Gemeente Velsen heeft sluitende begroting Straatbelasting omhoog, gasprijs lager Voorzieningspeil zvordt niet aangetast Versnigingsnieuws uit de IJmond PRISMA7 Maximumstraf van drie jaar geëist tegen monteur G.Inia ■PRISMA, Kampeerterrein op Noorderstrand van IJmuiden Drie ongevallen in het verkeer Ongevallen door gladheid in Santpoort Beverwijker door gloeiend staal gewond Dodelijk ongeluk in Heemskerk Na 30 glazen bier achter het stuur Officier eist maand voor botsing met dodelijke afloop Benzinedamp in de Sparrestraat Vier weken geëist tegen timmerman uit Beverwijk Ha.. KINGC0RNBR00D mooie moderne modellen... een betrouwbaar merk! VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 (Van een onzer redacteuren) VELSEN. Donderdag zijn van het Velsense raadhuis uit de vele honderden kilo's aan lij vige documenten weer verzonden, waarmee de belanghebbenden op de hoogte worden gebracht met een jaar ambtelijke activiteiten: de ge meentebegroting voor 1968. De eindcijfers daar van zijn na het gebruikelijk wikken en wegen en met het afmeten der vele uiteenlopende be langen van een omvangrijke gemeentelijke huishouding tot stand gekomen, met als eind resultaat een sluitende begroting op een bedrag van f 49.447.762. Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat het peil van inkomsten en uitgaven nog steeds een forse stijging vertoont, zodat het begrotingstotaal sinds 1963, toen dit bijna f 26.000.000 bedroeg, zo ongeveer de verdubbe ling is genaderd. Toch meent het college van B. en W. erin te zijn geslaagd inkomsten en uitgaven met elkaar in evenwicht te brengen, zonder dat het voorzieningspeil hiervoor behoef de te worden aangetast. Wel bleek het nood zakelijk door herziening van de straatbelasting de inkomsten te verhogen, doch aan de andere kant kon weer tot een gedeeltelijke verlaging van de prijs van het aardgas worden besloten. Voorts heeft het college afgezien van de mo gelijkheid tot het aanvragen van een extra bij drage uit het gemeentefonds, omdat deze na melijk slechts wordt verstrekt in gevallen waar een gemeentebestuur alle inkomsten uitputtend heeft aangeboord, welke in de door de minister gegeven richtlijnen staan vermeld. Op deze wijze heeft men in Velsen het recht de riool belasting en de reinigingsrechten nog op te trekken tot respectievelijk f 100 en f 24 per aansluiting en per vuilnisemmer per jaar, ter wijl ook de personele belasting nog tot 200 op centen op de hoofdsom kan worden verhoogd. Velsen handhaaft deze cijfers voorlopig echter nog op respectievelijk f 30, f2 en .125 opcenten. Per inwoner 729,- V elsen-lmuiden Beverwijk Subsidiebeleid Politie en brandweer SIMCA1100 Parkeermeters Strandrecreatie STREGO F. J. DRIESSEN HERMAN MULDER 't SILVER STO E PK E kolexx,olie,gas? Een feest voor het weekend. (M14 cotfck (hteHA tfoA V 111111'III MEESTERBAKKER. Kort nieuws 1 zie on- Tegenover een verhoging van de straatbelasting met 5 percent, staat dus een verlaging van de aardgasprijs in tariefgroep 1, van 28 tot 26 cent per m3. Het college acht dit voorstel alleszins verantwoord, omdat de invoering van het aardgas een onmiskenbare stijging van het gasverbruik ten ge volge heeft gehad. Men verwacht dan ook voor 1968 in Velsen ruim twintig miljoen m3 aardgas te kunnen afzetten hetgeen gerekend naar de ver- brandingswaarde een verdubbeling betekent van de levering in 1966, toen met de ombouw werd begonnen. Deze prijsverlaging zal in het bij zonder de kleine verbruikers ten goede komen, die tot dusver van de in voering van het aardgas nauwelijks financieel voordeel hebben gekend. Uit deze begrotingscijfers kan verder worden afgeleid, dat door het gemeente bestuur per inwoner alweer honderd gul den meer zal moeten worden uitgegeven JrtOtJ 79 VRIJDAG 1 DECEMBER Zaal Petruskerk, Mercuriusstraat 56, 20 u.: Opening clubtentoonstelling Klein- diersportvereniging IJmond en Om streken. Cultureel Centrum, 20 u.: Jaarvergade ring Velser Gemeenschap. Stadsschouwburg, Velsen, 19.30 u.: „Arie Bombarie" door Onderwijzers toneelvereniging Kennemerland. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord: van 19 tot 21.15 u.; filiaal van de Gemeentebiblio theek en de r.-k. bibliotheek in Santpoort- Noord, gebouw „Spaarnberg", Wuste- laan 79: 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeek- weg 96, IJmuiden: 19 tot 21 u.; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 19 tot 21 u. ZATERDAG 2 DECEMBER Bibliotheken: De gemeentelijke open bare bibliotheek en leeszaal, de filialen in Velsen-Noord, Santpoort-Noord en Wil- lemsbeekweg in IJmuiden zijn geopend van 10 tot 12.30 u. Tentoonstelling van hoenders, konijnen, cavia's en sierduiven door Kleindier Sportvereniging „IJmond e.o.", in de Pe truskerk te IJmuiden. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 19-20 u.: huidverzorging en make-up voor tieners v. 12-17 jr.; 19-20 u.: potten bakken, beginnerscursus ,v. 12-17 jr. o.l.v. Otto Heuvelink; 20-22 u.: tafeltennis v. heren 17 jr. en ouder o.l.v. dhr. Visser. Het Groene Kruis, Kruisweg 100, 20- 22.30 u.: discotheek v. meisjes boven 17 jaar en jongens boven 18 jr. Hervormd Ver. Gebouw, Schans, 20 u.: verg.-Amateurfotogr. ver. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uur en 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever verwijk - Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, volw. 15-17.30 uur en 19-21 u.; jeugd: 15.30-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 u. en 19- 21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, volw.: 19-21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u.; Meerestein, Parmentierstr. 2, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u. jeugd: 15-17.30 u.; Wijk aan Zee. De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 u.; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruysdaelstr. la, jeugd: 15.30-17.30 uur. De Schans, 20 u.: Toneeluitvoering Gronings-Drentse vereniging „De Honds rug". Tentoonstelling van hoenders, konijnen, via's en sierduiven door Kleindier Sportvereniging „IJmond e.o.". Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 14-15 u.: kleuterclubje, kleuters v. 4-5 jr.; 9.30-12.30 u.: kinderoppas, leeftijd 3-5 jaar. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 10-13 u.: judogroepen; 13-14 u.: boksen. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 uur: tekenen en schilderen door het St Lucasgilde, o.l.v. de heer J. C. Heeck. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-10.15 u.; 10.45-12 u.; 12.30- 13.45 u. en 14.15-15.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Meerestein, Parmentier- straat 2: gesloten. Alle andere leeszalen zijn geopend van 10-12.30 uur. dan verleden jaar, toen elke burger de gemeente nog ongeveer 627 kostte. In 1968 zal dit 729 zijn, verdeeld als volgt: Algemeen beheer (waaronder kosten van bestuur en gemeentesecretarie): ƒ58 (vorig jaar ƒ49). Openbare veiligheid (waaronder politie, brandweer en verlichting): ƒ68 (v.j. ƒ60). Volksgezondheid (waaronder genees kundige dienst en schooltandverzorging) ƒ19 (ƒ17). Volkshuisvesting (waaronder bestrij ding van de woningnood en exploitatie en onderhoud van woningen): ƒ108 16370 Openbare werken (aanleg en onder houd van straten en parken, de reini gingsdienst, riolering, enzovoort): 68 (ƒ57). Onderwijs (waaronder cultureel werk, sport en jeugdwerk): ƒ212 (ƒ172). Overige uitgaven (zoals economische zaken, vreemdelingenverkeer en onvoor zien): ƒ82 (ƒ68). In de aanbiedingsbrief die deze begro ting zoals gebruikelijk vergezelt, wordt door het college ook het voornemen ken baar gemaakt op korte termijn met een aantal gesubsidieerde instellingen bespre kingen te voeren, teneinde te onderzoe ken op welke manier de stijging van de (Van onze correspondent) IJMUIDEN. Tussen de gemeentebe sturen van Beverwijk en Velsen worden onderhandelingen gevoerd over de ont sluiting van het Noorderstrand. Een en ander zal waarschijnlijk leiden tot een door de gemeente Beverwijk aan te leg gen kampeerterrein, dat zich gedeeltelijk op Velsens grondgebied bevindt. In dit overleg is inbegrepen een nieuwe weg naar dit strand, in aansluiting op de door Rijkswaterstaat aangelegde en dan ook opengestelde weg. Men meent hier zelf te mogen aannemen, dat een en ander reeds in 1968 tot resultaten zal leiden. IJMUIDEN. Op de Kennemerlaan ont stond donderdagmorgen een aanrijding toen naar de politie meedeelde een 50-jarige huisvrouw woonachtig in IJmui den met haar personenauto geen voor rang verleende aan de auto van een 34- jarige verzekeringsagent. De man klaag de over hoofdpijn en is voor onderzoek naar het Anloniusziekenhuis gebracht. Naderhand kon hij naar zijn woning te rugkeren. Omstreeks half twee 's middags ver leende een 58-jarige zeeman op zijn fiets geen voorrang aan de personenauto van een 35-jarige ambtenaar van het Stoom wezen in Oostzaan. De wielrijder liep een hoofdwond op en moest in het Antonius- ziekenhuis behandeld worden. Tegen zes uur donderdagmiddag ont stond op de Amsterdamseweg enige ver traging in het verkeer door een botsing. Een bestelauto, bestuurd door een 40-ja- rige chauffeur woonachtig in Amsterdam verliet daar de file waarin de auto reed en botste tegen de linker zijkant van een Franse personenauto. De bestelwagen kan telde en kwam frontaal tegen een andere personenauto. De ravage was groot. De Amsterdammer klaagde over pijn in de rug en is ook naar het IJmuider zieken huis vervoerd. toegekende bedragen in overeenstemming kan worden gebracht met de reële stij ging van de eigen, gemeentelijke uitga ven. Op deze wijze hoopt het college te kunnen vaststellen, of deze instellingen al dan niet zelf in staat zijn haar inkom sten te verhogen en door een eventueel grotere samenwerking tot een efficiënter beheer te geraken. Mocht hieruit worden geconcludeerd dat de door de raad ge troffen subsidieregeling moet worden ge wijzigd, dan zal het college dit door mid del van enige voorstellen kenbaar maken. Voorts is het college tot de overtuiging gekomen, dat een versnelde vervanging van de bij de politie aanwezige mobili- foonapparatuur noodzakelijk is geworden. Eveneens acht men het gewenst tot uit breiding van het wagenpark voor het po litiekorps over te gaan. Wat de brandweer betreft wordt ook de behoefte aan een nieuw dienstgebouw kenbaar gemaakt, omdat de thans ter be schikking staande ruimte voor garage, kantoor, slaapzaal en kantine, voor de huidige bezetting te krap is geworden. ADVERTENTIE Maak een proefrit bij: KENNEMER GARAGE Kennemerlaan 224 - 226 IJMUIDEN Telef. 02550 - 1 43 24 1 62 38 (Van een onzer erslaggevers) SANTPOORT De gladheid heeft don derdag in Santpoort twee verkeersonge vallen veroorzaakt. Allereerst op de spoorwegovergang in de Wüstelaan, waar een 54-jarige Haar lemse met haar bromfiets ten val kwam. Met een gebroken scheenbeen is zij door de Ongeval lendienst naar het Antonius- ziekenhuis overgebracht. Kort daarop gleed op de Santpoortse Dreef 'n personenauto door opvriezing van het wegdek naar iinks en beëindigde zijn rit tegen een lantaarnpaal. De bestuurder een 22-jarige monteur, woonachtig in IJ- muiden-Oost moest met een hersenschud ding een gebroken rechter arm en een gebroken rechter enkel naar het Antonius- ziekenhuis worden overgebracht. De gehavende auto was niet zijn eigen dom, doch het bezit van een ander, die de auto naar een garage had gebracht voor een doorsmeerbeurt. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Een 48-jarige Beverwij ker, werkzaam bij het spooronderhoud van Hoogovens IJmuiden, is met brand wonden aan voeten, benen en linkerhand opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis in zijn woonplaats. Terwijl hij nabij de oxystaalfabriek een wisselverwarming controleerde kwam een trein met vloeibaar staal langs. Er spatten staaldeeltjes uit een vorm, waar door hij werd getroffen. In hetzelfde stuk wordt door het college verder te kennen gegeven, dat zich met betrekking tot het ziekenhuisvraagstuk een voor alle partijen gunstige ontwikke ling voltrekt. Hierover worden nog nadere mededelingen in het vooruitzicht gesteld, in welke beschouwing dan tevens aandacht zal worden besteed aan de ver zorging van lichamelijk chronisch zieken en geestelijk gehandicapte bejaarden. In aansluiting hierop wordt ook door het college gesteld dat, gemeten naar lande lijke maatstaven, de situatie in Velsen op het gebied van recreatief en instructie- zwemmen gunstig kan worden genoemd. In het hoofdstuk „Openbare werken" wordt door het college voorts de verwach ting uitgesproken, dat het aanleggen van parkeerhavens door de gehele gemeente in ongeveer drie jaar zal zijn voltooid. Volgens B. en W. vormt het parkeren in Velsen over het algemeen nog geen pro bleem van ernstige aard, omdat ook in de winkelwijken meestal binnen twee honderd meter van de bestemming nog wel een plaats voor de auto kan worden gevonden. In verband met het steeds toenemend verkeer acht men het echter waarschijn lijk, dat na het gereedkomen van de in aanbouw zijnde winkels aan de Lange Nieuwstraat ten gerieve van kortparkeer- ders parkeermeters moeten worden ge plaatst. Nadat het college binnenkort definitie ve voorstellen over de bestemming van „Beeekesteyn" in het vooruitzicht heeft gesteld, wordt nog uitvoerig aandacht be steed aan de strandrecreatie. Men ver wacht namelijk dat Rijkswaterstaat na beëindiging van de werkzaamheden voor de verruiming van de havenmond, ook een aantal maatregelen ten dienste van de strandrecreatie zal treffen. Deze ge zonde ontwikkeling wenst het college zo veel mogelijk te bevorderen, onder meer door de winkels en strandpaviljoens met een kabei op het elektrisch net aan te sluiten. Bovendien worden met het gemeente bestuur van Beverwijk onderhandelingen gevoerd over de ontsluiting van het Noor derstrand. Een en ander zal waarschijn lijk leiden tot een door de gemeente Be verwijk aan te leggen kampeerterrein, dat zich gedeeltelijk op Velsens grond gebied bevindt. In dit overleg is inbegre pen een nieuwe weg naar het strand, in aansluiting op *e door Rijkswaterstaat aangelegde en dan ook opengestelde weg. meent in-Velsen te mogen aannamen at een en ander reeds in 11)68 tot resul taten zal Jeiden. ADVERTENTIE I i«,N a PRISMA IlijOU Brede band met gediamanteerde motieven 159.- b PRISMA bijöU Elegant model met zeer aparte wijzerplaat 149.- C HERENHORLOGE IN GOUD Een prachtig geschenk, reeds vanaf 185.- Uw Prisma horlogerzal u deze en andere modellen gaarne tonên *Alle Prisma's gratis verzekerd tegen verlies en diefstal Wijkerbaan 23 - Beverwijk-Meerestein - Telefoon 30900 5 zaken in Amsterdam Juweliers sinds 1776 Barteljorisstraat 1 - Haarlem - Telefoon 13131 Horloger - Juwelier Kampervest 51 - Telefoon 21101 - Haarlem Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 Haarlem (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Tegen een 36-jarige au to-monteur uit Beverwijk is donderdag zo als wij gisteren in een deel van onze oplage nog konden melden, een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid ge- eist. De offficier van justitie bij de Haar lemse rechtbank kwam hiermee tot de maximumstraf voor het veroorzaken van een dodelijk ongeluk. Op 11 september van dit jaar om 1 uur 's naehts reed de automonteur na het drinken van minstens dertig glazen bier met zijn auto op de weg van Castri- rura naar Beverwijk tegen een tegemoetko mende personenauto op. De beide wagens vlogen in brand. De 24-jarige verpleeg ster J. C. van Twisk uit Alkmaar, die in de aangereden wagen zat, kwam om het leven. De bestuurster, een 26-jarige zuster van het slachtoffer werd ernstig gewond. „Ik weet er niets meer van af, van de hele avond niet", verklaarde de monteur donderdag ter zitting. Een twintigjarige metaalbewerker uit Heemskerk werd als getuige gehoord. Deze jongeman en en kele vrienden hadden gezien hoe de ver dachte in Heemskerk zijn auto wilde stappen terwijl hij nauwelijks lopen kon na het vele drankgebruik. De metaalbe werker bood aan de monteur naar huis te brengen, maar dit werd afgeslagen. De monteur werd alleen maar kwaad en agressief. Hoewel de verdachte in verscheidene ca fés geweigerd werd lukte het hem nog wel op de weg van Heemskerk naar Cas- tricum in een café binnen te komen om daar iets te drinken. De metaalbewerker en zijn vrienden waren inmiddels ook die kant uitgekomen en zagen hoe de man weer in zijn auto, voor zestig gulden gekocht, stapte en met grote snelheid in de richting Beverwijk ging. De monteur botste eerst tegen een ben zinepomp op en reed verder zonder te stoppen. Daarna volgde het verschrikke lijke ongeluk. De metaalbewerker trok de 26-jarige vrouw uit de brandende auto maar zag geen kans meer haar zuster te bevrijden. De verdachte vluchtte uit zijn eveneens brandende wagen en rende een nabijgelegen wortelenveld in. Daar trof de politie hem om vijf uur 's morgens aan. Toen nog constateerde een arts dat de man, vier uur na het on geluk, dronken was. De bloedproef wees op dat moment een alcoholpromillage van 1.60 aan. Ter zitting bleek ook nog dat de uit België afkomstige en in Beverwijk wer kende verdachte zonder rijbewijs reed en niet verzekerd was. De raadsman, mr. dr. F. A. Bijvoet zag als oorzaak van het te veel drinken van zijn cliënt een maagoperatie die de verdachte gevoelloos zou maken voor te veel drank. Hij vroeg clementie. Uitspraak op 14 december om half tien 's morgens. ADVERTENTIE MAAR IN IEDER GEVAL kennemerlaan 150. telefoon 10745*. ijmuiden (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft don derdag tegen een 22-jarige röntgen-assi- stent uit Rotterdam één maand gevan genisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. De Rotterdam mer moest recht staan, omdat hij op 29 augustus een verkeersongeluk had veroorzaakt waarbij één man om het le ven kwam. De verdachte had met zijn auto op de kruising van de Bennebroekerweg en de Hoofdweg in Haarlemmermeer geen voorrang verleend aan een auto, welke op de Hoofdweg reed. De officier van justitie zei dat hij een hoge straf eiste, omdat er in de Haarlem mermeer een abnormaal hoog aantal ver keersdoden is te betreuren is. Hij hoop te dat van zware straffen een preventieve werking zou uitgaan. De raadsman van de verdachte zei, dat op de plaats, waar zijn cliënt het onge luk had gehad in korte tijd al tien ernsti ge ongelukken zijn gebeurd. Het aan tal ongelukken liep ter plaatse omhoog nadat er verkeersborden waren geplaatst Op een wegstuk van slechts vijftien meter, aldus de verdediger liggen twee wegen, waarop aan het verkeer voorrang moet worden verleend. Chauffeurs moe ten achter elkaar twee keer links, twee keer rechts en één keer links of rechts kijken. De rechtbank doet uitspraak op don derdag 14 december, 's ochtends om half tien. IJMUIDEN. Bij een aantal bewoners van de Sparrestraat ontstond donderdag in de vooravond enige ongerustheid als gevolg van een doordringende benzine lucht in de straat. Een door de gealar meerde brandweer ingesteld onderzoek wees uit, dat er geen gevaar te duchten was. Ten behoeve van garage Velserbeek was namelijk benzine getankt in de grote tank, waarvan de putdeksels zich in de Sparrestraat bevinden. Vermoedelijk als gevolg van de mist kan de benzinedamp niet snel wegtrekken, zodat zich een door- ringende lucht verspreidde. De brand weer kon hier niets tegen uitrichten. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Vier weken gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank donderdag tegen een twintigjarige timmerman uit Beverwijk geëist. Op 24 juli van dit jaar ging de verdachte in Heemskerk met zijn auto rijden terwijl hij onder invloed van alcoholhoudende drank zou verkeren. In zijn auto zaten enkele vrienden en vriendinnen. Op de Tolweg botste de ver dachte met zijn auto tegen een tuinhek en lantaarnpaal. Een meisje dat in de auto zat kreeg tengevolge van dit ongeluk een shock. De timmerman verklaarde dat hij werd ver blind door een tegenligger en te veel naar rechts was uitgeweken. Bij de bloedproef bleek het alcohol promillage van de verdachte 0.90 te zijn. Uitspraak op 14 december om half tien 's morgens. ADVERTENTIE ■winkel! Veroordelingen wegens narcoticabezit. De Amsterdamse rechtbank heeft vijf jon gemannen uit de hoofdstad, wegens het bezit van narcotica veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërende van acht tot vijf maandén, waarvan twee voor waardelijk, met aftrek van het voor arrest.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5