Organisatoren houden dopingcontrole Post wil zesdaagse-record (41) veroveren in Amsterdamse RAI 'i Pahlplatz Vijf Nederlandse debutanten Romeijn Wery Warnas Glasgow Rangers schakelde Köln uit voor jaarbeurscup Van Beveren Fm BOOTZ Bootz Jonge genever is Extra Zacht Snoep verstandig eet n appel -keuze kwam wat vroeger dan de bedoeling was- Cardiff op volle sterkte tegen NAC Snoep verstandig eet 'n appel Abe Lenstra geopereerd aan voetbalknietje Werder Bremen versloeg Twente Snoep verstandig eet 'n appel Lang haar niet acceptabel voor trainer Jacobs Theunissen en Benen raakten straf kwijt ROEL WIERSMA: Helemaal niet tevreden 21 WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 Wie „jong" drinkt zal van die milde smaak dubbel kun nen genieten. Alléén Jonge Bootz heeft dat extra zachte, 'n Goede borrel, die uw vrouw ook graag mag. BOOTZ jonge genever - extra zacht hele fles f10,15 §Ëfc'. §|§gg Post/Pfenninger, Karstens/Severeyns, De Roo/De Loof, Foré/Verschuren, Zoet /Nijdam, Schuuring/Vianen en Patterson /Baensch. De namen van de befaamde koppels Sercu/Merckx, Oldenburg/Kem- per alsmede van Bugdahl ontbreken, om dat Merckx de voorrang geeft aan zijn wittebroodsweken en de andere renners naar de zesdaagse van Munster trekken. Er is ook nu weer een zesdaagse voor jongeren (amateurs). Deze coureurs rij den elke avond vanaf acht uur drie kwar tier en op de laatste dag een uur. De koppels zijn: Meyer/Hempel (Dts.), Webb/Barnett (Eng.), Serruys/Peelman (B.), Michiels/Kipping (N/B), H. Jan sen/Van Midden, Pennings, Loeveseyn, Van der Ruit/Groenewegen, Nieuwkamp/ Stam, De Wit/Bongers, Wagtmans/Van Hest en J. Jansen/Koopman, allen Ned. Wedstrijdleider is Arie v. Vliet, manager Piet Liebregts. Vyth verwacht dit jaar meer toeschouwers dan de 42.000 van vo rig jfar: „Dat kostte me toen ƒ14.000. Dit jaar hoop ik er minstens uit te sprin gen". Arie van Vliet (wedstrijdleider), Piet Liebregts (manager) en Kurt Vyth organisatorvan de Amster damse wielerzesdaagse. ADVERTENTIE (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. In de Europa-hal van het RAI-gebouw in Amsterdam wordt op het ogenblik hevig getimmerd. De wie lerbaan van Kurt Vyth wordt weer opge zet, want van 7 tot en met 13 december wordt de tweede na-oorlogse zesdaagse georganiseerd, ditmaal met een iets sterker rennersveld dan vorig jaar, maar nog niet door de concurrentie met Mun ster het sterkste dat er momenteel te formeren is. De koningskoppels zijn Post/ Pfeninger, Lykke/Eugen en Altig/Renz. Wie er gaat winnen, weet ik natuurlijk nog niet", zei geheimzinnig lachend or ganisator Vyth, „maar ik hoop met gods hulp dat het Post/Pfenninger wordt". Dit laatste met ieders hulp ligt wel voor de hand, omdat Post tot nu toe veertig zesdaagse-overwinningen heeft behaald en daarmee op één lijn staat met Rik van Steenbergen. En Post wil natuurlijk, zo zegt men, in eigen stad het absolute record in handen krijgen. En dus ligt het voor de hand, dat Post gaat winnen (de zesdaagse van Zürich die vlak voor die van Amsterdam wordt gehouden wordt alleen eén „moeilijkheid", omdat Pfen- ninger een Zwitser is). Tijdens de zesdaagse van Amsterdam zal dopingcontrole worden gehouden. Een keer of drie zal men bij loting een ren ner aanwijzen. Meer niet. omdat zo'n on derzoek een extra financiële belasting be tekent. „Maar we willen de zesdaagse van Amsterdam schoon houden", aldus Kurt Vyth, die ƒ800.000 in de onderneming stopt. „Als de KNWU zegt: wij willen een dopingonderzoek. Akkoord. Zo niet dan doen wij het zelf via het Gentse labo ratorium. De uitslag gaat naar de KNWU, die dan eventueel maatregelen zal kun nen nemen. De renners moéten vantevo ren lijsten met al of niet verboden mid dele tekenen, zodat ze later niet kunnen zeggen, dat ze niet wisten dat dit onder doping wordt gerekend". Vyth heeft weer een variété rond het zesdaagsegebeuren gebouwd. Er is weer een (zij het kleine) kermis, er is een demonstratie judo door Ruska, veteraan bokser Van Klaveren gaat wat sparren en er komen allerlei orkesten en artiesten De wielerartiesten bij de profs zijn: Lykke /Eugen, Duijndam/Beghetto, Janssen/ Koel (winnaars van Madrid), Altig/Renz, BASKETBAL. Vorwarts Leipzig, de Oostduitse bekerhouder, heeft in eigen zaal de eerste Europacupwedstrijd tegen Tapion Honka (Finl.) met 73-57 gewon nen. ADVERTENTIE De spelers van het Nederlands elftal zullen de laatste uren voor de wedstrijd tegen Rusland doorbrengen met het kijken naar een ontspanningsfilm. „Ik heb dat de vorige keer voor het eerst gedaan", lichtte bondscoach Kessler gisteren toe in het KNVB-sportcentrum in Zeist. „Toen had ik er goede ervaringen mee. Die laatste uren voor de wedstrijd zijn altijd de moeilijkste. Zeker nu. Wij hebben vijf debu tanten en daar zijn nerveuze spelers onder". De belangrijkste debu tant onder de veldspelers is zonder twijfel: (Van een correspondent) ENSCHEDE De zwijgzame Olden- zaler Theo Pahlplatz beseft goed dat de uitnodiging die zondagavond kwain, wel wat vroeger is gekomen dan eigenlijk de bedoeling was. Hij is uiterst bedachtzaam met zijn antwoorden, maar geeft de even eens in Oldenzaal woonachtige trainer Rijvers van FC Twente wel gelijk als die zegt: „Het is natuurlijk bijzonder prettig een speler van je ploeg bij de selectie- groep en in het Nederlands elftal te heb- ben.Maar wij begrijpen toch ook heel goed, dat het afvallen van de Ajaxjongens hierbij een grote rol heeft gespeeld. We gaan woensdagavond met alle andere spe- Romeijn Wery Warnas Vdn Beveren ROTTERDAM. Piet Romeijn ver wacht niet, dat hij meer dan één wed strijd in het Nederlands elftal zal spelen. De 28-jarige Feijenoorder had zich trou wens toch al afgeschreven voor vertegen woordigende teams. Hij beseft, dat zijn keuze voor de wedstrijd tegen Rusland een gevolg is van het feit, -dat Suurbier tot de stakende Ajacieden behoorde en daf voor Itoföende int'ef ÏMR? Kessler wel licht zal zoeken naar nieuwelingen: naar jonge spelers, die passen in zijn voorbe reiding op het wereldkampioenschap voet bal in 1970. Romeijn speelt thans zijn zesde seizoen voor Feijenoord, nadat hij door deze Rotterdamse club voor ƒ65.000 van SVV was gekocht. In zijn SVV-tijd speelde hij verschillende malen voor Jong Oranje Bij Feijenoord werd hij de opvolger van Gerard Kerkum. UTRECHT. Henk Wery speelt al ge ruime tijd, zoals van een oranje-kandi daat verwacht mag worden: goed. In zijn club DOS is deze 24-jarige aanvoer der constant uitblinker, al is dat dan op de linksbuitenplaats. Maar Wery speelde juist-twee weken terug als rechts buiten een goede wedstrijd. Dat gebeur de onder de ogen van Jos Coler, de voor zitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Hij rapporteerde Kessler en Wéry,al vele malen uitgekomen voor Jong Oranje, dankte er zijn keuze voor de selectiegroep aan. Hij is bij DOS op rechts terecht gekomen, omdat een bles sure het gebruik van zijn linkervoet erg pijnlijk maakte. Wery is 24 jaar oud en full prof van DOS. Drie jaar geleden kwam hij over van DWS. DEVENTER. Henk Warnas is een van de jonge spelers, die in het verleden door Feijenoord niet naar juiste waarde GLASGOW Glasgow Rangers heeft zich geplaatst voor de kwartfinale van het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker. De Schotten verloren in Keulen na verlenging met 3-1 van FC Köln, nadat de stand na anderhalf uur voetbal nog 3-0 in het voor deel van de Duitsers was. Omdat de eerste CARDIFF. Cardif City zal in de tweede wedstrijd van de achtste finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars tegen NAC op volle sterkte aantreden. Ook jeugdinternational Coldrick, die in de eerste wedstrijd in Eindhoven wegens een blessure verstek moest laten gaan, is weer van de partij na een maand lang op non-actief te heb ben gestaan. De opstelling van Cardiff luidt: Wilson; Coldrick en Ferguson; Clar ke, Murray en Harris; Jones, Brown, King, Toshack en Bell. NAC speelt vanavond zonder Frans Bouwmeester sr. wedstrijd tussen beide ploegen in Glasgow betzelfde resultaat had opgeleverd, moest er worden verlengd. De Schot Henderson scoorde na 116 minuten het beslissende doelpunt. De Duitse doelpunten kwamen op naam van Overath (le minuut), Weber (75) en Riihl (80). De Rangers gaan recht streeks naar de kwart finale, omdat de winnaar van het duel FC KölnGlasgow Rangers voor de derde ronde had vrij se loot. BOEDAPEST. De Hongaarse club Ferencvaros heeft in Boedapest met 1-0 van FC Liverpool gewonnen in een wed strijd voor de jaarbeursstedenbeker. Het was de eerste ontmoeting tussen beide clubs voor de derde ronde. In de 45e mi- nupt scoorde linksbuiten Katona het be slissende doelpunt. Ferncvaros trad zon der de internationals Matrai en Albert aan. ADVERTENTIE zijn geschat. Warnas werd getransfereerd naar Go Ahead, waar hij onder leiding van Fahdronc een goede verdediger werd. Via Jong Oranje werd hij kandidaat voor het Oranje-team. Na vorig seizoen al een maal te zijn uitverkoren voor een selectie training, kwam de 25-jarige Warnas voor de interland tegen Denemarken in de groep terug. Toen werd Pronk nog voor de linksachterplaats gekozen, nu is het Warnas, die opvallend genoeg na zijn te rugkeer in de selfectieploeg voor zijn club beter is gaan spelen. Daar echter als ausputzer, man achter de viermans verde diging dus. ROTTERDAM. Rond Jan van Beve ren is het de laatste weken rustig gewor den. Dat komt omdat Sparta de jonge doelman verboden heeft nog meer inter views toe te staan. Sparta meent, dat Van Beveren wat al te veel in de publi citeit is gekomen en dat mogelijk scha delijk heeft gewerkt. Van Beveren is een boete van honderd gulden in het vooruit zicht gsteld, wanneer hij het verbod overtreedt. Of de 19-jarige doelman, die dit seizoen pas voor het eerst bij Sparta in het doel staat hij maakte de trans fer van Doesburg naar PSV noodzake lijk) ook woensdagavond zal zwijgen" is onwaarschijnlijk. Of dan nieuwe fouten in vertegenwoordigende teams, zoals hij ze maakte in Jong Oranje, onderwerp van gesprek zijn of een goed optreden, zoals bij Sparta, is een van de interessantste vragen van Nederland-Rusland. AMSTERDAM. Abe Lenstra is, jaren nadat hij zijn actieve voetballoopbaan heeft beëindigd, door een voetbalknietje geplaagd. Enkele dagen geleden kreeg Lenstra last van zijn rechterknie. Toen het euvel steeds erger werd consulteerde hij de Amsterdamse chirurg Tetzner, spe cialist op het gebied van voetbalknietjes. „De knie van Abe zat helemaal op slot", zei dokter Tetzner, die dinsdagavond, vlak voordat hij naar een sportdiner moest, Lenstra op de operatietafel onderhanden nam. De operatie is, aldus de heer Tetzner goed verlopen. Lenstra ligt in de Dijssel- hof-kliniek in Amsterdam. ENSCHEDE. In de stromende regen heeft FC Twente gisteravond in het sta dion Diekman met 2-3 verloren van de Bundesligaclub Werder Bremen. Bij de rust leidden de Duitsers met 0-1 door een doelpunt van linksbuiten Rupp in de 23ste minuut. Ten Donkelaar maakte 13 minu ten na de hervatting gelijk. Binnen 60 seconden scoorden beide ploegen rond de 27ste minuut. Eerst Drost voor FC Twente, daarna Zebrowski voor Werder. Acht mi nuten daarna bezorgde deze speler zijn club de verdiende zege. Er waren 3.000 toeschouwers, die onder de vernieuwde, zeer fraaie lichtinstallatie ondanks het slechte weer een boeiend duel zagen. De Zuidslaviër Bego maakte als vervanger van international Pahlplatz zijn debuut bij FC Twente. ROTTERDAM. Aad Jansen, die be gin oktober in Rotterdam zijn eerste nederlaag als profbokser leed tegen de Ghanees Bob Cofie kan zich maandag 11 december revancheren. Jansen ontmoet dan in het Rotterdamse Odeon de Frans man Michel Petit, die onlangs in dezelfde zaal Joop Verbon een onbeslist afdwong. Iers naar het Feijenoord-stadion om Theo aan te moedigen". Toch dateert de belangstelling van de bondscoach voor Theo Pahlplatz niet van de laatste maanden. Bij Quick '20, de amateur eerste klasser uit Oldenzaal, wis ten ze het al veel langer. In het seizoen 1962-'63 maakte het eerste elftal een moeilijke periode door. De toenmalige trainer besloot tot een radicale ingreep en stelde diverse spelers uit het succes volle junioren A-team op in de hoofd- ploeg. Eén van hen was Theo Pahlplatz, nog geen zestien jaar oud. Theo Pahlplatz wilde, zolang hij nog op school zat, geen betaald voetballer worden. Toen kwam de zomer van 1965 en de wat fantastisch aandoende geschiedenis rond een contract met een handgeld van 100.000 gulden dat de befaamde Italiaanse club AC Milan hem zou hebben aangeboden, toen hij sa men met een aantal jeugdleiders van Quick'20 op vakantie was in Noord-Italië. Zeker is dat een scout voor hem een proefwedstrijd met de tweede divisieclub Monza heeft willen arrangeren en dat ver op de achtergrond AC Milan toekeek. Van een en ander is evenwel niets te recht gekomen. Inmiddels had Pahlplatz- precies op zijn achttiende verjaardag zijn debuut gemaakt ih 'het Nederlands ama teurelftal dat in Chaumont tegen Frank rijk speelde. In Enschede was toen juist de FC Twente '65 geformeerd die uiter aard ook grote belangstelling voor Theo had. Maar weer zei de Oldenzaler nee. Ik heb altijd tegen het betaalde voetbal opgezien", vertelde hij. „Ik dacht dat het heel anders was. Maar bij nader inzien is het me erg meegevallen, je zou zelfs kunnen zeggen tegengevallen Toch zou het toen volgende seizoen zijn laatste worden als amateur. Toen Pahlplatz juist negentien jaar was ge worden, was hij bereid aan het einde van het seizoen een contract te tekenen met FC Twente op voorwaarden die hem een jaar eerder al waren aangeboden. Theo Pahlplatz was dat seizoen topscorer van het oostelijk amateurvoetbal en men ver wachtte veel van hem bij FC Twente. Toch werd het eerste jaar, toen hij on der leiding van trainer Rijvers zestien pond aan gewicht verloor, een lichte te leurstelling. Pahlplatz maakte slechts zes doelpunten voor zijn nieuwe club. Voor bondscoach Kessler was dat evenwel geen beletsel hem in november al te kiezen voor Jong Oranje. En zowaar, in de eerste wedstrijd tegen Tsjechoslowakije scoorde Pahlplatz twee keer. Hij zelf in de eerste plaats hoopt op een herhaling daarvan vanavond in het Feijenoord-stadion tegen de Russen. ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De 17-jarige Wim Haagsma, die zijn haar lang draagt, is door de trainer van De Volewijckers van de training verwijderd. De heer Jacobs uit Zandvoort, de oefenmeester, meent dat het haar van Haagsma, die in het derde seniorenteam speelde, onhygiënisch is. Aan het verzoek tot kortwieken werd geen gehoor gegeven. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De moeilijkheden tussen Theunissen en Benen aan de ene kant en de leiding van Fortuna '54 aan de an dere kant zijn opgelost. In een gisteravond gevoerd gesprek raakten beide voetballers hun straf (schorsing en een boete) kwijt. Trainer Latten was niet bij het gesprek aanwezig. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Zeven jaar geleden kregen ook de betaalde voetballers hun eigen vereniging: de VVCS. Dat was geen overbodige luxe. De organisatie, opgericht uit welbegrepen eigenbelang, sloeg dan ook enorm aan bij de be taalde voetballers in Nederland. Twee de voorzitter Roel Wiersma schat dat op dit moment meer dan negentig per cent van de ruim 1100 profvoetballers bij de VVCS zijn aangesloten. Ondanks het feit dat de positie van de leden de laatste jaren duidelijk verbeterd is, blijven er nog vele wensen. Een van die verbeteringen is, dat dit jaar dui delijk is komen vast te staan dat het contract dat de speler aan zijn club bindt in de zin van de wet een gewone arbeidsovereenkomst is en de prof voetballer dus recht heeft op de be scherming die de sociale wetgeving aan elke werknemer geeft. Profvoetbal lers zijn dus werknemers en hun ver eniging is een vakvereniging. De VVCS trekt hieruit de consequenties. (Red.) Vrijdag wordt het toetreden van de VVCS tot het NVV bekendgemaakt). VVCS-bestuurslid Roel Wiersma wil de op het resultaat van deze bespre kingen niet vooruit lopen. De ex- PSV-er geeft wel toe, dat de wensen van de VVCS gemakkelijker verwezen lijkt kunnen worden, na aansluiting bij het NVV. „We zijn nog helemaal niet tevreden. Ten eerste willen we meer klaarheid in de verhouding van 1 de clubs tot de spelers en KNVB. Ieder een moet nog wat wennen aan die verhouding werknemer-werkgever. Bo vendien moet de KNVB in het alge meen wat professioneler worden ge organiseerd. De organisatie van het ogenblik stamt nog uit de amateur- tijd." Die verandering in de KNVB moet vooral de rechtspraak betreffen, vindt de 35-jarige Wiersma. „Het systeem van rechtspreken is amateuristisch. Dat slaat niet op de mensen, die daarmee belast zijn, maar op de reglementen, waaraan zij zich te houden hebben. Die reglementen moeten op de helling. Men moet pas tot schorsing overgaan, als iedere andere werknemer voor een zelfde delict, ook geschorst zou worden door zijn baas. Natuurlijk moeten dingen die op het voetbalveld niet door de beugel kunnen, gestraft worden, maar dan niet zo dat het ten koste gaat van een stuk werkgelegen heid. Men ziet de prof-voetballer nog te veel als een betaalde amateur en die zienswijze is al lang achterhaald." Bij de VVCS zelf moet trouwens ook wel wat veranderen. „We willen toch wel naar het aanstellen van een vaste betaalde kracht toe. Alle bestuursleden doen het op het ogenblik allemaal op part-time basis." Die bestuursleden zijn niet meer allen actief in de voet ballerij Kerkum, Van der Wel, Slaats, Brom en ook dat vindt Roel Wiersma een nadeel. „De actieve voet ballers zijn zeker geïnteresseerd, maar ze hebben er eenvoudig de tijd niet voor met trainingen en dergelijke. Het is ook belangrijk dat er in het bestuur gerouleerd wordt. Er zijn ook zeker genoeg voetballers die het belang van de VVCS inzien en ook nog iets wil len doen voor hun collega's. Over een jaar of twee zitten er echt wel actieve voetballers in het bestuur." Als bewijs van het vertrouwen dat de spelers in de VVCS stellen, noemt Roel Wiersma het geval Keizer. ..De spelers hebben dat met ons besproken. Natuurlijk niet de gevoelskwesties, maar ze hebben gezegd, als het nodig is kunnen we dan op jullie steun rekenen. Nou, dat vinden we toch echt wel een compli ment." De prognoses van Roel Wiersma voor toto 24 luiden: DWS—MVV 1 VolendamTwente 3 DOSXerxes/DHC 3 TelstarSparta 2 Go AheadNEC 1 ADOAjax 2 Fortuna '54NAC 3 VitesseAlkm./Zaanstreek 2 SVVCambuur 2 RBCHolland Sport 3 HeraclesHVC 1 Helmond SportFortuna VI1 NOADVeendam 3

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 21