Toneelplan van de Grote Drie door de minister aanvaard Onderzoek door „Defensie" Minister Klompé vond Hoepla beneden peil partij Geschil over Vorm-Inhoud Ying Yang-team uiteen Noviteiten en reprises bij Het Nationale Ballet tai VANAVOND Op kerstpost horen kinderzegels Burgemeester van Vinkeveen thans ontslagen Amateurtoneel gaat fusie aan Onwaardige Sinterklaas Vlieg dood, man bijna O DINSDAG 12 DECEMBER 1967 8 Beperkingen Gekleurd Ensemble een soepele ondersteuning voor jeugdige coiffures m r AMSTERDAM. Met een in de hoofdzaken voortreffelijke uitvoering, dank zij een betere solistenbezetting dan ooit, van „Vier temperamenten" van George Balanchine op de gelijk namige muziek van Paul Hindemith, begon maandagavond de eerste voor stelling van een uit noviteiten en re prises bestaand programma, dat qua opbouw en uitvoering representatief voor de artistieke politiek van het Nationale Ballet mag worden ge noemd. Een bezwaar was alleen de te lange duur. Pas tien minuten voor half twaalf zakte het doek in de Am sterdamse Stadsschouwburg voor de laatste keer DIRECT NA HET openingsnummer kwam de verrassing, die het talrijke pu bliek tot groot enthousiasme bracht: de met licht ironie verlevendigde „Pas de Deux Romantique" van Jack Carter op De radio geeft woensdag Televisieprogramma's David, Koning Examens (Van onze parlemenraire redactie) DEN HAAG Minister Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft de vereniging van Nederland se toneelgezelschappen schriftelijk haar medewerking toegezegd voor de uitvoe ring van het speelplan, dat de directies van de drie grote westelijke gezelschap pen hebben ontworpen. „Hoewel alle ge volgen nog niet zijn te overzien, biedt het plan goede mogelijkheden voor een gun stige ontwikkeling van het toneel", zei de minister gisteravond in de Tweede Ka mer, waar zij haar beslissing bekend maakte. De medewerking geldt voorlopig alleen voor de eerste fase van het plan, dat het seizoen '68-'69 omvat. Over de verdere uitwerking van het plan wilde mei. Klom pé zich nog eens uitspreken. „We moe ten eerst eens afwachten hoe het gaat" zei zij. „Van belang is dat men op een andere golflengte aan het werk is en naar middelen zoekt om voor alle delen van het land goed toneel te krijgen". De minister legde de toneelgezelschap pen de volgende beperkingen op: 1. De drie westelijke standplaatsgezel schappen (Nederlandse Comedie, Haagse Comedie en Nieuw Rotterdams Toneel) zullen hun begrotingen zodanig moeten verminderen, dat er verschuivingen in de samenstelling van de gezelschappen mo gelijk worden, die een verbetering inhou den van het niveau van de andere gezel schappen. Met name opkomende regiona le gezelschappen, zoals de Noorder Com pagnie en het Groot Limburgs Toneel, zullen hiervan moeten profiteren 2. Vooral met het oog op de opkomen de culturele centra zal een redelijke be speling van de regionale schouwburgen moeten blijven plaatsvinden. De inge diende speellijst zal zonodig moeten wor den aangevuld. 3. Het exclusieve opvoeringsrecht zal zo danig worden verzacht, d at eenzelfde stuk door tenminste twee gezelschappen tegelijk kan worden gespeeld. 4. De gezelschappen zullen hun begro tingen voor het seizoen '68 in gezamen lijk overleg moeten opmaken en per ge zelschap gespecificeerd moeten indienen bij het rijk, de provincie en de gemeenten waarvan zij subsidie trekken. Het plan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van Defensie onderzoekt of de VPRO, die dronken sol daten voor de camera heeft gehaald in een uitzending van het programma „Hoepla", daarmee strafbare feiten heeft uitgelokt. Openbare dronkenschap van soldaten is namelijk strafbaar. ADVERTENTIE Fris, vrolijk en j'ong. Een heerlijke drank. Puur of als TIP-tonic (met een schijfje citroen). Verjaardagsfeestje, fami liefeestje, zo-maar'n feest je, TIP moet van de partij zijn. HELE FLES f 7,85. mm* Minister Klompé (Cultuur, Recreatie, en Maatschappelijk Werk) deelde dat gis teren in de Tweede Kamer mee op vragen van mevrouw Van SomerenDowner (V.V.D.). Volgens het liberale Kamerlid waren in de uitzending de „normen van doodnormaal fatsoen" overschreden toen dronken, althans niet nuchtere soldaten werden geïnterviewd over de oorlog in Vietnam. De opnamen waren gemaakt in een trein die vol stond met kratten bier. Mevrouw Van Someren vroeg of de solda ten door die uitzending moeilijkheden had den gekregen en of de VPRO dat bier soms in de trein had gebracht. Ze had zich zo aan het programma geërgerd, dat zij haar lidmaatschap van de VPRO had op gezegd. „Als de VPRO hiermee leden ver liest heeft ze het verdiend", aldus het libe rale parlementslid. Minister Klompé zei, dat mevrouw Van Someren de uitzending wat gekleurd weer gaf. „hoewel het een zwart-wit uitzending was". Wel vond zij dat de uitzending ver beneden het peil van de goede smaak was geweest. Ze vond dat het publiek zich even wel meer op de missers van de tv concen treert dan op de goede uitzendingen. Ze voegde er aan toe, dat een aantal program ma's haar zorgen baart, zoals die van de N.V.S.H. Ze wil evenwel voorzichtig zijn met ingrijpen „Wie het goed meent met de vrijheid van meningsuiting moet voorzich tig te werk gaan", verklaarde ze. De minister voegde er aan toe, dat zij hoopte dat de makers van tv-programma's zichzelf normen zouden opleggen. kan alleen worden uitgevoerd als alle sub- sidiënten met ingediende begrotingen ak koord gaan. In de brief vraagt de minister nog de aandacht voor de toneelvoorziening in de provincie Zuid-Holland buiten de grote steden. Zij noemt de vestiging van de toneelgroep „Ensemble" in het zuiden een dringende noodzaak. Ook maakt zij enkele opmerkingen over de inpassing van de toneelgroepen „Studio". .Arena- De Nieuwe Comedie" en „Proloog", waaraan naar haar mening nog onvol doende aandacht is besteed. Het jaar strompelt op zijn laatste benen. Het rept zich, voor zover die stram ge worden onderdanen reppen toelaten, naar de oudejaarsavond. Maar vóór het zover is en we weer vette vingers kunnen halen aan besuikerde oliebollen en buikige appel flappen, is er al het nodige feestwerk ver zet. Letterlijk, want het plaatsen van de kerstboom, hoe feestelijk op zich ook, blijft wérk. Wie het liefdevol bereiden van bouten geen werk noemt, heeft nooit een huisvrouw op 24 december aan de arbeid gezien. Ja, en dan zijn er de kaarten en kaartjes. Gelukkig Kerstfeest Voor spoedig Nieuwjaar. Miljoenen papieren wensen, kleine en grote, mooie en foei lelijke, zwart-witte en helgekleurde. Een baaierd van wensen, niet te tellen! En het worden er elk jaar meer, zeggen de posterijen. U frankeert ze natuurlijk met kinder zegels, uw kerst- en nieuwjaarskaarten. Ja, dat dóét U toch? Op uw kerstpost hóren kinderzegels, daar kunt U gewoon niet onderuit! Bij het warmste, huiselijk ste feest van het jaar horen warme ge dachten, gedachten aan kinderen voor wie er ook Kerstmis en nieuwjaar zal zijn, al licht, maar anders, misschien toch wel minder warm en minder huiselijk. Het is eigenlijk heel wonderlijk dat er nog zo veel mensen zijn die vergeten dat er kaarten „voor het kind" zijn (héél mooie kaarten waar uw vrienden en kennissen in het buitenland gelukkig mee zullen zijn). Want natuurlijk is het een kwestie van vergeten, van er in de drukte niet aan denken Dat zal u deze keer niet overkomen U bent er nu tijdig aan herinnerd. Uw postkantoor heeft genoeg kinderzegels. En staat er een stand in de hal dat geldt voor meer dan 300 plaatsen dan vindt u daar een keurcollectie kaarten. DEN HAAG. Thans is aan de heer A. C. Blom ontslag verleend als burge meester van Vinkeveen en Waverveen Zoals reeds is bericht heeft burgemees ter Blom de vorige week ontslag gevraagd wegens de conflicten over het bouwbe leid van Vinkeveen. (Van een onzer verslaggeefsters) HILVERSUM. Het Vara-programma Yin Yang zal na de aangekondigde uit zending van twintig december niet in de huidige vorm worden voortgezet. Daartoe heeft een scheiding der geesten tussen het team van presentatoren en de vorm gever geleid. Wij spraken hierover met Wim de Bie, (méér dan cliché, zoals wij zaterdag schreven) en met regisseur Frans Boelen. Wim de Bie wilde, nu het nieuws toch tot de pers was doorgedrongen, wel ver tellen, dat het al een tijd een beetje in de lucht gezeten had. „Dat noemen wij nu verschil in golflengte", zei hij. Er was sprake van een verschil in mentaliteit en opvatting. Omdat Frans Boelen als regis seur en eindredacteur de opdracht van de VARA gekregen had, heeft hij nu ook de opdracht een nieuw programma samen te stellen. De VARA heeft nog geprobeerd beide partijen tot een compromis te bewegen. Dat zijn Frans Boelen aan de ene kant, Wim de Bie, Kees van Goor, Kees van Kooten, Ralph Ingbar en Sonja Barends aan de andere kant. De pogingen van de omroep hadden echter geen succes, omdat de discussies over vorm en inhoud van de programma's al te fel waren en de sfeer te slecht om er nog in samen te kunnen werken. Frans Boelen bleek nogal verslagen en had nauwelijks commentaar. „Ik ben niet zo'n jongen, ik maak niet zo gauw ruzie, maar op een gegeven moment moet er een eind aan komen". Hij had de medewerkers zelf aange trokken, omdat hij dacht dat het een leuk team was en omdat zij zelf ook plannen UTRECHT. De Nederlandse Amateur Toneel Unie gaat met ingang van 1 janu ari een fusie aan met het Werkverband Ka tholiek Amateur Toneel. De algemene raad van de NATU heeft daartoe met al gemene stemmen besloten. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwe organisatie gaat werken onder de naam Nederlands Cen trum voor het Amateur Toneel. De nieu we organisatie blijft tot midden 1968 in Utrecht gevestigd. Daarna volgt de ver huizing naar Maarssen. waar een nieuw kantoorpand is aangekocht. voor een televisieprogramma hadden Maar zij verweten Frans Boelen, dat hi; bepaalde dingen naliet, terwijl Frans hun weer andere dingen kwalijk nam. Frans wenste niet langer te werken aan een pro gramma waar hij niet achter kon staan De regisseur Boelen zit nu wel met zijn handen in het haar, want na de uit zending van 20 december, waarvoor de montage nog moet worden afgemaakt, staat voor 17 januari een nieuwe op het programma. En Frans moet in dat kor te tijdsbestek een team zoeken, dat de zelfde opvattingen heeft als hij. Of Yin Yang zijn naam houdt? Frans weet het niet en het kan hem op het mo ment weinig schelen. „Het zal wel een andere naam worden, want anders zouden de mensen denken m i Nederland 1. De KRO begint met „Spits uur", bedoeld voor jongens en meisjes van rond de dertien jaar. Eerst nieuws uit de wielersport door Jan Koomen, dan iets over veilig verkeer (grote sturen op brommers) en een aflevering van Bart Boudewijn. Na het journaal een documen taire van Hans Bik onder de titel „Uit vrije wil". Onderwerp is de verhouding tussen Nederland en zijn overzeese ge biedsdelen. Vervolgens de Wrekers. John Steed en Emma Peel zitten weer gevaar lijke spionnen achterna. Om die te ont maskeren nemen ze deel aan een puzzel- rit. Een half uur „Vanavond in Nieuws poort" sluit het KRO-aandeel in de avond af. Daarna nog de HIRO, die een beeld wil geven van de Soefi-eredienst. Na het journaal het vijftiende deel van „de Be zetting", waarin professor dr. L. de Jong spreekt over de gevangenissen en concen tratiekampen. Nederland 2. Dag Dinsdag met eerst de proloog van Kees Brusse, dan het „Ge westelijk journaal" en vervolgens ..De Eenentwintigste eeuw". Walter Cronkite over „de bouwstenen van het leven". Na het journaal „Dubbelspion" met Alexan der Scott en Kelly Robinson. „Zonde van zo'n lief meisje" is de titel van dit avon tuur, dat zich afspeelt in de wereld van de film. Een filmregisseur bemoeit zich met spionage en gebruikt zijn vriendinne tje voor zijn doeleinden en Robinson wil niet, dat zij in moeilijkheden komt. Het wordt een ingewikkelde zaak met veel geweld, maar met een gelukkig slot. In Eidofoor leidt Jan Roelands een gesprek over steden van straks. Aanleiding is het werk van de Amerikaanse stadspla- noloog David A. Jokinen, die plannen heeft ontworpen voor de ontwikkeling van Amsterdam, Maastricht en Deventer. Tot slot een verhaal van Rod Serling, dat zich afspeelt in de wereld tussen werke lijkheid en verbeelding, Tweeduuster. De Haarlemse Schouwburgdirecteur Peter Lohr op de publieke tribune tijdens de behandeling van de to neelplannen van de „Grote Drie" in het parlement. Rechts Ko van Dijk, naast hem Annie de Lange. ADVERTENTIE „Mini rague Als u geen permanent wenst en toch de mode wilt volgen die een licht krullend kapsel voorschrijft, ga naar uw kapper en ontdek Mini Vague. LOREALiP *Voor^elke behandeling gebruikt uw kapper een nieuw flesje Mini Vague met een lichtblauwe vloeistof. EMMELOORD. De vader van een 13-jarig meisje dat op 5 december voor Zwarte Piet speelde, heeft een aanklacht ingediend tegen Sinterklaas, die ontoe laatbare handelingen met zijn dochtertje heeft gepleegd. De politie arresteerde een 29-jarige in woner van Emmeloord, die het feit be kende en ook toegaf zich in de afgelopen zomer verscheidene malen in de Noord oostpolder tegenover vrouwen en meisjes te hebben misdragen. TEHERAN (AFP) - Hassan Abedeini, een veertigjarige Perzische ambtenaar, was zaterdagavond in zijn kamer rustig aan het lezen, toen een vlieg om hem heen begon te gonzen. Hassan begon een wilde jacht op de rustverstoorder. Het luk te hem de vlieg te verpletteren met een slag tegen de ruit. Maar ook het glas bezweek. Abedeini verloor het evenwicht en viel van de tweede verdieping op een binnenplaats. Met gebroken ledematen is hij naar een ziekenhuis vervoerd. H 1 -- mm 'S 5 -c a as - HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gramm. muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws 8.10 Actualiteiten. 8.20 Lichte gramm. muziek. 9.00 Moderne en klassieke gramm. muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gramm. muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws .11.02 Voor de vrouw. 11.40 Klassieke mw'ek 12.00 Ballet. 12.30 Walsorkest. 13.00 13.10 Actualiteiten en kalender. 13.25 Liet,, mgelspel. 14.35 Gespro ken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Moderne muziek. 16.00 Nws. 16.02 Voor boven de zestig. 17.02 Oude liedjes. 17.20 Voor de jeugd 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten 18.20 Uitzending van de V.V.D. 18.30 Jazz^op het Holland Festival 1966. 18.55 Tango-rumba or kest. 19.30 Nws. 19.35 Moderne orkestwerken. 20.00 Liedjes van overal. 20.25 Vragenvuur. 20.45 Akkoord. 21.20 Trammelant in Loeren aan de Hor. 21.50 Country and Western. 22.05 Een chronisch bedrijfsongeval in Delfzijl do cumentaire). 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Moderne en klassieke gramm. muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.10 Het Levende Woord. 7.15 Clavecimbelrecital. 7.30 Nws. 7.32 Actualitei ten. 7.45 Klassieke dansen (gr.). 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm muziek. 8.30 Nws. 8.32 Actualiteiten. 8.35 Lichte gramm. muziek. 9.15 Volksmuziek uit China 9.45 Voor de kleuters. 10.00 Klassiek pianoconcert. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Piet-uur. 11.50 Actualiteiten. 14.00 Klassieke en moder ne muziek uit Zweden. 15.00 Voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Israëlische liederen. 17.15 Cabaret. 17.30 Licht orkest. 17.50 Verkeer, vervoer en voor uitzien. 18.00 Gewijde muziek. 18.30 Nws. 18.45 Actualiteiten. 19.00 Kritiek op de Ne derlandse strafrechtspr. 19.45 Moderne mu ziek. 20.00 Salzburger Festspiele 1967. Klas sieke muziek. 21.30 Wat is er van onze idea len geworden? (II), gesprek). 21.50 Franse chansons. 22.05 Spiegel van België. 22.20 Sex tant: het wekelijks radioprogramma van de NVSH. 22.30 Nws. 22.40 Iks. 23.55 Nws. HILVERSU Mill. 9.00 Nws. 9.02 Lichte vokale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Mengelmuze. 11.00 Nws. 11.02 Operette. 11.30 Grenzenloos. 12.30 Fragmen ten uit musicals van Loewe. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Vrolijk platenprogramma. 14.00 Nws. 14.02 Muziek-Boetiek. 15.00 Nws. 15.02 Arbeidsvitaminen. 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Gevarieerd platenprogramma. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Orkest James Last. 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Ta- felmuziek 14.00 Nws. 14.03 Filmmuziek. 14.20 Cantate v. Schwarz-Schilling. 14.30 Jeugdpro gramma. 14.50 Koorzang. 15.00 Nws. 15.03 Koorzang. 15.15 Kinderprogramma. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Jazz. 17.00 Nws. 17.15 Tophits. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. ADVERTENTIE VOOR DIENSDAG. NEDERLAND I. 10.20 Schooltelevisie. 18.55 Pipo de clown. 19.00 Journaal. 19.03 Reclame. 19.07 Spits uur. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Onze verhouding tot Suri name en de Antillen. 21.10 De wrekers. 20.00 Vanavond in Nieuwspoort. 22.30 De Soefi eredienst. 22.50 Journaal. 22.55 De Bezet ting XV. NEDERLAND II. 18.55 Pipo de clown. 19.00 Journaal. 19.03 Kees Brusse presenteert. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 De 21e eeuw. 20.00 Journaal 20.16 Reclame. 20.20 Dubbelspion. 21.10 On ze stad straks. 22.00 Tweeduuster. 22.26 Re clame. 22.30 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND II 18.55 Pipo de clown. 19.00 Journaal. 19.05 Moef Ga Ga. 19.28 Hier Parijs Hier Jan Brusse. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame 20.20 Litteraire ontmoetingen. 21.05 Jazz. 21.40 Medische kroniek. 22.11 Reclame. 22.15 Journaal. NEDERLAND I 17.00 Voor de kinderen. 18.55 Pipo de clown 19.00 Journaal. 19.03 Reclame. 19.07 Schat eiland. 19.32 Panoramiek. 19.56 Reclame 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Uitzen ding van de K.V.P. 20.30 Speelfilm. 22.00 Stichting Socutera. 22.15 Journaal. 22.20 Openbaar Kunstbezit. 22.35 Laatste half-uur van de Zesdaagse in Amsterdam. de ouverture „De reis naar Reims" van Giacomo Rossini, waarin Raven Wilkin son een voor mij nieuwe naam, maar een om te onthouden, zich naast het vertol ken van sierlijke virtuositeit door Sylves ter Campbell innemend onderscheidde met haar stilistisch perfecte geposeerd heid. Het is een kostelijk duet met ver fijnde humor en dito bravoure. HET WEERZIEN VAN „De Disgeno ten" van Rudi van Dantzig op vier van de vijf delen van het Concert voor Orkest van Béla Bartók, welke onvolledigheid aanvankelijk de choreograaf als ontoe laatbaar gebrek aan eerbied voor de com ponist werd aangerekend, bevestigde ve ler waardering voor een zeldzaam evoca tief talent in een groeiproces naar kunst zinnige volwassenheid. Als men bedenkt dat daar intussen „Monument voor een gestorven jongen" op is gevolgd, dan mag men met reden zeer benieuwd zijn naar wat zijn nieuwe creatie „Ogenblikken" op muziek van Anton Webern zal behel zen. De premire daarvan wordt op 19 december gegeven in hetzelfde theater. BIJ DIE GELEGENHEID zal tevens „Compositie" van Robert Carlson op het Concert voor viool, cello, strijkers en con tinuo in bes van Antonio Vivaldi worden herhaald. Het lijkt zinrijk een oordeel tot na die herhaling uit te stellen, mede ge let op de omstandigheid dat het werk thans moest worden uitgevoerd, bij ge volg van ziekte van de ontwerpster, in toevallig van vroeger aanwezige kos tuums. Intussen zou men kunen vermoe den, dat de eerste indrukken teleurstel lend waren. Dat is ook zo, ondanks alle nijvere pogingen, tot het aanbrengen van asymmetrische variaties. Door de gevolgde werkwijze werd de aandacht voortdurend gericht op details die net niet expressief konden of wilden worden. NA DE PAUZE KON men „De vuur vogel" terugzien, waarlijk geniale mise en scène van Michael Vikine op de mu ziek van Igor Strawinsky, schitterend aangekleed naar ontwerpen van Natalja Gontsjarova, maar desondanks onmisken baar vervelend. De nieuwe instudering is geleid door Ronald Hynd van het Royal Ballet in Londen, die kennelijk naar ver fijningen en vitaliteit heeft gestreefd. Ma ria Koppers, na lange tijd terug op het toneel, kon in de titelrol niet doen ver geten, dat dit erfstuk van Diagthilev des tijds terwille van Marianne Hilarides op het repertoire is genomen. Tezamen met Sylvester Campbell zal onze eerste bal lerina volgende week het duet uit Le Cor- saire van Marie Petipa vertonen. Laten wij ons daarop nu reeds verheugen. AMSTERDAM Geslaagd voor doc toraal examen rechten W. Jansen, Haar lem. Geslaagd voor doctoraal examen wiskunde H. B. Jansen, Haarlem. Ge slaagd voor doctoraal biologie J. W. A. de Bruijne, Haarlem.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8