VAN DAG TOT DAG Hevige strijd in Jemen Russische waarschuwing aan West-Duitsland Sneeuw en kou in Europa affiSSS ANTIEK Old Lady" Nederlands trots Zi BB als huzaar commentaar op actuele zaken Onzekerheid blijft Duitse luchtmacht zal wellicht in VS Phantoms Bonn noemt nota afbraakmanoeuvre Politieman in Hongkong gedood Jarring begonnen met bemiddeling noveftfOn£2 kopen Hevige gevechten in Mekong-delta VN roept op tot verbod gebruik van kernwapens Zweedse VW- rijders krijgen een nieuwe afsluitdop telegrammen ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 Voorwaarden Crisis in Midden-Oosten Ontvoerd Frans kind nog niet vrijgelaten Garantie - certificaat 11 WENNEKER Vietcong zou 365 man hebben verloren Vrijspraak 103-jarige v Hoe ook de vandaag nog voortgezette discussies in de Arnhemse vergadering van de K.V.P.-partijraad eindigen, het is wel duidelijk dat de groep-Bogaers slechts een minderheid van deze partijraad heeft weten te overtuigen van de noodzaak, een radicaal-christelijke politiek te gaan voe ren met tevoren uitgekozen partners voor een eventuele regeringscoalitie. Ook de stroming om te komen tot een „Democra tisch Centrum" zonder confessioneel eti ket, vertegenwoordigd door de heer Couwenberg, oogstte geen bijval, even min trouwens als de groep van der Grin ten, die aandringt op een nauwe samen werking en afspraak met de P.v.d.A. Het partijbestuur bleek de meningen te winnen met zijn resolutie, de K.V.P. in samenwerking met de A.R.P. en C.H.U. te doen streven naar een grote christelij ke partijvorming, een samenwerking waarin het bedrijven van politiek op christelijke grondslag zal moeten worden geconcretiseerd in een vooruitstrevend programma, zonder echter tevoren uit-te spreken tot welke coalitiegenoot de K.V.P. zich zal richten. Het spreekt vanzelf dat de K.V.P. in die christelijke verbondenheid afhankelijk tal worden van Wat andere christelijke partijen aan bereidheid tot vooruitstre vende veranderingen opbrengen. Dat is ook het grote bezwaar van de radicalen, die geenszins samenwerking met andere confessionele partijen afwijzen, maar de K.V.P. voorop willen doen marcheren in de radicale toepassing van christelijke uitgangspunten in de politiek. Er is nog een mogelijkheid tot eèn compromis, om dat een commissie zal worden gevormd die „in alle rust" zal bestuderen welke vormen van politieke samenwerking er mogelijk zijn en in welk opzicht een stem busakkoord tot de mogelijkheden zou be horen. Gezien de discussies in Arnhem, de ver uiteenlopende visies die in de vier stro mingen aan de orde zijn gekomen en de timnfliwnnftAnnr»,i"a'>*<M>JI*<ul<><t<u>A*A'><UUMWWU>IM^ onwrikbaarheid waarmee de meeste K.V.P.-afdelingen willen voortgaan op de oude weg van voorzichtig manoeuvreren, lijkt het niet waarschijnlijk dat in Arn hem de eerste steen voor een nieuwe victorie van de K.V.P. is gelegd. Wel kan worden geconcludeerd dat de grote onze kerheid over wat nu eigenlijk precies „christelijke politiek" is, onverminderd blijft voortbestaan en de kiezer straks voor hetzelfde probleem zal stellen, als waarvoor hij al bij diverse verkiezingen stond en dat hem ook bij die gelegenhe den duidelijke aarzelingen heeft bezorgd. MOSKOU (Reuter en DPA) De re gering van de Sovjet-Unie heeft in een bij de Westduitse ambassade in Moskou overhandigde nota „ernstig" gewaar schuwd voor de „gevaarlijke politieke ontwikkeling in de Bondsrepubliek". „De Russische regering moet vaststel len dat het revanchisme en het militaris me steeds bredere lagen van hel maat schappelijke en politieke leven in hun greep krijgen en de herinnering aan het jongste verleden van Duitsland, aan de geschiedenis van de opkomst van het nazisme, doen herleven", aldus de nota, BEIROET (Reuter) Een Jemeniti- sche royalistische woordvoerder in Bei roet heeft bekendgemaakt, dat royalisti sche troepen in Jemen het door de Rus sen aangelegde vliegveld Rahba. bij de hoofdstad Sanaa, hebben veroverd. Maar in Jemenitische republikeinse kringen is dit tegengesproken. Verwoede gevechten rond Sanaa zou den voortduren. Veel inwoners hebben de stad verlaten en zij naar dorpen in de omgeving getrokken. De republikeinse regering van Jemen heeft bevel gegeven tot de vorming van een „volksverzetsmaeht" om het hoofd te bieden aan de grootste militaire cam pagne tot dusver van de royalisten. Radio- Sanaa heeft gisteravond' bekendgemaakt, dat studenten, ambtenaren, zakenlieden en winkeliers zich bij de „Verzetsmacht" kunnen aansluiten als zij in staat zijn wapens te hanteren. HONGKONG (Reuter) Twee Chi nezen hebben vandaag in de Britse kroonkolonie Hongkong een politieagent doodgeschoten en zich met zijn pistool uit de voeten gemaakt. Sinds het begin van de communistische agitatie in mei zijn tien politieagenten in Hongkong ge dood. waarvan de tekst werd verspreid door het Russische persbureau Tass. In het stuk wordt uitvoerig ingegaan op de jong ste partijdag van de neo-nazistische NPD in Hannover. De Sovjet-Unie heeft voorts „de nieuwe oostelijke politiek" van bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland sterk ge- critiseerd en vijf voorwaarden vastgesteld voor een normalisatie van de betrekkin gen tussen West-Duitsland en de Sovjet- Unie en haar bondgenoten. Waarnemers menen, dat deze voor waarden de hoop van Bonn op een ver dere verbetering van de betrekkingen met Oost-Europa, na het aanknopen van di plomatieke banden met Roemenië, de bo dem inslaan. In een lange verklaring van de Russi sche regering worden de volgende voor waarden opgesomd: 1. Erkenning van de huidige grenzen in Europa. 2. Het opgeven van de aanspraak, alle Duitsers te vertegenwoordigen, dat wil zeggen erkenning van Oost-Duitsland. 3. Het opgeven van „het beslag op West- Berlijn" en 4. Erkenning, dat de overeenkomst van München in 1938 „van meet af aan ongeldig" is geweest. Functionarissen in Bonn hebben de Russische nota gekenschetst als „een ma noeuvre om de politiek van Bonn, die ontspanning in Oost-Europa beoogt, af te breken". President De Gaulle van Frankrijk heeft op het Ely see een feest gege ven voor een honderdtal artiesten. Ook Brigitte Bardot verscheen op de avondgekleed in een fraai uni form van de huzaren. Telefoto NEW YORK (AP) Gunnar Jarring de buitengewone VN-vertegenwoordiger in het Midden-Oosten is zijn vredestaak vandaag begonnen terwijl de Arabische ministers van Buitenlandse Zaken bijeen komen ter bespreking van de crisis met Israel. Jarring zal zijn hoofdkwartier op Cy prus vestigen. Hij zal beginnen met een ronde bezoeken aan de regeringen, die rechtstreeks bij het conflict betrokken zijn. Volgens het mandaat, dat de Zweed se diplomaat van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gekregen zal hij contacten moeten leggen met alle partijen in een poging een vreedzame regeling in het Arabisch-Israelische con-1 flict te bewerkstelligen. VERSAILLES (AFP) De 24-uur pauze in de jacht op de ontvoerder(s) van het Franse jongetje Emmanuel Mal- liart zijn om middernacht verstreken zonder dat het jongetje bij zijn ouders is teruggekeerd. Vannacht verklaarde een familielid: „Er is helaas geen nieuws. We hebben geen enkele verklaring af te leggen". Minister van Binnenlandse Zaken Fou- chet had donderdagavond de ontvoer der (s) 24 uur de gelegenheid gegeven om de zevenjarige Emmanuel die maandag weid ontvoerd gezonden wel aan zijn ouders terug te geven. ADVERTENTIE DEN HAAG (Reuter en AP) Be halve Nederland, hebben ook andere de len van Europa te lijden van de plotse linge inval van koning Winter. In Enge land veroorzaakte in het afgelopen et maal gevallen sneeuw verkeersmoeilijk heden, evenals in de Westduitse Bonds republiek. Noorwegen wordt geteisterd door sneeuwstormen. In de dalen in het oos ten van Noorwegen kwamen temperatu ren van 33 graden Celsius onder het vries punt voor. In Engeland deden zich op de grote verkeerswegen een aantal kettingbotsin gen voor. Langs de Britse Noordzeekust en de kusten van Wales en Schotland woedden zware stormen. In de Bondsrepubliek liep het zware 1 vrachtautoverkeer vast in de sneeuw en ondervond het treinverkeer veel vertra ging. Gisteren woedden in het noorden van Hannover-Keulen, één van de drukste wegen van West-Duitsland werd op verscheidene plaatsen door sneeuw ge blokkeerd. Sommige kleinere wegen zijn geheel onbegaanbaar. In Zuid-Duitsland zijn sneeuwloegen bezig geweest de sneeuwhopen te ruimen. In de Harz, het Sauerland en de ber gen van Beieren lag de sneeuw ongeveer veertig centimeter dik. Het duizend inwoners tellende dorp- Kleinenberg in Westfalen werd van de buitenwereld afgesloten doordat stuif sneeuw de toegangswegen versperde. Op de 2970 meter hoge Zugspitze, de hoogste berg van Duitsland, vrpor het gisteren 22 graden. (/VWl/WWVWWWWWWWWWWWWWWWÏWfWW/^fWWWUWWV* BONN (AP) Een lid van de defen siecommissie van het Westduitse parle ment heeft meegedeeld dat de luchtmacht besloten heeft 220 Amerikaanse F4 Phan- tom-straaljagers aan te kopen ter vervan ging van „Starfighters". Kurt Jung, lid van de FD, zei dat het ministerie van Defensie 3.6 miljard DM heeft bestemd voor de aankoop van su personische vliegtuigen. Hiervan zal DM honderd miljoen opgevoerd worden op de defensiebegroting voor 1968, aldus Jung. Een woordvoerder van het Westduitse minsterie van Defensie zei echter dat nog geen defnitief besluit genomen is of schoon hij bevestigde dat op de begro ting voor 1968 een bedrag van DM hon derd miljoen voorkomt voor vervanging van de „Starfihters". Een tweede inzittende van de West duitse „Starfghter" die donderdag in een sneeuwstorm bij de Nederlandse grens is neergestort, is in het ziekenhuis overle den. De andere inzittende werd op slag gedood. ADVERTENTIE tegen zeer billijke prijs, zeer fraaie voltaires, biedermeierbanken. ma honie- en palissander eetkamer- stoelen tafels en ladenkastjes. Als mede collectie 17e- en 18e-eeuwse eiken dekenkisten, tafels, brood spinden, spekkasten en melkkasten. Alles met van echtheid. „Persidh" privé adres Schotlandstraat 44, Haarlem Telefoon 0 23-20484 Ook 's avonds en zondags jWWvwMwwwwMwwiiiii#ifWMwin«fiA«n#i«wwiiwwwwvwwMwwwwwwvwwvwwwwwwwwvwwwwwvwwww%.,vwwwiniwwMwwvwwwwwinivwwww%nii«#w*fiJWWwwwi«#iniwwiiiiifwiii#wwi#»Anr SCHIEDAM ROOSENDAAL SAIGON (AFP) In de zwaarste slag die ooit in de Mekong-delta is gevoerd, heeft de Vietcong zeker 365 man verlo ren, aldus is van Zuidvietnamese zijde meegedeeld. De slag, die geleverd werd in de pro vincie Chuong Thien, 170 kilometer ten zuidwesten van Saigon ging tussen drie bataljons Zuidvietnamezen en twee batal jons van de Vietcong. De verliezen aan regeringszijde worden „licht" genoemd. Er zouden 'zestig doden zijn. De gevechten waren vanmorgen nog niet afgelopen. Opnieuw is in de Tweede Kamer de „Karei Doorman" ter sprake ge komen, het vliegdekschip dat in 1948 van de Britse marine werd over genomen en nu ongeveer drieëntwintig jaar oud is. De „Karei Doorman" is volgens militair-maritieme begrippen sterk verouderd, maar toch nog de trots van de Koninklijke Nederlandse Marine. Zijn jaren zijn geteld, maar het is de vraag of de aandrang uit de Kamer om het schip eerder dan 1972 uit de vaart te nemen dat gerekte bestaan niet nog korter zal maken. In mei 1948 werd de „Karei Door man" in Engeland aan de Nederlandse marine overgedragen. In tegenstelling met een aantal schepen van de Ne derlandse marine dat namen draagt van zeehelden uit de Gouden Eeuw, kreeg dit vliegkampschip de naam van een vlootvoogd uit het recente verle den, namelijk schout bij nacht K. W. F. M. Doorman, die als commandant van de geallieerde zeemacht in de Ja- va-zee op 28 februari 1942 met zijn vlaggeschip „De Ruyter" onderging in de strijd tegen een Japanse over macht. De „Karei Doorman" heeft een be manning van 1500 man, een lengte van 213 meter, een waterverplaatsing van 16000 ton, een snelheid van 25 mijl. Het kan aan 35 vliegtuigen plaatsbie- den, waarvan er aan dek ongeveer tien kunnen klaarstaan. De andere zijn dan geborgen in de ruimen. Het schip vormt de kern van de Nederlandse vloot en het middelpunt van het zoge naamde „Smaldeel 5", dat bestemd is voor duikboot bestrijding in het ooste lijk deel van de Atlantische Oceaan, als onderdeel van de NAVO-zeemacht die wordt gecommandeerd door de Britse admiraal sir John Bush. Dit onderdeel van het NAVO-commando heet „Cinceastlant" en het hoofdkwar tier van deze NAVO-zeemacht bevindt zich in Northwood, een vanouds be staande basis van de Royal Airforce Headquarters for Coastal Command. Sir John Bush is belast met de verant woordelijkheid van de NAVO-verde- diging ter zee in hef oostelijke gebied De fregatten Van Nes en Van Speijk begeleiden de „Karei Doorman" in Smaldeel 5. van de Atlantische Oceaan en hecht veel waarde aan de medewerking van het Nederlandse smaldeel 5, waarvan de „Karei Doorman" deel uitmaakt. Hij is van mening dat het schip (that old lady) nog best een aantal jaren meekan en door een tweede moderni sering geschikt zou kunnen worden ge maakt voor tenminste tien jaren actie ve dienst bij de duikbootbestrijding. Hij zou de „Karei Doorman" het liefst bewapenen met helicopters die het schip nu ook al vier bezit omdat hij die zeer geschikt acht voor het lokali seren van vijandelijke duikboten. De Doorman opereert in smaldeel vijf in samenwerking met fregatten van de „Van Speijk-klasse" (zie foto) en de kruiser „De Ruyter". De fre gatten hebben vooral de taak convooi- en tegen duikboten te beschermen in samenwerking met vliegtuigen van de „Karei Doorman", terwijl de kruiser zorgt voor de luchtbescherming en de afweer van oppervlakte-schepen. Ook de fregatten hebben helikopters lan boord, die in wijde kringen de om- rek verkennen en beter in staat zijn duikboten te lokaliseren dan snelle vliegtuigen. Zij vormen zeer moderne oorlogsschepen, die sterk manoevreer- baar zijn en een grote snelheid kunnen ontwikkelen. Het uit de vaart nemen van de „Ka- PALERMO (Reuter) De 103-jarige markies Enrico Pottini, een rijke Si- ciliaanse aristocraat, is in Palermo vrijgesproken van moord. De recht bank, die de zaak tegen hem behan delde, achtte de oude markies onschul dig aan de moord op een vakbonds leider, die streed voor de onteigening van het land van grootgrondbezitters op Sicilië. NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft een conventie bepleit die het ge bruik van alle kernwapens verbiedt. Zij keurde een van de Sovjet-Unie af komstige resolutie goed waarin wordt verklaard dat zo'n conventie „onderhan delingen over algemene en volledige ont wapening zeer zal vergemakkelijken". Maar de andere nucleaire VN-lidstaten de VS, Groot-Brittannië en Frankrijk onhielden zich van stemming. De reso lutie werd aangenomen met 77 stemmen voor en 29 onthoudingen. De Amerkaan Adrian Fisher verklaar de destijds bij de behandeling van deze kwestie in de politieke commissie van de Algemene Vergadering dat „een overeen komst om geen kernwapens te gebruiken, zelfs niet uit zelfverdediging of als ver gelding, op z'n slechts bedrieglijk en daardoor gevaarlijk is en op z'n best niet realistisch". N» Sir John Bush, commandant van de NAVO in de oostelijke Atlantische Oceaan. rel Doorman" zou de Nederlandse ma rine niet alleen van haar trots, maar ook van haar voornaamste bijdrage tot het commando van Sir John Bush beroven, en tevens de „Grunman S2a- trackers" op non-actief stellen, dat zijn de logge maar zeer effectieve vlieg tuigen die de „Karei Doorman" aan boord heeft. Deze vliegtuigen kunnen van het land af niet nuttig worden ingezet tegen duikboten, omdat hun vliegbereik niet groot genoeg is. De grote vraag die de huidige stand van zaken betreffende de marine-taken in de NAVO beheerst, wordt opge bracht door de nucleaire duikboot. Het wordt namelijk problematisch of een eenheid als „Smaldeel 5", dat geheel is afgestemd op bestrijding van con ventionele duikboten, nog enige kans maakt tegen atoomonderzeeërs, die niet kunnen worden „opgejaagd" en zich onder water even snel voortbe wegen als aan de opervlakte. De kwetsbaarheid van zo'n smaldeel wordt zeer groot, omdat het tegen atoomon derzeeërs „te korte armen heeft", dat wil zeggen: zelfs trefbaar is voordat het de kans krijgt, de duikboten te signaleren en te verdelgen. De modernisering van de als „vijan delijk" betitelde vloot der Sovjet-Unie, die vooral nucleaire duikboten en klei ne snelle, fel-bewapende oppervlakte schepen in grote aantallen bouwt, waarbij het raketwapen een aparte be dreiging vormt, rechtvaardigt enig scepticisme ten aanzien van de in standhouding van oude schepen als de „Karei Doorman". Het is niet zonder reden dat in de Kamer de vraag rijst, of het nog lan ger zin heeft de tamelijk kostbare „Doorman" te laten doorvaren voor vlagvertoon of oefeningen, terwijl men weet dat het schip in werkelijke oor logsomstandigheden nagenoeg onbruik baar zou kunnen blijken. (Van onze correspondent) STOCKHOLM. Alle Zweedse eige- I naars van een Volkswagen krijgen gratis I een nieuwe benzinetank-afsluitdop aan geboden. Bij botsingen is gebleken dat de I volkswagen procentueel gerekend een zeer grote kans loopt in brand te gera- I ken daar de afsluitdop van de benzine tank, die momenteel in gebruik is op de I gewone volkswagen-modellen er gemak kelijk afspringt. Vanaf 18 december kunnen alle Volks wageneigenaars van modellen tussen 1961 en 1967 gratis hun bezinetank-afsluitdop ruilen, waarbij zij het model krijgen dat gangbaar is voor de Volkswagen-model len van 1968. Het initiatief hiertoe werd genomen door Scaniavabis, de importeur voor Volkswagen in Zweden. In totaal zullen ongeveer 300.000 Volkswagens hier bij zijn betrokken. 1 Feestje. Het huwelijk van Lynda Bird Johnson met kapitein Charles Robb, zal in totaal 234.000 gulden kosten. Zo weet een Amerikaans damesblad te melden. De uitzet van Lynda en de bloemen worden tezamen geschat op 70.000 gulden. Verder zal er een cham pagnerekening zijn van 18.000 gulden. Bijeenkomst. De Italiaanse vice-premier en voorzitter van de socialistische par tij, Pietro Nenni, is in Londen om deel te nemen aan een bijeenkomst van socialistische leiders die door premier Wilson is belegd. Verongelukt. Het vliegtuig van de Bra ziliaanse president Arthur da Costa e Silva is bij een landing verongelukt. De president liep geen verwondingen op. Brezjnev. Brezjnev, de secretaris-gene raal van de Russische communistische partij, is in Praag aangekomen voor een „kort vriendschapsbezoek." NAVO-opperbevelhebber. President John son heeft de benoeming goedgekeurd van de Amerikaanse admiraal Horacio Rivero tot opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Zuid-Europa. Directeur. De 61-jarige Henry Johnson is benoemd tot directeur van de Britse spoorwegen als opvolger van sir Stan ley Raymond die na onenigheid met de minister van Transport, mevrouw Bar bara Castle, ontslag heeft genomen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3