Waarnemers in Washington verwachten: Voor Vietnam harde aanpak op komst na McNamara's vertrek Droomschot Bemiddelen een moeilijke taak TURKIJE Brits bestuur over Aden ten einde commentaar op actuele zaken COGNAC JOSEPH GUY Amendementen op kernwapen ver d ra g Hulp in Portugal voor slachtoffers overstromingen Wereldbank maakt nominatie bekend Latijns Amerika kernwapenvrij Kindernamen voor internationale gerechtshof „Terreur is voor Vietcongstrijders het enige wapen" NAZI TERUG CYPRUS amm WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 G^c Verdrag aanvaard Minder aandacht Cambridge steunt Johnson HOORAPPARATEN N.V. BETER HOREN Sartre in vraaggesprek: (Van onze correspondent) CYPRUS/STOCKHOLM. Op Cyprus zijn sinds 1964 op verzoek van president Makarios ongeveer vijfduizend man V.N.-troepen gestatio neerd. Volgens de Londen-Zürich-overeenkomst, waarbij Cyprus on afhankelijk werd verklaard, mogen de Grieken een troepenmacht van negenhonderd en de Turken zeshonderd man op het eiland houden. Ge raamd wordt dat Griekenland in de loop der jaren dit aantal heeft ver meerderd met ruim tienduizend man. i$k«rtt}*r-oart tnena i -nA?' -v «ar v Het Is nog niet zeker of prof. dr. B. M. I. Delfgaauw, hoogleraar in de wijs begeerte, strafrechtelijk zal worden ver volgd wegens „belediging van een be vriend staatshoofd". De hoogleraar heeft tijdens een Viet- nam-bij eenkomst te Amsterdam verklaard dat president Johnson en zijn generaals inderdaad oorlogsmisdadigers zijn, ge meten naar de normen van de (niet meer bestaande) bijzondere tribunalen van Neurenberg en Tokio die Duitse en Japan se oorlogsmisdaden hebben berecht. Hij zei dit in verband met het optredende „Russell-tribunaal", dat eerst in Stock holm en nu weer in Kopenhagen zitting houdt om als een soort schaduw-tribunaal te oordelen over de Amerikaanse oorlogs methoden in Vietnam. Het is te begrijpen dat de Amsterdam se officier van justitie niet overijld in het krijt wenst te treden met deze hoog leraar, maar volledig zeker van zijn zaak wil zijn alvorens hij een vervolging in stelt. De uit dergelijke rechtzaken voort komende jurisprudentie zou wel eens een doorbraakje kunnen forceren van de tot dusver geldende opvattingen ten aanzien van „staatshoofden-beledigen", vooral wanneer voor het hekje niet een onvol wassen of ongeletterde verdachte staat, maar één die bijzonder goed thuis is in de problematiek en logica, waaruit de wetsverklaring is opgebouwd. Professor Delfgaauw zal zich niet zon der meer gewonnen geven. Hij heeft zich trouwens al bij voorbaat verdedigd in „De Groene" met een klinkend en slui tend betoog, dat een grote hap zou be tekenen voor iedere officier van justitie. Een des te grotere hap voor een officier van justitie die zich niet zozeer bekom mert om de beklagenswaardige Johnson, danwel om de vraag of in Nederland zo feilloos mogelijk recht gesproken wordt. Het beledigen van bevriende staatshoof den is een uitermate merkwaardig delict, niet omdat het beledigen zo moeilijk te constateren valt maar wel omdat de bij voeging „bevriende" allerlei onbeant woorde vragen doet rijzen. Gemakshalve zou men moeten aanvaar den dat alle staatshoofden ter wereld „be vriend" zijn, omdat van het tegendeel geen bewijs voorhanden is. Wanneer houdt een staatshoofd op „bevriend" te zijn? Men moet dan teruggaan tot een oorlogs situatie en komt dan terecht bij Adolf Hitler, die zijn uiterste best heeft gedaan te bewijzen dat hij niét bevriend met ons was. Sommigen denken dat het Sovjet- russische of Chinese staatshoofd vrijelijk beledigd mag worden, omdat zij per- ADVERTENTIE WSTItlERIE JOSEPH Cf* Les Minifies JARNAC - COGNAC PRODUIT DE FRANCE, GENèVE (AP) De V.S. en de Sovjet- Unie overwegen belangrijke amendemen ten op hun gemeenschappelijke ontwerp verdrag om een eind aan de verspreiding van kernwapens te maken. Volgens zegs lieden is het waarschijnlijk dat het ge wijzigde ontwerp binnen een paar dagen aan de ontwapeningsconferentie zal wor den voorgelegd. Het zou rekening houden met de voornaamste bezwaren tegen het oude ontwerp, namelijk: de ontwapenings verplichtingen van de kernmogendheden, vreedzame kernontploffingen en veilig heidsgaranties voor niet-nucleaire landen. soonlijk geen vriendschappelijke gevoe lens tegenover deze lieden koesteren. Maar dat geldt voor Johnson ook. Bewijsbaar vijandig tegenover ons land en ons volk staat geen enkel staatshoofd, althans niet officieel. Men kan juridisch de „vriendschap" of „vijandschap" ook niet afleiden uit het al of niet bestaan van vriendschapsverdragen, bondgenoot schappen of allianties. Normale diploma tieke betrekkingen zonder meer zouden als uitgangspunt kunnen dienen, maar die onderhoudt ons land met nagenoeg alle landen ter wereld. Toch is, volgens de Wet, het beledigen van een buitenlands staatshoofd niet strafbaar. Dat „bevriend" hoort er wel degelijk bij. Het is intussen niet te ver wachten dat professor Delfgaauw en de Amsterdamse justitie zich op dit netelige terrein zullen wagen, maar toch zou het interessant zijn wat meer jurisprudentie op dit punt voorradig te hebben, vooral omdat het uiten van bepaalde meningen over politieke of militaire gedragingen van andere landen behoort bij de vrijheid van meningsuiting, die de moderne mens nodig heeft om bij te dragen tot datgene waartoe het wereldburgerschap hem verplicht: een betere samenleving en een veiliger wereld. Dat beledigingen daar voor niet noodzakelijk zijn, spreekt van zelf, maar men moet toch de vrijheid heb ben tot scherp geformuleerde critiek op dingen, die men uit menselijke bewogen heid en naastenliefde openlijk wenst te veroordelen. VUVWWWXf\fVlAni\/Wl/WtAfWWIAnflfWWWVlfWWWWWVWl LISSABON (Reuter). In Portugal wordt op alle mogelijke manieren geld bijeengebracht voor daklozen en nabe staanden van slachtoffers van de over stromingsramp. Een inschrijvingsactie van een vooraan staand dagblad in de hoofdstad heeft de eerste dag ruim 83.500 gulden opgebracht. Er bestaan plannen voor speciale theater voorstellingen en het bekende elftal Ben- fica heeft aangeboden een wedstrijd te spelen. Vele werknemers hebben toege zegd een deel van hun salaris te zullen afstaan. De kranten in de Portugese hoofdstad hebben diegenen veroordeeld die het ge rucht hadden verspreid over de dreigende ontploffing van een munitieopslagplaats in de buurt van Lissabon. Het bericht veroorzaakte paniek onder de bevolking van verscheidene buitenwijken van de hoofdstad. Volgens een van de dagbladen zijn in verband hiermee zestien mensen gearresteerd. Een andere krant schrijft dat mannen, die zich uitgaven voor functionarissen, bij de mensen aanklopten en hun de raad gaven ramen open te zetten en het huis te verlaten in verband met het ontplof fingsgevaar. De ruiten zouden dan niet door de luchtdruk worden vernield. Het was echter duidelijk de bedoeling zich het inbrekerswerk te besparen, aldus het blad. WASHINGTON (AP). De Wereldbank heeft gisteravond beves tigd dat minister van Defensie Robert S. McNamara is voorgedragen als president van de bank. Voor deze eer ste officiële bevestiging van de nomi natie had het Witte Huis al verklaard dat McNamara's vertrek geen wijzi ging van het oorlogsbeleid in Viet nam met zich mee zou brengen. Met Robert McNamara, aldus onze cor respondent in Washington, vertrekt een NEW YORK (Reuter) Met 79 tegen nul stemmen en 21 onthoudingen heeft de politieke commissie van de algemene vergadering der V.N. dinsdag het verdrag goedgekeurd om van Latijns Amerika een kernwapenvrije zone te maken. De V.S. en Groot-Brittannië stemden voor goed keuring, Frankrijk en de Sovjet-Unie ont hielden zich van stemming. Vele van de 21 landen die zich van stemming onthielden zouden dit hebben gedaan omdat zij bezwaar hebben tegen de bepaling van het verdrag op grond waarvan Guyana van deelneming wordt uitgesloten. Artikel 25 van het verdrag sluit elk land uit dat verwikkeld is in een geschil tussen een Latijns-Amerikaanse staat een land buiten het Amerikaanse continent. Guyana heeft een grensgeschil met Ve nezuela. Dit geschil ontstond toen Guyana nog een Britse kolonie was. Daarom mag Guyana het verdrag niet tekenen. PARIJS (AP). Mevrouw Mireille Le Goarnic is voornemens zich tot het inter nationale gerechtshof in Den Haag te wen den om de Franse regering te dwingen de namen van zes van haar kinderen offi cieel te erkennen. De kinderen heten Adraboran (11 jaar), Maiwen (10 jaar), Gwendal (9 jaar), Diwezah (7 jaar), Sklerijenn (6 jaar) en Brann (4 jaar), allemaal namen uit de Bretonse folklore. Officieel bestaat het zestal niet. Fran sen worden over het algemeen naar hei ligen genoemd en andere namen stuiten op verzet van de ambtenaren van de bur gerlijke stand. Erkenning van namen is van belang voor kinderbijslag, onderwijs en officiële registratie. Mevrouw Le Goarnic heeft eerst de plaatselijke gerechtshoven ingeschakeld en toen een beroep op president De Gaulle gedaan. Nu gaat ze het in Den Haag proberen. van de laatste invloedrijke figuren in de directe omgeving van president Johnson die vooral de laatste maanden herhaalde lijk om terughoudendheid vroeg in de Vietnamese oorlog. Een minister van De fensie bovendien, die het aandurfde om nog al eens in een conflictsituatie te ge raken met zijn chefs van staven, het mi litaire industriële complex, waarvoor president Eisenhower bij zijn afscheid waarschuwde, en die in de bewapenings wedloop met de Russen soms een afwach tende houding durfde aan te nemen. De gevolgen van het toch vrij verras sende besluit op dit moment zijn nog niet direct te overzien. Voor Vietnam betekent het in ieder geval een hardere lijn, waar aan het land en de wereld nu al maanden gewend zijn. Van meer belang is het of de opvolger van minister McNamara een zelfde strijdlustige carrière kan of wil ondernemen en of van hem eenzelfde te rughoudende invloed kan uitgaan als van minister McNamara, de laatste contact persoon van de huidige regering met de Kennedy-groep, de laatste mede-architect van de huidige politiek ,die volledig de ideeën uit het begin van de jaren zestig in het Witte Huis onderschreef en pro beerde uit te voeren zelfs in 1967. Vooral het laatste jaar werden de con flicten met de generaals groter. Men her innert de plotselinge komst van generaal Westmooreland naar Washington in de vroege zomer om de hand te schudden met minister McNamara en plechtig te verklaren dat er beslist geen verschil van mening bestond. Men herinnert de ver klaring aan de Congres-commissie waar in McNamara het effect van de bombar dementen op Noord-Vietnam duidelijk minder groot zag als de generaals en ver schillende afgevaardigden. En het is minister Rusk en niet de minister van Defensie die in alle staten en in het bui tenland de oorlog in Vietnam dag in dag uit verdedigt. Robert Strange McNamara wilde al veel eerder vertrekken maar president Johnson hield hem tegen. In de laatste maanden luistert de president echter niet langer met dezelfde aandacht naar zijn minister. Wat McNamara vertelde, werd onmiddellijk elders onderzocht. De con- BREMEN. (AFP). De 61-jarige rechter in ruste te Bremen, Paul W; heeft de droom van zijn leven gehad: hij heeft in de Westduitse nationale voetbalploeg gespeeld. Maar helaas brak Paul W. bij een mooie aanval op het vijandelijke doel zijn been en ontwaakte gillend van de pijn in zijn bed. De droom van zijn leven bleek werkelijk een droom te zijn en het ma gistrale schot dat hij had gelost was in werkelijkheid een enorme trap te gen een beddespijl geweest. CAMBRIDGE, (AP). De kiezers van de Amerikaanse stad Cambridge hebben zich in een referendum uitgesproken te gen terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam. Na de telling bleek dat 17.742 kiezers het beleid van president Johnson steunen en dat 11.348 kiezers de Amerikaanse troepen zouden willen terugtrekken. flicten met de militaire leiders van dit land werden door Johnson betreurd. Wie ook als opvolger wordt gekozen door de president, het is moeilijk te gelo ven dat op dit moment een kandidaat naar voren komt, die McNamara's opvat tingen geheel en al deelt. Vooral voor de oorlog in Vietnam zal zo mogelijk een nog hardere lijn worden gevolgd. Een feit waaraan men zo langzamerhand hier wel gewend raakt, maar waarbij vele waarnemers door het vertrek van McNa mara toch angstiger stil staan. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK in Wagenweg 124 - Haarlem - Tel. 14461 Schoterbosplein 19 - Haarlem-N. Telefoon 51088 De Amerikaanse soldaat Bobby Lee Pace (links), die een lid is van de Amerikaanse nazipartij, is uit Augs burg teruggestuurd naar de Ver enigde Staten. Als reden is opge geven dat zijn verblijf in West- Duitsland de Amerikaanse regering in verlegenheid zou hebben ge bracht. Pace was van plan een „bedevaart" te maken naar de ge boorteplaats van Hitier, Branau. Op de foto wordt hij op hei vliegveld door een legerfunctionaris opge vangen. ROSKILDE, (AP). De Franse schrij ver filosoof Jean Paul Sartre heeft in Roskilde de onpartijdigheid van het Rus sell-tribunaal verdedigd in een vraagge sprek met een Deense krant „Politiken". Sartre die optreedt als voorzitter van het tribunaal, zei dat hij niets liever wilde dan dat Amerikaanse functionarissen in Ros kilde zouden komen getuigen. „Maar ze willen niet komen, ondanks recente uit nodigingen." Sartre wilde de Amerikaanse misdaden niet vergelijken met die van-de Vietcong: „Voor een bevrijdingsleger is terreur iets volkomen aanvaardbaars. Het is vaak het enige wapen. De Amerikaanse oorlogsma chine heeft alle technische middelen die je kan bedenken om tegen de vijand te gebruiken. De Vietnamezen hebben er bijna geen." 1 'WVWWWVWWWWWWWWWWWvWWWWWVI>WWWIIIIVMWWWWWIfWWWWVWWIAAIWWWWWWIIWWWIIIIWWIWWWWWWWIAfllWWVWWAn^^ Bij een terugtrekking van Griekse troepen zal het eigenlijke kernpro bleem van de kwestie-Cyprus blijven bestaan. Dit probleem is niet alleen het klimaat van onverdraagzaamheid tussen de Griekse en Turkse Cyprio ten, maar ook een diepgaand verschil van mening tussen de Grieken onder ling over de toekomst van het eiland als onafhankelijke staat of als onder deel van Griekenland. De Turkse bevolking, die zich ver in de minderheid bevindt, wenst een deling van het eiland in een Grieks en een Turks gebied. Op het ogenblik leven de meesten hunner in door hun eigen troepen bewaakte enclaves, die militair niet zijn opgewassen tegen de beter georganiseerde Griekse strijd krachten. Dit is de reden waarom dr. Kutchuk, de vice-president die na zijn breuk met president Makarios uit de Cypriotische regering trad en nu van uit zijn woning in de Turkse wijk een voornamelijk symbolische functie als leider van de Turken uitoefent, dit weekeinde nog aandrong op een Turk se invasie van het eiland. Het Cypriotische probleem wordt verder bemoeilijkt doordat zowel Grie kenland als Turkije lid zijn van de NAVO, maar Cyprus niet, hoewel het eiland wel lid is van het Britse ge menebest en van de Verenigde Naties. Deze factor is, met de toenemende aanwezigheid van de Russische vloot in de Middellandse Zee, vermoedelijk uitgespeeld door de bemiddelaars in het huidige conflict tussen Athene en Ankara. Een verhitte situatie als die rond Cyprus vereist mannen, die 'kans zien de verbindingen in stand te houden. Vandaar de drie bemiddelaars, die er nu koortsachtig in de weer zijn. Dit geldt ook voor de situatie rond Israel, waar het van belang is, dat de Verenigde Naties er over een man be schikken, die een bekwaam onderhan delaar is. Zo'n man is de onlangs door Oe Thant benoemde prof. Jarring. In 1956 nam hij de leiding op zich van de Zweedse delegatie bij de Ver enigde Naties in New York, waar het hem zo goed beviel dat hij er zes jaar bleef, maar dan als ambassadeur. Hij staat bekend als een man met het ge duld van een engel, eindeloos luiste- terend naar vermeende of bestaande problemen, hetgeen hem tot een uit stekende bemiddelaar moet maken. Hij heeft indertijd al ervaring opge daan als bemiddelaar in het Kasjmir- conflict tussen India en Pakistan. Dit werd weliswaar geen volledig succes, maar dat was zijn schuld niet. Na Washington werd het Moskou, waarbij Jarring contacten legde met de twee wereldmachten, de VS en de Sovjet-Unie, die hem nu van pas zullen kunnen komen. In Moskou was hij overigens reeds eerder geweest tijdens de tweede wereldoorlog. Ondanks zijn 1000 km '4 - Gunnar Jarring diplomatieke onschendbaarheid werd hij toen gearresteerd door de Russi sche geheime dienst, die toen nog G.P.Oe heette. Hij is de enige Zweedse diplomaat die ooit uit Russische ge vangenschap is teruggekomen. Volgens zijn collega's dankte hij dat voorna melijk aan zijn bedrevenheid in het kaartspel en zijn goede vertelkunst. Hij werd zo populair bij de G.P.-Oe- adjuncten dat zij hem tot aan de Rus sische grens begeleidden toen hij werd vrijgelaten. Dat is, wat ambassadeur Jarring noemt geluk hebben als een Turk. Men mag hopen dat hij evenveel geluk heeft bij het vervullen van de zware taak, die hem nu op de schouders is gelegd. ADEN, (Reuter). Als vanmiddag de laatste Britse soldaat de loopplank is op gegaan van het transportschip dat hem naar Engeland terugbrengt zal een pe riode van 128 jaar Brits bestuur over Zuid-Arabië zijn afgesloten. De macht in de nieuwe onafhankelijke „Volksrepubliek Zuid-Jemen" komt dan in handen van het nationale bevrijdings front, dat de strijd om de hegemonie met de andere onafhankelijkheidsbeweging „Flosy" in zijn voordeel heeft beslecht. Aan de geboorte van de nieuwe staat is een tijdperk van bloedige strijd voor afgegaan. Nog in het afgelopen jaar vie len 398 doden onder de Arabische bevol king en 57 onder de in Aden gestationeer de Britse militairen. Elders in Zuid-Arabië verloren de Britten bij aanslagen en ge vechten 76 man. De nieuwe regering van de republiek zal naar alle waarschijnlijkheid worden gevormd door het nationale bevrijdings front en het is bijna zeker dat de leider van het front, Qahtan Mohammed Els- jaabi, president wordt. Broeken. De politie in Nice breekt zich het hoofd over een diefstal in een kle dingmagazijn, waarbij vijfhonderd pan talons zijn ontvreemd, maar de daarbij behorende jassen niet. Oorlogsmisdaden. In de afgelopen week zijn in Oostenrijk vier mannen gearres teerd die ervan worden verdacht be trokken te zijn geweest bij de moord op joden in het door de nazi's bezette Polen. Kennedy. In een opinie-onderzoek in de Verenigde Staten heeft 52 percent van de ondervraagden zich uitgesproken voor senator Robert Kennedy als demo cratisch kandidaat voor de presidents verkiezingen van volgend jaar tegen 32 percent voor president Johnson. Swing-wing. De Sovjet-Unie heeft een nieuw gevechtsvliegtuig met verstel bare vleugels ontwikkeld dat uitstekend geschikt is voor het soort oorlog dat heden ten dage wordt gevoerd, aldus de uitgever van „Jane's all the world's Aircraft". Mba overleden. President Leon Mba van Gabon is vandaag op 65-jarige leeftijd in Parijs overleden. President Mba, die al een jaar in Frankrijk een medische behandeling onderging, werd op weg naar de ambassade van Gabon onwel en overleed bij aankomst. Raketten. Het Pentagon heeft besloten voorrang te verlenen aan het onderzoek dat er op is gericht de Amerikaanse intercontinentale raketten onkwetsbaar te maken voor de Russische raketver dediging. Ongeluk. In Guanabacoa, niet ver van Havana, hebben 28 mensen de dood ge vonden bij een botsing tussen een bus en een trein. Bewegingsvrijheid. De Chinese autori teiten hebben de beperkingen opgeheven die aan het einde van augustus waren opgelegd aan de bewegingsvrijheid van de Britse diplomaten in Peking.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3