Eénmansactie tegen dubbele verdiensten bij koop en verkoop van onroerend goed m ■Hl FÏè Z?'* *0HI nsi m - PVt--"Vv<j i*00?, lerenI*, „Oogkleppen" Tovenaars in marine camouflage Kolder" Ovw**I SU* royale eengezinswoningen Lede ogen ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 Erbij 17 Makelaar T. Hopman ir* De Zweedse ma rine onthaalt ons op een huzaren stukje, dat aan pure tovenarij doet denken. Een my sterie in drie ak tes, met als klap stuk de algehele verdwijning van een compleet oor logsschip. Zelfs voor een buitengewoon ge oefend oog of een speciale camera is het moeilijk het schip op te sporen. Met tovenarij heeft dit alles niets te maken. Maar zoveel te meer met een zeer ver voort geschreden weten schappelijke ca mouflagetechniek. De foto's (sterke vergrotingen) to nen een niet-geca- moufleerde mij nenveger, vervol gens hetzelfde schip met de tradi tionele camouflage en tenslotte het schip geheel en al aan het oog ont trokken door een complete tactische versluiering de toepassing van ge raffineerde kleur mengingen en net ten doet het schip samensmelten met de kustlijn. Alle kenbare vormen en omtrekken zijn opgeheven. De methode, ge baseerd op bepaal de chemische pro cessen, spectraal- analyse en wis kundige bereke ningen wordt ge makkelijk, snol en bruikbaar voor het grootste deel van de Zweedse kust lijn genoemd. Ex perimenten heb ben aangetoond dat vliegers, zelfs als zij weten waar naar zij moeten uitzien, geen kans zagen de geheel gecamoufleerde mijnenveger te lo kaliseren. Te ar if^ 'CTiXr nc l'laupK r». hoor in de makelaardij snijdt het mes aan twee kanten (Van onze correspondent) UTRECHT. Een oud zeer in de makelaarswereld, de tweezijdige tarieven, lijkt opnieuw een omstreden kwestie te worden. De Zoetermeerse makelaar Tijmen Hopman is er een eenmansactie over begonnen tegen 1200 vakbroeders, verzameld in de Nederlandse Bond van Makelaars, gevestigd in Bilthoven. IN ZIJN EIGEN woninggids Goed onder Dak" is makelaar Hopman, die zelf een „eenzijdige" is, van leer getrokken tegen de bond en zijn leden. De heer Hopman vind het tweezijdige tarief uit den boze en zijn geschrijf twee artikeltjes, waarvan een onder het motto „Misstand", het ander onder het kopje „Oogkleppen' liegt er niet om. „Moedig? ach nee", vindt de heer Hopman zelf. „Alleen, het moet zo nu en dan weer eens gezegd worden". Ruim twee jaar geleden nam de Nederlandse Bond van Makelaars unaniem 't besluit om voortaan alleen met het tweezijdige tarief te werken. DAT HOUDT IN, dat zowel naar de kant van de opdrachtgever als naar de kant van de koper courtage wordt be rekend. De heer Hopman: „Ik heb dat altijd een uiterst ongelukkige keuze gevonden. Met woord en daad heb ik me ertegen verzet en ik zal dat blij ven doen". „Het is een principiële zaak", zegt de heer J. M. Middag, secretaris van de Nederlandse Bond van Makelaars. „Wij zeggen dat de makelaar bemid delt, de belangen van beide partijen behartigt en daarom recht kan laten gelden op een honorering door beide partijen". DAT DRUIST regelrecht in tegen de opvattingen van de Zoetermeerse ma kelaar. Hij meent: „Een makelaar heeft slechts de belangen van zijn op drachtgever te behartigen. WEL zal hij, aannemend dat de verkoper de op drachtgever is, de koper correct en juist voorlichten .zonder dat daar even wel een beloning tegenover staat. Wat de „tweezij digen" doen is volkomen in strijd met de belangen van het pu bliek en het schaadt de vertrouwens positie van de makelaars". VOOR DE heer Middag van de NBM is dit geen nieuw geluid. Eigenlijk be grijpt hij niet wat de Zoetermeerse makelaar bezielt. „Hij kent toch ons standpunt en eerlijk gezegd hebben we er geen behoefte aan er steeds weer over te discussiëren. Binnen de bond is nooit kritiek geuit op ons tariefsy steem", zegt de heer Middag. BEIDE standpunten laten in feite weinig ruimte over voor discussie. Ze zijn terecht gekomen in het stadium van „nietes-welles". Lange tijd heeft de heer Hopman deze „status quo" ongewild moeten accepteren, maar in zijn eerste commentaar onder 't kopje „Misstand" heeft hij een kapstok aan gebracht waaraan hij al zijn grieven tegen de tweezij digen heeft kunnen op hangen. Ruimtelijke Ordening. Hoewel hij weet dat dit geen instemming betekent, is hij er toch erg blij mee. De heer Mid dag noemt het kolder. „In de praktijk mag het soms lijken, dat de makelaar het geld van de koper zomaar in zijn zak steekt, maar voor de NBM-make- laar gaat dat niet op", zegt hij. De heer Middag beschrijft een model-be middeling, maar op vragen of de ko per die bemiddeling in vele gevallen niet opgedrongen krijgt, of hij eigen lijk niet voor het blok wordt gezet, geeft hij geen concreet antwoord. De eerste ontkent hij niet, de tweede kan hij niet ontkennen, noch bevestigen. WEL zegt hij „Wanneer het gebeurt is er iets verkeerds". Ook zegt hij: „Het is niet juist dat de makelaar pas over zijn provisie gaat praten als de zaak rond is. Hij moet de koper tijdig in lichten, dat hij niet voor niets bemid delt. OOK NU weet de heer Middag niet of het in de praktijk gebeurt. Even min of de NBM-makelaar de kopers ver telt, dat ze zijn bemiddeling niet hoe ven te aanvaarden. „De consequentie is in dat geval dat die makelaars zich het vuur niet uit de sloffen zullen lo pen" ,laat de heer Middag zich ont vallen. Hij haast zich dan om nog eens op de taak van de makelaar te wij zen, zoals de NBM die ziet en dat los van de inkomsten, „Hoewel dat laat ste in de praktijk niet altijd zo zal zijn" De heer Hopman reageert hier ge makkelijk op. „Het is genoegzaam be kend", zegt hij (en hij schreef het ook in zijn commentaar „Oogkleppen", „dat de makelaars niet ongelukkig zijn met het tweezijdige tarief. Ze komen op die manier op drie percent courtage pet- transactie. Begrijp me goed, ik heb daar niets op tegen, hoewel ik zelf op dit ogenblik niet hoger zit dan twee percent. Dat percentage van drie is best te rechtvaardigen de kosten in de makelaardij zijn ook gestegen maar toch naar één kant: die van de opdrachtgever. Volgens de Zoetermeerse make laar zouden vele makelaars als ze tot dit systeem zouden overgaan, in erns tige moeilijkheden komen. „Ik voor spel ze klantenverlies, dat alleen door omzetvergroting te compenseren is. En wie daar niet in slaagt moet een ander beroep kiezen. Als je dat niet erkent loop je met oogkleppen op", al dus de heer Hopman. In zijn eigen woninggids schreef hij: „De NBM heeft ze kennelijk nog op". DEZE WOORDEN zijn moeilijk ge vallen bij de heer Middag. In zijn ver weer spreekt hij van insinuerend en tendentieus geschrijf, dat bepaalde on juiste indrukken wekt. Hoewel hij niet precies weet wat de heer Hopman be doelt, wil hij toch wel de weg op om de Zoetermeerse makelaar ervan te verdenken, dat hij naar grote make laars toe wil, „omdat de kleintjes toch maar wat aan rommelen". Op j.Uv»" 1 -«I»"*'*' „NEEM NOU de verkoop van nieuwe premiewoningen", zegt makelaar Hop man, die zelf nogal in de nieuwbouw makelt. „Het kan gebeuren ,dat een belangrijk deel van de subsidie, die de regering beschikbaar stelt voor dit soort woningbouw om het eigen wo- ningbezit te stimuleren, aan de twee zijdige makelaar toevloeit. Soms be loopt dat wel een kwart van het sub sidiebedrag. Ik noem dit een misstand en kan me niet voorstellen ,dat de mi nister er mee instemt. Dit kan nooit de bedoeling zijn geweest", aldus de heer Hopman. HIJ HEEFT met zijn zienswijze het „Literatuur-overzicht" gehaald van het ministerie van Volkshuisvesting en .wWerunn - «',aapK gro vettig) .„„„e keuken 'n een m zijn beurt legt de heer Hopman die verdachtmaking naast zich neer. OP DE achtergrond van de actie van de heer Hopman spelen drie ministe ries, de Nederlandse Consumenten bond en zeshonderd (eenzijdige) Am sterdamse makelaars mee. Ze hebben allen, de een wat meer, de ander wat minder, met de zaak te maken. Een sterke bondgenoot is de Con sumentenbond. Al een paar keer heeft die zich kritisch uitgelaten over het tweezijdige tarief. Voor de Consumen tenbond is het niet met elkaar te rij men, dat een makelaar, die in het belang van de verkoper de hoogst mo gelijke prijs moet bedingen en in het belang van de koper de laagst moge lijke, toch van beide partijen geld int. Zeer binnenkort zijn we van plan, opnieuw aandacht te besteden aan de kwestie, aldus de lieer D. H. Westen dorp van de Consumentenbond. Ove rigens ligt er van z\jn bond nog een klacht bij het ministerie van Econo mische Zaken, waar nog steeds er is al meer dan een jaar verlopen geen antwoord op is gekomen. DAT KAN kloppen, omdat het mini sterie juist een onderzoek, ook naar de tariefskwestie, heeft afgesloten en thans nog praat met de Nederlandse Bond van Makelaars. Iemand van het ministerie van Economische Zaken zei ons, dat er „nog geen aanleiding was om wat te vertellen." „Wat de makelaars zelf willen zeggen is hun zaak". De heer Middag van de NMB doet evenwel hierover ook het zwij gen toe. I.NUELJ.MG: jiibvtiM £t)ndr HOitn-trlkitiiii'i KfuKi'ii, 3 slaapk«tuurts op ce<1* tt«tg óootficvel, %43le lirfp naai /.older waai op 4e fjole ilaa|. EEN WOORDVOERDER van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zei: „Het twee zijdige tarief is een usance, die al jaar en dag bestaat. We zien het met lede ogen aan maar we kunnen er niets aan veranderen. We staan er machteloos tegenover", aldus deze woordvoerder, die voorts nog de naam van het ministerie van Justitie liet vallen. DAAR LEEFT de kwestie echter minder. De heer Samkalden, toen nog minister van Justitie, heeft er vorig jaar in de Kamer iets over gezegd, maar geen uitspraak gedaan. Hij wil de wachten op de uitslag van het on derzoek van het ministerie van Econo mische Zaken. OVERIGENS heeft de justitie zo nu en dan met de tweezij digen te doen gehad. Er zijn diverse uitspraken, on dermeer een van het Amsterdamse gerechtshof, waarbij een makelaar in het ongelijk werd gesteld. Zo verklaar de het Amsterdamse hof vorig jaar een bepaling over een courtage-rege ling met de koper ongeldig op de over weging, dat geen lastgevingsverhou ding tussen makelaar en koper kon worden aangenomen, omdat de make laar slechts onderhandelde in zijn hoe danigheid van makelaar van de ver koper. Natuurlijk gaat hier om een incidenteel geval, waar andere tegen over gesteld kunnen worden. „Ik zou vele gevallen kunnen noemen", zegt de heer Middag van de NMB. Met bijna alle gegevens op tafel is het tweezijdige tarief van de make- laarsbond op zijn minst weer een om streden zaak geworden. Als het aan de heer Hopman ligt blijft het zo. Het laatste woord is nog lang niet gezegd", aldus de Zoetermeerse ma kelaar. De heer Middag van de NMB zegt van hem: „Hopman timmert graag aan de weg".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17