ker van karakter geworden. Toch dwingen zijn inzichten respect af, omdat zij vaak bevestigd zijn. Veel minder respect kan men hebben voor zijn enghartige beoordeling van be paalde knopen in de buitenlandse situ atie, zoals die in het Midden Oosten en Canada. In de Canadese aangelegen heid speelt zijn militant nationalisme hem lelijk parten. Wat Israel betreft, zijn voorliefde voor een sterk Arabisch blok dat samen met Europa zich zou kunnen verheffen tegen economisch-politieke dwang van Amerikaans-Engelse kant, doet hem de ogen sluiten voor de werkelijke betekenis van de Israëlische positie in die Arabische wereld en voor de gegronde redenen waarom Israel zich heeft vast gebeten in de veroverde gebieden. Intussen is de praktijk steeds geweest dat de exclamaties van De Gaulle veel minder scherp vertaald werden door zijn diplomaten, zoals Couve de Murville. Het is best mogelijk dat in de E.E.G. zal wor den voortgeborduurd op de mogelijkheid tot voorlopige associatie van Engeland met de E.E.G. en het is zelfs niet uitgesloten dat Israel ook van Fran se kant achter de schermen nog wat be moediging van Parijs ontvangt, al zal het moeten afzien van militaire steunle- veranties. Maar men kan niet verwach ten dat De Gaulle bij zijn optreden in het openbaar zijn vuurwerk thuislaat. Dat is een „moeilijk kind" nu eenmaal eigen. ADVERTENTIE VOOR DE HANDEL B D. LEEFSMA N V. KERKSTR. 25, AMSTERDAM. TEL. 23 27 27 De mededelingen van de directie der Nederlandse Spoorwegen over de zor gelijke financiële situatie van het bedrijf en de maatregelen die in verband daar mee genomen zullen moeten worden, zijn voor het personeel een bron van onzeker heid. Het is begrijpelijk dat dit niet de bedoeling van de directie is geweest, maar even begrijpelijk is het dal vele spoor wegmannen en -vrouwen beducht zijn om hun bestaan. Het is onduidelijk wat de directie van plan is, want een „ver snelde inkrimping van het personeel" kan op velerlei manieren plaatshebben. De verzekering dat geen ontslagen zul len vallen, kan slechts worden begrepen als geldend voor korte termijn. Een op grote schaal toepassen T'an een wacht geldregeling kan onmogelijk zulke grote bezuinigingen opbrengen, dat daarmee de personeelssituatie voldoende gesaneerd mag heten. Uit vakbondskringen kiinkt de klacht, dat de „doorlichting" van het bedrijf te lang op zich heeft laten wachten. Dat is dan weer te wijten aan aarzelingen bij de overheid ten aanzien var de functie bestemming der spoorwegen, die een an dere zal moeten worden door de sterk gewijzigde omstandigheden in ons dicht bevolkte land. De aantrekkingskracht van de spoor wegen op de reiziger is blijkbaar nog steeds niet voldoende, al is de laatste jaren sprake van een kenlering ten ge volge van de grote moeilijkheden, die het wegverkeer ondervindt. Er is op dat gebied nog veel te moderniseren, maar dat eist grote investeringen en werpt niet dadelijk vrucht af. Toch zal het spoorweg verkeer in ons land een betere aanslui ting moeten krijgen op de reislust en de werkverbinding, wil het een grotere rentabiliteit opbrengen. Het lijkt in de eerste plaats nood zakelijk dat de N.S. in de grote en mid delgrote beyolkingscentra an het land rondom hun stations iuimte scheppen voor parkeergelegenheden, zoals ook bij voorbeeld Schiphol heeft moeten doen. In overleg met de rijks- en gemeentelijke overheid moet meer gewerkt worden in de richting van een goede aansluiting tussen particulier en openbaar vervoer, waardoor een betere afvloeiing van de weg naar de trein kan plaatshebben. Er zijn trouwens voor de functionering van de spoorwegen in het overdrukke cen trum des lands nog heel wat meer nieuwigheden te verwezenlijken, die de trein een nuttiger en efficiënter functie kunnen geven. Het wordt tijd dat de N.S. een dras tische modernisering en aanpassing onder gaan in een samenleving die zich met een sneltreinvaart ontwikkelt. REDONDON BEACH (AFP) Mis schien kunnen ruimtevaarders in de toe komst op lange reizen naar de planeten zich voeden met behulp van een bacte- die die in hun eigen urine wordt ge kweekt. Deze bacterie, „hydrogenomanas eutropha" genaamd, is al tien jaar gele den ontdekt. Zij doet juist het omgekeer de van de menselijke stofwisseling, door ureum om te zetten in eiwit. Om dit pro ces te laten verlopen moet aan de urine een bepaalde dosis waterstofgas en kool zuurgas worden toegevoegd. Als eindprodukt ontstaat een deegach tig voedsel zonder smaak, dat echter kunstmatig op smaak gebracht kan wor den. Men kan er lekkere koek van ma ken. Het onderzoek is echter nog in een experimenteel stadium. LONDEN (Reuter) Het Britse Ti- mes-concern is maandag tot een boete van vijfduizend pond (ongeveer 43.000 gulden) veroordeeld, omdat de Sunday Times een denigrerend artikel over de leider van de „zwarte moslems", Michael X, had gepubliceerd, terwijl deze wachtte op een proces wegens het aanzetten tot rassenhaat. De rechtbank was van oordeel dat het blad door te schrijven over „de weinig opbouwende loopbaan van Michael X als bordeelhouder, souteneur en profiteur op het gebied van de handel in onroerende goederen", beïnvloeding van de jury in het komende proces tegen de zwarte mos lemleider in de hand had gewerkt. DUISBURG. (AP) De rechtse natio naai democratische partij (N.D.P.) heeft maandagavond een bijeenkomst doorge zet 'ondanks dreigementen met bomaan slagen, maar de rede van de voorzitter Adolf van Tad den werd door demonstran ten overstemd. „Nazi's verdwijn" riepen de demonstranten in koor terwijl ande ren tot het lawaai bijdroegen met hand geklap en gefluit. De politie schatte dat ongeveer tien percent van de tweedui zend aanwezigen aanhangers van de N.P.D. waren. Nog eens duizend demon stranten met spandoeken tegen de N.P.D. hadden zich voor het gebouw opgesteld. (Van onze correspondent) PARIJS. Op zijn zestiende halfjaarlijkse persconferentie sinds hij in 1958 aan de macht is gekomen heeft president De Gaulle gisteren in de grote receptiezaal van het Elysée in Parijs de EEG-deur voor Engeland met een tweede grendel afgesloten. Ondanks de veranderingen die zijn gebeurd is Groot-Brittannië, aldus De Gaulle, nog steeds niet klaar om tot de Europese gemeenschappelijke markt toe te treden. „Frankrijk zal dan ook niet onderhandelen over de Britse aanvrage voor het lidmaatschap. Onderhandelen zou leiden tot vernietiging van de Europese gemeenschap". Over het Midden-Oosten zei De Gaulle dat een oplossing van de crisis daar on mogelijk is zolang een van de vier grote naties de verfoeilijke oorlog in Vietnam voortzet. De Gaulle stelde de Israëlische expansionistische tendenzen verantwoor delijk voor de oorlog in het Midden-Oos ten. Israel had de sluiting van de Golf van Akaba gebruikt als voorwendsel om de oorlog in juni te beginnen. Niet alleen echter door de deur waar door Engeland het Europese vasteland hoopte te bereiken met een tweede gren del af te sluiten, heeft De Gaulle weer een hoge dosis emoties, decepties en ver ontwaardigingen opgewekt, maar de fi guur van de Franse staatsman heeft be halve in Londen en de vijf andere EEG- hoofdsteden en Den Haag in het bij zonder zijn laatste sporen „goodwill" (zeker ook in Montreal) verloren, door dat hij zich, nu nog wat demonstratiever uitsprak voor een vrij Quebec, dat hij de afgelopen zomer reeds als trots beeld had opgeroepen. Van die reis naar Canada, die men in tussen al bijna weer vergeten was, gaf de generaal een gnuivend verslag, dat culmineerde in een herhaling van de slo gan „Leve het vrije Quebec". Hij sprak gedurende niet minder dan 25 minuten LUZERN/BEIROET (AFP) De voor malige president van de Intra-bank in de Libanon. Joessef Beidas. is in Luzern gearresteerd, zo is officieel in Zwitser land meegedeeld. Beidas, die beschuldigd wordt van valsheid in geschrifte en het afleggen van valse verklaringen in ver band met het failleren indertijd 'van de Intra-bank, is donderdag aangehouden omdat hij in het bezit was van een ver moedelijk vals paspoort (Braziliaans). Hij werd gezocht door Interpol. Eerder werd Beidas in Brazilië aange houden, maar hij zag toen kans hangende het onderzoek naar het verzoek om uit levering door de Libanon naar Zwitser land uit te wijken. JERUZALEM (AP) De Israëlische premier Levi Esjkol heeft maandag be vestigd dat verscheidene jaren met toe stemming van Moskou een gestadige stroom Russische joden naar Israel is geëmigreerd. Het was voor het eerst dat deze emigratie, al jaren een publiek ge heim, officieel werd erkend. Tot dusver re verzweeg de regering de uittocht uit angst dat de Arabieren de Sovjet-Unie zouden dwingen er een eind aan te ma ken. Esjkol legde het parlement uit dat de Sovjet-Unie de joodse emigratie had stop gezet na het verbreken van de diploma tieke betrekkingen met Israel, zodat er geen reden meer was het „geheim" te bewaren. De betrekkingen werden ver broken na de zesdaagse oorlog. Esjkol betreurde het stopzetten van de emigratie als „een onmenselijke stap, ontbloot van elke politieke of morele rechtvaardiging", en zei dat Israel zal blijven aandringen op culturele en gods dienstige vrijheid voor de joden in Rus land. over de lotsverbondenheid tussen het Franse moederland en de zonen, die sinds eeuwen in Canada gevestigd waren, en die, volgens De Gaulle, onvermijdelijk eens een onafhankelijke staat zouden moeten stichten. Met emotie gewaagde hij van de Franse solidariteit en de Franse verlangens, waaruit die nieuwe „Franse staat op het Amerikaanse continent" ge boren zal worden. En die langdurige pas sage, die hij aan Canada wijdde, besloot hij met de voorlezing van een uitvoerig fragment, dat Paul Valéry kort voor zijn dood over ditzelfde onderwerp geschre ven had, om zo bijna de indruk te wek ken, dat hij zich achter het literaire pres tige van deze grote schrijver wilde ver schuilen. Van actueler en veel wijder belang was natuurlijk niettemin het hoofdstuk, dat De Gaulle aan Engeland besteedde. De voorstanders van Engelands toetreden tot de Euromarkt maakten zich in zijn ogen aan mythevorming, utopieën en halfzachte dromen schuldig en de uitzon derlijke haast die Londen achter zijn de marches had gezet, hadden achteraf, zo preciseerde hij. een verklaring gevonden in de devaluatie van het pond. De presi dent beschreef de verhouding tussen En geland en het Europese continent als een drama waarvan we nu de vijfde acte beleefden. Hij beriep zich op het rapport van de Europese commissie van Brussel om een hele reeks van onoverbrugbare tegenstrijdigheden te signaleren, die een opname van Engeland in de huidige EEG onmogelijk maakten. Met knap gespeelde naïëviteit vroeg hij zich trouwens ook nog af, waarom onder handelingen eigenlijk nodig zouden zijn, nu Engeland beweerde het verdrag van Rome in zijn geheel te willen en te kun nen onderschrijven. Voor hem zou de aansluiting van het Verenigde Koninkrijk onontkoombaar tot de explosie van de Euromarkt moeten leiden, daarom zag hij alleen maar Jieil in een associatie of in een overeenkomst in de geest van de Kennedy-ronde, waarbij dan een vijftien tal Europese landen op de basis van vrij handelsverkeer zouden moeten samen werken. De prijs zou dan evenwel een vernietiging van de structuur der ge meenschappelijke markt zijn, waar Frankrijk niets voor voelt. Na in het voorbijgaan ook nog eens de noodzaak van een terugkeer tot de gou den standaard te hebben onderstreept, be sloot De Gaulle zijn betoog met een wat melancholieke blik in de toekomst, wan neer hij van het Franse toneel zou zijn verdwenen. Hij verklaarde, tegen beter weten in, te geloven dat de Fransen het nieuwe regime met de huidige politieke PARIJS (Reuter) De Franse re gering is bang voor een politieke en economische teruggang als er niet meer kinderen in Frankrijk geboren worden. Zij wil dan ook op korte ter mijn een rapport hebben over de maat regelen die een verdere daling van het geboortecijfer moeten voorkomen. Drie jaar geleden bedroeg 't aantal levend geborenen op de 1.000 inwoners 18,1 in 1966 17,4. Men verwacht dat dit cijfer dit jaar terug zal lopen tot 16,7. De Fransen krijgen meer kinderbij slag dan de inwoners van de meeste andere geindustrialiseerde westelijke Landen. Een gezin met drie kinderen onder de twintig krijgt gemiddeld 320 gulden per maand als geen van de kinderen werkt. Met elk volgend kind stijgt de kinderbijslag flink. Frankrijk telt 50 miljoen inwoners. bezetting nu wel definhief hadden aan vaard, terwijl op het gaullistisch congres in Rijssel afgelopen weekeinde de nodige disposities voor een aflossing van de wacht waren getroffen. Een aflossing van de wacht waarvoor het uur niettemin net zo goed, zo voorspelde hij, wat ironisch, binnen een maand als over 1, 5, 10 of vijf tien jaar zou kunnen slaan. Dat hij zelf dat fatale einde van zijn zeer persoon lijke bewind echter nog niet direct voelde naderen, bewees de president voor zich zelf en voor de ruim duizend journalisten, die gedurende anderhalf uur weer gefas cineerd deze gaullistische hoogmis bij mochten wonen, opnieuw door het mees terschap waarmee hij zijn dossiers en zijn macht over de Franse taal nog altijd beheerste. ADVERTENTIE eksklusieve herenmode Gr. Houtstr. 59 v.8. 29 nov. ook s avonds open van 7.30 - 10.00 uurl Vietnamese vrouwen putten water uit een bron in een poging het vuur te doven dat hun woning teistert. De hut is in brand gestoken door Ame rikaanse troepen, die het dorp (vlakbij Chu Lai) hebben doorzocht omdat het als een Vietcong-steun punt werd beschouwd. De Ameri kanen vernielden alles iaat de vijand zou kunnen helpen. NEW YORK (Reuter en AP). In zijn eerste toespraak in de al gemene vergadering als hoofd van de permanente Nederlandse vertegen woordiging bij de Verenigde Naties heeft de heer D. G. E. Middelburg maandag gepleit voor de vorming van een studiegroep, die zich moet bezig houden met de kwestie van de toe lating van China tot de volken organisatie. Samen niet België, Luxemburg en Chili steunt ons land een Italiaanse ontwerp resolutie, waarin de algemene vergade ring wordt opgewekt een dergelijke stu diegroep samen te stellen. De toelating van China is in de algemene vergadering de laatste jaren telkens aan de orde ge steld, tot nog toe zonder resultaat. De heer Middelburg is de opvolger van dr. J. G. de Beus. Verwacht wordt dat de Algemene Vergadering der Verenigde Na ties vandaag met grote meerderheid zal besluiten China ook dit jaar niet tot de volkerenorganisatie toe te laten. Volgens diplomaten wijzen de lauwe steun van de meesten van Pekings aan hangers en het gebrek aan belangstelling voor de Chinese kwestie erop dat Formo sa zich weinig zorgen behoeft te maken. Om zeker te zijn van Pekings neder laag hebben de Verenigde Staten weer een resolutie ingediend, waarin bevestigd wordt dat een meerderheid van tweeder de der stemmen nodig is om een wijzi ging te brengen in de vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties. Ver wacht wordt dat die resolutie zal worden goedgekeurd. Alleen Albanië, dat beschouwd wordt als de spreekbuis van China in de vol kerenorganisatie, heeft een pleidooi ge houden om de zetel aan Peking te ge ven. Het Sovjet-blok heeft zich dit jaar wei nig aan de kwestie gelegen laten liggen. Rusland zelf heeft een kortheidsrecord gevestigd met een rede van negen minu ten, die weinig meer was dan een sym bolisch gebaar van steun. Lieo Tsjieh van Formosa verklaarde: „Het was de regering van de (nationa listische) republiek China die deelnam aan de oprichting van de Verenigde Na ties. De juridische hoedanigheid van deze regering is sindsdien niet gewijzigd. Er is geen breuk in de continuïteit van leider schap of van beleid. Het feit dat Mao Tse- Toeng en zijn bende op het ogenblik het vasteland van China bezet houden tast deze juridische status niet aan. Alleen de regering van de republiek China heeft het recht het Chinese volk te vertegenwoor digen in de wereldgemeenschap". Toen Lieo opstond om het woord te ne men verlieten de communistische afge vaardigden zoals gebruikelijk de zaal. Manescoe gaf de voorzittershamer uit handen voor de Chinees het woord kreeg. Lieo drong aan op afstemmen van de Italiaanse en Albanese resolutie en aan nemen van de Amerikaanse. J Thanksgiving. Bij verkeersongelukken zijn in de Verenigde Staten tijdens het vier dagen lange „thanksgiving"-week- einde 664 mensen om het leven geko men. Vorig jaar vonden in deze periode 748 mensen de dood. Fusie. De linkse Achdut ha'Avodah par tij van Israëls minister van Arbeid Yi- gal Allon heeft zich met overweldigen de meerderheid uitgesproken voor fusie met de socialistische Mapai meerder heidspartij. Raketproeven. De Sovjet-Unie zal in de periode van 28 tot 30 december een aantal raketproeven nemen in de Grote Oceaan. Schepen en vliegtuigen wordt verzocht het proefgebied, tussen Japan en Hawaii te mijden. Krotopruiming. Onder toezicht van de po litie zijn in het centrum van de Indi sche hoofdstad New Delhi ongeveer vijf duizend krotten opgeruimd, die klande- stien waren opgetrokken op een terrein van de gemeente dat bestemd is voor de aanleg van een station. Twintigdui zend mensen raakten hierdoor hun pri mitieve onderdak kwijt. Drankwet. Als de wet wordt aangenomen, die ter goedkeuring is voorgelegd aan de Belgische Senaat, zal de verkoop van sterke drank in openbare gelegen heden, zoals café's .restaurants en bars niet langer verboden worden in België. Neergestort. Zes arbeiders zijn in Zwit serland om het leven gekomen toen het kabeltreintje waarin zij zaten van de steile hellingen van de 2.655 meter hoge Weisshorn bij Arosa stortte.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3