Overschot 59 miljoen Sneeuw en lichte vorst Weer nachtelijke brand in Zandvoort HET WEER V raaggespre met Bennecke VS veranderen klein land in knekelhuis Wol als eten voor India morris Anderhalf jaar honger Kroningszegel met Soraya N.V. Auto-Shop Haarlem Woonhunst IN HET KOMENDE ETMAAL: Veel overlast in Zuid-Limburg Wilson wil naar Washington en Moskou Onderzoek in de VS naar gevaren van kleuren-TV Prijs van ton in sporttoto Inwoners denken aan pyromaan Nog geen officieel Nederlands aanbod aan Athene Zaterdag voetbal gaat niet door Ontslag voor 130 man in Goirle Schietpartij bij universiteit van Madrid Al Fatah bedreigt bezoekers van Jeruzalem Geknoei met goedkope wijn 53e JAARGANG NUMMER 32 VRIJDAG 8 DECEMBER 196 7 Kantoor: Geopend Tel. adm. Tel. red. Uitgave: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. 15389, na kantooruren 02560-6484. Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Betalingsbalans sterk verbeterd Het woord is aan Verkeer Drs. Schmelzers visie op politiek geschil in KVP pagina 15 Om het vriespunt Asiel voor Grieken „Tilkamwol' Senator Fullbright: Alles voor uw Auto PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE REGENKLEDING IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KEN NEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ,G-- (Van onze economische redactie) DEN HAAG. De betalingsbalans van ons land staat er een stuk beter voor dan vorig jaar om deze tijd. Toen aan het einde van de eerste negen maanden een tekort van niet minder dan 510 miljoen gulden, nu op de lopende rekening (op kasbasis) een overschot van 59 miljoen gulden. De verbetering is vooral te danken aan I het zeer gunstige saldo in het goederen verkeer en hogere ontvangsten uit kapi taalopbrengsten. Het dienstenverkeer bleef lelijk achterop met een teruggang van niet minder dan 69 miljoen gulden. 1 Een en ander blijkt uit mededelingen van de minister van Financien, prof. H. J. Witteveen aan de beide Kamers. Optimisme over de gang van zaken in onze economie toonde gisteren ook i N.V.V.-voorzitter A. H. Kloos in een rede voor de Agrarische Bedrijfsbond. Voor een verslag hierover zie pagina 19. Karl Marx: Garendat niet voor weven of breien wordt gebruikt, is bedorven katoen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. De in de koude poollucht van de Noordzee aangevoerde sneeuw buien hebben ons land een winters beeld bezorgd. In een groot deel van Zuid-Lim burg ligt 15 cm. sneeuw, in Brabant plaatselijk 4 tot 6 en op andere plaat sen in ons land een laagje van 1 tot 3 cm sneeuw. De noordwester storm neemt langs onze kust langzaam iets af, maar blijft ook vandaag nog enkele sneeuw buien aanvoeren. Voorlopig bereikt ons de aangevoerde lucht nog via de Noord zee. Vannacht zal het 1 tot 3 graden vriezen Enige stijging van de luchtdruk boven Scandinavië kan de wind later iets meer naar Noordoost doen draaien. Dan wordt wel wat koudere lucht via Denemarken aangevoerd, waar het vanmorgen plaat selijk 8 graden vroor en in Sleeswijk- Holstein 6 graden. Deze ontwikkelink kan een aanloop voor een wat koudere perio de betekenen. Vooral Zuid-Limburg heeft veel last van dichte sneeuwval en de daarmee ge- Beeld van de eerste sneeuwstorm. paard gaande gladheid ondervonden. Er moest soms stapvoets worden gereden. I LONDEN (AP) De plannen van pre Op de autoweg tussen Neerbeek en mier Wilson om binnen twee maanden Spaubeek in Zuid-Limburg had als ge- zowel een bezoek te brengen aan premier volg van de gladheid een kettingbotsing Kosygin in Moskou als aan president plaats waarbij 23 auto's waren betrok ken. Zware vrachtwagens kwamen dwars over de rijbaan te staan. Ernstige hinder ondervond het verkeer van de gladheid ook op de E-9 tussen Maastricht en Beek, doordat de rijbanen spiegelglad waren ge worden. WASHINGTON (DPA). Het Ameri-I kaanse ministerie van Volksgezondheid laat een grondig onderzoek instellen naar stralingen van kleurentelevisietoestellen. Reeds in het begin van dit jaar heeft namelijk een van de grootste producenten van toestellen voor kleurentelevisie in de V.S. honderdduizend ontvangtoestel len na de levering veranderd om de uit straling van röntgenstralen te beperken. Tot dusver zijn evenwel nog geen geval lend bekend, dat deze straling duidelijke schade aan de gezondheid van de bezitters heeft veroorzaakt. Uit een nieuw onderzoek van over-| heidswege naar 131 van de veranderde! ontvangers is evenwel gebleken, dat bij 38 ontvangtoestellen nog gevaarlijke uit straling voorkwam. Drie van de toestel len zonden zelfs 6,25 milliröntgen uit, ter wijl de officieel toegelaten straling 0,51 milliröntgen per uur is. De cijfers van sporttoto 24 luiden: Aantal deelnemers: 661.955. Bruto in- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Medische verzorging4 Uit stad en omgeving ....4,5, 7 Films7, 9 Kunst 9 Radio en tv 9 Uitgaan in Haarlem 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Aangestipt 11 Schrijvende lezers17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21,23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond: Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige noordelijke wind. In het binnenland in de nacht en ochtend lichte en plaatselijk matige vorst. Morgen overdag temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) Johnson in Washington beginnen vaste vorm aan te nemen. ZANDVOORT. Nog geen week nadat Naar verluidt wordt over de plannen een brand de Oase-bar en een deel van via diplomatieke weg druk onderhandeld, restaurant Zomerlust in Zandvoort in de Wat precies de beweegredenen zijn die legde, heeft zich vannacht omstreeks ten grondslag liggen aan de voorgenomen hajf twee }n Zandvoort opnieuw een felle bezoeken van premier Wilson, is nog niet brand voorgedaan. Nu werd op nauwelijks uit de doeken gedaan, maar aangenomen twintig meter van de Oase-bar een oud wordt dat Vietnam één van de hoofdpun- Zandvoorts pand op de hoek van de Kos ten zal vormen. terstraat en het Kerkplein door vuur ver- Onze speciale verslaggever H. Kolb heeft in Miinster een vraaggesprek gehad met de 55-jarige Westduitse generaal Jürgen Bennecke, die op 1 april generaal Von Kielmansegg zal opvolgen als opper bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Midden-Europa. In verband met de (Van onze correspondent) DEN HAAG. Nederland heeft niet officieel aangeboden Griekse politieke gevangenen asiel te verlenen. De Neder landse ambassadeur in Athene heeft wel de Griekse regering benaderd over de mogelijkheid dit te doen. Hetzelfde is gedaan via het Internationale Rode Kruis in Genève. Tot dusver is van geen van beide kanten antwoord ontvangen. Met deze toelichting reageerde het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag op de verklaring van de Griekse minister van Staatsveiligheid, Totomis, dat nog geen enkel land officieel aanbod heeft gedaan. Voor zover bekend is, is Nederland het enige land dat de Griekse regering over deze zaak heeft benaderd. leg: 930.431,40 gulden. Totaal prijzenbe- benoeming van Bennecke maakte de drag: 307.042 gulden. Eerste prijs: Rijksvoorlichtingsdienst bekend dat de 168.873,10 gld 1 winnaar ontvangt bruto regering geen aanleiding heeft gevonden 117.647,06 gulden restant: 51.226,04 gulden om bezwaar te maken tegen deze benoe gaat naar toto 25. Tweede prijs: 92.112,60 ming. gulden; de winnaars ontvangen elk (39): in Miinster kenschetste generaal Ben- 2.361,80 gulden; derde prijs: 46.056,30 gul- necke de vragen van onze verslaggever den. 31 winnaars ontvangen elk 1.485,60 als „een pijnlijke inquisitie". Maar hij had gulden. DEN HAAG. De KNVB heeft alle I wedstrijden voor de zaterdag-competitie en het afdelingsvoetbal afgelast in ver band met de slechte toestand van de ter-1 reinen. Ook de wedstrijden voor de com petitie van de B-elftallen gaan niet door. er begrip voor „dat Nederlanders deze vragen stellen". Het vraaggesprek met generaal Ben- necke staat op pagina 13. GOIRLE. De N.V. Tilburgse Kam- garen- en Wollenstoffenfabriek „Tilkam wol" in Goirle heeft besloten de produk- tie-sector op te heffen en het 130 man tellende personeel te ontslaan. Met de bonden is een afvloeiingsregeling getrof fen. De commerciële activiteiten van het bedrijf worden normaal voortgezet, aldus heeft de directie van Tilkamwol vanmor- MADRID, (AP). Bij de universiteit gen vroeg meegedeeld, van de Spaanse hoofdstad Madrid is ge- f schoten toen de politie een studentende-1 monstratie verspreidde nadat drieduizend studenten van verscheidene faculteiten tot een collegestaking voor onbepaalde tijd hadden besloten. Niet de tegenwoordige echtgenote van de sjah van Iran is geportret teerd op deze kroningszegel die de republiek Pakistan heeft uitgegeven ter ere van zijn keizerlijke buur man, maar de verstoten gemalin Soraya, aldus meldt het. Westduitse filatelistische tijdschrift Mauritius. Opzet durft het blad niet te ver onderstellen, maar een fout van de keuzecommissie inKaratsji ligt voor de hand woest. Op de begane grond van het pand was een patates-friteszaak gevestigd en de werkplaats van een elektro-technisch bedrijf. De schade loopt in de tienduizen den guldens. De brand is uitgebroken op de (lege) zolder van het gebouw, dat in een oog wenk over de gehele lengte in lichter laaie stond. Omwonenden werden wakker door het oorverdovend geloei van het vuur. De brandweer bestreed het vuur met acht stralen. Door de felle vonkenregen en de harde wind achtte men het raadzaam assistentie in Haarlem aan te vragen. Tegen half drie had men het vuur onder de knie, waarna men nog geruime tijd met de nablussing bezig was. Velen in Zandvoort veronderstellen dat bij deze twee verdachte branden zo kort achter elkaar een pyromaan aan het werk is geweest. WASHINGTON (Reuter) Senator Wil liam Fulbright voorzitter van de Ame rikaanse senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen en bekend tegenstan der van president Johnsons Vietnam-poli tiek heeft vandaag het Amerikaanse optreden in Vietnam „een uiting genoemd van de Amerikaanse bereidheid een klein land in een knekelhuis te veranderen". „Alles wat we tot nog toe hebben be wezen is dat we zelfs met een leger van een half miljoen man en jaarlijkse kosten van dertig miljard dollar niet in staat zijn deze nationale bevrijdingsoorlog te onder drukken. Alles wat we in Vietnam ten toon spreiden is Amerika's bereidheid en bekwaamheid zijn B-52's, zijn napalm en alle andere wapens voor „oproerbestrij- ding" te gebruiken om een klein land in een knekelhuis te veranderen", aldus de se nator. Fulbright zei dat de natuurlijke sympa thie van miljoenen over de gehele wereld uitgaat naar de verdrukte, dat de V.S. zich door hun optreden in Vietnam hebben ge- isoleerd van hun vrienden en dat de kwes tie Vietnam de Amerikanen onderling ver deelt als geen andere kwestie in de twintig ste eeuw. BEIROET (AP) De Palestijnse com mando-organisatie Al Fatah heeft in een verklaring alle buitenlanders ervoor ge waarschuwd dat zij het risico lopen hun leven te verliezen als zij met kerstmis of nieuwjaar een bezoek brengen aan Je ruzalem. De verklaring was gedateerd 3 december en is vandaag door Libanese dagbladen bekend gemaakt. WELLINGTON (AP). Nieuwzeelandse geleerden onderzoeken de mogelijk heid wol te gebruiken als voedsel. Dr. W. M. Hamilton, directeur-generaal van het departement voor wetenschappelijke en industriële research, zei dat wolprotemen aanvaardbaar zouden zijn in onderontwikkelde landen als India, waar een tekort nen gesleept én ontwapend. De studenten aan proteïnen bestaat en waar geen vlees wordt gegeten. Maandenlang wordt reeds traden hardhandig tegen de man op en gewerkt aan een project om wol om te zetten in eetbare proteïnen, maar tot dus- gooiden hem. zonder zijn vuurwapen, verre kan nog niets gezegd worden over de resultaten van dit project, aldus naar buiten. I dr. Hamilton. Een man in burger schoot een zestal malen in de lucht bij de faculteit der wijsbegeerte en letteren, waarop hij door studenten werd overmeesterd, naar bin- ADVERTENTIE Geopend dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur ook 'op zaterdag-. GONNETSTRAAT 1-3 (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne tel. 0 2500-12575 In het Congrescentrum in Den Haag wordt met man en macht gewerkt aan de inrichting van de tentoon stelling World Press Photo 1967 die daar op 16 december geopend wordt. Er zijn 3.300 foto's uit vijftig landen ingezonden (waarvan 150 in kleur), hetgeen een nieuw record is. In de loop van de volgende week zal de internationale jury de inzendingen beoordelen en de prijswinnaars aan wijzen. Centraal staan natuurlijk weer de strijd in Vietnam, de oorlog in het Nabije Oosten, Kongo en de Vietnam-demonstraties - en de mogelijkheid, dat opnieuw een „gruwélplaat" als de beste persfoto van het jaar wordt uitverkoren, is dan ook zeer groot. Ook de Neder landse fotojournalisten hebben, hoe wel verstoken van spectaculaire onderwerpen als oorlogsgeweld en grote natuurrampen, een reeks nipuws- en feature-foto's aange boden die qua inhoud en „impact" kan wedijveren met de top van de internationale inzendingen ge tuige bijvoorbeeld deze navrante plaat van een uitgemergeld Indisch kindje, gemaakt door Gerard Klijn, die als titel draagt: „Anderhalf jaar oud anderhalf jaar honger". Een deel van deze foto wordt ook als vignet gebruikt voor het affiche van World Press Photo 1967. UTRECHT. De officier van Justitie in Utrecht, heeft critiek geuit op de kwa liteit van de uiterst goedkope Franse wijnen die onder meer in warenhuizen en supermarkten te koop zijn, in een strafzaak tegen een wijnhandelaar in Utrecht die een ondeugdelijke wijnsoort had verkocht. De wijnhandelaar had, door zichzelf aan te geven, deze zaak aanhangig ge maakt. Hij had een partij wijn via een Belgische handelaar en een Nederlandse importeur gekocht. Het monster was goed, maar de klanten klaagden later over de wijn. De winkelier was het met de critiek eens. Ook hij vond dat die wijn niet deugde. Hij verzocht de Keuringsdienst een onderzoek in te stellen en deze kwam tot de conclusie dat er inderdaad met de wijn geknoeid was. Volgens de wijnhandelaar zou dit in Frankrijk of België gebeurd moeten zijn. De officier van Justitie volstond, ook van wege het feit dat de wijnhandelaar zich zelf had aangegeven, met een boete van 2.te eisen. De economische politie rechter maakte er 1.van. LONDEN (Reuter). De Britse con sul-generaal in Hanoi, Brian Stewart, heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken gemeld dat zijn woning en het con sulaat door een Amerikaanse vliegtuigra ket zijn beschadigd. Op 17 november zou bij een Ameri kaanse luchtaanval een raket dichtbij de gebouwen zijn neergevallen, waarbij door metaalsplinters ruiten werden vernield. Volgens de zegslieden heeft Washington zijn leedwezen betuigd over eventueel aangerichte schade. ADVERTENTIES INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1