Brussel middelpunt van internationaal overleg NAVO zoekt naar toekomstige taken voor bondgenootschap VS hebben geen beleid voor Midden-Oosten" voor wilt u weten waar. lil Jonge Parijse moordenaar psychisch niet gestoord Bohlen op de post van Kohier EEG-ministers verdeeld Brosio bezorgd over Russen in Middellandse Zee SENATOR McCarthy: ^SC0%ERM^ In West-India 120 doden fry land jaarlem België loopt achter op gebied van research Perswet gevraagd in Sovjet-Unie Beroep op Z.-Af rika door 53 landen Debray gemarteld, zegt Schoenman Geen Mirages naar Irak }f— SPION ACEPROCES telegrammen DINSDAG 12 DECEMBER 1967 SCHELVISLEVER GARNALEN PALING ROLMOPS HARING (Van onze correspondent) PARIJS. De vijftienjarige Fran cois, die zondag bekend heeft vorige week maandag de zevenjarige Ema nuel Malliart in Versailles eerst te hebben gekidnapt en daarna ver moord, schijnt na een eerste onder zoek niet als psychisch gestoord te mogen worden beschouwd. Geestelijk normaal is hij echter evenmin. Frans meisje blijkt te zijn vermoord (Van een speciale medewerker) Charles Bohlen, die zojuist is benoemd tot Amerikaans onderminister van Buitenlandse Zaken voor politieke aangelegenheden, wordt wel eens aangeduid als „de man van Jalta". Daarmee herinnert men dan aan de rol die hij als diplomatieke tolk speelde op de conferentie van 4 tot 11 februari 1945 in de badplaats aan de zuidkust van de Krim, waar Churchill, Roosevelt en Stalin trachtten de naoorlogse situatie met inbegrip van de diverse invloedssferen te regelen. Elyseeoloog Hoofd van de „stem" Verzet tegen begroting f (Van onze correspondent) BRUSSEL. Ongeveer veertig ministers van Buitenlandse Zaken, van Defensie en van Financiën van de vijftien NAVO-landen zijn voor de traditionele decemberzitting van de ministerraad van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie naar Brus sel gekomen. Zij zullen ondermeer gaan praten over de samenstelling van een permanente ge allieerde vloot van torpedobootjagers, die zal gaan patrouilleren op de Atlantische Oceaan. Men verwacht dat het besluit een „Matchmakervloot" te vormen deze week zal worden genomen. Algemeen wordt verwacht dat minister Luns „op alle fronten" een snelle toetre ding van Groot-Brittannië tot de gemeen schappelijke markt zal bepleiten en dat hij ook de bondgenoten van Engeland binnen de NAVO zal trachten te bewegen hun invloed op Frankrijk zo veel mogelijk ten gunste van Engeland aan te wenden. Uiteraard zal minister Brown van Enge land hetzelfde doen. Gistermiddag heeft het militaire comité van de NAVO vergaderd. Dat comité, waarin voor ons land generaal Zielstra zitting heeft, bespreekt militaire kwesties. De vergaderingen zijn uiterst geheim. Men weigert steeds aan de pers medede ling te doen over wat ter tafel is geko men. Er zou deze keer voornamelijk ge sproken zijn over nucleaire vraagstukken. Vandaag vergaderen de ministers van Defensie (dat zijn die van de veertien landen zonder Frankrijk), nadat 's och tends het nucleaire defensiecomité bij een is geweest. Dit lichaam telt zeven leden: de Verenigde Staten, Engeland, West-Duitsland en Italië zijn er bij onder linge afspraak altijd lid van. De drie an dere zetels worden bij toerbeurt bezet, ditmaal door Canada, Nederland en Grie kenland. Vanavond vindt het traditionele diner van de vier partners van Berlijn (Vere nigde Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland) plaats, waar overeen komstig de traditie over de Duitse toe komst wordt gesproken. Morgenochtend zijn het weer de vijf tien ministers van Buitenlandse Zaken, die zullen vergaderen. Donderdagochtend komen zij opnieuw bij elkaar. Belang rijkste punt van hun agenda is het plan van de Belg Harmei, die een studie be pleitte over de toekomstige taken van het bondgenootschap, in het licht van de aanzienlijk gewijzigde omstandigheden. Gisteravond heeft secretaris-generaal Brosio zijn traditionele persconferentie gehouden. Hij bracht de betrekkingen tussen Oost en West ter sprake. Brosio legde er de nadruk op, dat na de dramatische ontwikkeling van een aantal jaren geleden nu aan beide zijden wordt gestreefd naar een politiek van ontspan ning. Maar, zo zei hij, men mag daarbij de militaire politiek niet uit het oog ver- LIBERTY (AP) Senator Eugene J. McCarthy heeft maandagavond verklaard dat de VS als gevolg van de oorlog in Vietnam geen beleid voor het Midden- Oosten hebben. a r> iQt' lö I I Hij stippelde als een „positief" Ameri kaans beleid in het Midden-Oosten uit dat de VS grenscorrecties moeten steunen en waarborgen die de veiligheid van Israel zouden waarborgen. Hij zei dat de cor recties, welke hij niet omschreef, stabili teit moeten geven aan die Arabische lan den welke belangstelling voor vrede heb ben getoond. McCarthy sprak voor de 42ste jaarver gadering van de Mizrachi-vrouwenorgani- satie in Amerika, die hem de Amerikaans Israëlische vriendschapsprijs 1967 toeken de. „Het probleem van een bestendige vrede in het Midden-Oosten kan alleen opgelost wcfrden in het kader van een po sitief Amerikaans beleid, dat gericht is op vermindering van de spanning met de Sovjet-Unie. Dat hebben wij nu niet. Het Amerikaanse beleidsvacuum in het Mid den-Oosten is een ernstig risico ,niet slechts voor Israel maar voor de Ameri kaanse veiligheid, zei McCarthy. McCarthy meende dat de kans op ver betering van de Amerikaans-Russische betrekkingen bestond na de Cubaanse cri sis van 1962. „Hiervan is heden veel ver- ADVERTENTIE (gemarineerd, gerookt, gestoomd NEW DELHI. Het aantal doden als gevolg van de aardbeving in het westen van India is tot 120 gestegen. In Koy- nagar en omgeving zijn weer twintig lij ken geborgen. Men vreest evenwel dat talrijke vermisten eveneens zijn omgeko men. loren gegaan en de spanning is nu ei genlijk door de oorlog in Vietnam groter". Inmiddels meldt Reuter uit San Anto nio dat premier Levi Esjkol van Israel in februari op uitnodiging van president Johnson naar Washington zal komen voor een particulier bezoek aan de Amerikaan se president. Het voorgenomen bezoek staat in verband met een actie voor Is raëlische staatsobligaties. liezen. In dat verband sprak hij van groei ende bezorgdheid van de NAVO ten aan zien van het Middellandse Zeegebied. Daar worden steeds meer eenheden van de Russische vloot waargenomen. Dit, zo oordeelde de secretaris-generaal, is ove rigens geen reden om op te houden met de politiek van ontspanning, die de NAVO nastreeft. ADVERTENTIE u terecht kunt voor uw onmisbare kantoormachines? Een grote verscheidenheid van gerenommeerde merken zult u bij ons vinden. Schrijf-, reken- en telmachines. Te veel om te noemen. Genoeg om uw keus te bepalen. Kom daarom eens praten. Wij geven graag advies. Wij verzorgen uw komplete kantoorinrichting en uw tekenkameruitrusting. s Schoterweg 5-7 Tel. 023-60114 .voldoende parkeergelegenheid. V, O BRUSSEL. België is aanzienlijk ach ter geraakt vergeleken met zijn voor naamste Europese buren en de Verenigde Staten op het gebied van de wetenschap pelijke industriële ontwikkeling, zo ver klaart een lijvig rapport van de Belgische Nationale raad voor het wetenschapsbe leid. In grote trekken loopt België op dit gebied evenveel achter op de rest van Europa, als Europa achterloopt op de Verenigde Staten. Te grote voorkeur bij de investeringen voor de traditionele in dustrietakken, ten nadele van de moderne sectoren, heeft reeds een daling van de economische en financiële rentabiliteit van de investeringen tot gevolg gehad, aldus het rapport. Voor een rechtbank ir Turijn is een van de grootste spionageprocessen in Italië sinds de oorlog begonnen. Terecht staan de internationaal be kende 39-jarige Italiaanse val schermspringer Giorgio Rinaldi (rechts), zijn ruim tien jaar oudere vrouw Angela Maria (links) en de chauffeur van het echtpaar, de veertigjarige Armando Girard (mid den). De arrestatie leidde tot de cp- rolling van een wijdvertakt Russisch spionagenet. MOSKOU (Reuter AP). Bijna twee honderd Moskouse intellectuelen hebben bij de opperste Sovjet aangedrongen op grotere persvrijheid. Zij willen dat de rechten van de pers in een wet worden neergelegd. Schendingen van die wet zou den door een bijzondere rechtbank moe ten worden behandeld. Zij hebben de Russische autoriteiten ook beschuldigd van het schenden der wet door het proces tegen vier jonge Russen op te schorten. Het viertal wordt beschul digd van anti-Sovjetpropaganda. De Russische pers zwijgt in alle talen over de zaak. In doorgaans welingelichte kringen is vernomen dat het proces iede re dag opeens kan beginnen doch van an dere zijde is weer vernomen dat het uit stel minstens een week zal duren. „Staak onwettige berechting" NEW YORK, (Reuter). Drieëenvijf- tig landen hebben in de VN-assemblee een resolutie ingediend, waarin Zuid-Afri- ka wordt verzocht de „onwettige" berech ting van 37 mensen uit Zuidwest-Afrika te staken. Zij staan in Pretoria terecht op beschuldiging van terrorisme. De resolu tie dringt er bij alle lidstaten van de VN op aan te trachten Zuid-Afrika ertoe te bewegen de gevangenen vrij te laten. Ook de politie-inspecteurs, die hem zaterdagnacht hadden verhoord, ivaren onmiddellijk al getroffen door zijn in telligentie en zijn koelbloedigheid. „We hadden een volwasen misdadiger tegen over ons, die zijn posities tijdens het ver hoor slechts stapje voor stapje prijsgaf", NEW YORK (AP). Ralph Schoen man lid van de Bertrand Russell-com- missie van onderzoek in de zaak-Debray heeft maandagavond verklaard dat De bray zo barbaars door zijn Boliviaanse cipiers is afgeranseld en gemarteld dat hij een zestal bloedtransfusies nodig heeft gehad voordat hij kon terecht staan. CHALONS-SUR-MARNE (AFP). De twaalfjarige Marie-Claude Gervais, die vrijdag in Frankrijk zoekraakte en wier lijkje zondag uit een kanaal is opgevist, was al dood toen haar lichaam in het wa ter werd geworpen. Een lijkschouwing heeft uitgewezen, dat het meisje een dub bele schedelbasisfractuur had, en dat dit de doodsoorzaak is. Er zijn geen sporen van verkrachting aangetroffen. Bohlens voorganger op de vierde plaats in de hiërachie van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Foy David Kohier, kan niet prat gaan op zo'n historische werkzaamheid bij het Oost-Westcontact in de tweede we reldoorlog. Maar zijn vrouw Phyllis en hij traden wel als vertalende begelei ders op tijdens het beziek van premier Kroejtsjev van deSovjet-Unie en diens vrouw aan Amerika in 1959. Is toen in Camp David ook over het lot van zijn collega Ruslandkenner Bohlen gespro ken? In elk geval mocht Bohlen na dat bezoek terugkeren uit de „balling schap" van het ambt van ambassa deur in de Philippijnse hoofdstad Ma nilla. Eisenhower behoemde hem tot speci aal adviseur voor Russische proble men, een functie die voor hem werd gecreërd en waarvoor niet de toe stemming was van het Congres, dat eerder onder invloed van heksenjager McCarthy een onvriendelijke vooringe nomenheid jegens hem had gedemon streerd. Kroesjtjev had zich bijzonder kritisch uitgelaten toen Bohlen in 1957 na vier jaar ambassadeur in Moskou te zijn geweest, door minister van Bui tenlandse Zaken John Foster Dulles, naar Manilla werd overgeplaats, naar men toen beweerde wegens te grote ei genzinnigheid. „Wij begrijpen niet", zo liet de Russische premier aan Boh len weten, „waarom men u vraagt ons te verlaten en U zo ver weg stuurt. Wij waarderen bekwame ambassadeurs die weten de juiste gevolgtrekkingen uit de feiten te maken en aan hun re geringen een objectieve beoordeling te geven". CHARLES EUSTIS Bohlen, die op 20 augustus 1904 als zoon van een ban kier werd geboren in Clayton, kon men in elk geval niet verwijten een leek te zijn in Russische zaken. Na zijn studie in staatswetenschappen en geschiede nis aan de Harvard-universiteit en een reis om de wereld op een vrachtschip, was hij al twee jaar na zijn intrede in de diplomatieke dienst met het Rus sisch in de weer (1931, als vice-consul in Parijs). Dat sommigen later beweerden dat hij sprak als een Moskoviet, was toe te schrijven aan diverse diplomatieke posten, doe hij in de Russische hoofd stad bekleedde. Het begon in 1934, toen de sinds de Russische revolutie verbroken diplomatieke betrekkingen werden hersteld. Bohlen assisteerde toen ambassadeur William Bullitt. Toen hij er terug kwam was hij na tussentijdse werkzaamheid aan de top van de Europese afdeling van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken weer een paar treden hogen geklommen op de diplomatieke ladder. Voordat zijn optreden als tolk van diplomatiek nieveau bij topconferen ties tussen Oost en West begon, was hij in 1940 en 1941 verbonden aan de Amerikaanse ambassade in Tokio. Na de Japanse aanval op Pearl Harbour werd hij een half jaar door de Japan ners geïnterneerd. Nadat hij door uit- ruiling was vrijgekomen keerde hij eerst terug naar Washington, waar hij van 1943 af plaatsvervangend chef was van de afdeling Europa. In datzelfde jaar trad hij als tolk en begeleider op van de Amerikaanse minster van Buitenlandse Zaken Gor- dell Hull die in Moskou de conferen tie Stalin, Roosevelt en Churchill van Teheran kwam voorbereiden. Op 1 de cember 1943 was hij er bij toen dat top- overleg in de Perzische hoof stad zijn beslag kreeg. Hij ontwikkelde zich, zo als de toenmalige Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotov zei, tot „de Amerikaan die Stalin het beste kent". Het schijnt dat de politieke techno loog Bohlen maar nauwelijks ingeno men was met de overgang van zijn speciale adviseurschap naar de post van ambassadeur in Parijs, waartoe mvj Onderminister Bohlen hij in 1962 werd benoemd door presi dent Kennedy. Is hij intussen ook een „Elyseeoloog" geworden? Betreurt De Gaulle het huidige vertrek van Bohlen en diens vrouw en dochter even-zeer als Kroesjtsjev dat van tien jaar geleden uit Moskou? ALLICHT zal de toekomst iets van de sluiers over de antwoorden op die vragen oplichten. Maar men mag vast aannemen dat Bohlen voldaan is met zijn terugkeer achter de schermen en dat hij als „technoloog" zo zijn zegje zal hebben aan de Washingtonse top, waar hij op het ministerie van Buiten landse Zaken vierde man wordt na minister Rusk, plaatsvervangend mi nister Katzenbach en onderminister Rostov. Zijn voorganger Kohier heeft ver klaard die post te verlaten „om zuiver financiële redenen". Hij wordt hoogle raar aan het „Centrum voor voortge zette internationale studies" aan de universiteit van Miami in Florida. Met zijn 35 dienstjaren als diplomaat heeft hij een jaarsalaris van 27.000 dol lar. Het pensioen van 19.000 dollar kan hij optellen bij het honorarium van zijn professoraat. De nieuwe hoogleraar zal zijn stu denten niet alleen uit eigen ervaring kunnen vertellen over Moskou, (hij was er in diverse diplomatieke func ties van 1947 tot 1949, en ambassa deur van 1962-1966) maar ook over hoofdsteden als Athene en Ankara. In de Griekse hoofdstad behoorde hij van november 1945 tot maart 1946 tot een Amerikaans team dat was belast met toezicht op de verkiezingen. Van 1953 tot 1956 was de Turkse hoofdstad zijn standplaats. In de twee de wereldoorlog was hij plaatsvervan gend hoofd van de ministeriële afde ling voor het Midden-Oosten. Heel wat later dan Bohlen begon Kohier, die op 15 febr. 1908 in Oakwood (Ohio) werd geboren, met specialisatie in de Sov jet-problematiek en wel in 1946 aan de Cornell-universiteit en het National War College, waar hij ook Russisch leerde. De aftredende „vierde man" was van 1949 tot 1952 chef van de internationa le radioafdeling van het ministerie en in die functie directeur en organisator van de zender „De stem van Ameri ka" Misschien zal hij zijn studenten ook wel iets vertellen over benarde uren, zoals die van de Cubaanse cri sis in 1962, toen hij in het Kremlin optrad als de stem van president Kennedy. aldus een van de politiemannen, die bij de opsporing van Emanuel waren be trokken. Frangois is de zoon van gescheiden ouders. Zijn vader is de commerciële di recteur van de grootste Franse auto- fabriek. Hij liet zes jaar geleden zijn eer ste vrouw met vier kinderen, waarvan Frangois de enige jongen was, bijna on verzorgd achter. In latere jaren vervulde Frangois zo de rol van hoofd van het gezin. Bij hem groeide gelijktijdig een steeds sterkere wrok tegen zijn vader, die hij vrijwel nooit meer zag. Zijn haat tegen de maatschappij werd daardoor voortdurend sterker gevoed, en deze haat richtte zich vooral tegen de welgestelde en sociaal geslaagde mensen, waarvan kolonel Malliart, die in Versail les enkele huizen verder woonde, in de ogen van Frangois een soort symbool was geworden. De kleine Emanuel was het speelkameraadje van het bijna even oude zusje van Frangois. Frangois, die een onevenwichtig zenuw gestel had, waarvoor hij zich al twee maal onder medische behandeling had moeten stellen, was een hartstochtelijk lezer van detective-romans, waaraan hij het scenario voor zijn plan moet hebben ontleend. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De ministers van de Eu ropese Economische Gemeenschap zijn gisteren in Brussel het niet eens gewor den over de begroting (350 miljoen gul den) van de gemeenschappen voor het vol gend jaar. In het bijzonder Nederland heeft zich bij monde van staatssecretaris De Koster verzet tegen het aannemen van de begroting zonder dat de Europese commissie nog met de nieuwe personeels- indeling en dergelijke is gereedgekomen. Nederland is bovendien van oordeel dat zowel het Europese parlement als het Eu ropese Hof van Justitie overeenkomstig Het Verdrag van Rome eerst moet wor den geconsulteerd wanneer wijzigingen in hun begrotingen worden aangebracht. Frankrijk had ook wel oren naar deze formele kwestie. De overige vier landen schenen bereid de commissie te volgen en te trachten tot een principiële oplos sing te komen zodat de volgende keer de begroting als een hamerstuk de mi nisterraad zal kunnen passeren. Eén positief resultaat van de bespre kingen van gisteren: een salarisverhoging voor het Europese personeel van ongeveer 3,8 percent. BEIROET (DPA). Het pro-Egyptische Libanese blad „Al Anwar" meldt dat Irak van Frankrijk 75 tanks, mortieren en pantservoertuigen ter waarde van dertig miljoen dollar zal krijgen op grond van een nieuwe overeenkomst tot de levering van wapens. De Iraakse regering zou daarentegen de thans in Parijs vertoevende Iraakse militaire delegatie geen machtiging heb ben gegeven voor de aankoop van straal jagers van het type Mirage. Ook Frank rijk had verklaard dat het geen Mirages aan het Midden-Oosten wil leveren zolang de toestand daar gespannen blijft. 1 Diamant. Bij het dorp Bentoek, in een bekend diamantrijk gebied in Zuid-Bor- neo, is een 25 karaats diamant gevon den. De vinders hebben hem voor vijf tienduizend Amerikaanse dollars ver kocht aan een diamanthandelaar. Treinongeluk. Zes neger-passagiers zijn om het leven gekomen en 22 gewond bij een brand in een trein op 250 kilometer ten noord-oosten van Kaapstad. Overval. Vier of vijf gemaskerde mannen hebben in de parkeergarage van een warenhuis in Frankfort drie banklopers overvallen en zich uit de voeten ge maakt met 270.000 gulden. Oost west, thuis best. Vijftig Britse art sen, die naar de Verenigde Staten en Canada waren geëmigreerd, hebben be sloten naar Groot-Brittannië terug te keren, aldus heeft het ministerie van Volksgezondheid bekendgemaakt. Naar melaatsen. Met een afscheidsbood- schap aan de inwoners van Montreal om elkaar lief te hebben is Paul-Emile kardinaal Leger naar Afrika vertrokken om een nieuw leven als missionaris onder de melaatsen te beginnen. Canadezen terug. Canada zal spoedig vijf honderd man van zijn infanterie-briga- de in West-Duitsland terugtrekken.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3