Kiesinger in geweer tegen Sovjet-nota Washington neemt Bonn in bescherming Scholier met interesse voor DDR opgepakt m Nieuw Nobelprijzen uitgereikt 1 Rennies Vrees in VS voor Chinese interventie in Vietnam Wasjkansky herstelt voorspoedig Emmanuel Malliart vermoord KAREL1 Maand verhoord door Westduitse BVD-mantien TOPIC Eban is bezorgd over Franse wapenleveranties Toestand in Haïti zeer gespannen V liegtuigongeluk in de VS Brandend maagzuur, Kolonel Loebis vrijgelaten Eerherstel voor Clementis Bemanning gered van vissersschip MAANDAG 11 DECEMBER 1967 HEEFT U LEKKE DAKEN Als u voor één dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas genietdan u van uw kloeke TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? 20 senoritas f.2.- Overdreven cijfer In Nederland zouden tien deserteurs uit VS leven telegrammen ER IS MAAR ÉÉN Tot een duidelijke beslissing is het op het Arnhemse congres van de K.V.P niet gekomen - op geen stukken na .Nog voor de beslissende fase werd bereikt, gre pen de christen-democraten en de chris ten radicalen naar het beproefde ontsnap pingsmiddel: een studiecommissie die een jaar lang de tijd krijgt om het door de radicalen voorgestelde stembusakkoord te bestuderen. De radicalen van Bogaers en Jurgens, die in de afgelopen drie maan den binnen de K.V.P. een aanhang van ongeveer 20 percent opbouwden, bleken in de partijraad toch vrijwel alleen te staan. De club van Bogaers stond toen voor de keus: óf een formidabele af gang nu, f uitstel van de krachtmeting in de hoop dat mettertijd de aanhang zal toenemen. Zij kozen het laatste. Of dat verstan dig is, zal later blijken. Uit deze keus hadden zij zaterdag een paar beloften in zake een „progressieve uitdieping" van het partijprogramma te danken. In februari aanstaande kiest de K.V.P. een nieuw partijbestuur. Misschien zullen de radica len bij die verkiezing hun aandeel in het bestuur vergroten. Tegenover dit alles staat een psychologisch nadeel: de radi calen hebben hun ontstaan en groei te danken aan de electorale verliezen van de K.V.P. Als de herinnering daaraan vervaagt, verliest ook het appèl van de radicalen aan kracht. Het radicale chris tendom is in de urn van een studiecom missie bijgezet in de catacomben van de traditionele politiek ,om maar eens een zeer christelijke beeldspraak te gebrui ken. Want van die studiecommissie moet men zich niet veel bijzonders voorstellen. Het partijbestuur zal er wel voor zorgen dat de voornaamste stromingen binnen de partij in de commissie vertegenwoor digd zullen zijn. De studiecommissie zal waarschijnlijk een verdeeld advies uit brengen, waardoor de partijraad volgend najaar weer even ver is als nu. Met deze partijraadsvergadering van de K.V.P. is vrijwel een eind gekomen aan de serie politieke congressen die als een soort echo te beschouwen zijn van de sensationele februari-verkiezingen. Vlak na de verkiezingen hadden heel wat politici het gevoel dat er nodig iets moest veranderen. Nu ,tien maanden later, is er bijna niets veranderd. De onduidelijk heid duurt voort. Alle partijen zijn zich- /wwvwvwwwvwwwwwvwwwwwwvwwwvwwv zelf gebleven. Het enige nieuwe is de langzame groei van de eenheid der confes sionele partijen maar daarmee zal het politieke beeld van Nederland niet in grijpend worden veranderd. De christen- radicale beweging heeft in de protes tantse partijen weinig aanhang, in de ka tholieke partij wat meer, maar ook daar de fut er een beetje uitgeraakt. Het stembusakkoord wordt meer en meer een leeg begrip omdat de voorstanders ervan buiten de Partij van de Arbeid betrekke lijk machteloos zijn. Al met al blijft D'66 het enige alternatief voor een andere poli tieke structuur. De Democraten '66 zullen dan ook wel de enigen zijn die uit de huidige ontwikkelingen winst te verwach ten hebben. ADVERTENTIE of GOTEN, VOCHTIGE MUREN? Deze worden vakkundig door ons gemaakt FA. BITEX - Dakbedekkingsbedrijf Roemer Visscherstraat 275 - Haarlem Telefoon 0 23 - 52947 STUTTGART (Reuter) Bondskanse lier Kiesinger van West-Duitsland heeft de jongste Russische nota aan Bonn om schreven als een belastering van het Duit se volk. In de Russische nota van vrijdag wordt de regering in Bonn verweten dat zij niets doet om de groei van het milita risme tegen te gaan en dat zij de herle ving van het nationaal-socialisme toelaat. Kiesinger zei op een bijeenkomst van de CDU in Pfullingen dat West-Duitsland, ondanks de Russische beschuldigingen, langs vreedzame weg zal blijven trachten tot hereniging van Duitsland te komen. Wat de herleving van het nationaal-socia lisme betreft is Kiesinger gaarne bereid Moskou opheldering te verschaffen, met name over de uiterst rechtse partij NPD (Nationaal-Democratische Partij van Duitsland). De Russische verklaringen leggen de nadruk op de successen van de NPD, wel ke volgens Moskou nazistisch is. De NPD (Van onze correspondent) BONN Een zestienjarige gymnasi ast uit Herborn is door de Westduitse binnenlandse veiligheidsdienst uit zijn klas gehaald en eindeloos verhoord om dat hij drukwerk uit de DDR ontving waarin inlichtingen werden gegeven over de toestanden in dit land met het gezichts punt van de Oostduitse regering. De scholier, Hans Ulrich Heller, had van een vriend die af en toe in de DDR familie bezocht het adres gekregen. Het ging om de zogenoemde „Liga voor vriendschap tussen de volkeren" in Dres den. ADVERTENTIE 0 Toen de spionnenjagers „de verdachte" in het spreekkamertje van het gymna sium verhoorden en ook later toen zij hem bij zijn ouders thuis ondervroegen werd de zestienjarige jongen er van be schuldigd enige paragrafen van het wet boek van strafrecht te hebben overtreden, waarin wordt gedreigd met zware straf fen als men probeert het vaderland in ge vaar te brengen. De ambtenaren hadden ook een volledig dossier over Hans onder de arm, waarin zich post bevond die de geadresseerde nooit had bereikt. De grootste doorn in het oog van de veiligheidsdienst was het blad „Visite", een Oostduits geschrift waarvan Hans Ulrich overigens nooit had gehoord, omdat het door de ijverige amb tenaren was onderschept voor het in zijn brievenbus was beland. Een maand duurde het onderzoek tegen de onder verdenking staande gymnasiast. Toen werd hij tenslotte „vrijgesproken". Hij hoeft niet langer bang te zijn tot de vijanden van de staat" te behoren. Ter wijl de regering in Bonn aan de ene kant de indruk wekt alles te doen om de West duitse bevolking in contact te brengen met de „broeders en zusters in het oos ten" (zoals dat wordt genoemd) schrik ken haar ambtenaren voor de consequen ties terug. Hetzelfde gold voor het memorandum, dat de voorzitter van het zogenoemde Curatorium ondeelbaar Duitsland" heeft opgesteld, en waarin hij de these verkon digt dat er van „erkenning" tussen beide Duitse staten geen sprake kan zijn, omdat zij volkenrechtelijk tezamen het „Duitse volk" uitmaken. Op intern binnenlands terrein valt tussen beide delen van Duits land echter één en ander te regelen, vindt deze voorzitter, en daarom zullen onderhandelaars aan onderhandelingsta fels moeten gaan zitten. Deze these heeft zoveel onrust verwekt dat men zich dit buiten de bondsrepu bliek nauwelijks kan voorstellen. Voorzit ter Schütz is gehoond en overdrach telijk gestenigd, terwijl de bondsrege ring in haar regeringsverklaring van verleden jaar uitdrukkelijk ieder voorstel over de Duitse kwestie bij voorbaat met open armen aanvaardde. Opnieuw heeft overigens, volgens het rapport van een bureau voor opinieonder zoek de meerderheid van de Westduitsers zich voor de erkenning van de Oder- Neissegrens uitgesproken. 53 percent van de Duitsers was voor betere betrekkingen met Oost-Europa. Na het bekend worden van het onderzoek werd echter de „Bond voor verdrevenen" bijzonder boos. Hij sprak: „Niet meer dan 305 personen zijn ondervraagd en de vragen waren sugges tief en politiek tendentieus". Het befaam de „Allensbacher Institut", dat het onder zoek organiseerde, antwoordde: „Het komt niet op het aantal, maar op de juis te these van de personen aan". JERUZALEM (DPA). De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, heeft zondag in het Israëlische ka binet zijn bezorgheid geuit over de Frans Iraakse onderhandelingen over eventueel wapenleveranties aan Irak. Eban wees er op, dat het Franse wapenembargo voor Israel nog van kracht is. Irak heeft vol gens Eban tijdens de oorlog in juni in het Nabije Oosten een actieve rol ge speeld. Iraakse vliegtuigen zouden Israe lische steden en dorpen hebben gebom bardeerd. Eban deelde mee, dat de Israëlische ambassadeur in Parijs voor het verstrek ken van inlichtingen naar Israel is ont boden. De ambassadeur, Walter Eitan is zaterdag door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. ontvangen. Het Israëlische leger heeft een verkla ring uitgegeven waarin staat dat de Jor daniërs de piloot van een vorige maand tijdens een beschieting over de rivier de Jordaan neergeschoten Mirage op beest achtige wijze hebben vermoord. In het communiqué wordt gezegd dat een lijkschouwing heeft uitgewezen dat de 28-jarige vlieger, kapitein David Nevo neergestoken en geranseld, toen hij met zijn schietstoel uit zijn straaljager, die was geraakt, was gesprongen. wordt een rechtstreekse opvolger van Hitler's NSDAP genoemd. De aandacht van de westelijke grote drie wordt gevraagd voor de sterke stij ging in de activiteit van de neo-nazisti- sche en militaristische krachten in West- Duitsland sinds de regering-Kiesmger aan de macht is gekomen. Moskou wijst er op dat de NPD in zes deelstaten parle mentair vertegenwoordigd is. Hieraan werd de opmerking verbonden: Hitier begon met minder. De Verenigde Staten hebben zaterdag een verklaring uitgegeven, waarin zij de Sovjet-Unie er van beschuldigen, dat zij de feiten geheel heeft verdraaid toen zij de dag tevoren in nota's aan Amerika, Engeland en Frankrijk de regering van West-Duitsland betichtte van het aan moedigen van het nazisme. Het antwoord wijst er op dat in de af gelopen twintig jaar in West-Duitsland vijf geheime verkiezingen zijn gehouden en dat de huidige regering door negentig percent van de Duitse bevolking wordt gesteund. SAN DOMINGO (AFP) Het hoofd van de Haïtiaanse geheime politie, Elois Mai- dre, is donderdag bij een aanslag op het vliegveld van Port-au-Prince gewond ge raakt, zo is in de Dominicaanse repu bliek vernomen. Maidre werd neergescho ten en ligt nu in het ziekenhuis Volgens sommige berichten is de toe stand in Haïti zeer gespannen en is de bewaking van het paleis van president Duvalier verscherpt. De president zou zich al enkele dagen niet meer buiten hebben vertoond. MADISON (Reuter). Een klein twee- motorig vliegtuig met acht inzittenden is zondag bij een mislukte landingsoperatie in het Mononameer bij Madison, in de Amerikaanse staat Wisconsin, gevallen. In het toestel zat onder anderen de 26- jarige zanger Otis Redding, die met nog vier andere inzittenden wordt vermist. Tot dusver zijn twee lijken geborgen. Er is één overlevende, die hét ér tamelijk goed van af heeft gebracht. Aangenomen wordt dat de vermisten zijn verdronken. Koning Gustaaj Adolf van Zweden heeft in Stockholm de acht Nobel prijswinnaars 1967 hun onderschei dingen overhandigd. Op de foto de Zweedse koning met de Amerikaan Bethe, die de prijs voor natuurkunde kreeg. Een klein incident ging voor af aan de plechtigheid toen de woordvoerder van de Nobel-stich- ting zijn redevoering moest onder breken omdat hij vergeten was de komst van de Nobelprijswinnaars af te wachten die, traditie getrouw, na de koninklijke familie hun intrede doen in de zaal van het concert gebouw. (Telefoto). ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direktf PRINCETON (AP). Een toenemend aantal Amerikanen is van mening dat China evenals destijds in Korea in Viet nam tussenbeide zal komen om een Ame rikaanse overwinning te voorkomen. Dit blijkt uit een recent opinie-onder zoek van het „American Institute of Public Opinion", waarvan dr. Gallup, de directeur is. Onlangs heeft dit instituut 1.583 gezin nen ondervraagd naar hun mening. Bijna de helft was van oordeel, dat China tus senbeide zou komen als er tekenen waren die wezen op een Amerikaanse zege of op een verzwakking van Noord-Vietnam. Van de ondervraagden bleek bijna 49 percent beangst voor Chinese interventie. In augustus en juni waren deze percenta ges respectievelijk 40 en 38. Volgens dr. Gallup speelt de vrees voor de Chinezen ongetwijfeld een rol bij de meningsvorming van de Amerikanen, die tegen een uitbreiding van de oorlog tot in Noord-Vietnam zijn. Verder is gebleken, dat slechts weinige DJAKARTA (Reuter) - Kolonel Zoelkif- li Loebis, oud-plaatsvervangend bevelheb ber van het Indonesische leger, die in 1963 door president Soekarno werd ge vangengezet, is vrijgelaten. Dit is uit le- gerkringen in de Indonesische hoofdstad vernomen. Soekarno beschuldigde kolonel Loebis er van de leider te zijn van een aanslag op zijn leven in 1957. WENEN (Reuter) De Tsjechoslowaak- se communistische partij heeft eerherstel gegeven aan de voormalige minister van buitenlandse Zaken Vladimir Clementis, die in 1952 tezamen met onder anderen de toenmalige secretaris-generaal van de communistische partij, Rudolf Slansky, is terechtgesteld. Volgens een artikel in het partijblad „Ryde Pravo" was Clementis een „fat soenlijk man die tot in de laatste ogen blikken van zijn leven aan de socialis tische toekomst dacht". HONOLOELOE (AP) Het Britse vrachtschip Baron Maclay (5.669 ton) heeft zondag gemeld dat het alle 26 op varenden van het zinkende Japanse vis sersvaartuig Seiku Maru 0 (521) aan boord heeft genomen. Amerikanen een algehele zege in Vietnam verwachten. De overgrote meerderheid verwacht een compromis. In de Zuidvietnamese provincie Kwang Nam, 50 kilometer ten zuiden van Danang zijn volgens een bekendmaking in Saigon 103 Noordvietnamezen in een gevecht van negen uur gedood. Onder de Amerikanen die aan de operatie deelnamen, zouden slechts twee gewonden zijn gevallen. De strijd werd van Amerikaanse zijde hoofd zakelijk gevoerd met helikopters. In de Mekong-delta zouden Amerikaan se en Zuidvietnamese troepen sinds vrij dag 390 guerrillastrijders hebben gedood. Dit cijfer komt echter journalisten die het gebied in het weekeinde mochten bezoe ken, overdreven voor. KAAPSTAD (AFP-Reuter-AP) Tot dusver zijn er geen tekenen geweest dat het nieuwe hart van Wasjkansky zal wor den afgestoten, heeft dr. Botha, een van de medewerkers aan de harttransplanta tie, zondag meegedeeld. De geringe aanwijzingen dat het lichaam zich verzette tegen het getransplanteerde hart zijn verdwenen nadat de behande ling gisteren iets was versterkt. Chirurgen in het algemeen ziekenhuis te Johannesburg hebben zaterdag de beide nieren verwijderd uit het lichaam van een man en ze overgebracht in de lichamen van een man en een vrouw. De mannelijke patiënt heeft de nieuwe 'nier echter niet geaccepteerd, zodat hij weer aan de kunstnier moest worden ver bonden totdat een geschikt orgaan be schikbaar komt. De toestand van de vrou welijke patiënt is bevredigend. PARIJS (AP) Een Amerikaan, die uit 't leger is gedeserteerd totdat de Ver enigde Staten Vietnam hebben verlaten heeft verklaard, dat zeker 10 Amerikaan se deserteurs een onderkomen hebben ge vonden in Nederland. De negentienjarige soldaat Perrin legde deze verklaring volgens het Amerikaan se blad Herald Tribune af tijdens een persconferentie in Parijs. Het Amerikaanse ministerie van Justitie en de directeur voor de militaire keuring in de V.S., Herschey hebben strenge maatregelen aangekondigd tegen mensen die zich aan de dienstplicht proberen te onttrekken. PARIJS (AFP). Jean Claude M, een vijftienjarig schoolmakkertje, heeft be kend de zevenjarige Emmanuel Mailliart alleen te hebben ontvoerd en vermoord. Jean-Claude, die geestelijk niet hele maal normaal is, had al verscheidene weken met het plan voor de ontvoering rondgelopen. Hij had Emmanuel na de moord gedeeltelijk ontkleed en 's nachts begraven. Met de kleren die hij meege nomen had kon hij een deel van het los geld innen. Hij heeft ze namelijk naar do vader van Emmanuel gezonden. Hij heeft ook alleen met de heer Malliart getele foneerd om verhoging van het losgeld te eisen dat hij aanvankelijk op 20.000 fr. had vastgesteld. De politie heeft van het begin af da overtuiging gehad dat de ontvoering niet het werk van beroepsafpersers is geweest Niettemin heeft zij tot het laatste ogen blik niet kunnen geloven dat deze ver schrikkelijke moord door een jongen is gepleegd. De politie zou zaterdag na een anoniem telefoontje naar het huis van Jean Claude M. zijn gegaan om dat grondig te doorzoe ken. Zij zou daar in de kamer van de jon gen kranten hebben gevonden, waaruit let ters waren geknipt, die Jean Claude zou hebben gebruikt om de anoieme brief met de eis tot losgeld op te stellen. Onze Haagse correspondent meldt dat de vader van de vermoorde Emmanuel Malliart woensdag de Utrechtse para gnost Garard Croiset heeft geraadpleegd. Het kind is dood", heeft Croiset toen meteen gezegd, en hij heeft daarbij ver klaard dat volgens hem een jongen van vijftien a zestien jaar de dader was. Het gesprek is op geluidsband opge nomen en de band is via de Franse ambassade in Den Haag aan de politie in Parijs gegeven. Opruiing. In Athene zijn 23 bouwvakar beiders op beschuldiging van opruiing veroordeeld tot gevangenisstraffen, va riërend van twee maanden tot tweeën eenhalf jaar. Instorting. In de Braziliaanse stad Vitoria zijn negen mensen om het leven geko men en verscheidenen gewond, toen door een gedrang bij een voetbalsta dion de toegangspoort instortte. Het ge drang was ontstaan bij de uireiking van bonnen die recht geven op een kerstgeschenk. Eindelijk terug. Zeven Spaanse voorma lige leden van het Franse vreemdelin genlegioen zijn met hun gezinnen uit Hanoi in Madrid teruggekeerd. Zij mochten uit Noord-Vietnam vertrekken nadat Spanje en de regering in Hanoi over hun geval overeenstemming had den bereikt. De zeven Spanjaarden wa ren in de slag om Dien Bien Phoe, in 1954, gevangengenomen. Presidentskandidaat. Het Zuidafrikaan- se kabinet heeft de minister voor Land- bouwtechnische Diensten en Water staat, J. J. Fouché, aangewezen als kan didaat voor het presidentschap. Overstroming. De overstromingsramp van vorige maand in Portugal heeft vol gens officiële cijfers aan meer dan 450 mensen het leven gekost. President staatsraad. Nicolas Ceausescu is op voorstel van president Stoica geko zen tot president van de staatsraad van Roemenië. Deze functie zal hij uitoefe nen naast die van secretaris-generaal van het centrale comité van de Roe meense communistische partij. Gibraltar. Engeland heeft aangeboden met Spanje speciale besprekingen te voeren over de territoriale wateren bij Gibraltar. Brand. In de slaapzalen van de universi teit van Pennsylvania in Philadelphia heeft een brand gewoed. Zeker vijf stu denten zijn om het leven gekomen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3