DUIZENDEN „MIJNSTAMMEN" IN ZANDVOORT AANGESPOELD Britse piloten in staking Winterweer blijft HET WEER Weinig steun voor radicalen Loonsverhoging Hoogovens 3,7 Groene haring volgend jaar weer veilig Vliegramp in Peru morris Turkey N S U Ziekenbezoek In KYP-partijraad zijn de kaarten geteld Ministerie accepteert diepvriezen Leven goedkoper Stembusakkoord vandaag aan de orde Neger-astronaut verongelukt Verkeer heeft veel last van sneeuw VANDAAG IN ERBIJ: In 1966 gingen 312 schepen verloren CHRISTIAANSE P R I N Z 53e JAARGANG NUMMER 33 ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. aam. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Sinds middernacht Gisteren en vandaag zijn op het strand van Zandvoort duizenden paaltjes van dennehout aangespoeldzogenoemde „mijnstammen"bestemd om de gangen in mijnen te stutten. Men heeft nog niet het minste idee, van welk schip het hout afkomstig is. Aangenomen wordt dat het hier gaat om een deklast die is losgeraakt. De dienst openbare werken van Zand voort onderhoudt met drie vrachtwagens een dienst om al de stammetjes van het strand te halen. Gesprek met clichéman" Wim de Bie pagina 7 Radio en tv 7 Lichte tot matige vorst Compromis? WIE WAT WAAR UITVERKOCHT Het woord is aan De gifoorlog is reeds in volle gang Prof. Kamphuis over de vrijmaking In Darwins voetspoor naar de Galapagos Makelaar versus de makelaars „Huidige" roman van Simon Vestdijk Zelfbedieningswinkels Vijfenzestig doden Suède-Nappajasjes dè jonge Kerstkalkoen, de beste, originele U.S.A. kalkoen! TOYOTA DEALER Fa. Gebr. JAK Santpoort - Tel. 8345 N.V. CARROSSERIEFABRIEK GARAGE 15 JAAR N.S.U.-SERVICE KOSTER ZWIER COIFFURES DE VRIES IJmuider Courant (Van onze correspondent) LONDEN. Om middernacht zijn de BOAC-piloten hun aangekondigde 48-uur- staking begonnen, nadat pogingen van de regering om deze te verhinderen hebben gefaald. De staking kwam als climax van een langzaam-aan-actie van verschei dene weken. De voorzitter van de gena- itonaliseerde luchtvaartmaatschappij, Ler Giles Guthrie, was van plan de staking te beantwoorden met een totale sluiting van het bedrijf totdat het werk weer normaal zou worden hervat. Overal op de wereld staan thans de zwijgende BOAC-machines als demon stratie van Engelands chronische onmacht om zijn industrieën zonder voortdurende onderbreking aan het werk te houden. BOAC zal 170.000 pond per dag verliezen wegens kosten van overboeking van pas sagiers en onderbrenging van gestrande machines. Engeland zal 400.000 pond per dag aan hard buitenlandse valuta dérven, die deze machines anders zouden hebben verdiend. Het conflict gaat formeel om exorbitan te slariseisen van de vliegers, die het inkomen van een gezagvoerder praktisch zouden verdubbelen. Daartegenover staat dat de vliegers bereid zijn hun produk- tiviteit aanzienlijk op te voeren en veel meer uren te vliegen dan tot nu toe. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Kleine depressies welke zich in de van het Poolgebied afkomstige luchtfront ontwikkelen, blijven perioden met gure buien veroorzaken. Behalve van hagel en sneeuw gingen deze buien van morgen vooral in het westen van ons land ook van onweer en langs de west kust nog van een harde tot stormach tige wind vergezeld. Door de sterke wind en buien kwam de temperatuur bij aan voer van Noordzeelucht in de afgelopen nacht iets hoger te liggen, maar zodra er opklaringen voorkomen is 's nachts lichte en in het binnenland meer dan 5 graden vorst te verwachten. Dit laatste zeker boven gebieden waar een sneeuwlaagje ligt. In Brabant en Limburg is deze sneeuwlaag plaatselijk nog tien tot vijftien centimeter dik. Tijdens het weekeinde zal de wind wat meer naar noord tot noordoost draaien met een versterkte aanvoer van koudere lucht uit Denemarken waar 's nachts al strenge vorst wordt waargenomen. Een periode met wat kouder winterweer is voor begin volgende week waarschijnlijk, mede doordat de luchtdruk boven Scan dinavië geleidelijk stijgt waardoor de luchtaanvoer ook boven ons land meer noordoostelijk zal worden. Weerrapport 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kunst 7 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 Economisch nieuws8, 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen Erbij) Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen. Lichte, in de nacht en och tend plaatselijk matige vorst. In het kustgebied temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Louis Wasjkansky, de man die een hanrttransplantatie heeft ondergaan mag „als hij zo vooruit blijft gaan volgende week al in zitten". Dat heeft de Zuidafrikaansc professor Barnard, die de leiding had bij de operati gisteren gezegd. Mevrouw Ann Wasjkansky (op de foto) be zocht gisteren vor de eerste keer haar man in het Grote Schuur zie kenhuis. Ze verliet opgewekt het hospitaal. Gisteren werd ook bekend dat de Zuidafrikaanse chirurgen, die tot dusver zoveel succes hadden met de eerste transplantatie van een mensenhart vermoedelijk binnen zes weken opnieuw een soortgelijke in greep zullen verrichten. (Telefoto). (Van onze parlementaire redactie) ARNHEM. De christen-radicalen in de K.V.P. hebben in de gisteravond be gonnen partijraadsvergadering nauwe lijks voet aan de grond gekregen. On danks een krachtig pleidooi van oud-mi- nister Bogaers om de K.V.P. te hervor men tot een christelijke volkspartij in radicaal-vooruitstrevende zin, die met an dere vooruitstrevende partijen zou moe ten samenwerken, spraken de meeste kring-vertegenwoordigers zich gister avond uit voor de resolutie van het partij bestuur, waarin wordt voorgesteld samen (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De directie van de Hoog ovens en de vakbonden zijn in hun onder handelingen over de verdeling van de vijf procent loonkostenstijging voor 1968, die voorzien is in de langlopende CAO, overeengekomen 3,7 percent te bestem men voor loonsverhoging per 1 januari. De rest van de vijf percent loonkosten stijging is onder andere besteed aan werktijdverkorting die voor de helft reeds op 1967 drukte en aan verhoging van so ciale premies. (Van onze correspondent). DEN HAAG. Hollandse Nieuwe hoeft volgend jaar niet meer gepekeld te wor den. De vissers mogen de maatjes gekaakt op ijs (of ingevroren) aanvoeren en daar na aan wal 24 uur diepvriezen. Deze ha ring is dan met zekerheid „haringworm- vrij". Ook het ministerie van Volksge zondheid beschouwt het diepvriezen van haring als absoluut afdoend middel tegen haringworm, zo is gebleken na maanden lange bestudering van een rapport over deze materie, samengesteld door het T.N.O.-instituut voor vis en visprodukten in IJmuiden, dat wij op 27 juli van dit jaar reeds publiceerden. Drs. P. H. Berben, inspecteur voor de volksgezondheid bij de afdeling „hoofd inspectie levensmiddelen" zegt hierover: „de voor de mens zo vervelende en soms zelfs levensgevaarlijke anisakis-larve wordt pertinent gedood als de haring 24 uur op minstens 20 graden wordt diepge vroren". Het produktschap voor vis en vispro dukten werkt koortsachtig aan de wijzi ging van het verordeningenpakket. Ont heffing van de zoutingsvoorschriften, com- trole van de haring, controle op de vries huizen, dat alles moet voor de komende haringteelt waterdicht zijn vastgelegd. De voorzitter van het produktschap drs. J. J. van Dijk verklaarde over deze zaak ech ter nog geen commentaar te kunnen leve ren De reders, die een absoluut veilig pro- dukt willen leveren, moeten hun schepen met vriesinrichtingen uitrusten of ge bruik maken van een vrieshuis. Het laat zich aanzien, dat de capaciteit van de be staande vrieshuizen bij lange na niet vol- eieren. doende is. Haringhandelaren voeren be sprekingen om met subsidie van 't minis terie van landbouw en visserij coöpe ratieve vrieshuizen te gaan bouwen. De keus: of de haring gezouten in ton nen aanvoeren, maar dan zo gepekeld dat ze niet te consumeren is en bijbewerkin gen moet ondergaan, óf diepvriezen, zal voor vele reders niet moeilijk zijn. Wel wil men zo spoedig mogelijk weten waar men aan toe is met de verordeningen. Vast staat in elk geval dat de eerste tijd niet aan boord van schepen kan worden ge vroren, omdat dan niet deugdelijk kan worden gecontroleerd hoelang de haring „koud" is geweest en op welke tempera tuur Uit het oogpunt van controle kan het ministerie van volksgezondheid voor lopig alleen maar genoegen nemen met aan de wal diepgevroren haring. Ook bemanningsleden van vissersschepen zouden geen zootjes haring meer mee krijgen, voorat die in het vrieshuis heb ben gelegen. Vast staat in elk geval, dat de liefheb bers volgend jaar weer echte groene ha ring kunnen' eten, zonder risico. DEN HAAG. Het landelijk prijsin dexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zo als het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1959 1960 is 100, daalde van 133 medio septem ber tot 132 medio oktober. Voor het onder deel „Voeding" daalde het indexcijfer van 132 tot 130, hetgeen uitsluitend is toe te schrijven aan een daling van de indexcij fers voor aardappelen, groenten, fruit en met A.R.P. en C.H.U. te streven naar een christelijk-democratisclie volkspartij. Uit de matte discussies bleek duidelijk dat de kaarten waren geteld. De resolutie, die de radicalen hadden ingediend, werd'gisteravond slechts door twee van de twaalf kring-woordvoerders gesteund. Opvallend was de bijval die het Limburgse Tweede-Kamerlid J. Maenen verwierf met een krachtig pleidooi voor voortzetting van de huidige koers. ,Wij willen een christelijk geïnspireerde volks partij die de kern en de inspirerende fac tor is van een regering met welke part ners dan ook", zei hij onder luid applaus. Voor christen-democratische samenwer king tussen de drie confessionele partijen spraken zich ook uit de voorzitters van de kring Limburg, de kring Den Bosch, de kring Dordrecht en de kring Haarlem. De Amsterdamse kring-voorzitter, mr. E. Jurgens, die de radicale voorstellen steun de, kreeg maar een matig applaus. Na mens de meerderheid van de K.V.P.-jon geren bepleitte verder slechts Antoine Jacobs uit Den Bosch de radicale koers. EDWARDS, (Reuter). Amerika's eerste en enige neger-astronaut, de 31- jarige Robert Hehry Lawrence, is gis teren verongelukt toen zijn F-104 „Star- fighter" bij de luchtmachtbasis Edwards in Californië neerstortte. Lawrence is de negende astronaut die bij een ongeluk om het leven is gekomen. Majoor Lawrence werd 30 juni tot as tronaut gekozen. Hij zou deel hebben uit gemaakt van de bemanning van het ruim telaboratorium, dat tegen 1970 in een baan om de aarde gebracht zou worden. UTRECHT Zware sneeuwval bezorgt het wegverkeer in het centrum van het land veel overlast, in het bijzonder in en om Hilversum. De bussen van de N.B.M. bijvoorbeeld hebben op het tra ject Utrecht-Amsterdam grote vertragin gen opgelopen, speciaal bij Amsterdam. In de stad Utrecht zijn de hoofdwegen redelijk te berijden, maar in de buiten wijken zijn de wegen moeilijk begaan baar. De kans dat er vandaag een compromis tussen partijbestuur en radicalen uit de bus zou komen, leek gisteravond nog niet erg waarschijnlijk. Maar over het eigen lijke geschilpunt, het stembusakkoord, was toen echter nog niet gediscussieerd, Dat gebeurde vandaag voordat de diverse resoluties in stemming zouden komen, Het leek gisteravond niet geheel uitge sloten dat de radicalen zich wellicht zou den schikken in de plannen van het par tijbestuur om een speciale commissie op te dragen zich het komende jaar nog eens te bezinnen over alle mogelijke vor men van politieke samenwerking. Partijvoorzitter mr. P. J. M. Aalberste stak op een toelichtende persconferentie min of meer de hand uit door te laten blijken dat het partijbestuur in die studie ook wel het middel van het stembus akkoord wil betrekken. Hij vond het al leen voorbarig om nu al een keuze te doen uit de partners, waarmee zou kun nen worden samengewerkt. Mr. Aalberse had in zijn openingswoord opgeroepen, de besluiten, die de partijraad vandaag zou nemen, loyaal te steunen en de dis cussie over de grondslagen van de partij te staken. (Voor een verslag van de redevoerin gen van gisteren zie pagina 2). ADVERTENTIE Carmen Sylva: De rijkdom geeft iets dat men voor dien niet bezat: veel arme vrienden. LIMA (AP en AFP). Een vliegtuig van de Luchtvaartmaatschappij „Fawcett" uit Peru is op een vlucht van Huanaco naar Tingo Maria verongelukt. Alle 65 inzit tenden zestig passabiers en vijf be manningsleden kwamen om het leven. Het toestel stortte neer op de oostelijke helling van een 3.300 meter hoge berg op nog geen honderd meter van de autoweg Lima-Tingo Maria. Automobilisten en po litieagenten trachtten tevergeefs overle venden uit het wrak te bevrijden. Naar de oorzaak van de ramp wordt een onder zoek ingesteld. Volgens sommige waarne mers heeft de piloot door het wolkendek de berg niet bijtijds gezien. De luchtvaart- maatschppij „Fawcett" heeft de lijst ge publiceerd van buitenlanders die de vlucht van Lima naar Tingo Maria meemaakten. Het is de vierde grote vliegramp in Peru sedert 1962 toen een Braziliaans straal- vliettuig tegen een heuvel bij Lima vloog waarbij 94 mensen om het leven kwamen. AMSTERDAM In 1966 zijn tengevolge van scheepsongelukken 312 schepen met een totaal van 822.538 brt. verloren ge gaan, blijkens gegevens van Lloyds Re gister of Shipping. Dit was 0.48 procent van het totale wereldtonnage. De we- reldkoopvaardijvloot omvat ruim 44000 schepen met een tonnenmaat van 182 mil joen brt. De Griekse vloot leed de zwaarste ver liezen 37 schepen, 151.500 brt.; de Noren en Japanners verloren ieder 27 schepen, Nederland 10, 3148 brt. De belangrijkste oorzaken waren stran ding (120) lekslaan (82) brand (55) en aanvaringen (42). ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam Reserveer hem tijdiglevensmiddelen zaken, warenhuizen en slagerijen I voor gemeente Velsen, Haarlem, e.o. [Toyota MOTOR) Cruquiusweg 31 - Heemstede Telefoon 84787 voor alle auto- en caravanschaden WUSTELAAN 99 - Telefoon 02560-8025. dealer SANTPOORT official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208 Lange Nieuwstraat 497 - Tel 1 03 02 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1