KVP-partijraad: „Historische gebeurtenis" DRS. SCHMELZER: CONFLICT OVER STEMBUS AKKOORD ONVERANTWOORD Wat er tot ïs nu nog 1970 kan gebeuren niet te overzien" weer 3 groot- geld- winnaars nu al 7267 prijzen! FANTA ORANGE Sprite Nederland heeft vooral in de steden goede wegen nodig AMERIKAANSE VERKEERSDESKUNDIGE: Prof. Jokinen is tegen Amsterdamse metro en afsluiting van de city „Loonpercentage van 5 gaat een rol spelen" Koelkastenfabriek uit Denemarken naar Nederland VRIJDAG 8 DECEMBER 1967 15 U itspraken Stembusakkoord Geen concessie Pas in 1970 Geen linkervleugel won f750,-! won f750,-! won f750,-! 1 jaar lang gratis Coke, Fanta of Sprite voor: Doe mee, win 750 gulden voor onder de kerstboom! Coke, Fanta en Sprite, geweldig lekker! ÉHf Nieuwe invalswegen ,A mtro-project' Sake van der Ploeg: ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Vandaag en mor gen houdt de K.V.P.-raad zijn lang verwachte bijeenkomst in Arnhem, een vergadering welke beslissend kan zijn voor de toekomst van Nederlands grootste politieke partij. Een van de mannen die daar een belangrijke rol zullen spelen is de voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, een van de meest omstreden figuren in de Neder landse politiek. Zijn positie is weinig benijdenswaardig. Maar ervaart hij dat zelf ook zo? Drs. Schmelzer: „Ik denk daar nooit zo over na. Ik ben niet iemand die zo ge bukt gaat onder het leed van het leven. Ik heb maar twee grote problemen. Het eerste is dat ik tekortschiet tegenover mijn gezin en dat alles teveel op de schouders van mijn vrouw komt. Het tweede pro bleem is dit: Doordat er voortdurend vrij veel acute beslissingen genomen moeten worden blijft er te weinig tijd over voor echte bezinning, voor meditatie, laat ik zeggen voor het „bijpompen". Dat komt omdat ik op een aantal fronten tegelijk aan het werk ben: de fractie, de partij, de Kamer, de commissie voor Buiten landse Zaken, de B.V.D.-commissie. Ik heb de overtuiging dat ik na deze parle mentaire periode wel wat meer tijd voor meditatie zal moeten vrijmaken". VRAAG: Wat zou u liever zijn fractievoorzitter van de K.V.P.? dan Antwoord: „Mag ik daar een genuan ceerd antwoord op geven? Gezien de poli tieke verhouding in Nederland en ook wel Europees gezien wil ik het liefst fractie voorzitter van de K.V.P. zijn. Maar los van de uitdagingen van de partijpolitiek, de landspolitiek en de Europese politiek zou ik zeggen: filosoof, schrijver, compo nist en docent". VRAAG: Beschouwt u de bijeenkomst van de partijraad als een „historische" gebeurtenis? Antwoord: „Daar zou ik in verschillen de opzichten „ja" op willen zeggen. In de eerste plaats omdat er nimmer in het bestaan van onze partij een moment ge weest is waarop het parlement van onze partij de mogelijkheid heeft gehad zich zo duidelijk uit te spreken over onze bij drage tot de vernieuwing van het partij wezen in Nederland. Het is toch wel een belangrijke bijdrage als je bereid bent op termijn jezelf op te heffen mits daarvoor een breder en in wezen geestverwant draagvlak in de plaats komt. En dan de tweede reden: Voor zover ik weet heeft er nog nimmer in het parlement van onze partij een zo lang voorbereide en zo pu bliekelijk met overtuiging en emotie ge laden gedachtenwisseling plaatsgehad over de toekomstige koers van de partij. Programmatisch, maar vooral operatio neel. En dat alles met het oog op de kie zer die meer duidelijkheid en meer in spraak vraagt. Men kan natuurlijk de indruk krijgen dat er gevaar bestaat" voor een scheuring. Maar het is vooral van belang dat de meningsverschillen openlijk worden uit gepraat en dat vooropgesteld wordt dat wat de geesten verbindt en niet wat de geesten scheidt. Als na afloop de saam horigheid in de partijraad misschien gro ter zou blijken te zijn dan menigeen ver wacht zullen de journalisten misschien zeggen: Wat een anti-climax. Maar ik zou dan zeggen: Nee, we hebben het weer goed gedaan. Ik ben ervan overtuigd dat er meer is dat ons samenbindt dan scheidt. De verschillen in onze fractie in politiek temperament en inzichten zijn beslist niet groter dan binnen de P.v.d.A. of de La bour Party en zeker veel kleiner dan binnen de Democratia Christiana in Ita lië, „waar men georganiseerde vleugels heeft, en ook veel kleiner dan binnen de Democratische Partij in de VS". VRAAG: De laatste enquêtes hebben toch wel een duidelijk licht geworpen op de meningsverschillen binnen de K.V.P. Antwoord: „Enquêtes zijn nuttige din gen, maar ik vind de vraagstelling veel te ruw om 'n enigszins betrouwbaar beeld te kunnen krijgen dat werkelijke aankno pingspunten zou geven voor het beleid. Men vraagt naar voorkeur voor de P.v.d.A. of voor de V.V.D. Maar wat men niet vraagt is of men het huidige kabinet wil vervangen door 'n kabinet met de P.v.d.A. met déze P.v.d.A. of een andere P.v.d.A. De P.v.d.A. zegt me nog zo weinig. En wil men dan een samenwerking tot elke prijs of alleen maar tot zekere limieten? De indicaties van de enquêtes zijn wer kelijk buitegewoon ruw". VRAAG: De resolutie welke het be stuur op de partijraad zal indienen zegt dat een stembusakkoord op onoverkome lijke bezwaren stuit. Waarom onoverko melijk? De P.v.d.A. denkt er heel anders over. Verder wordt in deze resolutie ge zegd dat het partijbestuur een jaar wil studeren op de mogelijkheden van een christen-democratische samenwerking, terwijl deze gedachte door de drie chris telijke partijen toch eigenlijk al geaccep teerd is. Op een stembusakkoord hoeft he lemaal niet meer gestudeerd te worden. Is die tegenstelling billijk? ANTWOORD: „Als algemene opmerking wil ik voorop stellen dat elke tekst voor verbetering vatbaar is. Het is in ieder geval zo dat de peilingen in de partij heb ben uitgewezen dat er ernstige bezwaren bestaan tegen het sluiten van en stembus akkoord. zoals voorgesteld door de groep K.V.P.-radicalen. Mijn persoonlijke inter pretatie is deze: De bezwaren zijn voor alsnog onoverkomelijk gesignaleerd, om dat in brede kring de indruk is ontstaan dat ten eerste het stembusakkoord van deze stroming gericht is op een vast sa menwerkingsverband met andere dan de christelijke partijen en ten tweede deze stroming althans zo is het opgevat nu al kiest voor een vast samenwerkings verband met de P.v.d.A. en met D'66. Daar hebben de bezwaren zich tegen ge richt. Als u de resolutie goed leest over de redactie kan men van mening verschil len dan spreekt daar duidelijk de be reidheid uit om ook de mogelijkheid van een stembusakkoord te bestuderen, maar dan nader te bezien met wie en niet a priori met de P.v.d.A. evenmin als a pri ori met 'n andere niet-christelijke partij' VRAAG: Wordt dan bet bestuderen van een stembusakkoord in zijn algemeenheid dé grote concessie welke het bestuur aan de radicalen zal doen? Antwoord: „Het woord concessie is ver keerd. Ik zou het een verduidelijking wil len noemen van een reeds bestaande be reidheid. Het partijbestuur heeft nooit anders dan de eerlijke bereidheid gehad om het stembusakkoord als mogelijkheid te bezien, maar dan in zijn algemeenheid naar twee kanten en niet alleen met de P. v.d.A. Volgens mij is het stembusak koord iets dat men ad hoc, per verkie zing, zou kunnen sluiten indien men het al wil". VRAAG: „Ruim Zicht", het blad van het N.K.V., suggereert dat de partijraad eigenlijk geen goede afspiegeling is van het katholieke kiezersvolk. Het blad dreigt bedekt met een scheuring Wat is uw commentaar? Antwoord: „De partijraad is een heel goede afspiegeling van wat er leeft onder de K.V.P.-leden. Het gaat er niet om dat P.v.d.A. Volgens mij is het stembusak- elke bevolkingsgroep kwantitatief evenre dig vertegenwoordigd is. Dat zou op zich zelf heeft acceptabel zijn, maar dat ligt aan de mensen zelf. Het gaat ook niet om de kwantiteit. Wat indruk maakt zijn feiten en argumenten. Zeker in een openbare vergadering kan men daar niet omheen. Iedereen die naar de partijraad komt is in zijn denken mee beïnvloed door alle stromingen en w sen die geventileerd zijn. Ik ben het er mee eens dat men niet tot elke prijs een scheiding der geesten - uit de weg moet gaan, maar ik ben aan Drs. Schmelzer. Stembusakkoord? de andere kant van mening dat het be lang van de K.V.P. van de christelijk geïnspireerde partijvorming en het natio nale belang vragen dat men geen conflic ten uitlokt welke op een bepaald moment en in een bepaalde situatie te vermijden zijn en opgelost kunnen worden. Ik zou het onverantwoordelijk vinden om eind 1967 een conflict te forceren over een aangelegenheid als het sluiten van een stembusakkoord dat pas eind 1970 of be gin 1971 zou kunnen gaan functioneren. Er kan in die tussentijd zoveel gebeuren dat we geen van allen kunnen overzien. Overigens kan ik niet begrijpen hoe men eind van dit jaar met kracht van ar gumenten zou kunnen motiveren dat Ne derland het best geregeerd zou kunnen worden door een samenwerking van de christelijke partijen met de P.v.d.A. en D'66. VRAAG: Het omgekeerde is ook niet te motiveren. Antwoord: „Het omgekeerde is zeker niet te motiveren als stelling voor alle tijden en omstandigheden, maar wel voor eind 1967. Als fractieleider van een partij welke het kabinet-De Jong loyaal steunt zou ik geen knip voor de neus waard zijn als ik er niet van overtuigd zou zijn dat deze politieke combinatie met deze bewindslieden onder leiding van deze premier de beste oplossing is voor het landsbestuur. Laat ik er aan toevoe gen dat het congres van de P.v.d.A. mij geen argument heeft gegeven om die over tuiging te herzien, evenmin als het con gres van D'66". VRAAG: Het is bjj de K.V.P. vaak voor gekomen dat een onderliggende stroming probeerde boven te komen, dat de lin ker- en de rechtervleugel elkaar afwis selden. Is het optreden van de christen radicalen een herhaling van dit oude beeld of is het iets unieks? Antwoord: „U mag de radicale groep niet vereenzelvigen met wat men dan pleegt te noemen de linkervleugel. Ik heb in mijn fractie tal van mensen met socia le bewogenheid en bereidheid om maat schappelijke veranderingen door te voe- rn die allerminst tot de christen-radica len behoren". VRAAG: Wie? Antwoord: „Ik noem geen namen. Bij de radicalen zijn mensen die het accent leggen op de programmatische aanpak, terwijl anderen accenten leggen op de leiding van fractie en partij en weer an deren die het accent leggen op de keuze van de partner waarmee moet worden samengewerkt. Er zijn er die de christe lijk geïnspireerde volkspartij willen hand haven en anderen die naar een twee-par tijenstelsel willen. Het is geen homogeen gezelschap, het is ook zeker niet met de linkervleugel te vereenzelvigen. Ik heb wel tal van bezwaren geuit tegen hun plannen, zoals het sluiten van een stem busakkoord met de P.v.d.A. en D'66. maar ik heb nooit gezegd dat de radi calen geen nuttige functie hebben ver vuld. Ze hebben een bijdrage geleverd tot het aanscherpen van het politieke gevoel, ze hebben een gewetensfunctie vervuld een nuttige functie temidden van andere groepen". VRAAG: U zegt: hebben vervuld. Moet het straks dan maar afgelopen zijn? Antwoord: „Als op de partijraad een resultaat bereikt is dat men kan aanvaar den dan moet men als lid van een club toch ook zijn houding daardoor mede la ten bepalen". VRAAG: Hoe zingt Frits van der Poel? Antwoord: „Ik vond het een verrassing, Hij zit voor de televisie meestal wat je uit muzikaal oogpunt zou kunnen noemen voor zich uit te brommen. Maar nu was zijn stem voor mij een verrassing. Als deze stem geschoold zou worden zou hij een heel goed niveau halen. Er zit talent in". VRAAG: Ziet u hem liever als „anger of als commentator? Antwoord: „Liever als commentator. Als zanger is hij ongeschoold, als com mentator niet". 53-15 r r Jan Kramer Gulickseslraat 8-t Sittard Mej.J. Groenheide J oris van de Ilaagenstraat 42 Den Iiaag K. W. A. Vreeburg Pinksterbloem- st raat 4 hs. Amsterdam T. G. de Kruyff, Rembrandtlaan 336, Enschede - L. Killers, S. v. Slingelandtplein 28. Zwolle - R. Smit, Windmolenbroeks- weg 33, Almelo - M. J. II. v. d. Kamp, Weteringstraat 2 bv., Amsterdam - Mej. M. C. M. van Duren, Assendelftstraat 19 hs., Amsterdam - Mevr. I,. M. Wagenaar, Curacaostraat 94", Am sterdam - P. H. van Binsbergen, Celsiusstraat 45, Apeldoorn - P.T.T.-kantine, p/a J. Brok, Prins Bernhardstraat 12, 's Her togenbosch - B. buten, Schuitendiep 37, Groningen - J. B. Brevink, Langedijk 9, Assen - H. van Arensbei-gen, Niersstraat 20, Gennep - J. v. d. Haas, Merelstraat 70, Wormei'veer - P. C. M. Holtkamp, Plein 30, Wateringen - H. Slagter, Duinkerksestraat 5, Scheveningen - R. N. M. v. d. Vaat, Schenkelweg 67, Zoeter- woude - A. Horst, Kamillestraat 29. Amersfoort - A. Verkroost, Maarseveensevaart 74, Maarssen (Utr.) - J. W. Cellarius, Hol- terweg 90. Colmschat e - M. Weggemans, Europalaan 41, Win terswijk - J. H. Hendrikse, Pr. Beatrixstraat 6, Gorinchem - Mevr. Jansen, Fannius Scholtenstraat 18"', Amsterdam - C. J. Tersteeg, Chr. de Wetstraat 63"', Amsterdam - G. Kerkman, Zs. D. Brondersstraat 33, Zandvoort - R. Schuwer, Ziesenis- kade 8'", Amsterdam - A. G. J. J. Tj. Elzinga, Parallelweg 8, Apeldoorn - Mevr. J. van Loon, Min. v. Soustraat 26, Tilburg - R. Cnossen, J. W. Frisostraat 32, Krabbendijke - R. Quireyns- Sebrechts, Grensstraat 17, Putte (N.B.) - Mevr. L. de Leest, J. v. d. Capellelaan 60, Eindhoven - J. v. Hoey, Kerkstraat 31, ITden - J. Rams, Hogedijk 72, Oosteind (Gem. Oosterhout) - K. Beuker-Hamminga, Wilgendijk 8, Annen (Dr.) - Ch. Leeuwe, Zwanestraat 2/4 A. Groningen - H. van Dijk, Pr. Beatrixstraat 75, Genemuiden - Mevr. A.Drenth-Sterrenborg.Troelstrastraat 26, VeendamfGr.) - T. Broekema, G.Imbosstraat67, Foxhol(Gr.) -A. Elzinga, Jae. Catsstraat93, Groningen - G. Stam, Hesselter- weg 48. Meppel - S.-Boomstra, Ir. Outstraat 3, Harlingen - R. van Burgh, Tappenbeckstraat 9, Wijk aan Zee - G. J. Braken- hoff, Rochdalestraat. 27, Alkmaar- G. van Schalk. Koemarkt 12, Purmerend - H. Reitsma. Hemelsley 202, Sittard - I. de Raat, Venloseweg 59. Horst - Th. Kessels. Baanstraat 67. Schaesberg (Z.L.), Th. Peters. Oudepeelstraat 2, Helenaveen (N.Br.) - Vliegbasis Volkel, Zeolandsedijk 10. Volkel - H. A. van Hoog- dalem, Slot de Houvelaan 25, Maasland - Huishoudschool de Schakel, Koninginneweg 3. Zwijndrecht - E. Enzlin, De Pinto- straat 23. Rotterdam-12 - F,, van Wijk. Schiedamsedijk 60E, Rotterdam - T. Potjes, Hogerbeetsstraat 26B. Rotterdam - A. J. Gerritse. Mijnsherenlaan 53C, Rotterdam-20 - W. A. Klaas- sen, Sniderasstraat 16, Den Haag - H. Meijer. Prins Hendrik kade 116A. Rotterdam - A. Eikenaar, Willem de Zwijgerlaan 10, Maartensdijk (U) - J. v. d. Brink, v. Nijenrodestraat 25, Hilver sum - R. A. Poort, Meridiaan 50d, Amersfoort. on nog duizenden anderen: VRUCHTENLIMONADE (Van onze correspondent) AMSTERDAM. ..Het probleem van Nederland ligt met het gereed komen van de Deltawerken en het inpolderen van de Zuiderzee niet meer op het water maar op het land. In plaats van een waterbouwkundig laboratorium is een „verkeerloopkun- dig" laboratorium nodig. Dit land, het dichtstbevolkte van de wereld, heeft wel goede rijkswegen tussen de steden, maar in die steden, waar 90 percent van het verkeer doorheen gaat, loopt het vast. In plaats van buiten de steden zijn er in de steden rijkswegen nodig". Dit is de mening van de Amerikaanse verkeersdeskun- dige prof. D. A. Jokinen. Hij zei dit in Amsterdam op een bijeen komst, belegd door de Stichting Weg, waarin onder meer de ANWB, Bovag, RAI en de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers samenwerken. Voor deze stichting heeft hij een rapport opgesteld met de titel „Geef de stad een kahs". In het rapport bepleit prof. Jokinen het tot stand komen van een „rijksvervoers- staat" en een provinciale „vervoers- staat" naast rijkswaterstaat en provincia le waterstaat en voorts een uitgebreid onderzoek op het gebied van het ver keer, met name in de grote steden, en een organisatorische en financiële coördi natie van de activiteiten op verkeersge bied van rijk, provincie en gemeente. Een nadere analyse van de verkeers bewegingen en van de motieven van de weggebruikers is noodzakelijk. Op dit on derzoek naar de wensen van het publiek moet de overheid haar verkeersmaatre gelen baseren. Voorop dient te staan dat iedere burger de democratische keus moet hebben op zijn eigen manier naar de stad te gaan. Dit maakt afzonder lijke en zonodig gescheiden rijbanen nood- Prof. Jokinen met zijn boek voor een van zijn kaarten. zakelijk voor (brom)-fietsen, auto's en openbaar vervoer. Deze uitgangspunten past prof. Jokinen in zijn rapport toe op de steden Amster dam, Deventer en Maastricht. Wat Am sterdam betreft wijst hij de oplossing die het gemeentebestuur voor ogen staat het rijden van het verkeer rond de stad en de aanleg van een metro van de hand. Het centrum blijft volgens hem dan onvoldoende bereikbaar. Prof. Jokinen ziet wèl een oplossing in de aanleg van zes nieuwe invalswe gen die naast de bestaande winkelstra ten moeten leiden tot de singelgracht, waar de grachtengordel begint. Deze we gen kunnen volgens hem gemakkelijk worden aangelegd omdat zij leiden door wijken die toch voor sanering in aan merking komen. Wanneer men de functie van de city van Amsterdam wil behouden zijn van de singelgracht af enkele doorbraken binnen de grachtengordel noodzakelijk. Wil men deze doorbraken niet dan zal buiten de grachtengordel een tweede centrum met city-functie gesticht moe ten worden. In het rapport „Geef de stad een kans" wordt tegenover het plan voor een me tro, een stadsspoorweg van de gemeente, een ander project gesteld, dat is uitge werkt door het raadgevend bureau Bos boom en Hegener. Het gaat uit van de totstandkoming van een „Amsterdamse maatschappij voor Tracee-reconstructie en ontwikkeling", een organisatie van samenwerkende vervoerders die zorg dragen voor de aanleg en exploitatie van openbaar vervoer, eerst in Amsterdam en later in de randstad. Dit „,Amtro"-project voorziet in een combinatie van een stadsspoorweg naar de verst afgelegen gebieden met een de stad. Dit stelsel zou moeten aanslui ten op een regionaal spoorwegstelsel. Het „Amtro"-stelsel zou volgens de op stellers van het plan 925 miljoen gulden kosten. Dit is ongeveer éénderde van de kosten van een stadsspoorweg. Zij gaan hierbij vanuit dat deze stadsspoorweg 2900 miljoen zou kosten. De gemeente Amsterdam houdt het op 1900 miljoen. Bij een investering van 50 miljoen gulden per jaar zou het „Amtro"-plan in 1990 klaar kunnen zijn, het stadsspoorweg plan echter pas in het jaar 2030. Het rapport „Geef de stad een kans" adviseert Amsterdam desnoods later te beslissen over het handhaven van de ou de cityfunctie van de binnenstad of over het aanleggen van een tweede city, maar nu reeds te beginnen met de eerste fa se van de aanleg van de meest urgente invalswegen. Ook voor Deventer en Maas tricht wordt het aanleggen van nieuwe toegangswegen tot de stadskern aanbevo len. Hoewel een centraal percentage voor de loononderhandelingen niet is genoemd, zal het in de macro-economische verken ning veronderstelde percentage van vijl! in iedere bedrijfstak toch een rol gaan spelen. Deze verwachting sprak de heer Sake van der Ploeg, voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond, gisteren uit op de algemene vergadering van zijn bond in Utrecht. De in KOPENHAGEN (RITZAU). Deense koelkastenfabriek „Danmax" Naerum bij Kopenhagen zal haar produk- tie naar Nederland overbrengen teneinde de voordelen van de Europese gemeen schappelijke markt te genieten. Dat heeft directeur Max Pedersen van „Danmax" in Kopenhagen medegedeeld. De reis naar Nederland zal alleen worden gemaakt „sneltrein" voor de overige delen van door de produktie-afdelingen

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15