HOOGOVENS BOUWT ..KNIKKERFABRIEK 16200 bellen! Verenigingsmeuws U S T Twee ankers op Noordzee verspeeld Finse stoomschip „Krucia" voor reparatie naar Beverwijk gesleept Rond de losplank AAI bestellen' dan C.J. RADEMAKERS Bejaardencentra" in IJmuiden TAVI Ongelukken op de weg KINGC0RNBR00D Chef Van der Pal 25 jaar bij de Plaatwellerij Record voor De Pijpkade Nederlands schip vastgelopen op Engelse kust Oecumenische kerkdienst in IJmuiden ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 5 MEESTERBAKKER WINKEL 1 stoutenbeek Velsen -IJmuid en tWL4 COticfc My er zijn zóveel aparte geschenken in de Haakse gronden Gunstig gezind Peperduur Franse makreel Politiekruiser versterkt Critiek WONINGINRICHTING BEVERWIJK (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Een achtverdiepingsge- bouw voor honderdveertig bejaarden zal verrijzen aan de Grote Beerstraat hoek Dolfijnstraat in IJmuidens Zeewijk. De bouw van dit bejaardencentrum zal, naar men aanneemt, volgend jaar kunnen be ginnen. Oorspronkelijk zou dit bejaardencen trum van de Interkerkelijke Stichting, waarin de protestants-christelijke groep samenwerkt met de oud-katholieken, op een andere plaats komen, maar na beraad is besloten het iets verderop in noord westelijke richting op te zetten. Burgemeester en wethouders zijn voor nemens vergunning tot deze bouw te ver lenen, zulks met afwijking van de gel dende uitbreidingsplannen. De gemeente Velsen zal haar tweede gemeentelijk bejaardencentrum aan de Kanaalstraat in IJmuiden bouwen, waar voor het in Zeewijk op te richten bejaar dengebouw van de Interkerkelijke Stich ting als voorbeeld zal dienen. ADVERTENTIE Service DAG en NACHT AtvH x* UW ADRES voor •4. "v vr Trouwauto's Toerritten ir Zittend Ziekenvervoer '„Ook internationaal" Rijnstraat 91 - IJMUIDEN BELLEN (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Hoogovens zal als eerste staalfabriek in de Europese lemeenschap voor Kolen en Staal eed pelletfabriek bouwen. In die fabriek ;aat men in een soort vliegende schotels of draaiende trommels, van fijn ••emalen ijzerertsdeeltjes dikke knikkers of pellets maken, die het ren- lement van de hoogovens belangrijk kunnen vergroten. De jaarcapaciteit an de fabriek zal tweeëneenhalf miljoen ton ertsknikkers bedragen. Hoe- eel knikkers dat zijn hebben we niet uitgerekend. De fabriek vergt een investering van naar schatting tachtig miljoen gulden. De bouw begint medio 1968. In 1970 zal de fabriek in bedrijf kunnen worden gesteld. Die knikkers van Hoogovens zijn kleine eitjes van Columbus, door de Ameri- canen ontdekt. IJMUIDEN. Op de Middensluisweg kwam een slippende bestelwagen frontaal tegen een- personenauto, die in tegenge stelde richting reed. De 23-jarige bestuur der van de personenauto, uit Musselka- naal, wer.d met letsel aan het hoofd op genomen in het Antonius Ziekenhuis. Bei de auto's werden aan de voorzijde zwaar beschadigd. Toen hij op de Planetenweg bij de Sa- turnusstraat over het zebrapad liep, werd een 68-jarige visknecht door een perso nenauto aangereden. De visknecht werd met een hersenschudding opgenomen in het Antonius Ziekenhuis. Bovendien was een arm uit de kom geschoten. Dit ge beurde vrijdagmiddag om kwart over vijf. Het was vrij donker. Gebleken is, dat de personenauto, bestuurd door een 20-jarige elektricien, zonder voorverlich ting reed. Doordat hij plotseling zou zijn „gesne den" door een onbekende automobilist slipte een 22-jarige bakker uit Beverwijk met zijn personenauto. Het sneeuwde en voor hij wist wat er met hem en zijn auto gebeurde was een etalageruit van een boekhandel op de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord gesneuveld. Later bleek hem, dat ook een winkelpui beschadigd was. De auto werd zwaar beschaidgd. De bakker kwam er heelhuids vanaf. Een 75-jarige wielrijdster die uit de Vechtstraat kwam gaf geen voorrang aan een 24-jarige werkster op een bromfiets op de zuidelijke rijbaan van de Lange Nieuwstraat. Het meisje kreeg een hoofd wond en een pijnlijke heup maar kon, na in het Antonius Ziekenhuis te zijn be handeld, weer naar huis. ZATERDAG 9 DECEMBER Zaal Petruskerk, Mercuriusstraat IJmuiden, 10-23 u.: Vogeltentoonstelling van „De Vogelvrienden". Patronaatsgebouw, Zeeweg, IJmuiden-O. tot 22 u.: Districtsvogeltentoonstellmg. Zomerlust, Santpoort, 20.15 u.: ,,De Zee wolf", toneel door Gezelschap Jan van Dommelen. ZONDAG 10 DECEMBER Zaal Petruskerk, Mercuriusstraat. IJmui den, 12-19 u.: Vogeltentoonstelling van „De Vogelvrienden". Patronaatsgebouw, ZeeWeg, IJmuiden Oost, 9-22 u.: Districtsvogeltentoonstellmg. MAANDAG 11 DECEMBER Petrazaal, IJmuiden, 20 u.: Film „Licht uit metaal", voor Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Stadhuis, Plein 1945. IJmuiden-Oost, te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Wijker straatweg 77: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Santpoort, „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek) 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord Banjaertstraat: 14 tot 17 en 19 tot 21 u Uitleenpost IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. Deze „vliegende schotel" met een diameter, van ruim vier meter wordt in Amerika gebruikt bij het „verknikkeren" van ijzererts. In de jaren vijftig is namelijk door de rtsmijnen in Amerika het pelletiseerpro- ces ontwikkeld om ertsen die te fijn zijn om te sinteren (een proces waarbij fijn ertsen worden aaneengebakken tot on regelmatig gevormde brokken sinter) toch geschikt te maken voor het hoogoven proces. Het pelletiseren op z'n Hollands ver knikkeren berust op bet principe dat zeer fijn gemalen ijzererts op draaiende schotels of draaiende trommels tot knik kers of pellets worden gevormd, die ver volgens door verhitting tot ongeveer der tienhonderd graden worden gebrand tot keiharde ijzerpillen die niet meer vergrui zen in de hoogovens. De knikkers hebben een doorsnede van één tot anderhalve centimeter. Bij Hoogovens heeft men in 1961 een proeffabriek ingericht oni onder meer een antwoord te krijgen op de vraag of men de verschillende soorten erts die men voor het sinteren gebruikt ook tot pellets zou kunnen verwerken. Dat bleek te kunnen en de grote hard heid van de pellets en de gelijkmatige grootte waren duidelijke winstpunten ten aanzien van sinter. Hoogovens heeft toen nog overwogen of men in plaats van zelf tot de bouw van een pelletfabriek over te gaan, zou deel nemen aan de gezamenlijke bouw van een dergelijke fabriek in het Europoortgebied door een aantal Europese staalbedrijven. Studies hebben uitgewezen dat het vooral door de extra kosten van het vervoer van de pellets van Rotterdam naar IJmuiden voordeliger is de pellets in het eigen be drijf te gaan maken. Bovendien is het nogniet zeker of en zo ja wanneer tot de gezamenlijke bouw in het Europoort- gebied zal worden overgegaan. Hoogovens gaat daarom nu zelf een pelletfabriek bouwen. De nieuwe installatie zal bestaan uit een aantal molens waarin het erts fijn wordt gemalen, trommels waarin de pelletvor- ming geschiedt en installaties waarop de ertsknikkers worden gedroogd en gebrand. Wanneer omstreeks 1970 bij Hoogovens de pelletfabriek in bedrijf komt zal de hoogovenvulling wat erts betreft voor de helft bestaan uit sinters en voor de helft uit pellets. De produktiecapaciteit van de nieuwe hoogoven 6 zal aanvankelijk onge veer drie duizend ton ruwijzer per etmaal bedragen. Bij het gebruik van ertsknik kers kan de capaciteit naar verwachting tot vier duizend ton oplopen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) V VELSEN-NOORD. Voor de heer P. J van der Pal en de zijnen was het vrijdag een heuglijke dag wegens de viering van zijn vijfentwintigjarig dienstverband bij de N.V. De Plaatwellerij in Velsen-Noord, waar hij zich in de loop der jaren heett kunnen opwerken tot chef van de afde ling correspondentie en van de verkoop administratie. Ter gelegenheid van dit jubileum, dat eigenlijk pas zaterdag aan de orde zou zijn geweest omdat de heer Van der Pal op 9 december 1942 in dienst kwam, als vijftienjarige, heeft hij in zijn woning aan de Meidoornstraat in Beverwijk een de putatie van het bedrijf ontvangen. Namens de directie werd de jubilaris toegesproken door de heer A. A. R. Sta rink, lid van de directie van het Brons- werk-Feijenoord-concern. Als de meest opvallende kenmerken van de heer Van der Pal noemde hij diens kundigheid, toe wijding en zijn talenkennis. De heer Van der Pal gaf blijk van het juiste inzicht tijdens de fusieonderhandelingen van de laatste jaren. Namens de directie van het concern werd de jubilaris, onder dankzegging voor de bewezen diensten aan het bedrijf, een enveloppe met inhoud aangeboden. Me vrouw Van der Pal kreeg bloemen. Voor de Maatschappij voor Nijverheid en Han del werden de verguld zilveren legpen ning een het vererend getuigschrift over ADVERTENTIE DAMESKAPSALON ;>or moderne mocenjncn o a „AMOURETTE" jir uw PERMANENT PERMABEL of STYLING, uitgevoerd door zeer vakbekwame kapsters grote sortering haarwerken voorradig. VLECHTEN vanaf f 15.— ECHTE HAARSTUKJES vanaf 40. VOLLEDIGE PRUIKEN 150.— Grote bus LUST-HAARLAK 3.75 Lange Nieuwstraat 471 - IJmuiden Telefoon 111.66 handigd. Voor de Ondernemingsraad kon de heer A. Pallesen zijn gelukwensen met een persoonlijke noot aanvullen omdat beiden werkzaam waren op de boekhou- idng en beiden als trainers fungeren bij de r.k. sportvereniging DEM in Beverwijk. Ook van de Ondernemingsraad kwam als huldeblijk een geschenk onder couvert en een bloemstuk. Nadat de heer Van der Pal zijn erken telijkheid jegens de delegatie had geuit, bleef men nog geruime tijd bijeen. Het heeft de familie Van der Pal ook later op de dag niet aan belangstelling ontbroken, getuige de vele persoonlijke gelukwensen en geschenken. ADVERTENTIE sunart de kunst- nijverheids- afdeling van De heer Tabak huldigt (v.l.n.r.) de heren Nijssen, De Vries en Van der Wel. HAARLEM. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de bloemenveiling ,,'t Centrum" in Beverwijk hebben de aangesloten kwekers en bloemisten vrij dagavond feest gevierd in liet Krelagehuis. Er waren maar liefst elfhonderd feest gangers, die voor een deel door 17 auto bussen gehaald en gebracht werden. Voorzitter G. Tabak uit Beverwijk hul digde aan het begin van de avond drie pioniers. De heren Anton Nijssen, Teun de Vries en G. van der Wel konden na melijk een geschenk in ontvangst nemen, omdat zij in 1917 de veiling in gebruik hebben genomen. De heer Nijssen als eer ste aanvoerder, de heer De Vries als eer ste koper en de heer Van der Wel toen als manusje-van-alles. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Sinds vrijdagmiddag ligt in de haven van Beverwijk het Frinse stoomschip „Krucia", dat in de nacht van donderdag op vrij dag ter hoogte van het lichtschip „Texel" in moeilijkheden kwam. De komst van de Fin, die twee ankers verspeelde, betekent voor Beverwijk een record. Het is namelijk de eerste keer dat een schip van 2930 bruto registerton aan de „Pijpkade" afmeerde. De „Krucia kon in dit geval veilig binnengeloodst worden, aangezien het schip in baklast voer. De diepgang bedroeg daardooor ongeveer twee meter. geleidelijk af tot ongeveer vier mijl van de kust. Het was toen omstreeks 19.30 uur. We vreesden op de zeer gevaarlijke en beruchte Haakse gronden te zullen stran den. Ik had geen andere mogelijkheid dan •De diepte van de haven schommelt tus sen 5Vz en 6 meter. Het grootste zeeschip dat tot nu toe in Beverwijk een lading loste had een bruto registerton van onge veer 1600. „De Krucia", die in 1939 in Flensburg werd gebouwd, zal in Bever wijk worden gerepareerd. In zijn hut vertelde de 35-jarige kapi tein Ilmari Haapanen van de rederij Nils Berg uit Vasa ons in het kort nog eens het nachtelijk avontuur op zee. Hij en de 30 bemanningsleden hebben, hoewel de kapitein dat niet met zoveel woorden er kende, toch wel enkele spannende uren beleefd. Wij kwamen, aldus de heer Haa panen van Londen met bestemming Wis- mar in Oost-Duitsland. We zouden via het Kielerkanal gaan. Er was een hevige storm uit het noordwesten met wind kracht tussen 9 en 10. Ongeveer tot het lichtschip „Texel" ging alles goed. Door dat we in ballast voeren en het schip zeer hoog op het water lag, dreven we REDCAR (Reuter) Het 458 ton me tende Nederlandse vrachtschip „Britten- burgh" is vannacht in een storm op de Engelse kust bij Redcar gelopen. Volgens de eerste berichten bestaat er geen ge vaar voor de veiligheid van de beman ning, die aan boord is gebleven. De red dingboot van Teesmouth vertoeft bij de Brittenburgli. Volgens de Britse kust wacht heeft het schip 20 vaten met de brandbare vloeistof mono-isotrophilana verloren. AMSTERDAM. De „Diogenes" heeft van het in nood verkerende Deense vis sersschip „Porkeresnes", de gehele be manning overgenomen. Het schip bevindt zich ongeveer 100 mijl ten westen van Ouessant. het anker te laten zakken. Ongelukkig genoeg brak dit anker later waardoor ik gedwongen was het tweede anker te laten vieren. De elementen bleken ons echter toch gunstig gezind te zijn, want kort daarna dreef het schip weer af naar zee. Het grootste gevaar was toen wel geweken, reden waarom ook geen noodsignalen werden uitgezonden. Zeer toevallig was de zeesleper „Titan" van bureau Wijs muller uit IJmuiden in de onmiddellijke nabijheid van de „Krucia". De „Titan was namelijk op weg om een andere sleep te hulp te varen. Kapitein A. van der Wiele van de „Titan" bood aan ons naar de haven van IJmuiden te slepen, hetgeen ik na overleg met mijn rederij accepteer de. Om precies 4.10 uur 's morgens maak te de „Titan" vast. Ook het tweede anker liet ons toen in de steek, aangezien de winch het af liet weten. We waren ge noodzaakt het ankerketting door te hak ken. Aldus kapitein Haapanen. In de Petrakerk in IJmuiden wordt zondagavond om zeven uur een oecume nische dienst gehouden met pastoor J. C Keman (Oud-Katholieke Kerk) en ds. M de Jong (Herv. evangelie en industrie) als voorgangers. Medewerking verleent het r.k. jongenskoor, onder leiding van de heer J. Steenbakker; organist is de heer A. J. Gouda. DOORDAT ZICH VOOR DE MARKT van woensdag slechts drie sche pen als gegadigden hadden gemeld, behoefde men die dag in IJmuiden in plaats van twee uur, pas om vier uur met het lossen te beginnen. Van daar dat ook deze werkers de vorige avond ruimschoots gelegenheid hebben gehad zich met Sint Nicolaas bezig te houden. Daarvoor was er maandag en dinsdag nog van enige drukte sprake geweest, aoch voor de overige dagen kon schraalhans hier in zijn bekende rol van keuken meester worden gadegeslagen. Mede omdat de kleine vaart, na maandag middag naar zee te zijn vertrokken, dinsdag voor het grootste deel alweer in de haven was teruggekeerd. ZIJ DIE IN DE veronderstelling zijn geweest dat de platvis nu beter zou wor den gewaardeerd dan de laatste tijd, kwa men ongetwijfeld enigszins bedrogen uit, omdat de prijs hiervoor pas aan de vrij dagmarkt merkbaar is opgelopen. Hieruit blijkt dat de schol als exportartikel niet meer zo hoog wordt gewaardeerd. Daar entegen heeft de tong direct op de sterk verminderde aanvoer gereageerd, zodat de prijzen hiervoor per dag van veertig tot zestig cent zijn opgelopen. MET UITZONDERING van woensdag, zijn voor de rest van de week elke dag schepen van de noordelijke Noordzee uit in IJmuiden present geweest. De aanvoer hiervan bestond voor meer dan de helft uit kleine koolvis, waarvan de grovere soorten vrij vlot werden verhandeld. Veel kisten met de kleinste soorten moesten echter noodgedwongen worden door ge draaid. De overige aanvoer is peper duur geweest, waardoor de reizen van de ze schepen voor zover zij over 'n redelijke vangst mochten beschikken, toch wel lo nend kunnen worden genoemd. Hiervan werden vooral de enkele kisten ham, hake en de baarssoorten hoog gewaardeerd, zo dat deze vis gaarne als zogeheten „bij vangst" werd meegenomen. DE AANVOER VAN de Ierse Zee uit is deze week opnieuw bitter tegenge vallen. Door een enkel schip werd nog een partijtje makreel en haring binnenge bracht, waarvan de eerstgenoemde soort voor veertien gulden per klein kistje werd verhandeld. Deze makreel ondervond veel concurrentie van de uit Frankrijk geïm porteerde gelijksoortige vis. De Franse makreel was groter dan die door de Ne derlanders was gevangen en werd boven dien aangeboden voor ongeveer zestig cent per kilo. De kleine kistjes haring noteerden van 26 tot 22. DE SCHEPEN DIE toch waren uitgeva ren om in de omgeving van de Ierse Zee te gaan vissen, namen alleen een groter aantal lege vaten mee dan gewoon lijk het geval is geweest. Daarom zal er in de dagen die ons nog van Kerstmis resten niet veel verse haring en makreel kunnen worden verwacht. De reisduur, die de laatste tijd toch al vrij lang is ge weest, zal nu wel tot het uiterste wor den gerekt, omdat de bemanningsleden de Kerstdagen zoveel mogelijk thuis willen doorbrengen, waar dan de jaarwisseling nog wordt aangeknoopt. Ofschoon ook in dezen de visserij toch altijd het laatste woord behoudt, omdat in de omgeving haring genoeg wordt waargenomen. WAT ECHTER ook is waargenomen is het feit, dat de oude politiekruiser in de Ierse Zee inmiddels versterking heeft ont vangen van twee moderne collega's. De lust om in deze contreinen een gokje te wagen wordt hierdoor ongetwijfeld tot 'n minimum gereduceerd, ook al omdat de Ierse autoriteiten verlden week een Duit se hektrawler een aanzienlijke boete heb ben opgelegd. Dit schip werd twee jaar geleden ook al eens aangehouden, zij het weliswaar met een andere gezagvoerder. Hier is waarschijnlijk bij het bepalen van de boete rekening gehouden, want deze bedroeg maar liefst dertigduizend pond. Dit bedrag zal nog niet op tafel zijn ge legd, want men houdt de trawler nu reeds meer dan veertien dagen in Waterford aan de ketting. ZIJ DIE DEZE week via de radio de visserijband mochten hebben beluisterd, zullen daardoor hebben geconstateerd dat men van Nederlandse zijde over de weer- berichtgeving niet bijster tevreden is ge weest. Terwijl er immers een afnemende wind was voorspeld, ging er een steeds sterker wordende bries op, waardoor aan boord van de schepen nogal enige verwar ring worden gesticht. DOOR GEZAMENLIJK overleg besloot men toen ook de Engelse weerberichten via de B.B.C. te gaan beluisteren en naar die van Nordeich-radio welke verwachtin gen lijnrecht in tegenspraak bleken met die uit Nederland. Eén en ander werd met de nodige verwondering gesign- :rd voor al omdat meerder schippers vi le zoge noemde O.B.S.-berichtgeving en het tot stand komen van de Nederla 1 meldin gen hebben meegewerkt. Op deze wijze zal de animo onder de Nederlandse schip pers niet toenemen hier medewerking aan te blijven verlenen. Eén hunner heeft trouwens reeds te kennen gegeven hier verder geen prijs meer op te stellen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5