VAN DAG TOT DAG Vietnambeleid basis voor vrede in Azië Man met het „Ik voel me nieuwe hart: veel beter" Griekse pers mag interview met Karamanlis publiceren Sint wil ie kaas uit het vuistie ■- Conflict om Cyprus ATHENE HEEFT VEEL VERLOREN Londen werd het ergst getroffen commentaar op actuele zaken Nóg prettiger avondje WEU wil met Britten over EEG praten Nieuw München vermijden Eldoraket weer niet gestart ■^hvw wvvzaaoA Met Kerstmis geen joden naar Bethlehem Parijse prefect laat kerstversiering verwijderen Studenten ageren tegen Franco Duitse jodenredders onderscheiden Frans plan voor Midden-Oosten Bemanning van Emmanuel-M gered Debar nu ook door kou geteisterd 3 telegrammen DINSDAG 5 DECEMBER 1967 55 President Johnson in Washington 55 Russische resolutie VOEDZAAM MAK^ M «4 •4 «4 NJ O H BS 93 3 Sr ■z •V> tm J Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT eel verloren Heilzaam Makarios Langzaam-aan-actie O O O 0.1 O 0.3 0 0.1 4 1 0 1 0.1 O O O O O O O O 0.1 O 0.3 O O O 0.4 0.4 0.2 O O O O O De buitengewone gulheid die Sint Nico- laas dit jaar ten toon spreidt, is op dit moment in de meeste huiskamers nog niet volledig aan het avondlicht gekomen. Maar de winkeliers hebben intussen hun kassa's geleegd en hebben, volgens een algemene indruk, geen reden tot klagen. De teruggang in de economie, die nog iteeds niet tot stilstand lijkt te zijn ge komen al zijn nu en dan opflakkeringen van nieuwe vooruitgang ook niet af wezig, heeft blijkbaar de kooplust niet aangetast en de zin voor de weldaad aan kinderen en dierbaren niet verminderd. Over die zin voor de weldaad echter zou den wij op deze Sinterklaasavond iets korts willen zeggen, omdat het een ge schikte avond daartoe lijkt. Het wereldnieuws met ziin weinig ver heugende aspecten, het nieuws uit land, streek en stad met zijn nuchtere inslag en zijn gecompliceerde achtergrond even terzijde latend, verdiept men zich in de huisgezinnen vanavond liever in de dingen die kleur en zin aan het leven geven. Een min of meer welvarende familiekring, waarin men in staat is iedereen datgene te geven wat hem ge rieft of blij maakt, is een kostbare om- slotenheid van een mensenleven. Niet iedereen echter heeft die welvarende veiligheid om zich heen. Er zijn altijd nog mensen die door de mazen van het net zijn gevallen en in een eenzame, gebrek kige of anderszins moeilijke situatie mid den in de feestvierende massa leven. WWAmWVAW/WWWWVWWWWWWWWWVWWWWWVW VUWWyWWWWWUMMWMMWWWWWWIMWIMM (Van onze correspondent) PARIJS. De Nederlander Van der Stoel (PvdA) heeft gisteren op de eerste dag van de nieuwe zittingsperiode van de Westeuropese Unie (WEU) in Parijs het vuur mogen openen door in de politieke commissie zijn algemene rapport voor te dragen dat hij aan de hand van de jong ste persconferentie van president De Gaulle eerst nog wat had bijgewerkt. De heer Van der Stoel gaf als rappor teur een warm pleidooi voor onmiddellij ke onderhandelingen met Londen over dg Britse kandidatuur voor de Euromarkt. Die aanbeveling had het WEU-parlement waarin met de zes EEG-landen ook En geland vertegenwoordigd is, vorige maand in Londen al in beginsel onder schreven. Een ander PvdA-lid, de heer F. Goed hart zag zijn rapport over de militaire situatie in en rond de Middellandse Zee eveneens aangenomen. Met het oog op de aanwezigheid van Russische vlooteen- heden in dit gebied acht de WEU het nu wenselijk dat samen met de Noordatlan- tische verdragsorganisatie door de weste lijke landen een collectieve politiek en strategie voor het Middellandse Zee ge bied zal worden ontworpen. Er zijn mogelijkheden te over om die mensen een hand te reiken. Een hand met iets erin, dat men misser kan omdat men andere zegeningen in het leven ge niet, die tot dankbaarheid en tevreden heid stemmen. Er zijn talrijke mogelijkheden om via charitatieve instellingen iets van eigen overvloed te bestemmen voor misdeelden. Overal zijn tehuizen van het Leger des Heils, er zijn comités voor bijzondere hulp, er zijn hulpacties van alle gezind ten in kerkgemeentelijk of parochieel verband. En er is nog bijzonder pijnlijke, verborgen nood. Bij het uitpakken der surprises en ge schenken vanavond behoeit men zijn ple zier niet te laten bederven door daar te veel aan te denken. Maar men kan zijn plezier vergroten door er éven aan te denken en er éven iets aan te doen. yy WASHINGTON (AFP/Reuter)Presi dent Johnson heeft in een redevoering tot zakenlieden verklaard dat het Amerikaan se beleid in Vietnam de basis vormt voor vrede en vooruitgang in Azië. Hij vergeleek de tegenstanders van zijn beleid met hen, die ten tijde van Musso lini en Hitier ook vrede tegen elke prijs wilden. „Veel mensen zoeken naar een gemak kelijke ontsnapping", aldus Johnson, „Zij deden dat ook in Mussolini's en in Hitiers tijd. Zij dachten er niet aan dat het van belang was voor hun veiligheid totdat het bijna te laat was". Op het nieuws uit Londen, dat volgens de Russen verlenging van de voor Kerst mis verwachte pauze in de bombarde- KAAPSTAD (Reuter en AP) Louis VVasjkansky, de 56-jarige Zuidafrikaan die het hart van een bij een verkeerson geluk omgekomen jonge vrouw heeft ge kregen, sprak gisteren voor het eerst sinds de operatie, die zondag in het „Groote-Schuur"-ziekenhuis in Kaapstad werd uitgevoerd. „Ik voel me veel be ter", zei hij tegen de artsen, die de wacht bij zijn bed hielden. De buisjes, die in zijn keel waren aan gebracht om met hulp van een zuurstof apparaat de ademhaling te regelen, zijn inmiddels verwijderd voor vandaag staan soep en eieren op Wasjansky's menu. Nog een aantal dagen zullen de artsen in het „Groote-Schuur" ziekenhuis te Kaapstad met angstige spanning luisteren naar zijn hartslag. Het zal moeten blijken of Waskansky's lichaam het vreemde or gaan zal accepteren. Een woordvoerder ADELAIDE (Australië), (AP). Voor de tweede achtereenvolgende dag is de Europa F62-raket niet gelanceerd van de raketbasis Wooméfa. Dé 'fëdèiï' voof bet nieuwe uitstel is nog niet bekend. Het falen van dinsdag vólgde op een perfect aftellen tot nul. De startmotoren van de dertig meter lange drietrapsraket, die ten doel heeft een ruimteschip in een baan om de aarde te brengen, werkten normaal. De raket bleef echter staan. NEW YORK, (Reuter). De politieke commissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties heeft een Russische resolutie aangenomen, waarin wordt op geroepen tot een verbod op het gebruik van alle kernwapens. ATHENE. (Reuter) De redacteur van vier van de acht nog verschijnende dag bladen in Athene, die door sluiting werden bedreigd .hebben een succes geboekt in hun verzet tegen de censuur. Na langdurige besprekingen met de re gering hebben zij maandag het recht ge kregen om in de edities van vandaag al le details te publiceren van het vraagge sprek dat ex-premier Constantijn Kara manlis heeft gehad met de dagbladen Le Monde en de Times, waarin hij onder meer heeft verklaard dat de crisis rond Cyprus alleen kan worden opgelost als het huidige bewind in Griekenland af treedt. De regering antwoordde zondag met de beschuldiging dat Karamanlis trachtte verdeeldheid in het land te zaaien op een moment van groot gevaar voor de natie. ADVERTENTIE W M H 03 M H *A f M H H O N f f M De dagbladen Vradini en Apoghev Ma- tini, die weigerden de beschuldiging op te nemen zonder aan te geven waarover Karamanlis gesproken had mochten maan dag niet verschijnen. Daarop besloten de hoofdredacteuren van de rechtsgezinde ochtendbladen die maandagmorgen niet uitkomen, de publi catie stop te zetten als bij de verplichte melding van de beschuldiging niet de ver klaringen van Karamanlis mochten worden afgedrukt. van het ziekenhuis zei: „We hopen het beste. Het moet nog blijken of Wasjkans- ky in staat zal zijn het hart al dan niet te houden". Een jonge arts die de operatie mee maakte vertelde: „We waren ons er al lemaal van bewust dat hier medische ge schiedenis werd gemaakt. Er heerste een verschrikkelijke spanning. Het vormen van de verbindingen van de slagaderen en aderen van de patiënt aan het nieuwe hart nam de meeste tijd in beslag". „Nadat de laatste hechting was gelegd werd het hart losgemaakt van de hart- longmachine. Dit was het moment van de waarheid. Iedereen leunde naar voren. Er heerste doodse stilte. Toen mompelde pro fessor Barnard, die de leiding had van het team chirurgen, plotseling: „Het gaat werken". Volgens Barnard maakt het verschil van leeftijd van dertig jaar tussen de do nor en de patiënt niets uit. „Het getransplanteerde hart was zeer gezond", aldus een van de artsen. „Wij hoefden na de vijf uur durende operatie slechts een kleine schok te geven om het te laten beginnen met kloppen. Het werd in leven gehouden, door er tijdens de drie uur dat het niet liep een vloeistof door heen te pompen". - - \jy r.ii tost -7\a snot irzin ijn ui'. Dit is het medische team, dat voor de eerste maal in de geschiedenis een harttransplantatie heeft ver richt. In de middelste rij, derde van rechts prof. dr. C. N. Barnard, de leider van de operatie. Toen hij zag dat het hart klopte zei hij vermoeid: „Nu heb ik een kop thee nodig". menten op Noord-Vietnam voor onbepaal de duur zeker zou leiden tot vredesbe sprekingen, zei Johnson geen commen taar te willen leveren. De Canadese minister van Buitnlandse Zaken Paul Martin riep gisteren opnieuw op tot beëindiging van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Volgens Martin is er geen absolute ga rantie dat een bombardementspauze tot vredesbesprekingen zal leiden, maar in elk geval wel tot een nieuwe situatie, waarin „aanzienlijke druk zou kunnen worden uitgeoefend op de Noordvietna- mezen om onderhandelingen of vooraf gaande besprekingen aan te gaan, vooral omdat zij en hun vrienden sterke nadruk op dit punt hebben gelegd". BETHLEHEM (AFP). Joden en mo hammedanen zullen voor het eerst sinds tweeduizend jaar tijdens het kerstfeest geen toegang hebben tot Bethlehem. „Wij zullen Bethlehem voor de christenen re serveren", aldus heeft de Israëlische commandant van het gebied van Jeruza lem, kolonel Eliezer Amiti, op een pers conferentie gezegd. De Arabische christenen in de door Israel bezette gebieden kunnen in Beth lehem komen als zij speciale vergunnin gen hebben. Ook Israëlische christenen worden toegelaten. De burgemeester van Jeruzalem ver wacht in de kersttijd zestien a twintigdui zend toeristen, tegen twaalfduizend vo rig jaar. Voor het eerst zal ook de nachtmis op kerstmis per televisie worden uitgezonden zij het niet rechtstreeks, maar per film. Verder zal een speciale postzegel worden uitgegeven. (Van onze correspondent) PARIJS. De Parijse politieprefect heeft, onder de druk van verschillende Kamer- en gemeenteraadsleden, gisteren opdracht gegeven een aantal kerstdecora ties van de Seinebruggen te verwijderen. Fabrikanten en grote warenhuizen wa ren' uitgenodigd tegen betaling" "hun 'pu blicitaire bijdragen aan de decoraties te verlenen. :Vele Parijzenaafs vonden het echter van niet al te goede smaak getui gen het feest des lichts op die koopmans leest te schoeien en hun bezwaren heeft de prefect nu blijkbaar onderschreven. 4,1 Jj-' K' J - - - i. s- .•/j.-Dyfy.- ■/■.wSAdt ',yr MADRID, (AP). De bereden politie in Madrid heeft ingeslagen op een groep van tweehonderd betogende studenten, die protestdemonstraties hielden tegen het bewind van generaal Franco. De strijd duurde anderhalf uur. Later trokken de studenten naar de universiteit, waar ze voor een van de faculteitsge bouwen een versperring opwierpen van trottoirtegels. Zij hadden een bord neer- ADVERTENTIE LONDEN (DPA) Twee Duitsers, die zich in de nazi-periode voor de redding van joden hebben ingezet en vele duizen den uit de gaskamers hebben gehouden, zijn maandag in Londen met de voor het eerst uitgereikte vredesprijs van het inter nationale Martin-Buber-genootschap in Londen onderscheiden. Een van de beide onderscheidenen is de zestigjarige Oskar Schindler uit Frank fort. Schindler werd verscheidene malen door de Gestapo gearresteerd en heeft bij zijn pogingen joden te redden zijn vermo gen en zijn gezondheid verloren. De andere onderscheidene, dr. Gerhard Wolf, dié tijdëris de oorlog Duits consul in Florence is geweest, kon wegens ziek te niet naar Londen komen. Voorzitter van het Martin-Buber-genoot schap is de componist Igor Stravinski. Het genootschap streeft naar bevordering van de betrekkingen tussen joden en christenen en het kweken van begrip tus sen joden en Arabieren. PARIJS, (Reuter). Frankrijk werkt aan een vredesplan voor het Midden- Oosten, zo wordt van regeringszijde in Parijs vernomen. Het is gebaseerd op de beginselen die al door de Veiligheidsraad zijn aanvaard, namelijk ontruiming van de veroverde gebieden door Israel, be ëindiging van de staat van oorlog, erken ning van de staat Israel door de Arabi sche landen en vrijheid van scheepvaart in de golf van Akaba en het Suezkanaal. Jeruzalem zou een speciale status moe ten krijgen, die de stad tot een centrum van contact tussen de bewoners van het gebied maakt en niet tot een grens. Enige wijziging van de grenzen van Israel zou eveneens nodig kunnen zijn voor de vei ligheid van dat land en voor de handha ving van de vrede. Frankrijk zal het plan waarschijnlijk indienen nadat de afgezant van de VN voor het Midden-Oosten, Gunnar Jarring, het gebied heeft bezocht en zijn rapport bij de Veiligheidsraad heeft ingediend. (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) ATHENE. Politieke kringen in Athene achten het waarschijnlijk dat het conflict over Cyprus tussen Griekenland en Turkije is uitgelokt om de positie van de huidige dictato riale regering te ondermijnen. Dit vermoeden is gesterkt door de recente onverwacht krasse uitlatingen van ex-premier Konstantijn Karamanlis, die vanuit Parijs de regerende Griek se kolonels scherp heeft aangevallen over hun beleid in de C.vprus-kwes- tie. De buitenlandse kranten, waarin de uit latingen van Karamanlis waren opgeno men, waren in de Atheense kiosken bin nen enkele uren uitverkocht. De ex-pre mier noemde het huidige Griekse bewind „dom". Zijn naam wordt in Griekenland al sinds enige tijd genoemd als de enig mogelijke niet-militaire leider, wanneer het kolonels-regime zou verdwijnen. In deze misschien wat te voorbarige theorie zou het oplaaien van het altijd smeulende Cyprus-conflict gestimuleerd zijn door vooraanstaande Grieken in het buitenland, in samenwerking met de in vloedrijke internationale mogendheden, die weinig heil zouden zien in de ideeën van de kolonels, die op 21 april de macht in handen namen. HOEWEL de Griekse kranten, die meer het karakter hebben van personeelsorga nen van de regering, zich zonder uitzon dering lovend uitlaten over het beleid van de kolonels die „een oorlog met Tur kije wisten te voorkomen", is het voor buitenstaanders duidelijk dat Athene in de kwestie-Cyprus veel verloren en niets gewonnen heeft. De kolonels hebben op alle belangrijke punten aan de eisen van de Turkse regering voldaan. Generaal Grivas werd uit Cyprus terug geroepen. Men is in principe akkoord ge gaan met het terugtrekken van de Griek se troepen boven het toegestane maxi mum, dat bij de Londen-Zürich-overeen- komsten werd vastgesteld. Men heeft bo vendien ingezien dat een werkelijke mili taire confrontatie met Turkije alleen op een catastrofe kon uitlopen. Bovendien bleek de Griekse regering ook dit keer niet sterker dan de argumenten van bui tenlandse bemiddelaars. DIT ALLES heeft de positie van de ko lonels geen goed gedaan. De vraag in anti-regeringskringen in Athene is nu: hoeveel heilzaam onheil is er aangericht? Met andere woorden: ziet het ernaar uit dat de machtspositie van de kolonels zo danig is ondermijnd dat aan de mogelijk heid van een andere en meer democrati sche regering gedacht kan worden? Het antwoord daarop is voorlopig rond uit: neen. De kolonels hebben het niet geringe voordeel dat hun macht geconso lideerd is in de belangrijkste eenheden van het leger. Iedere tegenbeweging zou zich moeten verzekeren van de steun van bijvoorbeeld het politieapparat en die legeronderdelen die niet zonder meer ach ter de kolonels staan. Dit betekent dat een tegen-coup voort zou moeten komen uit, of met de medewerking van, de leger- kringen zelf. Er zijn aanwijzingen dat een aantal of ficieren met deze mógelijkheid speelt, maar hun aantal en aanhang zijn voorlo pig gering. Bovendien moet men zich, in geval van een tweede staatsgreep van de zijde van de strijdkrachten, afvragen of de ene dictatuur niet vervangen zou worden door een ander. DAAROM GAAN de gedachten in Grie kenland uit naar Karamanlis en, vreemd genoeg, naar president Makarios van Cy prus. Deze Griekse leider heeft in de af gelopen weken en maanden blijk gege ven van weinig enthousiasme over het kolonelsbeleid. In het overleg tussen Athe ne en Ankara werd de aartsbisschop pas in de laatste stadia betrokken. De kolo nels hebben gedurende de Cyprus-crisis zich weinig aan hem gelegen laten liggen. Zijn recente negatieve houding ten aanzien van een uitbreiding van de troepenmacht van de Verenigde Naties op Cyprus is er niet op gericht de onderhandelingen van de Griekse regering te vergemakkelijken. President Makarios is om deze redenen een factor in de speculaties omtrent de zadelvastheid van het militaire triumvi raat in Athene. Hij kan er in ieder geval toe bijdragen dat de kolonels niet aan po pulariteit winnen. Het is tegelijkertijd zeer onwaarschijnlijk dat de aarsbisschop het zover zou laten komen dat het moei zaam bereikte akkoord tussen de Grieken en de Turken opnieuw gevaar zou lopen. Want ook hij, in naam onafhankelijk heer ser van het eiland, heeft er belang bij dat Cyprus vrij blijft van een Turkse invasie. Een van de Spaanse studenten, die vrijlating eisten van vijftien leiders van het democratische verbond van studenten en van zeventig collega's, wordt hier gearresteerd. gezet waarop stond: „Moordenaar Fran co, prettige verjaardag". Franco is van daag 75 jaar geworden. Een aantal stu denten is gearresteerd. (Van onze correspondent) LONDEN. Het is nu nog te vroeg om het werkelijke effect van de langzaam- aan-actie bij de Engelse spoorwegen te voorspellen. De eerste dag viel het mee, behalve voor het pond sterling, dat als gevolg van de spoorwegmisère op de wisselmarkt een veer moest laten. Het zwaarst werden de 300.000 treinforenzen in het Londense gebied en zuidoost- Engeland getroffen. Tientallen treinen vielen uit en ruim 200 ondervonden vertraging. In de avond- spits bedroeg deze soms een uur. In de rest van het land waren het voornamelijk de goederendiensten welke tot stilstand kwamen. Een deel van de goederen moest op vrachtwagens worden overgeladen en op kosten van de spoorwegen verder wor den vervoerd. Moeilijker was het over pompen van melk uit tankwagons. Hoewel er van en naar Londen 40% meer auto's op de weg waren dan gewoon lijk, verliep het verkeer vlotter dan op normale dagen, vooral dankzij het feit dat duizenden forenzen enkele uren vroeger van huis waren gegaan. Al om zeven uur 's morgens stroomden duizenden auto's Londen binnen. Velen, die niet strikt noodzakelijk in Londen moesten zijn, be sloten weg te blijven. HAMBURG (ANP-DPA) Hefschroef- vliegtuigen hebben maandag 25 leden van de bemanning en de kapitein van de Griekse vrachtvaarder Emmanuel-M ge haald, die zondag tijdens stormachtig weer in de monding van de Elbe was ge strand. De kapitein keerde later met vier helpers op het 4636 ton metende schip te rug, dat nog steeds aan de grond zit. De Emmanuel-M zit op de beruchte Gro te-Vogelplaat, waar in de afgelopen jaren verscheidene schepen hun eind vonden. BELGRADO. (DPA) De bevolking van het in de afgelopen week door een krachtige aardbeving verwoeste Zuidsla- vische stadje Debar wordt opnieuw ge teisterd, nu door de koude. In de nacht van zondag op maandag zijn twee kinde ren doodgevroren, die samen met duizen den andere daklozen in tenten waren ondergebracht. J Zes mensen doodgeschoten. Een dronken soldaat heeft zes mensen doodgescho ten in een dorpje bij Ciliacan in Mexi co. Daarna is hij zelf door de politie doodgeschoten. Proces. De dertigjarige Rus A. Ginsburg, die de veroordeelde schrijvers A. Sin- javski en Juli Daniel heeft verdedigd, zal naar wordt verwacht de volgende week terechtstaan wegens propaganda tegen de Sovjet-Unie. Ongeluk. Drie militairen van het West- duitse leger hebben maandagavond het leven verloren en zestien zijn gewond toen bij Eutin in Sleeswijk-Holstein een personenauto op een marcherende colonne inreed. Scheepsramp. Op een meer bij Bhoesaval in de Indische staat Maharasjtra is een boot gezonken, die een dertigtal stu denten en hun leraren vervoerde. Vol gens de eerste berichten zijn zeker 23 personen verdronken. Roof. Twee gewapende rovers hebben een negentienjarig meisje een vinger afgesneden om haar verlovingsring te bemachtigen, zo heeft een politiewoord voerder in Batu Pahath Zuid-Malei - sië) verklaard. Spuitbus. Een agent van politie heeft gis teren kans gezien dertig tot veertig vechtende mannen te kalmeren door het gebruik van een spuitbus met een gasachtig mengsel. Topconferentie. De leiders van de socia listische partijen van tien Westeurope se landen, Canada en Israel zijn door de Britse minister-president Wilson uit genodigd voor een conferentie op 9 de cember op Chequers. I

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3