STRIJD IN NIGERIA BEWIJST: SPLIJTZWAM STAMMENHAAT ONDERMIJNT JONGE STATEN „AFRIKAANSE EENHEID" BLIJFT VOORALSNOG EEN VROME WENS WL ZATERDAG 2 DECEMBER 1967 Erbij 15 mÊKÊÊk MÊSÊÊÊm^m m WÈÈmm®1^ - •feü* 4*51 fe»"4HR"vISP i 1 iwr J! %w J&' m*m |g^ p mm-'" LfW- JMEftTCr 3- ^^$ÊiÊÈÈk a. Het vrijdagse gebed voor de gro te moskee van Kano. Duizenden Hausa's knielen in het warme stoj, maar de Ibo-jongen rechts op de voorgrond trekt er zich niets van aan. Hausa uit de noordelijke provincie. Kinderen van een door de Hausa's lang geleden overwonnen stam uit de noordelijke provincie. Bob Taderna Sporry -- .v. e- MJÜWS ■^M :>>\v\.\xK&.v; WAT REEDS LANG door insiders gevreesd werd: het uiteenvallen van nieuwe Afrikaanse staten, begint bittere werkelijkheid te worden. De breuk in Nigeria heeft geleid tot de totale scheiding tussen Ibo's, Yoru- ba's en Hausa's, waarbij we echter terdege in het oog moeten houden dat deze drie grote volken of stammen elkanders doodsvijanden zijn. Er is een oeroude strijd opgelaaid met een diepe haat die des te feller is om dat het in wezen niet gaat om alleen olie of hout of apenoten of cacao, maar omdat hier op grote schaal plaats vindt wat door heel Afrika op flakkert: de stammenoorlog in zijn meest verbeten vorm en dan nog met moderne wapenen. BLOEDIG en bloeddorstig, genade loos en van een wreedheid waarvan wij ons hier gelukkig geen voor stelling kunnen maken, is die strijd. Zelfs de moderne „keiharde" pers waagt het niet, haar lezers voor te zet ten wat hier wordt gepleegd aan fol teringen en verminkingen. Alleen een bericht van het Rode Kruis maakt er nu en dan voorzichtig melding van, zonder publikatie van de feiten. Men laat in Afrika namelijk zelden wat we zouden kunnen noemen „nette doden" achter. En op dit punt geven Ibo's, Yoruba's en Hausa's, zelfs al hebben ze een westerse opleiding gehad, elkaar niets toe. De republiek Biafra heeft zich dus afgescheiden van de rest van Nigeria, maar ook in het midden-westen van het land is het roerig. Vroeger waren de namen van Ibo's, Yoruba's en Hau sa's wereldnieuws voor zo ver dat toen bestond in verband met de sla vernij. Tegenwoordig is het vooral in verband met de olie. Het staat u vrij, uit te maken wat erger is. Maar al spreken we nu over al die oorlogen, wat weten we er eigenlijk van? Wat is nu precies Biafra? Wat en wie zijn die Ibo's, Yoruba's en Hausa's? WIE LANGER in Nigeria heeft ver toefd dan de doorsnee-reiziger, weet mee te praten over de kloven die ga pen tussen al die volken en stammen die samen de republiek Nigeria vor men, afgronden die even oud zijn als diep. Alleen een politieke constellatie wist die volken te bundelen tot één staat. En die staat hield daardoor meteen reeds de kiem van een uitein delijke splitsing in zich. Van de Nigeriaanse volken en stam men zijn de Hausa's, Ibo's en Yoruba's de voornaamste. Momenteel gaat de grote strijd weer tussen Ibo's en Hau sa's, terwijl de Yoruba's op de achter grond toekijken en tijdelijk! hun wonden likken na een verloren strijd. De inzet van deze strijd is de republiek Biafra die inderdaad volkenkundig be zien een onafhankelijk land kan zijn. Biafra bezit de olie; Biafra bezit kostbare houtsoorten; Biafra bezit heel goede grond; maar de noordelijke pro vincie van Nigeria, het stamland der Hausa's, is arm als Job. Geen wonder dus dat zij niets willen weten van een afscheiding, want dat zou 's lands eco nomie heel erg schaden. Maar ook geen wonder dat Biafra vrij wil, want ze voelen er niets voor, die noordelijke armoedzaaiers, die bovendien heers zuchtig en conservatief zijn, met hun rijkdom te onderhouden. HET DISSIDENTE Biafra heeft na genoeg de vorm van de oostelijke pro vincie gelegen rond de Nigerdelta. De naam Biafra is ontleend aan de Bocht van Biafra, die samen met de Bocht van Benin de Golf van Guinee vormt, vroeger beter bekend onder de naam Slavenkust of White Man's Tomb; het Graf der Blanken. In de Bocht van Biafra ligt een aantal eilandjes waar van Fernando Pó en Sao Tomé met hun cacao de voornaamste zijn. De naam Biafra is dus geen nieuw ver zinsel en kan logischerwijze door een jonge staat geclaimd worden. In dit Biafra zijn de Ibo's het voornaamste en best ontwikkelde volk Sinds een -euw zijn die Ibo's op merkwaardige wijze gaan rondzwerven met name door de noordelijke provincie en dan vooral naar Kano, de grote stad in het noor den en bovendien de aloude konings stad der Hausa's. En dat nu zint die laatsten allerminst! WE BEVONDEN ONS eens op een dansfeest in een dorp op een honderd kilometer van Kano. Het was toen nog heerlijk rustig in Nigeria, maar die rust bleef wel erg aan de opper vlakte. Op dat feest waren wij tweeën de enige blanken. Een jonge lbo had ons er heengebracht. Hij was ambte naar aan een der departementen. Of hij nog leeft, weten wij niet. Hij was jurist en uitermate intelligent, ging Europees gekleed, droeg het wereld statussymbool, de zonnebril, en uit heel zijn optreden bleek dat hij be schikte over een meer dan normale zelfbewustheid. De blikken die hij op zijn medefeestgangers wierp, spraken wat dat betreft boekdelen. Hij stelde ons voor aan andere goed- geklede jonge Ibo's, even zelfbewust als hij, leidde ons naar een bank en bestelde lauwe frisdrankjes en siga retten. We maakten ons allen op voor een plezierige avond. Het dansfeest verliep als al dergelijke feesten in Afrika. Naarmate de avond voort schreed, werd het dansen wilder dan met strikt fatsoen te rijmen viel. Maar het ging hier wel om heel wat diepere gronden dan bijvoorbeeld bij onze „hippies" gangbaar is. Zonder LSD, hasjisch of wat dan ook werd men zo „high" als maar mogelijk is, men raak te volkomen in trance. BIJ HET PUBLIEK waren twee par tijen te onderscheiden. De overweldi gende meerderheid bestond uit Hau sa's, te herkennen aan hun lange witte gewaden en hun karakteristieke, forse, donkere koppen. De Ibo's droegen shorts of lange broeken en keurige overhemden. Zij waren van een ander type en hadden smalle gezichten. Bo vendien waren alle aanwezige dans- dames Ibo's, want de Hausa-echtge- noot laat als goed moslem zijn vrouw volk niet in het openbaar optreden. Dat belette het manvolk echter niet om met menige wufte Ibo-dame ple zier te hebben! En toen ontplofte dat vrolijke feest ineens, binnen drie minuten tot één ontzaglijke vechtpartij. Houten banken vlogen door de lucht. Gillende Ibo- vrouwen rolden op de grond. Er werd met stokken, met losgetrokken latten en zelfs met gummiknuppels gezwaaid. Lange witte gewaden en kleurige sporthemden vlogen elkaar aan in een free for all dat ons ijlings de benen deed nemen. Het is héél onverstandig als blanke bij een stammenrel betrok ken te raken. Als de één of andere futiliteit al voldoende is om een rijke verzameling bebloede koppen en gebroken armen en benen te veroorzaken op een dans feest dat overigens de volgende dag in alle kranten totaal genegeerd werd dan kan men begrijpen wat er ge beurt als het echt ernst wordt, zoals nu in de strijd om de onafhankelijk heid van Biafra. Maar waarom staan Hausa's en Ibo's zo verbitterd tegen over elkaar? Om daar iets van te be grijpen, moeten we in het duister ver leden van Afrika duiken. WE BEGINNEN met de Ibo's. Dit is een volk waarvan het verleden niet is na te gaan. Het bestond uit drieënder- tig stammen, die de huidige oostelijke provincie bewoonden en nog bewonen. Ze spraken verschillende talen, hadden geen schrift en geen centrale organi satie. Ze leefden in onafhankelijke steden en dorpen, die onder het be stuur van een hoofdman stonden. Ze kenden een merkwaardige indeling in klassen naar leeftijd. De Ibo's werden als volk pas belangrijk na de Engelse bezetting van de Westkust, toen het vreedzaam werd in Nigeria. Daarvóór hadden ze te strijden tegen de veel krachtiger Yoruba's en de Beni's, die tijden van grote bloei hadden gekend. De prachtige en zeer vermaarde kunst van Benin spreekt hierover boekde len. Maar deze beschaving ging ten onder in een zee van bloed, waarbij mensenoffers en moordpartijen een omvang hadden als zelden mis schien nu weer! bereikt werd. De wat minder bloeddorstige Yoruba's slaagden erin zich te handhaven. Die Yoruba's zijn evenals de Ibo's in wezen een kustvolk. Ze zijn landbou wers en vissers e n negenennegentig percent van Nigeri's kostbare cacaocul tuur is in hun handen. Daarnaast be staan er, voor Afrika, zeer grote ste den, waarvan de universiteitsstad Iba- dan, met meer dan een miljoen inwo ners, de voornaamste is. Al deze ste den liggen in de westelijke provincie en verscheidene ervan hebben meer dan honderdduizend inwoners, wat men op het eerste oog niet zou zeggen. Zelfs Ibadan is vanuit de 'ucht bezien niet veel meer dan een roestige zee van golf ijzeren daken en het merendeel van de huizen kan men rustig als krot ten omschrijven. In tegenstelling tot de Ibo's kunnen de Yoruba's prat gaan op een groots verleden en op een schitterende cul tuur, nl. die van Ifé met de bijna klassieke bronzen portretkoppen. Vol gens de Yoruba's werd de aarde in Ifé geschapen. Zestien godenzonen wa ren de voorvaderen der Yorubakonin- gen, van wie er één in Ifé bleef om het rijk te besturen. De rest zwermde uit en stichtte eigen rijken. Deze ko ningen regeerden volgens een lang niet slecht systeem, maar van hun ou de koningschap is nog maar één spoor over: het kralen „kroontje" dat de stadshoofden mogen dragen. IBO's en Yoruba's hielden nimmer van elkaar, maar één ding bond hen samen in het verleden: de angst en de afkeer voor de slavernij, die bloeien de tak van industrie waarom de Bocht van Benin berucht was. Zij die het grootste aandeel hadden in het van gen van die slaven, waren de Hausa's en hier hebben we dan de verklaring voor de angst en de haat die alle West- af rikaanse volken zoals Ibo's, Yoru ba's, K'pellees, Guerzees en Fulani's koesteren tegenover de machtige Hau sa's uit het noorden. Langzamerhand begonnen de Ibo's in het politieke leven van hun land een belangrijke rol te spelen. Intelligent als ze waren zagen ze in dat de handel en studie hun toekomst lag en ze begon nen een grote zwerfdrang te ontwikke len. Tegenwoordig is hun invloed zo groot op de Hausa's na zijn ze het grootste volk van Nigeria dat deze laatsten hen als een bedreiging zijn gaan voelen, iets waarin ze waar schijnlijk geen ongelijk hebben als men afgaat op de walgelijke moordpartijen waaraan ook de hoogsten van het land ten offer vielen. Het jaar 1966 kenmerk te zich door grote onrust en verschil lende staatsgrepen. In januari kwam er een einde aan het burgerlijk be stuur en kregen de militairen de macht in handen. De federale premier plus die van de noordelijke en westelijke provincies werden afgeslacht. Die van het oosten en midden-westen werden gevangen gezet.'Een Ibogeneraal, Iron- sij werd staatshoofd. Alle politieke par tijen, maar ook alle stamverbonden werden voor drie jaar verboden. Una niem kwam het noorden hiertegen in opstand want men zag hierin een ty pische greep naar de macht van die „agressieve Ibo's". In mei werden er in het noorden honderden Ibo's op de wreedste wijze vermoord. Het was in derdaad wel opvallend: bijna alle hoofd officieren, hoofdambtenaren van open bare diensten en enkele niet-vermoor- de premiers waren „toevallig" alle maal Ibo's! In juli volgde een staatsgreep in de westelijke provincie, onder de Yoru ba's dus, die werd uitgevoerd met de hulp van de Hausa's, die tegen de ge hate Ibo'g wel wilden samengaan met een andere vijand. Generaal Ironsi werd in Ibadan gevangenomen en naar men aanneemt vermoord. Nu kwam een Hausa aan de beurt om een nieuwe re gering te vormen luitenant-kolonel Go- won. Hij liet een aantal gevangenen los en bood Nigeria de keuze tussen een viertal regeringsvormen: een federa tie met een sterk bestuur, een confe deratie, een federatie met een zwak bestuur of „iets helemaal nieuws", maar men hoorde niet wat! In septem ber barstte er in het noorden een nieu we moordgolf los en ditmaal verloren binnen enkele dagen vierduizend Ibo's het leven, mannen, vrouwen en kinde ren. Velen vluchtten naar het zuiden, naar men aanneemt minstens honderd duizend, wat wel bewijst hoezeer ze in het noorden gepenetreerd waren. HET OOSTEN ging nog verder. De Hausa Gowon werd beschouwd als een usurpator en dus als onwettig regeer der. Als represaille vermoordden de Ibo's een groot aantal Hausa's, terwijl er minstens tienduizend naar het noor den ontkwamen. Als klap op de vuur pijl kwam toen de gedachte aan afschei ding met het bericht dat een vlieg tuig met een Amerikaanse piloot! was neergestort in Kameroen met een vracht van zeven ton machinegeweren voor het huidige Biafra. In december legde Gowon een eed af dat hij iedere gedachte aan secessie en iedere poging daartoe zou onderdrukken. We weten nu in hoeverre hij daarin is geslaagd. De nieuwe staat Biafra is een feit ge worden en bovendien is er nu enorm tumult van de Yoruba's, die ook vrij willen. HET OUDE VOLK, de Hausa's, be schouwt zich als de aristocratie van Ni geria. Ze zijn zeer orthodoxe moslems- en koesteren de diepste minachting voor de grotendeels heidense Ibo's en Yoru ba's, die ze bovendien luiheid en om koopbaarheid verwijten De Hausa's bewonen een uitgestrekt gebied dat zich van Noord-Nigeria uitstrekt tot diep in Tsaad. Er zijn ruim zes miljoen Hau sa's en in tegenstelling tot de Ibo's vormen ze een zeer hechte eenheid met een eigen taal, schrift en geloof. Ze hebben dezelfde zeden en gebruiken en de traditie van de afstamming van één oervolk. De eerste Hausa's waren nog heide nen maar in de veertiende eeuw wer den ze tot de islam bekeerd door een delegatie geleerden uit Mali, een mach tig negerrijk in de bocht van de Niger, dat overigens niets van doen heeft met het huidige Mali. Het oude Mali heet nu Soedan, niet te verwarren met de Soedan bezuiden Egypte. In de zestiende eeuw ging een ander machtig negerrijk Songhai geheten, ten onder. Daarmee kwam de hele slaven handel in handen der Hausa's en dat legde hun geen windeieren. Steden als Katsina en Kano kwamen tot grote bloei dank zij de handel in „zwart ivoor". Maar op hun beurt zagen de Hausa's hun macht verkruimelen door de optrekkende Fulani's die zich ge leidelijk tussen de Hausa's hadden ge nesteld. Die Fulani's waren nog ferven ter moslems dan de Hausa's. Ze ont ketenden dus een „heilige oorlog" en wonnen hem ook. Zo ontstond er een machtig Fulani-rijk met Sokoto als hoofdstad en de slavenhandel als voor naamste middel van bestaan. Maar toen de Britten arriveerden in 1907 was het voor de Fulani's bekeken. De sla venjacht, werd kort en goed verboden en was bijna uitgeroeid toen Nigeria vrij werd. Momenteel beleeft deze af schuwelijke handel weer een bloeiend bestaan. BIJ DE KOMST der Britten bestonden er al geen echte Hausa-koninkrijken meer, wel enige machtige emiraten. Oorspronkelijk werden deze emiraten feodaal georganiseerd. Aan het hoofd stond de emir en een aantal edelen was eigenaar van bepaalde dorpen en ste den, waar zij belastingen inden De Hausa's waren en zijn nog steeds boe ren, veehouders en ambachtslieden die werkten met slaven, verkregen uit han del of als krijgsgevangenen. DAT EEN zo groot en machtig volk als de Hausa's er alles aan gelegen is een regering met sterke Ibo-elemen- ten te torpederen spreekt en in Afrika zeker voor zichzelf. Maar bij de oostelijke en westelijke provin cies vergeleken is de noordelijke Dro- vincie achter gebleven in ontwikke ling, wat f.k is toe te schrijven aan de zeer conservatieve levenshouding in de emiraten. De Ibo's hebben zich even als de Yoruba's wonderwel aange past aan de moderne samenleving. .Ze zijn zelfs zo lang het duurt el- kaars bondgenoten geworden in de bit tere strijd om de vrijheid. Of ze werkelijk vrij zullen blij ven zodat Nigeria uiteen ".al vallen in minstens drie, maar waarschijnlijk nog meer onafhankelijke staten, valt natuurlijk nog te bezien. Zolang .;r wa pens worden ingevoerd in Nigeria, aan welke partijen die ook worden gele verd, zal het daar moord en doodslag blijven en worden de tammenoorlogen gevoerd in naam van de alles blijkbaar heiligende vrijheid of wat daarvoor moet doorgaan. Hoe het zal aflopen kan se eenheid, zo broodnodig voor een sta biele menleving. is w»er -en Hnke stap achteruit ge.raan

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15