V erzekeringsconcerns een steeds grotere vormen macht Holl Soc en Amstleven een nieuwe beleggingsmammoet Felle reacties op hogere veergelden W esterschelde Nederlander betaalt meeste belasting op zijn jaarinkomsten Dividenden 9 Spaarbanken in de gunst bij AKU-personeel Enraf-Nonius breidt het kapitaal uit Euratom zet mes in de begroting KLM, Reesink en Stad Rotterdam Jean Heybroek Kort economisch nieuws In 1934 Ervaar het zelf. Bel meteen de dichtst bij zijnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz 200D op u. ZATERDAG 9 DECEMBER 196 7 Secure mensen Touwtjes in handen Ver deel en heers Concentraties Strop voor Wageningen Wilt u de waarheid weten over auto's? Ga rijden in een Mercedes-Benz. Dan kent u de maat waarmee alles gemeten wordt - de hoogste standaard in automobilisme. Dan weet u waar u aan toe bent met uw huidige auto. Waarom de 200D? Wel, dat is de Mercedes-Benz die als eerste in aan merking komt om goedkopere auto's te vervangen. Tenminste voor mensen die meer dan 30.000 km per jaar rijden. Voor hen gaat de dieselzuinigheid werken. Die zuinigheid maakt Mercedes-Benz mogelijk. Laat het u voor rekenen! Nog iets over die 30.000 kilometer: iemand die zoveel rijdt heeft recht op ruimte, kracht en comfort - recht op de zekerheid van veiligheid. Iemand die veel op de weg is moet de waarheid weten... moet Mercedes-Benz kennen. MER dealer voor Haarlem e.o. N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF VAN WUK Overveen, Bloemendaalseweg 329, te!. 023-11926 Scheepvaartberichten (Van onze financiële medewerker) HAARLEM. „Want er zijn geen stoute kinderen bij", heeft het dezer dagen uit vele jonge monden geklonken en de Sint moest het maar geloven. Indien hij het zojuist verschenen statisch zakboek 1967 van het Centraal Bureau voor de Statistiek had geraadpleegd, zouden er waarschijnlijk meer kinderen in de zak zijn gegaan. Op de allerlaatste bladzijde daarvan staat vermeld dat er per jaar bijna 3.000 branden ontstaan door het spelen met vuur of uit baldadigheid. Het zijn natuurlijk lang niet alle branden, die er in ons land woedden in de afgelopen jaren. Door allerlei andere oorzaken komen er nog wel 10.000 bij, doch de jongelui kosten de assuradeurs door hun uit speelsheid of baldadigheid veroorzaakte „fik kies" handenvol geld. Trouwens, ook op andere manier hebben de assuradeurs heel wat met de jongelui te stellen, want de meesten van hen hebben weieens een of andere „mikmak" met de bromfiets. Het zakboek van het CBS,, vermeldt dat er per jaar zo'n 22.000 gewonden worden geregistreerd door verkeersongeval len met bromfietsen op de openbare weg, naast bijna 500 doden. Verzekeraars staan weieens te boek als vermogende lieden, die de premies almaar hoger stellen, maar als men het op de keper beschouwt, is het allesbehal ve een lucratief bedrijf. Vandaar dat de grote verzekeringsmaatschappijen het as- surantiebedrijf geheel hebben afgesplitst van 't eigelijke levensverzekeringsbedrijf. Een dergelijke risicospreiding is niet alleen uit administratieve overwegingen noodza kelijk, doch ook om het vermogen van de polishouders van levensverzekeringen vol doende waarborgen te bieden. Een assu rantiemaatschappij kan zoveel schade in een jaar te betalen hebben, dat er finan ciële moeilijkheden kunnen opdoemen. In de afgelopen jaren zijn er in ons land der gelijke moeilijkheden opgetreden, waarbij alleen maar aan het geval Brandaris be hoeft te worden gedacht. Zij beschikten echter met elkaar over 1,5 miljard aan beleggingen, zodat zij tegen een stootje kunnen. Levensverzekeraars zijn erg secure mensen en dat moet ook wel, want zij hebben met elkaar enorme vermogens te beheren. Het totaal der beleggingen stijgt in een jaar tijds met omstreeks 1000 miljoen. Aan het einde van juni was het belegd vermogen aangegroeid tot 14,5 miljard. Behalve de uit de premie-ont vangsten beschikbaar komende bedragen waarvan de uitbetalingen in mindering zijn gebracht, hebben de levesverzeke- raars ook nog grote bedragen te beleg gen uit hoofde van door aflossingen ont vangen bedragen. Met elkaar vormen de verzekerings maatschappijen een formidabele macht op de beleggingsmarkt en die macht wordt groter naarmate de concentraties voortzetten.- De samensmelting van de Hollandsche Sociëteit van Levensverzeké ringen en Amstleven, waarvan vorige week melding werd gemaakt, heeft een nieuwe beleggingsmammoet in het leven geroepen, waarmee de staat, de centrale financier van de lagere overheid en het bedrijfsleven terdege rekening moeten houden. De geldnemers gaan een steeds kleiner aantal geldgevers tegenover zich vinden, die een ruim inzicht hebben in de beleg gingsbehoeften en de bedragen, welke de groep heeft aan te bieden. De geldgevers krijgen de touwtjes in handen, al staat er uiteraard tegenover dat de voornaam ste geldnemers de staat en de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, bepaald ook wel weten waar Abraham de mosterd haalt. Zowel geldgevers als geldnemers zijn er op uit om de leningen tegen zo gunstige mogelijke condities af te slui ten, zodat het vaak een spelletje van kat en muis is, waarbij de beroepshandel op de effectenbeurs op de uitkijk staat. Door de concentratie in het verzekeringsbedrijf is er een beter machtsevenwicht ten op zichte van staat en gemeenten ontstaan dan er voor de oorlog was. Destijds probeerde de staat de situatie wel uit te buiten door de rente af te dwingen, die zij op dat moment nuttig achtte. Verzekeraars en spaarbanken vormden toen heterogene groepen, die elkaar voor de voeten liepen om geld aan de staat te mogen uitlenen. Het was de tijd waarin het kapitaal overvloedig voor handen was en het aantal beleggingsmo gelijkheden haast even schaars als de werkgelegenheid. De staat was er toen op uit om lenin gen aan te gaan tegen een rente van drie percent en daardoor kwamen de verzeke ringsmaatschappijen in de knel, omdat haar premietarieven berekend waren op een rentebasis van 3Vi percent. Er werd toen een afweerfront gevormd, het zo genaamd beleggersfront, waaraan ook werd deelgenomen door de spaarbanken. Na de oorlog, toen minister Lieftinck de verwachting uitsprak dat 3% percent in de toekomst de normale rentevoet in ons land zou zijn, is het beleggersfront weer tot leven gekomen, maar door han dig manoeuvreren van het ministerie van financiën werd de macht uit handen ge slagen. (Van onze correspondent) ARNHEM. De AKU in Nederland heeft geen uurloners meer. Er waren er 9.000, van wie 2.850 in Arnhem. De in de Gelderse hoofdstad werkzame ex-uurlo- ners hebben gisteren hun laatste week loon (de laatste week van november be strijkend) ontvangen. De uurloners zijn nu ook mensen met een maandsalaris geworden. Geen enkel personeelslid van de AKU in Nederland ontvangt zijn salaris echter in het hand je. De AKU is er namelijk toe overge gaan alle salarissen op bank- of girore kening te storten Wie gedacht had, dat de meeste AKU- employés hun salaris op een giro-reke ning laten overmaken, komt bedrogen uit De strijd tussen de spaarbanken de postcheque- en girodienst is wat de AKU betreft namelijk ten gunste van de spaarbanken uitgevallen, want ruim 90 percent van de uurloners prefereren f salarisrekening bij een spaarbank boven een girorekening. Slechts 5 percent koos voor een girorekening en de overige percent wilde het salaris op een andere manier verkrijgen, bijvoorbeeld via handelsbank. DELFT. De N.V. Nederlandsche In gtrumentenfabriek Enraf-Nonius te Delft zal, indien commissarissen ermee akkoord gaan, het gewone aandelenkapitaal on dershands uitbreiden met 630.000. Hier door wordt het kapitaal gebracht op 3, min. In de emissie zal de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen N.V. voor het grootste deel deelnemen terwijl, ter afronding van hun deelneming in het kapitaal van de vennootschap, de Nationa le-Nederlanden N.V. en de Engelse on derneming Evershed and Fignoles Limited het restant zullen opnemen. Par ticipanten zullen het voor hun deelne ming benodigde bedrag storten in februa ri 1968. De overeengekomen koers is vast gesteld ex dividend 1967. eb -!«!;/■ .Divide et impe^a", .verdeel en heers gaat altijd op. In dit geval werden de spaarbanken uit het beleggersfront gelokt door een douceurtje bij een beleggings operatie. Sedertdien is er van weerskan ten een streven geweest om door bunde ling van krachten te voorkomen dat een der partijen in een dwangpositie zou ge raken. De staat kan bepaald niet op ei gen gelegenheid de dienst uitmaken als er een lening moet worden aangegaan, omgekeerd hebben de geldgevers niet het heft in handen als de gemeenten aan de bel trekken op de kapitaalmarkt. De machtsconcentratie van de kant der gemeenten bij de Bank voor Nederland sche Gemeenten heeft tot gevolg gehad dat in feite slechts een partij buiten het bedrijfsleven tegenover de kapitaalbeleg gers staat, want staat en gemeentenbank stemmen de leningsoperaties nauwgezet op elkaar af. Desondanks kon in de laat ste jaren niet voorkomen worden dat de rentevoet voortdurend omhoog ging. De door minister Lieftinck als een normale rente geachte 3% percent kan in het licht van de bestaande verhoudingen als een utopie worden beschouwd. Alleen de instellingen, die nog een vracht obligaties in portefeuille hebben van Staffellening 1947, die tot 1957 een rente droeg van pet. en daarna op 3 pet. kwam, denken er nog aan als de balans wordt opge maakt. De stijging van de rentevoet was on vermijdelijk omdat we in Nederland niet op een beleggingseiland wonen en wel degelijk afhankelijk zijn van de rentebe weging over onze grenzen. Ook al houdt de Nederlandsche Bank nog zo strak de koorden van de beleggingsbeurs in han den door het buitenland van onze markt te weren, toch is er een wisselwerking in stand gebleven. Met de bestaande ren te voor staatsleningen in de buurt van 6,4 percent ligt ons land ongeveer in de lijn met de omringende landen. Voor on ze industrie, die voorheen voordeel had van het feit dat de rente bij ons door gaans lager was dan bijvoorbeeld in Duits land en België, is het rentevoordeel bij investeringen vervallen. Het is lang niet altijd gemakkelijk om hetzij door open bare emissie, hetzij door onderhandse le ningen de bedragen bijeen te brengen, die voor uitbreiding en modernisering van de produktiecapaciteit nodig zijn. c BRUSSEL. De Nederlandse minister van Economische Zaken, mr. L. de Block is er vrijdag in de Europese ministerraad in Brussel niet in geslaagd definitieve toe zeggingen van zijn collega's te krijgen voor voortzetting van het associatiecon tract van Euratom met Ital, het insti tuut voor toepassing van atoomenergie in de landbouw te Wageningen. Minister de Block verklaarde vrijdag avond laat, na afloop van de urenlange ministeriële beraadslagingen „zeer teleur gesteld" te zijn. De ministerraad is er weliswaar in geslaagd de begroting voor wetenschappelijk onderzoek van Euratom voor 1968 vast te stellen, doch het door de Europese commissie gevraagd bedrag van 82 miljoen dollar werd door hen gehal veerd. Alleen voor het werk in de eigen Euratomcentra te Ispra (Italië), Geel (België), Karlsruhe (Duitsland) en Pet ten - is geld uitgetrokken. Alle associatie contracten, zoals die met Ital, zijn voor lopig gekapt. Wel zal de Europese com missie het eigen Euratom-personeel dat bij de associatie-contracten is betrokken kun nen doorbetalen. De kosten van het werk in Wageningen zal Nederland verder zelf moeten betalen Wel zullen ze met terugwerkende kracht gedeclareerd kunnen worden, als Neder land er volgend jaar in zou slagen het werk van Ital opgenomen te krijgen op de nieuwe lijst van gemeenschappelijke werkzaamheden van Euratom. AMSTERDAM. Voor de bekroning met de Henri Sijthoff-prijs van dit jaar zijn aangewezen de jaarverslagen van de KLM, Assurantieconcern Stad Rotterdam en H. J. Reesink en Co. te Zutphen. Aldus heeft de heer J. C. van Marken, voorzit ter van de Vereeniging voor den Effec tenhandel, meegedeeld tijdens de veer tiende ontmoeting van beurs en bedrijfs leven ter gelegenheid van de uitreiking van de Henri Sijthoff-Prijs in Amster dam-Hilton. BILTHOVEN. Jean Heybroek is niet in staat op dit moment een nauwkeurige indicatie te geven van het te verwachten dividend. Het vorig jaar werd het divi dend gebracht van 13 op 11% percent. „Verscherpte concurrentie in verschillen de sectoren van het bedrijf zal", aldus deelt de directie in een tussentijds bericht mee, „een nieuwe druk op de marges meebrengen". ADVERTENTIE Het uur van de waarheid: een proefrit in de machtige Mercedes-Benz 200D CEDES-BENZ uw goede ster op alle wegen blBKJld ttviow - T t M UO V jfi imo'1 bnsjirntgle Bij inruil voor een 200D valt de waarde van uw huidige auto ongetwijfeld mee. Vraag het onderstaande dealer. MIDDELBURG. Door geheel Zeeland en vooral door Zeeuws-Vlaanderen gaat op het ogenblik een golf van protesten tegen BRUSSEL. De totale belas tingdruk blijkt in de zes E.E.G.- landen, omgerekend per hoofd van de bevolking, sterk uiteen te lopen. De belastingopbrengst per inwoner is in Frankrijk bijvoorbeeld twee maal zo groot als in Italië, waar ze het laagst is in de E.E.G. Stelt men de belastingopbrengst per inwoner in Italië op 100, dan zijn de cijfers voor de andere gemeenschapslan- den: Nederland 163, België 170, Luxemburg 193, Bondsrepubliek Duitsland 205 en Frankrijk 214, al dus de jongste gegevens op dit ge bied van de statistische dienst der Europese Gemeenschap. Het Europese bureau voor de sta tistiek tekent hier overigens bij aan, dat de grote verschillen niet tot over haaste conclusies mogen leiden. Er zijn verscheidene oorzaken voor aan te wijzen, waaronder de verschillende rol die de overheid in de nationale economie van de zes landen speelt. Veel geringere verschillen treden bijvoorbeeld aan het licht bij een ver gelijking van de totale belasting opbrengst met het bruto nationaal pro- dukt (BNP). In Italië bleek de be lastingopbrengst in 1965 20 percent van het BNP te belopen, tegen 21 percent in België, 22 percent in Luxemburg, 23 percent in Nederland en 24 percent in Frankrijk en de Duitse Bondsrepu bliek. Een verdeling van de totale belas tingopbrengst over inkomstenbelasting, vermogensbelasting en andere belas tingen geeft het volgende beeld: Ink.- Verm.- Andere bel. bel. bel. Nederland 56 pet 5 pet 39 pet België 41 pet 6 pet 53 pet Luxemburg 50 pet 9 pet 41 pet Duitsland 47 pet 3 pet 45 pet Frankrijk 39 pet 3 pet 58 pet Italië 27 pet 8 pet 65 pet de door de Zeeuwse Gedep. Staten voor gestelde tariefverhoging voor de veren over de Westerschelde. „In 1945 beloofde de toenmalige minister-president Scher- merhorn vrije veren", zegt de Zeeuwse gedeputeerde Van Dongen. Nu dreigen de Zeeuwsvlamingen, die al sinds 1950 weer voor de veren betalen per 1 maart 1968 de dupe te worden van een nieuwe ver hoging van 30 percent. Voor hen zijn de Westerscheldevcren de enige mogelijkheid om zonder door het buitenland te moeten reizen, contact met de rest van ons land te onderhouden. De Zeeuwsvlamingen hebben nog levend in hun geheugen, hoe zij in 1958 onder leiding van de heer J. H. Colsen uit Sluis kil, bij de toenmalige minister van ver keer en waterstaat gingen protesteren. En ook nu weer richten de protesterende stemmen zich tegen de minister van ver keer en waterstaat. Het commentaar van de heer Colsen op de voorgestelde ver hoging: „volgende week moeten de pro vinciale staten over het voorstel beslissen. Ze kunnen er niet mee accoord gaan. Wij Zeeuwsvlamingen, moeten meebetalen aan tunnels en bruggen elders in het land, waar geen tol betaald hoeft te worden. Dan moeten ook de veren over de Wes terschelde gratis zijn. Die verhoging is het toppunt. Indertijd zijn er in Zeeuws-Vlaanderen acties ge weest voor aansluiting bij België. Daarom hebben we in 1945 van Koningin Wilhel- mina de belofte voor vrije veren gekre gen. In 1950 moesten we alweer betalen. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben de verhoging van de veertarieven aan de Provinciale Staten voorgesteld, omdat minister Bakker aangezegd heeft dat het rijk volgend jaar ongeveer 1,3 miljoen min der zal bijdragen in de tekorten van de veerdiensten. Gedeputeerde Staten ziet geen kans om dit geld ergens anders vandaan te halen. Het jaarlijks tekort van de veerdiensten over de Westerschelde is momenteel zo'n acht miljoen. Alcor pass. 8 Cartagena n. Antwerpen. Amstelveen pass. 8 Lombok n. Basrah. Andijk pass. 8 Barcelona n. Kaapstad. Caltex Naples 8 te Durban. Dahomeykust pass. 8 Kaap Finlsterre n. Dakar. Dallia 8 v. Mina al Fahal n. Pulu Bukom. Deltadrecht 8 v. Sydney n. Fremantle. Echo 8 v. Dakar n. Kaapstad. Forest Hill 9 te Bowling verw. Hathor pass. 8 Kaap Villano n. Antwerpen. Hector pass. 8 Ameland n. Antwerpen. Hoogkerk 8 te Duinkerken. Houtman 7 v. l?enang n. Singapore. Johannes Frans pass. 8 Gibraltar n. Bejaia. Kabylia 8 v. Singapore n. Bangkok. Kamperdijk 7 v. Miami n. Vera Cruz. Katendrecht 8 te Colombo. Kelletia 9 te Rotterdam verw. Kosicia 8 op Seine. Kryptos 8 v. Swansea n. Algeciras. Langkoeas 8 te Bremen. Leuvelloyd 9 te Tahiti verw. Loosdrecht 8 v. Hoek v. Holland n. Rostock. Marneloyd 8 v. Cochin n. Penang. Merseyoyd 8 v. Penang n. Kaapstad. Naess Lion 8 v. Palermo n. Essider Neder Rhone 7 v. Keelung n. Yokohama. Neptunus 8 v. Le Havre n. Antwerpen. Nijkerk 8 te Duinkerken. Philippia 8 v. Mena al Ahmadi n. Port Dick son. Rondo 8 v. Genua n. Kaapstad. Rotte 8 v. Kobe n. Keelung. Rijn 8 v. Nagoya n. Balboa. Schielloyd 8 te Hamburg. Seinelloyd 8 te Tandjong Mani. Straat Chatham 8 v. Melbourne n. Adelaide. Tjiluwah 9 te Melbourne verw. De Aannemingsmaatschappij De Kondor zal waarschijnlijk over 1967 weer 20 per cent dividend betalen. De omzet zal dit jaar licht stijgen. Over 1966 werd een omzet behaald van 21 miljoen. Metaalbedrijf Rademakers in Rotter dam zal dit jaar het dividend passeren. Over 1966 werd onveranderd acht per cent uitgekeerd. De afschrijvingen kon den onder meer niet worden verdiend. Net Noorse parlement heeft besloten tot extra belastingen van 600 tot 800 kronen op de in voer van kleine en middelgrote auto's. De bedoeling is, een toevloed van Britse auto's, die goedkoper zijn sinds de devaluatie van het pond, te voorkomen. Tjipondok 9 te Zanzibbar verw. Togokust 8 te Porto Amboin. Van Neck 8 v. Melbourne n. Sydney. Videna 8 te Piney Point. Westertoren 9 te Singapore. Westerkerk 8 te Melbourne. Wissekerk 8 v. Beautypoint n. Kaapstad. 55% 31% 55% 147 146% wo% 33 46% 1318 34 117% 113% 42% 22% 55% 42% 46% De Dow Jones indices: industrie 887.25 4.97); sporen 234.51 0.59) en open bare nutsbedrijven 124.90 (+0.51). De omzet beliep 10.7 miljoen shares tegen 12.49 miljoen donderdag. In de avondhandel moest gisteren in Amsterdam Kon. Olie terrein prijsgeven. Er werd een koers opgegeven van 146.80 - 147.20 gl tegen een middagslot van 148.20. Philips was prijshoudend op 119.50 - 199.80 tegen een slot 's middags van 119.70. In de andere hoofdfondsen kwam geen notering tot stand. Atch. Top 26% 26% City Bank 55% Can. Pacific 56 56 Cons. Edison 31% Illin. Cent 66% 64% McDonn.D.C 54% N.Y. Centr 76% 77% Du. de Nem 148% Penssylvan) 60% 61% E. Kodak 146% South Pac. 27% 27% Gen. Electr. 103% Union Pac 38% 38% Gen. Motors 82% Am. Can. 39% 39 Goodyear T 4b% Allied Chem 49 49% A. Motors 13% A.C.F. md. 43% 42% Int. Harvest 33% Am. Smelting 68% 68% Int. Nlcke] 117% Am. T. and T. 49% 49% Int. T. and T 115% Am. Tobacco 31% 31% Kennecott 42% Anaconda 47 46% Mont. Ward 21% Bethl. Steel 32% 32% Radio Corp 56% Boeing 92% 92 Republic St 43 Chrysler 56% 56 Royal Dutch 47% Sears Roeb 56 56% Shell Oil 65 65 Soc. Vacum 43% Stand. Br. 33 33% Stand Oil N.J 65% 64% Studebaker 57% 59% Texaco 83% 82 Un. Aircraft 85 8444 Un Corp 11% 11% Un. Fruit 54 5374 Unlroyal 45% 46 Us. Steel 41 4044 Westingh. 75 7374 Woolworth 25% 25% Ford 54% 53% K.L.M. 75% 7544 4

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9