Antoniusziekenhuis is 40 jaar geleden opgericht S WISKER Sint Nicolaas schenkt - via de IJmond - complete speeltuin aan gehandicapte kinderen Op bezoek bij Willem Duys Begonnen in voormalige Tuchtschool Nieuw ziekenhuis in 1910 Rectificatie lets van U bij? Nieuw raadslid voor de Velsense K.V.P. WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 7 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het Antoniuszieken huis bestaat deze maand veertig jaar. Een respectabele leeftijd voor een ziekenhuis en het is begrijpelijk, dat hierbij stilgestaan en teruggekeken zal worden. Vooral ook omdat men tegelijkertijd begonnen is aan de rea lisering van een plan, dat zal leiden tot de algehele vernieuwing en ver jonging van dit ziekenhuis, dat tot in verre omtrek een goede bekendheid geniet. Inmiddels is een nieuwe ver- pleegsterschool gereedgekomen en deze zal tegelijk met de nieuwe per- DE MEERVAL soneelsgebouwen op vrijdag 15 de cember officieel worden geopend door burgemeester mr. J. C. Bühr- mann. De burgemeester zal die dag tevens mededelingen doen over de institutionele gezondheidszorg in Velsen. De oorlog Opbouw WASAUTOMATEN Zaterdag 2 december zal door een deputatie uit de IJmond de /on geveer honderddertig gehandicapte kinderen waaronder ruim twintig uit deze omgeving die in de paviljoens van de stichting „De Hey- graaf" bij Woudenberg zijn gehuisvest, als Sint Nicolaasgeschenk maar liefst een complete speeltuin worden aangeboden. Deze bestaat onder meer uit een grote glijbaan, één grote en vier kleine wippen, acht dub bele schommels en drie hobbelpaarden, welke attributen zodanig zijn aangepast dat hiervan door al deze kinderen gebruik kan worden ge maakt. Dit royale geschenk mag met recht als een verrassing uit Bever wijk en Velsen worden beschouwd, omdat de hiervoor benodigde gelden werden afgestaan door particulieren, de middenstand en het bedrijfs leven uit deze omgeving. Met de inzameling hiervan heeft de stichting „In Veilige Haven" zich belast, bestaande uit een aantal enthousiaste dames en heren, dat zich geregeld voor de belangen van de gehandi capte kinderen in „De Heygraaf" beijvert. Van de Velsense afdeling van deze stichting is wethouder H. de Boer ere-voorzitter. Verdere plannen Aan het begin van de heden avond te houden vergadering van de Velsense gemeenteraad zal voor de K.V.P. als nieuw raadslid de heer A. J. Kwakkenbos uit IJmui den worden geïnstalleerd. Hij is aangewezen als opvolger van drs. W. J. M. van Geffen, die wegens vertrek uit de gemeente voor het raadslidmaatschap heeft moeten bedanken. A. BEEKHUIS AUTOVERHUUR De Maria-Stichting in Haarlem zorgde voor het verplegend personeel. Twaalf re ligieuze zusters verschenen in Velsen. Zij waren van de Orde der Zusters Francis canessen, waarvan het Moederhuis in de Duitse plaats Paderborn heeft gestaan. In het eerste half jaar reeds kon men vaststellen, dat slechts de helft van de opgenomen patiënten rooms-katholiek was. Aanvankelijk is door sommigen ge vreesd, dat de eerwaarde zusters voor rang zouden verlenen aan geloofsgenoten, maar de praktijk heeft wel anders uit gewezen! ADVERTENTIE KONINGSTRAAT 4 - IJMUIDEN Alle maten AQUARIA - TROPISCHE VISSEN - PLANTEN enz. Alleen zaterdags. Dinsdagavond 7-9 uur voorlichting over inrichting, ziektebehandeling enz. Specialiteit: HUISKAMERBARS PLANTENBAKKEN Vraag vrijblijvend offerte. Telefoon 02550 -1 24 64 Deze week: Neon Tetra ƒ2.- p.p. Cardinalen 4.- p.p. Voor 5 december: Aquarium met tafel, kap enz93.- 90 soorten tropische, vissen. Bij besteding van 5.- een Meerval ballpoint cadeau Vanaf heden ook 's avonds geopend. De huidige geneesheer-directeur dr. C. F. J. Lampe in gesprek met de religieuze zuster Bernarda over de viering van het veertigjarig be staan. De oprichting van het Antoniuszieken huis is bepaald niet zonder moeite ge schied. De eigenlijke initiatiefnemers er van zijn geweest de paters Capucijnen die in 1909 hun klooster en kerk in IJmui- den-Oost hadden gebouwd met aan het hoofd pater Ernestus. Deze pater en bur gemeester Rijkens die in 1920 zijn in trede deed in deze gemeente, hebben er uiteindelijke de definitieve aanzet toe ge geven. De plannen dateren reeds van 1912, maar het werd 1927 voor en aleer defi nitief kon worden begonnen in het geheel omgebouwde pand aan de Zeeweg, waar voordien in gevestigd was de Tuchtschool „Velsen-Noord". Bij de moeilijkheden welke er waren op verschillend gebied behoorde onder meer het niet te veronachtzamen feit, dat grote groepen in de gemeente Velsen met haar overwegend niet-katholieke be volking bezwaren hadden tegen een katholiek ziekenhuis in Velsen en tezelf dertijd de bevolking van het ovewegend katholieke Beverwijk bezwaar had tegen de oprichting van het niet-katholie ke ziekenhuis, dat een Rode Kruiszieken- huis moest worden en ook geworden is. Men kan zich thans in gemoede afvra gen waarom mei} toen niet de zo voor de hand liggende oplossing heeft gekozen. Overigens kan nu ook worden geconsta teerd, dat beide ziekenhuizen van het be gin af in een behoefte hebben voorzien en dat ook nu nog doen en zij tevens beide zonder moeite naast elkander konden en kunnen blijven bestaan. Op 30 november 1927 kon dan einde lijk het Antoniusziekenhuis worden ge opend. Dit had plaats in tegenwoordig heid van de burgemeesters van Velsen en Beverwijk. Op 1 september reeds was de polikliniek opengesteld. In de eerste maand meldden zich daar ruim honderd patiënten. Aanvankelijk was men uitge gaan van een ziekenhuis met 60 bedden, doch op aandringen van de gemeenteraad is dat aantal verdubbeld. Het bleek een verstandige vooruitziende blik te zijn ge weest van de Velser vroede vaderen, want men had deze capaciteit al spoedig echt nodig. De vroegere Tuchtschool „Velser- oord", waarin in het jaar 1927 het Antoniusziekenhuis werd gevestigd. Moeilijkheden zijn het Antonius zieken huis niet bespaard gebleven. Allereerst was er de start; daarna kwamen de der tiger jaren en toen de Duitse bezetting. Onderduikers werden er verbogen, alle vindingrijkheid was nodig om zoveel mo gelijk personen van de arbeidsinzet te hou den. Velen die in het ziekenhuis werkten of er aan verbonden waren hebben daar door moeilijkheden moeten ondervinden Sommige religieuze verpleegsters, die nog de Duitse nationaliteit bezaten werden op geroepen om dienst te doen bij de Duit se Wehrmacht in de lazaretten aan het front. Niet altijd is het gelukt een derge lijke oproep ingetrokken te krijgen. Ver scheidene van haar moesten weg, de mees ten zijn niet teruggekeerd. Met voldoening echter kon altijd worden geconstateerd, dat ondanks de Duitse nationaliteit, de zusters toch geweten hebben, aan welke kant zij moesten staan. Een zwarte dag was ook de vordering van een deel van het ziekenhuis door de Duitse Wehrmacht met een laconiek briefje van de Ortskommandant, die schreef „Die rechte Halfte des St. Anto nius Krankenhausses wird mit Wirkung vom 3. Januar 1944 beschlagnahmt. Der Ortskommandant!. Het heeft anderhalf jaar geduurd. Tot de bevrijding. Na de oorlog kwam de drukke tijd. Het ziekenhuis moest dringend worden uitge breid. Vernieuwing zou nog beter zijn, maar daar viel in die eerste na-oorlogse jaren niet aan te denken. Niettemin slaag de men er toch in, in het kader van de wederopbouw, telkens weer stukken aan het ziekenhuis „aan te breien". Thans echter worden er geen semi- permanente bijgebouwen meer gebouwd. Het nieuwe ziekenhuis moet er komen en met de verwezenlijking daarvan is nu reeds een begin gemaakt, zoals wij on langs reeds schreven met betrekking tot het Joseph-paviljoen en het Liduina-pa- viljoen. In april volgend jaar zal de bouw van het nieuwe ziekenhuis beginnen, het geen dan 3Vi jaar zal vergen. Tegelijk met de bouw breidde het per soneel zich eveneens uit,_ Thans telt men er 300 werknemers en werkneemsters. De medische staf groeide uit tot 17 specialis ten. Op twee na zijn deze specialisten full-time" aan het ziekenhuis verbon den. Tevens heeft men in het Antonius ziekenhuis drie internisten, drie chirurgen en twee vrouwenartsen. Met zeer grote dankbaarheid denkt de huidige staf van het jubilerende zieken huis aan de in 1960 overleden oud-genees- heer-directeur dr. R. P. van der Veld, die de moeilijke beginjaren gedragen heeft. De herdenking van het veertigjarig bestaan zal een sober karakter dragen. Door alle vernieuwingen en uitbreidingen is iedereen in het ziekenhuis overstelpt met werk. Intern echter zal men zij het bescheiden het feest vieren. Zoals wij in de aanhef al schreven zal burgemeester mr. J. C. Bührmann op 15 december bekend maken welke verande ringen op bestuurlijk gebied hun beslag hebben gekregen. Daarmede zal een nieuw elan worden gegeven aan de ont wikkeling van het Antoniusziekenhuis in de komende decennia.- ADVERTENTIE AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie Marktplein - IJmuiden - Telefoon 14262 1 MM| ;'L \AAAAAAA/VAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAIWAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/U\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/WWVAAAAA/VWWVAAAAAAAAAA'WVAAAAAAAA^AAAAAAA II ,In zekere zin heeft men vpor het verkrijgen van deze attributen niet over geluk te klagen gehad, want zij vormen gezamenlijk de complete in ventaris van een inmiddels opgeheven speeltuin in Assendelft. Het bestuur hiervan heeft dit aldus overbodig ge worden speelmateriaal daarop geheel kosteloos aan de stichting afgestaan. Vandaar dat men hier kon volstaan met het restaureren en aanpassen van de verschillende werktuigen, hetgeen gedeeltelijk door vrijwilligers werd verricht, ofschoon hier toch altijd nog een bedrag van ongeveer vierduizend gulden gemoeid is geweest. Doch in ieder geval werd op deze wijze een geschenk verkregen, waarmee ditmaal de traditionele Sint Nicolaaspakketjes ruimschoots worden overtroffen en waar de kinderen nog vele jaren ple zier aan kunnen beleven. Ook voor het vervoer naar Woudenberg van dit om- Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: autoped, hond, bankbiljet, con tactsleutels, muts, moersleutel, brom fietstas met rok en sleutels, kinder portemonnee met inhoud, étui met vijf sleutels, portemonnee met papie ren, hoofddoek, armbandje met naam plaatje, jongensvest, twee sleutels aan ring, vulpen, paar handschoenen, dameshorloge, veertien flessen bier, zakmes, oorbel met steentje, paar da meshandschoenen, zakje met drie brie ven, stropdas, ring met zes sleutels, snoer en stekker van gehoorapparaat, wandelwagen, tabakszak, want, parkiet, drie sleutels aan ring, tas met brom fietsgereedschap, drie nylonkousen, twee bankbiljetten, zonnebril-étui, kinder handschoen, pop, herenpolshorloge. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen wor den afgegeven. De personeelsvereniging van drukke rij-uitgeverij Vermande Zonen N.V. uit IJmuiden gaat vrijdag 15 decem ber met ongeveer honderd leden en introducés op bezoek bij Willem Duys in de Singer Concertzaal in Laren. Dit ter gelegenheid van een televisie-uit zending in de serie „Voor de vuist weg". vangrijke geschenk, heeft de firma Ne- lis geheel belangeloos een vrachtauto ter beschikking gesteld. Intussen beschouwt het bestuur van „In Veilige Haven" samengesteld door de heren J. Vreeling uit Bever wijk (adviserend arts), D. Zeur uit Amsterdam (voorzitter), Magielsen uit Bussum (secretaris), T. Schouten uit Velsen-Noord (penningmeester), Mevrouw A. W. Schouten-Van Rixel met een deel van de speeltuin, dat in haar tuin aan de Ladderbeekstraat is opgeslagen. met als propagandisten de dames A. W. Schouten-van Rixel en L. Zeur-van- Tol zijn taak nog lang niet als be ëindigd. Door diverse intensieve acties en collectes wist dit comité reeds ve le tienduizenden guldens voor „De Heygraaf" bij elkaar te brengen, met als resultaat een gestadige uitbreiding van het aantal paviljoens. Zo worden er thans weer drie nieuwe paviljoens bijgebouwd, hetgeen betekent dat na voltooiing hiervan driehonderdvijftig gehandicapte kinderen in „De Hey graaf" een medisch verzorgd onder dak kan worden geboden. Thans beijvert „In Veilige Haven" zich voor de bouw van een aangepast zwembad, waarvan de kosten op on geveer tweehonderdduizend gulden zijn begroot. Een belangrijk deel hier van is reeds door de directie van Hoogovens toegezegd, waarbij men de ontbrekende gelden hoopt aan te vul len met een collecte, welke van 10 tot en met 31 januari in Velsen zal wor den gehouden. Daarna wordt voor het zelfde doel nog een inzameling in Be verwijk georganiseerd. De heer Kwakkenbos werd 1 mei 1935 in Noorden (ZH) geboren als zesde kind van een metselaarsgezin, dat later tien kinderen zou tellen. De vader van het nieuwe raadslid over leed reeds omstreeks de tijd dat de heer Kwakkenbos juist de lagere school zou gaan verlaten en omdat er in die tijd nog geen sprake was van uitke ringen voor weduwen en wezen, voelde de jeugdige Kwakkenbos zich verplicht door middel van een ondergeschikte be trekking in de vleeswarenindustrie tot het onderhoud van het grote gezin bij te dragen. Ondanks deze geringe vooropleiding werd hem later tijdens de militaire dienst de gelegenheid geboden een cur sus voor onderofficier te volgen, welke door hem met succes werd beëindigd. Mede als gevolg daarvan kon de heer Kwakkenbos daarna een aanvang ma ken met een administratieve opleiding en verwierf hij zich vervolgens door zelfstudie enig inzicht in de economie. Wellicht mede gedreven door zijn jeugdervaringen, ging de belangstel ling van de heer Kwakkenbos voor een groot deel uit naar de vakbeweging, waar veel vrije tijd door hem aan werd besteed. Hij was inmiddels ook in dienst gekomen van Vroom en Dreesmann en bij de vestiging in 1962 van dit wa renhuis in Velsen werd de heer Kwak kenbos hier aangesteld als chef alge mene dienst. Onderwijl was het nieuwe raadslid tevens voorzitter geworden van de re gionaal werkende afdeling van de Ka tholieke Bond van Personeel in de Han del, waar in 1966 de functie van voor zitter van de afdeling Velsen van het Nederlands Katholiek Vakverbond aan werd toegevoegd. \AfWIAIUUWUUWMAAAfUWWWWlAAAMWtAAAAAAAAAAAMAAMUWWtllAAAAAAfMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAiUtAAIlAAAIWkAAAAAAMMAJWUIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMUUUUUUUUtM ADVERTENTIE Speciaalverhuur V.W. BUSJES, luxe en bestel, me* en zonder chauffeur. V.W. DE LUXE 1300 - TAUNUS 17 M - FORD COR TINA 1200 en 1300. TORRICELLISTRAAT 32 - IJMUIDEN - TEL. 10179 In het bericht onder de kop „Hoofd postkantoren IJmuiden en Beverwijk vrij dag-avond open" in onze krant van dins dag staat dat met ingang van vrijdag 1 december de hoofdpostkantoren van IJ muiden en Beverwijk ook 's avonds van acht tot half negen voor het publiek zijn opengesteld. De openstelling in de avond uren is alleen op vrijdagavonden en wel van zeven tot half negen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7