Stembusakkoord en radicalisering in studie Bezwaren van jongeren niet aan bod gekomen FANTA ORANGE Sprite Salarisvoorstellen van regering een onfatsoenlijke zaak" soep...de zon op uw tafel! Agenda voor Haarlem en de IJmond en c y - :r VREDE IN K.V.P. VOOR EEN JAAR GETEKEND VOORZITTER RAAD VAN LERAREN: Rijdende drukkerij voor Unesco Morgen dooi Snoep verstandig eet 'n appel Eremedaille voor mooiste kater ir Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel ïg MAANDAG 11 DECEMBER 1967 2 Handreiking in amendement Stembusakkoord Eén jaar in studie - a v In november verdronken vijfentwintig mensen De heer C. van Herk, Van Baerlestraat 14, te Gouda, wint f 750,- over blauw! Mooi werk, meneer van HerkDank zij uw serie blauwe kroon- kurken zit u er warmpjes bij. Er zijn nog- méér win naars in-den-dop. Wie? Wie weet Spaar kroonkurken en win. Met Coke, Fanta en Sprite - ge weldig lekker Het is gebleken, personeel WESTRA N.V. directie WESTRA N.V. Geschenk van Nederland Haarlem Ipipft y Velsen-IJ muiden Beverwijk Brand vernietigde 600 ton pootaardappelen SS Se s (Van onze parlementaire redactie) ARNHEM. In de K.V.P. is de vrede voorlopig weer voor een jaar getekend, dank zij de bereidheid van christen-radicalen en partijbestuur om elkaar tegemoet te komen. De partjj is ongeschonden, maar wel radicaler uit de bijeenkomst van de partijraad in Arnhem tevoorschijn gekomen. Hoewel zij in de minderheid was, wist de radicale groep-Bogaers het over de grondslag en het karakter van de K.V.P. eens te worden met de behoudende groep Aalberse-Schmelzer. De radicalen kre gen gedaan dat het partijprogramma nog zal worden uitgediept1 en nader gecon cretiseerd, waarbij de inbreng van de ra dicalen als belangrijke bijdrage wordt aanvaard. Het stembusakkoord, een be langrijk punt uit het christen-radicale pro gramma, dat door de groep-Aalberse was afgewezen, werd voor nader onderzoek overgedragen aan een studiecommissie. Een beslissing hierover werd aldus ver schoven naar een volgende partijraads vergadering, welke in het najaar van 1968 zal worden gehouden. Drs. Bogaers, voorman van de chris ten-radicalen, was niet ontevreden over het bereikte resultaat „Er is van onze kant een wezenlijke bijdrage geleverd en onze redeneringen hebben de partij raad wat gedaan", zei hij. „We hebben geloof en vertrouwen dat er met het uit diepen en concretiseren van het program ma ernst zal worden gemaakt. Of dat lukt is een andere vraag". Drs. Bogaers vond het in elk geval belangrijk dat er nu gelegenheid is geschapen om de ver schillende vormen van samenwerking rus tig te bestuderen. Nadat de christen-radicalen in de eer ste ronde van het debat nauwelijks voet aan de grond hadden gekregen, bleken zij tot concessies bereid. Drs. Bo gaers liet de' resolutie, welke hij had in gediend vallen, toen hem door vijftien be houdende kringvoorzitters de hand werd gereikt in de vorm van een amendement op de behoudende resolutie van het partij bestuur. Het amendement, dat in onder ling overleg tijdens een langdurige schor sing van de vergadering tot stand kwam, was niet ondertekend door de Groninger kringvoorzitter mr P. J. Theunissen en de voorzitter van de kring Amsterdam, mr. E. Jurgens. In het amendement werd verklaard dat partijvorming op christelijke grond slag ook in deze tijd gewenst is, mits een dergelijke partij een consequent vooruitstrevend karakter draagt. „Daar om dient het programma van de K.V.P. te worden uitgediept en nader geconcre tiseerd, waarbij de inbreng van de radica le stroming als een belangrijke bijdra ge wordt aanvaard, terwijl voorts de rea lisering van het programma voortdurend door de partij critisch dient te worden bezien." In de aldus geamendeerde resolutie wordt verder verklaard dat in samenwer king met A.R.P. en C.H.U. gestreefd dient te worden naar een vooruitstreven de algemene christelijke volkspartij en dat. zolang een dergelijke partij niet haal baar is, het streven gericht dient te blij ven op een verdergaande samenwerking of federatie met deze partijen. Deze resolutie werd met grote meer derheid aangenomen. De tegenstemmers waren voornamelijk afkomstig uit de kring van de jongeren. Hun woordvoer der, A. Jacobs uit Den Bosch, tweede voorzitter van de K.V.P.-jongerenorgani satie, stelde voor de resolutie uit te brei den met een aantal overwegingen uit de ingetrokken resolutie-Bogaers, waarin sa menwerking met niet-christelijke partij en werd bepleit. Hij ontketende daarmee echter een storm van verontwaardiging onder de aanhangers van de groep-Aal berse, zodat dat zijn voorstel nauwelijks meer in stemming behoefde te worden gebracht. Nadat fractieleider drs. Schmelzer grote bezwaren tegen een stembusakkoord had aangevoerd en de christen-radicalen had verweten het hierover zelfs in eigen kring nog niet eens te zijn, bleek mr. A. van Doorn mee te gaan met het voorstel van het partijbestuur, een studiegroep op te dragen te onderzoeken langs welke wegen de kiezer meer duidelijkheid verschaft kan worden over samenwerking met an dere partijen na verkiezingen maar stelde de eis dat in die studie ook het middel van 't stembusakkoord zal worden betrok ken. Het partijbestuur was hiertoe bereid mits de studiegroep geen politieke keuze ADVERTENTIE voor de P.v.d.A. en D'66 zal worden voor geschreven, maar uitsluitend zal worden gevraagd advies uit te brengen over het middel als zodanig, louter technisch dus, en niet politiek. Tenslotte werd men het eens over een for mulering waarin de studiegroep opdracht krijgt alle mogelijkheden te onderzoeken welke tot meer duidelijkheid voor de kie zer kunnen leiden. Het rapport van de studiegroep zal in het najaar 1968 aan de partijraad worden voorgelegd, samen met de resultaten van het overleg dat thans met A.R.P en C.H.U. gaande is. Een po ging van drs. Schmelzer om als noot aan de opdracht toegevoegd te krijgen dat de studiegroep rekening zal moeten houde met de wens van de overgrote meerder heid van de partijraad om geen vast sa menwerkingsverband met andere dan de A.R.P. en de C.H.U. aan te gaan, werd echter door de radicalen niet geaccep teerd. Het voorstel van prof. mr. L .van der Grinten om de K.V.P. te laten zoals zij is, maar daarbij te streven naar duurzame samenwerking met de PvdA, kwam in de discussie niet meer aan bod. De Nijmeeg se hoogleraar vroeg dan ook aanhouding van zijn resolutie. Dat deed ook drs. S. W. Couwenberg, de woordvoerder van het Democratisch Centrum, die had voorge steld de K.V.P. om te vormen tot een algemene centrumpartij. Ook zijn resolu tie vond in de partijraad nauwelijks weer klank. Deze Rexkatten uit Denemarken zijn twee van de zeshonderd mooi ste poezen, welke dit v:eekeinde in de Amsterdamse Koopmansbeurs te beigonderen waren. De allermooiste was volgens de jury een langharige kater met de fraaie naam Michael des Monts de Courcy, eigendom van de Frangaise mevrouw Radovitch. Hij kreeg de door koningin Juliana en prins Bernhard uitgeloofde ere medaille. Bij het publiek was de 14- jarige kater Roekie favoriet. HAARLEM. In november zijn in ons land 25 mensen verdronken. In november 1966 waren het er 20. Vijf personen kwa men om in een te water geraakte auto. Dit jaar zijn tot december 582 mensen verdronken. ADVERTENTIE 63-13 VRUCHTENUMONADE a acorr Mr»* Juwelenroof. Drie jongens van ongeveer 20 jaar hebben ruim zestig gouden rin gen en enkele gouden horlogebanden uit de etalage van een juwelierszaak in de Kinkerstraat in Amsterdam ge roofd. Zij gooiden een vuilnisemmer door de etalageruit. De eigenaar was in de zaak aanwezig. Kankerbestrijding. De Stichting Koningin Wilhelmina Fonds en de Stichting Lan delijke Organisatie voor de Kankerbe strijding hebben besloten tot een reor ganisatie, waardoor van 1 januari af de doelstellingen van beide stichtingen zullen worden behartigd door het Ko ningin Wilhelmina Fonds. Haarlak en longaandoening. Met meer stelligheid dan enkele jaren geleden kan thans worden beweerd, dat een verband tussen blootstelling aan haar lak en het ontstaan van longaandoenin gen niet bewezen en zelfs niet waar schijnlijk is. Dit wordt geconcludeerd in een artikel in het Nederlandse Tijd schrift voor geneeskunde van prof. dr. Zielhuis, hoogleraar in de hygiène aan de universiteit van Amsterdam, en dr. Van der Pas, medisch adviseur van de Bedrijfsvereniging voor detailhandel en ambachten. (Van onze correspondent) UTRECHT. Meer dan 4500 leraren bij het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs hebben duidelijk laten blij- ADVERTENTÏE dat er in onze stad een firma is, die t.v.- toestellen repareert. Dat is niets bijzonders. Wel bijzonder is, en naar ons beste weten de eerste firma in de stad, waar u zelf met uw defect toestel naar toe kunt gaan. Ook niets bijzonders Toch wel, u kunt op de reparatie wachten, u ziet wat er gebeurt en u weet wat u betalen moet. Kan de repa ratie niet binnen één uur verholpen worden, dan krijgt u een apparaat van de firma mee, zodat u toch het gewenste programma kunt zien. Is uw toestel klaar dan kunt u het komen halen, 't Kan ook gebracht worden, maar dat is duurder. Wij zijn benieuwd of het waar is, en of het waar is, Rozenhagenstraat 38 (bjj de Kloppersingel) PARIJS. Nederland heeft vrijdag de Unesco 'n mobiele drukkerij aangeboden voor bestrijding van het analfabetisme in ontwikkelingslanden. De mobiele drukkrij die in Nederland is ontworpen en gebouwd zal naar Iran worden gezonden. Vier andere, welke nog geleverd moeten worden, zullen worden in geschakeld in Indonesië, Pakistan, Kenya en Colombia. De drukkerij is ingebouwd in een vracht auto van 9,5 m lengte, De wagen heeft ei gen energievoorziening. ken dat zij het oneens zijn met de salaris- voorstellen, welke de regeringsvertegen woordigers in het georganiseerd overleg op tafel hebben gelegd. Met een langdu rig applaus bekrachtigden zij de uit spraak van de heer A. F. Jacobs, voor zitter van de Raad van Leraren, dat „het indienen van dergelijke voorstellen een onfatsoenlijke zaak is geweest". Zij slo ten zich ook bij de heer Jacobs aan toen hij zei, dat de lerarenorganissaties deze voorstellen niet zullen accepteren. In de Raad van Leraren werken de vijf lera renorganisaties samen. De regeringsvoorstellen houden onder meer in, dat op 1 augustus 1968 als de Mammoetwet van kracht wordt, voor le raren met een volledige betrekking het systeem van salaris naar dienstjaren ver vangen wordt door een systeem van sa laris naar leeftijd. Vooral de leraren, die op jeugdige leeftijd bij het onderwijs zijn gegaan, kunnen van deze regeling de du pe worden. In het ongunstigste geval scheelt het 75.000 gulden in een carrière. Het nieuwe systeem opent met name voor academici de mogelijkheid eerst hun geluk te beproeven bij het bedrijfsleven. Slagen zij er na een aantal jaren nog niet in een betrekking naar hun zin te krij gen, dan kunnen zij alsnog gemakkelijk overstappen naar het onderwijs. Zij gaan dan evenveel verdienen als leeftijdgeno ten die als leraar al een uitgebreide er varing hebben opgedaan. „Een regeling welke bedoeld was om de tweede keus van de universiteit binnen te halen had niet beter in elkaar kunnen zitten", zo werd opgemerkt. Een ander punt is dat in de regerings voorstellen geen vermindering van het aantal lesuren voor leraren met een vol ledige betrekking ter sprake komt, hoe wel de invoering van nieuwe methodie ken en didactieken en een intensievere begeleiding van de leerlingen de taak van de leraren aanmerkelijk zullen verzwaren. Ook voor de uren-leraren is het per spectief ongunstig. Tot dusver worden de eerste vijftien uren aanmerkelijk beter betaald dan de eventueel meer gegeven uren. Opheffing van dat onderscheid vol- ADVERTENT1E Stadsschouwburg, vandaag, 20 u.: Ne derlandse Comedie met „De Trap", van Charles Dyer. Regie: Fons Rademakers. Dinsdag, 20 u.: Haarlemse Toneelclub met „Roofvogels" van Lillian Hellman. Regie Wim Paauw. Concertgebouw, dinsdag, 20.15 u.: Der de A-Concert door het N.Ph.O. o.l.v. Pol Mule. Solist: Bernard Kruysen (bariton). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Bloot? Sla dood!", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „How to kill a lady", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Arizona Colt", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Het complot der geweldenaars", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „Maar niet met mijn vrouw!", 14 j. Rembrandt, 14 en 19.30 u.: „Dokter Zji- vago", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Tropische begeerte", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: ,,'n Miljoen aan de lijn", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondags 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de collectie Van Looy". Vishal (Grote Markt): Expositie van beeldhouwwerk, grafiek en schilderijen van „De Groep". Dagelijks van 10-17 u. en op zondag van 13-17 u. Tot en met 7 janu ari. Vleeshal (Grote Markt): Eretentoonstel- ling t.g.v. de zevenstigste verjaardag van de beeldhouwer Mari Andriessen. Dage lijks van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur. Tot en met 7 januari. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Tot en met 7 januari: Expositie van beeldhouwwerk van Wim Jonker en schil derijen, aquarellen en tekeningen van Harry Balm. Dagelijks van 10-12 en 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag, van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Stadsbibliotheek (ingang Prinsenhof): Expositie van handschriften, drukproeven en foto's van Jan Bernlef, Henk v. Kerk wijk en Dick Hillenius. Tot eind decem ber. Galerie-T (Bakenessergracht)Expositie van grafiek van Montijn en Beeldhouw werk van Leo de Vries. Dagelijks van 11- 17 uur. Op zondag van 13-17 uur. Tot 31 december. Libra (Waagtaveerne, hoek Spaarne- Damstraat): Expositie van werk van Mies Deinum en Freek Souwer. Geopend van 13-17 u. Van 9 tot 21 december. Hofje van Staats (Jansweg 39): Expo sitie van portretten en reisschetsen van Gertruid Verdenius—rMeuringe Reijn- ders. Dagelijks van 9-17 uur. Op zondag gesloten. Tot 15 december. •hiXfs-T -4jV Galerie Drengel (Bakkumstraat): Expo sitie van werk van Ans Wortel. Dagelijks van 12-17 u. Vrijdags van 20-22 u. en op zondag van 14-17 uur. Tot. 27 december. Wijkcentrum Schalkwijk: Expositie van schilderijen van Josef Santen. Zondags van 14-17 uur. Tot en met 7 januari. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en maquette van Nederland met waterstan den en overzicht ramp 1953. Dagelijks ge opend van 9 tot 17 uur. Op zon- en feest dagen gesloten. Tot 20 december. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaal- seweg 58): Expositie van geborduurde composities van Cécile Dreesmann. Dage lijks van 10-17 u. en zaterdag en zondag van 14-17 u. Tot en met 2 januari. Duysterghast (Zandvoort): Expositie van gouaches, etsen en litho's van Huber- tus van der Vloot. Op zaterdag en zondag van 14-16 uur. Tot en met 17 december. DIVERSEN Stadhuis Haarlem, vandaag 20 u.: Ge meenteraadsvergadering (Begroting) Brinkmann (Grote Markt), vandaag, 20 u.: Lezing door drs. J. F. Veldkamp over „Wat doet men toch eigenlijk op een rijksherbarium". 't Nut (Lange Veerstraat 16), dinsdag, 20.15 u.: Lezing door dr. D. A. Wittop Koning over „Genealogische naspeurin gen naar apothekersgeslachten. ADVERTENTIE MAANDAG 11 DECEMBER City, 20 u.: „Irma la Douce". DINSDAG 12 DECEMBER City, 20 u.: „Elsa, dochter der natuur" (Filmserie Velser Kunstkring). Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost: Expositie werken van H. Ames, W. J. de Bie, Wim Bosman, Jacques Clay, Ruud Cornelis, Haije, Truus Menger en Arie Schouten De expositie duurt tot en met 22 december en is dagelijks open van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. MAANDAG 11 DECEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „My fair lady". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Goud fort op Caribo". Stadskantoor, Pres. Kennedyplein 1: Expositie wandkleden en keramiek, ge opend van 9-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. DINSDAG 12 DECEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „My fair lady". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Goud fort op Caribo". Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie van Paul Citroen, schilderijen, teke ningen en gouaches; geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. Stadskantoor, Pres. Kennedyplein 1: Expositie wandkleden en keramiek, ge opend van 9-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. gens de wens van de regering betekent dat urenleraren met weinig uren er fi nancieel op achteruit zullen gaan. De regeringstoezegging, dat de tegen woordige regeling voor leraren die nu reeds bij het onderwijs zijn van kracht blijft en dat alleen leraren die na 31 ju li 1968 worden aangesteld onder het nieuwe systeem zullen vallen, kan in de ogen van de lerarenorganisaties geen ge nade vinden. „Wij zijn er niet alleen om onze eigen belangen maar ook om die van onze toekomstige collega's te verde digen", aldus werd verklaard. 's-GRAVENZANDE Bij een brand in een opslagplaats in 's-Gravenzande zijn 600 ton pootaardappelen verloren gegaan. De schade bedraagt ongeveer 200.000. Het vuur werd bestreden door de brand weren van 's-Gravenzande, Monster en Naaldwijk. ADVERTENTIE Het K.N.M.I. deelt mee: Tijdens het weekeinde trok een sto ring van de Duitse Bocht over ons land naar het zuiden en veroorzaakte in vrij wel het gehele land flink wat sneeuw. Na het wegtrekken ruimde de wind naar het noordoosten en kwamen er flinke opklaringen voor, zodat de afgelopen nacht de temperaturen daalden tot waar den tussen min 3 graden aan de kust en tot min 14 graden plaatselijk in Noord- Brabant. Aan dit winterweer zal mor gen echter een einde komen. Om een gebied van hoge luchtdruk boven de oceaan trekt een storing, vergezeld van sneeuw en regen, over de Noordzee naar ons land. In de loop van de avond kan dit neerslaggebied het noorden van ons land bereikt hebben. Plaatselijk kan de neerslag vergezeld gaan van ijzel. Bij naar westelijke richtingen draaiende wind wordt minder koude lucht over de Noord zee aangevoerd, hetgeen dooi betekent, welke zich over het gehele land zal uit breiden. WEERRAPPORTEN -X Maximum- en minimum bo <8 temperaturen T>-£ w' d .SB <V 3 binnen- en buitenland *u BS C e* Den Helder onwolkt z 2 -3 0 Ypenburg mist windst. 1 -8 0 Vlissingen mist z 2 -6 2 Eelde onbewolkt zzw -0 -8 0 De Bilt mist windst. -0 -11 0 Twente mist windst. -2 -7 0.3 Eindhoven mist windst. -1 -13 0.4 Z.-Limburg mist n -2 -5 0.4 Helsinki geh. bew. nnw -5 -13 0.2 Stockholm geh. bew. nw -7 -16 0 Oslo onbewolkt windst. 6 -12 0 Kopenhagen onbewolkt w -3 -8 0 Aberdeen sneeuw wzw 1 -2 4 Londen onbewolkt riw 3 -4 0 Amsterdam zw. bew. windst. 0 -6 0 Brussel mist windst. -1 -19 0 Luxemburg geh. bew. no -0 -8 0 Parijs onbewolkt n -1 -6 0.5 Bordeaux geh. bew. no -1 -6 0.5 Grenoble geh bew. nnw -5 0 Nice licht bew. nnw 6 2 0.1 Berlijn half bew. wzw -1 -8 0.3 Frankfort sneeuw O -3 -7 0.1 München geh. bew. windst. -6 -11 0 Zürich sneeuw nnw -7 -12 0.1 Genève geh bew. n -5 -8 0 Locamo sneeuw ono 1 -3 1 Wenen zw. bew. verand. 0 -7 0 Innsbruck half bew. w -3 -13 0 Belgrado geh. bew. ono 0 -6 0 Athene half bew. windst. 21 12 0 Barcelona geh. bew. nnw 6 2 0 Madrid onbewolkt n 9 -5 0 Mallorca geh. bew. ono 11 4 1 Lissabon onbewolkt n 10 4 0 Dinsdag 12 december Zon op 8.38 uur; onder 16.28 uur. Maan op 14.10 uur; onder 3.50 uur. Maanstanden Volle maan Laatste kwartier Nieuwe maan 17 december 0.21 uur. 24 december 11.48 uur. 31 december 4.38 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 11 december Hoog water 11.51 uur en uur. Laag water 7.17 uur en 19.42 uur. Dinsdag 12 december Hoog water 0.24 uur en 12.50 uur. Laag water 8.24 uur en 20.40 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2