Verklaring van minister De Block ONTWIKKELING DER ECONOMIE ZEER GUNSTIG Produktiviteit steeg sterker dan ooit HET WEER Johnson: kernproblemen van Cyprus nog onopgelost Israel vraagt om wapens Wetsontwerp tegen afluisteren Haarlemmer beroofd morris Dokter Spock gearresteerd Sprookjesland autoschade? bel 24442 Zelfmoordgolf na tv-uitzending? Tal en Kortsnoj deelnemers bij Pool-onderzoekers op de vlucht voor vulkaan-eruptie Vietcongoverval op Dak Son: 47 doden In tunnel botsingen tussen 20 auto's Honderdduizend op nr. 006222 Ook reclame voor apparaten wordt verboden Hè mr. opticien j. grit 53e JAARGANG NUMMER 30 WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Directeur: Mr. H. C. van der Mije Hoogoventoernooi Zie verder pagina 15 v:S Het wordt kouder Na St. Nicolaasfeest Astrologische kous Het woord is aan MIELE WASAUTOMATEN TIMMERMANS CAMELTWEEDJASSEN T.V.-ANTENNES voor perfekte ontvangst. Desk aanleg en reparatie SAFETY FIRST N.V. contactlensspecialist hoortoestel practicus Zie verder pagina z Gouden slagring met een gave 7 mm oesterparel 91,50 Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstraat 123 Den Haag - Lange Poten 11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 IJmuider Courant AAIWUUUIMWIMtll/IA/UWWWl/UUWWIlWUUUUUMAfWIItAAMWU MWUUMUMVUMMMUWmiMUMUIIUUMIflflIMMimUMUMMVUMWmMV (Van onze correspondent) GRONINGEN. Bestaat er verband tussen de televisieuitzending over zelf moord van 20 november en een stijging van het aantal pogingen tot zelfmoord na deze uitzending, met name in de pro vincie Drente? Deze vraag houdt de Stich ting voor de Geestelijke Volksgezondheid in Drente bezig. De directeur van deze stichting, zenuwarts C. van der Ree in Assen, zegt dat er allerlei geruchten zijn maar dat de kwestie nog onderzocht moet worden. Volgens de geruchten zouden er sinds de uitzending in Drente circa twin tig gevallen van zelfmoord zijn gemeld. Nog in dezelfde week dat de uitzending plaatsvond zouden tenminste vijftien mensen zijn opgenomen in het psychia trische ziekenhuis Licht en Kracht in As sen die een poging tot zelfmoord zouden hebben gedaan. DEN HAAG. Ex-wereldkampioen Mi chael Tal en grootmeester Viktor Kort snoj, meervoudig kampioen van Rusland zullen deelnemen aan 't 30ste Hoogoven schaaktoernooi, dat van 9 tot 28 januari in Wijk aan Zee zal worden gehouden. (Van onze correspondent) ARNHEM De conjunctuur in Neder land staat er aanmerkelijker gunstiger voor dan oppervlakkig lijkt. Het (bijna) PUNTA ARENAS (AP en Reuter) Brit se, Argentijnse en Chileense onderzoekers en technici hebben hun bases op het eiland Deception in het Zuidpool-gebied ont ruimd in verband met een krachtige vul kanische uitbarsting. De Britse en Chileen se bases zouden bijna geheel verwoest zijn. De evacuatie werd met een hefschroef- vliegtuig uitgevoerd. De zee in de buurt van het eiland is zeer ruw tengevolge van zware stromingen en vloedgolven, die een hoogte van ander halve meter bereiken. Het centrum van de uitbarsting scheen zich in het gebied van Telefon Baai te bevinden. Het eiland is vermoedelijk bezaaid met uitgewerkte vul kanen. afgelopen jaar is de produktie in Neder landse bedrijven met 5 percent toegeno- n. De arbeidsproduktiviteit is ver moedelijk in 1967 gestegen met 6 percent teerwiji ook de investeringen in particu liere bedrijven een voortgaande stijging te zien gaven. Ter vergelijking: de afgelopen 10 jaar is de arbeidsproductiviteit jaarlijks met gemiddeld slechts 3% percent toegeno men. In de jaren '50 ging tweemaal een kentering in de economie gepaard met een scherpe daling van de investeringen. Dit heeft minister van Economische Za ken, njr. L. de Block, vanmiddag bekend gemaakt in zijn rede voor de gezamenlij ke algemene ledenvergadering van het centraal Sociaal Werkgeversverbond en het Verbond van Nederlandsche werkge vers. Minister De Block gaf te kennen, er niet te rouwig om te zijn dat de peri ode van super-hoogconjunctuur, zoals die tot voor kort heerste, wat is afgezwakt. Hij zei te verwachten, dat zulk een hoog conjunctuur ook niet meer zou terugke ren, maar dat men zich veeleer moet instellen op een ontwikkeling die lijkt op de situatie zoals die vandaag bestaat. WK'-'' W eerrapport 12 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot Dag 3 Buitenland nieuws 3, 11 Kennemer Kruimels 5 Uit stad en omgeving 5, 7 Feuilleton 9 Beeldverhalen9 Aangestipt 9 Economisch nieuws 9, 15 Kunst 13 Radio 13 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Opklaringen, maar ook nu en dan een bui, later mogelijk met hagel of natte sneeuw. Matige tot krach tige noordwestelijke wind. Iets kouder met vannacht in het bin nenland plaatselijk lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. De bekende Amerikaanse kinder arts en pacifist dokter Spock is een van de tweehonderd arrestanten in New York na de betoging voor een recruteringscentrum in Manhattan. In het hele land worden deze week demonstraties gehouden tegen de oorlog in Vietnam. (Telefoto). SAIGON (AFP) Het dorp Dak Son bij Song Be, honderddertig kilometer ten noor den van de Zuidvietnamese hoofdstad Sai gon, blijkt voor veertig percent vernield te zijn na de overval die de Vietcong er dins dag op heeft gepleegd. Er zijn 47 inwoners gedood, meer dan vijftig zijn gewond. In het dorp wonen tweeduizend Zuidvietna mese vluchtelingen, grotendeels afkomstig uit de bergstreken. Dak Son werd verdedigd door twee af delingen militie en een speciale afdeling van de inlichtingendienst. Men weet niet wat er met deze afdeling is gebeurd. Na een inleidende mortierbeschieting heeft de Vietcong het dorp even bezet, waarna de guerrillastrijders zich terugtrokken. Zij voerden 27 bergbewoners met zich mee. Zeven man van het garnizoen zijn gedood acht gewond en drie worden vermist. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De vreugde van het Sint- Nicolaasfeest is woensdagavond voor 21 automobilisten, die gebruik maakten van de Velsertunnel, danig vergald. Omstreeks kwart over elf namelijk, toen de feestvie ring afgelopen was en velen weer naar huis keerden, ontstond in de oostbuis van de tunnel, waardoorheen een dubbel ver keer werd geleid in verband met de werk zaamheden aan het tunneldak, een aantal kettingbotsingen waarin 20 personenau to's betrokken waren. Eén van deze au to's raakte na een botsing zelfs in brand, doch het vuur kon vrij snel gedoofd wor den. De blikschade was groot, persoon lijke ongelukken deden zich op dat ogen blik niet voor. Om 0.20 uur reed een uit noordelijke richting komende arts, woonachtig in Amsterdam dwars door de afsluitboom van de westbuis, inplaats van linksaf de oost buis in te rijden zoals stond aangegeven. De afsluitboom en de verlichting werden vernield. De 69-jarige bestuurder en diens 37-jarige dochter zijn met hoofdwonden naar het Antoniusziekenhuis gebracht en vandaar per taxi naar huis gereden. Hun auto werd geheel vernield. Als gevolg van de vernielingen aan de afsluiting zijn daarna de werkzaamheden aan het tunneldak gestaakt. Eerder op de avond, om zes uur, had in de oostbuis een botsing plaats tussen twee personenauto's. DEN HAAG. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de hoofd prijs van 100.000 gevallen op lot nr, 006222. De zeven series van dit lot zijn ver kocht in Amsterdam, Den Haag, Rotter dam, Amersfoort, Deventer, Utrecht en Arnhem. ANKARA (AP en Reuter) Diplomaten in Ankara geloven dat er binnen afzien bare tijd een nieuwe oorlogsdreiging om Cyprus zal ontstaan. Verwacht wordt dat het conflict deze keer rechtstreeks tussen Turkije en de Grieks-Cyprische regering van aartsbisschop Makarios zal ontstaan. Makarios weigert de Grieks-Cyprische strijdmacht namelijk te ontwapenen ten zij de Turken de 650 soldaten, die het land op Cyprus mag handhaven, evacu eren en afzien van hun recht tot inter ventie op Cyprus. De Turken willen deze twee voorwaarden niet aanvaarden. De eerste incidenten worden verwacht tijdens een bijeenkomst van de Veilig heidsraad over de voorstellen tot uitbrei ding van de VN-vredesmacht. Turkije heeft Makarios inmiddels al gewaarschuwd dat de geringste actie te gen de Turkse gemeenschap op Cyprus JERUZALEM (AP) De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, heeft aangedrongen op hernieuwde wapenzendingen aan Israel als tegenwicht tegen de „enorme" Sovjet-wapenleveran ties aan de Arabieren. De oproep van Eban viel samen met het bezoek aan Egypte van Sovjet-oorlog- schepen en een eskader TU-16 lange-af- stands-bommenwerpers, die volgens zegs lieden in Israel „een duidelijke bedreiging tegen Israel zijn". Verwacht wordt, dat Eban later deze maand in de Verenigde Naties een Israëlisch plan zal indienen voor het aanpakken van het vluchtelin genvraagstuk. Modenieuwtje uit Rijssel (Frank rijk): kousen met ter hoogte van de kuit een sterrebeeld. onmiddellijk zal worden gevolgd door mi litaire vergeldingsmaatregelen. Ook president Johnson van de VS is er van overtuigd dat de problemen rond Cy prus nog niet zijn opgelost. Hij heeft ge pleit voor nieuwe krachtsinspanningen om de crisis op te lossen. Hoewel hij zich ingenomen toonde over de akkoorden om de spanningen te verminderen was hij van oordeel dat de kernproblemen nog steeds niet zijn opgelost. Kerstsfeer in de Italiaanse miljoe nenstad Milaan, waar de kinderen zich wanen in een sprookjesland, compleet met lichtjes en glimmende versieringen. (Telefoto) Arthur Schopenhauer: De mens die tot diepe ernst in staat is, kan het hartelijkst lachen. u m- (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het afluisteren van ge sprekken met technische apparatuur wordt strafbaar. De regering heeft daar toe gisteravond een wetsontwerp inge diend. Ook het reclame maken voor af luisterapparatuur zal strafbaar worden gesteld. Het ontwerp is in grote trekken gelijk aan het eind vorig jaar ingediende ontwerp betreffende het telefoongeheim. De ministers De Jong, Polak en Beer- nink schrijven in een toelichting dat zij (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een nog onbekende jon geman heeft dinsdagavond omstreeks half elf een 34-jarige scheepstimmerman uit Haarlem van wie hij een lift had gekre gen beroofd van zijn portemonnee en pols horloge. In de Jansstraat sprongen de scheepstimmerman en zijn berover gelijk tijdig uit de nog rijdende auto. Toevallig werd dit gezien door de bemanning van een politieauto. Hoewel een van de poli tiemannen direct de achtervolging van de lifter inzette wist deze via de Lombard- steeg te ontkomen. De politie meent ech ter de voortvluchtige op het spoor te zijn. De scheepstimmerman vertelde dat hij bij de Langebrug voor een man stopte die kennelijk een lift wilde hebben. Op de Ri viervismarkt voelde de bestuurder plotse ling dat zijn passagier zijn portemonnee rolde die in de rechter jaszak van de scheepstimmerman zat. Even verder op zag de lifter ook kans zich het polshor loge van de scheepstimmerman toe te ei genen. De bestuurder raakte in paniek en sprong in de Jansstraat uit de auto ter wijl de lifter hetzelfde deed aan de an dere kant. Achter de langzaam doorrij den auto reed op dat moment juist een surveillance-auto van de politie. Eén van de politiemannen wist nog net te voorko men dat de wagen van de scheepstimmer man tegen een geparkeerde auto botste. De andere agent rende de vluchteling achterna, maar deze ontkwam door de Lombardsteeg, een zijstraat van de Jans straat, nadat hij de gestolen portemonnee had weggeworpen. De waarde van het vermiste horloge bedraagt ongeveer ƒ400. haast willen maken met een regeling om dat er steeds volmaakter apparatuur in de handel komt, die de privacy aantast, mede door de als gevolg van de massa- produktie relatief lage prijzen. De bepa lingen gelden in bepaalde gevallen niet voor BVD-ambtenaren. Zes maanden gevangenisstraf of twin tigduizend gulden boete staat maximaal op het afluisteren van gesprekken in een woning of een besloten lokaal of -erf, an ders dan met toestemming van een van de deelnemers. Gebeurt dit op andere ADVERTENTIES GEN. CRONJÉSTRAAT 14 - TEL. 62109 Barteljorisstraat Haarlem Tel. 15S32 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam Telefoon 0 2510 27979 na 6 uur 0 2550 12368 VAN DOESBURG WIJKERMEERWEG 50 BEVERWIJK n.v. fovea centralis IJmuiden - Kennemerlaan 92 - Tel. 15072 plaatsen, b.v. langs de openbare weg, dan kunnen overtreders worden gestraft met ten hoogste drie maanden gevangenis. In voer, vervaardiging, in voorraad hebben en afleveren' van de afluister- en opneem- apparatuur zal niet strafbaar worden om dat de apparatuur ook voor aanvaarbare doeleinden wordt gebruikt (stetoscoop - baby-foon enz.). Op het maken van re clame zal maximaal twee maanden ge vangenisstraf komen te staan of 400 gul den boete. Voorts zal worden verboden het aanbrengen van een apparaat om een gesprek wederrechtelijk af te luisteren of op te nemen en het gebruiken van kennis die werd verkregen door het afluisteren. Het ontwerp verbiedt ook het kennelijk misbruik: een werkgever zal bijvoorbeeld niet stiekum zijn personeel meer mogen afluisteren. ADVERTENTIE JUWELIERS

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1