Vals geld maken is bijna nooit lonend St. Nicolaas geschenken gMü Banken dingen naar gunst van „de gewone man" Bedrijfsleven heeft interesse voor salaris via de bank Wegenaanleg een bedreiging voor natuurmonumenten grootste gironet met 1.500.000 rekeningen., alle overschrijvingen zonder kosten.... overal gepast betalen zonder geld-op-zak met de vertrouwde blauwe kaart. en nu ook nog als nieuwe service de 4 Plastic zakken in vuilnisemmers Etalagedief rooft voor 18.000 Tip voor rokers: Hadem halen hoesthops POSTCHEQUE' EN GIRODIENST 15 WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 Kruidenier drukte valse rijksdaalders op stencilmachine Met stencilmachine 195.00 - 135.00 - 97.50 Toevallig betrapt Grootste vervalser SPAANSE SINAASAPPELEN In Amsterdam Boekhouder verdacht van verduistering van 8.000 HEEFT U LEKKE DAKEN V oorbereiding Rente Reactie Provincienaamborden S Weer een voordeel voor rekeninghouders bij de postgiro: een gemakkelijk te openen rente-rekening, waarop al even gemakkelijk kan worden bijgeschreven en afgeschreven. De een voudige manier om geld van de giro rentegevend te maken. Alle rekeninghouders ontvangen hierover persoonlijk bericht. in samenwerking met de Rijkspostspaarbank het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd T (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De arrestatie van een echtpaar in Kerkrade, in welks huis een miljoenenkapitaal aan valse biljetten van 100 gulden in be slag is genomen, is het zoveelste voor beeld van het feit dat valsemunterij zeer zelden de moeite loont, althans in ons land niet. Valsemunterij kan op allerlei manieren worden tegengegaan, in de eerste plaats door het echte geld technisch dusdanig te vervolmaken dat nabootsing uiterst moei lijk is, voorts door de opsporingsmethoden zoveel mogelijk te verbeteren. Een pre ventieve werking gaat uit van de zeer strenge straffen. Het Nederlandse Wet boek van Strafrecht stelt op valsemunterij een maximumstraf van negen jaar. In vroeger tijden toen het namaken van geld niet zo moeilijk was als nu waren de straffen zeer streng. Nog heden kan men aan de zijgevel van de Waag in Deventer een koperen ketel zien hangen, waarin een muntmeester in 1434 wegens muntvervalsing levend werd gekookt. Een belangrijke rol bij de bestrijding van valse munters speelt de vroeger in Den Haag gevestigde maar enkele jaren geleden naar Parijs overgeplaatste vals- geldcentrale van Interpol. En van de laatste gevallen van valse munterij dateert uit 1963, toen in de kel der van een kruidenier in Delfzijl 3500 papieren rijksdaalders werden gevonden, welke met een stencilmachine en plak kaatverf waren vervaardigd. De kruide nier had er al zestig aan argeloze klanten als wisselgeld uitgegeven voordat hij tegen de lamp liep. In 1957 werd in Amsterdam een 35-jarig laborant gearresteerd, die 10.000 bankbil jetten van tien gulden had gemaakt en er 2000 met succes had uitgegeven. De man had zich jarenlang op dit werk voor bereid. Hij wist zeer veel van fotografie en chemie en had zelfs enige tijd op de fototechnische afdeling van een bankbil- ADVERTENTIE POEFS met naaibakje 35.00 MAROKKAANSE POEFS 65.00 - 62.50 - 52.50 MIMITAFELS in teak - noten en palissander 165.00 - 110.00 - 57.50 KAMEELZADELS in diverse kleuren61.50 HAARDFAUTEUILS m. stof- of skaibekleding 110.00 COCKTAILFAUTEUILS skaibekleding 89.00 SCHOMMELSTOELEN in eiken - wit of zwart 165.00 - 130.00 - 85.00 ROKFAUTEUILS Cretonne of Draion bekleding TAFELKLEDEN 100% scheerwol 94.50 - 82.50 BROCAATKLEEDJES rond 35 cm 07.75 vierkant 35 x 35 7.90 ovaal 35 x 47 8.85 KRUISSTR. HAARLEM. TEL11491 jettendrukkerij in Haarlem gewerkt. Zijn biljetten vertoonden maar enkele zeer kleine onnauwkeurigheden. Hij kreeg \V-i jaar gevangenisstraf. Een door de deskundigen een meester vervalser genoemde geldmaker was een 44-jarige Amsterdamse tekenaar, die in 1953 werd betrapt. Deze man, had een uitstekend ingericht werkplaatsje met fo- to-apparatuur en een persje, waar hij bil jetten van 2,50 en 10 gulden vervaardig de, die zelfs door experts haast niet van echte te onderscheiden waren. Hij voor zag ermee in zijn levensonderhoud. Zijn behoeften waren echter gering, want in totaal bleek hij in enkele jaren niet meer dan 16.000 gulden te hebben uitge geven. Hij zou zijn bescheiden zwendeltje mis schien tot de dag van vandaag hebben kunnen voortzetten als hij niet bij toeval was aangehouden door twee ambtenaren van de tabaksaccijnzen, die, op zoek naar smokkelaars, in zijn koffer twee enveloppen met rijksdaalders vonden. Op die enveloppen was geschreven „echt" en „minder goed". Zo viel hij door de mand. Alleen eenlingen hebben als zij hun ge heim goed kunnen bewaren, enige kans de valsemunterij met succes te bedrijven. Als er meer mensen bij betrokken zijn loopt de zaak vrijwel altijd door loslippig heid mis Dat was het geval met een bende van 55 personen, die in 1950 in Luik wer den gearresteerd. Zij vervaardigden valse paspoorten, reischeques, bankbiljetten en bank- en douanestempels en waren ook in Nederland actief. Niet altijd is er sprake van eigen be lang Het grootste valsemuntersproces dat sinds de oorlog in ons land is gehouden, was dat tegen de leider van een Franse links-extremistische beweging. Deze beweging liet in Amsterdam valse identiteitskaarten drukken en in Osna- brück voor tientallen miljoenen aan Fan- se franken. Het doel was de Algerijnse vrijheidsstrijd te steunen. De grootste valsemunter aller tijden is echter geweest de nazi-leider van de SS en de Duitse politie, Heinrich Himmler. In de laatste jaren van de oorlog liet hij gro te hoeveelheden bankbiljetten van gealli eerde landen drukken die o.a. door spion nen werden uitgegeven. In 1945 lagen er 200 miljoen Engelse ponden gereed om boven Groot-Brittannië te worden uitgestrooid om daar een monetaire chaos te veroor zaken. De snelle opmars van de Russi sche en Amerikaanse troepen verijdelde dit plan. In de eerste jaren na de oorlog werd nogal eens vals geld ontdekt, vervaar digd door mensen die tijdens de bezetting een grote vaardigheid hadden verkregen in het drukken van valse bonkaarten. Sommi gen van hen „konden het niet laten" en gingen na de bevrijding bankbiljetten na maken. In de jaren 1945 tot 1949 ontdekte de toen in Den Haag gevestigde valsgeld- centrale niet minder dan 36 drukkerij tjes waar vals geld werd gedrukt. ADVERTENTIE onmisbaar voor de fijne keuken Omdat zij uitblinken door hun frisse smaak. Minder schil en meer sap hebben, en...dat verrukkelijke aroma van de zon dat heerlijke gerechten zo bijzonder maakt. Echt sinaasappelen voor u die van koken houdt I AMSTERDAM. De Stadsreiniging in Amsterdam zal plastic zakken uitreiken welke in de vuilnisemmers kunnen wor den geplaatst. De zakken worden gedis tribueerd via winkels, waar zij voor 15 cent per stuk in pakken van 20 of dozen van 100 verkrijgbaar zullen zijn. De voordelen voor de gebruiker zijn o.m. dat als de metalen vuilnisemmer van binnen schoon en droog is, het schoonhouden bij gebruik van een plas tic zak overbodig is. Wie meer vuil heeft dan de emmer kan bevatten kan de ge vulde zak verwijderen en een nieuwe ge bruiken. De zware taak van het perso neel van de ophaaldienst zal door het gebruik van de zakken aanzienlijk wor den verlicht, omdat het alleen de zakken hoeft mee te nemen. De emmers zul len minder aan slijtage onderhevig zijn. ROTTERDAM. De Rotterdamse re cherche heeft een 29-jarige boekhou der uit Rotterdam gearresteerd, die er van wordt verdacht 8.000 te hebben ver duisterd ten nadele van zijn werkgever. Volgens de politie heeft de boekhouder geïnde gelden, die voor zijn werkgever bestemd waren, niet afgedragen. ADVERTENTIE of GOTEN, VOCHTIGE MUREN? Deze worden vakkundig door ons gemaakt FA. BITEX - Dakbedekkingsbedrijf Roemer Visscherstraat 275 - Haarlem Telefoon 0 23-52947. AMSTERDAM. Bij de juweliers zaak Pampus op de Nieuwendijk is 's nachts de etalageruit met een vuilnis emmer ingegooid. Uit de etalage werden vijf gouden horloges en zes met briljan ten bezette gouden damesringen met een waarde van ƒ18.000 ontvreemd. De juwe lier had vergeten het rolluik voor de eta lageruit te laten zakken. ADVERTENTIE «22233*1 Verkrijgbaar bij uw apotheker of drogist. (Van onze correspondent) UTRECHT. De banken in ons land beijveren zich zeer om „het grote pu bliek", met name de loon- en salaristrek kers als cliënten aan te trekken. In adver tenties en folders meten zij de voordelen van een bankrekening en van de bankgiro breed uit. Tegelijkertijd komt de krediet verlening op rekening-courant aan de „gewone man" op gang. Tot dusver be stond in feite niet die mogelijkheid. De achtergrond is dat de banken graag het toenemende girale geld willen aantrekken. Het girale geld is de laatste jaren naar verhouding sterk toegenomen, maar het grootste deel van de toeneming kwam terecht bij de girodiensten. Relatief raak ten de banken achterop en in die situatie willen zij graag verandering brengen. De banken zijn actief naar twee kanten. Zij trachten het bedrijfsleven er van te overtuigen dat betaling van salarissen via de bank administratief minder om slachtig en dus goedkoper is dan eens per maand of per week het geld „cash" van de bank te halen en over salaris zakjes te verdelen. Of 't betalen via de bank inderdaad in alle gevallen verlich ting zal brengen aan de personeelsadmi nistraties staat overigens nog niet onom stotelijk vast. Dat zal van de grootte van het bedrijf afhangen en wellicht ook nog van een paar andere factoren. Zeker is wel, dat het bedrijfsleven be langstelling heeft voor betaling van sa larissen via de bank. Ook middelgrote bedrijven, met zo'n honderd man per soneel, hebben er oren naar en infor meren bij hun bank op welke wijze een en ander geregeld zal worden. Overigens valt er met de banken niet zo heel veel te regelen, de bedrijven behoeven niet anders te doen dan tegen de betaaldagen hun bank overschrijvingsopdrachten te geven of betalingsopdrachten ten name van de personeelsleden, die wat hun toe komt per cheque kunnen laten schrij ven. Dat laatste is voor de banken met een een goede aanleiding om die per soneelsleden die nog geen bankrekening hebben, en dat zijn de meeste, de voor delen van een bankrekening en van de bankgiro te schetsen. Op dit moment, aldus is onze indruk na informaties bij een aantal grote ban ken, zijn veel bedrijven in het stadium van voorbereiding van het betalen van de salarissen via de bank. Deze bedrijven varen daarbij in het kielzog van de, meest grotere, bedrijven die al eerder tot deze „modernisering" over gingen. Het zijn overigens niet alleen bedrijven die de salarissen via hun bankier betalen, maar ook rijksinstellingen. De banken verwachten in de nabije toe komst een enorme toeloop van bedrijven die via de bank het personeel betalen. In cijfers wil men dat niet uitdrukken, maar termen als sneeuwbaleffect worden in dit verband gehanteerd. Voordat een bedrijf besluit tot betaling via de bank over te gaan, pleegt de leiding in het algemeen overleg met de ondernemingsraad of een dergelijke instelling binnen het bedrijf. Bij dit alles speelt de etappegewijze overgang van week- op maandlonen nog een rol. Beide ontwikkelingen kunnen el kaar beïnvloeden en versnellen. Concluderend kan men stellen, dat bij de de tijd rijp wordt voor het gebruik van bedrijven de tijd rijp wordt voor het ge bruikmaken van de bank voor salarisbeta lingen. In 't algemeen is de indruk dat het personeel dat best vindt, maar dat er nu nog betrekkelijk weinig individuele verzoeken komen bij de personeelsadministraties om, zonder dat het bedrijf dat als re gel heeft, het salaris op een bank te laten overschrijven. Een bedrijf dat onlangs zijn personeelsleden op deze mogelijkhe den wees en bereid was het openen van een bankrekening te verzorgen, kreeg maar vijf percent positieve reacties. Bij datzelfde bedrijf zijn er wel veel per soneelsleden die al lang een deel van hun salaris op de postgiro laten oveh- maken. Er is dus voor de banken alle reden om het houden van een bankrekening te pro pageren, zoals ze de laatste tijd dan ook intensief doen. Of het etaleren van de voordelen van het hebben van een re kening en van de bankgiro op zichzelf voldoende is, valt ten zeerste te betwij felen. Niet voor niets geven de banken op „gezinsrekeningen", „persoonlijke re keningen", en hoe deze in wezen gewone rekeningen-courant verder ook mogen he ten, sinds kort een rente van 3% percent. Een bank noemt haar rekening-courant voor „gewone mensen" dan ook „rente girorekening". Nog veelzeggender is dat de banken soepeler worden in het verlenen van kre diet, anders dan via de „persoonlijke le ning", nu al weer een aantal jaren gele den geïntroduceerd. De Nederlandse Mid- denstandsbank heeft kort geleden naar Engels voorbeeld de spits afgebeten met het „gezinskrediet", dat wil zeggen de mogelijkheid voor rekeningshouders van, wat wij noemen „salarisrekeningen" om een voorschot te nemen gelijk aan een maand salaris. De Algemene Bank Nederland is daar op al gevolgd met een duizend-gulden- crediet en het staat natuurlijk wel vast dat de andere banken niet kunnen ach terblijven. Deze vorm van krediet voor gezinsuitgaven heeft voordelen boven de persoonlijke lening, bijv. dat niet meer behoeft te worden genomen dan nodig is de persoonlijke leningen kennen vaste bedragen) en dat de aflossing niet vol gens schema gaat. Goedkoop is deze vorm van krediet evenmin als welke vorm van krediet dan ook in een tijd met hoge rentestand. De ontwikkeling zal worden gestimu leerd door het systeem van betaalché- ques dat op 27 november van start s Vanuit het bedrijfsleven en de middenstand is de belangstelling groot al staat nog niet vast dat allen die interes se toonden ook werkelijk tot een systeem overgaan. De postcheque- en girodienst, die (nog) de sterkste positie heeft, heeft al moe ten reageren. De enveloppes en de for mulieren zijn nu gratis en wanneer ie mand negatief komt te staan doet men in Den Haag en Arnhem tot 25 een oogje dicht. Dat betekent een speling van f 30. Maar de P.C.G.D. denkt er niet over om rente te gaan vergoeden om van een „kre diet" maar te zwijgen. De vraag is hoe lang de giro-dienst dat kan volhouden zonder aanzienlijk terrein te verliezen. De strijd om de kleine cliënt is in volle gang. Een strijd die past in het beeld van onze sterk veranderde maatschappij. De ontwikkeling is een consequentie van de welvaart en tegelijkertijd een stimulans voor die welvaart. ADVERTENTIE DEN HAAG. In de komende jaren zal de ANWB ongeveer 200 provincie naamborden plaatsen. De borden, die 1,20 meter lang en 50 cm breed zijn, komen bij de belangrijkste wegen welke de pro vinciegrens snijden. De borden zijn wit, waarop in donkerblauwe letters de naam van de provincie staat. Ook wordt het provinciewapen in de officiële kleuren er op aangebracht. Provinciale besturen hebben gunstig ge reageerd op verzoeken om bij te dragen in de kosten. AMSTERDAM. De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten betreurt het ten zeerste dat de nieuwe bezittingen Deelerwoud en Wolfheze nu reeds be dreigd worden door een ernstige aantas ting door wegenaanleg. Over het land goed Wolfheze zal de nieuwe rijksweg 50 komen, welke van Helmond naar Zwol le loopt. Deze weg zal eerst het landschap van de Noordberg bij Heelsum doorsnij den en vervolgens dwars door het noor delijke heidecomplex van het natuurmo nument lopen, door de Hessenweg en een gebied met grafheuvels en urnengraven. Deze weg zal vele kilometers verder noordoostelijk volgens de plannen ook de Imbos en het Deelerwoud doorsnij den. In het jaarverslag 1966-1967 zegt de voorzitter van het dagelijks bestuur, mr. J. Bloemers: „Aan het behoud van ons landschap en van onze natuur zal ook in de komende jaren hard gewerkt moeten worden. Het zou een dure aangelegenheid zijn nu de afbraak toe te laten van onze fraaie landschappen en vervolgens, mis schien reeds over een tiental jaren, met veel geld, dat voor andere recreatieve projecten nuttig zou zijn besteed, weer nieuwe landschappen te gaan inrichten Het is ook een vrijwel onherstelbaar ver lies, wanneer grote, nu nog aaneengeslo ten natuurgebieden versnipperd zouden worden". De vereniging zal volgend jaar begin nen met het organiseren van wandel in gen over enkele van haar bezittingen als aen service voor haar 70.000 leden, in samenwerking met de ANWB en het In stituut voor Natuurbeschermingseducatie. :-:N S..4^.v ic v. v ..vwAwA.w.'. v.yJri ..s.y.y-x-,- ..{-Xt&v 3,48% rente-rekening bij de postgiro*

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15