Premier De Jong zweeg over partijvernieuwing Kleuteronderwijs niet duurder, maar kosteloos Koning Klant Bontmodehuis Agenda voor Haarlem en de IJmond Helmond stemt morgen en ARACHNE Algemene beschouwingen in senaat Optimisme over woningbouw ANOF vraagt Tweede Kamer: Grevelingen moet nationaal park worden Jongeman poogde mede-minnaar te vergiftigen ca. 375.000 eubelen Man verdacht van vergiftiging van echtgenote Kleuter omgekomen bij aanrijding Bonthoeden SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN Kamercommissie wil ontheffing van haar taak Morgen bewolkt Dat is een leuk St. Nicolaascadeau stola's cravattes bontmantels DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 immJ !- I; WmÏÏjL Studiedag ANWB NCRV IN 1966: U bent hl de meubeltoonzalen te duur uit Schip na aanvaring op de Maas gezonken Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Bijzondere scholen goedkoper dan openbare WEERRAPPORTEN Morgen gaat Helmond in ver band met grenswijzigingen ge meenteraadsverkiezingen houden. Het resultaat wordt met des te meer belangstelling tegemoetgezien, nu onderzoeken in opdracht van de KRO en de NCRV' sterke verschui vingen doen venvachten. Van D'66 wordt een grote vooruitgang ver wacht. De foto rechts geeft een beeld van de Helmondse verkie zingscampagne: een auto, volgeplakt met affiches van de splinterpartij „Jong Democratisch Centrum Hel mond". De foto onder toont de lijst trekker van D'66 in Helmond, de dierenarts H. Swinkels. - UTRECHT De Algemene Nederland >e Onderwijzers Federatie (ANOF), het overkoepelend orgaan van de drie grote onderwijzersorganisaties (80.000 leden) heeft in een adres aan de Tweede Kamer critiek geuit op de voorgestelde verhoging met 300 pet van het schoolgeld voor het kleuteronderwijs. De ANOF meent, dat dit onderwijs voor de gehele Nederlandse jeugd kosteloos behoort te zijn. Gevraagd wordt de verhoging te voorkomen. Voor kosten van de invoering van de Mammoetwet is volgend jaar een bedrag van 23 miljoen geraamd, waarvan 1 miljoen voor landbouwonderwijs. De ANOF vindt deze bedragen veel te laag De ANOF vindt het voorts „ontstel lend", dat de regering wèl plannen aan kondigt om de opleiding tot kleuterleid ster af te remmen, maar niet het voorne men heeft een einde te maken aan de veel te hoge klassebezetting (40 kleuters per leidster) bij het kleuteronderwijs. De ANOF vraagt de Kamerleden met klem de regering uit te nodigen op korte termijn met voorstellen tot verlaging van de leerlingenschaal bij het kleuteronder wijs te komen. Tenslotte meent de ANOF, dat de ar gumentatie betreffende de democratise ring van het onderwijs ook geldt voor het basisonderwijs, in het bijzonder voor de lagere klassen. Zij acht het daarom nood zakelijk, dat de invoering van de derde fase van de leerlingenschaalverlaging zo spoedig mogelijk gebeurt. In afwachting (Van onze correspondent) ROTTERDAM Van de Grevelingen moet na de sluiting van het Brou wershavense gat een nationaal park wor den gemaakt. Het recreatiegebied wordt 150.000 ha. groot, en een kwart miljoen mensen zou daar tegelijk vertier kunnen zoeken. Het inrichten van dit gebied kost 150 miljoen. Dat werd medegedeeld tijdens de re creatie-studiedag van de A.N.W.B. in Rotterdam. De Grevelingen wordt inge richt met grote kampterreinen, dorpjes voor zomerwoningen en een stuk of vijf tien jachthavens. Ook zijn er geprojec teerd een bos van 800 ha. en 1400 ha. na tuurgebied. De Grevelingen moet met autosnel wegen en met een spoorlijn via Zierikzee bereikbaar worden gemaakt. Voorts zou op Goeree, op Schouwen en op Walcheren een vliegveld moeten worden aangelegd. ADVERTENTIE daarvan dient naar het oordeel van de ANOF de toewijzing van boventallige on derwijzers volgens de Lager Onderwijs wet op ruime schaal te geschieden. (Van onze correspondent) LIESHOUTEen 24-jarige jongeman uit Veghel heeft bekend dat hij zijn mede minnaar heeft willen vergiftigen. Hij had op zondag 5 november vergif in het glas bier van een 23-jarige jongeman uit Lies hout gedaan, omdat deze laatste verkering met hetzelfde meisje als de verdachte wilde hebben. De jongeman uit Lieshout was voor het vergif in zijn glas gewaarschuwd en had niet van het bier gedronken. DEN HAAG. Minister-president De long is gistermiddag niet ingegaan op de opmerkingen over partijvernieuwing wel ke vrijwel alle sprekers bij de algemene politieke beschouwingen hadden gemaakt. Hjj zei alleen het niet eens te zjjn met dr. Berghuis (Anti-Revolutionairen), die meen de dat het een illusie was te verwachten dat nog tijdens deze zittingsperiode van het kabinet herziening van Grondwet en Kieswet zou kunnen worden verwezen I lijkt. De minister-president zei voorts dat de prognoses voor volgend jaar een daling van de werkloosheid te zien geven. Ook zal de werkgelegenheid in 1968 beter zijn gespreid. Hij was optimistisch over de particuliere bouw. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn reeds 32.000 particuliere huizen in aanbouw gekomen. Ook vóór '68 zijn de vooruitzichten gunstig. Mocht volgend jaar het richtaantal van 50.000 huizen niet worden gehaald, dan is het mogelijk tijdig op meer woningwet bouw over te schakelen. De regering staat volstrekt afwijzend te genover het plan-Leber, dat beoogt het vervoer op de Duitse autowegen te ver minderen en de spoorwegen te bevoorde len. Deze maatregel is uit economisch oogpunt niet doelmatig en op wezenlijke punten in strijd met de afspraken over de Europese vervoerspolitiek, aldus de pre W> 1 rt V M CV rt f. rl L rtrtf ♦- tl 1 1 tnl n J *in/\ J n I T7" li mier. Nederland heeft Duitsland reeds in r OOlUCHg SaiO-Ol kennis gesteld ven zijn ernstige bezwa ren tegen het plan. HILVERSUM De N.C.R.V. heeft het verslagjaar 1966 kunnen afsluiten met een j voordelig saldo van ƒ374.175. In het voor gaande jaar boekte zij een nadelig saldo van 769.474. Dit bedrag moest toen aan de reserve worden onttrokken. De betere uitkomst van 1966 is volgens het jaarver slag vooral te danken aan de contributie verhoging welke in dat jaar tot stand kwam. Bovendien wist de radio-omroep ondanks kostenverhogende factoren, voor wat be treft de algemene kosten rond f 279.000 i 1 beneden de uitgaven van 1965 te blijven. ADVERTENTIE U hebt dinsdagavond de T.V. uitzending Koning Klant gezien. Wij zijn daar erg blij mee Al jaren vechten wij tegen de véél te hoge prijzen in de meubeltoonzalen, waar U met een introductie terecht kunt, en die z.g. direkt aan de consument leveren met uitschakeling van de tussenhandel. U hebt 't nu zelf gezien Boot Meubelen verkoopt sedert 1849 meubelen en wij zijn erg blij met de TV-uitzending. Wij willen U graag onze prijzen laten zien, terwijl bij ons de klant inderdaad „koning" is Sedert 1849 TEL. 12047 'Gierstraat^ .52-54-56, HAARLEM (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdamse po litie heeft een 55-jarige dakbedekker aan gehouden, die ervan wordt verdacht ge poogd te hebben zijn 45-jarige echtgenote door vergiftiging met thallium om het leven te brengen. De vrouw wordt sinds 17 november verpleegd in een ziekenhuis. Haar toestand is ernstig. De politie was over de vergiftiging ingelicht. De ver dachte werd bij zijn vriendin gearres teerd. De verdachte kwam wekelijks bij zijn vrouw langs om geld te brengen. Onge veer tien dagen geleden zou hij bij een van die gelegenheden het vergif in haar koffie hebben gedaan. STEENBERGEN. Op de weg van Kruis land naar Steenbergen is de 3-jarige Cornelis van Tilburg uit Steenbergen door een auto aangereden. Het kind was op slag dood BLESDIJKE. In Blesdijke is de 46-jarige mevrouw L. Smale-Bos uit die plaats om het leven gekomen doordat zij door een personenauto werd aangereden. LEEUWARDEN. De 72-jarige mej. S. Vis ser in Leeuwarden is tijdens het over steken van een weg door een vracht auto overreden. Zij was op slag dood. UTRECHT. Op een niet beveiligde over weg tussn Sittard en Born is de bijrij der van een bestelauto, de 25-jarige J. v. de Wijer, om het leven gekomen. De auto botste tegen een goederentrein. De chauffeur is ernstig gewond. WELL Het 535 ton metende motor schip „Carolina" van schipper H. Wellens uit Maastricht is in de Maas bij het noordlimburgse plaatsje Well gezonken. De opvarenden wisten zich te redden. Het met mergel geladen schip maakte zeer snel water na een botsing met de 883 ton metende „Griseppe" van schipper J. Krie gels uit Grevenbicht. Dit laatste schip was uit de koers geraakt. Het werd slechts licht beschadigd. Minister Witteveen van Financiën bere kende het nadelige effect van de devalu atie van het pond sterling op de Neder landse betalingsbalans op enige honder den miljoen guldens. Hij meende dat de Britse maatregel noodzaakt tot een ver dere beperking van de loon- en andere kostenstijgingen. Devaluatie van de dollar waarop de Franse president aanstuurt, achtte hij volstrekt overbodig. De verho ging van de goudprijs als gevolg van de Franse politiek doet volgens de minister alleen maar een nieuw inflatiepotentieel ontstaan. De voorzitter van de Eerste Kamer, prof Mazure, deelde mee dat het Eerste Kamerlid mr. W. E. Siegmann (K.V.P.) heeft besloten per 1 december ontslag te nemen als Kamerlid in verband met zijn drukke wetenschappelijke arbeid. Dievénpaar. De Amsterdamse rechtbank heeft een 19-jarige Amsterdammer en zijn jonge echtgenote wegens diefstal veroordeeld. Hij kreeg een jaar gevan genisstraf en zij acht weken waarvan vijf voorwaardelijk. Zij stalen flessen melk, gouden sieraden, transistorra dio's en een draagbaar televisietoestel. De man had voorts twee keer binnen drie weken bij dezelfde juweliers 's 't Nachts met een steen een etalageruit vernield en een greep in de etalage gedaan. Wiskunde-Olympiade. De prijswinnaars van de zesde wiskunde-Olympiade zijn in het ministerie van Onderwijs en We tenschappen ontvangen. Zij kregen boe ken over wiskundige onderwerpen en een boekenbon. De op één na jongste deelnemer heeft de eerste prijs gekregen: de 16-jarige Andries Brouwer van het Chr. Lyceum Buitenveldert in Amster dam. Tweede werd de 17-jarige Steven Boonzajer Flaes van het Prot. Lyceum in Eindhoven, derde de 16-jarige Bernard Asselbergs van het Eerste Vrijz, Christe lijk Lyceum in Den Haag. «SP ADVERTENTIE in diverse modellen en bontsoorten Kort, en lang DICK BARTELS WAGENWEG 126 rood - HAARLEM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De algemene begro tingscommissie uit de Tweede Kamer wil van haar taak worden ontheven, omdat er in feite geen werk voor haar is. Zij moet de Kamer adviseren over voorstel len welke in de verschillende commissies zijn gedaan. Die voorstellen (23 amendementen en 7 moties) hebben echter op een enkele uitzondering na van de betrokken com missies een afwijzend advies meegekre gen, zodat aangenomen mag worden dat ze ook in de Kamer verworpen zullen worden. De algemene begrotingscommissie acht daarom een uitgebreide beraadslaging overbodig. Een voorstel van mr. Toxopeus om geen adviezen uit te brengen, werd aangenomen met negen tegen acht stem men. Er doet zich echter een complicatie voor. De tegenstemmers waren de afge vaardigden van P.v.d.A., K.V.P. en A.R, Die partijen hebben in de Kamer een meerderheid. Als de Kamer, politiek ge zien, net zo stemt als de begrotingscom missie, wordt het voorstel daar verwor pen. De commissie zal zich dan toch van die taak moeten kwijten. Het gevolg daar van kan weer zijn dat de Kamer dinsdag niet aan de openbare behandeling van de begrotingen zou kunnen beginnen. Maar het staat niet vast dat de Kamer net zoals de commissie zal stemmen. Het al of niet willen beraadsslagen over kans loze voorstellen hangt meer af van prak tische dan van politieke motieven. De stemmenverhouding in de begrotings commissie wijst daar trouwens op. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: de mu sical „De Stunt", naar ideeën van Guus Vleugel en Eric Herfst. Regie: John van de Rest. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Anti Gang Brigade", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Hartentroef in Tokio", 14 j. Vrijdag 23.30 u.: „Dollar met een gaatje", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Fotomodellen voor Marokko", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De vrouw en het moederschap", 18 j. Vrijdag 23.30 uur: De vrouw in het zand", 18 j. Minerva, 20 u.: „The bridge on the river Kwai", 14 j. Rembrandt, 14 en 19.30 u.: „Dokter Zji- vago", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Tropische begeerte", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Een maagd voor de prins", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondags 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Vishal (Grote Markt): Expositie van beeldhouwwerken, grafieken en schilde rijen van „De Groep". Dagelijks van 10-17 u. en op zondag van 13-17 u. Van 1 decem ber tot en met 7 januari. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks behalve maan dag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Stadsbibliotheek (ingang Prinsenhof): Expositie van handschriften, drukproeven en foto's van Jan Bernlef, Henk v. Kerk wijk en Dick Hillenius. Tot eind decem ber. Galerie-T (Bakenessergracht): Expositie van grafiek van Monpijn en beeldhouw werken van Leo de Vries. Dagelijks van 11-17 u. Op zondag van 13-17 u. Van 30 november tot 31 december. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van werken van Agnes Rademakers. Da gelijks van 10-20 u. Op dinsdag gesloten. Tot en met 9 december. Hofje van Staats (Jansweg 39): Expo sitie van portretten en reisschetsen van Geertruid Verdenius-Meuringe Reijn- ders. Dagelijks van 9-17 u. Op zondag gesloten. Tot 15 december. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en maquette van Nederland met waterstan den en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9 tot 17 uur. Op zon- en feestdagen gesloten. Tot 20 december. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaal- seweg 158): Jaarlijkse Kunstmarkt. Dage lijks van 14-17 uur. Tot 3 december. DIVERSEN Gerhardmulo (Raaks), vandaag 20 uur- Lezing door de heer P. van Zalinge over „De betekenis van de cel in de moderne wetenschap". Raadhuis Bloemendaal, vandaag 19.30 u.: gemeenteraadsvergadering. Raadhuis Heemstede, vandaag 20 uur: gemeenteraadsvergadering. Raadhuis Lisse, vrijdag 14 u.: gemeen teraadsvergadering. Concertgebouw, vrijdag 20 u.: concert door de Haarlemse Klavarskribo Accor deon Club. Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat) vrijdag 20 u.: „Hootenanny-avond". DONDERDAG 30 NOVEMBER City, 20 uur: „Terugkeer naar Peyton Place". VRIJDAG 1 DECEMBER City, 20 u.: „De terugkeer van de Zeven". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 20 u.: opening expositie werken van H. Ames, W. J. de Bie, Wim Bosman, Jacques Clay, Ruud Cornelis, Haije, Truus Menger en Arie Schouten. De expositie duurt tot en met 22 december en is dagelijks open van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 30 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.30 uur: „My fair Lady". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mondo Bizarro" Stadskantoor, Pres. Kennedyplein 1, Expositie wandkleden en keramiek, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-17.30 u. VRIJDAG 1 DECEMBER Kennemer Theater, 19.30 uur: „My fair lady". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mondo Bizarro". DEN HAAG. Uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek is gebleken dat in gemeenten, waar uitslui tend openbaar lager onderwijs gegeven wordt de materiële exploitatiekosten ge middeld 12 percent hoger zijn dan in ge meenten met openbaar en bijzonder on derwijs. 11nnnnnnnnn.... Het KNMI deelt mee: Een depressie, welke veel regen ver oorzaakte is over de Oostzee weggetrok ken. Achter de depressie kwam een rug van hoge luchtdruk tot ontwikkeling met flinke opklaringen. In de afgelopen nacht daalde de temperatuur in het mid den en zuidoosten van het land tot iets beneden het vriespunt. Hierbij vormde zich plaatselijk dichte mist. Tussen een krachtig gebied van hoge luchtdruk bij de Golf van Biscaye en een diepe de- pi essie bij IJsland dringt echter zachte en vochtige oceaanlucht over de Britse eilanden langzaam naar het oosten. Het laat zich aanzien dat de voorste begren- zing hiervan vrijdag ons land bereikt. Hierbij wordt veel bewolking verwacht, waaruit het opnieuw geruime tijd kan re genen. Maximum- en minimum- temperaturen binnen- en buitenland c g Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon licht bew. ono onbewolkt windst. onbewolkt zzw mist w onbiwolkt windst zw. bew. mist ono-iwolkt zw windst. windst. sneeuw geh. bew. zw. bew. licht bew. geh. bew geh. bew onbewolkt onbewolkt onbewolKt onbewolkt geh. bew. half bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. licht bew. onbewolkt geh. bew. sneeuw mist weerlicht licht bew. licht bew. zw. bew. onbewolkt ozo nnw windst. nw zw zw wzw zw windst. windst. nw n n wnw zzw windst. windst. nno o z w wnw o nw verand. nnw windst. -1 3 2 3 8 10 8 7 6 10 13 9 15 4 8 8 7 9 6 4 1 5 16 17 15 17 17 4 6 2 -1 4 5£ ES 1 0.5 0.2 6 9 9 -1 1 -0 2 1 3 0 1 2 0 7 2 8 4 1 1 -0 -1 -1 -2 2 11 8 3 11 9 0.9 5 0.3 2 0 0 4 4 4 4 5 24 0 0.5 3 0 2 2 0 0 1 14 5 0 0 0 0 Vrijdag 1 december Zon op 8.25 uur; onder 16.33 uur. Maan op 8.25 uur; onder 15.56 uur. Maanstanden Nieuwe maan Eerste kwartier Volle maan Laatste kwartier Nieuwe maan 1 december 17.10 uur. 8 december 18.57 uur. 17 december 0.21 uur. 24 december 11.48 uur. 31 december 4.38 uur. Hoog en laag water in (Jmuiden Donderdag 30 november Hoog water 1.58 uur en 14.15 uur. Laag water 10.10 uur en 22.22 uur. Vrijdag 1 december Hoog water 2.43 uur en 15.02 uur. Laag water 10.53 uur en 23.14 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. gouden armband Spekstraat 3 Haarlem tel 023-15745

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2