IJmuider Courant Landbouwvergiften bedreiging voor de mensheid IN DE STRIJD tegen de honger bedient de mens zich o.m. van een betrekkelijk nieuw wapen: de landbouwvergiften. Deze wondermiddelen moe ten de te velde staande voedselgewassen vrijwaren tegen schadelijke insekten. Maar de ironie van dit alles is dat, terwijl steeds meer insekten immuun worden tegen deze gifstoffen, de mens zelf dat aller minst is. Minieme sporen landbouwvergif, die met het voedsel in ons lichaam komen, doen weinig kwaad. Maar als die vergiften zich in onze organen gaan ophopen, dan ontstaat er een acuut gevaar zo menen sommigen, voor de volksgezondheid, mis schien voor de gehele mensheid. Tenzij de mens zich tijdig wapent tegen de gevolgen van deze gifoorlog. SÉ -:i Lacunes in wet Ziekten Dode Lente „Niets aan de hand" Ophoping Geen bewijzen Fatale andijvie WAARSCHUWING AAN DE KANIBALENEET GEEN AMERIKANEN MEER; ZIJ BEVATTEN TEVEEL DDT. Erbij it$» tn nfr•frUmp nWrWjff WW DE GIFOORLOG IS REEDS IN VOLLE GANG (Van een onzer redacteuren) NATUURLIJK worden alle landbouw-insekticiden in de ge civiliseerde landen grondig getest op hun schadelijkheid voor de mens. Maar de schaal waarop deze „wondermiddelen" gebruikt wor den is zo ontzagwekkend groot, dat van een toepassingscontrole achter af weinig of niets terechtkomt. Het is namelijk volstrekt ondoenlijk om bijvoorbeeld elk appeltje en iedere struik andijvie die op veilingen en in winkels wordt aangevoerd, te testen op de eventuele aanwezig heid van resten landbouwvergift en dus bestaat er altijd gevaar dat de consument minieme sporen van deze gifstoffen met het voed sel binnenkrijgt. De kardinale vraag is: hoeveel van die stoffen kan ons lichaam absorberen en accumeieren voordat er werkelijk van een gevaar voor de gezondheid gesproken kan worden? Uitban ning van alle landbouwvergiften is geen reëel alternatief. Zo goed als de moderne mens het verkeer waarin jaarlijks een groot aan tal doden valt als een onver mijdelijke tol voor de vooruitgang heeft aanvaard, zo zal ook de integratie van de chemische be strijdingsmiddelen plaats moeten hebben. Dank zij die bestrijdings middelen immers is de produktie van de landbouw onvoorstelbaar toegenomen. In dit opzicht hebben de insecticiden wellicht de belang rijkste bijdrage geleverd in de be strijding van de honger van bijna de helft der wereldbevolking. Niettemin hebben verscheidene ge leerden de vrees uitgesproken dat dezelfde insecticiden de mensheid tenslotte in het verderf zullen storten. INSECTICIDEN worden niet alleen gebruikt op de vele honderden hecta res grote landbouwbedrijven in bij voorbeeld Amerika. Ook dicht bij huis >-11 - - A «- *■-«-- -a - r - - f - ,.r I,. I -■ -,f -■.* kan men elk voorjaar op grote schaal bespuitingen zien, uitgevoerd met vliegtuigen en helikopters. In alle ak kerbouwgebieden in Nederland wordt deze methode toegepast, ja zelfs de huisvrouw maakt er gebruik van als de planten onder de luis zitten. EEN der eerste bestrijdingsmiddelen was de DDT een door de onlangs overleden Zwitser Paul Müller ontdek te verbinding van dichloor-difenyltir- chloorethaan. Tot voor kort leek het een wondermiddel. Behalve dat er in de laatste wereldoorlog zeer ernstige aankomende epidemieën mee werden bedwongen, konden er ook vele soor ten schadelijke insekten mee worden Broodgraan dat besmet was met het zware landbouwvergif paratbïon, was onlangs de aanleiding tot een ramp in de Zuidamerikaanse staat Columbia. Zeventig mensen stierven onder hevige pijnen na het eten van het brood, zeshonderd anderen liepen ernstige inwendige verwondingen op: een trieste illustratie van de stelling dat insekticiden een acuut gevaar vormen. Hier wordt een gewonde Colombiaanse op straat verzorgd. bestreden. DDT is zo'n veelgebruikt middel geworden, dat deze stoffen niet alleen in de lichamen van elk be schaafd mens werden aangetroffen, maar zelfs in de eieren, die de pin- guins in het Zuidpoolgebied leggen. Inmiddels bleken met name ver scheidene insekten resistent te worden tegen DDT, dat wil zeggen dat de beestjes niet meer reageerden op de giftige vijand. Ook knaagdieren bij voorbeeld de huisrat trekken zich niets meer van DDT aan. Intussen ex perimenteerde de chemische industrie verder. Een lange lijst van nieuwe be strijdingsmiddelen veroverde de markt. De meeste werden slechts op aanbeveling van de fabriek toegepast, zonder voldoende op de eventuele ge varen te zijn onderzocht. DAN KOMEN de sombere verhalen de wereld in. Om in Nederland te blij ven: bepaalde vogelsoorten sterven uit, in Drente heeft op grote schaal vogel sterfte plaats, af en toe duiken berich ten op over vergiftiging van groente. Veel ernstiger werd het nog toen ze ven mensen in de tweede helft van augustus ernstig ziek werden: gevolg van het gebruik van methylbromide in tuinbouwkassen in het Westland. Zo zijn er overigens voorbeelden te over. Langzaam maar zeker ontstaat er nu een schrikeffect. Er verschijnen waar schuwingen, plantenziektekundigen trekken van leer tegen bepaalde mid delen en fabrikanten van insecticiden putten zich uit te verzekeren dat er niets aan de hand is. TOTDAT het ook in Nederland zeer bekende boek van de Amerikaanse Rachel Carson „Silent Spring" (dode lente) verschijnt. In populaire en boei ende vorm geeft dit wetenschappelijk gefundeerde boek een afschrikwekken de beschrijving van het gebruik van in secticiden. In een bewogen stijl en met een schijnbaar onweerlegbare vloed van feiten beschuldigt Rachel Carson de landbouw ervan, de natuur te vergif tigen en de mensheid aan kanker te doen ondergaan. Evenals vele anderen propageert de schrijfster vooral de biologische bestrij ding van insecticiden dat wil zeggen door ziekteverwekkende organismen, schimmels, bacteriën en virussen. Zij is van oordeel dat de biologische bestrij ding een braakliggend wetenschappelijk terrein is. „Silent Spring" is in veel landen een bestseller geworden. Rachel Carson wordt bijgesprongen door de Tsjechisch- Oostenrijkse schrijver Günther Schwab, die ook al in romanvorm („Der Tanz mit dem Teufel") van leer trekt tegen onder anderen de insecticiden. Ook hij voorspelt dat de mensheid aan de eigen civilisatie ten onder zal gaan. De angstaanjagende onthullingen van Schwab worden eveneens wetenschap pelijk ondersteund. VANZELFSPREKEND blijft de wereld niet zwijgen na al deze aanklachten. Naar aanleiding van het boek van Car son geeft het Amerikaanse parlement aan de onderzoek- en controlecommis sie van het ministerie van Landbouw opdracht, deze omstreden zaak eens grondig te onderzoeken. Niet minder dan 27 miljoen dollar wordt voor het on derzoek beschikbaar gesteld. Het resul taat van het werk waaraan 185 on derzoekers uit allerlei faculteiten en 23 artsen deelnemen is een boekwerk, genaamd „That we may live". Het boek is nog niet in Nederland verkrijgbaar maar via een relatie, die het op het Amerikaanse ministerie van Landbouw had aangeboden gekregen, kregen wij inzage van de inhoud. IN DEZELFDE emotionele stijl als die van Carson (dat is typisch Ameri kaans, om resultaten van wetenschap pelijke onderzoeken in populaire be woordingen in de belangstelling van de massa te brengen), wordt in het boek een groot aantal van de door Carson aangehaalde argumenten ontzenuwd. Jamie Whitten, die het boek in op dracht van de commissie van onderzoek heeft geschreven, zegt dat bestrijdings middelen het evenwicht in de natuur niet behoeven te verstoren. Hij wijst o.a. op het feit, dat de mens al se dert de oertijd in de natuur heeft in gegrepen, o.a. door het temmen van wilde dieren en het beoefenen van de landbouw. WHITTEN beschrijft aan welke proe ven en onderzoekingen nieuw uitgevon den middelen worden blootgesteld al vorens ze op de markt worden ge bracht. Om de beweringen in „Dode Lente" te controleren over blijvende vergiftiging van het natuurwater als gevolg van opeenhoping van residuën, heeft het Amerikaanse ministerie 55 contrölestations opgesteld. Hun bevin dingen zijn tot dusverre niet alarme rend. Wel ontkent niemand dat klei ne hoeveelheden D.D.T. en waarschijn lijk ook andere middelen zijn opgesla gen in het menselijk lichaam. Het op hopingsniveau van D.D.T. blijkt ech ter gedurende een lange periode steeds gelijk te zijn gebleven. DE COMMISSIE komt tot de conclu sie dat het boek „Silent Spring", wel veel juiste feiten bevat, maar dat de daaruit getrokken conclusies vaak ge baseerd zijn op mogelijkheden. Zij con stateert dat er geen bewijzen zijn dat bestrijdingsmiddelen kanker en on vruchtbaarheid veroorzaken en dat het merendeel van de 394 chemische mid- registreerd staan mits juist toegepast er niet toe zal leiden dat iedere insekt wordt gedood, het gezang van de vogels verstomt, evenals het opspringen van de vissen in de stromen", zoals Rachel Carson het omschreef. Wel krijgt het boek tenslotte een compliment. „Het was in zoverre nut tig. dat het publiek gewaarschuwd werd voor de gevaren van onjuist ge bruik van deze middelen en dat het de ontwikkeling van meer selectieve middelen sterk bevorderde". De laatste belangwekkende publica tie die in ons eigen land is versche nen, is een boek van de oud-directeur van de plantenziektenkundige dienst van Wageningen, dr. C. J. Briejer (die overigens in het boek van Rachel Car son speciaal wordt bedankt voor zijn medewerking). Het boek heet „Zilve ren sluiers en verborgen gevaren". (Uitgave van A. W. Sijthoff uitgevers maatschappij N.V.). Dr. Briejer had gedurende vele ja ren de leiding van het biologisch on derzoek in 't Shell-laboratorium in Am sterdam. Hij noemt de insecticiden „de nieuwe pestilentie". Als motto van zijn boek geldt dit grapje: „Een kan- nibalenhoofdman heeft de leden van zijn stam verboden Amerikanen te eten omdat deze teveel D.D.T. bevat ten. DR. BRIEJER onderschrijft goed deels wat Rachel Carson vastlegde en geeft ook zijn eigen ervaringen met insecticiden weer. Hij trekt vooral van leer, tegen wat hij noemt „de met een woekerzwam van de bureaucratie doorgroeide organisatie, die niet bij machte is de snelle ontwikkeling van wetenschap en techniek bij te houden en de problemen, die daarmee ver band houden, op te lossen. Tengevolge van de bureaucratische remmen ver loopt alles met een sterk vertraagd tempo, dat zelfs een schildpad nog ra zend zou maken". TENSLOTTE nog een persoonlijke ervaring van een andere wetenschaps man, te weten de opvolger van dr. Briejer, dr. J. G. ten Houten. Deze schreef in De Landbode (van 23 fe bruari 1966): „Toen mijn vrouw en ik tot tweemaal toe na het eten van ge kookte andijvie (die via onze groente boer van een gewone veiling afkom stig was) de volgende ochtend met zware hoofdpijn wakker werden, heb ik het restant van de verse groente voor onderzoek naar het Instituut van de Volksgezondheid gestuurd. Daar bleek dat het perssap van andijvie vis sen in een aquarium binnen enkele uren doodde. Vliegen die men ermee bespoot, lagen de volgende ochtend dood op hun rug. Wij gelukkig nog niet, maar het zal u niet verbazen dat wij sindsdien geen andijvie meer hebben gegeten. De bedoeling van allen, die waar schuwend de vinger opheffen tegen insecticiden, lijkt te zijn om vooral degenen, die de chemische bestrij dingsmiddelen produceren, te overtui gen van hun verantwoordelijkheid. In Nederland kennen we heden ten dage een aantal grote bedrijven die insec ticiden maken. We kennen nog veel meer mensen, die de middelen ge bruiken. Laat een ieder zich realise ren, dat men met wapens strijdt, die zeker dodelijk kunnen zijn.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13