UST CONCENTRATIE VAN VEILINGEN IS EEN EERSTE VEREISTE Werkloosheid in Bollenstreek met 25 percent gestegen Knipogen tegen het leven Je prettig voelen, nt... 't Begint met gezond eten En gezond eten begint met Brio MAC IK EVEN VOORSTELLEN? Heerlijke, zuivere Brio heeft de fitheid in zich: mais-, zonnebloem en sojaolie. 3 gouden oliën! Nog gezonder dan gewone plant aardige oliën door hun bijzondere samenstelling. Breng daarom Brio in uw leven. Voor frisse veerkracht, elke dag opnieuw! Brio de moderne plantenmargarine die u helpt om fit te blijven. Groepspraktijken voor huisartsen voorgesteld Carlisten komen in Portugal bijeen Geen verkiezingen in Groningen DONDERDAG 7 DECEMBER 196 7 7 ongezouten MARGARIN In Amsterdam Voor de Stroomkabel A utodiefstal Inbraak Vals contract Str andbivak VOORZITTER TUINDERVAKBOND: T A A 1 f* A AMSTERDAM. Twee leden van de Amsterdamse gemeenteraad (mej. Lopes Dias en de heer Barueh beiden P.v.d.A.), hebben het college van B. en W. voor gesteld plannen voor te bereiden tot het instellen van groepspraktijken voor huis artsen en het oprichten van wijk-labora- toria voor deze artsen en wijk-röntgenin- ctituten. Zij zeggen dat het aantal huisartsen ge leidelijk afneemt doordat 't publiek steeds minder vertrouwen in de huisarts krijgt. Dit komt omdat de huisarts niet die appa ratuur kan aanschaffen welke de medi sche ontwikkeling eist. Door de samenwerking in één praktijk huis kunnen de artsen wel hierover be schikken, alsmede over een staf personeel. De artsen behouden overigens hun zelf standigheid. En aan hun patiënten kunnen zij veel meer service bieden. ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Voor moderne modelijnen, o.a. „AMOURETTE" Voor uw PERMANENT PERMABEL of STYLING, uitgevoerd door zeer vakbekwame kapsters grote sortering haarwerken voorradig. VLECHTEN vanaf f 15.— ECHTE HAARSTUKJES vanaf 40. VOLLEDIGE PRUIKEN 150.— Grote bus LUST-HAARLAK 3.75 Lange Nieuwstraat 471 - IJmuiden Telefoon 111.66 (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Huilende vrouwen zijn geen zeldzaamheid In de rechtszaal. Ook woensdagmorgen was het weer een tra nenstroom toen een moeder en dochter uit Beverwijk terecht moesten staan voor de Haarlemse politierechter. De moeder werkte als werkster bij een kledingbedrijf. Zij had aan de magazijn chef coupons gevraagd. De man gaf haar de lappen gratis en zij gaf ze aan haar dochter die ze voor haar verkocht. Dit was vijftien keer gebeuxd. De magazijn chef kreeg voor verduistering in dienstbe trekking een boete van driehonderd gul den, de werkster een boete van 250 en drie weken voomvaardelijke gevangenis straf. De dochter had niet geweten dat zij gestolen goed verkocht en kreeg wegens schuldheling, een boete van honderd gulden. „Maar ik kreeg ze van mijn moeder, niet van zo maar iemand", verdedigde zij zich. De officier van justitie en politie rechter vonden dat zij voorzichtiger had moeten zijn met het aannemen van de stoffen. „We wilden stropen en toen vonden we die kabel", zeiden een 34-jarige oven bouwer en zijn 37-jarige collega uit Bever wijk. Zij moesten terecht staan wegens diefstal van elektrische kabels van het bedrijf waar zij werkten. Een jachtopziener trof het tweetal op 26 september aan toen zij bezig waren op een terrein in de bosjes de kabel in stukken te zagen. Bij de politie gaven beide mannen valse namen op. De officier van justitie eiste tegen beiden driehonderd gulden boete en vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf De 34-jarige ovenbouwer werd veroor deeld tot tweehonderd gulden boete en 2 weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Zijn collega had een strafblad met meer veroordelingen en kreeg 250 boete en vier weken voorwaardelijke gevangenis straf. Op 2 december werd een 21-jarige mozaïkwerker uit IJmuiden gesignaleerd toen hij bij geparkeerde auto's aan de deurkrukken rammelde. Bij een van de auto's brak de kruk af, de IJnuidenaar schrok en ging er van door. Maar een voorbijganger die hem had gezien kwam in actie en de jongeman werd aange houden. Wegens poging tot diefstal eiste de offi cier van justitie bij de Haarlemse politie rechter maandag twaalf weken gevange nisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De politierechter wilde het nog met een geheel voorwaardelijke straf van zes weken proberen en legde daarbij een boete van driehonderd gulden op. Een maand voorwaardelijke gevange nisstraf met drie jaar proeftijd en ƒ150 boete kreeg een 21-jarige IJmuidenaar omdat hij een bromfiets had weggeno men. Dit gebeurde in een proeftijd voor een andere diefstal. De officier van jus titie had een maand gevangenisstraf ge eist. Tot veertien dagen gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rij bevoegd heid werd een 24-jarige kelner uit Kat wijk, veroordeeld. Hij reed in oktober in IJmuiden met z'n auto tegen 'n vracht wagen. De kelner verkeerde toen onder invloed van alcoholhoudende drank. De Haarlemse politierechter heeft een 19-jarige bloembinder en een 20-jarige chauffeur, beiden uit Haarlem, wegens poging tot inbraak bij de Nutsspaarbank in Bloemendaal conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot 200 en twee maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. Met een derde jongeman, die inmiddels is veroordeeld, hadden zij op 1 juli 1966 bij de bank willen inbreken. Bij hun ac tiviteiten werden zij echter gestoord doordat er plotseling een man verscheen Een 32-jarige verzekeringsagent uit Bennebroek werd door de politierechter veroordeeld tot 250 boete en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De officier had drie maanden ge vangenis, waarvan één maand voorwaar delijk geëist. De verzekeringsagent had voor een echtpaar uit Oosterhout een vals huur koopcontract opgemaakt. Hij had daarbij gebruik gemaakt van gegevens uit een echt contract, dat hij vroeger jxoor het echtpaar had opgesteld. Nadat de fraude aan het licht was ge komen had de verdachte het echtpaar schadeloos gesteld. De officier gaf de Bennebroeker de raad uit het verzeke ringswezen te stappen, aangezien hij niet met geld kan omspringen. U heeft een tijdlang een wonderlijke levenswijze gevoerd". Aldus de politie rechter tegen een 18-jarige jongeman uit Utrecht. De knaap had in de zomermaan den op het strand in Zandvoort gebivak keerd. Conform de eis van de officier van justitie werd hij voor het stelen van een hoes van een strandstoel veroordeeld tot 75 en drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. In de straf waren ook dief stal van geld uit een telefooncel en dief stal van 100 van zijn zuster verdiscon teerd. De jongen bleek geen zin in werken te hebben. Toen de politierechter vroeg of hij nu al een baan had antwoordde hij: ,Ik ben er zo'n beetje mee bezig". (Van onze correspondent) MADRID. De Spaanse Carlisten zul len dit weekeinde buiten Spanje bijeen komen om hun politiek ten opzichte van de jonste ontwikkelingen in hun land te bespreken. De regering in Madrid heeft geweigerd toestemming te verlenen voor een grote politieke concentratie van de Carlisten rond hun troonpretendenten prins Xavier de Bourbon Parma en diens zoon Carel Hugo. Daarop is besloten deze bijeenkomst het komende weekeinde in Portugal te houden. In overeenstemming met de Car- listische doctrine krijgt deze een religieus en een politiek karakter. Enkele duizen den Spaanse Carlisten worden zaterdag in Fatima in Portugal verwacht. Zondag komen tweehonderd Carlistenleiders bij een in Lissabon rond prins Xavier en Carel Hugo. Deze reünie valt samen met een op merkelijke activiteit van de andere Spaanse monarchisten, de zogenoemde Juanisten, verenigd rond de kleinzoon van de laatste Spaanse koning, prins Don Juan en diens zoon Don Juan Carlos. De jong ste politieke ontwikkeling in Spanje, die een versterking betekent van het regime van generaal Franco, dat daardoor blijk geeft weinig aanstalten te vertonen de monarchie in Spanje daadwerkelijk te herstellen, heeft onrust bij de koningsge- zinden gezaaid. Op slechts enkele kilome ters afstand van Lissabon, waar zondag de Carlisten bijeenkomen, bevindt zich in de badplaats Estoril het hoofdkwartier van prins Don Juan. Engels bezoek. Van 9 tot 13 december zal de Engelse onderzeeboot „Thermo pylae" een bezoek brengen aan Am sterdam. Het schip zal aan het Stenen hoofd worden gemeerd. Voor de beman ning zijn allerlei evenementen georga niseerd zoals cocktailparty's officiële en onofficiële bezoeken aan de wal, het bijwonen van voetbalwedstrijden en een bezoek aan brouwerijen. Het publiek mag op zondagmiddag het schip bekij ken. Ringo Starr stelt zijn vrouw Man- reen voor aan de Zweedse Ewe Aulin, een vroegere Miss Tiener International. De Beatle en Ewe (rechts) zullen samen spelen in de filmversie van Terry Southerns no velle Candy. (Van onze streekredactie) HAARLEM. Op het terrein van de afzet van groenten en fruit zijn zich in snel tempo enorme verschuivingen aan het voltrekken. Enerzijds is dit het ge volg van een vrijer handelsverkeer binnen de E.E.G.; anderzijds spelen op dit ter rein de veranderde instelling en koopge woonten van de consumenten een belang rijke rol. De enorme vlucht van de groot winkelbedrijven en supermarkets verster ken deze tendens in toenemende mate. Deze bijna explosieve ontwikkeling van de verkoop van groenten en fruit in super markets in binnen- en buitenland is er de oorzaak van, dat de afzet grotendeels langs nieuwe kanalen moet plaatsvinden. Dit zei vanmorgen de voorzitter van de Tuindersvakbond L.T.B. de heer Jac. de Groot, in zijn openingsrede van de alge mene vergadering, die in de tuinzaal van het Concertgebouw in Haarlem is ge houden. De voorzitter zei voorts, dat deze ont wikkeling betekent, dat de structuur van zowel de binnenlandse groothandel als van de exporthandelsbedrijven drastisch gewijzigd gaat worden, en tevens, dat een aantal overbodig geworden handels bedrijven gaat verdwijnen. „Als producen ten zullen we een open oog moeten heb ben voor de explosieve groei en commer ciële betekenis van de supermarket-con cerns aan de vraagzijde. En als producen ten zullen we, voor wat de aanbodzijde betreft, bij deze ontwikkelingen in de pas moeten blijven. Dit betekent, dat we te genover de groeiende vraag naar grotere produktie-eenheden van gelijke kwaliteit en sortering en mogelijk ook van meer stabiele prijzen, onze tuinbouwprodukten in die gevraagde eenheden ook daadwer kelijk kunnen aanbieden", aldus de voor zitter. De heer De Groot bepleitte voorts con centratie van de veilingen. In het West- land is men hiertoe reeds overgegaan, In februari van dit jaar besloten de vei lingen Poeldijk, Loosduinen, Wateringen en Honselersdijk een fusie aan te gaan en een geheel nieuwe veilingcomplex te gaan stichten ter waarde van ƒ16 mil joen. Het samengaan van verschillende veilingen is geen eenvoudige zaak en er zijn grote kapitalen mee gemoeid. Ook zijn er wel eens persoonlijke gevoelighe den in het geding. „Toch kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken, dat bij de besprekingen over fusieplannen de kleine belangen soms prevaleren boven de grotere en dat men de visie op de toe komst niet voldoende tot zijn recht laat komen. In Noord-Holland moet men ech ter beseffen, dat een verantwoorde vei lingconcentratie één van de middelen is om de traditioneel geworden structuur moeilijkheden van de tuinbouw in deze provincie te lijf te gaan", aldus de voor zitter. De voorzitter drong tenslotte aan op een versnelling van de uitvoering van de ruilverkaveling. DEN HAAG. De minister van Bin nenlandse Zaken, mr. Beernink, ziet geen redenen om bij de Tweede Kamer een wijzigingswet in te dienen, volgens welke verkiezingen moeten worden gehouden voordat de wet tot opheffing van Hoog kerk en Noorddijk en wijziging van de gemeentegrenzen van Groningen en enke le dorpen in werking treedt. De minister deelde dit mee op schrif telijke vragen van de Tweede Kamerle den Jongeling (GPV) en mej. Goudsmit (D'66). Burgemeester. Met ingang van 1 februari is benoemd tot burgemeester van Al- blasserdam mr. J. H. Vijgeboom, sinds maart 1955 burgemeester van Geervliet en Heenvliet. Hij is 51 jaar, Nederlands Hervormd en lid van de P. v. d. A. BOLLENSTREEK Bij het Geweste lijk Arbeidsbureau Lisse, omvattende de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noordwijk en Noordwijker- hout, stonden volgens de laatste telling per eind november 307 mannelijke en 115 vrouwelijke arbeidskrachten als werk zoekenden ingeschreven. In november van het vorig jaar bedroegen deze cijfers respectievelijk 249 en 84, dus valt waar te nemen, dat in vergelijking met het vorig jaar een stijging van het werklo- zenaantal heeft plaats gevonden van on geveer 25 percent. Een groter verschil is er te vermelden wat het aantal gevraagde arbeidskrachten betreft. Eind november 1967 bedroeg de vraag 142 mannen (vorig jaar 309) en vrouwen 83 (vorig jaar 170). De plaatsingsmogelijkheden zijn dus aan merkelijk gedaald. De stijging van de werkloosheid onder de bouwvakkers is hoofdzakelijk een ge volg van het gereedkomen van de „Estec" in Noordwijk, welke arbeiders wegens slechte verbindingen tussen de gemeenten in het Gewest van het Arbeidsbureau Lisse moeilijk te plaatsen zijn. In de sector houtbewerking is het moei lijk om aan de vraag te voldoen. Er blijkt voor houtbewerking minder animo te bestaan, terwijl men in deze sector hoofdzakelijk geschoolde krachten nodig heeft. In de metaalsector staan bank werkers, automonteurs en onderhouds monteurs ingeschreven. De vraag naar deze arbeidskrachten is thans gering. Wat de Land- en Tuinbouw betreft, i« het seizoen in de kwekerijen en export bedrijven ten einde. Reeds jaren lang streeft men er naar om per 1 december alles „onder dek" te hebben, met het ge volg dat zich dan meerderen als werk zoekende moeten laten inschrijven en eerst weer aan het werk zullen kunnen komen in deze bedrijven per maart 1968. In de exportbedrijven verwacht men eer der k^ns op herplaatsing van afgestoten arbeidskrachten. De weersomstandighe den zullen ook hier een rol spelen. Wat de vrouwen betreft is de bemiddeling al op gang gekomen doordat in eep export bedrijf veel reclamemateriaal verzonden moest worden. Begrijpelijkerwijs is de vraag naar ar beidskrachten in de horecasector thans op het dieptepunt gekomen en zal men moeten wachten op het voorjaar. Wat betreft de jeugdwerkloosheid: slechts 25% der jeugdigen heeft een leer overeenkomst. Gevolg is, dat zij bij afloop der werkzaamheden het eerst ontslagen worden. In de metaalsector speelt de jeugdwerkloosheid geen belangrijke rol. 28S»l

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7