Toch kans op heropening LINNAEUSHOF FAILLIET Directie gaat in beroep HET WEER Zieke bejaarden moeten f 7.- per dag bijbetalen Armenmars op Washington Leeftijdsgrens verlaagd tot 60 jaar „Ik voei me beter Haarlemmer bekent tien brandstichtingen Frans kind gekidnapt Akkoord is vóór alles succes voor Makarios Wellicht kerstpauze in bombardementen morris Twee dikke vrindjes van Mark Brigitte Bardots kerstmode Pseudo-arts ontliep straf Plan van minister Roolvink BNG leent weer 100 miljoen Diplomaten in Athene: 53e JAARGANG NUMMER 2 9 1 DINSDAG 5 DECEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewqks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KfiNNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, f 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Kouder en veel wind Het woord is aan Ds. King organiseert 6V2 obligaties a 98% Schadeclaims op Indonesië Zie verder pagina z Zie verder pagina 3 Zie verder pagina 3 SU EDE - NA PPAJ ASJES MIELE WASAUTOMATEN TIMMERMANS STYLE AND PERFECTION SPIJKER IJmuider Courant (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het recreatieoord Linnaeushof in Bennebroek is failliet, evenals de directeur van de N.V., de heer H. W. Roozen. Desgevraagd de len de raadsleden, mr. A. D. P. V. van Löben Seis en mr. F. M. Oberman in Haarlem, ons mee dat de Haarlemse rechtbank vandaag, ondanks tegen spraak, de surseances van betaling van de N.V. en van de heer Roozen die eerder definitief tot 28 maart 1968 waren verleend heeft ingetrokken en beide in staat van faillissement heeft verklaard. Zowel de N.V. Lin naeushof als de heer Roozen zal tegen deze uitspraak hoger beroep instellen. Zolang deze zaken aan het oordeel van de rechter zijn onderworpen, kunnen de beide raadslieden geen na dere mededelingen doen, zo zeiden zij ons. Tot recliter-coinmissaris is benoemd mr. G. H. Zweers. Curatoren zijn mr. H. J. Pot uit Haarlem en mr. H. J. Sluyter uit Amsterdam, tot dusver bewindvoerders. De kans dat het recreatieoord in het komende voorjaar opnieuw zal worden opengesteld, moet ondanks deze beslissing van de rechtbank groot worden geacht. Dit zou echter, als het hoger beroep niet ontvankelijk zou warden verklaard, ge schieden onder een andere directie en op Brigitte Bardot heeft voor de kerst show van de Franse televisie de krullenmode gekozen. Hier is zij gefotografeerd tijdens een repetitie. W eerrapport 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving 5 Feuilleton 6 Beeldverhalen6 Aangestipt 6 Knipselkrant 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs 8 Sport 9 Dit nummer bestaat uit tien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met af en toe buien, later mogelijk met hagel. Matige, af en toe krachtige en langs de kust harde tot stormachtige wind, ruimend van west naar noordwest. Kouder. Volledige weerrapporten op pagina twee. een nieuwe financiële basis. Het vermoe den bestaat dat de nieuwe directie in dat geval onder meer zal bestaan uit de heren R. Grijpstra, tot dusver onderdirecteur van Linnaeushof en tijdens de surseance van betaling door de bewindvoerders be last met de leiding. Een der beide bewindvoerders, mr. H. J. Pot in Haarlem, bevestigde tegenover ons, dat van hun zijde om het faillisse ment is verzocht. De opdracht aan de waarnemende directie was de zaak één seizoen voort te zetten. In die tussentijd moest er iets gebeuren, een saneringsplan, een akkoord of iets dergelijks. Dat is niet gebeurd. Het geld dat in dit seizoen is verdiend, is naar de fiscus en de bedrijfs verenigingen gegaan. Als wij niet een derde hebben die bepaalde vaste garan ties geeft, kan de exploitatie niet op deze wijze worden voortgezet, aldus mr. Pot. Op onze vraag of er van derden een aanbod is gedaan, zei mr. Pot dat er in derdaad een aantrekkelijk bod van de heer Grijpstra is, maar hij wilde er in dit stadium niet op vooruitlopen. De zaak moet eerst in hoger beroep worden be handeld dat kan in enkele weken be slist zijn en als het faillissement wordt gehandhaafd, moet het aanbod van de heer Grijpstra worden voorgelegd aan de rechter-commissaris. De moeilijkheden rond de Linnaeushof kwamen in maart van het vorig jaar tot uiting. De Centrale Coöperatieve Raiffei- senbank in Utrecht, die het bedrijf in on derpand had voor een bankkrediet, wilde tot executie overgaan, omdat de rente van het krediet sinds oktober 1965 niet was betaald. De bankdirectie wilde het kre diet, dat 270.000.bedroeg, veilig stel len. Als advocaat van de directie spande mr. Oberman toen bij de president van de rechtbank in Utrecht een kort geding aan, om de verkoop te voorkomen. De rechtbank beschikte echter afwijzend op het verzoek van de directie om de datum van verkoping uit te stellen, waarop mr. Oberman hoger beroep aantekende. Vlak vóór de openbare verkoping op 23 maart 1966. maakte notaris Wintgens in het Notarishuis in Haarlem bekend, dat met de provincie Noord-Holland te elfder ure overeenstemming was bereikt over de verkoop van een deel van de Lin naeushof. dat geveild zou worden. De veiling ging niet door. De provincie had het park voor f 380.000 gekocht, zodat de Centrale Raiffeisenbank tevreden kon worden gesteld. Om een verdere exploi tatie van de Linnaeushof mogelijk te ma- Montaigne: Wie zijn doel voorbijstreeft, mist het evenzeer als hij die het niet bereikt. kën, vroeg de directie bij de rechtbank in Haarlem surseance van betaling aan. Dit uitstel was nodig voor de honderden an dere schuldeisers, die samen nog bijna een miljoen te vorderen hadden. De sur seance werd verleend voor de tijd van één jaar. Naast mr. H. J. Pot werd mr. H. J. Sluyter uit Amsterdam als bewind voerder aangesteld. AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbank heeft een 34-jarige assistent accountant uit Den Haag, die zich zonder arts te zijn liet aanstellen als contro lerend geneeskundige bij het Gemeen schappelijk Administratiekantoor ont slagen van alle rechtsvervolging, omdat door een vormfout in de dagvaarding niet was vermeld dat hij het oogmerk had om zich wederrechtelijk te bevoordelen. Wel kreeg de verdachte drie maanden ge vangenisstraf omdat hij zich in Den Haag had vertoond in het uniform van luite- nant-kolonel-arts van de luchtmacht. Dat hij ook kans had gezien zich als controle arts te laten aanstellen bij het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid was hem niet ten laste gelegd. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Roolvink van Sociale Zaken speelt met de gedachte om alleenstaande bejaarden zeven gulden per dag te laten betalen als zij verpleegd wor den in een ziekenhuis of verpleeginrich ting. Eventueel zal een overeenkomstige bijdrage worden gevraagd van gehuwde bejaarden (als zij beiden worden ver pleegd) en van weduwen zonder kinde ren, die jonger zijn dan 65 jaar. Dit blijkt uit het antwoord van Rool vink op opmerkingen van de Eerste Ka mercommissie voor Sociale zaken en ATLANTA, GEORGIA (Reuter). Do minee Martin Luther King heeft in Atlan ta aangekondigd in het voorjaar een mars van armen en werklozen op Wash ington te zullen organiseren. De mars zal volgens dr. King geen ééndagsaangelegenheid worden, maar „een trektocht naar de hoofdstad van noodlijdende en wanhopige mensen, die daar zullen blijven totdat definitieve en positieve stappen zijn ondernomen om de armen aan werk en inkomsten te helpen". De „Southern Christian Leadership Con ference", die de campagne organiseert, wil de mars op 1 april of daaromtrent laten beginnen met drieduizend speciaal opgeleide betogers uit tien steden en vijf plattelandsgebieden. Er zal geen geweld worden gebruikt, maar men streeft doel bewust naar ontwrichting van verkeer en diensten aldus dr. King, die voorzitter is van de SCLC. Deelname aan de mars staat volgens dr. King niet alleen open voor negers, maar ook voor „de vertegenwoordigers van de miljoenen armen die geen neger zijn: Indianen, Mexicaanse Amerikanen, Portoricanen, blanken uit de Apalachen en anderen". Volksgezondheid over het wetsontwerp voor de volksverzekering tegen bijzonde re ziektekosten (AWZ). Al eerder had de Ziekenfondsraad het standpunt ingenomen dat de bejaarden maar moesten bijbetalen. Het doel van de maatregel van Roolvink is te komen tot kostenbesparingen. (Van onze economische redactie) DEN HAAG De Bank voor Nederland se Gemeenten (BNG) gaat over tot de uitgifte van een 6V2 percents 25-jarige obli gatielening 1967 (III) van 100 miljoen tot de koers van 98 3/4 percent. De datum van inschrijving is vrijdag 15 december, datum van storting maandag 15 januari. DEN HAAG. De leeftijdsgrens waar boven een voorschot op particuliere Indo nesische schadeclaims wordt gegeven zal worden verlaagd van 65 tot 60 jaar. Mi nister Luns heeft dit aan een bijzondere commissie uit de Tweede Kamer meege deeld. Indonesië zal zoals gemeld Neder land 600 miljoen betalen voor deze claims. Aanvankelijk was bepaald dat personen boven de 65 jaar een voorschot op hun vordering zou worden gegeven, waarvoor op 1 december 18 miljoen beschikbaar was. Op 31 december komt nogmaals 18 miljoen beschikbaar. Tot 20 november was aan 620 personen ongeveer 1.7 miljoen uitgekeerd. In totaal waren 4015 claims ingediend, waarvan er 2846 waren gere gistreerd en 758 afgewezen. In behande ling waren nog 411 vorderingen. Het to taal bedrag van deze claims was onge veer 140 miljoen. Gemeld wordt nog dat de regeling ook geldt voor erfgenamen van oorspronkelijke houders van vorde ringen. De Zuidafrikaan Wasjkansky, de eerste mens, die een ander hart heeft gekregen, sprak gisteren voor de eerste maal na de operatie van zondag. „Ik voel me beter", zei hij. De foto van de patiënt werd ruim anderhalve dag na de formidabele harttransplantatie genomen in het „Grote Schuur"-ziekenhuis in Kaap stad. (Telefoto). Meer over deze opzienbarende operatie op pagina 3. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Met de arrestatie van een 21-jarige Haarlemse glazenwasser die, zoals wij maandag berichtten, zaterdag nacht bij een inbraak in een warenhuis aan de Grote Houtstraat werd betrapt, blijkt de politie een goede vangst te heb ben gedaan. De jongeman heeft bekend in de afgelopen maanden tienmaal brand te hebben gesticht in de Haarlemse bin nenstad. Bovendien heeft hij toegegeven verscheidene inbraken te hebben gepleegd waarbij hij goederen ter waarde van enige duizenden guldens ontvreemdde. Als verklaring voor zijn brandstich tingen, die de recherche tot dusver voor een onoplosbaar raadsel stelden en die haar zeer veel speurwerk hebben bezorgd, gaf de glazenwasser op dat hij na gebruik van sterke drank graag glasgerinkel hoort en vuur ziet. Door zijn bekentenis zijn nu alle gevallen van brandstichting die zich deze zomer in de binnenstad hebben voor gedaan opgehelderd. (Van onze correpondent) PARIJS. Sinds gistermiddag zit heel Frankrijk weer in spanning over het lot van een zevenjarig jongetje dat na school tijd niet meer naar zijn ouderlijk huis in Versailles is teruggekeerd. De vader van de jongen, die een amb telijke functie op het ministerie van Oor log vervult, vond in zijn middagpost een brief waarin van hem een losgeld van twintigduizend franken werd geëist. De vader heeft via de radio onmiddellijk be kend gemaakt dat hij bereid is het los geld te betalen en te deponeren op de plek die in de brief is aangegeven. Buiten zijn voorkennis had tevoren het school hoofd de politie echter al van de verdwij ning van zijn leerling op de hoogte ge steld. De wijk, waarin de school en het ouder lijk huis van de jongen zijn gelegen, was gisteren door de politie dan ook afgezet, zo dat de vader vreest dat de kidnappers zijn zoontje al naar andere oorden heb ben overgebracht. De school is slechts enkele tientallen meters van de woning van het jongetje verwijderd, Deze twee baby-olifanten worden grootgebracht in een reservaat van het Oostafrikaanse land Zambia. Voor de zevenjarige zoon Mark van de opziener hebben de jonge dik huiden een diepe genegenheid op gevat. Ze lopen als hondjes achter hem aan en als Mark gaat vissen wachten ze geduldig tot hij weer tijd heeft om een spelletje te spelen. (Telefoto). NICOSIA, (Reuter) De president van Cyprus, aartsbisschop Makarios, heeft verklaard dat zijn regering uitziet naar maatregelen, te nemen „met be hulp van" de VN-troepenmacht, voor het verwezenlijken van permanente vrede en veiligheid voor de gehele bevolking van Cyprus en een terugkeer naar normale omstandigheden. Hij heeft Oe Thants aan bod van goede diensten aanvaard en noemde deze oproep een „belangrijke en opbouwende bijdrage tot de zaak van de vrede". Cyprische kringen verwachten dat de Veiligheidsraad spoedig zal bijeenkomen De boodschap van Makarios volgde op de aanvaarding door Griekenland en Tur kije van Oe Thants voorstel hun troepen sterkte op Cyprus terug te brengen tot het bij de verdragen van 1960 overeenge komen peil. Deze verdragen regelden de onafhankelijkheid van het eiland van Groot-Brittannië. Diplomatieke waarnemers in Athene zien in het voorlopige resultaat van de vredespogingen voor alles een succes voor Makarios, die heeft weten te berei ken dat de nationale garde niet wordt ontbonden voordat bekend is of en hoe de VN-troepenmacht wordt versterkt en die tevens de zaak aan de Veiligheidsraad heeft weten over te dragen. Naar verluidt zijn al schepen uit Grie kenland vertrokken voor de evacuatie van de troepen, die binnen 45 dagen moet geschieden. LONDEN (Reuter en AFP). De Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken William Bundy, heeft ver klaard de mogelijkheid niet uit te sluiten, dat er met Kerstmis een pauze in de Amerikaanse bombardementen op Noord- Vietnam in acht zal worden genomen. Hij zei dit in een vraaggesprek voor de Britse televisie, waaraan hij via een com municatiesatelliet deelnam. De leider van een groep van 25 ver slaggevers uit de Sovjet-Unie heeft in Londen gezegd dat vredesonderhandelin gen in Vietnam automatisch zouden vol gen als de Amerikanen zouden aankon digen op te houden met het bombarderen van Noord-Vietnam, meldt AP uit Lon den. Hij wees er echter op dat de bombar dementen voorgoed moeten worden ge staakt en niet alleen tijdelijk onderbro ken mogen worden. De Rus zei dat een tijdelijke onder breking van het bombarderen om Noord- Vietnam aan de conferentietafel te krij gen, „chantage" zou zijn. „Eerst moet een eind gemaakt wor- DEN HAAG Een 26-jarige Haagse notarisklerk heeft bekend dertigduizend gulden te hebben verduisterd. Dit geld had hij nodig om zijn schulden te beta len. Hij had het geld op een cheque van het kantoor van de bank gehaald. den aan de bombardementen", zei hij, „vredesonderhandelingen komen dan van zelf." ADVERTENTIES Barteljorisstraat Haarlem Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 Amsterdam GEN. CRONJÉSTRAAT 14 - TEL. 62109 23-27, IJMUIDEN woninginrichting SNELLIUSSTRAAT

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1