Een appartement In „Het Loo Onderzoek naar invloed van aardgas op beplantingen Senaat wil kabinet 4 jaar houden en bondig Ongediplomeerden ook op grotere schepen Agenda voor Haarlem en de IJmond maak 'n •tl REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN IN DE GREEP v VAN V>S DE GRIEP? Vergiftiging of uitdroging PTT-ambtenaren openden brieven WITTE KRUIS Burgemeester mag beatavonden verbieden Wijziging Zeevisvaartdiplomawet Twee kinderen door trein overreden Minder buien 2 TIJDELIJKE TYPISTE? STENOTYP! WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 99 r-f i ^B Onmiddellijke verlichting van Deventer heeft grote zuigelingensterfte 1 ietnam Asiel voor Grieken Voor de West poeders helpen u eruit! marmer 12.50 Haarlem Velsen-IJmuiden Beverwijk is ADVERTENTIE Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten *>eumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken «poedig plaats voor een durend gewoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig Is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Paleis Het Loo mag dan een indrukwekkend bouwwerk zijn, met zijn grote sombere ruimten en duidelijke afwezigheid van modern comfort lijkt het nu niet bepaald de ideale woongelegenheid voor een jong echtpaar. Maar prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven zijn erin geslaagd, dat deel van het paleis, dat zij in gebruik hebben genomen, in te richten op een manier die karakteris tiek is voor hun leeftijd en smaak. In het „appartement" zijn vele van de huwelijkscadeaus te vinden. Alles staat en hangt zo langzamerhand op de juiste plaats. Het echtpaar heeft het nu tijd gevonden, persfotografen te ontvangen. Drie uur lang mochten zij opnamen maken. De foto boven toont de huiskamer, de foto onder de prinses in de keuken met haar kokkin. Links: pri/nses Margriet bezig met bloemschikken. dwdSh 1» -- DEN HAAG Een studiecommissie zal de directeuren van plantsoendiensten in het gehele land aanschrijven om een in druk te krijgen van de invloed van aard gas op stadsbeplantingen. Er komen uit het hele land klachten over sterfte van bomen in steden. De commissie wil na gaan of dit verschijnsel is te wijten aan aardgas. Als dit zo is, wil zij onderzoe ken of dit ligt aan de giftigheid van het gas of aan de door het gas veroorzaak te uitdroging van de grond. In de studiecommissie hebben zitting ir. B. Vrijhof, voorzitter, ir. A. Raad, de heer G. Mostert, ir. G. Gaikhorst, dr. ir. H. W. J. Kempen, ir. J. L. Guldemond en ir. J. Scjippers. De studiecommissie wacht de antwoor den van de directeuren van de gemeen telijke plantsoenendiensten af voordat zij verdere stappen gaat ondernemen. Zij wil namelijk weten hoe groot de omvang van het verschijnsel is. De opdracht tot het onderzoek is verstrekt door de Nederland- ADVERTENTIE se Vereniging van hoofden van gemeente lijke beplantingen in samenwerking met de Vereniging van gasfabrikanten. DEVENTER, De gemeentelijke Ge neeskundige Dienst in Deventer zal een onderzoek instellen naar de verhoudings gewijs grote zuigelingensterfte in deze gemeente. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Ook de Eerste Kamer heeft gisteren in meerderheid haar ver trouwen uitgesproken in het politieke en financiële beleid van het kabinet-De Jong voor 1968. Woordvoerders van de rege ringspartijen gaven bij de algemene poli tieke beschouwingen uiting aan hun ver langen, deze ministersploeg ter wille van de politieke stabiliteit vier jaar lang onge hinderd in het zadel te houden. De debatten in de senaat betroffen gis teren vooral de partijhervorming. Dr Berghuis (A.R.) en mr. J. C. Bührmann (C.H.U.) spraken hun verlangen uit naar een christelijk-democratische samenwer king, welke zich in de Eerste Kamer zou kunnen manifesteren in het optreden van een gezamenlijke woordvoerder. De heer Van Lieshout (K.V.P.) sprak de hoop uit dat de op gang gekomen doü- tieke vernieuwing niet beperkt zal blijven tot de drie christelijke partijen. Maar mr. Van Thiel (V.V.D.) geloofde niet dat het politieke beeld bij de volgende verkiezin gen al te sterk veranderd zal zijn. De Eerste Kamer sprak gisteren voorts uitvoerig over de oorlog in Vietnam. Mr. Bührmann (Christ. Hist.) meende dat de Amerikaanse bombardementen de oorlog niet oplossen. Hij vond de prijs voor de ze oorlog aan beide kanten langzamerhand te hoog. Dr. Berghuis (A.R.) vond dat de V.S. het er op moeten wagen de bombar dementen te staken. De heer Van Lieshout (K.V.P.) achtte het niet juist alleen de V.S. voor de huidige situatie verantwoor delijk te stellen. De heer Van Pelt (P.S.P verlangde terugtrekking van de Ameri kaanse troepen, vrije verkiezingen en ver goeding van de aangerichte schade. Ir. Vos (P.v.d.A.) vroeg de regering in te gaan op het aanbod van de Griekse re gering, de gevangenen naar elk commu nistisch land te laten gaan dat zich daarvoor aandient. Ir. Vos wilde Tsjecho- slowakije en Roemenië waarmee ons land na de bezoeken van minister Luns goede relaties onderhoudt, voor dit doel inschakelen en met deze landen overeen komen dat de gevangenen, die naar het westen willen doorreizen, in Nederland zullen worden opgenomen. De Tweede Kamer is akkoord gegaan met financiële medewerking van Neder land aan de vijfjarenplannen voor Suri name en de Nederlandse Antillen. De plannen omvatten havenverbetering, aan leg van sluizen en stuwen, ontwikkeling van landbouwgrond en ontginning, stich ting van scholen en de bouw van een ge vangenis. Nederland zal daar 480 miljoen gulden aan bijdragen, 240 miljoen voor elk land. (Van onze correspondent) ZWOLLE. P.T.T.-ambtenaren van het postkantoor in Hengelo hebben be kend het briefgeheim te hebben geschon den. Zij openden gesloten stukken. Zij zijn vermoedelijk alleen nieuwsgierig ge weest. Naar tot nu toe is gebleken wordt niets vermist. De schending van het briefgeheim kwam aan het licht door klachten van ontvangers. Enkele dagen geleden stelde de opsporingsdienst van de P.T.T. in sa menwerking met de gemeentepolitie van Hengelo een onderzoek in dat leidde tot verdenking van genoemde tien beamb ten. Zij zullen gerechtelijk worden ver volgd. In afwachting daarvan zijn door de directeur-generaal van de posterijen dis ciplinaire maatregelen aangekondigd. Welke dat zijn is nog niet bekend. Op schending van het briefgeheim staat een gevangenisstraf van ten hoogste ander half jaar. ADVERTENTIE DEN HAAG. Minister mr. Beernink van Binnenlandse Zaken is van oordeel dat de gemeentewet de bevoegdheid aan burgemeesters geeft beatavonden in hun gemeenten te verbieden, indien de vrees bestaat, dat gehandeld zal worden in strijd met de zedelijkheid. De burgemeester van Ermelo heeft de toestemming geweigerd op grond van het feit dat de jeugd op beatavonden in strijd met het dansbesluit had gedanst. ADVERTENTIE VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA N.V. KERKSTR. 25, AMSTERDAM. TEL. 23 27 27 Tegels in kleerkasten. Wegens diefstal van 2000 trottoirtegels en 700 klinkers heeft de politie in Helmond proces-verbaal opgemaakt tegen zeventien bewoners uit die plaats. Ze wonen allen in de zelfde buurt waar een weg wordt her steld. Tal van mensen bleken achter hun woning een flink stuk met tegels te hebben geplaveid. Toen de politie met het onderzoek bezig was verborgen diverse bewoners de gestolen tegels op in kleerkasten en zelfs onder bedden. Negen maanden voor wegpiraat. De Am sterdamse rechtbank heeft een 30-jarige monteur uit Deventer, die een dodelijk verkeersongeluk veroorzaakte terwijl hij onder invloed van sterkedrank verkeer de, veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf en een rijverbod van drie jaar. Op de Middenweg in Amsterdam was hij met een snelheid van 85 km op een tegenligger ingereden. De 21-jarige bestuurder werd ernstig gewond en zijn 18-jarige passagiere kwam om het leven. De monteur was op 20 september naar Amsterdam gekomen voor de voetbal wedstrijd Ajax-Real Madrid. Voor hij naar het stadion ging had hij zeven gla zen bier gedronken. Ontvoering. Een jaar gevangenis is ge- eist tegen een 25-jarige stuurman uit Amsterdam wegens ontvoering van een 16-jarig meisje. Het tweetal hield zich een week schuil in grotten in Zuid- Limburg en leefde van gestolen levens middelen. Het keerde op een gestolen fiets naar Amsterdam terug. De stuur man, die getrouwd is en een kind heeft, hoorde voor de diefstallen nog eens drie maanden tegen zich eisen. Burgemeesters. Tot burgemeester van Rolde is benoemd de heer J. G. Borgesius, sinds september 1956 burge meester van Meeden. Hij is 48 jaar, Ned. hervormd en lid van de P.v.d.A. Tot burgemeester van Brammen is be noemd drs. H. Wielinga, sinds augustus 1959 burgemeester van Zaltbommel. Ook hij is Ned. hervormd en lid van de P.v.d.A. Hij is 56 jaar. Aan de heer L. Looij is wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd met ingang van 1 februari 1968 eer vol ontslag verleend als burgemeester van Alblasserdam. Hulp aan Portugal. De stichting „Mensen in Nood" in 's-Hertogenbosch heeft 5000,beschikbaar gesteld voor de leniging van de nood onder de getrof fenen van de waternoodramp in Portu gal en het gironummer 1111222 openge steld voor giften. Geëlektrocuteerd. In het Philips natuur kundig laboratorium in Eindhoven is de 26-jarige P. Rooseboom in aanraking gekomen met een onder spanning staan de leiding. Hij was op slag dood. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met een wijzi ging van de Wet op de Zeevisvaartdiplo- ma's 1935. Tot nu toe mochten vissers schepen beneden 50 bruto registerton va ren met een ongediplomeerde bemanning. Als gevolg daarvan werden visserssche pen gebouwd, welke net onder die grens bleven en daarbij toch zo veel mogelijk ruimte aan dek hadden. Die manier van bouwen, zo is gebleken, gaat ten koste van de stabiliteit en daarmee van de vei ligheid. GELEEN. Twee Geleense kinderen zijn, toen zij door een Ahob-beveiligde overweg opliepen, door een trein over reden. De jongetjes, de 9-jarige Harrie Geurts en de 10-jarige Johnnie de Koning kwamen om het leven. Het duurde uren eer de deerlijk verminkte lijkjes konden worden geïdentificeerd. Het ongeluk gebeurde op nauwelijks twintig meter van het station van Geleen. v Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: De Haagse Comedie met „Helder zien in het donker", twee eenakters van Peter Shaffer. Regie: Carl van der Plas. Donderdag, 20 u.: De Musical „De Stunt" naar ideeën van Guus Vleugel en Eric Herfst. Regie: John van de Rest. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Finale in Berlijn", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Anti Gang Brigade", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Amsterdam, stad zonder genade", 14 j. Van donderdag af 19 en 21.15 u.: „De naakte wereld", 18 .j Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „The War Wa gon", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Maroc Seven", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Mijn Prinses", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De vrouw en het moederschap", 18 j. Minerva, 20 u.: „The bridge on the river Kwai", 14 j. Rembrandt, 14 en 19.30 u.: „Dokter Zji- vago", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: ,,'s Nachts langs het strand", 18 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Tropische begeerte", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het tiende slachtoffer", 18 j. Van donderdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „Kopstand Madame", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondags 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks behalve maan dag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Stadsbibliotheek (ingang Prinsenhof): Expositie van handschriften, drukproeven en foto's van Jan Bernlef, Henk v. Kerk wijk en Dick Hillenius. Tot eind decem ber. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van werken van Agnes Rademakers. Da gelijks van 10-20 u. Op dinsdag gesloten. Tot en met 9 december. Hofje van Staats (Jansweg 39): Expo sitie van portretten en reisschetsen van Geertruid Verdenius-Meuringe Reijn- ders. Dagelijks van 9-17 u. Op zondag gesloten. Tot 15 december. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en maquette van Nederland met waterstan den en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9 tot 17 uur. Op zon- en feestdagen gesloten. Tot 20 december. Gemeentehuls Overveen (Bloemendaal- seweg 158): Jaarlijkse Kunstmarkt. Dage lijks van 14-17 uur. Tot 3 december. DIVERSEN Raadhuis Bloemendaal, donderdag, 19.30 u.: Gemeenteraadsvergadering. Raadhuis Heemstede, donderdag, 20 u.: Gemeenteraadsvergadering. Gerhardmulo (Raaks), donderdag, 20 u.: Lezing door de heer P. van Zalingen over „De betekenis van de cel in de mo derne wetenschap". WOENSDAG 29 NOVEMBER City, 20 uur: „Grafin Mariza". DONDERDAG 30 NOVEMBER City, 20 uur: „Terugkeer naar Peyton Place". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 29 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Naakt in de schijnwerper". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De blonde van Peking". Stadskantoor, Pres. Kennedyplein 1: Ex positie van wandkleden en keramiek, ge opend van 9-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. DONDERDAG 30 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.30 uur: „My fair Lady". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Monde Bizarro". Stadskantoor, Pres. Kennedyplein 1, Expositie wandkleden en keramiek, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-17.30 u. ADVERTENTIE De wetswijziging houdt in, dat voortaan met een ongediplomeerde bemanning mag worden gevaren op schepen tot 22,5 me ter lengte. Vissers die hun schip aan de nieuwe veiligheidsbeginselen willen aanpassen, kunnen daarvoor subsidie van het rijk krijgen. Het KNMI deelt mee: Het binnendringen van oceanische lucht ging gepaard met veel regen. De voorste begrenzing van de zachtere lucht is nu tot Polen doorgedrongen. Een zwak ke rug van hogeluchtdruk ten westen van de Britse eilanden trekt langzaam naar het oosten en zal een groot deel van het komende etmaal het weer in ons land bepalen. De buiigheid wordt minder en de kans op opklaringen neemt toe. Maar morgen kan een nieuwe storing, welke nu op het midden van de oceaan ligt, het weer opnieuw gaan beïnvloeden. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum- c temperaturen i X ,4 binnen- en buitenland •SS «i 65 65 Den Helder regenbui wnw 9 7 13 Ypenburg regenbui wnw 10 7 22 Vlissingen zw. bew. w 9 8 8 Eelde regenbui w 8 fi 12 De Bilt regenbui w 9 7 32 Twente regenbui w 6 6 19 Eindhoven zw. bew. wzw 7 7 18 Z.-Limburg regen wzw 7 6 18 Helsinki motsneeuw z -5 -7 0.2 Stockholm onbewolkt zo 2 2 0.2 Oslo geh. bew. no 2 0 3 Kopenhagen geh. bew. ozo 4 2 0 Aberdeen onbewolkt w 10 1 0 Londen zw. bew. w 12 5 1 Amsterdam zw. bew. w 9 7 15 Brussel zw. bew. wzw 8 6 9 Luxemburg regen wzw 4 4 8 Parijs licht bew. wzw 11 7 3 Bordeaux licht bew. wzw 12 8 2 Grenoble zw. bew. windst. 4 -0 0 Nice onbewolkt nnw 19 9 0 Berlijn regen zw 3 1 10 Frankfort zw. bew. zw 2 2 10 München licht bew. w 3 -1 1 Zürich zw. bew. wzw 1 0 0.3 Genève half bew. zzw 4 -0 0 Locarno onbewolkt windst. -2 0 Wenen zw. bew. zo 3 -5 6 Innsbruck licht bew. windst. 3 -4 0 Belgrado geh. bew. windst. 13 2 19 Rome zw. bew. ono 16 12 48 Barcelona zw. bew. windst. 16 9 0 Madrid onbewolkt n 12 4 0 Mallorca half bew. zzw 17 8 9 0 Lissabon onbewolkt n 17 0 Donderdag 30 novemb er Zon op 8.23 uur; onder 16.23 uur. Maan op 6.48 uur; onder 15.27 uur. Maanstanden Nieuwe maan Eerste kwartier Volle maan Laatste kwartier Nieuwe maan 1 december 17.10 uur. 8 december 18.57 uur. 17 december 0.21 uur. 24 december 11.48 uur. 31 december 4.38 uur. Hoog en laag water tn IJmuiden Woensdag 29 november Hoog watei 1.11 uur en 13.32 uur. Laag water 9.20 uur en 21.34 uur. Donderdag 30 november Hoog water 1.58 uur en 14.15 uur. Laag water 10.10 uur en 22.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort if 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. 1 RB Üjg vla-flip w; ij 1

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2