Voorstel tot verbod van kernwapens Promotie voor de man die Johnson redde Complicaties om Cyprus Zeg het met bloemen VS door het Russell-tribunaal 5 punten schuldig verklaard op „Japan, Philippijnen en Thailand med Film toonde gruwelen in Vietnam VS en Frankrijk in conflict over betalingsbalans „Geen grote wijzigingen in Franse militaire politiek" V.S. zijn tegen heropening van het Suezkanaal, zegt „Daily Express" Geen duidelijke afspiegelin| Minder ongelukken na instelling ademtest Egypte zegt drie Mirages te hebben neergeschoten Luxemburg stuurt Pool terug naar ons land Om Russische scheepvaart te blokkeren Teufel ontslagen uit voorarrest X 1 telegrammen ZATERDAG 2 DECEMBER 1967 Vance weer in Nicosia Sint heeft het gevonden. Een fijne plant, waar gever en ontvanger „groeiend" plezier van hebben Strijd tegen stof Voorlichtingsminister Georges Gorse: Lid handelsmissie van spionage verdacht O Plaatselijke belangen en plaatselijke personen hebben bij de Helmondse ge meenteraadsverkiezingen de vergelij kingsnorm voor eventuele landelijke ver houdingen wel danig scheef getrokken, al zijn de resultaten in enkele opzichten toch ook een graadmeter voor wat de partijen op landelijk niveau op dit mo ment te zien zouden hebben gegeven. De opmerkelijke winst van de C.P.N., die nog des te opmerkelijker werd door dat zij geen verlies van de P.v.d.A. met zich bracht, kan niet geheel verklaard worden uit plaatselijk onbehagen, al zal dat wel een bijdrage hebben geleverd. De landelijke belangstelling voor de com munisten is ongetwijfeld gestegen, niet alleen door de slechter wordende econo mische omstandigheden en de opeenvol gende bedrijfsrampen, maar ook door de verduidelijking van de positie der C.P.N. in het nationale patroon. De losmaking van buitenlandse meesters, de vrije op stelling tegenover de diverse soorten van communisme in de wereld, en tenslotte de constructieve houding van de commu nistische Kamerfractie (die blijkbaar in Helmond weerspiegelde in een construc tieve houding van het communistische gemeenteraadslid, geprezen door de voor man van de Helmondse P.v.d.A.) hebben onmiskenbaar een drempel voor de com munisten in de Nederlandse politiek ge sloopt. Overigens is de uitslag van Helmond voor landelijke conclusies wel bijzonder onbetrouwbaar. De tegenvaller voor D'66 is kenmerkend voor het optreden van een jonge, snel gegroeide partij in een milieu dat nu niet direct overvloeit van visie en begrip voor progressieve nationale ver anderingen, maar zich beweegt binnen enge grenzen van gemeentelijke proble men en provinciale gesteldheden. Dat een uitglijden van de heer Gruijters, de filo soof van de partij, meteen een belangrijk deel van de verwachte stemmen kostte, zou kenmerkend kunnen zijn voor de ta melijk primitieve maatstaven waarmee in Helmond politiek wordt bedreven en ge meten. Het lijkt zeer gevaarlijk uit deze uitslag te concluderen dat D'66 over zijn hoogte- wwwlnn(WWWWyMVV1r««...«.l«WI««IMIMIIII«IWIIWIIIAt IftltfWlAAWWWWMWWWAAAWtAWWWWWWWWWWi NEW YORK (Reuter-AFP) Tien lan den, waaronder de Sovjet-Unie en Egyp te, hebben vrijdag in de eerste politieke commissie van de Verenigde Naties aan gedrongen op een conventie waarin het gebruik van alle kernwapens wordt ver boden. De commissie heeft enige tijd geleden een door Rusland voorgestelde ontwerp- conventie in behandeling genomen waarin een beroep op de staten wordt gedaan zich te onthouden van het gebruik van kernwapens, van het dreigen ermee en van het aansporen van andere landen ze te gebruiken. Dit Russische voorstel is op tegenstand gestuit van verscheidene grote landen, waaronder de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk, die het irriëel en onpraktisch vonden. De tien landen, die hun voorstel in een ontwerp-resolutie ter tafel brachten, zijn behalve de twee genoemde Ethiopië, Irak, Mongolië, Nigeria, Roemenië, Soedan, Tsjechoslowakije en Joegoslavië. Men acht het zeker dat het voorstel maandag met een groot aantal onthoudingen zal worden aangenomen. punt heen is en „leegloopt". Het grote succes van de vreemdsoortige combinatie die zich „Gemeentebelangen" noemde, is trouwens een aanwijzing dat in Helmond ook zeer sterk op personen is gestemd, want het is geen geheim dat plaatselijk gevierde figuren zich in deze combinatie hebben verenigd. Voor de situatie in de Helmondse ge meenteraad, zoals die na deze verkiezin gen zal gaan functioneren, zal landelijk weinig of geen belangstelling meer be staan. Het heeft dan ook weinig zin de politieke verhoudingen in deze raad te commentariëren, temeer waar deze welis waar een verminderde K.V.P.-invloed maar een onverminderde katholieke do- minatie te zien geven, wat voor een ge meente als Helmond uiteraard onvermij delijk is. Het hangt van de verdere ontwikkelingen in katholiek-politieke kringen af, hoe de kaarten zullen komen te liggen op landelijk niveau als men eindelijk aan nationale verkiezingen toe is. KOPENHAGEN (DPA en AP). Op het Russell-tribunaal, dat in Ros- kilde bij Kopenhagen wordt gehou den, zijn de Verenigde Staten vrijdag op vijf punten schuldig verklaard. De Joegoslaaf Vladimir Dedijer verkon digde dat de Verenigde Staten schul dig zijn aan volkenmoord, gebruik van verboden wapens, mishandeling en doden van gevangenen, deportatie van burgers met gebruik van geweld, alsmede agressie tegen Laos en Cam bodja. De Franse schrijver-wijsgeer Jean-Paul Sartre voegde aan de uitspraak van het tribunaal toe dat de Amerikanen de Viet- /vwwvvwn/wvvvvwvvvuuvwvv'vvwwvuwvvvvwvywv Tot adjunct-directeur van de Ameri kaanse geheime dienst is vrijdag benoemd Rufus Youngblood, een voormalig lid van de presidentiële lijfwacht. Youngblood be schermde vice-president Johnson met zijn lichaam toen de aanslag op president Ken nedy werd gepleegd. Toen Johnson presi dent werd kreeg Youngblood een aanstel ling als hoofd van de afdeling Witte Huis bij de geheime dienst. NICOSIA (AP, AFP. Reuter). Het nieuws van het plotselinge vertrek van de Amerikaanse afgezant Cyrus Vance uit Athene naar Nicosia heeft vrijdag avond de Cyprische regeringsautoriteiten en de Amerikanen volkomen verrast. Waarnemers menen dat president Ma- karios van Cyprus op het laatste momept nog bezwaren tegen de regeling heeft ge uit of dat hij opheldering wenst omtrent bepaalde punten die direct verband hou den met het eiland. Volgens sommige diplomatieke bronnen is de oorzaak van de vertraging dat Cy prus pogingen doet om garanties te ver krijgen voor zijn soevereiniteit en on schendbaarheid van zijn gebied van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk, of van de Veiligheidsraad. Deze garanties zouden in de plaats moe ten komen van de militaire strijdkrach ten die onder de overeenkomst zouden vertrekken. V.N.-secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteravond besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de Verenig de Staten, Griekenland, Turkije en Cy prus over de kink, die op het laatste ogenblik in de kabel schijnt te zijn ge komen. Verwacht was dat Oe Thant gis teren de inhoud van de overeenkomst tussen Ankara, Athene en Nicosia be kend zou hebben gemaakt. In de Cyprische hoofdstad Nicosia zei men in gezaghebbende kringen dat de Cyprische regering vastbesloten is nooit de terugkeer tot de akkoorden van Zü- rich en Londen van 1960 te aanvaarden. Men meent dat de regeling van de crisis de binnenlandse moeilijkheden nog niet heeft opgelost. ADVERTENTIE If***/*.* fJr namezen doden omdat het Vietnamezen zijn en zich daarom aan volkenmoord hebben schuldig gemaakt. Japan, de Phi lippijnen en Thailand werden medeschul dig aan de „Amerikaanse agressie" ver klaard. De jury sprak zich over de meeste pun ten unaniem uit. Alleen over de Japanse Artilleristen vegen slof van hun ammunitie op de pantserwagen bij Dak To in een gevechtspauze. In het droge seizoen wordt al het materieel in Vietnam met een fijne rode stof overdekt, die steeds moet worden verwijderd. medeplichtigheid waren drie juryleden het niet met de meerderheid eens. Het tribunaal deelde voorts mede dat groeperingen in verscheidene landen om soortgelijke onderzoekingen van het tri bunaal naar vermeende oorlogsmisdaden in hun land hebben verzocht. Het tribu naai heeft echter besloten zich alleen op Vietnam te concentreren „zolang de oor log en de massamoord op het volk in Vietnam voortduren. Alle aspecten van deze oorlog zullen verder worden bestudeerd, zo werd ge zegd. Onder meer zullen beschuldigingen tegen West-Duitsland worden nagegaan. Het land zou enige gassen leveren die in Vietnam voortduren". Het tribunaal antwoordde bevestigend op de vraag of de Verenigde Staten „ge bruik maken van of experimenteren met wapens die bij het internationaale recht boden, in de Amerikaanse militaire hand zijn verboden". Er werd aan toegevoegd, dat sommige wapens zelfs worden ver boeken. Onder deze wapens werd ver staan: gassen, fragmentatiebommen, fos- forprodukten en plantengroei verwoes tende middelen. Vervolgens verklaarde het tribunaal dat de V.S. en hun geallieerden gevange nen „onmenselijk en rechteloos" behan delen door „verscheidene vormen van martelingen met elektriciteit, verdrin king, verbranding, slaan, schoppen en zweepslagen". Tevens werd een aanval gedaan op de door de Amerikanen ingestelde „vogel vrije gebieden waar de gehele bevolking als doel wordt gebruikt". Ook de „ge dwongen verhuizing van hele gemeen schappen" werd veroordeeld. ROSKILDE (AP) Even voordat het vonnis" werd uitgesproken heeft het Russel-tribunaal in Roskilde naar een film gekeken, die was samengesteld uit verscheidene journaalreeksen en die eni ge sterke staaltjes van de oorlog in Viet nam toonde. Het tribunaal deelde mede dat deze se rie nooit in de Verenigde Staten is ver toond, hoewel verscheidene films waren opgenomen door Amerikaanse camera mannen. Er werd evenwel bekendgemaakt dat pogingen worden ondernomen om de films ook in Amerika te laten draaien. De film toonde het verbranden van dor pen, tunnels die vol gas werden gepompt om burgers of Vietkongrebellen eruit te verdrijven, terechtstellingen van gevange nen onder meer het ophangen van een jong meisje), het op een haartje na ver drinken van een gevangene en verschei dene andere gevallen van martelingen, doorgaans door Zuidvietnamese tolken. Tenslotte werd het beeld getoond van een Amerikaanse soldaat, die poseert naast de lijken van twee geëxcu teer den voor een soldaat die foto's maakt. LONDEN. De nachtelijke verkeers ongelukken in Londen zijn met 42 percent verminderd in de eerste maand dat de nieuwe ademproef verplicht was, zo heeft Scotland Yard meegedeel. Ook in ande re steden is het aantal ongelukken afge- PARIJS (AFP). De ministers van de 21 landen tellende Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) hebben vrijdagavond hun verga dering besloten in scherpe verdeeldheid over de vraag wie verantwoordelijk is voor het probleem van de internationale betalingsbalans. Het slotcommuniqué duidt aan dat Frankrijk en de Verenigde Staten het niet eens zijn geworden over de oplossing van het probleem van het Amerikaanse beta lingstekort, terwijl tegelijk de Europese PARIJS, (AFP). Er is geen belang rijke wijziging in de militaire politiek van Frankrijk gekomen. Dit heeft de Franse minister van Voorlichting, Geor ge Gorse, vrijdag tijdens een lunch van de Franse diplomatieke pers ver klaard naar aanleiding van een artikel over de Franse defensiepolitiek van de hand van generaal Charles Ailleret, chef van de generale staf. In dit artikel, dat verscheen in „Revue de Défense Nationale", het maandblad van het ministerie van Defensie, betoogt de generaal dat Frankrijk een defensie systeem moet opbouwen dat tegen nie mand gericht is omdat er nauwelijks er gens een duidelijke bedreiging valt waar te nemen. De Franse defensie dient daar- BEIROET, (AP). Radio Cairo heeft vrijdag bekend gemaakt dat Egyptisch luchtafweergeschut drie Mirage-straal- vliegtuigen boven de Suez-zone heeft neergeschoten. Het is de eerste maal dat melding is gemaakt van gevechten langs het Suez- kanaal sedert de rede van de Egyptische president Nasser van acht dagen geleden. Hij had hierin verklaard dat de Egypti sche strijdkrachten momenteel sterker zijn dan voor de juni-oorlog. Premier Esjkol van Israel heeft vrij dag een beroep op de Arabische landen gedaan twintig jaar onvruchtbare vijan digheid te vergeten en zich bij Israel te voegen op de weg naar waarachtige vei ligheid. om niet naar één bepaalde richting, maa „naar alle windstreken" te worden geo riënteerd. Minister Gorse verklaarde dat de uit latingen van generaal Ailleret niet de weerspiegeling zijn van een regeringsbe sluit. Zijn opvattingen zijn echter niet in strijd met de politiek van Frankrijk. Der gelijke concepties indien op regerings niveau bestudeerd zouden in elk geval met politieke concepties worden gecon fronteerd. Er is echter geen belangrijke wijziging in de militaire politiek van Frankrijk gekomen, aldus Gorse. In Parijs meent men dat generaal Ail leret zijn ideeën heeft ontvouwd met toe stemming van De Gaulle. Uit het feit dat Frankrijk tot geen enkel blok wil be horen vloeit een defensiepolitiek voort die „naar alle windstreken" is georiënteerd, zo zei men in overheidskringen. Op kor te termijn zal de nieuwe opvatting geen gevolgen hebben voor Frankrijks houding tegenover het Atlantische bondgenoot- shap, maar op lange termijn zou dit wel degelijk het geval kunnen zijn. Men wees er in dit verband op dat het verdrag, waarbij het bondgenootschap tot stand kwam, ontworpen en gesloten is om de Russische dreiging, zoals die in de jaren vijftig bestond, het hoofd te kunnen bieden. Die dreiging bestaat nu echter niet meer. Desondanks is de militaire in spanning van de NAVO nog steeds tegen de Sovjet-Unie gericht. Frankrijk heeft zich hier buiten gehou den omdat zijn strijdkrachten niet meer onder het geïntegreerde NAVO-bevel staan. Op deze basis, zo meent men in Parijs, is het mogelijk dat Frankrijk zijn houding tegenover de NAVO zal wijzigen. Het is echter ook mogelijk dat men voor 1969, het jaar waarop een land dat nu lid is van de NAVO zich hieruit kan terug trekken, binnen het kader van de Noord- atlantische verdragsorganisatie zelf gaat aansturen op een verandering van doel stelling. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Luxemburgse minis ter-president Pierre Werner heeft in het parlement van het Groot-hertogdom me degedeeld dat een voor een der Oosteuro- pese landen werkende spion en zijn vrouw zijn gearresteerd en uitgewezen. Verdere mededelingen worden van de zij de van de Luxemburgse regering niet gedaan. Men weet echter dat het gaat om de Poolse spion Stephan S, verbonden aan de Poolse handelsmissie in Den Haag. Hij werd in een café op de Place d'Ar- mes te Luxemburg gearresteerd nadat hij een aantal foto's en andere beschei den met betrekking tot NAVO-installaties in West-Duitsland van een onbeken de had ontvangen. Die onbekende wist te ontkomen. Stephen S schijnt slechts een kleine tie hoogst verbaasd en veinsde niet te weten hoe de papieren in zijn zak terecht waren gekomen. Stephan S schijn slechts een kleine schakel te zijn in een uitgebreid spionage net, dat de landen van het oostblok in West-Europa hebben opgebouwd. Juri disch zal het moeilijk zijn hem iets ern stigs ten laste te leggen, daar hij slechts in het bezit van bepaalde documenten is gevonden. •Vandaar dat de Luxemburgse rege ring hem naar België heeft uitgewezen. Ambtenaren van de Belgische rijkswacht hebben hem aan de grens opgewacht en vervolgens naar de Nederlands-Belgische grens gebracht. Damdoorbraak. Het aantal doden bij de damdoorbraak van maandag in Midden- Java is tot 160 gestegen. Zeshonderd mensen zijng ewond. Er wordt gedacht aan sabotage. LONDEN (Reuter). De Lon- dense „Daily Express" meent dat het Suezkanaal wel voor onbepaalde tijd gesloten kan blijven omdat de Ver enigde Staten niet willen dat het wordt heropend. De Amerikanen zouden voor deze houding twee stra tegische motieven hebben: Het feit dat het kanaal gesloten is betekent dat de Russen een van hun routes ter bevoorrading van Noord- Vietnam niet kunnen gebruiken. Nu het kanaal gesloten is is de weg van de Russen naar de Rode Zee en de Indische Oceaan geblokkeerd. Juist in dit gebied is een „machtsvacuüm" ontstaan door het vertrek van de Brit ten uit Aden. i Op grond hiervan, aldus de „Daily Ex press", oefent Washington geen druk op Israel uit om zijn troepen uit de Kanaal zone terug te trekken. Het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zou deze houding zeer appreciëren maar dit niet openlijk kunnen bekennen en de Israë liërs zouden, tenminste zolang zij „de zegen van Washington" hebben, om mili taire redenen vastbesloten zijn in de Kanaalzone te blijven. Amerikaanse functionarissen hebben inmiddels in Washington ontkend dat de Verenigde Staten het Suezkanaal geslo ten willen houden om te voorkomen dat Russische schepen met wapens voor Noord-Vietnam hiervan gebruik maken. Men wijst erop dat het grootste deel van de Russische wapens voor Noord- Vietnam nog steeds via China naar Ha noi wordt gebracht. Voorts, zo zei men in Washington, hebben de Verenigde Sta ten er steeds op gehamerd dat terugtrek king van de strijdkrachten uit de bezette gebieden in het Nabije Oosten noodzake lijk is om tot een regeling in dit gebied te komen. Dit standpunt neemt de Amerikaanse regering nog steeds in. gemeenschapslanden een overschot heb ben. Het heeft twee en een half uur geduurd voordat een communiqué was opgesteld waarmee iedereen zich kon verenigen. De Duitse delegatie heeft bemiddeld en een compromis aan de hand gedaan, dat gro tendeels is aanvaard. In het communiqué wordt gezegd dat de ministers het aan houden van het betalingstekort van de Verenigde Staten en van het overschot van de Europese marktlanden in combi natie hebben geconstateerd. Aan de OESO wordt gevraagd haar inspanningen voort te zetten om het aanhoudend gebrek aan evenwicht te verminderen. Tijdens de vergadering zei de Franse minister van Financiën Michel Debré dat, hoewel hij het er mee eens is dat een ge zamenlijke actie nodig is om het probleem op te lossen, het ennige wat hij kan aan bevelen is dat de Verenigde Staten hun export van dollars besnoeien door de uitgaven en beleggingen in het buiten land te verminderen. Eugene V. Rostov, de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor politieke kwesties, zei dat de Euro peanen zich meer moeten inspannen om hun kapitaal te mobiliseren en te expor teren teneinde de druk op Amerika te verlichten. (Van onze corespondent) BONN De 24-jarige Westberlijnse student en .communard' Fritz Teufel is door de rechtbank uit voorarrest ontsla gen. Teufel heeft hangende het onderzoek meer dan 140 dagen in de gevangenis ge zeten. Hij zou op de tweede juni, toen de stu denten bij het bezoek van de Sjah pro testbetogingen hielden, stenen naar de politie hebben gegooid en een oproer heb ben bewerkstelligd. Het proces tegen Teufel is nu enige da gen aan de gang en de rechtbank is er steeds meer van overtuigd geraakt dat ze haar toch al aangetaste prestige het best kon redden door de baardige Teu fel op vrije voeten te stellen. De recht bank gaf toe dat de te verwachten straf in geen enkele verhouding stond tot de tijd die Teufel in voorarres had geze ten. J Overstromingen. Meer dan twintigduizend mensen zijn dakloos geworden door grote overstromingen in het oosten en zuiden van Algerije, heeft het Algerijnse Rode Kruis officieel meegedeeld. Sneu. Edson Ribeiro de Oliveira liep in de Braziliaanse plaats Porto Alegre het po litiebureau binnen om verontwaardigd te klagen dat men hem van vijf kilo ma rihuana had beroofd. De politie luisterde meelevend en beleefd toe, vatte hem daarna in de kraag en zette hem in de cel wegens handel in verdovende midde len. Oudste Joegoslaaf overleden. De oudste Joegoslaaf, Petar Lekic, die zijn hele leven schaapherder is geweest, is don derdag op 128-jarige leeftijd overleden. Methanol in borrel. Tegen twaalf mannen en een vrouw, die worden beschuldigd van misdrijven tegen de openbare ge zondheid die in 1963 hebben geleid tot de dood van 51 mensen, zijn in de Spaanse stad Orense gevangenisstraf fen van één tot twintig jaar geëist. De doden waren het slachtoffer gewor den van alcoholische dranken die me thanol hadden bevat, zo luidde het me dische rapport. Drijvende centrales. De Sovjet-Unie gaat in 1969 drijvende elektriciteitscentrales in bedrijf nemen om bouwprojecten in het verre noorden van het land van stroom te voorzien. De centrales kun nen twintigduizend watt electriciteit op wekken met twee gasturbines, die van de wal af worden gevoed.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3