Jongeren moeten beter worden voorbereid op hun later beroep Produktieproces staat of valt met kwaliteit van beroepsopleidingen" Aan alle winkelaarsters, autobezitters, boekenkopers, benzinetankers,in-de-stad-eters, bioskoopgangers. U kunt nu contant betalen zonder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Sjeikdommen aan de Waterweg Aan alle verkoopsters, garagehouders, boekhandelaren, pompbedienden, obers, kassières Chequebetaling is nu even goed als contante betaling! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Hypnotische overval JUBILEUM Dr. Q. L. Th. van der Meer: m-1 „NS verkoopt haar stoelen het meest" CdifoUua,soep... die is pas lekker! DINSDAG 12 DECEMBER 1967 7 Onthullend proefschrift Gevaar Langere hegeleiding Streekscholen Kerkelijk nieuws 912545675 99 Goed voor de huid het gehele jaar door Van 10 Europese landen In garage gestikt - UTRECHT. Ongeveer 73.000 jon gens zijn in ons land opgenomen in het zo genoemde leerlingenstelsel. In 32 verschillende vakopleidingen krij gen de jonge werknemers, naast de praktijkoefening op het werk, les in de meer theoretische eisen van vak bekwaamheid welke het beroep aan hen stelt. Deze tak van lager beroeps onderwijs staat nauwelijks in de be langstelling, maar de voortgang van het produktieproces staat of valt met de kwaliteit van deze opleidingen. In het leerlingenstelsel wordt het lagere kader opgebouwd, dat geleerd moet heb ben het produktieproces enigermate te doorzien door algemene technische kennis. Een grote groep jeugdigen wordt begeleid naar een gekwalificeerde beroepsuitoefe ning. Als er wat hapert aan dit onder wijssysteem, dupeert dat in de eerste plaats de leerlingen zelf. Zij lopen het risico onvoldoende toegerust te worden voor een behoorlijke beroepsuitoefening. Dat dit op den duur gevolgen kan heb ben voor hun kostwinning, hun leefwijze, is duidelijk. De andere belanghebbende is het bedrijfsleven, dat immers zit te sprin gen om geoefend en geschoold personeel. De derde partij is de overheid, die het met de Wet op het Voortgezet Onderwijs en de Wet op het Leerlingenwezen tot haar taak rekent onderwijsvoorzieningen te scheppen, welke zo goed mogelijk aan sluiten op de maatschappelijke en peda gogische behoeften. Vorige week promoveerde aan de Utrechtse universiteit de heer Q. L. Th. van der Meer uit Doorn tot doctor in de sociale wetenschappen op het proef schrift „Beroepsbeleidend onderwijs". Hij onthult daarin, dat van de rond 40.000 jongens, die jaarlijks naar de lagere technische school (de vroegere ambachts school) gaan, tenslotte maar ongeveer 44 pet. een afgeronde opleiding krijgt in een leerlingenstelsel. Ongeveer 40 pet. van de 17-jarige jongens in Nederland volgt geen enkel onderwijs, noch onderricht in een leerlingenstelsel. Van de jongens van 16 jaar volgt rond 30 pet. geen onderwijs. In de categorie van 15-jarigen is dat percentage 20. Dr. Van der Meer verbindt aan deze feiten de waarschuwing: „De uitvallers van de L.T.S. en van het leerlingenstelsel lopen gevaar in de rijen der ongeschoolden te komen, een groep welke het in de geïndustrialiseer de samenleving steeds moeilijker krijgt". Daarmee is het probleem gesteld. De on derwijsvormen, welke moeten zorgen voor het lager technische kader in onze samen leving en voor de scholing en begeleiding van de jongeren, schieten te kort. Over de oorzaken daarvan zegt dr. Van der Meer: „Het was lange tijd zo dat het avondonderwijs voor de L.T.S.-jongens in het leerlingenstelsel een herhaling inhield van die L.T.S. of soms van het lager on derwijs. Op sommige plaatsen is dat nog steeds het geval. Zulk onderwijs wekt bij jongens die al werkend een beroep willen leren niet veel animo. Ook was het lange tijd zo dat er in de bedrijven meer be langstelling was voor jongens als werkers dan als leerlingen. En voltooide de jonge man zijn opleiding, dan merkte hij niet altijd een werk- en salaris verbetering. Dit betreft dan degenen die een L.T.S. diploma behaalden. Maar dan zijn er die anderen, die de L.T.S. niet afmaken of er helemaal niet aan toe komen. Zij mis sen de basis voor de vak- en beroepsspe cialisatie in het leerlingenstelsel. Zij kun nen zonder L.T.S.-diploma het leerlingen stelsel wel kiezen, maar hebben in het algemeen weinig kans van slagen. Deze diagnose leidt volgens dr. Van der Meer tot twee mogelijke geneeswij zen voor het zieke leerlingwezen. Ten eerste: Een ander soort opleiding, beter afgestemd op de werkende leerling. Ten tweede: Meer keuzemogelijkheden op meer niveau's om ook de jongens zonder L.T.S. de kans te geven op een succesvol le opleiding. Nu moeten zij hun weg dik wijls zoeken via de bekende 12 ambach ten en 13 ongelukken. Een belangrijke overweging daarbij is dat het onderwijs dient te proberen de opgroeiende jeugd zo lang mogelijk te begeleiden. De leer plicht houdt nu weliswaar op voor wie 14 jaar is, maar het wordt op grond van maatschappelijke en pedagogische over wegingen noodzakelijk daar ten minste nog enkele jaren (part-time) onderwijs aan vast te knopen. Volgens dr. Van den Meer dient dat part-time-onderwijs gericht te zijn op het doordacht verrichten van de arbeidstaak en op een scholing en begeleiding, waar de jongens van leren hoe zij in hun vak en beroep verder kunnen komen. Dat vereist ondermeer inzicht in de toekom stige ontwikkeling van dat beroep en van henzelf. Het proefschrift van dr. Van der Meer is uitgekomen voor het binnenkort verschij nend rapport „Streekscholen" van een staatscommissie welke sinds 1961 bezig is met uit te zoeken of die zogenoemde streekscholen wellicht een oplossing bie den voor het opvallend falen van de hui dige systemen. Tot nu toe was dat onder wijs in de leerlingstelsels waar toch 73.000 jongelui bij betrokken zijn, niet gegeven op zelfstandige scholen. Het zijn cursus sen met leraren die dat naast hun gewo ne werk doen. Een streekschool bundelt al die cursussen en biedt de werkende jeugd een dag per week „beroepsbege leidend onderwijs". Sinds 1963 zijn er drie van die insti tuten, mede als proef op de som voor de staatscommissie. Het proefschrift van dr. Van der Meer vergelijkt het onderwijs op die drie streekscholen en de houding daartegenover van de leerlingen met het gangbare stelsel. Hij komt daarbij tot de bemoedigende conclusie dat op de streekscholen inderdaad betere resultaten worden gdboekt. De jongens staan positiever tegenover het onderwijs op de streekscholen dan tegenover de lessen op de andere cursus sen. Nog niet onderzocht is het rendement van de streekscholen. Dat zou zeker moe ten gebeuren. Maar dr. Van d. Meer vindt dat met deze positievere instelling van de jongens heel wat gewonnen is. Op den duur zullen er in Nederland dertig van deze streekscholen komen. Als daar ook een oplossing gevonden kan worden voor de opleiding op lagere niveau's dan de L.T.S.-basis, dan is part-time-onderwijs wat het wezen moet: het voorbereiden van jeugdigen op hun beroepsuitoefening, op voor ieder geschikte wijze. Dr. Van der Meer is zo overtuigd van de noodzaak daarvan, dat de formulering van dit doel de tweede stelling werd bij zijn proef schrift. Ned. Iierv. Kerk Beroepen te Ede (vac. J. van der Heu vel) L. Blok te Ridderkerk; te Opende (Gr.) en te Dussen en Hank A. van Wijn gaarden, kand. te Utrecht. Benoemd tot jeugdwerkadviseur voor Gelderland R. Giethoorn, hulppred. (voor het jeugdwerk) te Arnhem. ADVERTENTIE B.K. ctè Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. 1 BEEKBERGEN Tijdens de algemene vergadering van de beambtenvakgroepen van de Algemene Nederlandse Bedrijfs- bond voor de metaalnijverheid en Elek trotechnische Industrie (ANMB) die vrij dagavond en zaterdagmorgen in het Troelstra-oord in Beekbergen is gehouden heeft één der afgevaardigden aandacht gevraagd voor de „Sjeikdommen" aan de Noordzee in Nederland. Hij doelde daarbij op buitenlandse ondernemingen in het gebied rondom de Waterweg die zich be zighouden met het bouwen van fabrie ken in opdracht van derden. ADVERTENTIE NAAM VAN DE l:;- BETAAL TEGEN DEZE CffEQUi V °v«ROa*AoaAA« Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle de bijbehorende Betaalpas (zie elders op deze pagina). B.M. de Vries j 2 V" a Lr k -r e Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,—. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch ai het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog één bij het bankkantoor in uw buurt Hij merkte op dat voor die buitenlandse ondernemingen blijkbaar Nederlandse wetten niet gelden. Men neemt er Neder lands personeel aan, laat het een contract tekenen en handelt er vervolgens naar believen mee. De heer M. Zondervan, voor zitter van de ANMB deelde mee dat het vraagstuk van buitenlandse ondernemin gen deze week aan de orde is gekomen in het informele overleg van de vakraad en de centrale commissie. Alle Nederlandse wetten zijn op die ondernemingen en de werknemers daar van toepassing. Het is echter met die buitenlandse be drijven in het Watergebied die zich bezig houden met het bouwen van fabrieken voor derden een eigenaardige zaak. De directies ervan staan op het standpunt dat ze „handelen" in het bouwen van fabrieken. Maar in de kringen van Ne derlandse bedrijfsbonden is men van me ning dat de werkzaamheden van die on dernemingen in drie fasen zijn te onder scheiden: handel, bouw, metaal. Tot dusverre waren die ondernemingen ingedeeld bij de bedrijfsvereniging han del, maar die heeft ze uitgestoten. Nu be raadt de bedrijfsvereniging bouw zich over deze zaak en het ziet er naar uit dat de bedrijfsvereniging metaal er daarna mee te maken krijgt en ook de CAO-me- taal dan toepasselijk wordt. ADVERTENTIE ROTTERDAM „Het bezettingsper centage van de Nederlandse treinen is na Denemarken het hoogst in Europa." Dit zegt drs. C. P. van Strien in Economiseh- Stalistische Berichten(ESB) van deze week in een beschouwing getiteld „De Nederlandse Spoorwegen en de kritiek van het klare vernuft". Een Nederlandse zitplaats wordt twee tot tweeënhalfmaal zoveel verkocht als die van vrijwel al de tien ons omringende landen. Slechts Italië, dat elke stoel jaarlijks over 37.000 kilometer verkoopt komt iets dichter bij Nederland. Van het Nederlandse net van 3.200 kilo meter is 700 kilometer niet in gebruik voor de reizigersdienst. Er vindt slechts een beperkt goederenverkeer plaats. Dit verschijnsel treedt in andere Europese landen in uiteenlopende mate eveneens op. Uit tabellen die drs. Van Strien heeft bijgevoegd blijkt onder meer verder dat Nederland met de dagprestatie zowel van de elektrische treinstellen als van de elektrische locomotieven en de getrokken personenrijtuigen een duidelijke eerste plaats inneemt. Met de dieselelektrische treinstellen ligt het een fractie achter LEKOVATSJ (AP) Drie Perzen zijn in het Joegoslavische dorp Leko- vatsj gearresteerd omdat zij verschei dene cassières van winkels hadden ge hypnotiseerd en daarna de kas hadden gelicht. Twee cassières van een heren kledingzaak, waar 850 dinar was ge stolen zeiden zij dat pas achteraf had den beseft dat er een overval was ge pleegd. DEN HAAG. Tijdens een reparatie aan zijn auto is de 39-jarige machinist J. H. Witsenburg in een garage door koolmonoxydevergiftiging om het leven gekomen. Hij had, hoewel de garagedeu ren dicht waren, de motor laten lopen. Denemarken, doch overigens „ver voor het peloton". De dagelijkse kilometrage van de voor een belangrijk deel in de rangeerdienst ingezette diesellocomotie ven ligt laag. Bij de goederenwagens bezetten Zweden en Noorwegen de eerste twee plaatsen, Nederland ligt in de weinig uit eenlopende daaropvolgende groep, waar slechts Italië en België duidelijk achter blijven. ADVERTENTIE Edward Short, directeur-generaal van de Engelse posterijen, heeft een tentoonstelling geopend ter ge legenheid van het veertigjarig be staan van de unieke ondergrondse post-spoorweg, welke de voornaam ste sorteerkantoren met de spoor wegstations verbindt. De „post master-general" reisde hoe kan het anders per post-ondergrond- se naar de expositie. tv. -V.v.'.v: Xvww

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7