Duyndam, Bongers en De Wit hebben een goede toekomst Pfenninger strijdvaardig in Amsterdamse zesdaagse Verkerk sterk in Noorwegen Noorse sprinter Groenvold NU OOK KLASSEMENTSRIJDER verraste Nederlandse top krachten voor de zesdaagse Manager Versnick vindt in Nederland nieuwe Al in zesdaagsen grote man achter de schermen Zesdaagse standen MAANDAG 11 DECEMBER 1967 9 Junkermann en Schulze in Munster op kop Pfenningers vrouw Kleinere koppels Hans Romboutt Van Steenbergen 'X-N MUNSTER Het Westduitse koppel Junkermann-Schulze heeft het West duits-Belgische duo Bugdahl-Sercu zon dagnacht van de eerste plaats in de zes daagse van Münster verdrongen. 1 AMSTERDAM De stand in de zes daagse van Amsterdam was maandag ochtend vijf uur bij de neutralisatie: 1. Post-Altig (Ned./Dld.) 203 pnt.; 2. Eugen-Lyckke (Den.) 51 pnt.; op 1 ronde: 3. Renz-Deloof (Dld/België) 178 pnt.; 4. De Roo-Pfenninger (Ned./ Zwits.) 148 pnt.; op 6 ronden: 5. Jans- sen-Koel (Ned.) 133 pnt.; 6. Foré-Ver- schueren (België) 62 pnt.; op 8 ronden: 7. Duyndam-Beghetto (Ned./It.) 146 pnt.; op 18 ronden: 8. Karstens-Seve- reyns (Ned./België) 69 pnt.; op 30 ron den: 9. Wagtmans/Baens (Ned./Austr.) 6 pnt.; op 41 ronden: 10. Schuuring/ Vianen (Ned.) 134 pnt.; op 47 ronden: 11. Nijdam-Zoet (Ned.) 128 pnt. De stand van de Jeugdvierdaagse na vier dagen (waarin zaterdag De Wit/ Bongers won en zondag Jansen/Van Midden) luidt: 1. De Wit/Bongers 53 pnt.; op 1 ronde: 2. Serruys/Peelman 53 pnt.; op 2 ronden: 3. Clausmeyer/ Bautz 39 pnt. op 3 ronden: 4. Michiels/ Kipping 16 pnt.; op 4 ronden: Jansen/ Van Midden 23 pnt.; op 10 ronden: 6. Web/Van de Ruit 24 pnt.; 7. Pennings/ Loevesijn; 8 pnt.; op 11 ronden: 8. Nieuwkamp/Stam 14 pnt. op 13 ron den: 9. Niemeyer/Groenewegen 12 pnt. Versnick, die in de begintijd van zijn carrière als manager een handvol sigaren kreeg toegestopt van de renners voor zijn bemiddeling „het ging mij er toen meer om om als journalist vlak bij het vuur te zitten en alles uit de eerste hand te weten" is een kenner bij uitstek van de zesdaagse. Hij heeft heel wat brokken moeten lijmen. Hij heeft in de loop der jaren heel veel moeten regelen. „Neem eens deze zesdaagse van Amster dam. Die valt gelijk met Munster. Het heeft me maanden gekost om de direc teuren, Vyth en Hangstein, bij elkaar te brengen. Ze wilden beiden de beste ren ners hebben. Maar Amsterdam betaalt de renners meer en er zijn vettere premies te verdienen. Dus de coureurs wilden liever naar Amsterdam. Ik heb Sercu bijvoor beeld helemaal moeten bepraten om toch in Munster te starten. De directeuren heb ik tenslotte ook tot overeenstemming kun nen laten komen". w, i? plannen op tafel werden gelegd. Wait and see. Dat is een stelregel van mij. Het zit fout met die datum in februari. Als ze een zesdaagse organiseren moeten ze dat begin maart doen, als de normale zesdaagsekalender is afgewerkt. Dan lukt het wel, om flink wat renners te krijgen. Maar of het doorgaat? Tien jaar geleden kwamen er uit Amsterdam verscheidene groeperingen en instanties met me praten over de mogelijkheden voor een sport- paleü in*A.msterdam. 2!? warerfallemsESl loonden was uniek ^enthousiast. En, wat is pr gebeurd? Niets. maal" 2f%gen: 'je fhoet ffêf ëet&t waar gemaakt zien". (Inmiddels heeft or ganisator Charles Ruys meegedeeld, dat de Rotterdamse zesdaagse nu van 6 tot 12 maart wordt gehouden). Versnick vindt de zesdaagse van Am sterdam een goed evenement. De beste en voor de renners de meest opleverende? „Nee, dat niet. Dat is Londen geweest, vorig jaar. Dat was ongelofelijk. Zelfs het kleinste rennertje verdiende daar aan premies meer dan de gage, die hij in handen kreeg en die was toch ook niet mis. Maar deze in Amsterdam staat ook best aangeschreven. Kijk, Londen hij komt er nog even op terug Londen was goed gepland door Charles Ruys. Er was in hetzelfde tentoonstellingsgebouw van Earls Court een beurs van de grote motor- en fietsfabrikanten. Die strooiden met premies. Dat was werkelijk uniek". Wat de zesdaagse in Rotterdam betreft is hij niet zo optimistisch: „kijk, in de loop der jaren heb ik geleerd tamelijk pessimistisch te zijn, als er weer nieuwe (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. Niet Peter Post, maar Pfenninger kreeg dit weekeinde en vooral dan zaterdagavond, toen de Euro- pa-hal van de RAI moest worden geslo ten, omdat er niemand meer bij kon, het meeste en enthousiastste applaus. De Zwitser, die in Amsterdam wil laten zien, dat hij wel degelijk het vak verstaat, was zeer actief, was bij practisch elke uitloop- poging en was het jagen niet moe, daar bij gesteund door De Roo. Er werd dan ook stevig gekoerst, tot tevredenheid van de 11.000 toeschouwers en van Kurt Vyth OSLO. Daags na het in ontvangst nemen van de Oscar Mathisen-prijs hem toegekend als 's wereld beste rijder van het seizoen '66-'67 heeft Verkerk in het Frogner-stadlon van Oslo laten zien dat ook dit seizoen ernstig rekening met hem moet worden gehouden. Bij een tem peratuur van 10 graden onder nul won de wereldkampioen de 5000 meter voor Stiansen en Guttormsen. Aangezien hij op de 500 meter weinig had moeten prijs geven, zegevierde hij in het klassement over twee afstanden. De uitslagen zijn: 500 meter: 1. Aamodt (Noorw.) 41.7, 2. Bjoerang (Noorw.) 41.9, 3. Elvenes (Noorw.) 42.3, 10. Verkerk 43.3. 5000 meter: 1. Verkerk 7.42.9, 2. Stian sen (Noorw.) 7.57.2, 3. Guttormsen (Nrw.) 8.01.9, 4. Lier (Noorw). 8.05.7, 5. Bolle- rud 8.07.0. die zijn zesdaagse-avontuur ook nu weer naar een heel beste financiële finish ziet koersen. Er zijn nu toch al zo'n kleine 30.000 kijkers geweest. En er wachten nog drie dagen .Vorig jaar kwamen er 42.000 in de hele zesdaagse. Dat record wordt wel gebroken, zoals men er ook van over tuigd is, dat Post zijn zesdaagserecord gaat veroveren. Een ruzietje is er natuurlijk ook in dit weekeinde geweest. Dat kan ook niet an ders in zo'n evenement, waar men zes dagen en nachten noodgedwongen met elkaar moet bivakkeren. Jan Janssen ging zondagochtend niet met een tevreden gezicht slapen in zijn kabine. Hij voelde zich „gegrepen" door de jury, die het koppel Janssen-Koel een strafronde gaf, omdat het even uit de koers was geweest tijdens een jacht. „Bij enkele andere kop pels is dat niet gebeurd. Dat is onrecht vaardig". Verder was er dan nog een kwestie, die Janssen en de Italiaanse sprinter Beghetto niet direct tot vrienden maakte. Beide renners waren tot de finale van een afvalrace gekomen. Na tuurlijk kan een baanspecialist als Be ghetto (oud/wereldkampioen) met marge winnen van wel een goede pistier als Janssen, die echter toch in dit werk iets te kort komt. Normaal zal een baanren ner zijn rivaal, zeker niet als het een groot wegrenner is, niet voor schut zet ten. Beghetto aarzelde wat voor de fina le. De race kwam en Janssen werd op lengten gefietst. Janssen was er woe dend over. Hij bezwoer wraak te nemen. Dat kan dan nog wel een keer gebeuren deze week. Natuurlijk zijn er ook weer kinderma- tinees geweest. Zo waren er voor zater dag 2000 Amsterdamse lieverdjes van scholen uitgenodigd. Een tiental vond het spektakel zo geweldig, dat het bij het ont ruimen van de hal om vijf uur 's mid dags onder de baan kroop en zich daar verschanste tot de hal om zeven uur weer openging. Om negen uur verschenen ver ontruste ouders. Zij konden hun spruiten weghalen. Wie ook het einde van de nachtritten niet zagen waren enige figu ren, die zich overvallen door Bacchus, op een stapel kokosmatten onder de baan te slapen hadden gelegd. Ze weten het regelmatige gebonk van de overdravende coureurs aan een kater. Over de ruzie tussen Post en Pfenninger wil hij ook wel wat zeggen. We hebben hem de vraag voorgelegd na onze mening duidelijk gemaakt te hebben, dat er zo veel om de zaken heen gedraaid wordt bij zesdaagses of dit nu een echte ruzie is. Versnick: „met de hand op mijn hart. Dit is echt. En ik zie ze ook niet meer bij elkaar komen. Pfen ninger, die de dupe is, probeert op alle mogelijke manieren om het met Post weer in het reine te brengen, maar Post heeft geen zin meer om met hem te fietsen. De vrouw van Pfenninger heeft haar man opgejut om kost wat kost zijn zin door te drijven en te willen winnen in Zürich. Maar er bestaat een erecode, dat een groot koppel, als dat slecht rijdt, niet wint. En Post reed de eerste dagen zwak. Ik heb dat meer meegemaakt, zoals met Schulte-Peters in Brussel. Het ging niet. Peters een fijne coureur draaide toen niet zo goed. Schulte wilde zo niet winnen en zo gebeurde het ook". Versnick ziet in Sercu zeker geen toe komstige vaste koppelgenoot van Post. „Dat zou niet goed voor de commercie zijn. Ze moeten tegen elkaar rijden. Ze zouden anders immers een overheersend koppel zijn. Zo is dat ook met Post en Altig. Het is nu toevallig zo uitgekomen door die moeilijkheden, maar anders rijden die twee altijd tegen elkaar. Maar neem maar aan, dat een zesdaagse altijd door een groot koppel gewonnen wordt. Een Nijdam zou bij wijze van spreken een miljoen kunnen meenemen, maar hij zal nooit een zesdaagse winnen". Op het moment, dat deze woorden gesproken werden stond het koppel Zoet-Nijdam op 26 ronden achterstand. Dat bracht ons op de vraag, of er voor de kleinere koppels wel een kostje te ver dienen valt. „Er moeten nu eenmaal ook mindere koppels zijn. Die jongens krijgen een honorarium van 35.000 francs (onge veer 2400). Daar gaat 15.000 francs aan onkosten af verzorging en tech nische zaken Als ze dan nog voor 10.000 francs aan premies winnen komen ze toch op een bedrag van 30.000 francs (ruim 2100). En vergeet niet, dat er voor de jongere koppels en renners kan sen liggen voor een goede toekomst. Een Leo Duyndam bijvoorbeeld is een goede zesdaagse-renner, dacht ik zo. Hij heeft er het postuur voor. Hij is strijdlustig. Rini Wagtmans doet het ook goed. Heel iets anders dan Koel. Die jongen kan het fysiek niet aan. Het is jammer, dat men Janssen per se Koel als koppelgenoot wil de geven in Amsterdam, omdat het twee tal in Madrid heeft gewonnen. Janssen is wel een pistier. Madrid stelt weinig voor. Daar willen ze vooral Spanjaarden laten rijden met een handjevol buitenlanders. Om verder te gaan met de Nederlandse zesdaagse-renners: voor Bremen heb ik het debuut geregeld van De Wit/Bongers als profs. Die jongens komen er ook wel. Daar zit courage en kwaliteit in. Duyn dam gaat het na 1 januari kalm aan doen op de winterbaan. Op verzoek van versleten, zoals een Gerrit Boeyen. Schul te wilde vooral gloriëren. De anderen moesten dan het zwaarste werk opknap pen, zoals een Peters". In zijn carrière, begonnen als journa list hij moest zijn rechtenstudie in Leuven afbreken wegens de oorlog '14-18, later bestuurder van het sportpaleis in Gent en langzamerhand selectioneur, ploegleider en manager, heeft Versnick zich op den duur alleen nog maar toe gelegd 8j> hME maftagerschap Voor Zes daagses. „In het begin was ik zomer en winter op st*p: 'Mijn zuster #raNmijn secretaresse thuis. Ik heb tien rondes van Spanje meegemaakt als ploegleider (ik was mijn eigen chauffeur) en tevens jour nalist, dertien rondes van Catalonië, tien Post heeft Janssen, die een ont snapping waagde, achterhaald. Voor alle zekerheid kijkt hij nog even - aahterovk van Zwitserland en noem maar op. Ik had een soort dubbelleven, als man mid den in de wielersport en als journalist. Ik heb een enorm voordeel: ik spreek zo'n zes talen, Frans, Duits, Engels, Italiaans en Spaans. Dat laatste doe ik beter dan Vlaams. Het is een boeiend leven. Ik vind het heerlijk. Er is wel veel veranderd met de zesdaagses, zoals alles. Of de zesdaagses vroeger lastiger waren?" Even stilte en dan: „ja, ik geloof van wel. Er zijn er nu veel meer. Dus kunnen ze voor de renners niet zo zwaar meer zijn. Zo is dat nu eenmaal". -m -..•■■.•X—11',,l lYl HU*' INZELL. De Noor Roar Groenvold, sprinter van origine, was op de tweede dag van de internationale wedstrijden van Inzeil ongetwijfeld de grote revelatie. Na dat hij al verrassend de 1500 meter in de goede tjjd van 2.07.0 had gewonnen, kwam hij op de 5.000 meter eveneens tot een uit stekende prestatie. 7.43.4 drukten de tijd- waarnemers voor hem af en dat leverde de Noor een voor zijn doen bijna onge loofwaardige vijfde plaats op. Ook Peter Nottet, die zaterdag op fraaie wijze de 3.000 meter op zijn naam had geschre ven (4.26.4) liet in het koude Inzeil (het vroor 10 graden Celsius) 'n voortreffelijke indruk na: 7.39.9 werd er voor hem „ge klokt" en dat was maar weinig slechter dan de 7.37, die Fred Anton Maier op de eerste plaats van het 5.000 meter klasse ment deed belanden. Ard Schenk, die op de schaatsmijl in 2.07.08 knap tweede werd, ging ook op de 5.000 meter snel. De lange Noordhol lander liet een tijd van 7.39.2 voor zich af drukken en dat doet voor het komende seizoen veel beloven. Karei te Winkel liet zien, dat hij op de korte afstanden vooruit is gegaan. 2.09.9 De verrassende sterke man in In zeil, de Noor Roar Groenvold, in actie in zijn rit op de 5000 meter. De Noor werd vijfde op deze af stand. Op de achtergrond Jorritsma, die deze rit won. op de 1500 meter leverde hem niet alleen 'n goedkeurend schouderklopje van schaats coach Wim de Graaff op, maar ook een alleszins verdiende vijfde plaats. Op de 5.000 meter werd Karei zesde in 7.45.9. Jorit Jorritsma ontpopt zich steeds meer als een specifieke klassementsrijder. De Rotterdammer plaatste zich op de 1500 meter uitstekend als derde (2.08.5) en eindigde op de 5.000 meter vlak achter Ard Schenk op de vierde plaats (7.43.4). Arie Eriks tenslotte deed zich in dit in ternationale gezelschap geducht gelden. Een achtste plaats zowel op de 1500 me ter (2.10.7) als op de 5.000 meter (7.49.5) werd zijn deel. De in Inzeil wonende Duitse supersprin ter Gerhard Keller verbeterde tijdens een voor hem speciaal ingelaste 500 meter het Duitse record op deze afstand. Nadat Kei ler over het ijs was geflitst bleven de klokken stilstaan op 40 seconden en dat was precies 0.1 seconde sneller dan het oude record, dat sinds 4 maart van dit jaar al op zijn naam stond. 500 meter: 1. Keller (W. Did) 40.1 sec, 2. Groenvold (Noorwegen) 41.5, 3. Tveter (Noorw). 41.8, 4. Jorritsma en Gerhard Zimmermann (W. Did) 41.9, 7. Schenk 42.2, 9. Nottet 42.7, 14. Eriks 43.5, 21. Te Winkel 45.0. 3000 meter: 1. Nottet 4.26.4, 2. Schenk en Maier (Nw.) 4.27.2, 4. Zimmermann 4.28.0 6. Jorritsma en Te Winkel 4.29.4, 8. Eriks 4.29.5. 1500 meter: 1. Groenvold 2.07.0, 2. Schenk 2.07.8, 3. Jorritsma 2.08.5, 4. Zim mermann 2.09.7, 5. Te Winkel 2.09.0, 7. Nottet 2.10.5, 8. Eriks 2.10.7. 5.000 meter: 1. Maier 7.37.0, 2. Nottet 7.38.9, 3. Schenk 7.39.2, 4. Jorritsma 7.43.4, 5. Groenvold 7.43.5, 6. Te Winkel 7.45.9, 8. Eriks. 7.49.5. Het eindklassement: 1. Groenvold 175,06 punten, 2. Schenk 175,539, 3. Jorritsma 175,873, 4. Nottet 176,390, 5. Zimmermann (W. Did.) 176.540. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. Men mag aannemen, dat de absolute houder van het record zesdaagse-bezoeken Fons Versnick is, een vriendelijke Belg, klein van postuur, met slimme, alles in zich opnemende ogen. Versnick is inj Amsterdam bij zijn 253ste zesdaagse. En hij is bij al die zesdaagsen eigenlijk wel de belangrijkste man geweest op de achtergrond. Want zonder Fons Versnick wordt er geen rennersveld geregeld. Alle draden, die directeuren van winterbanen en zogeheten matchmakers met de renners verbindt en omgekeerd, lopen via de nog kwieke tweeënzeventig jarige Versnick. Geen wonder, dat de coureurs altijd even buigen of knikken als de jachten stil liggen naar hun baas in de loge of bij de kabines. De verhouding tussen de coureurs en Versnick is een vriendschappelijke. Van de kant van de renners is er ook achting. Ze weten, dat ze niet „de kachel met hem kunnen aanmaken". Hun belangen zijn bij Versnick in goede handen. Zijn woord is voor hen wet. Liebrechts gaat hij dan wat rusten om zich voor te bereiden op het wegseizoen". Sedert 1917 toen hij voor het eerst bij een zesdaagse was heeft Fons Ver snick heel wat renners „door de vingers" gehad en natuurlijk dringt zich dan de vraag op: wie was de beste, de com pleetste zesdagen-renner uit die lange periode. Versnick hoeft er niet lang over na te denken: „voor mij is dat Rik van Steenbergen geweest, als het om de com pleetste gaat. Bruneel was ook een hele goede. Van Kempen was anders. Die was uniek door zijn fameuze sprint. Schulte was ook weer anders. Dat was een stérke coureur. Maar die heeft koppelgenoten O

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9