Aad Jansen stelde weer teleur als prof-bokser Amstelvener kan nu met Reglementvan elastiek goed fatsoen niet meer winnen Peter Post verscheen niet op de baan en dwong wedstrij dleiding tot noodgrepen Ik ben zelfstandiger „Ik weet zo langzamerhand wel wat het beste voor me is" ARD SCHENK DOOR ZIEKTE GETEISTERD Kallen verliet Fortuna '54 ook Opnieuw zege van waterpoloteam Vier Limburgse voetbalclubs niet meer r.-k. Theunissen vroeg om uitkering werkloosheidsgeld Dinamo Kiev niet naar ADO Zesdaagsestanden DINSDAG 12 DECEMBER 1967 13 AGOW kocht Spartaan Roofbouw Hans Rombouts 55 55 Gezelligheidsmens Niveau Probleem I Het zal Aad Jansen in het Rotterdam se Odeon nu ook wel duidelijk zijn ge worden, dat hij als profbokser nooit het niveau van zijn amateurtijd zal halen. De Rotterdammer, die tegen Miehei Petit zijn zestiende partij als professional bok ste, kon ook dit keer geen moment over tuigen. Na zijn nederlaag tegen de Gha- nees Bob Cofie, toen hij in de tiende ron de en laatste ronde door scheidsrechter Bril naar zijn hoek werd gestuurd, ver loor Jansen dit keer op punten van een bokser, die bepaald niet van grote klasse is. Jansen, die bij zijn profdebuut twee jaar geleden een gebroken kaak opliep, Zesdaagse-directeur Kurt Vyth in de ziekenkabine van Peter Post, die vannacht nog 38,2 koorts had, maar vanmiddag toch weer wil starten. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. Terwijl Frits Pfenninger bij elke felle pedaalslag, die hij de volle bak in de Amsterdamse zesdaagse liet zien, zijn populariteit vergrootte, lag Peter Post tien meter verderop in de kille betonnen kabine met 39 graden koorts te transpireren. Als een beginnend amateurtje had Post de fout gemaakt ijskoud spuitwater, dat in een koelkast als een grote verleider aan de rand van de piste voor het grijpen lag, te pakken. I)e reactie kwam snel: Post kreeg last van de maag, kon niet meer op de fiets klimmen. Er ontstond prompt een noodsituatie voor het koppel Post-Altig en vooral voor de wedstrijdleiding. „Het reglement aldus manager Ver- snick, „blijkt voor de organisatoren ook nu weer van elastiek. Vroeger zou er aanmerkelijk minder clementie zijn toegepast dan nu Maar ja, het keizerschap van Post loopt in Amsterdam gevaar. En dus werd Post met alle mogelijke zorgen omringd. Er werden ook communiqués uitgegeven en het publiek (de hal moest weer worden gesloten, omdat er niemand meer inkon) werd hoogstpersoonlijk door Vyth („hier spreekt de organi sator van deze zesdaagse") op de hoogte gehouden. GELEEN. Fortuna '54-secretaris en manager Huub Kallen heeft er gisteren de brui aangegeven. Spanningen binnen het bestuur van de Geleense prof-club zijn er de oorzaak van. Maandagavond nam Kallen afscheid van de spielers in het For- tuna-stadion. In mei van dit jaar nam Huub Kallen de zakelijke en administratieve leiding van de voetbalclub op zich. Fortura '54 worstelde zich toen moeilijk langs de ge volgen van het Vascomij-drama, dreigde financieel ten onder te gaan en bracht het door dat alles op de grasmat niet meer tot grootse prestaties. Het vertrek van manager Kallen werd vorige week al voorafgegaan door een even plotseling vertrek van Fortuna's trainer Wim Lat ten. Daardoor verscheen Bram Appel eind vorige week als nieuwe trainer in het Geleense stadion. JOHANNESBURG. Het Nederlandse waterpoloteam heeft gisteren in Johan nesburg met 9-5 van de ploeg van Trans vaal gewonnen. Nico van der Voet nam zes treffers voor zijn rekening. Hermsen (2x) en Wouda maakten de andere doel punten. De tussenstanden waren: 0-2, 1-3, 0-2 en 4-2. ondervindt daarvan nog steeds de psy chologische hinder. De Rotterdammer is bevreesd om een stoot te nemen en dat drukt uiteraard op zijn boksen. Toch be gon Jansen tegen Petit, die enkele weken geleden in dezelfde ring in een partij met Joop Verbon een fortuinlijk onbeslist kreeg, goed. De Rotterdammer, die dit keer aan de zwaarweltergewicht-grens bokste, nam direct het midden van de ring en vooral in de eerste helft van het gevecht had hij door zijn grotere varia tie een licht voordeel. Petit, die met zijn krachteloze linkse aanvankelijk ongevaar lijk was, kwam in het laatste gedeelte van de partij met lange rechtse hoeken enkele malen goed door. Petit, die over een betere conditie beschikte, bleef met zijn linkse directen en zijn rechtse swings echter scoren, waardoor Jansens voor sprong uit de beginfase langzaam verlo ren ging. In de achtste en laatste ronde probeerde de Rotterdammer vergeefs een k.o. te forceren. Petit bleef het rustig be kijken, liet de storm uitrazen en won op punten. ROTTERDAM. AGOW heeft de 21- jarige Van der Voort, een speler van Sparta, die bij deze club niet aan bod kwam, een contract aangeboden. Van der Voort kan zondag voor AGOW uitkomen. (Van onze correspondent) VENLO. Het bestuur van de dio cesane Limburgse sportbond heeft te gen vier Limburgse voetbalclubs straf maatregelen genomen wegens het niet nakomen van de verplichtingen welke men eerder op zich had genomen. De vier clubs werd het predikaat rooms- katholiek ontnomen het zijn de vere nigingen „De Groene Ster', „Eikender- veld", „Wilhelmina ,08' en Sportclub ,25'. Verreweg de meeste voetbalclubs in Limburg voeren het predikaat r.k. en dienen jaarlijks en per lid een gel delijke bijdrage te leveren aan de dio cesane Limburgse sportbond. (Van onze correspondent) SITTARD. Semi-prof Bert Theunissen van de Geleense voetbalclub Fortuna '54 heeft maandagmiddag bij het gewestelijk arbeidsbureau in Sittard een uitkering in gevolge de werkloosheidswet gevraagd. Met nog enkele tientallen andere door het win terweer tot tijdelijk nietsdoen gedoem de arbeiders keerde hij onverrichterza- ke weer naar huis. Even tevoren was een regeling bekendgemaakt, waarbij „vorst- werklozen" (waarvoor geen arbeidsbemid deling hoeft te geschieden) niet bij de ar beidsbureaus hoeven te worden geregi streerd. Bert Theunissen waagt vandaag een nieuwe poging bij de bedrijfsvereni ging voor gezondsheids-, geestelijke en maatschappelijke belangen, waarbij alle clubs van het betaalde voetbal zijn aan gesloten. Huub Kallen gisteren voor de laat ste dag manager van de Geleense club zei „ik geef Bert groot gelijk. De spe lers zijn niet voor niets tegen werkloos heid verzekerd. Er kan natuurlijk tegen in gebracht worden dat de wedstrijd van zondag tegen GVAV later wordt gespeeld. Maar nu is niet te zeggen of Bert Theu nissen daar nog bij is. Theoretisch is het zelfs mogelijk dat die wedstrijd helemaal niet meer wordt gespeeld omdat GVAV dan bijvoorbeeld niet meer bestaat. Dat is maar theorie, maar ook die moet in de overwegingen betrokken worden". Als de uitkering een feit wordt zal de bedrijfsvereniging eerst nog moeten voor spellen of Fortuna '54 zondag in Groningen gewonnen, verloren of gelijk gespeeld zou hebben. Theunissen is met zijn aanvraag vooruit gelopen op de besprekingen over de sociale zekerheden van de beroeps sportlieden. Zaterdag zou daarover in Zeist worden vergaderd door de bedrijfsvere niging, de KNVB en de clubbesturen. Om dat de gesprekpartners hun gedachten over dit onderwerp nog niet helemaal geordend hebben is de vergadering naar een later tijdstip verschoven. DEN HAAG. De vriendschappelijke wedstrijd tussen ADO - en Dinamo Kiev die donderdagavond in Den Haag zou wor den gespeeld, gaat niet door. ADO heeft uit Rusland bericht ontvangen dat Dina mo door moeilijkheden met het reissche ma niet zal kunnen komen. De Russen zouden dinsdag hun toernee beginnen met een wedstrijd in Luik (België). Ook deze ontmoeting zal niet doorgaan. Terwijl dan Posts echtgenote Loek haar man alle steun gaf er werd een extra deken van huis gehaald reed Rudi Altig plichtmatig zijn rondjes. Hij werd zoals gebruikelijk is bij renners, die alleen op de baan zijn bij het uitval len van een koppelgenoot „toegewe zen" aan een andere sterkere coureur. Dat was in het begin van de avond Lykke en 's nachts Renz. Dat betekende, dat Altig alleen maar in de slag moest, als de aangewezen renner ook op de baan was. Voor de zware koppelrace over een uur (inzet 6.000 aan het slot van de zes daagse), die elke avond één van de hoog tepunten van de avond is, kreeg hij vrij- af. Directeur Vyth haastte zich steeds maar weer tijdens het spektakel naar ie dereen om mededeling te doen, dat Post definitief dinsdagmidag om 13.00 uur zou starten". Dat moet dan ook wel, want het rekbare reglement staat een renner toe om 24 uur per zesdaagse uit de koers te zijn. Post moest dus wel om 13.00 uur de arena ingestuurd worden De wedstrijdleiding, die zich toch al in allerlei bochten moesten wringen kan niet verder gaan met deze „gratie aan een zesdaagsecrack!" Het heeft de strijd wel interessanter gemaakt, want nu Post (die de pech had, dat zijn lijfarts dokter Rolink met Ajax in Israël zat) in moeilijkheden ver keert zal moeten blijken hoever de keizer lijke macht van de Amstelvener reikt. Als Post zich zuiver gesteld aan de de zer dagen nogal eens aangehaalde ereco de van de zesdaagse houdt, zou hij zelfs al niet meer kunnen winnen Als een koningskoppel niet zo goed rijdt, mag het niet winnen. Maar dit is wel een heel bijzondere zesdaagse, omdat het keizer schap op het spel staat. En dus. Vast staat wel, dat er roofbouw op de renners wordt gepleegd of beter: dat zij het op zich zelf plegen. De tussenruimte tussen de vele zesdaagses is te kort om weer goed op kracht te komen, zeker als men niet helemaal fit is. Nu was het bijvoorbeeld vliegen uit Zürich (met de zenuwslopende toestanden van de ruzie Post-Pfenninger) en een dag later al weer op de fiets in de RAI. Lykke, Eu gen en Renz zijn ook minder fit, maar zij konden zich tot nu toe handhaven. Vooral Lykke en Eugen doen het nog ■teeds goed, maar als de heren ook koortsig worden is het wel gebeurd. Pfenninger voelt zich overigens men vergeve ons de vreemde vergelijking als een vis in het water. Hij heeft de Amsterdammers op zijn hand gekregen ze zijn altijd voor de man, die de klap pen krijgt en dus laat hij ook het een en ander zien. Frits kon ook nu weer auto (zijn eenenveertigste, als we het goed hebben) aan zijn imaginaire garage- voorraad toevoegen. Dat alles werd beke ken door de spelers van Feijenoord, door de schaatskernploeg, door Fedor den Her tog (die tijdens zijn ereronde weer viel, tot ontzetting van iedereen, maar het liep gelukkig goed af), door sportslieden van allerlei pluimage, zoals een Rus- ka, die een demonstratie judo gaf, door Van Klaveren, die met een vette ga ge, een nieuwe badmantel en een nieuwe kinderwagen voor zijn jongste spruit, ba by Bep naar huis kon, nadat hij ge spard had met zijn twintigjarige zoon Ron en oud-nationaal kampioen Veerman. Het ontlokte het publiek het massaal ge zongen „mijn opa, mijn opa". Dat zal de zestigjarige Van Klaveren niet bevallen zijn. Al die demonstraties waren wel in het straatje van Post. Er werd nu immers niet zo veel gefietst, zodat er geen al te gekke dingen konden gebeuren. Maar het zou natuurlijk toch wel een sensationele ontknopping van deze zesdaagse worden, als de „horigen" van Post nu rebellie zouden plegen (met proefmaat Altig aan het hoofd, die nog een Frankfortse reke ning te vereffenen heeft. In de zesdaagse van de toekomst is de beslissing praktisch al gevallen. Gis teravond op de 5e dag vergrootte het Ne derlandse koppel De Wit-Bongers zijn voorsprong op de naaste concurrenten tot twee ronden. De finale van de toekomstzesdaagse wordt niet op woensdag maar vanavond gereden. De rit zal dan over een uur gaan. Het klassement na 5 dagen is: 1. De Wit Bongers 64 op 2 ronden 2. Serruys- Peelman 69; op 3 ronden 3. Clausmeyer- Bautz 50; op 5 ronden 4. Michiels-Kipping 50 op 6 ronden 5. Harry Jansen-Van Midden 28; op 11 ronden 6. Webb-Van de Ruit; op 12 ronden 7. Pennings- Loevesijn 12; op 14 ronden 8. Nieuw- kamp-Stam 20 en op 15 ronden 9. Nie- meyer-Groenewegen 12 pnt. De stand om vijf uur 's morgens bij de neutralisatie in de grote zesdaagse was: 1. LykkeEugen (Den.) 63 pnt. Op 1 ronde: 2. RenzDe Loof (Dld-Zwit.) 252 pnt.; 3. Altig—Post (Dld.-Ned.) 227 pnt.; (Post is geneutraliseerd wegens ziekte); 4. De RooPfenninger (Ned-Zwit.) 199 pnt. op 4 ronden: 5. Fore-Verschuerén (Belg.) 89 pnt; op 5 ronden: 6. Janssen Koel (Ned) 168 pnt; op 10 ronden: 7. DuyndamBeghetto (Ned-It.) 186 pnt; op 11 ronden: 8. KarstensSevereyns (Ned Belg.) 104 pnt; op 24 ronden: 9. Wagt mansBaensch (Ned-Aus.) 84 pnt; op 38 ronden: 10. SchuuringVianen (Ned.) 184 pnt; op 47 ronden: 11. ZoetNijdam (Ned.) 149 pnt. iWUWWWWWWVWVWWMWWWWWWWWWWWWWWWWIWWWWWWWWWWWWWWVWWWWWWVVWWWWWVWWWWMWVWyWWWWVWWWWWWWWWWtfl^^ HAARLEM. Zaterdag en >zondag zijn de Nederlandse kampioenschappen schaatsen. Op de Amsterdamse Jaap Edenbaan betekent dat een eerste krachtmeting van belang voor de nationale schaatstop. Of de „erkende" groten (Ver kerk, Schenk, maar ook Nottet en Jorritsma) komend weekeinde al met grote prestaties zullen komen, moet echter worden betwijfeld. Voor hen is de nationale titelstrijd erg vroeg in het seizoen. Hun voorbereiding is immers afge stemd op Europese en wereldkampioenschap en op de Olympische Spelen. Dat is al een zwaar belaste schaats- periode en het lijkt onwaarschijnlijk, dat zij aan het Neder lands kampioenschap een gelijke waarde toekennen als aan de internationale toernooien. Anders ligt het voor een Lie- brechts en een Bols. Zij moeten zaterdag en zondag be wijzen alsnog voor de kernploeg in aanmerking te komen. Met de vier „gevestigden" uit die kernploeg had een spe ciale verslaggever een interview. Het eerste publiceren wij vandaag. „Ik ben", zegt Ard Schenk, „nu toch weJ veel zelf standiger geworden. Twee jaar lang had ik me helemaal gericht op één persoon: Anton Huiskes. Het heeft een tijd geduurd, voordat ik over de klap van zijn vertrek heen was. Maar vorig seizoen, bij het wereldkampioen schap in Oslo, begon ik eroverheen te raken. En nu heb ik wel zo ongeveer de manier gevonden om mijn eigen gang te kunnen gaan. Oók en juist in de training. Dat wil niet zeggen, dat ik de schema's van De Graaf en Holleboom zomaar terzijde schuif. Maar wèl, dat ik er veel eigen variaties in aanbreng. Net als Kees weet ik zo langzamerhand ook wel wat het beste voor me is". De lange krachtrijder uit de Wieringermeer, zoon van een hereboer annex nertsfarmer, heeft het wijde land de rug toe gekeerd. In het woelige Amsterdam worden nu zijn dagelijkse bewegingen gesignaleerd. De krachtige sportman valt op, als hij in de rode sportautomobiel zijn weg zoekt naar de Jaap Edenbaan. In de vroege ochtenduren vaak ai. Daarna: stu die. Aan de academie voor lichamelijke opvoeding volgt hij de cursussen fysio-therapie, ruim drie uur per dag in de klas, drie tot vier uur studeren op de huurkamer in de nabijheid van Overtoom en Leidseplein. „Dat ook", zegt Schenk, „werkt hard mee aan het bepalen van mijn houding. Ik moet het nu allemaal zélf doen, ik heb het misschien vroeger allemaal wel iets te gemakkelijk gehad. Maar het vertrek van Huiskes eerst en mijn verhuizing nu dat betekent, dat ik mijn eigen weg moet zoeken. Ik heb het gevoel, dat het tot nu toe aardig lukt". Een vergelijking met Verkerk dringt zich op, zoals zo vaak in het verleden. „Eerst dit", zegt Schenk, „de mensen heb ben mij vorig seizoen bij de grootste wedstrijd, het wereldkampioenschap, nors naast Kees op het podium zien staan. Er waren berichten geweest over ruzies tus sen ons. Ard kan het niet hebben, dat Kees weer gewonnen heeft, zei men. Maar ik vraag je: zie je ooit een topsportman na een zó zwaar toernooi lachend op 't podium staan omdat hij niet heeft ge wonnen? Ik gunde Kees die tweede we reldtitel best. Waarom niet? Hij was de sterkste. Maar ik had gewoon de pest in omdat ik het niet was geworden. Mag ik? Ik ben niet zo'n publiekman. Wat Kees wel eens vertelt, zo van: als ik aan de start sta en ik hoor dan „Hand in hand" dan gaat er zoveel door me heen, dat heb ik niet. Ik krijg mijn inspiratie ergens an ders vandaan. Veel meer uit me zelf. Dat is nou eenmaal het verschil tussen ons." De nog steeds niet volledig „doorgebro ken", met een ringbaardje getooide, wel licht wat slordiger dan voorheen geklede atleet praat vooral veel over de sfeer waarin hij zijn sport beoefent: „Het is een individuele sport, dat geef ik toe. Maar wij, Nederlanders, zijn nu eenmaal ge dwongen om de wedstrijden in het noor den op de zoeken en dat kan niet anders dan met een ploeg. Misschien ben ik wel iets te veel een gezelligheidsmens, maar in die ploeg mis ik de laatste tijd toch wel veel van de sfeer die een sportteam kan kenmerken. Aan de opvang, aan de bevordering van die sfeer wordt ook te weinig gedaan. Het elkaar beloeren, het commentariëren van eikaars prestaties dat wordt te veel op de spits gedreven. Kees bijvoorbeeld is er een meester in om zijn eigen manoeuvres te camoufle ren en die van anderen bloot te leggen. Ik ben anders: ik ga niet zo graag mee met die opmerkingen van: zo, stiekem ge traind hé? en: jongen, jij gaat hard, dat kun je zó zien, pas maar op dat je op de wedstrijden niet stil staat! Ik ben meer rechtuit in die dingen. Je staat als topsportman nu eenmaal op een bepaald niveau en van daaruit werk je. Aan je trainer leg je verantwoording af niet aan de concurrentie, daar hoeft niet lang over gepraat te worden." Het niveau van Schenk aan de voor avond van de nationale kampioenschap pen: „Weinig van te zeggen. Ik weet, dat ik tien kilometer onder de 15.50 moet kunnen rijden. Niet nu, maar bij de in ternationale kampioenschappen. Ik ben op me zelf gaan werken, heb hier en daar wat uit het trainingsprogramma gepikt en er eigen ervaringen bij gedaan. We zitten natuurlijk met de moeilijkheid van de Olympische Spelen. Ik ben niet van plan me te gaan specialiseren. Wanneer ik al les op de sprint zou gooien, kon ik me bij de rest van de wedstrijden wel afschrij ven. Het zullen voor mij in Grenoble wel de vijftienhonderd en de vijfduizend me ter worden. En dan nóg zijn die races een grote gok. Over zo'n afstand doen zij bijna een hele dag, met zo iets van veer tig paren. Je kent de omstandigheden op die hooglandbanen: af en toe komt er opeens een bonk wind vanachter de ber gen te voorschijn en als je dat treft, kun je je kans wel afschrijven. Men moet na tuurlijk niet het idee krijgen, dat ik me niet volledig op de Spelen zou instellen. Natuurlijk, daar is het een veel te mooi evenement voor. Maar nogmaals: de gok is zo groot." WAT gaat Schenk nu dit seizoen preste ren? „Na twee jaar wordt het erg moei lijk voor Kees om zich te handhaven. Al zal hij er ook nu wel weer wat op gevon den hebben om dat te kunnen, 't Is ten- slotte een rijder van zeer grote klasse. Maar stel, dat hij het niet haalt. Dan voel ik me de aangewezen man om hem op te volgen, dat wel. Concurrentie bij de Euro pese en de wereldstrijd? Ik geloof dat de Noren zich al te veel toeleggen op de Spelen. Zij riskeren dat gevaar van die specialisatie. En dat kan ons ten goede komen. Fred Maier zei bijvoorbeeld vorig jaar: nog één keer goud en dan stop ik. Hij praatte niet meer over het WK. Dat kan ons ten goede komen. Ik denk ook, dat Anton in Zweden naar die Spelen toewerkt. Daar successen behalen, bete kent voor hem ook, dat hij goed zit bij de Zweedse bond. Dat hij met die Zweden successen haalt, daarvan ben ik overtuigd. Hij is voor die jongens helemaal nieuw, ze kunnen zich ook moreel aan hem op trekken. Nog anderen? Ik verwacht veel van Jorrit Jorritsma. Hij heeft een fan tastische techniek, hij is opeens ook veel sterker geworden. Als hij net zo'n sterk moreel heeft, kan hij vér komen." SCHENK buigt zich ook over het „probleem", dat De Graaff komend weekend bij de Nederlandse titelstrijd (16/17 decenmber Amsterdam) zou kunnen tegenkomen: „Als Ruud of Jan Bols zich er tussen wringen moeten ze mee. Heb ben ze dan niet veel te vroeg hun top gehad? Het is eigenlijk een beroerde situati voor hen. Maar ik zou er ook zo direct geer) oplossing voor weten. Ik zelf zit in de kernploeg en ik kan me rustig voorbereiden. Dat heb ik aan vroegere prestaties te danken. Dat moet je ook niet vergeten". De „rustige voorbe reiding" van Schenk speelt zich af in het drukke Amsterdam. Heeft hij, die een zomer als disc-jockey in een bar fungeer de, niet te veel de aanvechting om méé te gaan in de maalstroom van genietbare evenementen, die door de hoofdstad wer velt? „Soms", zegt Ard Schenk, „denk ik wel eens: ik zou best willen doorzakken. Maar ik doe het niet. Ik ga naar bed en als ik 's morgens opsta dan denk ik: zo dót heb ik weer gewonnen. Ook dat maakt me veel zelfstandiger". Zoals ook het leven op een huurkamer. „Je moet het allemaal zelf regelen. Nou, dat lukt aardig. In het begin scharrelde ik nogal met een biefstukje, een kropje sla en wat aardappelen koken in het keukentje. Maar ik ken me zelf dat is ge gaan zoals ik wel dacht: dat hou je niet vol. Ik ga nu een paar keer per week naar huis. En ik laat me interviewen tegen etenstijd. Verdraaid, dat komt vaak heel mooi uit". Ard Schenk is sterker geworden, in velerlei opzicht. Dat is duidelijk.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13