Nevec-voorzitter Van Meeuwen: Confectie-industrie zit te krap in het fiscale jasje „Niet aantrekkelijk meer voor gehuwde vrouwen' „OPENGERETEN STAD MET LEVEN EN WERKEN LANGS DE VERK EERSRIOLEN" IN HOLLAND VAART EEN VLOOT «RAIFFEISENBANK HUISVLIJT Met de feestdagen EXTRA BRANDGEVAAR Ook lagere prijzen bij Rootes soepen... spaar de vlaggetjes! Scherpe critiek op plan-Jokinen „City-wegen zijn verouderd" Overdracht van rectoraat niet doorgegaan Nieuwe lening voor Pakistan Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel WOENSDAG 13 DECEMBER 196 7 11 Over de grenzen Woordenspel Geen helderziende (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Jokinen geeft foutieve informaties en foutieve con clusies. Hij geeft geen goed beeld van een goede stad. Wat hij geeft is het beeld van een verpauperende Ameri kaanse stad. Het beeld "an een open gereten stad, waarin lever, en werken plaats vindt aan de verkeersriolen". Met deze felle aanval keert het hoofd van de afdeling Stadsontwikkeling van de gemeente Amsterdam, ir. A. de Gier, zich tegen de plannen die de Amerikaanse verkeersdeskundige Jokinen heeft ontvouwd in zijn rap port „Geef de stad een kans". I S het waar West ra N.V. Geen Chicago van Europa In Kampen Moeilijkheden over attestenbesluit ...De Zilvervloot! Het Ideaal-Spaarplan voor j'onge mensen van 15 tot 21 jaar. Vaar mee! Laat je spaargeld 6, 7, 8 of 9 jaar staan en je krijgt een extra-premie van 10% over 't gespaarde bedrag èn de rente, ie beste thuishaven voor Zilvervloot-sparen is de Raiffeisenbank, met zijn meer dan 1400 vestigingen en ruim 2 miljoen spaarders! spaarbank en alle bankzaken Kerkelijk nieuws DEN HAAG. Statistieken wij zen uit dat er tijdens de kerst dagen, oud- en nieuwjaar veel branden ontstaan door onvoorzich tigheid en dat vaak nietige oor zaken catastrofale gevolgen kun nen hebben. Er gebeuren vaak on gelukken bij bakken en braden, bij het laten branden van kaarsen, het aansteken van vuurwerk, het ge bruik van elektrische of oliekachel tjes voor bijverwarming en bij het ledigen van asbakken met nog brandende peukjes. Vlam in de pan Kaarsen V uurwerk Bij verwarming HOORAPPARAfEN N.V. BETER HOREN ADVERTENTIE AMSTERDAM. De confectie- industrie kampt met een structureel tekort aan goed vrouwelijk personeel. Vergeleken met de ons omringende landen is de gemiddelde leeftijd van de werkneemsters uitzonderlijk laag. De actieve deelneming aan het pro- duktieproces is derhalve bijzonder kort, met als gevolg hoge inwerk- kosten, een groot verloop, weinig rou tine en een lage produktiviteit. Dit is van grote invloed op de kostprijs en de kwaliteit van de produkten. Als belangrijkste oorzaak van het tekort aan vrouwelijk personeel moet het fiscale klimaat worden aangemerkt, omdat de inkomsten zodanig worden wegbelast dat er voor de gehuwde vrouw een bepaald onvoldoende prik kel is om te gaan werken. Niet alleen in Amerika, maar ook in de andere EEG-landen is dat heel anders Daar is het voor gehuwde vrouwen inte ressant om door het verwerven van eigen inkomsten het gezinsinkomen te vergro ten en een veel hogere levensstandaard te bereiken, aldus jhr. Mr. L. E. A. J. van Meeuwen, voorzitter van de Neder landse Economische Vereniging voor de Confectie-industrie (NEVEC) in de le denvergadering van de Vereniging. De fiscale faciliteiten die enige jaren geleden zijn ingevoerd blijken in de prak tijk onvoldoende te zijn. Het aanbod van gehuwd vrouwelijk personeel is er nau welijks groter door geworden. Het ge volg is dat de industrie is versneld tempo de grote steden is gaan ontvluchten om in kleine ateliers in de provincie en op het platteland de produktie gaande te houden. Zo is in Noord-Holland, waar in 1955 nog ruim 32 percent van het totale per soneelsbestand werkzaam was, dit percen tage nu teruggelopen tot 20 percent, ter wijl het in Noord-Brabant en Limburg steeg van 18 percent tot 26 percent. De decentralisatie, die gepaard gaat met gro te kostenstijgingen, strekt zich zelfs tot over de landsgrenzen uit doordat produk tie wordt uitbesteed bij buitenlandse be drijven. Een ander probleem, eveneens van fis cale aard, is de verhouding tussen de directe en indirecte belastingen. Welis waar zal door de invoering van de belas ting over de toegevoegde waarde bij de handel tussen de EEG-landen onderling de concurrentievervalsing uit hoofde van verschil in tarieven ongedaan worden ge maakt door de terugbetaling van indirec te belastingen bij de grens, maar het is de vraag of het verschil in belasting heffing nu helemaal geen rol meer speelt bij de concurrentie met het buitenland. Een veelgehoorde stelling is dat direc te belastingen niet van invloed mogen zijn op de prijszetting omdat ze van de winst moeten worden geheven. Dit is echter meer woordenspel dan realiteit. De continuteit van het bedrijfsleven eist een minimumresultaat, na aftrek van de di recte belastingen, hoe de heffingstech niek ook moge zijn en dat speelt bij de prijszetting een belangrijke rol. De grote verschillen in de druk der directe belastingen binnen de EEG beïn vloeden de concurrentieverhoudingen dus wel degelijk. Doordat de goederen bij export niet van directe belastingen wor den gezuiverd is de concurrentieverval sing een feit. Daardoor is het mogelijk dat een geïmporteerd artikel goedkoper kan worden aangeboden dan het eigen fabrikaat, terwijl het Nederlands produkt het in het buitenland niet kan opnemen tegen daar gefabriceerde artikelen. Aan de hand van cijfers van het CBS is het mogelijk na te gaan wat de gevol gen zijn van een forse prijsstijging van een enkel artikel. Toen eind 1954 textiel en kleding werden vrijgesteld van OB, steeg het verbruik in twee jaar met 32li percent. Daarna duurde het acht jaar voor een gelijke stijging werd bereikt. Als nu door de nieuwe tarieven de con sumentenprijs met 7 percent zal stijgen, hoeft men geen helderziende te zijn om te voorspellen wat de gevolgen zullen zijn voor de bedrijfstak, die toch op zijn minst van een aarzelende conjunctuur mag spreken. ADVERTENTIE „Jokinen stelt dat het publiek recht heeft op een democratische keuzemoge lijkheid hoe het de stad wil bereiken. Hij bedrijft echter meer demagogie dan democratie. Hij richt alles op de auto. Het openbaar vervoer laat hij in de steek". In het rapport „Geef de stad een kans" bepleit de heer Jokinen het aanleggen van rijkswegen binnen de stad. Hij gaat er van uit dat het centrum van Amsterdam zijn city-functie moet blijven behouden en beveelt twee grote doorbraken aan naar de binnenstad voor city-wegen. Het plan voor een stadsspoorweg wijst hij af. Daar voor in de plaats wil hij een net van sneltrams en alleen voor de verre tuin steden, zoals Buitenveldert en de Bijlmer meer, bovengrondse metrolijnen. Ir. De Gier noemt deze city-vorming volgens het plan-Jokinen verouderd. Wij gaan uit van een gedeconcentreerde stad, waarin op bepaalde plaatsen bedrijven, in dustrieën, kantoren functioneel geconcen treerd zijn, zegt hij. Deze concentraties zijn ontworpen aan de rand van de stad. De delen van de stad tussen het centrum en de rand, waar prof. Jokinen zijn twee doorbraken wil, zijn bestemd voor woon gebieden. Deze opzet maakt snel openbaar ver voer in de vorm van een stadsspoorweg noodzakelijk. Het stadsspoorwegnet moet aangesloten worden op een regionaal spoorwegnet, waarover reeds besprekin gen met de N.S. gevoerd worden. Hierbij wordt gedacht aan een onder het stads spoorwegnet doorlopende ondergrondse spoorweg in noord-zuid richting. De city-wegen van Jokinen zijn volgens ir. De Gier verouderd. Het zijn injectie naalden op het centrum. Zij vergroten de autodruk daar enorm. Dat geeft parkeer- ADVERTENTIE dat mijn firma vlug, goed en billijk t.v.- toestellen repareert Natuurlijk, waarom niet. Mensen, onderdelen en ruimte zijn er. Vóórdat wij hiermede aanvingen, hebben wij ons terdege voorbereid. Wij wisten dat 70 van de klachten defecte buizen (lam pen) zijn. Wij weten dat dit soort fouten binnen het uur verholpen kunnen worden. Wij weten ook, dat een reparatie aan huis veel geld moet kosten, veel geld aan arbeids loon. Die, arbeidskosten kunt u drukken, werkelijk kom met uw toestel naar ons toe. Rozenhagenstraat 38 (bij de Kloppersingel) problemen die niet oplosbaar zijn. Een ander bezwaar van ir. De Gier is, dat de plannen van Jokinen uitsluitend ge richt zijn op het verkeer dat van buiten af komt. „Voor de Amsterdammers blij- Ir. A. de Gier ven alleen verouderde straten en de suk keltram over", aldus ir. De Gier. Uitvoering van het plan Jokinen zou alle andere activiteiten op dit gebied in Amsterdam stil leggen. De eerste fase van de eerste city-weg zou niet binnen vijftien jaar te verwezenlijken zijn. Daarentegen zou de eerste fase van de stadsspoorweg, van de Bijlmermeer naar het centrum, binnen vijf jaar gereed kunnen zijn. Voor de aanleg van de twee city-wegen zouden 13000 woningen en bedrijven ge sloopt moeten worden. Om dat mogelijk te maken zou de bouw van een tweede tuinstad ter grootte van Bijlmermeer noodzakelijk zijn. Ook burgemeester Samkalden heeft wei nig lof voor het plan-Jokinen. „Jokinen verwijt ons dat de stad zal sterven als de bestaande plannen worden uitgevoerd. Amsterdam zal volgens hem het Enkhuizen van Europa worden. Met onze plannen zal Amsterdam niet het Chicago van Europa worden, maar wel het Amsterdam van Eu ropa. Het plan van Jokinen is een onge documenteerde frontaanval op de bestaan de plannen van Amsterdam". In tegenstelling tot Amsterdam en Maastricht is Deventer wel ingenomen met de verkeers- en planologische visie van prof. Jokinenen voor deze stad. Prof. Jo kinen pleit voor een dubbelstad over de IJssel, hetgeen afwijkt van de stedebouw- kundige visie in Den Haag, paar dat voor een belangrijk deel overeenkomt met de visie van het in Deventer gevestigde ver keersbureau van ir. Goudappel. ADVERTENTIE KAMPEN. De rectoraatsoverdracht aan de theologische hogeschool der gere formeerde kerken (vrijgemaakt) te Kam pen, die dinsdagavond 12 december zou geschieden, gaat niet door. Daartoe heeft de senaat van de hogeschool besloten in verband met de moeilijkheden die de laat ste tijd aan de hogeschool zijn gerezen De moeilijkheiden vinden hun oor sprong in het „attestenbesluit". Dit be sluit was genomen door de senaat in be trekking tot studenten, die komen uit ge meenten, waarvan bekend is dat de kerke raad staat achter de bekende Open Brief. Deze open brief, die 'n „vrijmakingsgeloof" veroordeelt en alle absolutisme op dit ge bied wraakt, heeft in de vrijgemaakte ker ken tot grote beroering aanleiding gege ven en deed de jongste generale synode besluiten op die grond een der Noord hollandse afgevaardigden, ds. B. J. S. Schoep uit Amstelveen, niet toe te laten. Aan de hogeschool te Kampen zijn twee lectoren, drs. D. J. Buwalda en dr. H. M. Mulder door het curatorium geschorst, nadat zij aan de curatoren hadden laten weten dat zij hun medewerking niet kon den verlenen aan de voorbereiding en het afnemen van propedeutische examens zo lang de senaat zijn besluit inzake attesten niet heeft ingetrokken. ADVERTENTIE Geref. Gemeenten Bedankt voor Hoofddorp J. Karens te Nieuwerkerk (Zld.). Bedankt voor 's-Gravenhage-West (2e maal) J. H. Velema te Apeldoorn. ADVERTENTIE Ongeveer vijftigduizend lucifers heeft mevrouw Millie Schmidt- Braun in Frankfort verwerkt in deze gothische kathedraal. Ze heeft er vier jaar aan gewerkt. Het Nationaal Brandpreventie Insti tuut in Den Haag geeft een aantal nuttige wenken om brand te voorko men en voor het geval dat door een van deze oorzaken brand uitbreekt. Een zeer veel voorkomende oorzaak van brand is, dat bij het bakken of braden de valm in de pan slaat. Ge bruik in dit geval nooit water voor het blussen! Waarschuw zo spoedig mogelijk de brandweer. Sluit de gaskraan, dan dooft het vuur onder de pan. Dek de branden de pan af met een groot deksel, een deken of dweil. Bescherm handen en onderarmen door ze in een doek te wikkelen Bescherm gezicht en ogen met de andere arm tegen de vlammen en op spattende olie. Als het mogelijk is breng dan de afgedekte pan naar buiten. Bescherm de handen tegen de hete pan. Laat het deksel of ander middel voor afdekking op de pan totdat alles is afgekoeld. Te snel verwijderen van de afdekking kan de hete olie lucht ge ven, waardoor zij weer vlam vat. Bij gebruik van de bakoven zal het wel eens voorkomen, dat het baksel door onoplettendheid verbrandt. Dit gaat gepaard met een forse rookont wikkeling. Sluit dan dadelijk de gas kraan, zet de keukendeur open en haal met een doek de bakplaat uit de oven, Zet bakplaat met verschroeide lekker nij buiten tot alles is afgekoeld. Het /vrijwel algemeen gebruik van elektrische kerstboomlampjes heeft het brandgevaar rondom de kerstboom tot een minimum teruggebracht. Maar veel mensen vinden dat alleen bran dende kaarsjes in de kerstsfeer passen Zorg er in dat geval voor dat er geen takken boven de kaarsjes hangen en dat er door tocht geen gordijnen tegen de boom kunnen waaien. Houd kleine kinderen ver van de kerstboom! Wees voorzichtig met brandende kaarsen in kerststukjes welke vaak Drandbaar materiaal bevatten. Vuurwerk voor oudejaarsavond dient tot die avond veilig opgeborgen te blijven, zodat kinderen er niet bij kun nen komen. Het afsteken moet op flin ke afstand van brandbare materialen gebeuren. Men dient erop bedacht te zijn dat wegvliegende vonken een rie ten dak in lichterlaaie kunnen zetten. In december wil men nogal eens veel bijverwarming gebruiken, omdat er logés zijn of omdat kamers in ge bruik worden genomen welke niet van 'n permanente verwarming zijn voor zien. Voor die bijverwarming wordt in de regel gebruik gemaakt van elek trische straalkachels, butagaskachels of petroleumkachels. Plaats brandende kachels niet te dicht bij bedden, banken, kasten, gor dijnen e.d. Zorg voor een deugdelijke verbindingsslang tussen gasfles en kachel. De slang moet voorzien zijn van verbindingsklemmen. Controleer of de reduceerinrichting goed in orde is. Wijs kleine kinderen op de gevaren van het omstoten van kachels. Laat ze niet stoeien. Plaats kachels zo dat ze niet gemakkelijk omvallen. Gasflessen mogen nooit bij een bran dende kachel worden geplaatst. We gens het gevaar voor ontploffing. Steek geen kachel aan die nog heet is. Wacht ermee tot hij is afgekoeld. Tot de algemene punten, welke niet alleen voor feestdagen gelden, maar eigenlijk altijd in acht moeten worden genomen, behoren: Rook nooit in bed! Gebruik wasben zine voor het verwijderen van vlekken bij voorkeur in de openlucht. Blijf ver weg van vuur, zoals sigaar, siga ret, gasfornuis en waakvlam van de gasgeiser. Gebruik voor het ontvlek- ken liever een onbrandbaar reinigings middel, let bij het ledigen van as bakken op nog smeulende peukjes, welke ook de inhoud van de vuilnis emmer in vuur en vlam kunnen zet ten. Ook dit jaar werd bij branden in woningen tot dusverre voor 12 mil joen schade aangericht, nog afgezien van het menselijk leed: doden, gewon den, daklozen, dat niet in cijfers is uit te drukken. Dit schadebedrag komt overeen met de waarde van ruwweg driehonderd eengezinswoningen. Men zou dus kunnen stellen dat in Neder land elk jaar een dorp door brand wordt verwoenst. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK in Wagenweg 124 - Haarlem - Tel. 14461 Schoterbosplein 19 - H'lem - Tel. 51088 DEN HAAG Maandag is in Den Haag een overeenkomst getekend tussen Pakis tan en de Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden over een nieu we lening aan Pakistan van acht miljoen gulden. Dit is de vierde leningsovereen komst tussen Pakistan en Nederland. De lening is bestemd voor het plaatsen van bestellingen in het kader van het herziene derde vijf-jarenontwikkelingsplan van Pakistan. UTRECHT Ook de Britse Rootes- groep heeft de prijzen van personenauto's verlaagd na de recente devaluatie van het pond sterling. Rootes, waarin opgenomen zijn Sunbeam, Hillman, Singer en Hum- ber, heeft eveneens aangekondigd een aantal nieuwe modellen te brengen voor 1968. O.a. de Sunbeam Rapier met „fast back", de zeer luxueuze Humber Sceptre en de Sunbeam Imp Coupé die „Stiletto" heet. De prijzen van enkele modellen zijn nu bekend nieuwe oude prijs prijs Sunbeam Imp 5690 6290 Sunbeam Chamois 6190 6795 Sunbeam Minx - 1500 7990 9025 Sunbeam Hunter 8990 9995 Sunbeam Vogue 9990 10875 Binnenkort zullen ook de nieuwe prij zen van de overige modellen worden be kend gemaakt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11