Weer Britse wapens naar Zuid-Afrika Ook minister bezorgd over „pers-fusies" HET WEER Carmichaels paspoort afgepakt Voorzitter van de NOB over plan-Leber: ONTSLAG DREIGT VOOR DUIZENDEN CHAUFFEURS VPRO: verlies 500 leden Peter Lohr blij met de nieuwe mogelijkheden Turkey «MS? Post naar ziekenhuis morris 1 Pleegmoeder Tevreden met nieuw hart PUUR NATUUR Daily Express: Communistenwet ongrondwettig" V oorschotregeling voor kranten in de maak Toneelplannen Grote Drie aanvaard Mr. Aalberse niet herkiesbaar? Geen Amsterdamse reactie op tv Kranten kunnen volle tarief berekenen U dacht dat uw keuhen daar te klein voor was? WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DINSDAG 12 DECEMBER 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Amerikaanse Hof beslist: Stijgende temperaturen Bij terugkeer in VS Bert Theunissen vraagt werkloosheidsuitkering pagina 13 Zie verder pagina 8 K V P-voorzitter Plan-Jokinen dè jonge Kerstkalkoen, de beste, originele U.S.A. kalkoen! Het woord is aan Wettelijke oproepen etc. is nu UITVERKOCHT Suède~Nappajasjes om een keuken te kopen STYLE AND PERFECTION woninginrichting S P IJ K E R SNELLIUSSTRAAT 23 - 27 - IJMUIDEN 53e JAARGANG NUMMER 35 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. aam. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant LONDEN (AFP). Het Engelse blad „Daily Express" meent te weten dat het Britse kabinet voornemens is de wa penleveranties aan Zuid-Afrika „op gro te schaal" te hervatten. In 1964 nam Engeland geen orders van Zuid-Afrika meer aan als gevolg van een besluit der Verenigde Naties. Maar volgens de „Daily Express" zijn er, sinds de devaluatie van het pond sterling, „geheime besprekingen" aan de gang, die thans „vrij ver gevorderd" zou den zijn. De onderhandelingen zouden gaan over de leverantie van marine-ma terieel, gronddoelraketten voor vliegtui gen, bommenwerpers van het type „Buc caneer" en eventueel zelfs van duikbo ten. WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse opperste gerechtshof heeft een artikel in de federale wet, dat leden van communistische actie-groepen uitsluit van functies bij defensie-instellingen, on grondwettig verklaard. Het wetsartikel, dat deel uitmaakt van de wet op de beheersing van ondermij nende activiteiten uit 1950, „is een on grondwettige beperking van de vrijheid van vereniging", aldus hoge rechter Earl Warren. Het Hof nam de beslissing met zes tegen twee stemmen. v. (Van onze economische redactie) DEN HAAG Minister mej. dr. M. A. M. Klompé deelt de bezorgdheid van een groot aantal kamerleden over de con centraties in de Nederlandse dagblad wereld. Dit bleek gisteren uit antwoorden die zij gaf op vragen uit de Tweede Ka mer. „We moeten alles doen om de ge varieerdheid van de pers zo veel moge lijk te handhaven", aldus minister Klom pé, die overigens niet wilde ingaan op het verzoek van mevrouw Brautigam van de Partij van de Arbeid om een staatscom missie in te stellen, die de achtergronden van de concentraties zal moeten onder zoeken. Dr. Klompé zei, dat ze het rapport van de Persraad wilde afwachten, die op dracht heeft gekregen een studie van con centraties te maken. Ze ging wel in op het verzoek van de P.v.d.A.-afgevaardigde om de opdracht toe te spitsen op de kwetsbare positie van de dagbladen als gevolg van de conjunctuurgevoeligheid van de advertentie-inkomsten. De minister deelde verder mee dat er een voorschotregeling in de maak is, die de dagbladen en tijdschriften moet scha- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond3 Uit stad en omgeving 4, S, 6 Kunst 8 Radio en tv 8 Feuilleton9 Beeldverhalen 9 Aangestipt 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen of motregen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Lichte dooi, maar vannacht in het binnenland nog temperaturen om het vriespunt Volledige weerrapporten op pagina twee. deloos stellen voor de gevolgen van de televisiereclame. Er kan nog geen defini tieve regeling worden gemaakt, omdat de gevolgen van de TV-reclame bij de pers pas kunnen worden overzien als er een heel jaar voorbij is. Omdat even wel een aantal bedrijven in de dagblad sector er bijzonder slecht aan toe is wordt de voorschotregeling opgesteld. Die regeling zal uitgaan van de eerste negen of tien maanden van dit jaar. NEW YORK (Reuter, AP en AFP). De Amerikaanse politie heeft het pas poort in beslag genomen van de „zwarte- machf'-leider Stokely Carmiehael. Car- michael keerde terug van een reis van vijf maanden door het buitenland, waarbij hij onder meer Cuba en Noord-Vietnam bezocht. Het paspoort van Carmiehael stond geen reizen naar deze lanlen toe. Hij kan wegens inbreuk op deze verbodsbepalin gen tot maximaal vijf jaar gevangenis straf worden veroordeeld. De justitie overweegt r.og of zij een vervolging zal instellen tegen de 27- jarige neger, die herhaaldelijk de Ameri kaanse Vietnam-politiek heeft veroor deeld en heeft aangedrongen op gewapend verzet van de Amerikaanse negers. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bij het Congres een voorstel ingediend v/aarin machti ging wordt gevraagd gevangenisstraf en boeten op te leggen voor reizen van Amerikaanse onderdanen naar verboden landen, zoals Noord-Vietnam en Cuba. Mevrouw G. C. van der Beek komt nauwelijks meer aan haar huis houdelijke plichten toe. Deze huis vrouw uit Bovenkerk is bezig 23 moederloze biggen met een jles groot te brengen. Zes weken ge leden kreeg de moeder van acht pas geboren biggetjes een hartaanval die haar fataal werd. Mevrouw v. d. Beek belde stad en land af, maar nergens kon zij de biggetjes bij een geschikte pleegmoeder onderbrengen. Zodoende nam zij zelf deze taak ter hand. De biggetjes vragen elke drie uur de fles. De veearts was zo opgetogen over het resultaat dat hij haar nog eens tien biggetjes bezorgde van een zeug die geen voeding had en later nog eens vijf, waardoor het aantal op 23 kwam. Mevrouw v. d. Beek heeft haar handen vol aan het rozige goedje. (Van onze correspondent) ZEIST. Als het Westduitse ver- voersplan-Leber wordt doorgevoerd, zal dit het ontslag van duizenden chauffeurs tot gevolg hebben, zowel in Duitsland zelf als in Nederland. Ook de Nederlandse havens zullen er ernstig onder te lijden hebben, om dat het plan-Leber onder andere Hamburg en Bremen wil bevoordelen ten koste van onze zeehavens. Met deze waarschuwing zette vanmiddag de algemene voorzitter van de Natio nale Organisatie voor het Beroeps- goederenvervoer en het wegtransport (NOB), de heer E. van Donkelaar, zich fel af tegen de Duitse vervoers plannen, die beogen de enorme ver liezen van de Duitse spoorwegen te keren door de goederenstroom te HILVERSUM. Ofschoon het niet ge bruikelijk is tussentijdse cijfers te ver strekken over zijn ledenaantal maakt de V.P.R.O. naar hij mededeelt hierop een uitzondering om sensationele geruchten over dit aantal een halt toe te roepen. De V.P.R.O. telde op: 1 januari 1967 115.084 abonnees op Vrije Geluiden, op 1' juli 1967 was deze stand 115.212 abonnees; op 1 oktober 1967 114.578 en op 30 november 1967 109.214. Van deze laatste stand zijn de bedankers per 1 januari 1968 reeds afgetrokken. Het aantal leden-contribuanten a vijf gul den per jaar is van 1 januari 1967 tot en met 30 november 1967 gestegen van 26.143 tot 31.323 leden. Hiermede is het wettig aantal leden abonnees dat de V.P.R.O. daadwerkelijk steunt van 1 januari 1967 tot en met 30 november 1967 teruggelopen tot 140.737 het totaalverlies dat de V.P.R.O. dit jaar dus had te boeken bedraagt vijfhonderd leden aldus de mededeling. (Van onze kunstredacteur) HAARLEM. Peter Lohr, directeur van de Haarlemse Schouwburg, zei van morgen „blij" te zijn, dat het plan ter vernieuwing van het toneelbestel in Nederland is aanvaard door de regering. Hijzelf heeft als lid van de commissie van schouwburgdirecteuren en toneelge zelschappen de plannen mede onderte kend. „Op grond van dit plan kan een stuk theatercultuur worden opgebouwd; het kan tevens leiden tot het scheppen van een beter cultureel klimaat in ons land". De gevolgen van het plan en van de beperkingen die minister Klompé aan de uitvoering ervan heeft verbonden zijn, aldus de heer Lohr, nog niet geheel te overzien. Wel is hét zeker dat de „Grote Drie" buiten hun standplaatsen Rotterdam, Den Haag en Amsterdam minder zullen gaan spelen. Een naar zijn mening in dit stadium belangrijker kwestie is de financiering van de nieuwe plannen, die zeker meer geld zullen gaan kosten. „Volgens mij zal de overheid flink moeten bijdragen aan de verticale spreiding". Een groot voordeel van de nieuwe situatie noemde Peter Lohr het, dat de schouwburgdirecties en toneelgezelschap pen erdoor in eikaars armen worden ge dreven. „Toneel wordt onmiskenbaar een landelijke zaak. De gezelschappen zullen gezamenlijk een basisopzet en een begro ting moeten maken. De commissie die dit plan heeft voorbereid blijft bestaan". De man met het nieuwe hart, Louis Wasjkansky, ligt tevreden en wel gemoed in zijn bed in het Groote Schuur ziekenhuis in Kaapstad. Hij maakt het goed en heeft zelf ver klaard zich beter te voelen dan vóór zijn operatie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Mr. P. J. M. Aalberse, die reeds in juni te kennen had gegeven het voorzitterschap van de K.V.P. te wil len neerleggen, zou op een gisteravond in Utrecht gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de K.V.P. hebben meegedeeld zich op 10 februari bij de be stuursverkiezing niet meer beschikbaar te zullen stellen. Zaterdag zal het K.V.P.- bestuur zich beraden over de kandidaten. Mr. Aalberse kwam in juni van zijn voornemen om af te treden terug omdat het toen de schijn had kunnen wekken dat hij onder druk van de christen-radi calen zou wijken. dwingen gebruik te maken van de treinen. „Volgens een voorlopige raming moet op een verlies van 35 a 40 percent aan vervoer worden gerekend voor het Neder landse internationale wegvervoer van, naar en door Duitsland", zo verwachtte de heer Van Donkelaar. „Niet veel min der dan '/s van onze internationale laad- capaciteit zal zodoende als overcompleet boven de markt komen hangen". Omdat volgens de heer Van Donkelaar in die situatie de vervoerders tot elke prijs vervangend werk zullen zoeken, staat op dit moment levensgrote dreiging voor ons van een totale instorting van het vrachtprijsniveau. De heer Van Don kelaar noemde het plan-Leber een kunst matig ingrijpen in de concurrentiever houdingen in de verschillende vervoers sectoren. Hij vond dat minister Leber duidelijk gemaakt moet worden dat zijn produk- tionisme het risico in zich bergt met pro tectionisme te worden beantwoord. De NOB-voorzitter vond het een wonderlijk feit, dat er van uit de kring van de vak bonden nauwelijks protesten tegen het plan komen. „Kennelijk neemt in die bonden het spoorwegpersoneel een bij zonder sterke positie in", zo zei de heer Van Donkelaar. „Dit personeel heeft inderdaad weinig te vrezen van het plan- Leber". (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het gemeentebestuur van Amsterdam neemt geen deel aan de discussie over het plan „Geef de stad een kans" van de Amerikaan D. Jokinen, die vanavond door de NTS wordt uitgezon den. Het vindt de tijd, die geboden wordt, te kort om een goed beeld te kunnen geven van de plannen die de hoofdstad heeft op het gebied van de stadsontwik keling. Op deze plannen wordt door de heer Jokinen een aanval gedaan. „Wanneer zij worden uitgevoerd zal de binnenstad ster ven en wordt Amsterdam het Enkhuizen van Europa", zo st^lt hij. Het gemeente bestuur is het tegendeel van mening. Op een persconferentie zei burgemeester dr. I. Samkalden vanmorgen: „Amsterdam zal niet het Enkhuizen van Europa wor den en ook niet het Chicago. Wat Am sterdam zal worden en wil worden is het Amsterdam van Europa". Dr. Samkalden zei verder: „Wij schu wen het debat niet. Wij zijn er toe bereid als ons een andere mogelijkheid wordt geboden. Het boek „Geef de stad een kans" zet zich af tegen onze plannen. Het is er een frontaanval op. Daarom moeten wij meer ruimte hebben om deze plannen uiteen te zetten". ADVERTENTIES Reserveer hem tijdiglevensmiddelen- jZaken, warenhuizen en slagerijen I Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie Emanuel Wertheimer: Men kan de mensen niet met mooie spreuken verbeteren, maar wel voor elkaar waarschuwen. AMSTERDAM De zesdaagse van Amsterdam is voor Peter Post definitief afgelopen. De Amstelvener, die de nacht heeft doorgebracht op een provisorisch bed op tafels in een zaaltje in het RAI- gebouw, bleek dinsdagmiddag door een blaasontsteking nog meer dan 38 graden koorts te hebben. De behandelende zes daagse arts, dokter Farber, achtte opne ming in een ziekenhuis noodzakelijk. Het was om half een nog niet bekend of Altig alleen doorrijdt of dat hij aan iemand anders zal worden gekoppeld. De natuur was hier de mensen voor: mist en vorst versierden deze kerst, spar op onnavolgbare wijze. (Van onze economische redactie) DEN HAAG. Vanaf 1 januari kunnen de kranten het normale advertentietarief in rekening brengen voor oproepingen of aankondigingen, die als gevolg van wette lijke voorschriften geplaatst worden ten verzoeke van personen, aan wie is toege staan kosteloos te procederen. Een koninklijk besluit daarover is vandaag in het staatsblad geplaatst. Tot dusver kre gen de bladen hiervoor van staatswege de helft van het tarief vergoed. ADVERTENTIES jaarboekj Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam Welnee. Zelfs in een kleine ruimte kan een inbouwkeuken op zijn grootst zijn. Als dat goed wordt uitgeplozen betekent elke decimeter een decimeter berging en gemak. Weet u wat: laten we u een IDEE geven. Dan kunt u er verder over denken. kruisstraat 38

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1