Volksrepubliek van Zuid-Jemen nieuwste onafhankelijke staat de individuele BIJ B.M.C. u II AA n TA II AC Oliemaatschappij houdt band Schadelijke uitlaatgassen met stikstof op spanning NIEUWS IN HET KORT II AA R ig^PJiggii Britten onderschatten het NLF Vlee sin voer uit Engeland verboden Migümm Verzamel volledige gegevens na botsing DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 19 Dreiging NLF JONGE JENEVER Haal Henkes in huis! Efficiënt H AARTAB AG is een individuele haarlotion - be stemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. HAARTABAG bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruit val, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met HAARTABAG geeft u het gewenste resultaat: gezond, levendig en glan zend haar. IIAARTABAC werkt verfrissend en opwekkend. De individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. IIAARTABAC in de doserende fla con vanaf f 3.95 MAURER WIRTZ STOLBERG LM RI1EINLAND De devaluatie van het Engelse pond heeft de produkten van de Britse auto-industrie in financieel opzicht toegankelijker gemaakt, hoewel reeds voor het bekend worden van deze devaluatie de Austin-modellen in Nederland goedkoper werden. Maar ook in technisch opzicht zal B.M.C. de grote „moeder' -industrie die onder meer de Austin-modellen vervaardigt in 1968 voor enige verrassingen zorgen. Modern Sportief MM (Van onze correspondent) LONDEN. Aden is nu de volks republiek van Zuid-Jemen. Meer dan een eeuw lang was Aden bunkersta tion en een schakel in de voor de Britse verbinding met India en het Verre Oosten onmisbare keten welke verder door Gibraltar, Malta en Suez werd gevormd. In twee wereldoor logen en ook nog daarna had Aden een belangrijke militaire betekenis. Het opgeven van Aden is de logische consequentie van het einde van de Britse imperiale rol en de verdwij ning van zijn bases op Malta en in Suez. Aden werd een overbodige luxe, die zowel financieel als politiek onhoudbaar was geworden. De Brit ten blijven nog vasthouden aan hun te versterken basis aan de Perzische Golf, maar zo goed als zeker zullen zij binnen tien jaar ook die opgeven. Oorspronkeliik was het de bedoeling begin januari Aden te verlaten doch de terroristische druk verhaastte het proces. Desondanks is men verheugd dat de ge bruikelijke chaos, kenmerkend voor het einde van een koloniaal regime, waar schijnlijk achterwege zal blijven. Het is uniek dat er in een land een Britse am bassade is geopend nog voor er een defi nitieve regering is gevormd. Groot-Brittannië had in Aden aan vankelijk op het verkeerde paard gewed, namelijk oo de tot voor kort nog be staande federale regering, welke ineen- plofte toen kortgeleden het Zuidarabi- sche leger zijn steun aan de regering op zegde. Dit. betekende echter dat de Brit ten met de terroristen in zee moesten gaan die hen op niets ontziende wijze hadden bestreden. Het viel in zoverre mee dat Flosy, het Nasser-gezinde front voor de bevrijding van Zuid-Jemen, door het N.L.F., het nationale bevrijdingsfront, voorlopig werd uitgeschakeld. De Britten moesten tot op het laatste ogenblik im proviseren. Het proces van de machts overdracht werd vergemakkelijkt doordat Nasser in Jemen bakzeil moest halen. Dit onthief Groot-Brittannië van de morele plicht om het gebied ook na de onaf hankelijkheid te blijven beschermen. Wel zijn de Britten van plan het Zuidarabi sche leger door middel van een militaire missie verder op te leiden. ging van het N.L.F. tegen Oman en de staten aan de Perzische Golf en tegen de Israëlische scheepvaart aan de zuidelijke flessehals van de Rode Zee lijkt het er op alsof het N.L.F. de Arabische socialis tische revolutie in het Midden-Oosten van Nasser tracht over te nemen. De naam van de nieuwe republiek sug gereert bovendien dat het N.L.F. zich op den duur ook met Jemen zelf zal gaan bezig houden. Britse financiële bijstand is voor het onafhankelijke Aden onont beerlijk, het touwtrekken hierover duurt nog voort. Groot-Brittannië had destijds onder geheel andere omstandigheden aan de federale regering een over drie jaar te verdelen bedrag van zestig miljoen pond sterling beloofd. Thans zit het met eigen financiële moeilijkheden en voelt het er weinig voor om eventuele avon turen van het N.L.F. te financieren. Het N.L.F. beschouwt het bedrag veel te laag en vindt de financiële bijdrage geen hulp maar een schadevergoeding voor meer dan een eeuw koloniaal beheer. Indien Nasser blijft weliswaar de grote man zijn portret wordt enthousiast rondge dragen maar de leiders hebben zich van hem gedistantieerd. Gezien de drei Groot-Brittannië niet over de brug komt bestaat het gevaar dat Aden onder Rus sische invloed geraakt. De Verenigde Sta ten, West-Duitsland en India hebben Aden ook economische hulp toegezegd. De bedreiging, geuit door een N.L.F.- woordvoerder, dat de nieuwe republiek de Israëlische scheepvaart in de Rode Zee zal stopzetten door plaatsing van artil leriebatterijen op het eiland Perim, wordt door de Israëlische regering niet al te ernstig genomen omdat het dreigement werd geuit toen de vertegenwoordiger op weg was naar Damascus om steun voor het N.L.F. in Syrië te zoeken. Bovendien is in de Straat van BaP-el-Mandeb het internationale vaarwater zeven mijl breed. Een blokkade zou alleen mogelijk zijn met medewerking van andere landen, welke bereid zouden moeten zijn hun schepen te laten identificeren en van de Franse autoriteiten in Djiboeti twee dingen die zeer onwaarschijnlijk worden geacht. ADVERTENTIE DEN HAAG. De minister van Land bouw en Visserij, ir. Lardinois, heeft in verband met het mond- en klauwzeer in Engeland met ingang van morgen de in voer van uit Engeland afkomstige slacht paarden, van levende en dode hazen en konijnen, en van hqoi en stro tijdelijk ver boden. Verduurzaamde hazen- en konij nenconserven in blik vallen niet onder dit invoerverbod. Adens lot is thans in de handen van de vijftien mannen die het opperbevel van het N.L.F. vormen, met als aanvoerders Qahtan as-Sjaabi, Seif Dhali en Feisal as-Sjaabi. Het N.L.F. is sinds 1959 in actie. De ge wapende worsteling begon met de Rad- fan-revolte vier jaar later, met als doel de Britten weg te jagen, en de traditio nele heersers ten val te brengen. Door zijn efficiënte organisatie en zijn greep op het arme achterland kwam het N.L.F. aan de macht. Het moest optornen tegen Flosy, dat werd gesteund door Nasser en het Afro-Aziatische blok in de Verenigde j Naties. In 1965 en 1966 probeerde Nasser te vergeefs beide organisaties, die ten dele dezelfde aanhangers telden, te laten fu sioneren. Later viel het N.L.F. bij hem in ongenade en kreeg Qahtan as-Sjaabi huisarrest in Cairo Dat het N.L.F. des ondanks won is uniek in de historie van het Arabische nationalisme. Het N.L.F. steunt vooral op de jonge intelligentsia, terwijl de meeste leiders van Flosy afkomstig zijn uit de welge stelde middengroepen. "Het N.L.F. kreeg vooral de overhand door toepassing van geweld, terwijl Flosy tot politieke metho den overging. Na de jeugd en de intellec tuelen, ook in het leger en onder de amb tenaren, te hebben geabsorbeerd slaagde het N.L.F. er in de arme boeren voor zich te winnen. De Britten hebben het N.L.F. onder schat en het zelfs nog in april van dit jaar beschreven als „een stelletje tuig". De talentvolle leiders komen in meerder heid van de universiteiten en hun grote voorbeeld is het F.L.N. in Algerije (van daar de naam). Zij kregen plaatselijk veel geld, maar ontvingen ook giften uit het buitenland, wellicht ook uit China. Het leiderschap is collectief en de namen van de meeste leden van het politieke opper commando zijn tot nu toe geheim ge houden. ÖSSESSi gay ratty >- iglTivin t ggy-3 5ÏSl l£ZZ •MUtlu ÏKESSV» V- •«.«...a u »ut .4 m- ;ttt' Dit maakte Pininfarina van het bekende model 1800. Een nieuwe Austin 3 liter met onder meer een niveau regeling in de hydrolastic vering. Een MG GT afgeleid van de MGB die met een drie liter zes cilinder motor een top heeft van 200 km per uur. Varianten op Austin/Morris mini modellen. Varianten op de 1100 en 1300 modellen. Het opmerkelijkste aan de activiteiten van B.M.C. is de grote aandacht die wordt besteed aan de uitwendige vorm van de wagens. Op de salon in Turijn baarde deze Engelse industrie en het ontwerphuis Pininfarina opzien door het bekende 1800 model van Austin in een zeer futuristisch jasje te exposeren. Zoals men dat van Pininfarina is ge wend een ontwerper die reeds 'bij zijn leven (hij is kortelings overleden) een stempel heeft gedrukt op het „gezicht" van de Europese auto-industrie bezit die nieuw ontworpen 1800 een carrosserie zonder hoeken, met een groot glasoppervlak en verschillende ontwerp- technisch eigenschappen die de veiligheid ten goede komen. Het is niet de bedoeling van B.M.C. dit model thans in produktie te nemen. Maar de fabriek houdt er rekening mee dat in de toekomst deze moderne 1800 kan dienen als basismodel voor een serieprodukt. In het voorjaar van 1968 zal wel de nieuwe drie liter van Austin op de Nederlandse wegen verschijnen. Hoewel het exterieur van deze wagen sterke herinneringen op roept aan het Balanzamodel, wijzen bepaalde details erop dat een moderne vormgeving niet wordt verwaarloosd: een brede grille met rechthoekige koplampen, smalle bumpers en veel glas waardoor het interieur ruim en licht aandoet. Is het uiterlijk van deze wagen een compromis tussen klassiek aandoende bouw en moderne vormgeving, in technisch opzicht kan hetzelfde worden gezegd. De drie liter, zes cilinder motor is in lengterichting opgesteld, de aandrijving heeft plaats via de achteras. Daarnaast bezit de wagen de bekende B.M.C. hydrolastic vering, waarbij achter een niveaureg'eling is toegepast, gevoed door de oliepomp. Zowel remmen (schijven vóór) als stuur zijn bekrachtigd. Opvallend is vooral het luxueuze interieur van deze wagen, waarin ruim gebruik is gemaakt van tapijten, houtafwerking en comfortabele banken. Op de voorbank is plaats voor drie personen, in het midden is een opklap bare armsteun aangebracht. De sportieve M.G.-typen hebben altijd veel populariteit genoten. Vanaf de eerste M.G., gebouwd in 1923 (in een Morris Garage in Oxford: vandaar M.G.) tot aan het nieuwste drie liter type dat volgend jaar op de markt komt, zijn er grote aantallen verkocht. Enige cijfers: de M.G. A steeg tot 100.000 eenheden, van de M.G. B GT, is de dagelijkse produktie thans tot 350 eenheden ge stegen. Nu kondigt B.M.C. een M.G. C aan met een top van 200 kilometer per uur. Een 2.912 kubieke centimeter motor (150 pk), zevenvoudig gelagerd, zal deze snelheid mo gelijk maken, waarbij binnen de 10 seconden vanaf stil stand een snelheid van 97 kilometer per uur wordt be reikt. Wat het uiterlijk betreft zal deze wager. nauwelijks afwijken van de voorgaande modellen. Het nieuws zit onder de motorkap, waarbij aangetekend dient te worden dat voor het eerst op een M.G.-model nu ook een Borg- Warner automatische bak kan worden gemonteerd. Tenslotte detailveranderingen in de mini-serie en an dere typen: grotere achterlichten, koelgaten voor de rem men in de wieldoppen, vergrote achterruit en technische verbeteringen op motorisch gebied. In de miniserie ver minderde men de pedaaldruk en werd onder meer de draaicirkel met ruim één meter teruggebracht. Nu bijna een jaar hebben de Nederlandse automo bilisten kennis kunnen maken met het gewijzigde ver- baliseringsbeleid, dat op 1 januari werd ingevoerd. Nog steeds blijken er misverstanden over dit beleid te bestaan. Politiemensen die bij een aanrijding wor den geroepen horen herhaalde malen de vraag of de verzekering wel uitbetaalt, als er geen officieel proces verbaal wordt opgemaakt. Dit is overigens een vraag uit vele. Meest voorkomend misverstand: de politie bemoeit zich niet meer met aanrijdingen waarbij de schade minder dan duizend gulden bedraagt. De politie is gehouden om uit te rukken naar iedere aanrijding die aan haar wordt meegedeeld. Alleen: er zullen minder processenverbaal worden opgemaakt, als de politie van mening is dat de aanrijding vrij onbedui dend is geweest. Er bestaan een aantal uitzonderingen op deze regel; de politie verbaliseert: Bij dood of lichamelijk letsel. Wanneer de schade tenminste duizend gulden is. Bij vermoeden van dronkenschap. Wanneer een van de betrokken automobilisten onverzekerd blijkt. Wanneer er sprake is van een ernstige verkeers- fout. Dit lijstje kan met nog enige uitzonderingen wor den uitgebreid, maar de voornaamste zijn wel op gesomd. Wat betreft het laatste punt: ernstige verkeers- fouten kunnen zijn het onjuist inhalen, technische gebreken aan het voertuig of het onvoorzichtig ope nen van portieren. De betrokken politieman beoor deelt van geval tot geval of er grond is voor het ver moeden dat er een ernstige verkeersfout is gemaakt. Nadelig bij deze nieuwe regeling is het feit, dat thans niet meer zo eenvoudig als vroeger de schade aan de onschuldige partij vergoed kan worden. De rechter kon vroeger een bepaalde vordering (mits deze aan een aantal voorwaarden voldeed) tegelijk met het vonnis toewijzen. Daarom is het nu voor de betrokken automobi listen uiterst belangrijk geworden om in de ge vallen waarin de politie geen procesverbaal opmaakt zelf de nodige en volledige gegevens te bemach tigen. Immers de verzekeringsmaatschappij werkt het snelst als haar de volledige inlichtingen worden toe gezonden. De ANWB heeft inmiddels een compleet boek werkje in de handel gebracht, waarin aanrijdings formulieren met doorslagen voorkomen en waartoe zelfs duimstok en krijt behoren. Wat doet u bij een aanrijding die door de politie niet wordt „gehonoreerd" met een procesverbaal? 1. Schrijf naam en adres tegenpartij op, plus zijn kentekennummer en zijn verzekeringsmaat schappij. 2. Probeer namen en adressen van getuigen te krij gen. (Probeer dit zo snel mogelijk na de aan rijding, de meeste omstanders willen zich eraan onttrekken). 3. Schat de schade en beschrijf de plaats en de om standigheden waaronder de aanrijding plaats had. 4. Maak een schets van de situatie. 5. Beken nooit schuld tegenover de andere partij. Assuradeuren hechten grote waarde aan een offi cieel procesverbaal, maar zij kunnen, als er een vol ledig particulier rapport wordt ingezonden, dit nooit als reden aanvoeren om schadevergoeding te wei geren. Hebt u klachten over de uitkering van het schadebedrag, dan kunt u zich wenden tot de Raad van Toezicht op het Schadeverzekeringsbedrijf, J. W. Frisolaan 3 in Den Haag. De drie liter Austin: wagen met modern allure. Vijf grote oliemaatschappijen zullen gezamenlijk met Mobil Oil en de Ford Motor Company een drie jaar du rend onderzoek instellen, om de schadelijke gassen van benzinevoertuigen tot een minimum te beperken. Dit onderzoek dat totaal 25 miljoen gulden gaat kosten behoort tot de grootste particuliere onderzoeken die ooit werden uitgevoerd. Het onderzoek richt zich in de eerste plaats op de verbrandings- en ontstekingssystemen van de motorvoertuigen en op een verbetering van de samen stelling van de brandstof. Het programma sluit aan op het onderzoek dat de ver schillende deelnemende maatschappijen op dit gebied reeds hebben verricht. Een Amerikaanse oliemaatschappij is begonnen met het testen van autobanden die met stikstof zijn gevuld. De maatschappij (Gulf) wil hiermee bewijzen dat de levens duur van de band wordt verlengd en dat bovendien de twintig percent zuurstof, die normaal aanwezig is in de lucht waarmee de autoband op spanning wordt gehouden, de hoofdoorzaak is van defecten en slijtage. Volgens de experts van deze maatschappij ontstaat hierdoor inwendige oxydatie. Bandenfabrikanten behandelen hun produkten met stoffen die deze oxydatie tegengaan, maar in de praktijk zouden deze anti-stoffen weinig uitwerking hebben. Stik stof, dat normaal 79 percent van de lucht uitmaakt, is een minder chemisch actief gas en onbrandbaar. Bij tests, waarbij banden vele miljoenen kilometers In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen 6.553 verkeersmisdrijven ter kennis van de politie. In het eerste kwartaal 1966 bedroeg dit cijfer 5.878. In 1.015 gevallen (eerste kwartaal verleden jaar: 784) was er sprake van dood of lichamelijk letsel door schuld. aflegden, is gebleken aldus deze Amerikaanse maat schappij dat de levensduur van een band die met stik stof op spanning is gebracht, vele malen langer is. Banden die met stikstof op spanning zijn gebracht wor den gemerkt met de woorden „tire-life". Aan de betrokken band wordt een drukkapje bevestigd, dat rood uitslaat wanneer de spanning beneden een be paalde waarde is gekomen. juuuuuiiuinnnnnnnnnm

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19