Griekse zeelui vrezen bij terugkeer gevangenis m S Er moet veel verbeteren in de krijgsmacht Eerste half jaar 6300 mensen veroordeeld bondig Begrotingscommissie toch aan het werk Agenda voor Haarlem en de IJmond ''feestje bouwen? schenkdesijtertl! uw vertrouwen! EPFPEK H 1 •O9®0**»** Caledonia versleept en Ontslagen wegens staking Politiek asiel in Nederland? December meer regen- dan wintermaand Man verongelukt bij botsing met vrachtauto Mening van politieke jongeren: Tal van wensen in brochure VOOR VERKEERSMISDRIJVEN Tweede Kamer besliste: Binnen twee uur advies over kansloze voorstellen Koude poollucht ER Af ET DONDERDAG 7 DECEMBER 1967 2 -4r:T" 6). SCHELVISLEVER GARNALEN PALING ROLMOPS HARING Wachten VISSERS Haarlem elsen-IJmuiden Beverwijk Radicale actie A. ,v-; \-*4Lj ",'c SS»*»**» (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Rondom een aan tal Griekse zeelui, die in het Rotter damse hotel „Commerce" aan het Henegouwerplein verblijven, is dei ning ontstaan. Zij zouden, na door hun rederij A. G. Pappadakis in Lon den te zijn ontslagen, niet naar Grie kenland durven terugkeren uit angst daar onmiddellijk in de gevangenis te worden gezet. De zeelieden zouden overwogen hebben de Nederlandse autoriteiten om politiek asiel te vragen. De 21 zeelieden, onder wie vijf offi cieren willen niets vertellen. Ze zijn erg ADVERTENTIE (gemarineerd, gerookt, gestoomd boos over datgene wat er over hen wordt gezegd en geschreven. Volgens hen gaan ze vandaag naar Griekenland terug om de feestdagen door te brengen. Sommi gen gaan per vliegtuig, anderen per trein. Hoewel de zeelieden dit tegenspreken staat vast dat ze door hun rederij zijn ontslagen en dat hun monsterboekjes door de Griekse havenmeester zijn ingenomen. De Rotterdamse agent van de rederij bevestigde dit. De Grieken zijn oud-bemanningsleden van de „North Marchiness". Vorige week vrijdag meerde het schip in de Maashaven af met een lading copra. Tijdens de reis naar Rotterdam hadden de zeelui van hun kapitein Loutlakis te horen gekregen dat zij waren ontslagen. De reden hiervoor was een staking geweest van anderhalve dag aan boord van het schip in de Zuid- afrikaanse stad Durban. De bemanning besloot tot deze staking omdat zij maan denlang geen post had ontvangen. De Griekse consul werd ingeschakeld om het conflict bij te leggen. Deze wist inderdaad voor het vertrek de mannen weer aan het werk te krijgen. Daarvoor zouden er ook al moeilijkheden zijn gëweest imet de bemanning over het slechte eten. In het hotel wachten de zeelieden nu op andere reisdocumenten. Volgens de Rotterdamse agent is het bijna zeker dat zij zich in Griekenland zullen moeten ver antwoorden voor de staking aan boord van het schip. Hij geloofde niet dat de Grieken uit angst voor het huidige re gime in hun land niet zouden durven te rugkeren: „Zo snel als de nieuwe reis papieren in orde zijn, vertrekken ze", zei een woordvoerder. Het vragen om po litiek asiel door de zeelui verwees hij naar het rijk der fabeltjes. Het Griekse consulaat zegt niets van de affaire te weten. „Er is met dit schip niets aan de hand". Behalve dan wat ge ruchten, weet ook de vreemdelingenpo litie in Rotterdam niets van de zaak af. Er is bij de dienst geen verzoek binnen gekomen om politiek asiel. (Van onze weerkundige medewerker) December is de laatste jaren meer re gen- dan wintermaand geweest, slechts in 1961, 1962 en vooral in 1963 kwamen er in december flinke vorstperioden voor. Nemen wij de gemiddelde landelijke re genval in december in de laatste tien ja ren dan zien wij dat alleen 1957 en 1963 droger dan normaal bleven. Gemiddeld in deze tien jaar viel (landelijk) 91 mm neerslag tegen 59 mm normaal. Vooral 1965 met 173 en 1966 met 159 mm gaven bijzonder natte decembermaan den met veel overstromingen in ons land. Achter ons ligt een natte en in het wes ten zeer natte herfst, welk jaargetijde in Den Helder sinds 1843 maar éénmaal nat ter is geweest. Opmerkelijk is dat in de voorafgaande jaren veel sportvelden ir november en begin december al vaak on bespeelbaar waren. Nu, na deze zeer nat te herfst wordt er wel gevoetbald. De oorzaak hiervan is voornamelijk de droge zomer (de vorige zomers waren zeer nat) zodat de herfst begon met een lage grondwaterstand. Nu, begin december, is de waterstand wel hoog geworden zodat een nieuwe depressieaanval met regen van betekenis wel snel doorweekte en on bespeelbare velden zal inluiden. Normaal geeft november 70 tot 80 mm regen, lan delijk viel er dit keer gemiddeld 95 mm, Haarlem had 139, Vijfhuizen 136, Bad hoevedorp 128, Schiphol 126, Beverwijk 123 en IJmuiden 107 mm. ff Over een woelig IJ is gisteren de „Caledonia" van de Hornhaven naar het centrum van Amsterdam gesleept. Het studentenschip zal uit eindelijk bij de Sixhaven komen te liggen. NIJMEGEN. Bij de Waalbrug in Nijme gen is de 54-jarige J. van der Laan uit Ubbergen om het leven gekomen. De man was met zijn wagen frontaal tegen een vrachtauto gebotst, welke plotse ling een file had verlaten. De vracht wagenchauffeur was plotseling naar links uitgeweken toen de voor hem rijdende auto's onverwacht stoppen. VUGHT. In Vught is de 63-jarige me vrouw Van der Linden omgekomen toen zij op een kruispunt door een auto werd aangereden. Zij was op slag dood. DEN HAAG. Mevrouw C. Ruhe-Leffin is in een ziekenhuis in Den Haag over leden nadat zij zondag op haar fiets door een auto was aangereden. Zij liep toen eep hoofdletsel op. DEN HAAG. De Stichting Nederland se Politieke Jongeren Contactraad, het sa menwerkingsorgaan van de vijf grote po litieke jongerenorganisaties, heeft een brochure het licht doen zien getiteld Sfeer, mentaliteit en democratie binnen de krijgsmacht". Volgens deze brochure ziet het volk het leger niet als een aanvaardbare en logi sche consequentie van in het parlement genomen beslissingen. De krijgsmacht be seft te weinig dat zij slechts bestaat bij de gratie van het parlement. Er gaapt een diepe kloof tussen de burgermaatschap pij en de militaire, welke daarvan juist een deel zou moeten uitmaken. „Een ap paraat waarin de rechtspositie, de soci ale positie en de menselijke verhoudin gen zó slecht zijn, is weinig aantrekke lijk voor de dienstplichtigen. Het lijkt er op, alsof de wetgever de slechte rechts positie en de slechte menselijke verhou dingen handhaaft omdat de bereidheid van de kant van de dienstplichtigen zo klein is", zo wordt gezegd. De politieke jongeren doen een aantal voorstellen welke althans de scherpe kan ten wat zouden kunnen afslijpen. Het grootste deel van deze voorstellen is in middels reeds verwezenlijkt, zoals het mo gen dragen van burgerkleding na dienst tijd, aanpassing van de groetplicht, in trekking van het lectuurverbod, beper king van onderhoudswerkzaamheden, ver mindering van de appèls en verbetering van huisvesting, kleding en voeding. Straf- en tuchtrecht Actueel zijn nog wel de opmerkingen over het militaire tuchtrecht en het mi litaire strafprocesrecht. De wetgever moet er voor zorgen, aldus de brochure, dat de geschreven regels modern zijn Gepleit wordt voor afschaffing van het streng arrest en van strafplaatsing in tuchtklasse en afdoening van strafbare feiten buiten het onderdeel door specia listen op strafrechterlijk gebied en in voering van het weekend-arrest als aparte hoofdstraf. De strafexercitie kan niet lan ger gehandhaafd blijven. De omschrij ving „het verrichten van andere dien sten" is te vaag omschreven. Verdere verlangens 'zijn invoering van voorwaardelijke krijgstuchtelijke straffen en herziening van de beklagprocedure. Ombudsman Een militaire ombudsman zal de mili tair veel meer het gevoel kunnen geven dat er onpartijdig wordt geoordeeld. In de brochure wordt voorts gepleit voor een volledige herschrijving van „het merk waardige geschrift dat Reglement betref fende de Krijgstucht heet". Het taalge bruik daarin werkt volgens de brochure op de lachspieren. Het reglement legt te veel de nadruk op plichtsbetrachting, on dergeschiktheid en gehoorzaamheid. Over het militair strafprocesrecht wordt gezegd dat de tijd is aangebroken voor een totale herziening. Minister Den Toom van Defensie heeft reeds laten weten dat hij de brochure be schouwt als een constructieve bijdrage aan het proces van aanpassing, dat in de krijgsmacht gaande is. De stelling dat de rechtspositie, de sociale positie en de menselijke verhoudingen zo slecht zijn dat het leger voor de dienstplichtige wei nig aantrekkelijk is, kan hij echter niet de zijne noemen. *6S3*i «l DEN HAAG. Over de eerste helft van dit jaar bedroeg het aantal onherroepe lijke veroordelingen wegens verkeersmis- drijven in ons land 6.300 tegen 6.222 in de overeenkomstige periode van 1966. Dit is in beide gevallen 50 per 100.000 in woners. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Wegens het onder invloed van drank rijden met een motorrijtuig werden 2.000 veroordelingen onherroepelijk tegen 1962 in het eerste halfjaar 1966 2 pet). Voor bromfietsen liep het cijfer terug van 673 naar 627 7 pet), evenals voor wiel rijders, te weten van 588 naar 526 11 pet). Het totaalcijfer voor bestuurders van voertuigen die onder invloed ver keerden was 3.154 tegen vorig jaar 3.223 2 pet). Voor doorrijden na een ongeval liep het cijfer opnieuw op, namelijk van 1.705 tegen 1.665 3 pet), evenals voor het besturen van een motorrijtuig nadat de bevoegdheid is ontzegd: 457 tegen 359 27 pet). Er waren 455 veroordelingen voor het veroorzaken van de dood of zwaar licha melijk letsel door schuld bij een motor rijtuigenongeval tegen vorig jaar 366 24 pet), in 58 gevallen was de schuldige onder invloed van alcohol. Het aantal veroordelingen wegens joy riding bedroeg 456 tegen vorig jaar 542 19 pet.). Wegwijs. De Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) zal binnenkort plattegronden van vijftig grotere en kleinere steden in ons land laten drukken en verspreiden onder de chauffeurs, omdat het herhaaldelijk voorkomt, dat vrachtauto's door de nau we binnensteden rijden, maar daar hele maal niet behoeven te zijn. Met de plat tegrond kan de chauffeur, voordat hij de stad nadert, op de hoogte zijn met de plaatselijke situatie. Nieuwe Interpol-chef. Tot hoofd van het Nederlandse bureau van Interpol zal worden benoemd de heer J. A. M. Bou- dewijn, thans referendaris op de afde ling vreemdelingenzaken van het mini sterie van Justitie. Hij volgt luitenant kolonel W. M. Rehorst op de district commandant van de rijkspolitie in Den Haag, die ruim dertien jaar met de leiding van Interpol Den Haag was be last. Poging tot wurging. De Amsterdamse po litie heeft op de Geldersekade een 24- jarige stuurman aangehouden, verdacht van een poging tot wurging van een 26- jarige prostituee. „Friesland" naar huis. De jager „Fries land", welke een reis van acht maanden heeft gemaakt naar de Nederlandse Antillen en daar dienst heeft gedaan als stationsschip, is op thuisreis naar Nederland. Het schip wordt op 20 de cember in Den Helder verwacht. De jager „Rotterdam" gaat nu naar de Nederlandse Antillen, om daar gedu rende acht maanden dienst te gaan doen als stationsschip. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de algemene begrotingscommis sie die pas had gevraagd van haar taak te worden ontheven, aan het werk gezet. De commissie, die een gemotiveerd ad vies moet geven over moties en amende menten die in de openbare commissie vergaderingen zijn ingediend, voelde er weinig voor te gaan beraadslagen. De 23 moties en amendementen, welke de afge lopen weken op tafel waren gekomen, kregen nl.. op een enkele uitzondering na een afwijzend advies van de desbe treffende kamercommissies. De stem menverhoudingen daarbij waren zodanig dat aangenomen kon worden dat de voor stellen ook in de Kamer kansloos zouden zijn. De kamer zette de commissie echter toch aan het werk. De meerderheid (PvdA, KVP, Boeren partij en de heer Lankhorst P.S.P.) vond dat de commis sie zich dient te houden aan het Regle ment van Orde en zich ook moet bezinnen op kansloze voorstellen. ADVERTENTIE Kruisstraat 2, Haarlem ZWARTE EDEN HOEDEN enorme keuze Ziet onze etalages. U WEET WEL: op de hoek bij de brug Stadsschouwburg, vrijdag 20 u.: Het Na tionale Ballet met balletten van Henryk Tomaszewski, Oscar Araiz, Rudi van Dant- zig. e.a. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Ka mermuziekconcert. Programma: De Familie Andriessen. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Bloot? Sla dood", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „How to kill a lady". 18 j. Vrijdag 23.30 u.: „Liefdesspel", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Arizona Colt", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Het complot der geweldenaars", 14 j. Vrijdag 23.30 uur: Darling", 18 j. Minerva, vandaag en vrijdag geen voor stelling. Rembrandt, 14 en 19.30 u.: „Dokter Zji- vago", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Tropische be- geerte", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Een miljoen aan de lijn", 14 j. TENTOONSTELLIN GEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondags 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet Een keuze uit de col lectie Van Looy". Vishal (Grote Markt): Expositie van beeldhouwwerk, grafiek en schilderijen van „De Groep". Dagelijks van 10-17 u. en op zondag van 13-17 u. Tot en met 7 janu ari. Vleeshal (Grote Markt): Eretentoonstel- ling t.g.v. de zeventigste verjaardag van de beeldhouwer Mari Andriessen. Dage lijks van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur. Tot en met 7 januari. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Tot en met 7 januari: Expositie van beeldhouwwerk van Wim Jonker en schil derijen, aquarellen en tekeningen van Harry Balm. Dagelijks van 10-12 en 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Stadsbibliotheek (ingang Prinsenhof): Expositie van handschriften, drukproeven en foto's van Jan Bernlef, Henk v. Kerk wijk en Dick Hillenius. Tot eind decem ber. Galerie-T (Bakenessergracht): Expositie van grafiek van Montijn en beeldhouw werk van Leo de Vries. Dagelijks van 11- 17 uur. Op zondag van 13-17 uur. Tot 31 december. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van werken van Agnes Rademakers. Da gelijks van 10-20 u. Op dinsdag gesloten. Tot en met 9 december. Hofje van Staats (Jansweg 39): Expo sitie van portretten en reisschetsen van Geertruid Verdenius-Meuringe Reijn- ders. Dagelijks van 9-17 u. Op zondag gesloten. Tot 15 december. Galerie Drengel (Bakkumstraat): Expo sitie van werk van Ans Wortel. Dagelijks van 12-17 u. Vrijdags van 20-22 u. en op zondag van 14-17 uur. Tot 27 december. Wijkcentrum Schalkwijk: Expositie van graficus Rob Clous. Zondags van 14-17 u. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en maquette van Nederland met waterstan den en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9 tot 17 uur. Op zon- en feestdagen gesloten. Tot 20 december. Duysterghast (Zandvoort)Expositie van gouaches, etsen en litho's van Huber- tus va nder Vloot. Op zaterdag en zondag van 14-16 uur. Tot en met 17 december. DIVERSEN Brinkmann (Grote Markt), vandaag 20.30 u.: lezing door mr. B. van Tijn voor de Haarlemse afdeling van de Ned. Zionisten bond over „Israël en het Midden-Oosten". Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat) vrijdag 20 u.: Hootenanny-avond. ADVERTENTIE DONDERDAG 7 DECEMBER City, 20 uur: „Minderjarig meisje". VRIJDAG 8 DECEMBER City, 20 uur: „Irma la Douche". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost: Expositie werken van H. Ames, W. J. de Bie, Wim Bosman, Jacques Clay, Ruud Cornelis, Haije, Truus Menger en Arie Schouten. De expositie duurt tot en met 22 december en is dagelijks open van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 7 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Fan tómas contra Scotland Yard". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Goud fort op Caribo". Galerie Boumans, Breestraat 112, Expo sitie van Paul Citroen, schilderijen, teke ningen en gouaches, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. Stadskantoor, Pres. Kennedyplein 1, Expositie van wandkleden en keramiek, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. VRIJDAG 8 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Fan- tömas contra Scotland Yard". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Goud fort op Caribo". Kennemer Theater, Toneelvoorstelling door „Volksonderwijs": 14 u.: kinderen v. d. klassen 3, 4 en 5; 20 u.: klassen 6e klassers en leden en belangstellenden. Galerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie Paul Citroen: schilderijen, tekenin gen en gouaches, geopend van 9-12.30 u. en 13.30-18 u. Stadskantoor, Pres. Kennedyplein 1, Ex positie wandkleden en keramiek, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Het gevolg daarvan was dat de openba re behandeling van de begrotigen, welke gisteren zou beginnen, moest worden op geschort. De begroting van justitie werd verschoven naar volgden week donderdag. De begrotingscommissie ging meteen aan het werk. Binnen de twee uur waren de bijna twee dozijn voorstellen afgewerkt De algemene commissie sloot zich in alle voorstellen aan bij de adviezen die de betrokken commissies hadden uitgebracht. De minderheid (V.V.D., D'66, C.H., A.R. S.G.P., G.P.V. en de P.S.P. zonder de heer Lankhorst), die had betoogd dat het hele beraad een wassen neus zou zijn als alle voorstellen in korte tijd zouden wor den afgedaan zag daarin een bevestiging van haar standpunt, dat er dit jaar geen werk was voor de algemene begrotings commissie. In de algemene begrotings-commissie heeft KVP-fractieleider drs. Schmel- zer medegedeeld dat van radicale zijde in zijn fractie een voorstel zal worden gedaan om 45 miljoen meer dan de door de regering voorstelde 525 miljoen uit te trekken. Onlangs heeft de K.V.P.- radicaal drs. Aarden ertegen geprotesteerd dat dit voorstel door de K.V.P. niet in de Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken was ingediend. Het KNMI deelt mee: In de luchtdrukverdeling zijn voörlopig geen grote veranderingen te verwachten. Tussen een diepe depressie bij de Oost zee en een gebied van hoge luchtdruk, dat zich uitstrekt van Groenland tot het zeegebied ten westen van Portugal staat een krachtige tot stormachtige noordelij ke stroming, waarmee koude poollucht naar West-Europa wordt getransporteerd. Er ontstaan in deze stroming vrij veel hagel- en natte sneeuwbuien. Het warme Noordzee water zorgt er voor dat de tem peratuur in de kustgebieden nog boven het vriespunt blijft. In het binnenland kan lichte vorst voorkomen. WEERRAPPORTEN Maximum en minimum- c temperaturen binnen- en buitenland wind- richti max. temp. min. temp. Den Helder regenbui nw 7 3 2 Ypenburg regenbui nw 6 3 8 Vlissingen regenbui nw 9 2 5 Eelde licht bew. nw 4 1 5 De Bilt hagelbui w 5 0 9 Twente half bew. w 5 0 4 Eindhoven sneeuwbui w 6 1 7 Z.-Limburg sneeuwbui wzw 8 0 4 Helsinki half bew. ono -5 -7 3 Stockholm sneeuw nw -3 -5 1 Oslo zw. bew. nno 1 -5 0 Aberdeen sneeuwbui nw 1 -3 2 Londen onbewolkt w 10 -1 3 Amsterdam hagelbui nw 5 1 8 Brussel sneeuw nw 8 0 9 Luxemburg half bew. wnw 7 -1 4 Parijs onbewolkt w 9 1 8 Bordeaux zw. bew. n 8 7 4 Grenoble regen wnw 4 2 2 Nice onbewolkt wnw 17 5 0 Berlijn geh. bew. w 5 2 0.1 Frankfort zw. bew. zw 8 1 5 München licht bew. w 6 -2 7 Locarno zw. bew. ozo 12 1 1 Wenen licht bew. nw 8 2 2 Innsbiuck sneeuw O 3 0 4 Belgrado zw. bew. z 11 3 0 Barcelona onbewolkt nnw 17 7 0 Madrid onbewolkt windst. 12 -3 0 Mallorca mist windst. 18 5 0 Lissabon zw. bew. wnw 16 9 0 Vrijdag 8 december Zon op 8.34 uur; onder 16.29 uur. Maan op 13.30 uur; onder uur. Maanstanden Eerste kwartier Volle maan Laatste kwartier Nieuwe maan 8 december 18.57 uur. 17 december 0.21 uur. 24 december 11.48 uur. 31 december 4.38 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 7 december Hoog water 7.45 uur en 20.09 uur. Laag water 3.17 uur en 15.42 uur. Vrijdag 8 december Hoog water 8.41 uur en 21.10 uur. Laag water 4.07 uur en 16.36 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2