ZESDE HOOGOVEN IS VANMORGEN OFFICIEEL IN GEBRUIK GESTELD Grootste in de E.K.S.G. NEDERLAND Gigant kostte 110 miljoen I Werkster stal geldkistje met duizend gulden KIN6C0RKBR00D (WLA uUck (We<HA (Ja*V „Geen eigen rechter spelen in verkeer" g|[ Boete opgelegd voor huisvredebreuk Kort IJmondnieuws DINSDAG 28 NOVEMBER 1967 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Eens te meer zijn de woorden van ir. Wenckebach, een van de oprichters van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken bewaarheid. Dat gebeurde onder meer vanmorgen bij de in gebruikneming van Hoogoven 6; de nieuwste aanwinst van het Hoogoven- bedrijf. Deze woorden uitgesproken bij de ontsteking van hoogoven 1 op 22 januari 1924 „Zoals heden uit kleine vlam een grote brand, zo ontstond uit kleine gedachte een grote schepping dankzij aller eendracht, samenwerking en grote toewijding" werden vanmorgen in de herinne ring teruggeroepen door ir. A. Drijver, voorzitter van de Raad van Bestuur van Hoogovens. Hij deed dit aan het einde van zijn toespraak, waarna door het lid van de Raad van Bestuur de heer W. Bakker, de zesde hoog oven op de traditionele wijze, door middel van een fakkel werd aan gestoken. Toch minder kooks Wat smaakt het toch heerlijk, MEESTERBAKKER WINKEL Overheidsbeleid Officier van Justitie: onze cadeaukelder: honderden originele Sint Nicoiaas-geschenken van 1.95 tot 895.- ln onze beddenzaak: 2000 heerlijk warme dekens Als Sint Nicoiaas - verrassing met 10 korting In onze meubelafdelingen: Grandioze keuze in bankstellen van 695.- tot 3500.- In onze tapijtafdeling: kamerbreed tapijt, meer dan 300 soorten en kleuren direct uit voor raad leverbaar v. 32.50220.- p.m. In onze gordijnenafdeling: Meer dan 200 kant-en-klaar ge naaide banen hangen voor U klaar om thuis Uw keus te bepalen. TOT EN MET ZATERDAG 's AVONDS GEOPEND TOT 9.00 UUR Hoofd postkantoren IJmuiden en Beverwijk vrijdagavond open Üfi ir.f - - Hoogoven 6 is de eerste produktie-een- heid van het zogenoemde vier miljoen ton plan. Tot verdere uitvoering van dit plan zullen tot 1971 volgens een bepaald pro gramma Ertskade 2 en Oxystaalfabriek 2 in 1968; Blokwalserij 3 en Warmbandwal serij 2 in 1969, alsmede de Pelletfabriek in 1970 worden verwezenlijkt. Met het gehele vier miljoen plan, zoals dat in november 1965 is bekendgemaakt, is een totale investering gemoeid van 1,1 miljard. De bouwkosten van de zes de hoogoven bedragen 1/10 deel daarvan, namelijk 110,- miljoen. Daarvan is tach tig miljoen gulden, of 70 percent, in Nederland besteed. Van het gehele vier miljoen ton plan wordt ongeveer 55 per cent van de bestellingen in Nederland ge plaatst, zoals bijvoorbeeld de hoofdappa- ratuur van de walserijen. Dit is te dan ken aan de eigen Nieuwbouwafdeling van het Hoogovenbedrijf, waar 650 personen werken. In zijn toespraak heeft ir. Drijver bij het memoreren van de geschiedenis van de bouw der zesde hoogoven uitin gegeven aan zijn gevoelens met betrekking tot het dodelijk ongeval, dat bij de bouw van deze hoogoven heeft plaats gehad. De totale opzet van Hoogoven 6 ken- (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Een 31-jarige Haarlemse werkster kon op 21 augustus de verlei ding niet weerstaan in het bureau van haar werkgever te gaan kijken. Zij pak te daar een geldkistje uit en nam dit ongeopend mee naar huis. Thuis maakte zjj het kistje met een sehroevedraaier open, de inhoud viel haar alleszins mee, duizend gulden en wat sieraden. Voor de Haarlemse politierechter gaf de vrouw maandagmorgen toe dat zij de sieraden en de lege kist in de vuilnis bak had gegooid. Driehonderd gulden ge bruikte zij voor afbetaling van schulden en als huishoudgeld. „Ik was tweehonderd gulden kwijtgeraakt op de markt en had geen geld meer",, voerde zij aan. Later bleek dat de werkster en haar man een auto hadden gekocht en ook daardoor in financiële moeilijkheden waren gekomen Hoewel de recherche de werkster naar aanleiding van de diefstal bezocht, gaf zij toen niets toe. Zij stopte het overgeble ven geld in een enveloppe en stuurde dit anoniem terug aan haar werkgever. Via deze enveloppe kwam men de werkster weer op 't spoor. Toen bekende zij de dief- Ital. Inmiddels is al hèt geld terugbetaald Conform de eis veroordeelde de politie rechter de vrouw tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken met drie 1 jaar proeftijd en een boete van ƒ150. merkt zich zo vernamen de vele ge nodigden daarna behalve door de om vang van de installaties, door de ruime opzet ervan. Het nieuwe terrein, dat hier mede in gebruik is genomen biedt ruimte aan nog een rij van vijf hoogovens met het formaat van Hoogoven 6. De produktieoapaciteit van deze nieuwe hoogoven is aanzienlijk groter dan die van de nummers 4 en 5 en zal voor lopig ongeveer 3000 ton ruwijzer per dag bedragen. De directie verwacht echter, dat na 1970, wanneer deze hoogoven na het gereedkomen van de pelletfabriek met een ertsmengsel van pellets en sinter zal worden geladen, de productie zal oplopen tot 4000 ton per etmaal. De nieuwe oven voorzien ven twee aftapgaten. Via twee gotensystemen zal het vloeibare ijzer worden geleid naar de gietbrug, waar het in de daaronder opgestelde rijdende ruw- ijzermengers loopt om daarna naar de staalfabriek te worden vervoerd. De 200 tons rijdende mengers zijn te klein voor deze nieuwe reus. Daarom zijn zes nieu we mengers aangeschaft met een capaci teit elk van 425 ton vloeibare ruwijzer. Gevuld weegt zo'n driewielige menger dan 800 ton. Is de capaciteit groter, door de toege paste veranderingen zal het gemiddelde kooksverbruik dalen van ruim 500 tot cir ca 480 kg. per ton ruwijzer. Nieuw is hier ook de grote mate van automati sering, welke noodzakelijk was om een in alle opzichten optimale produktie te be reiken. Het gehele doseersysteem van ertsen en toeslagstoffen, „het recept" als het ware; de hellende lift en het klokkensysteem zijn volledig geautomatiseerd. Dit alles stelt hoge eisen aan de meetapparatuur ADVERTENTIE Deze gigant op het Hoogoventerrein, de nieuwe hoogoven 6, is niet zijn haarddiameter van 10 meter en zijn oveninhoud van ongeveer 2100 ku bieke meter, thans de grootste hoogoven in de E.K.G.S. in Hoogoven 6 is alleen al aan meetappa ratuur voor 2,6 miljoen geïnvesteerd. De gehele instrumentatie en de elek trische uitrusting vergden ruim 13 mil joen. Ir. Drijver merkte met betrekking tot de investeringen in een kapitaalintensieve industrie als Hoogovens op, dat in nieuwe installaties voor vele jaren een enorm be drag is vastgelegd en nog grotere bedra gen zullen volgen. Bij de plannen voor hoogoven 6, heeft de Raad van Bestuur zich afgevraagd of het mogelijk zou zijn in de toekomst erts direkt uit staal te reduceren, zodat de fase van erts-ruw- ijzer kan worden overgeslagen. Wie de nieuwe aanwinst nu aanschouwt, zal con stateren, dat men deze vraag ontkennend heeft beantwoord. Hoogovens verwacht niet, dat directe reductie de komende jaren economisch exploitabel zal zijn. Ook tal van andere punten worden in studie genomen bij het nemen van een investeringsbeslissing: de afzetmogelijk heden, de ontwikkeling van transport kosten en grondstoffenprijzen, de loonkos tenontwikkeling, de energievoorziening, het fiscale regime en in vele gevallen ook de keuze van vestigingsplaats. Is de beslissing dan eenmaal genomen. de hoogoven, de staalfabriek, de walserij of de aluminiumsmelterij zoals men die in Delfzijl bezit, eenmaal gebouwd, dan moet tot op zekere hoogte maar afge wacht worden of de ontwikkeling zo zal zijn, als is verwacht. Met name het overheidsbeleid kan bij de uitkomst van de verwachtingen een grote rol spelen. Zo wordt bijvoorbeeld in Indrukwekkend is het meethnis, vanwaar het grootste deel van de nieuwe aanwinst, welke vanmorgen is ontstoken, bestuurd en bediend wordt. De gehele instrumentatie en elektrische uitrusting heeft ruim f 13 miljoen gekost. bepaalde delen van Nederland de vesti ging van industrieën aangemoedigd, door het scheppen van gunstige vestigingsvoor waarden. Op zichzelf is dat een loffelijk streven, doch men dient zich wel te rea liseren, dat wanneer een grote kapitaal intensieve industrie mede op grond van deze vestigingsvoorwaarden in een be paalde streek zich heeft gevestigd, door de ondernemer wordt gerekend op duur zaamheid in het overheidsbeleid op dat punt. Met een woord van dank tot een ieder die heeft meegewerkt aan de verwezen lijking van de zesde hoogoven besloot ir Drijver zijn toespraak om daarna zijn collega de heer W. Bakker te verzoeken, de nieuwe aanwinst te ontsteken. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Er wordt tegenwoordig te veel zelf opgetreden in het verkeer ga naar de politie", zei maandag de offi cier van justitie bij de Haarlemse politie rechter toen er twee zaken waren waar in de automobilisten het recht in eigen hand hadden genomen. Een 21-jarige dragline-machinist uit Lei muiden reed op 12 augustus op de Benne broekerweg in de Haarlemmermeer en raakte daar slaags met een 41-jarige be druijfsleider. D bedrijfsleider zou toen hl, werd ingehaald door d edragline-machi- nist, naar links zijn gegaan. De dragline-machinist dreigde toen in de steile wegberm te komen. Hij stopte en dwong de bedrijfsleider ook tot stoppen Daarna had hij de 41-jarige man een stomp in zijn gezicht gegeven. „Omdat hij dreigende bewegingen naar mij maak te", zo zei de als verdachte gehoorde drag line-machinist. Met een boete van hon derdvijftig gulden, conform de eis, werd het rechtertje spelen op de weg gestraft Een 71-jarige vleeshandelaar uit Boe singheliede sloeg een bromfietser, wiens gedrag in het verkeer hem erger de. met een wandelstok op zijn pols. Voor deze klap kreeg hij conform de eis vijf tig gulden boete. ADVERTENTIE Woninginrichting EUROPA MARKTPLEIN 29 - IJmuiden - Tel. 02550-10541 MEUBELT (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Met ingang van vrijdag 1 december zullen de hoofdpostkantoren in IJmuiden en Beverwijk ook 's avonds van acht tot halfnegen voor het publiek zijn opengesteld. Men kan dan bij ge noemde hoofdpostkantoren terecht voor alle posthandelingen. y|' -JN «t-seWlHw (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Midden in de nacht stond in juli een 54-jarige inwoner van Abbenes op de trap van de woning van een veertigjarige werkster. Wegens huis vredebreuk moest de man maandag bij de Haarlemse politierechter terecht staan. De werkster was als getuige gekomen. De man zou steeds op allerlei tijdstip pen in haar woning komen, omdat zij hem nog geld schuldig was. „Dat kan wel wezen", antwoordde de vrouw toen de politierechter haar hier naar vroeg, „Maar drie Snaanden lang treitert hij mij al". In de nacht van 22 juli zag de man kans de woning van de vrouw binnen te komen. Hij stond al boven aan de trap toen de echtgenoot van de werkster ver scheen. Ter zitting bleek het nog steeds haat en nijd tussen verdachte en getuige. „Hij liegt waar hij bij staat", riep de vrouw steeds. Met de boete van ƒ125, waarvan ƒ100 voorwaardelijk, bleek de man het ook helemaal niet eens te zijn. Hij kondigde direct aan In hoger beroep te gaan. Toneel. De Gronings-Drentse Ver eniging „De Hondsrug" voert op zaterdag 2 december in het Hervormd Verenigings gebouw aan de Schans in Beverwijk het toneelstuk „Betty het 't letste woord", van S. van Wattum, op. Het stuk begint om acht uur 's avonds en ook niet-leden hebben toegang tot de zaal. Kleindier S.V. Vrijdag 1 december wordt in de benedenzaal van de Petrus- kerk aan de Mercuriusstraat in IJmuiden een kleindiertentoonstelling gehouden. De expositie, die uitgaat van de Kleindier- sportvereniging „IJmond en omstreken", wordt om acht uur 's avonds geopend.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5