Russische coach Jakusjin: verrast door het moderne Nederlandse voetbal Mijn excuses dat ik te weinig spelers heb meegenomen Nederlands „nood-elftal" zorgde voor verdiende overwinning op Rusland FRIS SPELEND TEAM LEERDE: OOK ZONDER AJAX GOED VOETBAL DIT HAD HET HELE ELFTAL NIET VERWACHT „Voetbal van klasse 1 KESSLER VERRUKT VAN „ONS NEDERLANDS ELFTAL" Lof van Ramsey voor Nederlanders i 99 Belachelijk schieten, 2-1. Theo Reitsma Hans Romhouts Je krijgt bal nu zeker terug Theo Reitsma (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM. „Dit moet ik u zeggen: accepteer mijn verontschuldigingen voor het feit, dat ik zo weinig spelers heb meegenomen uit Rusland voor deze interland tegen de Nederlanders. Ik heb me volkomen verkeken op de kracht van uw voetbal". Dat waren de woorden, die de Russische coach Jakusjin vanonder zijn pet vandaan mompelde. „In de eerste helft wist ik niet wat ik zag. Gelukkig werden de Nederlandse spelers in de tweede helft moe en konden wij wat meer initiatief nemen. Mijn spelers hebben hun uiterste best gedaan, maar het lukte niet. Uw ploeg speelde modern, verrassend voetbal". Dat was dan dat Dat zei de voetbalcoach van de Unie van Socialistische Sovjet Republieken na de 3—1 nederlaag, die die Unie tegen Nederland leed. „Voor de wedstrijd tegen Engeland laten wij vijf spelers overkomen". Dat is wel nodig ook, want dit Russische team bleef onder het niveau, dat men naar de huidige internationale maatstaven moet aanleggen. De Russen speelden bfjna onbewogen geen protesten tegen de stralschop, geen gejuich bij de enige Sovjet-voltreffer En dat dan stond lijnrecht tegenover het spektakelstuk, dat de Nederlandse „noodformatie" de razend-enthousiaste toe schouwers bood. In geen jaren is er meer zo fris en vrolijk door een nationaal team gevoetbald. Voor de oud-aanvoerder van het Nederlands elftal, Bennie Muller, was er gisteren een plaatsje op de tribune. Henk Wery heeft hard raak ge schoten. Nederland leidt met 2—0. Achter Wery Pnhlplatz. Jansen, Van der Kuylen, Israel en Romeijn (v.l.n.r.) verlaten het veld. tevreden. _wwwwvvvvwvvv»vwvv«/\/vvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvwvvvv«~vviA/vvvvvvi/vvvvvvvvvvv»A«A/vvvv«#vvvi« (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. „De Russen? Tegengevallen? Zwak?" Kessler wilde er nauwe lijks van horen De bondscoach was uitermate tevreden met het Nederlands elftal („het is niet mijn elftal, het is ons elftal. Dit was het goeie publiek") en daaraan wilde hij niets afdoen. Vandaar een opmerking als: „Wij hebben er voor gezorgd, dat de tegenspelers zwak speelden. Wij speelden voetbal van, nou grote klasse wil ik niet zeggen, maar toch wel voetbal van klasse, vooral voor rust". En even later: „Ik geloof niet, dat wij in de stemming zijn om over negatieve punten te praten". De bondscoach was blij over het resultaat en over het spel. Hij was opgetogen geraakt over zijn plannen, die juist na zo'n wedstrijd als gisteren meer reeel zijn geworden. Kessler: ,Mijn gedachten gaan uit naar januari. Dan is de loting voor het wereldkampioenschap. Daar is de voorbereiding verder van afhankelijk. Naar aanleiding van deze wedstrijd geloof ik, dat we in februari al meteen moeten be ginnen met het tiainingsprogramma. En dan niet iedere woensdag een centrale training maar afwisselen met oefenwedstrijden. Dit elftal heeft oefenwedstrijden nodig om tot een eenheid te groeien". Met dit elftal bedoelde Kesslei de selectie- groep in zijn geheel Om dat te staven voerde hij aan: „Ik heb ook de vijf reserves naar het midden gestuurd na de wedstrijd. Zij hoorden hun deel te hebben van de ovatie Dat kwam hun toe". Maar tot die selectiegroep rekent Kessler eveneens De mysterieuze krachten waren weer eens. bedrijvig aan het werk. Het Nederlands elftal met zijn vijf debutanten tilde zich boven de lijn, waarop het „officiële landenteam an(jere oncjer de neus wrijven. Bijvoor- zich meestal beweegt. Zo werd het beeld, dat Moertar Choertislava, van wie ontbreken van de Aiacieden een men de indruk had dat hij een gezette „„„mUrlol vnalc Tok bet nu- politieke commissaris was, die men nood- extra-pepmiddel zoals ook net pu £edwongen had opgesteld) bijna een hele bliek aanvoelde. Het zweepte de sp^ wedstrijd heeft meegehinkt. Of bijvoor- Iers op met de kreet „Ajax-ha-ha-ha beeld, dat de Russen maar lijdzaam ble ven doorspelen met hetzelfde tactische pa troon, zonder zich aan te passen aan de omstandigheden. Omstandigheden zoals het snelle en gevarieerde voetbal van de Nederlanders. Maar genoeg over de Russen. Terecht was bondscoach Kessler zo blij als een Suurbier en zijn collega's, die zich te- kind, dat een prachtig overgangsrapport midden van dat hen honende publiek kan tonen. Terecht vielen de spelers el- bevonden, zullen zich erg vervelend kaar na afloop in de armen van pure IJ txr„_,+ J,™ „ToHc+riirt vreugde. Dit keer waren er geen gefluis- hebben gevoeld. Want deze wedstrijd ^erde verwijten van voorhoedespelers, dat leverde niet alleen een nederlaag op de achterhoede er niets aan gedaan had voor het rood-wit van de Russische of van verdedigers, dat de schutters hun armee, maar evenzeer voor het rood- schoolgeld maar eens moesten terughalen, wit van Ajax. Ongetwijfeld zal de verzetsactie tegen de KNVB aan en- AOfldcï SC/11 OOfil kele Ajacieden de plaats in het j-)e Nederlandse formatie was direct, Nederlands elftal gaan kosten. „Want zonder schroom, ten aanval getrokken. De deze interland heeft ons plotseling aanvalslinie diende zich onmiddellijk aan bij de voortreffelijke doelman Psjenitsjni- meuwe aanwinsten gebracht aldus kQJy Van der Kuylen_ Wery en Pahlplatz bondsbestuurslid Naud van d6r Ven. aan Werk gezet door de zich uitle- Dit Nederlands elftal te zien spelen was vende Moulijn (die niet de druk van de een prettige openbaring. Geen doodgepo- Ajacieden naast zich had) en de enorm lijst voetbal zoals de Ajax-Feijenoord- veel werk verzettende Wim Jansen scho- concentratie de laatste jaren bracht. Hier ten, dat het een lieve lust was Onder dit kregen nu ook de niet-Ajax- en niet-Feije- geweld kon een doelpunt met uitblijven, noord-spelers een echte, reële kans. Neem Dat eerste doelpunt werd geen echte een Van der Kuylen. In vroegere forma- mooie treffer. Na 22 minuten werd Mou- ties moest hij als vreemde eend in de lijn gevloerd door de gebundelde krachten bijt proberen zich een plaats in het oran- van Choertislava en Afomn Strafschop, je te veroveren. Dat was bijna onmoge- Merkwaardig om te zien, dat slechts een lijk omdat de Rotterdammers eerst en Rus en dan nog heel even .aarzelend, pro- de Amsterdammers later de Eindhovenaar testéerde Wery was de aangewezen man. lieten zwemmen. Nu-dan, in dit vreemde Koelbloedig schoot hij in 1-0. Nederlands elftal kreeg en greep hij zijn Vijf minuten later kwam er wel een grote kans. De Brabander speelde gewei- echt doelpunt. Een schoonheid. Moulijn dig deelde volop passes uit, demonstreer- zette voor Pahlplatz kopte door en Wery de zijn technische kwaliteiten en schoot J«eg de bal ineens en verschrikkelijk hard veel en gevaarlijk. Dit Nederlands elftal langs de Russische doelman 2-0. De Rus- was een eenheid. Wilde - onder aanvoe- sen hadden daar aanvallend (zeer scha ring van de hard werkende Eijkenbroek Hifi) mets tegenover gesteld. Pas na 33 elkaar door de moeilijkheden heenhei- minuten kreeg Van Beveren liet eerste pen. Het wilde ook aanvallen. Het was fhot te verwerken. Hij deed dat ver- gretig De Russen, die gemeend hadden trouwenwekkend. Toch zou hij twee mi- en passant even een overwinning te boe- nuten later wel moeten buigen. De debu- ken om dan verder op te stomen naar terende doelman sloeg de bal na een vrije Londen, werden compleet overdonderd. rap van Anstin met voldoende weg. Mas- lov kreeg nu de gelegenheid om raak te Daarna weer hielden de Russen hun hart Al snel zag coach Jakusjin in, dat hij vast en'n paar mannen met rode vlaggetjes een onbegrijpelijke fout had gemaakt. Zjjn op de tribunes (misschien C.P.N.-leden?) mankracht was te zwak. Hij had wel een stopten die vlaggetjes weg. Met kunst-, lanceringsinstallatie in de Sovjet-Unie wil- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Vijf debutanten in het Nederlands elftal. Allen verrast over het spel. Romeijn: „dit had het hele elftal niet verwacht." Pahlplatz: „Ik was niet zelfverzekerd. Het is toch wel heel wat anders dan in de club." Wery: Erg tevreden.'" Van Be- veren: „Het is nu echt wel goed ge gaan en daar ben ik erg blij mee." Warnas: „ik ben ontzettend veel in beweging geweest." En aanvoerder Eijkenbroek over de debutanten: „Zij dachten natuurlijk, wij moeten ons uiterste best doen. Zij dachten aan een volgende keer. Wat je dan krijgt zag je achter helemaal goed. Wij voelden elkaar goed aan. Rinus is van nature al iemand met een geweldige inzet. Nou dan krijg je er nog eens twee man bij, die er ook met een enorme inzet tegenaan gaan. Gewoon omdat ze wat extra's meebrengen. Zelf moet ik het ook van mijn inzet hebben. Als ik dat niet had, dan speelde ik nou in een derde klassertje. Want mijn techniek stelt natuurlijk niet veel voor." Doelman Jan van Beveren brak gisteravond tevreden de stilte, die Sparta rondom zijn persoon had ge schapen. „Ja,' alleen dat eerste doel punt. Ik raakte de bal net niet hele maal goed. De bal sprong weg en kwam juist bij een tegenstander te recht." Piet Romeijn leunde rustig tegen een muur toen hij probeerde na te gaan, wanneer hij voor het laatst een doel punt had gemaakt. „Dat is een tijd te rug. Bij Feijenoord nooit. Vroeger ruim zes jaar geledenbij SVV wel eens. Zo'n schot op doel is natuurlijk altijd een lucky." Over de stemming: De gedachten over een tournee naar Zuid-Amerika aan het eind van het voetbalseizoen, ter voorbereiding op het wereldkampioenschap voetbal 1970 in Mexico spelen Kessler nog steeds door het hoofd. Al is de critiek groot (Ajax) en kan het bondsbestuur maar moeilijk tot een beslissing komen, Kessler blijft vasthouden. „Ik sta volledig achter dit plan. Nog steeds. Met achttien a twintig spelers zou het zeer nuttig zijn". de Ajacieden. „Zij hebben natuurlijk kans om terug te komen. Maar iedere inter national moet wekelijks laten zien, dat hij het waard is om gekozen te worden". De bondscoach meende gisteren na afloop, dat „de tegenstander niet verwacht zal hebben, dat wij zo sterk zijn. Dat herleid ik uit de wedstrijd. Het eerste kwar tier hebben ze open gespeeld, maar later zijn ze echt verdedigend gaan spelen. Zij hebben vreemd opgekeken van onze speelsterkte". Vooral voor rust, dus een sterk Nederlands elftal. Maar in de tweede helft toch een duidelijke terugval. Kessler: „Voor rust is een permanent hoog tempo ge speeld. Dat heeft zich min of meer gewroken na rust. Maar na rust hebben we ook op balbezit gespeeld. Dat scheelde wel". Over de debutanten niets dan lof. Kessler: „Zij hebben het goed gedaan. Waarbij Ik wel wil opmerken, dat vooral een grote aanwinst is Henk Wery". Een aanwinst ook: „Van Beveren", maar daaraan onmiddellijk toegevoegd, De Zoete en anderen, zij hebben niet alleen het recht om veel wedstrijden te spelen, 'net is een nood zaak. Vandaar veel oefenwedstrijden tegen buitenlandse clubs. Met Borussia Mön- chen Gladbach heb ik al contacten gelegd". len telegraferen om alsjeblieft Voronin en zijn makkers naar Rotterdam over te schieten. Het is dan ook een belachelijke zaak, dat een coach met twaalf man (al leen een reserve-doelman gereed om in te vallen) naar het buitenland gaat. Het is ook een schande voor een land als de Sovjet-Unie, dat zo zit te kijken op glo rieuze sportprestaties, dat het zo'n uitzen ding verzorgt als ging het van de armen. Geen wonder, dat de heer Jakusjin zeer somber keek na afloop. Men zal hem bij terugkomst in Moskou zeker het een en ROTTERDAM. „De vooruitgang van het Nederlandse voetbal in de laatste ja ren is mij bijzonder opgevallen", aldus Alf Ramsey, coach van het Engelse voet balelftal, dat volgende week woensdag op Wembley als tegenstander van de Rus sen fungeert. „Het uithoudingsvermogen van dit jonge Nederlandse team verbaas de me zeer. Uitblinkers? Nee, namen noem ik niet", zei de zevenenvijftigja- rige Brit diplomatiek. Over het Russische spel was hij niet bijster enthousiast: „De Russen zijn mij erg tegengevallen. Ik re aliseer mij echter dat zij voor de volgen de week vele wijzigingen in het elftal zullen aanbrengen". Verwarring in het Nederlandse strafschopgebied. Warnas probeert vergeefs een Russisch schot te stui ten en Eijkenbroek zit op de grond, maar Van Beveren zal de bal stoppen. vliegwerk en nu en dan een forse weg versperring trachtte men Moulijn en zijn kornuiten de pas af te snijden. Dat lukte voorlopig ook wel. Van der Kuylen begon de tweede helft weer veelbelovend. Twee keer dwong hij Psjenitsjnikov tot een moeilijke redding. Daarna scheen de Nederlandse ploeg wat weg te zakken. Er werden drie beste kan sen gemist en het tempo daalde. De Rus sen drongen op, zonder echter echt ge vaarlijk te worden. Maar de opleving kwam in de 21ste minuut. Pahlplatz (die wat tegenviel, zoals evenmin Warnas een opmerkelijk debuut maakte) tikte de bal noodgedwongen terug op Romeijn.Er volg de een verschrikkelijk hard schot (waar van ook de Feijnoorders op de tribune ver bleekten) dat de Russische keeper te mach tig was, 3-1. Tegen het einde na een indrukwek kende save van Van Beveren en een knal van Pahlplatz tegen de kruising gin gen Moulijn en Jansen elkaar wat te veel opzoeken en werd balbezit de kreet. Het deed de flonkerende eerste helft wat ver bleken. Een eerste helft, die zeker drie en wellicht vier nieuwe spelers voor het „officiële" Nederlands elftal naar voren bracht: Van Beveren, Romeijn, Wery en Van der Kuylen. En dat geeft mannen als Nuninga en Swart te denken Het is een goed ding, dat er nu weer concurrentie is ontstaan. De Ajax-spelers hebben gedacht fijn op een wolkje door de voetbalhemel te drijven, onbekommerd. Zonder Ajax-spelers zou er geen fatsoen lijk Nederlands elftal op de been gebracht kunnen worden. De harde werkers van gis teren hebben anders bewezen. Ze hebben bovendien voor een fijn kijkspel gezorgd. „ach voor ons was het een thuiswed strijd". Voor Warnas was het ook een thuis wedstrijd. De Rotterdammer van oor sprong was voor geheel andere proble men geplaatst dan de laatste tijd bij z'n club gebruikelijk is. „Bij Go Ahead sta ik op een plaats waar je niet moe wordt. Maar hier loopje je naar. Voor al in het begin was dat toch wel een hele omschakeling". (Warnas is in zijn club ausputzer achter een toch al versterkte defensie; gisteravond links achter). De oud Feijenoorder vertolkte de meningen van allen toen hij zei: „de Russen zijn me toch wel tegengevallen. Hoeveel reële scoringskansen hebben ze nou eigenlijk gekregen? Toch vrij wel niet één?" Henk Wery had in niet onbelang rijke mate steun gehad aan het maken van het eerste en tweede doelpunt. Na rust leek hij een vergeten man. „In de tuieede helft moest ik op de buiten plaats blijven. Kessler wilde me iets minder belastenHet moest meer via Moulijn lopen, omdat die geroutineer- der is. Ik moest bij verrassing opdui ken. Dat is eigenlijk maar één keer goed gelukt." Tho Pahlplatz tobde ook na afloop nog met zijn zelfvertrouwen. „Dat tempo, dat ligt toch wel heel wat hoger dan in de vereniging of in Jong Oranje. In de vereniging sta ik trou wens meer linksbuiten. Daar krijg ik de ballen, hier moest ik ze zelf gaan ophalen. Dat is veel zwaarder. En ach in de vereniging hou je de bal eens bij je, hier geef je hem maar meteen af." Een man, die nog al eens met zijn zelfvertrouwen in moeilijkheden is ge komen, maar toch meer interlander varing heeft is Willy van der Kuylen. Gisteravond uitblinker. „Dat het lukte was het voornaamste. Wie de doel punten maakt geeft niet," was het com mentaar van de man, die met zijn kei harde schoten maar geen succes kon boeken. Over dat zelfvertrouwen. „Je bent nu zelfverzekerder. Als je een bal afgeeft dan weet je dat je de bal terugkrijgt. Daar was je met de Ajax- spelers nooit helemaal zeker van." Het klonk verontschuldigend, want ook met de Ajacieden meent Van der Kuy len eens tot goede combinaties te kun nen komen. De PSV-er schrijft overi gens een belangrijk deel van zijn goe de vorm nu toe aan het feit, dat hij minder speelt met het militaire elftal. „Nu nog hooguit één keer per week, vroeger wel zo'n vier keer. Dat was te gek." Ervaren man Coen Moulijn over de wedstrijd: „ik vind dat we voor rust goed hebben gespeeld. Ik dacht dat we na rust een beetje verkeerd hebben ge speeld. We gingen de bal te veel bren gen. Te veel lopen met de bal." Aanvoerder Eijkenbroek over het mysterie van de Russen: Nummer vier. De man, die al vroeg geblesseerd raak te, ChoertislavaDe man, die toch door bleef spelen. Eijkenbroek daarover: „die vier, volgens mij hadden ze hem uit de haven gehaald, Jan en ik pro beerden nog aan die negen te vragen wat ze met hem deden, maar die haal de alleen maar zijn schouders op."

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 29